De comeback van de slimme koeiencocktail Vijftien en 'levenslang' in een niqaab GESPREK VAN DE DAG Asocialen worden niet beter van Drentse hei Goedkoop op reis in de zomer na avondje internet Land vol waardeloze souvenirs DONDERDAG 23 JUni 20C Lieden die vlees bewerken heb je altijd, maar rond de georganiseerde hormonenmaffia is het een tijdje stil geweest. Er zijn echter tekenen dat die bezig is met een comeback. Foto GPD/Niels Westra Van onze verslaggever Rudi Buis Het was een tijd stil, maar de hor monenmaffia lijkt terug van wegge weest. Slimme chemici spelen daar bij een belangrijke rol. Sommige boeren zwichten voor het makkelij ke gewin. Alsof-ie even vuurwerk over de grens ging kopen. Zo haalde hij verboden stoffen uit België om zijn mestkalveren dikker te maken. „Het is een gemakkelijke manier om wat extra te verdienen", laat de veehouder weten. Hij is net weer op vrije voete n. De schrik zit nog goed in de be nen. Hij zwichtte voor het geld. Want stel dat een hormonenspuitje in een kalf goed is voor vijftien pro cent extra vlees op het bot. Dan is het dier in het slachthuis al snel honderd euro meer waard. Lieden die vlees bewerken heb je altijd, maar rond de georganiseerde hormonenmaffia is het een tijdje stil geweest. Er zijn echter tekenen dat die bezig is met een comeback. In april trof de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie van landbouw op acht veehouderijen verboden groeibevorderaars aan. In mei ontdekte de opsporingsdienst verboden middelen op twee boer derijen in Limburg en Zeeland, met vertakkingen naar Spanje en België. De hoofdverdachte is een Belg, die legale kruidenmengels uit Spanje mixte met het verboden middel dexamethason. Zwakke plekken Bart Staes, Vlaams Europarlemen tariër voor De Groenen, geldt als één van de grootste experts van de hormonenmaffia. „Vlees wordt nog steeds behandeld. Ook in Neder land zijn netwerken actief", zegt hij. De vernieuwde hormonenmaffia is gehaaider dan ooit. Ze kent de zwakke plekken. Is er in een slacht huis een gebrekkige controle? Het zingt direct rond in de veehouderij en sjoemelende boeren brengen hun vee daar naar toe. Staes heeft eens een verdachte Belgische vee houder uit Halle achtervolgd, die met zijn runderen bij Roosendaal de Nederlandse grens overstak om ergens zijn vee af te leveren. Hij moet hebben geweten dat er in die slachterij op dat moment niet werd gecontroleerd. „Er wordt in die kringen over en weer getipt." De producenten van illegale groei bevorderaars zijn geen amateurs meer, zegt Staes, maar slimme che mici. Sporen van klassieke groeibe vorderaars zoals het DES-hormoon en clenbuterol komen amper meer voor in vlees. De maffia komt met steeds geraffineerdere stofjes. Met cocktails, die meerdere groeibevor- derende stoffen bevatten die alle maal net onder de detectiewaarde zitten. Als een cocktail niet werkt, of ontdekt dreigt te worden, ver- dwijnt-ie van de ene op de andere dag van de markt. Een andere trend: men spuit syn thetisch aangemaakte natuurlijke hormonen in, die niet van de li chaamseigen hormonen zijn te on derscheiden. Of prohormonen. Dat zijn stoffen die het lichaam aanzet ten tot productie van natuurlijke hormonen. Het misbruik wordt pas ontdekt als de boer wel erg veel dikke karkassen bij het slachthuis brengt. Maar bewijzen dat er is ge knoeid, is buitengewoon lastig, stelt ook Leen van Ginkel, hoofd van het Analytisch Laboratorium voor Voedings- en