Wisselgeld voor gevangenen BINNENLAND 2 Verdachte broers Ee buren slachtoffers Gevaar van valse aangiften is groot Ombudsman: IND laat steken vallen Injeholland.nl moet zijn naam wijzigen Tropische rietsuiker verdringt bietsuiker i' Gedetineerde Jacques van Griensven in actie voor gedetineerden Dissident Michail Stern overleden Nederlands arts uit functie gezi Golfbaan vo dassen geen enkel problef Duitse Wad j bij jongeren! niet bekend hzu104 woensdag 22 juni 20c>5 ee - De beschuldiging van on tuchtige handelingen door twee broers in het Friese dorp Ee komt van de buren van de jon gens. De vader van de jongens van 10 en 12 jaar gelooft on voorwaardelijk in de onschuld van zijn zoons. Volgens hem hebben de buren het op zijn fa milie voorzien. De moeder van een van de be trokken meisjes ontkent dat een burenruzie een rol speelt in de aangifte en houdt de be schuldiging aan het adres van de buurjongens overeind. „Ab soluut. Daar blijf ik bij. Mijn dochter is vier jaar en die geloof ik. Die fantaseert dat soort din gen niet." De ontuchtzaak speelt in een nieuwbouwbuurt met huurwo ningen in het dorpje. Die staat bij de woningbouwvereniging niet bekend als een probleem buurt, meldt directeur Megens. Er komen amper klachten over geluidsoverlast of burenruzie vandaan. Er is door twee families aangifte gedaan van mogelijk ontuchti ge handelingen met drie meis jes, die vier en negen jaar oud zijn, aldus de politie. Daar is het tot op heden bij gebleven, zegt een politiewoordvoerder. Hij spreekt vooralsnog van „mogelijk grensoverschrijdend gedrag van kinderen onder ling." Twee van de drie slachtoffertjes zijn inmiddels verhoord door deskundigen in een speciale verhoorstudio. Uit deze verho ren maakt de politie op „dat er in het afgelopen jaar meerdere malen ontuchtige handelingen met de slachtoffers hebben plaatsgevonden." Gezien de jeugdige leeftijd van de verdachte jongetjes en die van de meisjes ligt de nadruk op dit moment op hulpverle ning, niet op vervolging, zo laat de politiewoordvoerder in Friesland weten. ee - Er gaan geruchten in het Friese dorp Ee. Er zijn ongerus te ouders die meer dan eerst op hun kinderen letten. De kans op valse aangiften is groot. In het dorp is grote onrust ont staan, nadat ouders van drie meisjes aangifte deden van on tucht door twee jongens van 10 en 12 jaar. Het dorp is daar op een informatieavond over inge licht. „Zo'n informatieavond is le vensgevaarlijk. Het is het recept om valse aangiften los te krij gen", zegt Peter van Koppen, hoogleraar rechtspsychologie en onderzoeker van het Neder lands Studiecentrum voor Cri minaliteit en Rechtshandhaving in Leiden. Een kinderarts zei afgelopen donderdag op de informatiea vond dat ouders goed op hun kinderen moeten letten. „Dat is gevaarlijk. Kinderen maken een ontwikkeling door. Soms gaat het goed, soms heel even niet. Ouders gaan daar nu extreem op letten. Zij zien altijd wel iets en dat wordt nu eerder opgevat als een signaal van seksueel den haag - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) heeft veel steken laten vallen rond de verlening en verlenging van re guliere verblijfsvergunningen. Ook de behandeling van klach ten laat veel te wensen over. Dat constateert de Nationale Ombudsman in twee rapporten die dinsdag aan minister Ver donk (Vreemdelingenzaken en Integratie) zijn aangeboden. De ombudsman krijgt al jaren de meeste klachten over de IND. Vorig jaar waren dat er 1775, 