Verbod op walvisjacht blijft BUITENLAND Bush zakt weg in drijfzand lip van Sharon en bas levert niets op Japan vangt bot bij internationale gemeenschap Zeven doden door treinongeluk Israël Duits veerdijk blijkt 2700 jaar oud Unicef besteedt meeste geld aan Indonesië Blair: Britse korting EU mag weg HZU105 woensdag 22 juni 2005 pze correspondent f hem - Met uitgestreken ten schoven ze aan tafel et uitgestreken gezichten 1 ze afscheid. Zelfs voor 1 rsfotografen kon er geen ^af bij de topontmoeting premier Sharon van Is- de Palestijnse president gisteren in Jeruzalem, m twee uur van gespan- rerleg in Sharons kantoor I n de Palestijnen terug Ram all ah. Sharon noch wilde vragen van journa- beantwoorden. maar uit "fcaarzame mededelingen elegatieh V 'legatieleden viel op te dat hun gesprek tot wei- niets heeft geleid, heeft de Palestijnen ver- Ij ereid te zijn binnen twee ch en spuwers ripen in hele ergernis op OOO jaar [estraf geëist mud - 31 ïoslirr eh d Tegen drie radi- loslims zijn gisteren in celstraffen van ïch r jaar geëist. De man- iktelworden verdacht van Ida kkenheid bij de aansla an 11 september 2001 in dajrenigde Staten. aanklager rekende 25 iss ier slachtoffer. Omdat erzjodental inmiddels is naar 2973, is de t iiis ook hoger uitgeval- zo en van de verdachten is deijriër Imad Eddin Bara- trkas, bijgenaamd Abu ah. Hij zou de leider ee an de Spaanse tak van let rreurnetwerk Al-Qae- est e steun verleende voor dag islagen. Ook tegen zijn n r rhand Driss Chebli en evil ub al-Abrash is 74.337 ure cëist. dam gek noppen ,pJiatte chips' weken het militaire gezag over de steden Bethlehem en Kalkili- ya over te dragen en het wil de vrijlating van meer Palestijnse gevangenen in overweging ne men. Maar dat zal alleen ge beuren als Abbas actie onder neemt tegen terreuroperaties en gewapende groepen. De eerste Israelisch-Palestijnse topconferentie sinds februari werd overschaduwd door een opleving van het Palestijnse ge weld, na vier maanden van be trekkelijke rust. Israël maakte gisteren bekend dat het in fe bruari afgekondigde staakt-het- vuren niet langer van toepas sing is op Islamitische Jihad. Gisternacht pakten legereenhe den op de Westoever al vijftig aanhangers op van die organi satie en er komen meer acties. van onze verslaggever ulsan - Japan mag de commer ciële walvisvangst niet hervat ten. Het land diende bij de In ternationale Walvisvaart Com missie (IWC) een voorstel in om de jacht onder voorwaarden weer toe te staan. Het plan werd gisteren weggestemd op de jaarvergadering van de IWC in Zuid-Korea. Bij de stemming waren 29 lan den tegen, 23 voor en vijf ont hielden zich. Ook Nederland heeft volgens G. Gast van mi lieuorganisatie Greenpeace te gen het Japanse voorstel ge stemd. Japan is daarentegen nog steeds van plan zijn walvis vangst te verdubbelen. Tokio zegt dit te doen voor weten schappelijke doeleinden, critici menen echter dat Japan handig gebruik maakt van mazen in het verbod op de commerciële walvisvangst. Op de jaarvergadering van de IWC presenteerde Japan giste ren het plan om het aantal dwergvinvissen dat het vangt van 440 te verhogen tot 850 per jaar. Tegenstanders, onder aan voering van Australië reageer den furieus. „Het is essentieel dat landen die natuurbescher ming propageren nu samen met de IWC duidelijk maken hoe groot de ergernis is over de vangstplannen van Japan", al dus Conall O'Conell, hoofd van de Australische delegatie. Er werd achter gesloten deuren