LEIDEN REGIO Wanneer wordt de Warmonderbrug geopend? Mini's extra attractie op Lakenfeesten Vijftienduizend kilometer fietsen met een liesbreuk Slaap is passie va Leidse psycholoo WÊÊÊÊKÊÊHÊÊË Leidse wietkwek veroordeeld en v| Presentatie Vakantiepas 2 HDC972 woensdag 22 juni 2005 Mini's in terwoud gende m in een fil twee kik ook in U zien. Foto: Ma Lamers leiden - Ze botsten bij toeval op elkaar. Aad van der Luit wilde als extra attractie tijdens de Lakenfeesten een aantal Mini Coopers door Leiden laten toeren, Walter van Hartevelt organiseert jaarlijks een tocht met die autootjes voor de bewoners van het Zoeterwoudse Swetterhage. De vrijwilliger zet die rit gewoonlijk vast voor de tweede zondag in juli, dit jaar de voor laatste dag van de zomerfeesten in de Sleutelstad. Een telefoontje voorkwam dat de twee organisatoren elkaar in de wielen rijden: op 10 juli schuiven 150 Mini's met verstandelijk gehandicapten als passagiers in colonne door de stad. Over het doorgaan van de twintigste editie van de Lakenfeesten, van 7 tot en met 11 juli, is nogal wat te doen geweest. Een fi nancieel geschil tussen de organisatoren Van der Luit en Van den Berg en wethou der Geertsema werd pas na heel wat gekis sebis bijgelegd, maar daar zal het evene ment niet onder lijden. Er zijn nogal wat nieuwe onderdelen toegevoegd aan de feesten. Zoals het vermaak voor kinderen op de zondagmiddag. Op de Breestraat staat die dag onder meer een schoolbus en er wordt een kinderdorp ingericht. Bij de bus worden spelletjes gedaan, in het dorp wordt de jeugd bezig gehouden door straatartiesten. Ook het weekendtoernooi om de open Leidse darttitel (in 'The Old Stable' aan de Herenstraat) is nieuw. Terug van weggeweest is de sportdemon- stratie. Onder leiding van de nationale kampioenen Rob en Lisanne van Haast - regt geven leden van de gymnastiekvereni ging Groen Wit op de Breestraat een de monstratie Acrogym, een combinatie van gymnastiek en acrobatiek. Uiteraard komen alle vaste punten aan de orde tijdens het vierdaagse evenement. Net als vorig jaar laat de organisatie op donderdag 7 juli zo'n 150 bejaarden uit de omgeving ophalen om bij de Webster Uni versity aan de Boommarkt naar de Peur- bakkentocht te kijken. Vorig jaar gingen er veertig flessen advocaat (met slagroom) door en daar wordt ook nu rekening mee gehouden. Het vrijdagavondspektakel van hoofdsponsor Energiq op de Nieuwe Rijn, het culinair festival op de Garenmarkt, de zomerkermis op de Beestenmarkt, de dra- gonboatrace, de markten, het Gouden Pet festival, Lakentocht en grachtentocht, het standwerkersconcours, Werfpop - alles komt weer voorbij. Ook Minerva werkt weer mee. De studen tensociëteit biedt de bewoners van Swet terhage die meerijden in de Mini's, de chauffeurs en begeleiders een feest aan als ze op zondagmiddag Leiden zijn binnen gereden. In een file van twee kilometer, begeleid door zeven motoragenten. „Dat zal heel wat tumult geven," voorspelt or ganisator Van Hartevelt. Droom van Voorhouter Martin Kerkvliet wordt werkelijkheid door Hans Verloop voorhout - Wie geeft toe aan zijn droom, geeft zijn baan op en fietst achter zijn hersenspin sels aan? Martin Kerkvliet uit Voorhout is er zo een. Sinds hij op de middelbare school de op dracht kreeg om zijn schrik beeld en zijn droom voor later te tekenen, wist hij wat hem te doen stond. Niet gevangen in een kantoor, zijn schrikbeeld, maar fietsen rond de wereld. Want dat tekende hij als droom: een wereldbol met een fiets er op. Op 19 mei 2005, na acht maanden en 15.167 kilometer fietsen naar West-Afrika, was zijn droom uitgekomen. Zaterdag 2 oktober 2004 vertrok de 27-jarige Voorhouter vanuit zijn woonplaats naar Ghana. Daar liet hij zo veel tijd later met een simpel sms'je 