REGIO 'Corvee behoort tot het verleden' I Eén bank is te smal voor hangouderen Een vernielzuchtige vriend en een zwemmende tuinkabouter VTuCtl WClfllg gelezen us.Livius.Taci- 'Romeinse schrijvers Jeugdherberg van weleer biedt vertier en onderdak onder de vlag van Stayokay GERECHT HDC 970 DONDERDAG 23 juni 2005 VRAAG lieuwe woonwijk Mossenest 2 in Noordwijkerhout krijgt een Ro- thema, Zo worden de straatnamen genoemd naar beroemde Romeinse schrijvers als 7 1 1 Cicero, Vergili- tus, Horatius lius. Navraag bij YVONNE SCHULTEN van de bibliotheek in wijkerhout. vindt u van de nieuwe straatnamen ind ze wel origineel. Ik had het eerlijk gezegd nog niet ge- i maar het zijn leuke namen. Niet direct de meest gelezen jvers hier in het dorp, denk ik. Leuk schrijversnamen hebben geko- het wel in Noordwijkerhout? Men ingen dat ze de namen niet eens •n uitspreken, it zou wel kunnen, het zijn voor de e mensen geen bekende namen, traatnamen is er ook niets in het dat daarop aansluit. Maar de wijk zeker in een Romeins thema ge- d? Ik heb er eigenlijk weinig van q. Wel iets in een lokaal krantje, ik heb me er niet in verdiept. Ik »een verhuisplannen." irn de boeken van deze schrij- zijn vooral mensen die Latijn heb- jeleerd op school. Of leraren oude Mensen met dat soort beroepen, wel eens kijken wat we precies van (nijvers in huis hebben. Misschien komt er wel meer vraag u dat echt? tchien wel, mensen zijn nieuwsgierig. Ik verwacht geen Bloop op de boeken, maar misschien kunnen we er iets leuks ioen. Een tentoonstellinkje over de schrijvers ofeo. We heb- elk geval nog geen vragen erover gehad." iMarnix Heijboer archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN 23 Juni ÏN - Reeds lang voor de voltooiing van de laatste, grootste res- ievan de Pieterskerk in 1949, waarmede een bedrag van rond O.OOO gulden was gemoeid, liep men in de kring van de Kerk- j der Leidse Hervormde Gemeente met plannen rond om ook is tweede kathedraal, de Hooglandse of St. Pancraskerk, aan ondige restauratie te onderwerpen. achtige resultaat, dat de restauratie van de Pieterskerk oplever- daaraan niet vreemd. Helaas heeft men deze plannen, die een ie van milioenen zou vergen, moeten laten varen. Een plan, heel snvoudiger van opzet, werd toen ontworpen. Een plan, dat boven- ingegeven door de toestand, waarin vooral de gothische ven- n het dak zich bevonden. Een situatie, welke ook al met de in verbonden gevaren, niet langer mocht voortduren en restaura ent maakte. Het plan omvat ondermeer herstellingen aan het ir kerk en de restauratie van de 68 vensters, wat het meest om- jke karwei zal worden. De werkzaamheden moeten binnenkort invang nemen. 1980, maandag 23 juni I-De hengelaarsbond van Leiden en omstreken hield zaterdag rlijkse viswedstrijd voor de jeugd. Ondanks het slechte weer er 166 jonge vissertjes naar de Witte Singel gekomen. Met z'n vingen ze 428 kilo vis. archief Leidsch Dagblad i'i In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na dng 2,50 (afdruk van 13 bil 18 In zwart wit) over te maken op gironummer itn.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van h Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan "e van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Directie: T Klein en H. de Wit hnall: directie hdcuz@hdc.nl bofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl tANTOOR btraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden. "gstijden van de receptie zijn: toten met donderdag -16.30 uur in 08.30 -12.30 uur •ax 071-5 356415 !