Voorlopig 'ja' voor sneltram :oners 'Intelligent Design is een luis in de pels' kunnen mening geven over schone stad REGIO 'De N206 nu snel verbreden' Nieuw onderzoek naar zorglocaties - Ij m Gedeputeerde niet bezorgd over zoektocht naar extra woningen Leiden krijgt eigen Nachtwacht in Rembrandtjaar Jde stelling! D-bus stopt hangplek r ouderen |(3i) fors invloed De politie heeft woens- e Bloemistenlaan een man uit het Poolse Haangehouden omdat S r invloed van alcohol in htauto reed. Omstan- 3 Iden de politie ingelicht Ie chauffeur zichzelf [gereden en inmiddels een auto en een fiets ïkt. De man blies 1020 rijl 220 ug/1 is toege- ak huis Morsweg Uit een woning aan de rsweg zijn woensdag temonnees gestolen, lader is binnengeko- liet bekend. Een in een woning aan de L dinsdag, mislukte Ie dader er niet in slaag- ur in te trappen. al gooit in in gracht Vier mannen zijn dins- t op het Rapenburg op- mdat zij daar fietsen in r gooiden. Een getuige ;ezien en de politie ge- twee 18-jarige en een Hagenaar en één ger (19) oppakte. De jn inmiddels uit het ïaald. ftties aan stad universiteit )e Stichting 3D over- londerdag 30 juni twee ian burgemeester ;en aan rector magni- n x uwe Breimer van de m teit Leiden. Een bedrag 00 euro is bestemd IQ Leidse evenement tev ïdt en de kinderen', n b schenkt 3D 7500 eu- joly en digitaal display in 1Qle ïrlingh Onnesgebouw. ,1: i n kunnen via flats- ïder meer zien welke ijzigingen er zijn en gmenu's het bedrijfs- it heeft. Het geld is op- ijdens een benefiet- ip studentenvereni- irva. Het 3D-bestuur it studenten van Mi- leeft tot doel om de ;en de gemeente en iiteit te verstevigen. Lees nu Leidseh Dagblad in de ochtend en ontvang' de eerste 2 weken g-ratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 50.1b) Naam M OV Adres Postcode /Plaats Ttelefoonnr (i-v.m twrorgoontrol.) J Geboortedatum Bank-/girorekeningnummer Handtekening; Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 180O VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-maillezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: m de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad LEIDEN Jan Berendsen afat doe je als je met van Leiden wil spre- oen schone stad? Juist, leen bank met een a mils op het Stadhuis- npleet met tafeltje, amp en koffie. En dan -^hten op de passanten 'en hun mening willen wethouder Rogier ande (Stedelijk Be- OVof Claus Martinot mijt van Milieu en Beheer, of 1 die verantwoordelijk 0% i afvalinzameling. Be rm liep het gistermid- vant de Leidenaar zag meer in het strand of in in een gesprek met inte maar het tweetal I spreekuur in de open nuttig. g voor de actie is het ïiden de finale heeft n de verkiezing gemeente van Ne- )at heeft de nodige L gewekt in de stad en ■J twee kampen ver- die Leiden schoon i zij die Leiden vies in met iedereen wil- gesprek. Daarvoor is i huiskamer bedoeld", der Sande. En hij ijn wenken bediend, bewoner van de Pro- Hl ijk bijvoorbeeld, die aar een smerige stad er omdat in zijn buurt W. en keer geen vuil is 1 in verband met een L laar er was ook een die Leiden helemdél m indt. Integendeel, het in: door Henk de Kat den haag - De provincie Zuid- -Holland heeft gisteren na uren lang beraad voorlopig 'ja' ge zegd tegen het financieringsplan voor de Rijn Gouwe Lijn Oost. Het definitieve besluit van Pro vinciale Staten valt echter pas in de herfst. Het slotoordeel over de sneltram tussen Gouda en Leiden hangt onder meer af van de vraag of PvdA-gedeputeerde Jeltje van Nieuwenhoven kans ziet het risico voor de provincie terug te dringen. De mogelijke strop wordt nu nog geschat op 65 miljoen euro. De fracties van PvdA en CDA willen dat dit risico komende maanden 'belangrijk lager' wordt, voordat ze echt akkoord gaan. Ook de WD maakt zich grote zorgen'over het project. „Het wordt ons echt door de strot geduwd', aldus WD-sta tenlid Julie Voimuller. Bij de eindbeslissing speelt mee of Leiden instemt met een snel tramroute door de binnenstad, vanaf station Lammenschans via de Breestraat. Van Nieu wenhoven wil dit graag, vanuit de verwachting dat zo'n tracé de meeste reizigers trekt. „Dat is de beste en ook veiligste rou te", zei ze gisteravond in het debat met Provinciale Staten. De Leidse gemeenteraad maakt