vergaderd, volgens milieuacti visten een tactische zet van de voorstanders van de commerci ële walvisvangsten. De recente toetreding tot de IWC van Gambia, Togo en Nauru, geeft Japan en zijn medestanders voor het eerste een kleine meerderheid binnen de IWC, sinds het verbod op de walvis vangst in 1986 van kracht werd. Minister Veerman (Natuurbe heer) vindt de uitkomst 'een hele goede zaak'. Volgens hem bewijst het de effectiviteit van de Nederlandse aanpak. „We zijn uit principe tegen de wal visvangst, maar blijven wel meepraten en beïnvloeden. Als je direct 'tegen' roept, ben je namelijk geen gesprekspartij meer." Dekmantel Veerman is ook blij met de groeiende steun op de confe rentie voor het Nederlandse idee om het walvisverdrag te herzien. Via een ministeriële conferentie kunnen zo bijvoor beeld de wetenschappelijke vangsten worden beperkt. ki ch idam - Europese grond ig niet, Europeanen zijn het nen wel over eens dat ip straat gooien niet kan, min als hondenpoep, die voordringen en )(x 1 in het openbaar. Dat uit een Europees onder- an Readers Digest. n de Europese irritaties he- jj'j Nederlanders bumperkle- 1(j >op-up advertenties op j itemet en telefonische ers. Het onderzoek is uit- Y d onder ruim 3400 vol- ->n in zeventien landen, en een lijst voorgelegd ntig veel voorkomende sen en konden ook zelf oevoegen. 1 e is de grootste irritatie e Europeanen. 86 pro- de respondenten vindt :ant tot zeer irritant. Aan lelijk spugen ergert zich :ent. kiryat gat - Reddingswerkers evacueren slachtoffers van een treinongeluk bij Kiryat Gat in het midden van Israël. Zeker zeven mensen kwamen gisteren om door een bot sing tussen een trein en een vrachtwagen. Tussen de honderd en tweehonderd mensen raakten gewond. Door de aanrijding ontspoorden twee wagons. Veel passagiers kwa men onder de wagons terecht. Anderen werden tientallen meters uit de rijtuigen geslin gerd. De trein was op weg van de noordelijke havenstad Haifa naar het zuidelijk gelegen Beersheba. De reddingswerkers hebben speurhonden en zoeklichten ingezet om naar mogelijke slachtoffers te zoeken. De plek waar het ongeluk heeft plaatsgevonden, is voor de hulpverlening slecht bereikbaar. Foto Reuters/Nir Elias „Want iedereen weet dat dit een dekmantel is voor commer ciële vangst", zegt Veerman, die via zijn vertegenwoordigers heeft vernomen dat de Japan ners op de conferentie al danig nerveus beginnen te worden. Greenpeace is vooralsnog tevre den over het verloop van de vergadering. „Het gaat in zover re goed dat de walvisjacht niet opnieuw weer acceptabel wordt gemaakt. De deksel blijft dicht", aldus Gast. De komende dagen blijft het volgens hem nog spannend, bijvoorbeeld als er gestemd wordt over de vangst van walvissen voor de weten schap. Tien jaar cel voor seks met jongens phnom penh - Een 49-jarige Nederlander is gisteren in Cam bodja veroordeeld tot tien jaar celstraf, omdat hij seks heeft gehad met kinderen tussen 12 en 15 jaar oud. De man was vo rig najaar vrijgesproken, nadat hij was aangeklaagd voor los bandig gedrag, maar de aankla gers gingen daartegen in be roep. De man werd vorig jaar april gearresteerd in een hotel in Phnom Penh. Hij was in gezel schap van enkele jonge jon gens. Sommige kinderen heb ben in de rechtszaal verklaard dat A. hun tien dollar betaalde voor seks. Hij had ze van straat opgepikt, waar ze als schoen poetser werkten. Rechter Thou Mony achtte die verklaringen, plus enkele belas tende