386 meer dan in het jaar ervoor. Naar aanleiding daar van begon de ombudsman eind vorig jaar onderzoeken naar de problemen bij de dienst, die onder het ministerie van Justi tie valt. Door de overheveling van alle administratieve taken van de vreemdelingendiensten van de politie naar de IND in april vo rig jaar ontstond veel vertraging in de verwerking van aanvragen van verblijfsvergunningen. Bo vendien was de IND daardoor gebrekkig bereikbaar, aldus de ombudsman. Ook bij de verlenging van ver blijfsvergunningen ging veel mis. Drie maanden voor het verstrijken van de geldigheids duur ervan stuurt de IND een den haag - De maker van pro testsite Injeholland.nl moet de domeinnaam inleveren en hij mag de naam Injeholland niet meer gebruiken. Gebruik van de naam schaadt de reputatie van Hogeschool Inholland en vormt een inbreuk op het merkrecht, oordeelde de voorzieningen rechtbank in Den Haag gisteren in een kort geding dat de onder wijsinstelling had aangespannen. De overige eisen van Hogeschool Inholland wees de rechter af. Kri tiek op de site valt onder de vrij heid van meningsuiting, bedrei gingen, beledigingen en beschul digingen in het gastenboek moe ten met een korrel zout worden genomen, staat in de uitspraak. Op de pagina stond onder meer een oproep aan terreurorganisa tie al-Qaeda om bommen op ge- misbruik. Over een maand ligt er een waaier van valse aangif ten", voorspelt Van Koppen. Hij zag dat in 1997 gebeuren bij een omvangrijke zedenzaak in Emmer-Compascuum. Zeker tien ouders meldden toen bij de politie dat hun kleuters door kinderen uit de bovenbouw wa ren misbruikt. Een half jaar la ter kwamen er plots weer aan giften binnen. Nu tegen de lera ren. In een sekskelder onder de school zouden zich gruwelijke zaken hebben afgespeeld. Maar er werd geen kelder gevonden en ook andere details waren niet te bewijzen. Volgens de re chercheurs waren de kinderen in hun uitlatingen, misschien onbewust, gestuurd door hun ouders. Geen vage informatieavond. Niet extreem op kinderen let ten. Maar hoe moet het dan wel in Ee? Van Koppen: „Je moet het heel voorzichtig aanpakken. Ouders niet op pad sturen. Al leen concrete aanwijzingen ge ven. Er zijn draaiboeken in om loop, gebruik die." aanvraagformulier toe. Maar de dienst is vaak niet in staat om binnen deze drie maanden een nieuw document te verstrek ken. De ombudsman vindt het niet juist dat Verdonk zich daarbij beroept op een wettelijk be paalde behandeltermijn van zes maanden. Hij vindt dat mensen direct aansluitend aan de gel digheidsduur van de oude ver gunning een nieuw document moeten krijgen. Ook staat de „slechte service" volgens de ombudsman in schril contrast met de maatre gel om hoge leges te heffen voor de verlengingsaanvragen. Hij meent verder dat de minis ter onvoldoende mogelijkheden heeft om toezicht te houden op de uitreiking van de verblijfsdo cumenten. Hij adviseert haar dit alsnog te regelen. Over de behandeling van klach ten van gedupeerden is de om budsman ook niet te spreken. In alle stadia daarvan hebben zich „grote problemen" voorge daan. Regelmatig doet de IND klachten onterecht als 'kenne lijk ongegrond' af. Ook klaag den mensen erover dat hele maal niet werd gereageerd op hun klacht, of te laat, niet in houdelijk of onduidelijk. bouwen van de school te gooi en. Het verzoek tot afgifte van per soonsgegevens van acht perso nen die volgens de school be dreigende en beledigende tek sten