Van der Hoeven in de knel BINNENLAND 1 Dutchbatters vragen extra onderscheiding Savanna dachten op groot geluk op spoor' 'Prijsbeleid van EU velt suikersector' dA: Verdonk moet weg lekken asieldossiers ijfels Donner bij hardere ïpak van huisjesmelkers VS kenden gevaar parallel opstijgen Dick Bruna op feest voor 50-jarige Nijntje Kabinet maakt ruimte voor allochtone ondernemers Eis werkstraf Andijker na oplichten provincie HAA103 woensoac 22 juni 2005 COMMENTAAR teng doch rechtvaardig. Dat is de straf die de rechtbank heeft igelegd aan de gestoorde moeder en stiefvader van Savanna. 1 rechter verdubbelde de gevangenisstraf, die de officier van stitie voor Sonja de J. eiste. Volgens het openbaar ministerie )M) heeft de moeder van Savanna zich schuldig gemaakt aan rare mishandeling. De rechtbank ging een stap verder en htte doodslag bewezen en veroordeelde haar tot zes jaar cel gedwongen behandeling in een Tbs-kliniek, tt deze uitspraak wordt recht gedaan aan de publieke veront- jardiging over de dood van het meisje, dat vorig jaar septem- bij toeval werd aangetroffen in de kofferbak van haar moe- 5 auto. Tijdens de rechtszaak werd duidelijk dat Sonja de J. haar man in de rol van willoze slaaf het meisje stelselmatig bben mishandeld. Ze werd opgesloten, geslagen, uitgehon- rd en vastgebonden met een washandje in haar mond. Er zijn inig misdrijven, die de samenleving zó met walging hebben rvuld als de Savanna-zaak. populistische politici, onder wie het LPF-Kamerlid Eerd- was de dood van Savanna een dankbaar onderwerp om te scoren. Toen het OM voor Sonja de J. 'slechts' drie jaar Istraf en Tbs eiste (en twee jaar voor haar man) stond hij ge- op zijn achterste benen. De rechtbank heeft de openlijke itiek van Kamerleden op de eis van de officier van justitie te- gekapitteld. Het is staatsrechtelijk onjuist dat de politici mengen in een rechtszaak, laat staan in een lopende [htszaak. tuurlijk hebben volksvertegenwoordigers de vrijheid de ge- elens van hun kiezers te vertolken. Maar in dit land hebben ütici en rechters gescheiden rollen. De één maakt wetten, de der spreekt recht. Nederland is geen bananenrepubliek, waar politieke elite met een telefoontje naar een bevriende rech- onwelgevallige types achter slot en grendel kan laten ver- ijnen. Als volksvertegenwoordigers niet tevreden zijn over de afmaat staat hun slechts één ding te doen: de wet verande- 1(50 SCHNEIDER inze verslaggever iaag - De veiligheid op het kan niet langer worden andeerd. Het is wachten t eerste grote treinongeluk veel doden. Dat zegt een 1 treindienstleiders van netbeheerder ProRail die mdklok luidt over gebrek- inderhoud en een hape- veiligheidssysteem. de groep gebeuren vaker bijna-ongelukken rails. De treindienstlei- werkzaam bij de verkeers- gcentra, benadrukken dat irkdruk te hoog wordt en ans op fouten daarmee Steeds meer treinen rij- oor rood sein, het onder aan de rails loopt achter ior reorganisaties zijn vol gens personeel van ProRail te weinig mensen die een oogje in het zeil houden. Vorig jaar reden er volgens de Inspectie Verkeer en Waterstaat 353 treinen door rood sein, bij na veertig meer dan een jaar eerder. In 2004 is een record aantal van 138 passagiers ge wond geraakt door ongelukken op het spoor. Met de miljoen reizigers die NS dagelijks ver voert, blijft de trein nog steeds een erg veilig vervoermiddel. „Er zijn geen doden gevallen door ongelukken", aldus NS. „Verder zijn de klachten van de dienstleiders een kwestie van ProRail zelf. Wij eisen een vei ligheidsgarantie van ProRail." Wel maakt de NS zich druk over achterstallig onderhoud aan het spoor. te - De PvdA eist het van minister Verdonk idelingenzaken). Volgens positiepartij zijn mensen van uitgezette asielzoe- 1 gevaar gebracht, door- vertrouwelijke gegevens land van herkomst zijn t. uk heeft in de Tweede Ka- neerdere keren ontkend rgelijke informatie wordt aft. ijn niet goed ingelicht en een doodzonde", aldus Klaas de