Residu-onder zoek van het RIVM. Afwijkingen Eind 2003 kwamen bij het ministe rie van landbouw de eerste signa len binnen dat veehouders (weer) nieuwe illegale groeibevorderaars gebruiken. Onderzoekers Rikilt in Wageningen en he in Utrecht werken koortsai nieuwe technieken om ille fen op te sporen. Daarbij v met behulp van biologisch vooral gekeken naar afwijk (proef)dieren, die zijn beh; met hormonen. Want die e gen zijn veel langer zichtb; de aanwezige stoffen zelf, i nen dus als bewijs dienea Minister Veerman van lanc heeft naar aanleiding van i nalen, zoals afwijkingen aa slachtsorganen van dieren, zoektocht naar verboden n geïntensiveerd. Een jaar ge de Taskforce Hormonen of Ook justitie geeft de bestrij illegale groeibevorderaars i prioriteit, want verhoogdei trades hormonen in het vlj name rondom de spuitple vert risico's op voor de gez voor met name jonge kind zwangere vrouwen. Wat nog ontbreekt is goed werking tussen de opspori sten in Europa, zegt hormi pert Staes. „Terwijl bendes grenzen heen opereren. Ni achtervolgen we op de fiet met de Ferrari." MENSELIJK Na een spraakmakende tijgerbeet, laat de wereldberoemde Duitse illusionist ROY HORN zich in Duitsland verder behandelen. In een erkende kliniek in Bad Heilbrunn wil de artiest van het duo SIEGFRIED EN ROY herstellen van de ver wondingen. Door de bijna dodelijke beet raakte Roy gedeeltelijk verlamd. Het incident in oktober 2003 maakte abrupt een einde aan de uiterst populaire shows van de dierentemmers Siegfried en Roy in Las Vegas. Na de vrijspraak van MI CHAEL JACKSON we gens kindermisbruik la ten Amerikaanse radio zenders weer meer mu ziek van de zanger ho ren. Het aantal liedjes van de Amerikaanse ster verdrievoudigde ten opzichte van de dagen voor de uitspraak op 13 juni, blijkt uit een pei ling van Mediabase 24/7. Na de vrijspraak was op ruim 1500 radiostations ruim 3000 keer een lied van de King of Pop te beluisteren. In de drie dagen voor de uitspraak van de jury was dat drie keer minder. De top tien van populairste Jackson- songs wordt aange voerd door 'Billy Jean', gevolgd door 'Beat it' en 'Rock with you'. Italiaanse mannen zijn veel MINDER MACHO dan stereotypen willen doen ge loven. Zij staan wel degelijk in contact met hun 'vrouwelijke kant'. Volgens on derzoekers van de universiteit in het Amerikaanse Missouri zijn Italianen veel minder seksistisch en homofoob dan Amerikanen. Zij lieten enkele honderden mannen in de VS en Italië een vragenlijst invullen over 'mannenzaken' als winnen, risico nemen, beheersing van emoties, ge weld, macht over vrouwen, dominantie, zelfredzaamheid, playboygedrag, werk, homofobie en het najagen van status. Bij het vergelijken van de resultaten bleek dat Italiaanse mannen in negen van de elf categorieën beduidend lagere waarderingen gaven dan hun tegenvoe ters in de VS. Alleen wat betreft playboygedrag scoorden zij significant hoger. Asocialen isoleren en heropvoeden werkt niet. Dat is de conclusie van Ben Maandag en Tonny van der Mee, wier boek 'De Asocialen' sinds gisteren in de winkel ligt. Zij gingen op zoek naar de geschiedenis van 150 Rotterdamse gezinnen, die tus sen 1945 en 1960 naar Drenthe overgebracht werden om heropge voed te worden. Van der Mee hoopt dat het verhaal van de 'deportatie' van asocialen of 'onmaatschappelijken' de politiek doet inzien dat isoleren geen zin heeft. „Het kost bergen geld en de mensen krijgen er een stigma