in september een keus. Daarna neemt de provincie een besluit over 'doen' of 'niet doen'. De fracties van Groenlinks, SP en D66 stemden tegen het fi nancieringsplan. Zij zijn op zich voorstander van dc Rijn Gouwe Lijn, maar volgens de SP zijn de financiële risico's 'onaanvaard baar'. Groenlinks ging niet ak koord uit onvrede met de vele toezeggingen die Van Nieuwen hoven heeft gedaan tegenover gemeenten langs het snel- tramspoor. Die gemeenten dra gen samen 50 miljoen bij aan de komst van de sneltram. Lei den spant daarbij de kroon met een eigen bijdrage van 16,8 mil joen euro. In ruil hebben de ge meenten hun eisen gesteld. Zo wordt gemikt op forse woning bouw langs het spoor tussen Alphen aan den Rijn en Leiden ('Oude Rijnzone'). Fractieleider Lisette de Boer van Groenlinks noemde al deze bijkomstighe den een 'onbegrijpelijke over schrijding van de grenzen van het Groene Hart'. Voor de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn tussen Gouda en Leiden is 271 miljoen euro be schikbaar, waarvan 140 miljoen rijksgeld. Tot voor kort werden de aanlegkosten geschat op 251 miljoen, zodat er een noodpot was van 20 miljoen euro. Re cent bleek echter dat de ramin gen, met name door het ont werp voor Leiden, opliepen tot 291 miljoen. Van Nieuwenho ven heeft daarom afgelopen weken al voor 40 miljoen euro aan versoberingen moeten aan brengen. Ze moet nu ook in het najaar de Provinciale Staten er van zien te overtuigen dat de ri sico's die er nog kunnen inzit ten, een stuk lager zijn dan tot dusverre is begroot. De Rijn Gouwe Lijn Oost is op z'n vroegst in 2010 klaar. Het wordt dan het eerste eigen rail- traject van de provincie Zuid- -Holland. De sneltram rijdt voor het grootste deel over het bestaande NS-spoor, met al leen een apart tracé door de Leidse binnenstad. De bedoe ling is dat er later een doortrek king komt naar Katwijk en Noordwijk via de nieuwbouw op vliegveld Valkenburg. den haag - De Zuid-Hollandse zoektocht naar woningbouwlo caties voor woningzoekenden uit Noord-Holland leidt niet tot grootschalige planwijzigingen voor de bouwas Katwijk/Lei den/Alphen. Dat is ondenk baar, aldus gedeputeerde Asje van Dijk (CDA). Zuid-Holland heeft de noorder buur beloofd om 'mee te den ken' over mogelijkheden om 10.000 tot 20.000 extra wonin gen te bouwen. Die huizen val len in de Noord-Hollandse Haarlemmermeer af door strengere regelgeving rondom Schiphol. „Het is niet zo dat dit soort aantallen zo maar kunnen neerdalen op geplande woning bouwlocaties, zoals vliegkamp Valkenburg en de Oude Rijnzo ne", zei Van Dijk gisteren tij dens een vergadering van Pro vinciale Staten. Hij benadrukte dat er geen beloftes zijn ge daan: „We hebben louter een toezegging gedaan om mee te denken over mogelijke alterna tieven, met name in de zeven Bollenstreekgemeenten." Vol gens Van Dijk is het goed denk baar dat Noord-Holland er zon der hulp van de zuiderbuur uit komt. „Misschien worden die huizen wel voor zo'n tachtig tot negentig procent alsnog in de Haarlemmermeer gebouwd, maar dan op andere plaatsen." Van Dijk deed zijn uitspraken na bezorgde geluiden van Groenlinks-Statenlid Alex Ou wehand. Hij is bang dat er in Alphen aan den Rijn en omge ving fors gebouwd gaat worden of dat er alsnog een 'Bollenstad' verrijst. leiden - Tijdens de viering van Rembrandt 400, volgend jaar, krijgt Leiden zijn eigen Nachtwacht. Het betreft een Delfts blauw tegelta bleau van het meesterwerk, dat in 2000 is gemaakt door de aarde werkfabriek Porceleyne Fles in Delft. In maart volgend jaar wordt de blauwe Nachtwacht per schip van Delft naar Leiden getransporteerd en daarna vier maanden in Groenoord Plaza aan de Willem de Zwij gerlaan tentoongesteld. Het tableau is net zo groot als de originele Nachtwacht, 3,63 bij 4,37 meter en bestaat uit 480 tegeltjes van 18 bij 18 centimeter. Rond de 'Delftse Nachtwacht' wordt in Groenoord Plaza een 'belevingswereld' uit de Gouden Eeuw geschapen die voor bezoekers zowel attractief als educatief moet zijn. De drie Haagse ei genaren van de Nachtwacht in Delfts blauw waren al langer op zoek naar een geschikte ruimte om het kunstwerk aan het publiek te kun nen laten zien. Eerder toonde het Golden Tulip Hotel aan de Schip- holweg belangstelling, maar daar