KUNST CULTUUR 'Dorpspolitiek ten voeten uit' Landing van Marsmannetjes niet te onderscheiden van echt Kinderen kiezen voor boek van Annie M.G. Schmidt R7 Gelatenheid bij directeur CBK over sluiting Luchtige show van System Of A Down Requiem voor Srebrenica Hoe de Verenigde Staten in paniek raakten om een hoorspel donderdag 23 JUni 2005 the Mode. Foto: EPA teche Mode r Nederland - Depeche Mode voor het eerst sinds 1993 ien concert in Nederland, gelse groep staat op 26 2006 in Ahoy7 in Rotter- De voorverkoop is reeds men. Dave Gahan, Martin ai Andrew Fletcher bren- ter dit jaar hun elfde stu- lum uit. De band scoorde «rste hit al in 1981. kkunst in snheim hum - Drie kunstenaars ienheim zijn op zoek •ollega's om samen het k Event in park Rusthoff tten. Het is de bedoe- jat er rond de datum 3 pber een soort kunstroute iet park in Sassenheim is i met als thema 'een tde boom'. Josee Roele- udith Wouters en Olga er hebben onder de naam s 4 real Art dit initiatief ge in en zijn voor geïnteres- e kunstenaars bereikbaar -46242187. zaanstad/gpd - Voor het eerst sinds de Nederlandse Kinder jury achttien jaar geleden in het leven werd geroepen, is een boek van Annie M.G. Schmidt als winnaar uit de bus gekomen. Kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 9 jaar kozen 'Pluk redt de dieren' als het beste kinderboek van vo rig jaar, zo werd gisteren in Zaanstad bekend gemaakt. Voor kinderen van 10 tot en met 12 jaar bleek 'Hoe over leef ik met/zonder jou?' van Francine Oomen de favoriet. 'Pluk redt de dieren' ver scheen vorig jaar voor het eerst in boekvorm. De verha len, met karakteristieke illu straties van Fiep Westendorp, werden eind jaren zestig door Annie M.G. Schmidt geschre ven voor het weekblad Mar griet. Ze werden herontdekt bij het samenstellen van de overzichtstentoonstelling van het werk van Westendorp. Pluk van de Petteflet beleeft in het boek avonturen met het wilde jongetje Spijtebijt. Het boek van Francine Oo men is het zevende in een reeks met het meisje Rosa in de hoofdrol. In 'Hoe overleef ik met/zonder jou?' besluit Rosa's moeder te verhuizen na het overlijden van haar vriend. Rosa moet mee en dat vindt dat vreselijk, want nu moet ze afscheid nemen van haar eigen vriend Neuz. Twee andere titels uit de Hoe over leef ik-reeks wonnen ook de afgelopen twee jaar al de Prijs van de Nederlandse Kinder jury. Met 'Hoe overleef ik met- zonder jou?' won Francine Oomen ook de kinderboeken prijs van de gemeente Zaan stad, omdat het boek, geme ten naar beide leeftijdscatego rieën, de meesten stemmen kreeg. Circa 25.000 kinderen van 6 tot en met 12 jaar brachten in de afgelopen vier maanden via school, bibliotheek, boek winkel of internet een stem uit op hun favoriete boek uit 2004. De Nederlandse Kinder jury is een initiatief van de Stichting CPNB en de NPS en wordt mede mogelijk gemaakt door Zaanstad, Hoofdstad van de Nederlandse Kinderjury. tkot in hsthal idam - De Kunsthal in jdam presenteert deze zo- Ijftig foto's over het feno- Ifrietkot. Fotografen bren- len ode aan de kleurrijke jctonische constructies e vaak achteloos aan bij gaan en die door allerlei nationale regelgeving drei- fe verdwijnen. In België overigens al stemmen op Een reddingsoperatie en Et gepleit voor plaatsing op jtionale monumentenlijst, rietkot is een ontmoetings foor de nachtelijke uren of merse dagen. De expositie jitectuur voor de snelle duurt van 9 juli tot en met ptember. ïnkunstenaar kien overleden it - Kleinkunstenaar Her- 'aa lerkien (63) is gisteroch- n zijn woonplaats Utrecht v den aan een hartstil- De zangercabaretier ge- ooral in de jaren zeventig |efl ijke bekendheid, onder met zijn uitvoering van boven op de Dom sta' en lor hem geschreven ltse 'volkslied' 'Utereg me Berkien werkte in die amen met de eveneens ltse cabaretière Tineke ten. De geboren Utrech- lorde ook enkele hits. Utereg me Stadje' waren der meer de meezingers is toch mijn caravan' en cetet, zei tante Yet'. door Theo de With alphen aan den run - Peke Hofman beëindigt zondag zijn loopbaan als di