'Het is gelukt' aan het thuisfront weten dat zijn missie geslaagd was. En zonder daarvoor zijn slof siga retten, gekocht als eventueel smeergeldmateriaal, op te ge ven. Zijn wapperende blonde haren, een piercing in zijn linkerwenkbrauw, een brede glimlach en een schedel van een bok als talisman waren ge noeg om alle grensbewakers en douaniers in te palmen. Het ging niet allemaal van een leien dakje voor Kerkvliet. Zo is hij teruggekeerd met een lies breuk, waar hij bijna een half jaar mee heeft moeten kampen. „Die ontdekte ik in Spanje, een bobbel in de lies zo groot als een ei. Maar ik sprak nauwelijks Spaans, dus ik gokte op Marok ko waar ik me in het Frans wel kon uitdrukken. Eenmaal in Ca sablanca aangekomen, liep ik rond in het ziekenhuis en ik be sloot gelijk dat ik hier niet ge opereerd wilde worden. De arts was het met mij eens, maar hij zei dat ik moest stoppen met fietsen. Dat was voor mij na tuurlijk geen optie en omdat ik er met fietsen weinig last van had, reed ik door. Naar Marra- kesh." Na een kamelentrip bij de grens met Algerije volgden voor Martin Kerkvliet 2200 woestijnkilometers, onder andere door de Westelijke Sahara met mijnenvelden. „Soms was het belachelijk zwaar, maar stoppen heb ik nooit overwogen." Foto: Martin Kerkvliet Marrakesh kostte hem twee da gen. „Het Djemaa el Fnaplein bleef boeien. Er waren tromme laars, verhalenvertellers, slan genbezweerders, acrobaten, nog veel meer muzikanten en gekken, 's Avonds kon je wel bij tientallen eettentjes terecht. De stalhouders maakten er een he le show van om eters te lokken. Mensen eromheen begonnen spontaan te klappen als het ie mand was gelukt om een gast binnen te loijgen. Slechts bij de oproepen tot gebed werd het op het plein heel even iets stil ler." Na een kamelentrip bij de grens met Algerije volgden 2200 woestijnkilometers, onder an dere door de Westelijke Sahara met mijnenvelden. „Daar mocht ik de laatste tien kilome ter absoluut niet van de weg in verband met ontploffingsge vaar. Na het zoveelste kamelen- kadaver, vond ik er opeens een van een bok. Ik pakte de sche del op en zette hem op mijn stuur. Bij een eerste douane post van de Republique Islami- que de Mauritanië hadden sol daten daar de grootste lol om mijn bokkenkop, ik bedoel die op mijn stuur. Ook bij de twee de post kreeg ik het stempeltje van lachende controleurs." „Soms was het toch ook wel be lachelijk zwaar, maar stoppen heb ik nooit overwogen. Het was het moeilijkst in Afrika, door de harde wind tegen, de hitte, in Mali dronk ik 10 liter water per dag, de duizenden ki lometers droogte, zo ontzettend veel zand en bijna altijd diarree. Die factoren kregen mij er fy siek en mentaal bijna onder. Op zulke momenten had ik heel veel aan mijn website, www- .godweetwaar.nl. In het gasten boek stonden altijd weer reac ties van mensen die mij een duwtje in de rug gaven. Na het optekenen van mijn reisverslag en de nodige msn-contacten kon ik alles weer relativeren en met plezier uitkijken naar de volgende dagetappe." Terugkijkend op de voorbije acht maanden beseft Martin Kerkvliet dat zijn droom ver vuld is. „Al is het allemaal nog heel onwerkelijk voor mij. In Frankrijk en Spanje had ik nog niet echt het idee, dat ik iets ap arts ging doen. Dan fiets je langzaam Afrika in en heb je met je gsm geen bereik meer. Op dat moment ben je echt weg van huis." „Toen ik aankwam in Accra de hoofdstad van Ghana, kon ik mijn tranen nauwelijks meer bedwingen. Het is gelukt, ik heb het gedaan, dat spookte door mijn hoofd. Nu heb ik het voor lopig wel even gezien. Fietsen in Afrika is bijzonder, maar je wordt er moe van dat alles daar altijd met gedoe moet gaan en nooit zoals verwacht. Voor mij is het nu mooi geweest. Na die extreme tocht