ontbrak een geschikte ruimte voor het tableau. Bij Groenoord Plaza is dat geen probleem. De blauwe Nachtwacht geldt ais uniek. Meesterschilders van de Porceleyne Fles voltooiden het tableau in anderhalfjaar, voordat het in 2000 werd onthuld en door een aantal particulieren werd gekocht. Foto: PR Wiskundige Ronald Meester laat zich bij Kooyker maar moeilijk vangen door Silvan Schoonhoven leiden - God is dan misschien moeilijk te vangen, Ronald Meester is dat zeker. De wiskundige, die gisteravond in boekhandel Kooyker sprak over 'Intelligent Design' waakte ervoor om zich te laten vastpinnen als voor- dan wel tegenstander van deze omstreden theorie. Meester is medeauteur van het boek 'Schit terend ongeluk of sporen van ontwerp?' dat de laatste weken veel emotie los heeft ge maakt. Onderwijsminister Van der Hoeven moet zich vandaag zelfs verantwoorden te genover de Tweede Kamer omdat ze zich sympathiserend over Intelligent Design (ID) heeft uitgelaten. Waarom maakt ID toch zoveel emoties los? „Ik voel dat de woede van veel mensen zich op me richt", stelt Meester verbaasd vast. Misschien wel omdat ID (volgens de tegen standers) God via de achterdeur binnenlaat terwijl het Darwinisme hem er net door de voordeur had uitgegooid. Of omdat het (volgens de voorstanders) eindelijk een bres slaat in de ivoren toren die arrogante wetenschappers hebben opgericht. Aanhangers van ID geloven - kort gezegd - dat de natuur op een zodanig complexe manier in elkaar steekt dat onderdelen daarvan niet door een opeenstapeling van toevalligheden zijn ontstaan, zoals de evo lutietheorie beweert. Ze zien de onmisken bare hand van een ontwerper in de natuur, zonder die direct als God te bestempelen. Meester vergelijkt de complexiteit van een cel met een auto. „Er zit een carburateur in, een krukas en een benzinetank. Als je een van die onderdelen wegneemt, werkt het geheel niet meer. In een cel tref je voedselstromen, aandrijving en energie transport. Neem één onderdeel weg en niets doet het meer." Een dergelijk systeem kan niet toevallig of langs de weg der gelei delijkheid zijn ontstaan, vindt Meester. Maar wat betekent dat? Komt de mens dan van de tekentafel van een Ontwerper ge rold? Zover wil Meester niet gaan. „Tja, de beschrijving van de mens als een schitte rend ongeluk is niet houdbaar. Maar het idee van een ontwerper accepteer ik ook niet. Ik zie ID vooral als een luis in de pels van het Darwinisme. Ik word in het kamp van ID geduwd, ik doe al een tijd m'n best om daar weer uit te komen. Ik ben niet in een hokje in te delen." Een van de toehoorders krijgt genoeg van het gedraai. ,,U neemt geen duidelijk standpunt in. U maakt niet duidelijk wat u met ID bedoelt. Zo is het moeilijk discus siëren" Schoorvoetend wil Meester dan wel toege ven waar hij staat, bij benadering dan.Als u doorvraagt, dan ben ik een religieus mens. Ik heb gevoelens die buiten de ratio naliteit om gaan. Ik voel van binnen dat we een groot mysterie zijn. En toevallig sluiten de christelijke verhalen heel goed bij dat gevoel aan." den haag - PvdA-gedeputeerde Jeltje van Nieuwenhoven moet haast maken met de verbreding van de N206 tussen Katwijk en Leiden. Die opdracht kreeg ze gisteren van een ruime meer derheid van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland. De WD-fractie nam het initia tief om Van Nieuwenhoven aan te sporen en diende daartoe een motie in. De liberalen wil len het aantal rijstroken tussen Katwijk en Leiden snel verdub belen van twee naar vier. Dat is ook mogelijk, omdat de nood zakelijke gronden daarvoor in bezit zijn van de provincie. De bestaande weg is onvoldoende om de verkeersstroom aan te kunnen. Door het recentelijk afzien van een verbinding tus sen de N206 en de N205, in het noorden van de Duin-Bollen streek, is het zuidelijke wegge deelte helemaal een 'flessen hals' geworden, betoogde de WD. De snelle verbreding van de N206 is volgens de WD een eerste stap in de richting van de zogeheten Rijnlandroute. Dat moet een nieuwe verbinding worden tussen de A4 en de A44. Een van de mogelijke tracé's die de provincie daarvoor in ge dachten heeft, is de verbreding van de N206. Alternatief daar voor is een weg om het Valken- burgse Meer, waar de WD een stuk minder enthousiast