>efax 071-5 356 325 nchten: overlijden, geboorte, Jubilea t familieberichten, desgewenst met afbeelding, via www.hdcmedia.nl of familieberichten@nhd hdc.nl. e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- IKOOP m.b.t.: i-68i 3661 «dgoed: 023-5150 543 075-6813677 detailhandel: 071-5 356 300 bureaus kunnen contact opnemen ^813636 BtVICE (gratis) °72 - 5196800 VENTEN itbetaling (acceptgiro) (alleen aut. ine.) 70 p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekken matisch afschrijven van het ntsgeld ontvangen €0,50 korting COLOFON Leidsch Dagblad VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV Is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Oe Leidsch Dagblad-bus heeft gisteren koers gezet naar de kust. Op de rand van Noordwijk en Noordwijkerhout tekenden de redacteuren Tim Brouwer de Koning en Marnix Heijboer hun verhalen op, Klas van meester Kees neemt eerst een duik Stayokay hostels is misschien niet meer de jeugdherberg van wel eer, toch komen er nog veel schoolkampen. Zo komt vandaag ook groep acht van de Willem van Oranjeschool uit Haarlem aan. Tegen 11 uur fietsen ze de parkeerplaats bij het hostel op. Leraar Kees Hoed vindt dat ze mooi op tijd zijn. „Het is nu bijna 11 uur? We zijn om kwart over negen vertrokken, dus dat is ruim anderhalf uur. Niet slecht voor bijna 22 kilometer." De leerlingen en leraren blijven drie dagen in Noordwijk. „We gaan een aantal spellen doen, ook 's nachts. Dat is hartstikke leuk voor de kinde ren", zegt 'meester Kees' terwijl Alex hem een snoepje geeft „Maar nu gaan we eerst zwem men, want we kunnen pas om 3 uur de kamers in. brievenschrijver meldt zich „Ik heb al 30 ingezonden brieven geschreven. Binnenkort komt de 31ste. Ik ben bijna 75, dus mis schien wordt het wel mijn laat ste." D.O.E. Gebhardt uit Oegst- geest noemt zich de 'vaste brie venschrijver van het Leidsch Dagblad'. Hij is speciaal naar Noordwijk gekomen om met de redacteuren te praten. Na het ge sprek over zijn nieuwste brief, gaat hij met zijn vrouw naar het strand. Maar eerst nog even naar een restaurant. Gasten van Stayokay Noordwijk kiezen vaak voor de step als vervoersmiddel. Dat is niet alleen een sportieve, maar ook een snelle manier om in de buurt van de zee te komen.Foto: Dick Hogewoning Wie een jeugdherberg zoekt op de grens van Noordwijk en Noordwijkerhout, komt bedrogen uit. De naam Duinark bestaat niet meer. Onder de vlag van Stayokay herbergt het pand aan de Randweg nog steeds groepen en individuen. Soms voor een ouderwetse overnachting, soms als uitvalsbasis voor een sportief dagdeel. „Je leert hier de mooie en de minder mooie kant van mensen kennen." Tom Lageveen benadrukt de vrolijke kant van zijn werk. Als hoofd bar en plaatsvervangend hoofd sport heeft de 21-jarige Noordwijker van zijn hobby zijn beroep gemaakt. Hij geniet van de zon, de zee, de sport en de blije gezichten in Stayokay. „Vanmiddag krijgen we hier weer honderden scholieren", zegt hij glunderend. „Zij komen af op de sportieve activiteiten die wij aanbieden. Je kunt bij ons alles van steppen en brandingkanoën tot en met vliegeren en po- wer-kiten. Sport is de kern van onze activiteiten. De nieuwe internationale naam past bij onze uitstraling." Natuurlijk heeft Stayokay met de oude naam niet de bedden de deur uitgedaan. Maar de ou derwetse overnachtingen met corvee zijn vol tooid verleden tijd. De gast van tegenwoordig heeft andere wensen: meer comfort en actie. Daaraan hangt een prijskaartje, „al zijn we nog alitjd goedkoper dan een hotel." De slaapver trekken variëren in grootte van twee tot tien bedden. Ouderwets keet trappen kan maar tot op zekere hoogte. „Het pand is nogal gehorig, dus er ontstaat algauw overlast. Wie de huisre gels overtreedt, loopt