recteur van het Centrum Beeldende Kunst (CBK) in Alphen aan den Rijn. De ergste woede is gezakt. Gelatenheid overheerst nu. Het CBK sluit de deuren als gevolg van bezuinigingen van de ge meente. Hofman neemt met een over zichtstentoonstelling en een slotmani festatie afscheid. Hoewel hij al enkele maanden weet dat komend weekeinde het doek valt voor het CBK kan hij zich nog altijd boos maken over de kortzichtigheid van het gemeentebestuur en met na me van wethouder Hub van Wersch (cultuur). In de ogen van Hofman is hij de kwade genius. „Het is precies een jaar geleden dat ik op de kamer van de wethouder ontboden werd. Daar kreeg ik de mededeling dat de subsidie volle dig wordt stopgezet. Dat had ik niet zien aankomen. Ik had wel op een be zuiniging gerekend, maar niet op een doodsteek. Er lag geen enkel inhoude lijk argument aan ten grondslag. Het is kortzichtig en dom, dorpspolitiek ten voeten uit." Vijf jaar geleden was Peke Hofman met hooggespannen verwachtingen aan deze klus begonnen. „Het leek me een sterk idee om in een middelgrote gemeente als Alphen een serieus kunstcentrum neer te zetten." De STAA-galerie (voor Alphense kunste naars), de kunstuitleen en de nieuw op te zetten stadsgalerie werden onder één dak samengebracht. Voor dat doel Slotmanifestle CBK Met een slotmanifestatie die ko mende zondag om 16.00 uur be gint, neemt het CBK Alphen aan den Rijn afscheid van het publiek. Het is de laatste dag dat de ten toonstelling 'The Last Waltz' kan worden bekeken. Directeur Peke Hofman en notaris Frans Struben (voorzitter van het bestuur) hou den een toespraak. Er is wereld muziek van de band AC^HA en een performance van Kees Wenneken- donk. „Laten we ondanks alles vrolijk afsluiten", zegt Hofman. „En niet in een begrafenissfeer." werd naast de Adventskerk het eerste nieuwe gebouw van het stadshart neergezet. „Naar mijn idee heeft het ook gewerkt", zegt de directeur. „Er was sprake van kruisbestuiving. Mijn taak was om in de stadsgalerie exposi ties te organiseren van hoog niveau en met een regionale uitstraling. Abon nees van de kunstuitleen en familiele den van STAA-kunstenaars kwamen ook geregeld kijken." Met de slotexpositie 'The Last Waltz' meegeteld heeft Hofman 33 tentoon stellingen gerealiseerd. „Natuurlijk waren ze niet allemaal even geweldig. Er is ook wel kritiek geweest dat som mige exposities te moeilijk waren. Maar ons was een museale functie toebedeeld. Dat heb ik proberen waar te maken met een grote variëteit en kwaliteit. Het was geen kwestie van 'u vraagt, wij draaien'. Dat is me te ge makkelijk. Aan de andere kant zijn de grote zwart-witportretten van Koos Breukel een voorbeeld van toeganke lijk werk. Ook de expositie van Elaine Vis vond ik een hoogtepunt." Zij plaatste in de galerieruimte 24 poppen van blauwe stof met een kartonnen doos over hun hoofd. Een deel van de poppen is voor 'The Last Waltz' teruggekeerd. „Nee, ik be doel er niets mee. Het zou me al te goedkoop zijn om op deze manier het gebrek aan visie bij het gemeentebe stuur te verbeelden. De poppen riepen destijds veel reacties op. Ik ben onte vreden als ik niets hoor op een exposi tie. Afkeuring, verbazing, vrolijkheid; kunst moet iets met mensen doen." Hofman heeft zich niet willoos naar de slachtbank laten leiden. Hij zette een actie op touw en verzamelde meer dan duizend sympathiebetuigingen, onder anderen van prominente Nederlan ders als cabaretière Sanne Wallis de Vries en oud-politica Hedy d'Ancona. „Het heeft niet mogen baten, maar het zorgde er wel voor dat het een pijn- dossier werd voor wethouder Van Wersch. Hij is twee keer door de raad teruggestuurd om zijn huiswerk over te doen. Uiteindelijk levert het niet meer dan een bezuiniging van 50.000 a 60.000 euro per jaar op. Een aantal ta ken gaat immers terug naar de ge meente: kunst in de openbare ruimte, de organisatie van de cultuurprijs en kunsteducatie. Daar moeten zich dus weer ambtenaren mee bezig gaan houden en dat kost ook geld, maar dat heeft Van Wersch altijd buiten de dis- Peke Hofman: „We hebben vijfjaar in een bouwput gezeten en nu het stadshart wordt opgeleverd e drommen bezoekers worden verwacht, moeten wij de deuren sluiten." Foto: Hielco Kuipers cussie gehouden. Er is een totaal ge brek aan visie. De cultuurnota is niet klaar. De evaluatie van het CBK is nooit afgerond. Het is een beslissing in het luchtledige." De consequentie is dat het CBK als in stituut verdwijnt. De STAA-galerie en de kunstuitleen blijven gevestigd in het gebouw aan de Castellumstraat. Het lijkt logisch om te veronderstellen dat zij het middengedeelte, waar de stadsgalerie was gevestigd, gaan be nutten. Hofman: „Dat is nog maar de vraag. Het bestuur van het CBK blijft bestaan en blijft huurder. De gemeen te heeft verzuimd de huur tijdig op te zeggen en daardoor kan het bestuur nog vijf jaar over de ruimte beschik ken. Ik heb begrepen dat ze het eerst leeg laten staan met een protesttekst op de muur. Daarna zal wel overlegd worden met STAA en kunstuitleen over de mogelijkheden. Het is natuur lijk niet de bedoeling dat straks door vrijwilligers een surrogaat-CBK in stand wordt gehouden." Zelf weet Peke Hofman nog niet wat hij na zondag gaat doen. Met een lach op zijn lippen zegt hij: „Ik wil heel graag directeur van een CBK worden. Ik weet dat het CBK in Leiden ook ge sloten is, maar in andere steden draai en ze wel goed. In Alphen had het ook goed kunnen draaien. We hebben vijf jaar in een bouwput gezeten en net nu het stadshart wordt opgeleverd en drommen bezoekers worden ver wacht, moeten wij de deuren sluiten. Ik houd er een vieze smaak aan over." muziek recensie Jeroen Veenstra Concert: System Of A Down. Gezien: 21/6. Ahoy", Amsterdam. Door het ontmoedigingsbeleid van Mojo zijn er steeds minder crowdsurfers. Maar tijdens het concert van System Of A Down (S.OAD.) in Ahoy', dinsdag avond, kwamen er weer een paar voorbij. En dat terwijl S.OAD. echt geen typische hardrockband is. Wel heftig, maar vooral eigenzinnig en ex perimenteel. Terwijl de tweede ring maar matig gevuld is, kolkt het in de arena voor het podium vanaf de huidige hit 'B.Y.O.B.'. Wel licht gedurfd, maar ook de rest van het repertoire van de band, van Armeense origine, uit Los Angeles zit vol furieuze tempo wisselingen. Door de goede beheersing van de instrumenten werken die plotselinge intervallen echter wel en wordt het geen chaos. Ook de geluidskwaliteit werkt mee. Dat is wel eens anders ge weest, zoals tijdens hun concert in de Heineken Music Hall in 2002. De muziek biedt zanger Serj Tankian alle gelegenheid zijn flexibele stem te gebruiken. Hij is geen charismatische of ener gieke publieksmenner, maar heeft wel een enorm stern- bereik. Zo ingewikkeld als de muziek soms lijkt, zo makkelijk gaat hij mee met zijn melodieu ze zanglijnen. Gitarist Daron Malakian, het andere muzikale brein, staat hem af en toe vocaal bij. Bij voorbeeld als hij op aparte wij ze de eerste regels van 'Cigaro' begint te zingen. De show blijft op die manier luchtig. Tankian laat namelijk ook kritische op merkingen achterwege, terwijl de band wel bekend staat als politiek geëngageerd. Het enige voorspelbare was dan ook de speelduur: precies anderhalf den haag - De val van de mos lim-enclave Srebrenica, tien jaar geleden, wordt op maan dag 11 juli in Den Haag her dacht met een concert in de Dr. Anton Philipszaal. Op het pro gramma staat onder meer de requiem 'Lacrimae Mundi' (de tranen van de wereld) van de Roemeense componist Dan Lo- redan (1967). Het muziekstuk, dat speciaal is geschreven om het drama in Bosnië te geden ken, wordt uitgevoerd door koorzangers en musici uit Ne derland, Duitsland, België, En geland en Bosnië-Herzegovina. Tijdens het concert wordt op een doek achter het koor een compilatie van videobeelden en fotomateriaal getoond. Wy Knol Iug - Op 29 juni gaat 'War Of The p in première, een eigentijdse filmver- li Steven Spielberg, losjes gebaseerd op lan 'Oorlog der werelden' van H.G. Tom Cruise speelt de hoofdrol van zijn gezin probeert te redden, nadat illende ruimtewezens op aarde zijn Van