plaatsten op de site, werd eveneens afgewezen. „Beide partijen hebben verlo ren en gewonnen", verklaarde advocaat E. de Groot in een re actie op de uitspraak. De raads man verklaarde dat zijn cliënt, oud-student J. Kaasjager, vol gende week onder een andere naam verder gaat met de site. Kaasjager begon de internetpa gina uit onvrede over zijn oplei ding scheepsbouwkunde aan de Hogeschool Inholland. Na zijn afstuderen kreeg hij het verzoek van medestudenten om met de site door te gaan. Door Michiel Pijl hoorn - Wisselgeldbakjes als steun voor Nederlandse gevan genen in het buitenland. Domi nee Joop Spoor van de stichting Epafras bezoekt al jaren over de hele wereld landgenoten achter de tralies. Gedetineerde Jacques van Griensven is een actie ge start om Spoor te steunen. De geldbakjes verschijnen de ko mende maanden in Noord-Hol landse winkels en cafés. „Als er iemand is die onder steuning verdient, dan is het dominee Spoor", zegt Jacques van Griensven gedreven. Hij zit in de open inrichting aan het Keern in Hoorn het laatste deel van een gevangenisstraf uit. Hij is één van de drijvende krachten achter de actie voor Epafras. Daar doen naast Am sterdammer Van Griensven en kele anderen aan mee, voorna melijk uit Noord-Holland. Van Griensven: „Tijdens mijn detentie heb ik dominee Spoor en zijn werk leren kennen. Ik praat niets goed. Als je een fout hebt gemaakt in je leven, dan moet je daar straf voor krijgen. Maar ik ben gaan beseffen dat gevangenen in Nederland het vergeleken met lotgenoten el ders niet slecht hebben. Na tuurlijk ben je ook hier je vrij heid kwijt en het is beslist geen hotel. Maar dit is toch heel an dere koek dan wat Nederlan ders in het buitenland meema ken", zegt Van Griensven met een weids gebaar naar het inte rieur van de Hoomse open in richting. „Natuurlijk hebben de gevangenen daar het nodige op hun kerfstok, maar daarom hoef je ze nog niet te laten stik ken. Bovendien heb je kans dat ze dan verbitterd in Nederland te rugkomen. Dat kan voor de maatschappij weer nieuwe pro blemen opleveren." Van Griensven komt binnen kort vrij en heeft besloten zijn leven in het teken te stellen van de stichting Epafras. Met enkele mensen heeft hij de Stichting Nationale Fondsenwerving op gezet, die als doel heeft om geld bij elkaar te krijgen voor Epaf ras. Het is inmiddels bijna een dagtaak geworden. Van Griens ven reist vaak op en neer van Hoorn naar Utrecht, waar het kantoor van Epafras is geves- tigd. In eerste instantie worden er 2500 plastic bakjes gemaakt waar mensen (wissel) geld in kunnen doen. Ze verschijnen Amsterdam - De 86-jarige man die vorige week vrijdag over leed, nadat hij eind april was mishandeld bij een overval in zijn woning in Amsterdam, blijkt de Russische dissident Michail Stern te zijn. Stern vestigde zich in 1977, na dat hij onder internationale druk was vrijgelaten uit een Russisch werkkamp, in Amster dam. Stern was vrijwel zeker slacht offer van een ordinaire roof overval. Stern stond bekend als een vriendelijke man, die zijn woning in goed vertrouwen niet altijd afsloot. Dat kan hem fataal zijn geworden. De jood Stern behoorde in de jaren zeventig met onder ande ren Anatoli Sjaranski, Andrei Sacharov en Alexander Solzje- nitsjin tot een groep weten schappers die zich tegen het toenmalige Sovjet-regime keer de. Daarbij werden zij gesteund door tal van buitenlandse sym pathisanten. Begin jaren zeventig was hij hoofd van een kliniek