Vries. Volgens minister moet Verdonk aan zichzelf houden. „Ze op een waardige manier conclusies trekken." De deed zijn uitlatingen na ïportage gisteravond van actualiteitenprogramma erk'. Daaruit bleek dat in ntal gevallen geheime in de over Congolese asiel- s vanuit Nederland in is beland, bij een dienst trokken zou zijn bij mar en schendingen van Mènrechten van terugge- L vluchtelingen. Eerder dit to erzekerde Verdonk nog nimmer' dergelijke ge informatie wordt ver- Naar aanleiding van de Hi rk-reportage zei Verdonk yn dat ze de zaak nader v weken. ppositiepartijen Groen- q SP en LPF overwegen 3C m te sluiten bij de eis van "tA. „Als dit klopt, is het ïlingenverdrag geschon- ms ie parlementsredactie van onze verslaggever schiphol - Schiphol heeft in 2003 vliegtuigen gelijktijdig van twee banen laten opstijgen ter wijl deze procedure in de VS al taboe was vanwege de veilig heidsrisico's. Dat blijkt uit infor matie van de Inspectie Verkeer en Waterstaat, die staatssecre taris Schultz naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Volgens de inspectie hebben de Amerikanen de rest van de we reld niet gewezen op de geva ren van parallelle starts. Binnen een week na de open stelling van de Polderbaan stopte de luchtverkeersleiding met de nieuwe startmethode. In 22 gevallen raakten vliegtui gen bij gelijktijdig gebruik van de Zwanenburgbaan uit de voorgeschreven vliegroute. Dat leidde niet tot gevaarlijke situa ties, maar verkeersleiders stop ten er mee uit voorzorg. Uit onderzoek blijkt dat een dergelijke startprocedure in de VS al in 2001 werd stilgelegd omdat toestellen buiten hun vliegbaan terechtkwamen. De verkeersleiding zegt hiervan niet te hebben geweten. Van onze parlementsredactie den haao - De nieuwe manier waarop minister Van der Hoe ven (Onderwijs) geld voor ach terstandsleerlingen wil verde len, stuit op grote bezwaren. De Kamer keert zich tegen een taal toets om bij kinderen de groot ste achterstanden vast te stel len. Ook mogen scholen in de steden niet de dupe worden. Van der Hoeven wil niet meer dat de afkomst van de kinderen meetelt bij de verdeling van het geld. Vooral de opleiding van de ouders gaat een rol spelen. Hoe lager opgeleid de ouders, hoe meer extra geld een school krijgt om leerlingen bij te spij keren. Dit betekent dat zwarte scholen in de grote steden min der geld tegemoet kunnen zien. De Kamer maakt zich daar zor gen over omdat zwarte scholen in de grote steden te veel moe ten inleveren. Daarom zou er geld bij moeten om de gevolgen voor de grote steden te ver zachten. De minister wil het geld slechts anders verdelen, zonder iets extra's uit te geven. Zwarte scholen in de Randstad worden ook nog eens getroffen door het voornemen dat zij slechts voor hoogstens 80 pro cent van hun leerlingen extra achterstandsgeld kunnen krij gen. Een Kamermeerderheid heeft ook hier moeite mee. PvdA en LPF wijzen dit plafond ronduit af, regeringspartijen CDA en WD hebben er beden kingen bij. „Je moet goed kijken hoe dit uitpakt voor scholen die voor bijna 100 procent achter standsleerlingen hebben", vindt den en moet Verdonk opstap pen", aldus Hilbrand Nawijn. „Maar ik wil eerst het verhaal van Verdonk horen." Volgens Groenlinks zijn de verwijten aan het adres van Verdonk 'bui tengewoon schokkend'. Ook regeringspartij D66 noemt de informatie 'tamelijk onthut send', maar wil eerst het spoed debat afwachten dat nog deze week gaat volgen. Volgens het CDA is het veel te vroeg om een oordeel te vellen. „Het is mogelijk dat die infor matie helemaal niet via de Ne derlandse autoriteiten in Congo is beland", aldus Wim van Fes- sem. Het verstrekken van vertrouwe lijke informatie uit asieldossiers ligt zeer gevoelig, omdat vluch telingen vaak negatieve zaken vertellen over hun land van herkomst. Als ze terugkeren kunnen ze daardoor in de pro blemen komen. Nederland werkt intensief sa men met de Congolese migra- tiedienst DGM en verstrekt zelfs 'technische