wordt het weer tijd voor andere leuke dingen." De aanleg van de Warmonder brug gaat niet over rozen, om het maar eens netjes uit te drukken. Begin vorig jaar be sliste de politiek dat de nieuwe verbinding tussen de Korte Mare en de Haarlemmerweg maar liefst 1,2 miljoen euro mocht kosten. Maar voor dat bedrag zou de uit 1892 stam mende oude oeververbinding dan ook helemaal worden ver vangen. De klus zou ongeveer een jaar in beslag nemen. In maart dit jaar zou de nieuwe brug feestelijk worden ge opend. Hoe anders liep het. Door fi nanciële perikelen bij een on deraannemer liep de klus aan merkelijke vertraging op. Het bedrijf dat de staalconstructie moest leverden, ging over de kop. In allerijl werd een nieuwe onderneming, staalconstruc tiebedrijf Vos Groep uit IJmui- den, ingehuurd. Daar werd met man en macht en in dubbele ploegen gewerkt om de brug voor de zomer alsnog gereed te krijgen. In de nacht van maandag 23 op dinsdag 24 mei werd de brug die per boot naar de Zijldijk in Leiderdorp was gevaren, door Leiden vervoerd. Voor het ex ceptionele transport van 35 meter lang en 7 meter breed moesten verkeersborden en stoplichten tijdelijk wijken. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 S6 424 Vervolgens werd de brug tus sen de beide walkanten ge plaatst. Maar wie dacht dat het karwei daarmee af was, vergist zich. De landhoofden moesten na melijk eerst worden afgemet- seld en de weg bestraat. Pas daarna is de brug klaar om (brom) fietsers en voetgangers te dragen en wordt de naastge legen noodbrug verwijderd. De Warmonderbrug verkeerde voor de sloop al langere tijd in erbarmelijke staat. In 1982 werd de brug zelfs afgesloten voor het autoverkeer. De nieu we brug, eveneens bestemd voor uitsluitend fietsers en voetgangers, wordt zeven me ter breed, 27 meter lang en heeft een doorvaarhoogte van 1.75 meter. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt de War monderbrug dinsdag 5 juli offi cieel geopend. Een paar dagen voor die datum is de brug al te gebruiken door fietsers en voetgangers. Afrondende werk zaamheden moeten dan nog plaatsvinden maar vinden plaats buiten het rijdgedeelte. De woordvoerder zegt dat de kosten van de nieuwe brug binnen het gestelde krediet zijn gebleven. Hekjes? De pret heeft maar kort ge duurd, daar bij de Groene De- putatenbrug. Eerder deze maand werden op de verbin- Foto: Niek Bavelaar ding tussen de Andries Schot kade en de Schelpenkade de hekken weggehaald. De zoge naamde 'slalomhekkenston den daar om de fietsers die ge bruik maken van het bruggetje te beschermen, vooral tegen het autoverkeer op de Andries Schotkade. Voor veel gebruikers van die brug waren de hekjes een gru wel. Want het haalt namelijk de snelheid uit de route die veel wordt gebruikt door scholieren die de afwezigheid van de hek ken dan ook volop benutten om eens lekker met de fiets de brug op en af te scheuren. Maar het is uit met de pret. On langs zijn de hekken terugge plaatst waardoor het weer moeilijk laveren is om de brug op en af te komen. Volgens een woordvoerder van de gemeen te zijn de hekjes weggehaald voor de marathon, zodat de achterliggende wijk bereikbaar bleef, met name voor het alarmverkeer. Na de marathon zijn de hekken weer terugge plaatst. Eric-Jan Berendsen Stefan Lucius opent praktijk aan h door Erna Straatsma leiden - Wie last heeft van slaapproblemen kan in de Ste venshof terecht bij een deskun dige op het gebied van dromen en waken. Gezondheids zorgpsycholoog Stefan Lucius heeft een praktijk aan huis ge opend. „Slaap is mijn passie." Jaarlijks bezoeken ruim een miljoen Nederlanders de huis arts met slaapklachten. Dus is er alle reden te voorstellen dat een praktijk voor slaap- en waakstoomissen een succes kan worden. „Een huisarts