in de stad Vinnitsa in de Oekraïne. TWee van zijn zoons, onder wie de la tere computerdeskundige Vic tor Stern, wilden vanuit de Sov jet-Unie emigreren naar Israël. Voor een dergelijke emigratie was destijds de toestemming van de ouders nodig. Michail Stem kreeg daarop via de geheime dienst KGB te ho ren dat hij zijn zoons moest verbieden naar het buitenland te vertrekken. Hij weigerde dat, en kreeg daarmee de status van staatsvijandig dissident. Vervol gens kreeg hij een spookproces aan zijn broek. Zo werd hij door de Sovjetauto riteiten aangeklaagd wegens corruptie: in de vijfentwintig jaar dat hij arts was, zou Stern 775 roebel, drie zakken aardap pelen, twee ganzen, een haan en 69 eieren hebben aangeno men van patiënten. Hij werd vervolgens veroordeeld tot acht jaar werkkamp. Dominee Joop Spoor: „Gevangenen zeggen regelmatig dat zij troost putten uit onze bezoeken." Foto GPD/Marc van der Kort eerst in Noord-Holland. Later kunnen in heel Nederland bak jes gevuld worden. ,,\Ve willen ze plaatsen in winkels, cafés, coffeeshops, bij de visboer, noem maar op. Intussen zint Van Griensven op andere manieren om geld bin nen te halen. „We willen advo caten en andere groepen bena deren." Vanuit Zweden, waar hij de afgelopen dagen gevange nen heeft bezocht, laat Spoor weten blij te zijn met de actie van Van Griensven. „We krijgen subsidie van het rijk. Maar om dat het aantal Nederlanders in buitenlandse cellen toeneemt, is dat niet voldoende om ze al lemaal met een bepaalde regel maat te kunnen opzoeken." Op dit moment zitten ruim 2400 landgenoten vast in het buiten land. „We proberen gevange nen ongeveer tweemaal per drie jaar te bezoeken. Natuur lijk kijken we ook waar dat het hardst nodig is. In de buurlan den zijn gevangenen bijvoor beeld beter bereikbaar voor fa milieleden uit Nederland. We bieden vooral geestelijke ondersteuning. Dat kan religi euze hulp zijn, maar het hoeft niet. Alleen het feit dat mensen kunnen praten over hun on macht, schuld en verdriet is al een steun in de rug." Spoor is zijn werk begonnen in 1978 in Zweden: „Ik zag de film 'Midnight Express', over een Amerikaan in Turkse gevangen schap. Ik dacht 'er zullen ook wel Nederlanders in die om standigheden zitten. Ik kan die best gaan opzoeken.' Ik ben toen als eerste naar Zweden ge reden. Slapen deed ik in de au to, want er was nergens geld voor. Inmiddels hebben we een team van bijna twintig pasto raal medewerkers, waaronder een imam." Spoor geeft toe dat zijn werk af en toe ook geestelijk zwaar kan zijn. „In het begin moest je alle ellende die je te horen kreeg al leen verwerken. Nu kan ik er over praten in het team. Hoe dan ook ben ik van plan hier mee door te gaan totdat ik echt niet meer kan." Epafras heeft ook een kinderca- deauproject. De stichting zorgt dan voor een verjaardagsca deautje en een groet van papa of mama voor kinderen van ge detineerden. Spoor: „Het zijn juist die kleine dingetjes. Ge vangenen zeggen ook regelma tig dat ze troost putten uit onze bezoeken of dat ze er weer te gen kunnen." Spoor gaat bin nenkort naar Polen. Ook wacht hij op toestemming van de plaatselijke autoriteiten om op Cuba toegang tot gevan genissen te krijgen. „Die men sen zitten daar bijna allemaal voor een jaar of vijfentwintig vast in omstandigheden waar je niet vrolijk van wordt." Vrijdag plaatst dominee Spoor het eerste wisselgeldbakje om half elf, bij bakkerij Groothuis in het winkelcentrum