bijstand' door uni formen te leveren. Uit rappor ten van de Verenigde Naties blijkt dat DGM een zeer beden kelijke reputatie heeft op het gebied van mensenrechten. In Netwerk verklaarden anonie me medewerkers van DGM dat ze terugkerende asielzoekers opsluiten en afpersen. Verdonk heeft altijd gezegd dat ze geen enkele reden heeft om te twijfe len aan het functioneren van de Congolese dienst. Amsterdam - Verstopt achter allerlei opblaas-Nijntjes leest Dick Bruna (I) voor uit eigen werk. De geeste lijk vader van Nijntje Pluis was gisteren aanwezig in De Bijenkorf in Amsterdam waar de vijftigste verjaar dag van het populaire konijntje gevierd werd. Ter gelegenheid hiervan verscheen het boekje 'Nijntjes ver jaardag'. Bruna las voor, maar slaagde er - gezien de foto - niet in om de aandacht van alle kinderen vastte houden. Foto GPD/Harmen de Jong roepsverbod; een verbod op het exploiteren van panden. Wijken verloederen door huisjesmel kers, omdat zij hun panden vaak slecht onderhouden. Om hen aan te pakken, moet er echter wel iets strafbaar zijn, stelde Donner. Samen met mi nister Dekker (volkshuisvesting) wil hij voor de Kamer op een rijtje zetten op wat voor manie ren huisjesmelkers wel gestraft kunnen worden. De Kamer steunt in elk geval wel de plan nen van de ministers om hard op te treden tegen huisjesmel kers die illegalen huisvesten. Van onze verslaggever den haag - Minister van defen sie Kamp beziet of er voor Dutchbatters een speciale herin neringsmedaille gemaakt kan worden. Hij zei dit gisteren bij de presentatie van het boek 'Herinneringen aan Srebrenica', waarin 171 voormalige Dutchbat- militairen hun relaas doen. Voor deelname aan vredesmis sies krijgen Nederlandse mili tairen altijd een onderschei ding. Dat geldt ook voor de uit zending naar Srebrenica. Veel Dutchbatters voelen zich echter in de steek gelaten en miskend, omdat zij ten onrechte vaak verantwoordelijk worden ge houden voor de val van de en clave. Een van de aanwezige Srebrenica-gangers vroeg Kamp daarom om extra erkenning, in de vorm van een speciale on derscheiding. Hij kreeg bijval van tientallen andere Dutch batters. Dutchbat moest in moeilijke omstandigheden de moslimen clave beschermen tegen de Bosnische Serviërs. Die verover den de enclave op 11 juli 1995. De paar honderd Nederlandse blauwhelmen kregen geen luchtsteun en waren zelf veel te licht bewapend om verzet te bieden. De Bosnische Serviërs vermoordden tussen de 7000 en 8000 moslims. Dat gegeven maakt het moeilijk om een spe ciale medaille voor de Dutch batters te maken. Veel Nederlandse blauwhelmen die in Dutchbat zaten, kampen nog met de nasleep van die uit zending. Dat blijkt uit het boek van journalisten en documen tairemaaksters Hendrina Praamsma, Jet Peekei en Toni Boumans. Zij spraken vooral met gewone militairen. Het hogere echelon gaf niet thuis. Veertig procent van de Dutchbattters zocht psy- CDA-Kamerlid Eski. Hij wil dat scholen in de Randstad niet al te zeer de dupe worden. Af schaffing van de taaltoets zou geld besparen, dat dan weer naar de grote steden zou kun nen gaan. Deze toets moet vaststellen welke groep kinderen de groot ste achterstand hebben als ze op de basisschool komen. Voor hen krijgt een school bijna 3,5 keer zoveel geld dan voor leer lingen die helemaal bij zijn. Eerdere voorstellen van Van der Hoeven voor een kleutertoets konden op weinig bijval in het parlement rekenen. Ook nu wijst een meerderheid de toets als bureaucratisch, onbetrouw baar en omslachtig van de hand. „Het is niet alleen een hoop gedoe voor scholen, het is ook buitengewoon fraudege voelig", vindt D66-Kamerlid Lambrechts. De Kamer kreeg gisteren een petitie van de vier grote steden en de werkgevers en werkne mers in het basisonderwijs, waarin deze hard stelling na men tegen de nieuwe regeling. Van onze verslaggever den haag - De bietenrooiers kunnen bij het oud ijzer, de sui kerfabrieken zijn rijp voor de sloop. Met de plannen van eu rocommissaris Fischer Boel (Landbouw) verdwijnt de sui kersector uit Nederland. 