kans op een boete. Dat weten de gasten en dat accepteren ze." Zoals de bezoekers van Stayokay het ook pikken dat zij borg moeten betalen en onder camera toezicht staan. „We hadden op weerstand gere kend, maar niemand doet daar moeilijk over. Wie zich netjes gedraagt, krijgt zijn borg terug. Gasten die blijven overnachten veroorzaken doorgaans geen moeilijkheden. Maar een groep voetballers die een middag langskomt, dat is soms een ander verhaal. Als zij lastig zijn, moe ten wij als leiding wel eens ingrijpen. Als er bier in het spel is, leer je mensen ook van een ande re kant kennen." Toch voelt Lageveen („Ik heb niets tegen voet ballers") zich nauw verwant aan zijn gasten. „Ik denk dat ik met mijn gasten meegroei. Ook ik ben sportief en houd van de zon en het strand. Deze baan kent ook een grote mate van vrij heid. Ik woon hier om de hoek en vind het geen straf om mijn vrije tijd op het strand of aan de boulevard door te brengen." Met het oog op de toekomst gaat de voormalige Ensche- deër in september de opleiding vrijetijds- management volgen. „Met alleen ervaring kom je niet verder in deze branche. Ik denk mijn deeltijdstudie pri ma te kunnen combine ren met mijn baan." Om het werk in de jeugd herberg van weleer nog aan trekkelijker te maken, heeft Lageveen nog enkele wensen. Zo verwacht hij veel van de verbouwing van volgend jaar, die een eind moet ma ken aan de gehorigheid van het pand aan de Randweg. Eri om de bekendheid van Stayokay Noordwijk te vergroten zou een goede wegwij zer geen overbodige luxe zijn. Joke en Henk Lijten uit Hillegom strijken neer op een van de Noordwijkse 'hangbanken'. „We stoppen altijd als we hier in de buurt fietsen." Foto: Dick Hogewoning Eén bank is geen bank. Die mening delen veel 'hangou deren' uit Noordwijkerhout, Noordwijk en Hillegom. De frequente bezoekers van de rustplaats tegenover de voormalige jeugdherberg Stayokay zijn dan ook in hun nopjes met de verdubbeling van het aantal zitplaatsen. Op mooie zomerdagen is ook het tweede bankje gauw gevuld. „Het maakt me niet uit wie er naast me zit", zegt Dirk Warmerdam, een 76-jarige spraakwaterval uit Noordwij kerhout. „Wij bespreken hier het nieuws van de dag. Zo als dat bericht in de krant over die moeilijke Romeinse straatnamen in die nieuwe wijk, waarvoor ik mijn huis uit moet. Wie bedenkt er nu namen als Hortatius (Hora tius) of Tratius (Tacitus)? Noem zo'n straat toch Tulp of Hyacint. We zitten hier toch in de Bollenstreek." De dag is nog jong, maar Warmerdam raakt al aardig op dreef. Verder hebben wij het niet over koetjes en kalfjes, maar over hertjes en konijntjes. Die zie je hier nog wel eens opduiken. Weet je dat een hert uit stilstand over een hek van anderhalf meter kan springen? En dan die konijnen, ze zitten nu niet zo veel meer in De Blink hier achter, maar vroeger gingen stropers eropaf. Eén keer ben ik meegegaan, maar dan praat ik wel over 50 jaar ge leden. 's Nachts om 2 uur met een ervaren stroper mee. Fietsen tegen het huis van de jachtopzichter gezet. Wie doet nu zoiets? In de mist vond mijn maat alle 110 strik ken terug die hij had uitgezet. Als hij minder dan 40 ko nijnen zou vangen, mocht ik de opbrengst hebben. Je raadt het al: het waren er 39. Maar wat moest ik nou met 39 konijnen, waarvan er sommige nog leefden? Ik heb dus voor de eer bedankt. Verder boomt Warmerdam over zijn drafpaard Rhapso dy in Blue ('zondag op Duindigt nog goed voor 100,60 euro per ingelegde euro') en over leven, dood en echt breuk in het dorp. Dat hangouderen uit Noordwijk (fiet ser Moerbeek) of Hillegom (echtpaar Lijten) soms mee luisteren, vindt de