SPORT ijfers verbloemen een stroef optreden oger Federer hard op weg naar hattrick azilië schaart zich onder de laatste vier Supportersvereniging AZ royeert Van Geel I anje Onder-20 na overwinning op Chili naar kwartfinales WK-jeugd FIFA Park gaat voor vier jaar naar Manchester United HZU301 donderdag 23 juni 2OO5 mark caldenhoven nchem -Voor euforie is het il jd als de zaken zijn ge- luidt een bekend credo ondscoach Foppe de Haan. -es had de voorbije week l oplaaiende Oranje-koorts moeite de hooggespan- erwachtingen te tempe- ia de zege op Chili (3-0) zit )|(o Hand bij de beste acht van •reld, maar de flatteuze cij- erbloemden een stroef op- gt n. K de grootste rasoptimist zal p. steravond niet roepen dat rland favoriet is voor de ti- otn ooguit een kanshebber. En nd iggesteun kan De Haan bij emperende werk goed ge- en. raatstreffer ,tel een vroege 24-karaatstref- n Ryan Babel, die binnen WE ellen de bal verwoestend ET ng kruising joeg, een tu ver van Quincy Owusu ndn ie en een schot van inval- iod illins John plaatste Neder- srt» rich voor de derde keer in istorie voor de kwartfina le in een jeugd-WK. Eerder 5 IJS en Kees Rijvers (Mexico en Louis van Gaal (Argen- 2001) het voorbeeld van de Haan. Maar de Fries de lat voor het WK in ei- md hoger gelegd. Het doel talve finale. Voor een plek beste vier moet Onder-20 tgmiddag in Kerkrade af- met Nigeria. De Afrika- iakelden gisteren, ook in ichem, Oekraïne uit (1-0). toernooi van de toe- zoals het jeugd-WK wordt genoemd, trilde Vijverberg vol verwach- le opkomende oranjegek- hype-achtige proporties ie, zorgden voor een likke- ende entourage, die - ge loor de snelle treffer van - snel naar het kookpunt Binnen vijf minuten golf- 'wave' door het stadion, nee was lange tijd de koek ranje worstelde, struikelde NETHERLANDS 2005 en blokkeerde bovendien. De grootste tegenstander was niet Chili (lees: aanvoerder en ras- paardje Mathis Fernandez) maar het functioneren in bal bezit, toch al decennialang het paradepaardje van het Neder landse voetbal. Tegen Chili kreeg regisseur Hedwiges Maduro zijn vinger niet op het ritme. Daardoor liep de rest uit de toon en mar cheerde het slechts bij hoge uit zondering. Dat Rick Kruys, het duizend-dingen-doekje van Oranje, met Ron 'The Rock Vlaar uitgroeide tot beste Oran je-klant, was tussen baltove naars als Owusu en Babel veel zeggend. Hoewel Oranje voor de vierde keer won dit toernooi - alleen Spanje heeft ook die eer - en doelman Kenneth Vermeer voor de derde keer de 'nul' hield, werd gisteravond op nieuw weinig duidelijk over de potentiële kracht van Oranje. Goochelaars Net als in de groepsduels met de bleke opponenten Japan, Australië en Benin werd eens te meer duidelijk dat Nederland vooral parasiteert op de kun sten van een paar goochelaars. Owusu kreeg de handen giste ren weer op elkaar, maar tussen de klapjes door was stiekem hoongelach te horen na weer een te ver doorgevoerde actie. Meer dan in de voorbije duels stond coach De Haan gister avond op, schreeuwde hij zijn keel schor en corrigeerde hij de Nederlandse beloften. Wisselvalligheid en af en toe een briljante oprisping zeiden niets over het boetseerwerk dat De Haan de voorbije weken Vreugde bij de Nederlandse spelers na de 2-0 van Owusu Abeyi. Foto Reuters/Jerry Lampen had gedaan, maar een team bleek Oranje ook tegen de nummer vier van het Zuid- Amerikaans kampioenschap nog steeds niet. De wat vinnige discussie kort na het fluitsig naal van De Haan met de ge wisselde Ryan Babel duidde op meer dan onschuldig gebabbel. De Vijverberg had gisteravond bij het sluiten van de markt veel weg van een bruisende vul kaan. De ereronde van Oranje, op de overdreven tonen van 'Campeone', was een fraai be dankje voor het publiek, dat Oranje er bij vlagen doorheen sleurde. Die aanhang, die de gekte de komende dagen verder zal op schroeven, zal Nederland na de eclatante zege wel weer als top favoriet bestempelen. De Haan zal alle verwijzingen naar ere metaal voorlopig wegwimpelen. Op weg naar 'Nigeria' zal de Fries nog handen en voeten no dig hebben om zijn ploeg klaar te stomen op weg naar een eventuele halve eindstrijd. Nederland - Chili 3-0. 