van. Ze kunnen daarna alleen maar moeilijker terugkeren in de maat schappij." Tweede-Kamerlid Sterk van het CDA wil in het najaar samen met de PvdA en de WD een wetsvoor stel indienen om veroorzakers van overlast in sobere containerwonin gen buiten dorpen of steden te plaatsen. Zoals het boek vertelt, werden tij dens de oorlog dakloze Rotterdam mers in zogenoemde nooddorpen ondergebracht. De Canadezen Elly van Breugel: Eén roos die ieder hart bekoort, zegt meer dan elk geschreven woord. vonden de situatie in de aso-buur- ten vlak na de oorlog zó nijpend, dat ze de mensen in juni over brachten naar het 'landverhuizers- hotel' van de Holland-Amerika Lijn en de Rotterdamse noodwo ningen vernietigden. De gemeente was daar niet blij mee, maar kon ook niet passief toekijken hoe de situatie in het ho tel uit de hand liep. En dus werd een oud plan uit de kast gehaald en zette de gemeente mensen op transport naar heuse opvoedings kampen rond Ruinen, Zuidwolde, Hardenberg, Westerbork, Heino en Nunspeet. De mensen werden 13 juli 1945 om zes uur 's morgens vanuit het hotel in legerbussen geladen, zon der te weten waar ze heen gingen. Mevrouw M. Pijper-Schluep (81) uit Hoogvliet herinnert zich de de portatie, zoals de auteurs het transport in navolging van de eva- cuées noemen, nog goed. „Eerst was ik al midden in de nacht door gewapende mannen bij mijn tante weggehaald, waar ik logeerde. In het hotel werden we 's morgens vroeg opnieuw verrast door gewa pende mannen en naar kamp Stuifzand bij Ruinen gebracht. We hadden absoluut geen idee wat er gebeurde." In het kamp bleken goede en slechte mensen de dienst uit te maken. „Zuster Van Loon was heel aardig, die heeft voor mijn trou wen een jurk en gebakjes geregeld, terwijl alles op de bon was. Maar kampcommandant Diemers was een boef. Die at onze biefstukken op." Van onze verslaggever Een lastminute vakantie boeken in de zomermaanden is geen enkel probleem. Wie flexibel is in zijn va kantiebestemming en vertrekda tum kan met een avondje inter netten een paar honderd euro be sparen. Dat zegt Job Zeedzen, do cent van de Hogeschool voor toe risme en verkeer in Breda. „Maar pas op datje niet meer betaalt dan bij een gewone aanbieding." Het zoeken naar een vliegreis plus accomodatie is eenvoudig. Op de site lastminute.pagina.nl bieden de meeste reisorganisaties hun lastminutes aan. Het vergelijken Nederlandse toeristen geven jaar lijks naar schatting ongeveer 150 miljoen euro uit aan souvenirs. Acht van de tien vakantiegangers kopen zo'n aandenken voor zich zelf, voor vrienden of voor fami lieleden. Dat blijkt uit een onderzoek van TNS NIPO in opdracht van GWK Travelex. Lang niet alle souvenirs zijn een succes bij de koper of ontvanger. De onderzoekers heb ben een top tien samengesteld van meest waardeloze souvenirs. Bovenaan staan het miniatuur van bekende gebouwen of monu menten, t-shirts, aardewerkbor den voor aan de muur, kleder drachtpoppen en kalenders. Onder de 500 respondenten be staat ook weinig enthousiasme voor sombrero's, petjes met op druk, ezeltjes van stro, vinger hoedjes, asbakken en houtsnij werk. Gemiddeld geeft een Nederlandse vakantieganger tussen de tien en 25 euro uit aan dergelijke prulla ria. van de tientallen aanbiedingen kost enkele uren. De grootste aanbieder op internet is D-reizen. Hun site wordt weke lijks door een half miljoen men sen bezocht. Dagelijks publiceert D-reizen een lastminute top tie. Directeur