Nieuw- Sloten te Amsterdam. Voor meer informatie over het werk van dominee Spoor: www.epafras.nl den haag - Wie een pak suiker koopt, zal steeds vaker rietsui ker uit tropische landen krijgen in plaats van Europese bietsui ker. Voor de smaak maakt het geen verschil, wel voor de prijs en voor het voortbestaan van suikerboeren in Europa. De boe ren vrezen de plannen die Euro pees Commissaris Fischer Boel (Landbouw) vandaag presen teert. Dat ze moeten inleveren staat vast, de vraag is nog hoe en hoeveel. Zeker is dat de eurocommissa ris de ÈU-landen voorstelt om de garantieprijs 39 procent te laten dalen. Van de 63 cent per kilo nu, gaat het via 50 cent in seizoen 2006/2007 naar 38 cent in 2007/2008. Met die prijs is de teelt in Europese randgebieden als Spanje en Finland niet lan ger rendabel. In Nederland voorziet Fischer Boel een be perkt gevolg van de maatregel. Boeren zijn bepaald niet blij dat Brussel hun momenteel meest winstgevende akkerbouwgewas aanpakt. En ontwikkelingslan den zijn ook boos. Hierbij een uitleg. Waarom wil Brussel minder sui kerbieten? De teelt is te duur. De Europese garantieprijs is drie keer hoger dan de prijs op de wereldmarkt. En belangrijker: de wereldhan delsorganisatie WTO verbiedt de huidige Europese bescher ming van de suikerboeren. Waarom zijn suikerbieten duur? De teelt is niet echt efficiënt. Wanneer de bieten in het na jaar van het land komen, moe ten ze binnen 48 uur verwerkt zijn, anders daalt het suikerge halte in de biet te ver. De sui kerfabrieken werken daarom hooguit drie maanden ('bieten campagne'). Daarentegen wordt rietsuiker heel het jaar door geoogst. Een plant leeft zelfs zeven tot acht jaar. Waarom teelt europa dan sui kerbieten? Dat komt door Napoleon. Hij verbood de import van rietsui ker op het Europese continent om de Engelsen dwars te zitten. Napoleon wilde voorkomen dat De garantieprijs voor de suikerbiet gaat de komende jaren met sprongen omlaag. Archieffoto ANP Britten nog langer verdienden op de import uit hun koloniën. Als alternatief haalden Europe anen suiker uit beetwortel (meekrap) en later bieten. De overheid beschermt sindsdien de productie van bieten. Het systeem: Brussel bepaalt sinds 1967 elke vijf jaar hoeveel suiker een EU- lidstaat mag produceren. Het gaat om A-suiker (dat een land zelf gebruikt), B-suiker (reserve) en C-suiker (overschot). Die laatste categorie moet buiten de EU en tegen de prijs van de wereldmarkt worden afgezet. De 25 lidstaten van de EU mo gen samen 14,7 miljoen ton A- suiker en 2,7 miljoen ton B-sui- ker produceren. De grootste producenten zijn Duitsland, Frankrijk, Polen, Italië en Groot-Brittannië. De EU-lan- den telen samen 14 procent van de wereldproductie. Nederland bieten land: De suikerbieten staan vooral in het zuidwesten en noordoosten op de akkers. Per jaar mag Ne derland 684.112 ton A-suiker en 180.447 ton B-suiker produce ren. Een hectare suikerbieten levert ongeveer 10 ton suiker op. CSM en Cosun beheersen de productie. CSM had twee vestigingen, in Groningen en Breda. Die laatste is al gesloten. Cosun heeft fabrieken in Gro ningen, Dinteloord en Putters- hoek. Toch ook rietsuiker: Hoewel Europa zelf voldoende suiker heeft, mogen enkele ont wikkelingslanden hun suiker le veren. De vijftien zogenoemde ACS-landen krijgen voor jaar lijks 1,3 miljoen ton suiker zelfs de hoge EU-prijs. Europa heeft bovendien enkele zeer arme landen beloofd dat ze nog veel meer mogen