11.500 banen weg en de boeren op zwart zaad. Dit doemscenario schetst het Onderzoeksbureau Research voor Beleid, dat de gevolgen van de Europese plannen voor Nederland onderzocht. Giste ren werd het rapport overhan digd aan Kamerleden. Bussen met boeren reden naar Den Haag maar het bleef er rustig. Het tempo van Fischer Boel is te hoog en zal de teelt van sui kerbieten en de suikerverwer king in fabrieken 'volledig' doen verdwijnen. Dat wezen FNV Bondgenoten, CNV Bedrij- venbond en Platform Toekomst Suikermarkt. Ze pleiten voor een geleidelijke hervorming en 'warme sanering' van de pro ductie in zwakkere suikerlan- den als Portugal, Italië en Span je. De Europese Commissie presenteert vandaag het nieuwe suikerbeleid dat de sector moet liberaliseren. Eerder lekte al uit dat de prijs voor suiker met 39 procent daalt. Voor suikerbie ten wordt de prijsdaling zelfs 42 procent. De consument zal daar weinig van merken. Een fles cola wordt hooguit 2 cent goedkoper, verwacht suikerfa brikant Cosun. Actieleider Co van Saase uit de Schermer, voorzitter van de kring Holland van akkerbouwers van Cosun: „Bieten waren juist een teelt waar we op konden rekenen. We krijgen al twintig jaar de zelfde prijs. Dat konden we op vangen door meer te produce ren. Een prijsdaling van 42 pro cent haalt alles onderuit." -^Binnenland 2: TYopische rietsuiker verdringt bieten chische hulp. Tien procent liep een post-traumatisch stresssyn droom op, twee keer zoveel als het gemiddelde na militaire missies. „Deze jongens werden niet goed behandeld. Ze hebben het heel erg zwaar gehad. Ze heb ben hun werk niet kunnen doen", aldus Kamp. Gezien de 'rotzooi waarin ze terechtkwa men' snapt hij niet dat 60 pro cent van de Srebrenica-gangers er zonder problemen vanaf is gekomen. Velen verlieten de krijgsmacht. ZoalS korporaal Henry van den Belt. Hij ging werken bij de We genwacht. Op een dag kreeg hij een oproep iemand te gaan hel pen met een Joegoslavische achternaam. De man herkende hem, van Srebrenica. Van den Beits eerste reactie was: onraad. Maar de man en zijn vrouw be gonnen te huilen. „De Nederlanders konden er ook niets aan doen", zei het echtpaar. den haag - Nederlanders van buitenlandse komaf hebben, ondanks een groei, minder vaak een eigen bedrijf dan au tochtonen. Het kabinet streeft ernaar het percentage 'nieuwe ondernemers' in 2009 gelijk te hebben aan het percentage voor heel Nederland. Nu liggen de percentages op 4,2 en 9,6. Dat staat in het actieplan 'Nieuw ondernemerschap, kan sen benutten', dat staatssecreta ris Van Gennip gisteren presen teerde in Den Haag. Ze was ver gezeld van staatssecretaris Van Hoof (Sociale Zaken) en minis ter Vérdonk (Vreemdelingenza ken) die er ook hun schouders onder willen zetten. Van Hoof noemde het opzetten van een eigen onderneming een 'dode hoek' in het blikveld van ar beidsbemiddelaars en reïnte- gratiebedrijven, die mensen aan werk moeten helpen. Van onze verslaggever Amsterdam - Advocaat-gene- raal R. van Roon heeft gisteren in hoger beroep voor het ge rechtshof in Amsterdam 240 uur dienstverlening en zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf geëist tegen een 47-jarige Andijker. De man zou in 1998 en 1999 betrokken zijn geweest bij het opstellen van valse declaraties voor de pro vincie Zuid-Holland, de 'Cete- co-affaire'. De man liet zich betalen voor financiële adviezen aan de kas geldbeheerder van de provin cie, een 51-jarige man uit Gou da. Tegen hem is een werkstraf van 240 uur en een jaar voor waardelijke celstraf geëist en een verbod van vier jaar om als ambtenaar te werken. Tegen de VOF waaraan de Andijker lei ding gaf in die tijd is een voor waardelijke boete van 50.000 euro geëist. Het gerechtshof in Den Haag veroordeelde de An dijker tot vief maanden cel waarvan twee voorwaardelijk en een werkstraf van 240 uur. De Hoge Raad vond dat het hof een fout had