heeft meestal geen tijd voor een uitgebreid onderzoek naar de herkomst van dit soort klach ten. En veel van mijn collega's in de gezondheidszorgpsycho- logie weten weinig van het on derwerp af." Lucius werkte enkele jaren als slaapdeskundige in dienst van een psychiatrisch ziekenhuis en besloot onlangs een praktijk op te zetten. Klanten kunnen sinds 15 mei terecht op zijn ruime zolderkamer aan de Heintje Davidsweg. Voor slaapadvie- zen, maar ook voor gedrags- en cognitieve therapie. Chronomed heeft de praktijk van Lucius: een naam die ver wijst naar de 'klinische chrono- biologie'. Lucius: „Dat is alles wat te maken heeft met biorit- miek. Zoals klachten die je kunt hebben van jetlag of ploegen diensten. Van nature heb je al ochtend- en avondmensen, maar het kan nog extremer." Lijders aan slapeloosheid ko men uit zichzelf of via de huis arts bij Lucius terecht, die zijn behandeling begint met een reeks slaapadviezen. Zo is het bekende 'slaapmutsje' juist niet aan te bevelen bij moeilijke sla pers. .Alcohol is ad dus niet goed. Een fisq een ingewikkelde opdii werkt, vlak voor bedtijd niet goed bezig. En 's laat sporten is ook niet| dig." Voor veel patiënten zijj viezen al genoeg om wi en geregeld te gaan sl hebben zich nooit eerd liseerd dat 'rust, regel reinheid' bevorderlijk i een goede nachtrust, vaste tijd naar bed weer opstaan is ook zo kan een eyeopener zijn overdag, ook heel sled als je doorslaappr hebt." Bij psychische klachten cius het accent op e therapeutische behand dan kan het ook zijn d slapen het gevolg is y melijke klachten. „Wi en daardoor slecht sli bijvoorbeeld snurken a van overgewicht. Maai ook zijn dat iemands n verkeerd staat of dat met zijn verhemelte. D zo iemand eventueel wijzen naar een KNO-a En dan zijn er nog de van 'slaapmisperceptie migen mensen dénken weinig slapen. Ik had h een man die door zij was gestuurd omdat dat hij te weinig sliep, niet meer dan vier nacht, maar had daar geen klachten van. dat hij een kwalitatief de slaap had. Ik heb he citeerd; er was niets hand." Chronomed is bereikbc lefoonnummer 071 -571 leiden - De Leiden Vakantiepas is er ook dit jaar weer voor kin deren tussen vier en twaalf jaar oud. Vandaag worden de eerste exemplaren uitgereikt door de Leidse wethouder Hans Buijing. Dat gebeurt op de kinderboer derij in de Merenwijk. De Va kantiepas biedt kortingen op meer dan zeventig attracties en activiteiten in de regio aan kin deren uit Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest, Zoe- terwoude en Alkemade De Vakantiepas besta. Haag al voor het derd Leiden en omgeving i vorig jaar voor het ee deeld. Vorig jaar maa deren uit de Leidse middeld vijf uitstapje Vakantiepas. De kinde deerden de pas, die o| re scholen in de dee gemeenten wordt met een 8+. leiden - Twee Leidenaars die veroordeeld zijn voor hasjhan del, komen direct na hun ver oordeling weer op vrije voeten. Omdat ze de bijna drie jaar waarin de zaak zich voortsleept in voorarrest hebben vastgeze ten, zit hun gevangenisstraf er al op. De aanvoerder, een 34- jarige Leidenaar, is door het Haagse Gerechtshof tot drie jaar veroordeeld vanwege het leiden van een criminele orga nisatie. Een 29-jarige Leidenaar had nog veertien dagen moe ten uitzitten, maar die zijn hem kwijtgescholden. Een 39-jarige Hagenaar moet wel nog een restant uitzitten van de 4,5 jaar gevangenisstraf die het Hof hem heeft opge legd. Tegen hem dient nog een aparte zaak wegens afpersing. De Leidenaars en de man uit Den Haag maakten deel uit van een goed georganiseerde bende die op grote schaal hennep kweekte en handelde. Vier gro te kwekerijen zaten verborgen in Noord- en Zuid-Holland. De bendeleden wisselden regel-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10