foto's, voldoende bewijs voor een veroordeling. De man moet zijn zes jonge slachtoffers bovendien 1 miljoen Cambod jaanse riel (ongeveer 210 euro) betalen. De Nederlander, die als toerist naar Cambodja reisde, heeft ontkend en gaat in beroep. Leeuwen redden meisje Ethiopië addis abeba - Drie leeuwen hebben in Ethiopië een meisje uit de handen van haar ont voerders gered. De wilde dieren verjoegen de mannen, die de 12-jarige tot een huwelijk wil den dwingen. Politie en familie van het meisje troffen haar in een uithoek van het land aan. De leeuwen bleken de jonge tiener al een halve dag te bewa ken, aldus de politie. De man nen hadden het meisje zeven dagen geleden ontvoerd, meld de de Amerikaanse nieuwszen der CNN gisteren. ork - Saddam Hussein van chips (die hij be- A Bit met water), wast de g door zijn handen, ver- kf« ppen en was dol op Ro- agan. Dat beeld schetsen daanse militairen die de te Iraakse dictator heb- vaakt. Het julinummer iron Amerikaanse tijdschrift bi laait over de ontmoetin- iddi 1 Saddam en zijn bewa- d ii iddam vertelde hen dat et 1 na bin Laden nooit heeft s hi L De vijf militairen heb- og Idam bijna een jaar be ltin] Volgens hen zei Saddam laid Reagan hem vlieg- ralli en helikopters had ver- ijke Jteagan and me, good." 3esi :orge W. Bush en diens Saddam helemaal niet ten en. Bill Clinton daaren- vai as 'okay'. Saddam no- :on( jn bewakers als gast uit de I an zijn paleizen, int j (I is gedood idie it - Een Libanese politi- Dnd iteren omgekomen door andtobom in Beiroet. Het bij j George Hawi, de ex-lei wee de communistische par- ?ugi tond bekend als anti-Sy- nd 'rië heeft de moord ver- d. cei hul<iig' Boil De eerste tien verdach- jvoor het speciale Suda- rkuiüf voor Darfur terecht mol staan, hebben gisteren keèd onschuldig te zijn. r tk om leden van de Volks- 18.C|ingskrachten, die met dieting in Khartoum sa- d \fken. Zij zijn aange- cenlj wegens verkrachting, [gewapend banditisme. Van onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De impopulari teit van George W. Bush houdt aan. Het woord dipje is niet lan ger van toepassing op het ge brek aan enthousiasme onder Amerikanen voor zijn beleid, van de Irak-oorlog tot de hervorming van de sociale zeke/heid. Vastberaden ploetert Bush voort, maar effect heeft het niet. Het is alsof zijn voeten vastzitten in drijfzand. Dus wat doet de president? Hij gaat zijn visie - opnieuw - beter verko pen. Klaarblijkelijk heeft hij nog niet geleerd dat het de kloof tussen realiteit en retoriek is die hem opbreekt. Adviseurs van Bush zeggen dat er niet te zwaar getild mag wor den aan diens impopulariteit. Die zou worden veroorzaakt door de grote veranderingen die hij teweeg wil brengen. De president lijkt echter machtelo zer dan ooit. Hij heeft een meerderheid in beide huizen van het Congres, maar klaagt dat hij niks voor elkaar krijgt omdat de Democratische oppo sitie obstructie pleegt. Onlangs werd Bush gevraagd of hij dacht dat het falen van zijn pr-campagne om de AOW deels te privatiseren kwam doordat het land was afgeleid door het proces tegen Michael Jackson. Die suggestie was zelfs Bush te gortig. Maar soms lijkt het Wit te Huis net zo'n fantasiewereld als Neverland. Vooral de propa ganda over Irak lijkt weinig rea listisch. Volgens de president wordt er 'vooruitgang geboekt' in Irak. Wat we daar zien zijn 'de laatste stuiptrekkingen van de opstan delingen'. Een groeiende meer derheid van de Amerikanen deelt die rooskleurige