Marsmannetjes is in Spielbergs in sprake meer, omdat niemand ilooft dat er leven op Mars is. Dat 1938 wel even anders. -P k verlieten meer dan twintig ge il hun appartementengebouw met inddoeken voor hun gezicht om teen een gifgasaanval te beschermen, jtte de New York Times een dag later, mannen en vrouwen stormden een frnreau in de New Yorkse wijk Har- men met de angstige vraag waar ze e zouden worden geëvacueerd. Een [die telefonisch inlichtingen wilde bij ïstation kreeg te horen, dat er even d voor haar was: „Het einde van de |is nabij en ik heb nog een hoop te nebasis van New York werden loven ingetrokken en in de Bronx een politieman over de telefoon dat rsey was gebombardeerd. Hoe de ir dat wist? „Ik hoorde het op de ra- Jen ben ik naar het dak van mijn huis I en ik kon zien hoe de rook van de jen naar New York dreef. Wat moet ik |iek die op de avond van de 30ste ok- 1938 overal in de Verenigde Staten I, tijdens de uitzending van het ra ppel 'The War of the Worlds', mag n legendarisch heten. En toch had fcorgens gewoon in de kranten ge- jVandaag: 8.00-9.00 - hoorspel H.G. Acteur Tom Cruise en vriendin/actrice Katie Holmes tijdens de Engelse première van Steven Spielbergs 'War Of The Worlds'. Foto: Reuters/Mike Finn-Kelcey Wells' War of the Worlds.' En ook Colum bia Broadcasting System had keurig aan het begin van de uitzending nog eens laten weten dat het een hoorspel betrof van Or son Welles en het Mercury Theatre on the Air. Maar tienduizenden mensen hadden die aankondiging gemist, zeer waarschijnlijk omdat ze hun radio nog hadden afgestemd op het concurrerende NBC. Toen daar een muzikaal intermezzo werd ingelast, scha kelden vele luisteraars over naar CBS. En daar vielen ze midden in een concert van 'Ramón Raquello andjpis orchestra' vanuit Hotel Park Plaza in het centrum van New York. Dat werd plotseling door een nieuws lezer onderbroken voor een speciaal bulle tin over merkwaardige gasexplosies die op de planeet Mars waren waargenomen en waar professor Pierson van het Princeton- observatorium nadere mededelingen over zou doen. Tegenover verslaggever Carl Phillips stelde de astronoom dat het volgens hem om een weliswaar spectaculair, maar verder on schuldig fenomeen ging. Nog tijdens het interview kreeg de professor de melding van wat waarschijnlijk de inslag van een grote meteoriet was. Hij zou het de volgen de dag gaan onderzoeken. Even klonk er wat pianomuziek, tot Ramón Raquello op nieuw werd onderbroken: de 'meteoriet' was ingeslagen bij een boerderij in de buurt van Grovers Mill, New Jersey. Carl Phillips en professor Pierson haastten zich naar de plek des onheils, waar zich al snel een gruwelijk beeld ontvouwde voor de ogen van inmiddels honderden toege stroomde ramptoeristen: de meteoriet bleek een enorm metaalachtig toestel, dat langzaam openging. Carl Phillips: „Dames en heren, dit is het engste wat ik ooit heb gezien.Een ogen blikje! Iemand kruipt uit het gat. Iemand of. iets. Ik kan twee lichtende schijven zien die uit dat zwarte gat turen.zijn dat ogen? Het kan een gezicht zijn. Het kan. Uit de radio klonken angstkreten van om standers. Phillips: „Mijn hemel, iets wringt zich uit het duister te voorschijn wat op een grijze slang lijkt. Daar komt er nog één, en nog één en nog één! Voor mij lijken ze op tentakels. Ik kan het lichaam van het ding nu zien. Het is groot, zo groot als een beer en het glimt als nat leer. Maar dat ge zicht, het.Dames en heren, het is onbe schrijfelijk. Ik kan er nauwelijks naar blij ven kijken, zo verschrikkelijk is het. De ogen zijn zwart en glinsteren als die van een slang. De mond is in de vorm van een V en speeksel druipt van zijn dunne lippen die lijken te trillen en te beven." In de afgelopen decennia zijn er talloze verhandelingen en hele boeken verschenen over de paniek die dit hoorspel onder de Amerikanen kon zaaien, want het hing van onwaarschijnlijkheden aan elkaar. Niet al leen liet CBS nog drie keer tijdens de uit zending weten dat het hier om fictie ging, ook het Hotel Park Plaza was