4. Babel 1-0, 74- Owu su Abeyie 2-0, 80. John 3-0. Scheidsrechter: Sibrian (ESa). Toeschouwers: 13-500. Gele kaart: Maduro, Emanuelson, Vincken, Vlaar (Nederland), Riquelme, Montesinos, Bascu- nan, Munoz (Chili). Nederland: Vermeer; Tiendalli, Van der Kruis, Vlaar en Drost; Kruys, Maduro (87. Zuiverloon) en Emanuelson (78. Medunja- nin); Vincken, Babel en Owusu Abeyie (76. John). Chili: Espinoza; Montesinos, Bascunan, Jara en Riquelme; Vasquez (46. Carmona), Fer nandez, Munoz en Parada (74. Tudela); Fu- enzalida (79- Morales) en Canales. nze sportredactie 's Werelds beste gras- liet op het centre court [All England Club er geen over bestaan. Roger Fede- t klaar voor een echte hat- htserse nummer één van ireld boekte gisteren zijn raszege op rij door de Ivo Minar in drie sets te leren (6-4, 6-4, 6-1) en zo een stap dichterbij erde Wimbledon-titel op de legendarische Björn kan terugkijken op een raaiere reeks. De Zweed tussen 1976 en 1981 41 zeges op een grastoer- chter elkaar en triomfeer- keer in successie. de statistici van opwin- blosjes op hun wangen bleef de persoon in ijzig kalm. ..Mwoah, ik J e wel aardig", mompelde "fcens de persconferentie, beginfase gaf hij me wei- nsen. En wanneer ik een hg creëerde, had ik daar mee moeten omgaan." er bereikte nimmer zijn feau, maar speelde wel ut. Hij bleef geduldig ten, totdat zijn nerveuze tander fouten ging ma- lp die manier won hij met laai 6-4 de eerste twee ,Dc wist dat wanneer ik ïtte, Minar slagen moest die hij eigenlijk achter wege zou moeten laten. Ik bleef gewoon doorgaan en wachtte op die momenten." De aanvoerder van de wereld ranglijst is bezig aan een uit zonderlijk sterk jaar. In 2005 won hij 53 partijen en zeven toernooien. Slechts driemaal werd Federer verslagen. Zijn laatste nederlaag op het gras dateert overigens alweer van de eerste ronde Wimbledon 2003 tegen de toen 18-jarige Mario Ancic, de Kroaat die zondag de titel in Rosmalen veroverde. Rivalen Zijn grootste rivalen lijken vooralsnog de Australiër Lley- ton Hewitt en de Rus Marat Sa- fin te zijn. Laatstgenoemde maakte indruk door Mark Phi- lippoussis in 'straight sets' naar huis te sturen. De halvefinalist van Rosmalen verloor overigens met opgeheven hoofd: 6-7, 6-7, 4-6. Hij zei altijd dat hij niet van gras hield, maar inmiddels denkt Safin iets positiever over de snelle ondergrond op Wim bledon. ,,Ik heb een goede voorbereiding gehad, ik voel me sinds kort heel comfortabel op gras...", aldus de flamboyan te speler, die begin dit jaar nog zegevierde in de Australian Open. Discutabel Hewitt had het iets moeilijker tegen de Tsjech Jan Hernych. De voormalig nummer één van de wereld en voormalig Wim- bledon-winnaar had zelfs een discutabele beslissing van de arbiter nodig om de tweede set naar zich toe te trekken. Her nych kwam nog terug tot 2-1 in sets, maar kwam in de vierde doorgang toch tekort om het Hewitt echt lastig te maken: 6-2,7-5, 2-6, 6-3. Op de derde dag van het grandslamtoemooi waren er sowieso amper verrassingen te noteren. Bij de vrouwen bereik ten Davenport (als eerste ge plaatst), Mauresmo (derde), Koeznetsova (vijfde), Dement- jeva (zesde) en Clijsters (vijf tiende) de volgende ronde. De grootste surprise viel bij de mannen te noteren. De als achtste geplaatste Rus Nikolaj Davidenko werd uitgeschakeld. Niet omdat zijn opponent ster ker was, maar wegens een bles sure. Davidenko stond tegen de Zweed Björkman met 7-6 en 2-1 voor, toen hij met een pols kwetsuur moest opgeven. Er was overigens ook nog een Nederlands succesje: Rogier Wassen bereikte met zijn dub- belpartner Ivo Karlovic de twee de ronde. Het gelegenheidsduo wees de Zwitser Yves Allegro en Duitser Michael Kohlmann in drie sets terug: 7-5,6-3,6-4. Roger Federer reikt aan het net naar de bal. Foto EPA/Gerry Penny door frank van den heuvel eindhoven - In alle vroegte kwamen PSV en Manchester United tot een akkoord, enkele uren later stapte Ji-sung Park in Seoul op het vliegtuig richting Manchester. Nadat de 24-jarige Koreaan gis teravond de medische keuring doorstond, staat niets de on dertekening van een vierjarig contract nog in de weg. Na Mark van Bommel en Jo- hann Vogel verliest PSV een derde basisspeler. Park stond op het punt om zijn verbintenis in Eindhoven met twee jaar te verlengen, toen Manchester United plotseling aan de bel trok. Alex Ferguson was met name tijdens de halve finale wedstrijden van PSV tegen AC Milan onder de indruk geraakt van de kleine Park en wilde di rect zaken doen. Naar verluidt hoest United zo'n vier miljoen pond (ongeveer zes miljoen eu ro) op voor Park, die volgens de Engelse media bijna twee mil joen pond per jaar gaat verdie nen op Old Trafford. Ji-sung Park is de eerste Kore aan in de Premiership. Man chester United, dat onlangs in bezit kwam van de Amerikaan se zakenman Malcolm Glazer, zal de middenvelder ongetwij feld gebruiken om de populari teit van de club in Azië nog ver der te vergroten. Eind juli vertrekt de selectie van Ferguson voor een training- en promotietoer naar het Verre Oosten, waarbij Hong Kong, China en Japan worden aange daan. Park kan in die campagne direct voor promotie-acties worden ingezet. „Maar ik kom naar United om mijn voetbal kwaliteiten te tonen. Niet om marketingtechnische redenen", lachte Park gisteren op Inchon Airport, kort voordat hij het vliegtuig pakte. „Ik wil bewijzen dat ik als Koreaan ook dat ni veau aankan, bij één van de grootste clubs in Europa. Ik heb er vertrouwen in." Na twee teleurstellende seizoe nen is Ferguson overigens nog niet uitgewinkeld. Park is na doelman Edwin van der Sar de tweede nieuweling, naar ver wachting komen er snel meer, waarbij met name Michael Owen vaak wordt genoemd. PSV-voorzitter Rob Westerhof beaamt dat PSV tevreden kan zijn met het onderhandelings resultaat aangezien Park nog maar één contractjaar aan PSV verbonden was. „Maar als sup porter en liefhebber vind ik het bijzonder jammer dat hij ver trekt. Met zijn specifieke speel stijl maakte hij wat los bij het publiek èn het team." In de zoektocht naar nieuwe spelers zal PSV dus ook voor Park vervanging moeten zoe ken. Voor Johann Vogel is Mika Vayrynen reeds vastgelegd, voor Mark van Bommel is Tim- my Simons nog altijd de be langrijkste kandidaat. PSV is al akkoord met de speler, maar praat nog met Club Brugge. Overeenstemming was al ver wacht. kar «2- ieki lee Bfc E SPORTREDACTIE - Brazilië heeft zich gisteravond laatste vier geschaard van het oi om de Confederatie Beker. De kampioen speelde gelijk tegen Ja- Mexico, dat Europees titelhou- enland op 0-0 hield, was al ze- een vervolg. formatie van coach Alberto Par- de remise voldoende om zich •tellen van de nederlaag tegen Brazilië, dat in Duitsland aan- zonder Ronaldo, ontmoet nu za- het gastland. Mexico speelt tegen