gemaakt en ver wees de zaak naar het hof in Amsterdam. De Andijker vindt nog steeds hij dat hij onschuldig is. Hij moest zijn huis verkopen om schade te vergoeden. Uitspraak 5 juli. Regeling schade DES-vrouwen den haag - De Eerste Kamer heeft gisteren ingestemd met een regeling voor collectieve af wikkeling van massaschade. DES-vrouwen kunnen via deze regeling in aanmerking komen voor schadevergoeding. De vrouwen hebben jaren gestre den voor schadevergoeding. Vrouwen hebben in Nederland tijdens hun zwangerschap het DES-hormoon geslikt om de gezondheid van hun kinderen te verbeteren. In plaats daarvan bleken de kinderen (meisjes) la ter een vergrote kans op kanker te hebben. Ook andere gedu peerden, bijvoorbeeld beleggers van Dexia en Legio Lease, kun nen in principe een beroep doen op de regeling. geweld op school' den haag - Het CDA wil geweld op school harder aanpakken. Voor afpersing, bedreigingen en geweld moeten scholen afspra ken maken met de politie en justitie. Dat heeft het CDA gis teren in de Eerste Kamer voor gesteld. Senator Klink noemde de beleidssepots in Rotterdam een goed voorbeeld. Justitie vervolgt alleen niet als leerlin gen of ouders een opvoedings cursus volgen en zich voortaan volgens de regels van de school gedragen. Gedragscode voor royaltywatchers den haag - De Rijksvoorlich- tingsdienst heeft gisteren een code gepubliceerd waaraan (fo tojournalisten zich moeten houden die over het Koninklijk Huis berichten. De leden van het Huis moeten in hun privé- leven met rust worden gelaten, tenzij anders is afgesproken. Het Genootschap van Hoofdre dacteuren spreekt van 'een overbodig stuk' en onderschrijft de code niet. Onderzoek maar internetpillen den haag - Minister Hooger- vorst van volksgezondheid be gint een onderzoek naar de voor- en nadelen van het be stellen van medicijnen via in ternet. Hij heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer geschre ven. Vorige hiaand pleegde een vrouw zelfmoord met medicij nen die ze via internet had ge kregen. 'Telefooninfo één jaar bewaren' den haag - De gegevens van te lefonie en internet van burgers zouden één jaar bewaard moe ten worden. In die periode kun nen opsporingsdiensten effici ënter bewijsmateriaal verzame len en criminele netwerken blootleggen. Dat stellen onder zoekers van de Erasmus Uni versiteit Rotterdam na een on derzoek. Minister Donner van justitie heeft de resultaten gis teren aan de Kamer aangebo den. Nawijn mogelijk uit LPF-fractie den haag - Tweede-Kamerlid Nawijn stapt mogelijk uit de LPF-fractie om de ruzie over zijn denktank met de omstre den Belgische politicus Filip Dewinter. „Ik beraad mij op mijn positie", zei Nawijn giste ren. Hij overlegt met adviseurs over zijn politieke toekomst buiten de LPF-fractie. De rest van de fractie had er gisteren bij Nawijn op aangedrongen om zich te bezinnen op zijn po sitie. Jeugdcel voor doden jongen Rotterdam - Een 16-jarige jon gen is gisteren in Rotterdam veroordeeld voor de steekpartij die de 15-jarige Fabian vorig jaar fataal werd. De Rotterdam mer kreeg anderhalf jaar jeugd detentie en jeugd-tbs opgelegd voor moord. De straf is gelijk aan de eis van justitie. De 16-ja rige werd ook veroordeeld we gens betrokkenheid bij drie groepsverkrachtingen. Vier an dere jongens kr e gesels traffe n tot zes maanden v^ens open lijk geweld, seksueel misbruik en betrokkenheid bij de vecht partij die aan de steekpartij vooraf ging. Ambassade VS niet naar Clingendael den haag - De Amerikaanse ambassade in Den Haag ver huist definitief niet naar land goed Clingendael. Dat heeft de gemeente gisteren gemeld, na dat burgemeester Deetman had overlegd met ambassadeur So- bel. In plaats van Clingendael wordt nu gekozen voor een plek aan de Benoordenhoutseweg. Verhuizing naar Clingendael stuitte op grote weerstand. De ambassade aan het Lange Voor hout veroorzaakt door veilig heidsmaatregelen veel overlast.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3