verzonnen, evenals het orkest van Ramón Raquello dat gewoonlijk als Bernard Herrmann en het CBS-orkest door het leven ging. Verslagge ver Phillips en professor Pierson legden de afstand van zo'n zestien kilometer ^and weggetjes tussen Princeton en Grovers Mill naar ze vertelden af in tien minuten, wat voor die tijd een wereldrecord mocht he ten. De tijd die er in de uitzending voor werd uitgetrokken was nóg aanmerkelijk korter. Al even razendsnel waren tientallen politiemensen en een enorme menigte nieuwsgierigen op de been, even later ge volgd door vier compagnieën landweer, onder wie in no-time een bloedbad werd aangericht. Nog tijdens de uitzending verklaarden het persbureau Associated Press en talloze po litiebureaus tegenover iedereen die het wil de horen dat het allemaal spel was. Maar voor degenen die al de straat óp waren ge rend, kwamen deze waarschuwingen te laat. Een menigte New Yorkers, die richting Broadway was gehold, kreeg uiteindelijk pas van taxichauffeurs, die tot het slot had den geluisterd, te horen dat er niets aan de hand was. In Princeton hadden drie geolo- giestudenten al besloten naar Grovers Mill af te reizen om met eigen ogen de 'ingesla gen meteoriet' gade te slaan. En enkele ge wapende boeren in de omgeving van Gro vers Mill hadden al een traditionele 'posse' gevormd, om de Marsmannetjes te lijf te gaan. De overlevering wil dat ze schoten losten op een watertoren, die ze in het don ker aanzagen voor een Marsvoertuig. De destijds 16-jarige Lolly Dey hoorde tij dens een oefening van het kerkkoor de on heilspellende waarschuwing dat de Mars mannetjes waren geland. Later zou ze ver klaren: „Ik had op school over Hiüer ge leerd en zijn plannen om de wereld te ver overen. Het leek me niet onlogisch dat deze Marsmannetjes handlangers van Hitier wa ren." In dat perspectief hebben de afgelopen de cennia ook talloze psychologen de paniek geplaatst. Eind jaren dertig werden mensen voortdurend door gruwelijk nieuws over vallen. In maart 1938 had Hitier Oostenrijk ingelijfd, in september van dat jaar bezette hij het Sudetenland in^jsjechoslowakije. Japan was zich op grote schaal aan het be wapenen en president Roosevelt had het Congres gevraagd om meer geld voor de bescherming van de beide kusten. Een jaar tevoren was de Hindenburg op spectacu laire wijze gecrasht en enkele weken voor de uitzending had een orkaan hevig huis gehouden in New England en New York State met 700 doden als gevolg en zo'n 60.000 verwoeste woningen. En het was al tijd weer de radio, die zulk nieuws spuide. De nieuwe vorm van hoorspel van Orson Welles was voor velen die de aankondiging hadden gemist,-eenvoudigweg niet van echt te onderscheiden. Het was het idee van Orson Welles om de veertig jaar oude roman 'Oorlog der werel den' van de Britse schrijver H.G. Wells (1866-1946) te gebruiken voor zijn hoor- spelprogramma met het Mercury Theatre on the Air. Hij bedacht ook de vorm: het verhaal, dat oorspronkelijk was gesitueerd in het Engelse Woking, moest zich in het Amerika van zijn tijd afspele^met verslag gever Carl Phillips die het programma 'live' onderbrak met nieuwsbulletins en meer dan realistische geluidseffecten. Zelf speel de Orson Welles, hij was toen pas 23 jaar, de rol van professor Pierson. Het script was van de hand van de eveneens nog jonge advocaat Howard Koch die zich pas recen telijk voor 75 dollar per week aan het schrij ven had gezet voor CBS. De hele week werd er aan het manuscript gerommeld en CBS eiste meer dan 20 veranderingen: al te ech te plaatsnamen en personen moesten fic tief worden; president Roosevelt moest er uit geschreven. Het hoorspel zou uiteindelijk zowel voor Welles als voor Koch de opmaat betekenen tot een grootse carrière. Voor Welles leidde 'The War of the Worlds' tot de rol in zijn debuutfilm 'Citizen Kane', die vorig jaar tot beste Amerikaanse film aller tijden werd uitgeroepen. Howard Koch zou later 'Casa blanca' schrijven, die nummer twee eindig de o^diezelfde lijst.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19