nië. izilianen kwamen snel op voor door een doelpunt van Robinho, m begeerde talent. Gisteren tegen vas hij een attractie apart, al was tste helft spectaculairder dan de Zijn spel oogde even volwassen ctioneei. Ronaldinho bejubelt zijn doelpunt. Foto EPA/Michael Dalder Robinho tikte de bal breed als de situa tie dat vereiste, hij kwam met een ra zendsnelle passeerbeweging op de proppen wanneer de omstandigheden het toelieten. In de tiende minuut scoor de hij op aangeven van Ronaldinho de openingstreffer, een half uurtje later wa ren de rollen omgedraaid en bediende Robinho zijn aanvoerder (2-1). Omdat de Braziliaanse defensie wel heel pover afstak bij het aanvallende geweld, was het niet eens onverdiend dat Japan de wereldkampioen op 2-2 hield (doelpun ten van Nakamura en, kort voor tijd, in valler Oguro). Scouts Het tumult waarmee Robinho de we reldtop bestormt, heeft alle scouts in Europa wakker geschud. PSV had het ta lent afgelopen winter bijna bij de klad den, maar inmiddels lijkt het ondenk baar dat Robinho bij zijn opmars Eind hoven zal aandoen. Zijn naam wordt ge noemd bij Barcelona, Juventus, Chelsea en sinds kort ook Arsenal. Het meest gevoelig lijkt Robinho echter voor de avances van Real Madrid. Deze maand liet hij zelf weten het liefst naar de club van Ronaldo en Roberto Carlos te verhuizen, ook al omdat Real Madrid een Braziliaanse trainer heeft: Wanderlei Luxemburgo. Zijn marktwaarde is de voorbije week in Duitsland in elk geval niet gedaald, zaterdag mag Robinho la ten zien wat hij op het allerhoogste ni veau kan. In de halve finale wacht dan thuisland Duitsland. Mexico stelde met het punt tegen Grie kenland de eerste plaats in de groep ze ker. De Grieken, vorig jaar in Portugal de besten van Europa, slaagden er in drie duels niet in een doelpunt te maken. Het deed de druk op de Duitse trainer Rehhagel toenemen. Ondanks de 0-0 was er in Frankfurt sprake van een sen sationeel duel. Bij Griekenland speelde Ajax' spits Charisteas mee. Inmiddels is Mexico twintig duels zonder nederlaag. VAN ONZE VERSLAGGEVER Het bleken echter woorden van een wolf in schaapskleren. Met deze Judasstreek heb je al het respect dat je in Alkmaar ge noot in één keer verloren." Eerder deze week reageerde ook de clubleiding al boos en teleurgesteld op het vertrek van de succesvolle Van Geel. Diens gevoelige overstap naar de Noord-Hollandse concurrent werd maandag bekendgemaakt. „We zijn hierdoor totaal ver rast", liet preses Scheringa we ten. „Niets wees erop dat hij zou vertrekken. De AZ-organi- satie voelt zich overvallen." Van Geel droeg dinsdag de za ken intern over bij AZ. Daarna vertrok hij met stille trom. alkmaar - Na het bestuur van AZ heeft ook de supportersver eniging van de Alkmaarse club hard uitgehaald naar de ver trokken technisch directeur Martin van Geel. De fans beschuldigen hem van 'ernstig wangedrag'. Ze noemen zijn verrassende overstap deze zomer naar Ajax een dolksteek in de rug van vele AZ'ers en met name voorzitter/geldschie ter Dirk Scheringa. In een open brief wordt Van Geel per direct geroyeerd als lid van de supportersvereniging van AZ. „Je hebt ons vertrou wen onherstelbaar geschonden, zou loyaal aan AZ blijven. Vertrouwde landen naar kwartfinales oen haag - Naast Nederland, dat zich gisteravond met gen 3-0 overwinning op Chili plaat ste voor de kwartfinale van het jeugd-WK in eigen land, spelen daarin voornamelijk 'grote voetballanden': Italië, Brazilië, Duitsland, Argentinië en Span je- Oranjes tegenstander van-ko mende zaterdag, Nigeria, ën Marokko kennen een minder traditionele voetbalachter grond. Nigeria won gisteren met 1-0 won van Oekraïne