visie niet. „Het gaat er niet beter, het gaat er slechter. Het Witte Huis is compleet afgesloten van de rea liteit", zei de gezaghebbende Republikeinse senator Chuck Hagel. Bijna zes op de tien Amerika nen is nu tegen de oorlog in Irak, het hoogste aantal sinds het begin van de invasie. Het is inmiddels voor het gros van de Amerikanen zonneklaar dat hun regering de klus in Irak zwaar heeft onderschat. Met tachtig dode Amerikaanse soldaten in mei valt het zelfs Bush-fans zwaar om de oorlog te blijven steunen. Dat een con servatieve Republikein als Wal ter Jones - de man die de naam French fries, zoals de Amerika nen friet noemen, in het restau rant van het Congres verander de in 'vrijheidspatat' - de rege ring opriep om met een plan te komen voor terugtrekking uit Irak, is een teken aan de wand. Het geduld raakt op. Volgend jaar november zijn er weer Congresverkiezingen en Repu blikeinse volksvertegenwoordi gers beginnen zich zorgen te maken dat ze uit de pas lopen met het Amerikaanse volk. In deze draaikolk van onvrede en pessimisme is ook nog een potentieel schadelijk Brits me mo opgedoken. Dat het Ameri kaanse inlichtingendossier over de massavernietigingswapens in Irak niet klopte, weet ieder een nu wel. Dat was echter niet alleen aan de inlichtingendien sten te wijten. De Britse krant Sunday Times publiceerde be gin mei een geheim Downing Street memo uit 2002 waarin stond dat Bush per se Irak wil de binnenvallen en dat Wash ington de inlichtingen 'aanpas te' aan het beleid. Dat memo was voer voor te genstanders van Bush, maar de meeste Amerikaanse media schonken er geen aandacht aan. Het was opgedoken net voor de verkiezingen in Groot- Brittannië, dus er was de nei ging het niet helemaal te ver trouwen. Bovendien: iedereen had in de zomer van 2002 toch geconcludeerd dat de regering van de VS vastbesloten was om voor eens en voor altijd een einde te maken aan het gevaar van Irak? En wat werd er pre cies bedoeld met 'aanpassen': overdrijven, alleen zien wat je wilde zien, knoeien? Ondanks toegenomen aan dacht in de VS is het nog geen groot schandaal geworden. De kwestie blijft riskant. Het memo wakkert de twijfel aan over de manier waarop Bush het land naar de oorlog in Irak heeft toe- gepraat. 'Betere pr' over privati sering van de oudedagsvoorzie ning heeft de laatste maanden een averechts effect gehad. Nu zet Bush een pr-offensief in over Irak, met onder meer een presidentiële speech op 28 juni, de dag een jaar geleden dat de VS de soevereiniteit overdroe gen aan Irak. Aan Bush' overre dingskracht mag getwijfeld worden. door onze correspondent Wierd Duk hannover De ineenge schrompelde hand, de nagels, delen van het hoofdhaar: veel aan het meisje uit het Uchter Veen is goed bewaard gebleven. Duitse archeologen spraken over 'een sensationele vondst'. Het lijk van een meisje van on geveer 16 jaar, dat werd gevon den in een turfveld in Neder- saksen, is 2700 jaar oud. „Dit is één van de belangrijkste archeologische vondsten van de laatste decennia", zegt An dreas Bauerochse van monu mentenzorg in Hannover. Delen van het lichaam werden al in 2000 door turfstekers ge vonden. Destijds ging men er van uit met een veel recenter lijk van doen te hebben. Bau erochse: „In deze regio waren enkele verdwijningsgevallen nog onopgelost. In de Tweede Wereldoorlog is een Brits vlieg tuig met twee inzittenden in het turfveld gestort. En in 1969 is hier een meisje verdwenen en nooit