Van den Hoogen garan deert 'een minimale korting van 50 euro, oplopend tot 500 euro'. Veel reisorganisaties proberen via de D-reizen site nog reizen te slij ten voordat de vertrekdatum is verstreken. Van den Hoogen ver telt dat er ook 's zomers genoeg te kiezen blijft. „Een reis komt alleen in de top tien bij voldoende aan bod. Anders worden we platge- beld en gemaild door mensen aan wie we niets kunnen verkopen." Lastminutes zijn gebonden aan een beperkt aantal reisdata en daar ligt volgens docent Zeedzen van de Hogeschool voor toerisme het probleem. „Die goedkope reis moet maar net samenvallen met je vakantieperiode." Bovendien is de keuzevrijheid beperkt. Wie per se naar een bepaald land wil, zoekt mogelijk vergeefs. Wie zijn keuze iets ruimer omschrijft - 'zon, strand en water'- heeft een veel grotere kans om te slagen. Aan dat criterium voldoen de meeste landen rond de Middel landse Zee. Zeedzen waarschuwt om niet meteen op de eerste de beste aan bieding in te gaan. „Veel tourope rators gebruiken zogenaamde lastminutes als lokkertje. Soms zijn ze zelfs duurder dan een ge wone aanbieding. Vrijwel alle reis organisaties - ook de grote - ma ken zich hier schuldig aan." Minder populaire landen als Ma rokko en Ttinesië gaan vaker in de ramsj dan Turkije en Griekenland. Maar wie toch naar Turkije wil hoeft niet te wanhopen, zegt Zeedzen. „Reisorganisaties kopen vaak extra accomodatie in als een bepaalde bestemming uitverkocht dreigt te raken. Daar Weeft weinig risico aan, want die accomodatie kunnen ze kostenloos teruggeven of als lastminute wegzetten." Het aanschaffen van een lastmi nute vliegticket is de laatste jaren moeilijker geworden. Door de op komst van prijsvechters, en on derlinge concurrentie, zijn de tic ketprijzen van de meeste maat schappijen flink gedaald, i bijna tot het niveau waaro ger lastminutes werden aa den. Bij lowcost maatscha is laat boeken juist duurde Martinair is een van de zei nige maatschappijen die r minutes verkoopt. Wie op martinair.nl doorclickt nai @way vindt dagelijks nieu biedingen in Noord- of La -Amerika voor minder dai helft van de prijs. Wie voo euro naar Cuba wil, moet bij zijn, geeft woordvoerdf mans toe. „De aanbieding doeld om mensen te trekk gaat maar om enkele stoe Zie lastminute.pagina.nl en martinair.nl -doordicken naar Fly( Souvenirs voor Nederlandse en buitenlandse toeristen in Amsterdam. Foto ANP/Koen Suyk Van onze verslaggevers Zeven van de acht kinderen van de Amsterdamse stadsnomade Abbie van der Louw zijn door Jeugdzorg op opvangadressen onderge bracht. Zijn oudste dochter, Siddie- qa, ontkwam aan de inval, en is nu voortvluchtig. Een 'interview' met de 'Anne Frank 2005', sinds enkele weken gehuld in een alles bedek kende gezichtssluier, een niqaab. Op het afgesproken tijdstip par keert op de afgesproken plaats in het Amsterdamse Bos een rood bestelbusje uit het jaar nul met een Duits kenteken. Abbie van der Louw (44), stadsnomade in Amsterdam en bekeerd moslim, en zijn trouwe kompaan, kooi- vechter Ferry, stappen uit. Zij trekken de schuifdeur van het busje open, alsof ze hun honden gaan uitlaten. „Kom er nou maar uit", zegt Ab bie. „En houd dat flesje cola een beetje weg, want cola is Ameri kaans." Op een schot op de bodem van het busje zitten zijn 20-jarige vrouw Anouk en zijn vijftienjarige dochter Siddieqa, beiden gehuld in een niqaab: alleen de ogen zijn nog zichtbaar. Ze stappen wat on wennig