en zal in Kerkrade trachten Neder land uit de halve finale te Jiou- den. De Limburgse plaats was ook het decor van Oranjes eer ste twee poulewedstrijdea waarin van Japan en Austfalië werd gewonnen. Brazilië - Duitsland is eeitfher- haling van de finale op het 'gro te' WK van 2002 in Japan en Zuid-Korea. Deze wedstrijd zal morgenavond in Tilburg wor den gespeeld. Die dag zal in Utrecht ook Italië - Marokko worden afgewerkt. De vierde kwartfinale, zaterdag in Enschede, gaat tussen Argen tinië en Spanje. De Argentijnen plaatsten zich gisteren door in de allerlaatste seconden van de extra tijd het winnende doel punt tegen Colombia te scoren. De Spanjaarden versloegen gis teren in Emmen Tïrrkije met 3-0. Spanje - Turkije 3-0. 28 Juanfran 1-0,36. Ju- anfran 2-0, 69. Robuste 3-0. Scheidsrech ter: Hauge (Noo). Colombia - Argentinië 1-2. 52. Otalvaro l-O, 58. Messi 1-1, 90. Barroso 1-2. Scheids rechter.- Larsen (Den). Toeschouwers: 8400. Nigeria - Oekraine 1-0. 80. Taiwo 1-0. Scheidsrechter: Chul Kwon (Kor). Toeschou wers: 9600. Ontslag voor Finse bondscoach Helsinki - Antti Muurinen is gisteren ontslagen als bonds coach van het Finse voetbalelf tal. Aanleiding voor zijn gedwon gen vertrek is de 4-0 nederlaag die Finland twee weken gele den leed tegen Nederland. Muurinens contract liep tot het einde van de WK-kwalificatie- reeks, waarin Finland geen rol van betekenis meer speelt! Hij was sinds 2000 bondscoach. De Finse voetbalbond verwacht volgende maand zijn opvolger te kunnen presenteren. TWeede kans voor Alfred Schreuder waalwijk - Alfred Schreuder voetbalt volgend seizoen weer voor Feyenoord. De 32-jarige middenvelder, afgelopen ^ei- zoen actief voor RKC Waalwijk, meldt zich volgende week za terdag voor de eerste training. Erwin Koeman, de nieuwe trai ner van de Rotterdamse club, heeft de speler die onder Ruud Gullit niet aan spelen toekwam, nog niet afgeschreven. Schreuder stond in de belang stelling van NAC en van RKC, dat hem begin vorig seizoen huurde van Feyenoord. In Waalwijk werd hij met open ar men ontvangen als vervanger van Zeljko Petrovic, die als as sistent van hoofdcoach Ruud Gullit bij Feyenoord aan de slag ging. Het jaar daarvoor speelde Schreuder onder Bert van Mar wijk nog 26 wedstrijden voor de Rotterdamse club. Schreuder had na zijn jaar op huurbasis bij RKC de hoop al opgegeven bij Feyenoord te kunnen terugkeren. Maar toen Erwin Koeman na zijn eerste jaar bij RKC als op volger van Ruud Gullit werd aangewezen, zag de wereld er voor Schreuder plotseling heel anders uit. „Ik maak er geen ge heim van dat ik Alfred een goe de voetballer vind", zei Koeman gisteren. Onderscheiding voor Maradona buenos aires - Diego Maradona heeft een hoge onderscheiding van de Argentijnse senaat ge kregen. De Domingo-Faustino- Sarmiento-prijs wordt jaarlijks toegekend aan mensen die iets bijzonders presteerden op het gebied van kunst, cultuur of sport. De 44-jarige voeltaUegende krijgt de onderscnwding voor zijn hele carrière én zijn belofte te blijven werken aan zijn strijd tegen drugs. De geëmotioneer de Maradona beloofde de se naatsleden hen niet te bescha men. Daartoe heeft hij alle aan leiding, de voormalig wereld kampioen vocht jaren tegen een cocaïneverslaving. Maradona kwam in april 2004 bijna te overlijden door een overdosis in combinatie met een enorm overgewicht. Sinds dien hebben een kuur in Cuba en een maagoperatie in Colom bia hem grotendeels van versla ving en extra kilo's afgeholpen. De 1,68 meter lange Diego Ma radona woog drie maanden ge leden nog 120 kilogram. Daar van is hij inmiddels 27 kilo kwijt.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21