Noordwijkerhouter geen enkel be zwaar. Hij houdt zijn mond pas als hij een droge keel krijgt. „Nu ga ik naar huis koffie drinken met mijn „Hij heeft het niet zo op Marokkanen, geloof ik", stamelt een Noordwijkse stratenmaker voor de rechter. Het is zijn enige verklaring waarom een vriend in Katwijk een gla zen abri met een Marok kaanse vakantieposter aan diggelen heeft ge gooid. Wat stompzinnig kijkt de jongeman de rechter vervolgens aan. De Noordwijker snapt er niets van. Waarom moet hij nu terechtstaan voor een domme actie van een ander? „Ik zat die avond alleen maar bij hem in de auto", zegt hij verontwaardigd. Met vier vrienden waren ze na wat biertjes en blowtjes gaan cruisen door de omgeving. Ge woon relaxed. Althans, dat moest het zijn. Maar één van zijn vrienden be gon zich tijdens het auto ritje enorm op te winden. De jongen ergert zich na melijk mateloos aan de aanwezigheid van bui tenlanders en alles wat met hen te maken heeft. Dat raakt bij hem stee vast een gevoelige snaar. Het is zelfs zo erg dat hij een vakantieposter van Marokko in het openbaar absoluut niet kan dul den. Het is buitenge woon provocerend, vindt hij, want Nederlanders moeten niet naar Marok ko en Marokkanen al he lemaal niet naar Neder land. Of de stratenmaker de sympathieën van zijn vernielzuchtige vriend deelt, houdt hij vandaag liever een beetje in het midden. Maar het glas kapot gooien van de abri vond hij 'wel een stom me actie.' „Dat sloeg ge woon nergens op." Toch hield hij zijn vriend niet tegen, verwijt de officier van justitie hem. „Terwijl u wist wat er ging gebeu ren." „Ja", knikt de papperige jongeman. „Ik zag het wel aankomen. Hij was er in de auto al een paar keer over begonnen." Maar is het zijn verant woordelijkheid om zijn vriend terecht te wijzen als hij door dolle heen is? De Noordwijker vindt van niet. Zeker niet om dat de vriend in kwestie nog wel eens geweldda dig kan worden als hem een strobreed in de weg wordt gelegd. Daarom deed de Noordwijker bij de politie in eerste in stantie ook alsof zijn neus bloedde. „U wist helemaal van niets, ver klaarde u daar", leest de rechter voor uit het dos sier. Niet zonder reden, legt de Noordwijker vandaag uit. „Ik ben laatst om iets anders door enkele ma ten van hem in elkaar ge slagen. Ik was bang ge worden." De tijd dat hij de vandaal zijn vriend noemde, ligt inmiddels dan ook ver achter hem. Toch is het achterlaten van een spoor van ver nielingen, de Noordwij ker zelf ook niet geheel vreemd. Zo moet hij zich in de rechtszaal eveneens verantwoorden voor een incident met een tuinka bouter in Noordwijker hout. „Het was tijdens carna val", vergoelijkt de jonge man zijn onnozele actie. Uit dronken balorigheid smeet hij een tuinkabou ter in de sloot. Vervol gens werd hij zelf door de eigenaar het water in geduwd. „Toen ik weer op de kant wilde klim men, greep ik een vlag- genstok beet." Dat het houvast zou afbreken en hij de eigenaar behalve met een gesneuvelde ka bouter ook met een ka potte vlaggenstok achter liet, kon hij van tevoren niet vermoeden. Schul dig voelde de Noordwij ker zich daar dan ook niet over. „Ik ben wegge gaan en heb er nooit meer iets over gehoord." Tot nu toe dan. Want hoewel de rechter dé Noordwijker niet schul dig acht aan het mede- plegen van een vernieling van een abri - 'het is Ne derland gelukkig nog niet zo dat je kan worden er--v oordeeld voor medeple-* gen als je niet ingrijpt' - moet de Noordwijker wel in de toekomst 'ander mans tuinkabouters'iil de tuin laten staan'. Dë stratenmaker krijgt 300 euro boete opgelegd. - Floor Llgtvoet

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17