teruggevonden." Maar het ging niet om een piloot. DNA-onderzoek wees uit dat het 1 meter 40 grote lichaam evenmin dat van het vermiste meisje was. Bauerochse: „On derzoek wees uit dat het meisje rond 650 jaar voor Christus moet hebben geleefd, net op de overgang tussen brons- en ijzertijd. Het is het op een na oudste veenlijk dat ooit in Noord-Duitsland is gevonden." londen - De Britse korting op de EU-bijdrage is een vreemde constructie. Dat heeft de Britse premier Blair erkend. Hij is be reid de korting af te schaffen en denkt de problemen met de EU-financiën voor de jaren 2007-2013 te kunnen oplossen. Vorige week mislukte een EU- top over de Europese financiën nog omdat Groot-Brittannië zijn bevoorrechte positie niet wilde opgeven. Vanaf 1 juli is Groot-Brittannië voor een half jaar EU-voorzitter. Blair: „Wij erkennen dat de Britse korting een vreemde regeling is die moet verdwijnen. Maar dat be tekent wel dat andere vreemde regelingen ook moeten worden aangepast." Het is voor het eerst dat een Britse prémier aangeeft bereid te zijn te praten over de jaarlijkse EU-teruggave aan het land. Deze is in 1984 af gedwongen door de toenmalige premier Thatcher. Blair wil het Britse EU-voorzit terschap gebruiken om de EU- begrotingscrisis op te lossen. „Het is mogelijk. We moeten er alleen hard op werken." In Groot-Brittannië wekten de uitspraken van Blair verbazing bij de Conservatieven. „Het ene moment zegt Tony Blair dat hij tot het eind wil vechten voor de Britse belan gen. Daarna zegt hij dat de 're- bate' een afwijking is die weg moet. Blair is gladder dan een aal in een vat met vet." Tony Blair van onze verslaggever voorburg - In de eerste zes maanden na de zeebeving in Azië, heeft de internationale hulporganisatie Unicef 86,5 miljoen dollar (67,5 miljoen eu ro) besteed in het rampgebied. Veruit het meeste geld ging naar Indonesië, waar ruim 34 miljoen dollar (ruim 26 miljoen euro) werd uitgegeven. Dat heeft Unicef Nederland gisteren bekendgemaakt. Opvallend genoeg is in Indone sië in verhouding het minst be steed van wat voor het land aan hulpgelden is gereserveerd voor dit jaar, namelijk ruim 157 mil joen euro. Dat komt volgens een woordvoerster van Unicef omdat uitgaven die wel zijn be groot, maar nog niet zijn ge daan, niet in de cijfers zijn op genomen. „Nog ruim 90 mil joen is bestemd voor de bouw van scholen." Sri Lanka kan in 2005 bijna 25 miljoen euro van Unicef ver wachten. Dat geld wordt ver deeld onder de sociale en psy chische hulpverlening, de ver beterde wederopbouw van wo ningen, de bescherming van kinderen en educatie. Volgens Ted Chaiban, Unicef- landendirecteur in Sri Lanka, richt zijn organisatie zich naast de directe slachtoffers ook op de bevolking die niet direct ge troffen is door de tsunami. „Mensen vergeten vaak dat de vissers, die veel steun krijgen, meestal een veel beter inkomen hebben dan bijvoorbeeld de boeren in het binnenland." Wat de wederopbouw van Sri Lanka betreft, bevindt het land zich nog in de oriënterende fa se, aldus Chaiban. 