uit, want je weet maar nooit. „Je vijand slaapt nooit", licht Abbie toe. Zo ver is het in Nederland nu al gekomen, voegt hij eraan toe. Anne Frank 2005. Dt is wat er met mijn dochter aan de hand is." Siddieqa knikt gewillig. „Ik moet de hele dag binnenblijven. Ik slaap wat, kijk televisie of doe een spelletje op de computer." TWee weken geleden vielen Jeugd zorg, GGD en politie het caravan parkje in het Westelijk havenge bied binnen, waar Abbie van der Louw met zijn acht kinderen (twee tot vijftien jaar) al lange tijd vertoefde. De kinderen mochten niet naar school, en de omstan digheden in de gehavende cara vans zijn erbarmelijk. Zeven van de acht kinderen wer den door de politie meegenomen en zijn op opvangadressen onder gebracht. Alleen het oudste kind, Siddieqa, wist uit handen van de instanties te blijven: ze was op dat moment toevallig niet aanwezig. Sindsdien is ze, zoals zij het ook zelf noemt, 'ondergedoken' en 'voortvluchtig'. Het is wél mogelijk om haar te interviewen, laat Ab bie weten, hoewel interviewen misschien een beetje groot woord is: Siddieqa kan haar mond nau welijks opendoen of haar vader Abbie grijpt in: 'Nee vrouwtje, ik manipuleer het gesprek niet, maar je gaat gewoon veel te snel', 'Ik zal het wel even van je overne men' of 'Ik kan het misschien be ter vertellen dan zij'. Enkele uren na de inval hoorde Siddieqa dat haar broertjes en zusjes waren meegenomen. „Ik moest eerst huilen. Ik vond het heel verdrietig. Aan de ene kant ben ik blij dat ik er niet bij was, aan de andete kant was ik dan wel bij hen geweest." Abbie: „Maar dat was je toch niet. Ze hadden je onmiddellijk van de andere kinderen gescheiden, net als je zusje Firdaus." Siddieqa kijkt recht voor zich uit. Door de ope ning in de sluier is te zien dat ze af en toe haar wenkbrauwen op trekt. Ze is van plan de niqaab de rest van haar leven te dragen. „Uit overtuiging." Maar er is ook sprake van een ze ker opportunisme. Ze draagt de niqaab pas sinds drie, vier weken. Om precies te zijn: sinds zij zich moest aanmelden bij het Nova college in Amsterdam-West. Jeugdzorg dacht dat dat een goe de school zou zijn, maar Abbie verzon op het laatste moment een list om dat te ontduiken. Moeder Siddieqa: „Mijn vader vertelde me van tevoren in de caravan dat in de regelementen van de school stond dat je geen gezichtssluier mag dragen. 'Je overleden moeder droeg ook een sluier', zei hij. Weet je wel dat je eigen moeder dus niet zou zijn toegelaten op die school, vroeg hij-" Abbie: „Ik zal het even van je overnemen, want je vertelt het niet goed. Die directeur van die school zei dat die sluier af moest. Nederlanders willen altij kijken. Kijken wat er ach sluier zit. Maar ik heb ge dat mooi niet doorging. staat niet dat het verbod worden." Siddieqa komt nauwelijl „Waar ik zit, ben ik ook gevangen. Thuis, als niei kan zien, kan ik de niqa< m doen." Ze kijkt af en toe net om te zien wat men! haar en haar familie zegf en toe mengt zij zich 00 eigen naam in de discus it „Want de mensen liegei Het is niet eerlijk. Jeugd: mensen tegen ons op. N heeft niets fouts gedaan Op de vraag of het afziei scholing, het dragen vai f qaab en andere voor eei jarige ingrijpende beslis wel helemaal de hare zij zij zich misschien te vee den door haar dominan grijpt Abbie opnieuw in: dominant, ja, maar de h se wet zegt zelf dat kind 0( ten doen wat hun vader

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10