over is. Van Nieuwenhoven verzette zich niet tegen de motie. In het coalitieakkoord van Gedepu teerde Staten is twee jaar gele den al vastgelegd dat de N206 verbreed dient te worden. „Ik doe mijn best, maar het is niet eenvoudig om snel iets te doen, vanwege een reeks andere voornemens die we in het ge bied hebben." De gedeputeer de liet daarmee doorschemeren dat ze de wegverbreding niet als een geheel losstaand project wil zien. De geplande (woon) bebouwing van vliegkamp Val kenburg, de aanleg van een Rijnlandroute en de voorgeno men aanleg van de Rijn Gouwe Lijn West (lightrail tussen Lei den en de kust) spelen wat haar betreft wel een belangrijke rol in de discussie over de N206. Mensen als de moeder van Savanna moeten verplicht worden gesteriliseerd. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl door Timoteus Waarsenburg leiden - Leiden gaat opnieuw onderzoeken waar de tweede dagopvang voor daklozen en het slaaphuis het beste kunnen komen. Dat maakte wethouder Hans Buijing gisteren bekend. Het college komt hiermee tege moet aan de wens van de ge meenteraad die al eerder aan- locaties het beste zijn." De voltallige gemeenteraad is overtuigd van de noodzaak van een sluitende 24-uurs opvang. Maar het college, zo stelt de raad, heeft niet duidelijk kun nen maken waarom de twee zo geheten 'voorkeurslocaties' ge schikter zijn dan de andere on derzochte locaties. Zowel de raad als het college benadruk ten wel dat het nieuwe onder zoek snel moet worden uitge voerd, zodat uiterlijk in oktober van dit jaar alsnog een besluit kan worden genomen over de onderkomens. Daarbij eist de raad dat de onderzoeksresulta ten door een onafhankelijk bu reau worden getoetst. andere vol lof. Wij willen met iedereen de discussie aangaan en mensen bewust maken van het feit dat een schone stad een kwestie van iedereen is. We moeten het samen doen. Want als iedereen maar vuil op straat gooit, kan de gemeente dat na tuurlijk nooit allemaal oprui men." Leiden is met acht andere ge meenten doorgedrongen tot de finale van de wedstrijd. De an dere finalisten zijn Leeuwar den, Nijmegen, Spijkenisse, Venlo, Lelystad, Renkum, Waal- re en Roerdalen. Voor de finale zijn er twee opdrachten. Elke gemeente moet zes weken lang een gebied met een oppervlakte van een vierkante kilometer schoonhouden en binnen zes drong op een nieuw onderzoek. Eerder dit jaar presenteerde het college van burgemeester en wethouders een lijst van vijftien mogelijke locaties in de stad voor de vestiging van een slaap huis en een tweede dagopvang voor dak- en thuislozen. Twee locaties bleken voor het college favoriet: de Leonarduskerk aan de Haagweg als onderkomen voor de tweede dagopvang met gebruikersruimte voor alcoho listen en het voormalige joodse weeshuis aan de Roodenbur- gerstraat als slaaphuis. Tegen deze plannen werd in beide wijken hevig geprotesteerd. Gistermiddag vergaderde de raadscommissie sociale infra structuur over deze voorne mens. De PvdA kondigde aan een motie te zullen indienen om een nieuw onderzoek naar de beste locaties te laten uit voeren, waarbij alle opties weer open zijn. Hoewel deze motie pas volgende week in de ge meenteraad in stemming wordt gebracht, werd gisteren al dui delijk dat deze motie raadsbre- de steun krijgt. Reden voor Buijing om een nieuw onder zoek alvast aan te kondigen: „Kennelijk heeft het college niet overtuigend kunnen brengen waarom de twee voorgestelde is een prachtige, schone ge meente, een eerste plaats in de landelijke verkiezing zeker waard. Van der Sande stond erbij, keek ernaar, luisterde en antwoord de, al of niet op de bank geze ten. „Je merkt dat de kwestie speelt. Dat blijkt uit brieven en mails maar ook uit de krant. De ene Leidenaar is kritisch, dan 4 Wethouder Ro gier van der Sande in ge sprek met een aantal voorbij gangers over een schone stad. Foto: Henk Bouwman dagen een evenement organise ren. De zes weken zijn bijna voorbij en het evenement moet nog komen. Wanneer dat pre cies gaat gebeuren, is niet be kend. Van der Sande denkt dat Leiden in ieder geval tot de laatste drie weet door te drin gen De winnaar wordt begin september bekend gemaakt tij dens een televisie-uitzending.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13