'Onvruchtbaarheid stellen zal stijgen' londen - Onvruchtbaarheid wordt een groot probleem in heel Europa. Het aantal on vruchtbare stellen zou de ko mende tien jaar wel eens kun nen verdubbelen. Nu heeft een op de zeven paren problemen om spontaan zwanger te wor den. De Sheffield Universiteit vreest stijging tot een op de drie. Vruchtbaarheidsdeskundige Bill Ledger van de Britse universi teit heeft dat becijferd. De stij ging komt onder meer doordat vrouwen vaker te dik zijn. Dat verhoogt de kans op ovulatie problemen. Ook groeit het aan tal geslachtsziekten onder jon geren, zoals chlamydia, wat tot onvruchtbaarheid kan leiden. Verder stellen veel vrouwen zwangerschap uit tot ze boven de 35 jaar en dus minder vruchtbaar. Ledger stelt voor vrouwen al op jonge leeftijd verlof van het werk toe te staan, zodat ze eerder zwanger kun nen worden. Hij signaleert ook dat de kwaliteit van sperma af neemt. EU stoot meer broeikasgas uit brussel - De 25 landen van de Europese Unie hebben in 2003 1,5 procent meer broeikasgas uitgestoten. Elektriciteitscen trales die meer steenkool heb ben gestookt, zijn de voor naamste oorzaak. Bovendien hebben Europeanen meei huis brandolie gebruikt in de koude winter van 2003. Het Milieu agentschap van de Europese Commissie heeft dat gemeld. CO2 maakte het grootste deel uit van de gassen die de aarde opwarmen. Fourniret in Frankrijk berecht dinant - De Franse seriemoor denaar Michel Fourniret krijgt volgend jaar mei of juni één groot proces, waar hij zich moet verantwoorden voor zo wel de Franse als de Belgische slachtoffers. Dat hebben de be trokken procureurs-generaal van beide landen gisteren ge meld in Dinant. Het plan om Fourniret in een keer te berech ten, hing al langer in de lucht. Fourniret heeft acht moorden bekend, maar wordt ervan ver dacht nog meer slachtoffers te hebben gemaakt. Feestgangers overleven crash heby - Het moest een verrassing worden voor de 100-jarige Zweed en dat werd het ook. De helikopter die de hoogbejaarde man met wat familie rond vloog, stortte gisteren neer bij de Zweedse plaats Heby. Ieder een overleefde het ongeluk, er was alleen sprake van lichte verwondingen. Een wiek van de helikopter raakte kort na het opstijgen een lichtmast. Daarop stortte het toestel neer. 'Circussen zijn cultuurgoed' brussel - De circussen in Euro pa vragen een volledige erken ning als cultuurgoed. Daarom zullen honderd artiesten uit heel Europa, onder wie enkele tientallen uit Nederland, van daag voor het Europees Parle ment in Brussel een positieve demonstratie' houden. Daar mee wil de Europese Circus As sociatie ook steun uitspreken voor voorstellen van de Duitse europarlementariër Pack, die de circussen wil helpen bijvoor beeld bij het regelen van visa. Moorden uit 1964 alsnog bestraft Philadelphia - Een jury heeft de tachtigjarige Edgar Ray Kil len gisteren schuldig bevonden aan moord op drie burgerrech tenactivisten in 1964 in de Amerikaanse staat Mississippi. De jury negeerde het verzoek van de verdediging die vrij spraak voor de gewezen domi nee en uitbater van een zaag molen had gevraagd. Killen zou een sleutelrol hebben gespeeld in de moorden die door de ra cistische beweging Ku Klux Klan waren gepland en die in 1988 onder de titeMfrlississippi Burning' zijn verfilmd. Pinochet weer in ziekenhuis santiago - De Chileense oud dictator Augusto Pinochet is gisteren met spoed in een zie kenhuis opgenomen. Bronnen rond zijn familie en ziekenhuis medewerkers lieten weten dat de 89-jarige Pinochet een her seninfarct heeft gehad maar in middels weer bij bewustzijn is. „Hij viel flauw en we hebben hem naar het hospitaal ge bracht. Hij is weer bijgekomen en wordt onderzocht. Alles is onder controle", aldus de woordvoerder van Pinochets fa milie. Pinochet werd vorige maand ook al getroffen door een licht herseninfarct.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5