leveren. Dit is be doeld als hulp. Klacht bij WTO: De grote rietsuikerprocenten Brazilië, Australië en Thailand willen dat Europa zijn markt niet langer afschermt. Ze klop ten bij de WTO aan en kregen gelijk. De ontwikkelingslanden zijn niet blij met die beslissing van de Wereldhandelsorganisa tie. Zij vrezen in Europa hun gunstige positie te verliezen aan de grootmachten Brazilië, Australië en Thailand. De Euro pese Commissie heeft toege zegd ze te helpen bij het zoeken naar andere activiteiten. den haag - De Nederland Dick van Velzen mag meer in Nederland zijn van patholoog-anatoom fenen. De Britse me tuchtraad (GMC) t maandag dat de arts te rechte zonder toestemmi organen van overleden ren in Groot-Brittannië verwijderd. De beslissing van de tuc wordt direct door Nederli alle andere Europese I overgenomen, maakte woordvoerder van de In< voor de Gezondheidszorj ren bekend. De GMC, die in 2001 Vi zen al schorste, zet de definitief uit zijn functi naam wordt uit het regisi artsen verwijderd. In 2001 kwam het sch aan het licht door een i van onderzoekscommissi fern naar Britse ziekenl Uit het onderzoek bleek i kenhuizen en artsen zich lang schuldig hebben gt aan het verwijderen vai nen van overleden ki zonder de toestemming ouders te vragen. Van Velzen werkte als loog-anatoom in het Aid ziekenhuis in Liverpot 1988 tot 1995 en de art een belangrijke rol toe) in de illegale praktijken, derlandse arts heeft alti rol in de affaire ontkend nooit organen verwijd hebben zonder toestemn In hetzelfde jaar kwam zen ook in Canada in o[ wegens het onzorgvuldig ren van lichaamsdelen v overleden kind. Voor eer bank bekende Van schuld. Hij moest 1497 ei neren aan het ziekenhi arts kreeg geen celstraf legd. den bosch - Een golfbaa geen enkel probleem o veren voor het leefgeb dassen. Dan moet ech aan een aantal strikt! waarden worden volda die conclusie komt het zoeksbureau Arcadis dal dracht van de provincie Brabant de relatie tussi banen en dassen onderz Sterker nog, als een golfbaan goed wordt i in het landschap, kan zo op termijn een waarden senleefgebied worden, i het geldende Brabantse i plan is de aanleg van er we golfbaan in het let van dassen niet toegest r provincie heeft dinsdag i laten weten voortaan r te houden met de bevii van het onderzoeksbure e Golfen wordt steeds p der. Inmiddels doen o 240.000 aan die sport. derlandse Golffederat wacht in de toekomst lijkse groei van 10 Noord-Brabant is met staande banen de met de meeste golfvoi gen. eemshaven - Waaron Noord-Nederlanders bih naar het Duitse waddi Borkum? Het eiland iui het noorden van het 1 zo snel bereikbaar als hi I laire Schiermonnikoog I veel meer overnachtin V lijkheden. Het antwoord is opvalle e name jongeren blijke ,1 maal niet van het bes: s Borkum te weten. Dat blijkt uit een gisten bliceerd onderzoek vam tenschapswinkel Econi j Bedrijfskunde van de I versiteit Groningen in c van Rederij AG-EMS, diu Eemshaven een lijndie het eiland Borkum ond »i Hoewel de Nederland deneilanden vooral bij j i zeer populair zijn, wee d 50 procent van de jeugi t Duitse waddeneiland Noord-Nederlandse hebben een betere u sche kennis: 90 procen ouderen heeft van Boi i hoord. Qua omvang is Borkunl lijkbaar met Schiermo 5 maar het heeft drie ke< c slaapplaatsen voor namelijk ongeveer 18.0 is van de toeristen die r rig op het eiland minder dan 1 procen i stig uit Nederland.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 4