ANWB daagt Route Mobiel voor rechter BINNENLAND Nawijn isoleert zich door contact met Filip Dewinter Topzorg Jtraf op onveilige ks onwenselijk' abinet wil opleiding bo van twee jaar ;rbeter steun aan uchtelingengezin Meer macht bij opsporing terreurdaden Hoogeveen vlagt voor alleroudste Verzet tegen korten van zwarte scholen Nog geen einde conflict huisartsen hzu103 dinsdag 21 juni 2005 COMMENTAAR De bestuurders van ziekenhuizen, verpleegtehuizen en andere [orginstellingen willen niet als grootverdiener te boek staan. Zij ajn daarom best bereid hun salaris op een 'maatschappelijk jerantwoord niveau' te brengen. In het maatschappijbeeld van le zorgbestuurders is 220.000 euro verantwoord. Politiek Den [jaag, dat nu twijfelt over maatregelen, heeft het zelf zover laten tomen. pe megasalarissen in de top van het bedrijfsleven zijn al langer [en steen des aanstoots voor politici, vakbonden en gewone [ferknemers die oprecht menen dat loonmatiging nodig is om je economische veerkracht te herstellen. De publieke sector leek even buiten schot te blijven, door het jaarsalaris van 120.000 euro van de minister-president als plafond aan te mer en. topambtenaren en andere dienaren van de algemene zaak zou- en met een dergelijk bedrag genoegen moeten nemen. Dat ou ook moeten gelden voor de zorginstellingen, die volledig lorden betaald uit verzekeringsgeld, premies en belastingen. Ie zorgbestuurders zelf zien dat een slag anders: zij beroepen ich er op dat de ziekenhuizen en verpleegtehuizen geen over- eidsinstellingen zijn. lat riekt niet alleen naar een slechte smoes, het is het ook. Juri- isch is het voor minister Hoogervorst lastig in te grijpen in de ilarissen bij private instellingen. Maar Hoogervorst kan wel reigen hun budgetten korten wanneer de toplieden hun inko mens niet enigszins matigen. ijnlijk is wel dat het kabinet het allemaal had kunnen zien ankomen. Vorig jaar verscheen een onderzoek waaruit bleek at honderden topambtenaren, ziekenhuisdirecteuren en uni- ssiteitsbestuurders waren toegetreden tot het legioen der ootverdieners. De altijd nonchalante minister Remkes had jen als enige reactie dat de gewone gemeenteambtenaar maar linder moest gaan verdienen. eter de vries haag - Het is niet wenselijk nensen die onveilig hebben eeën terwijl ze wisten dat ismet waren met HIV, straf te stellen als achteraf blijkt de sekspartner niet is be- De nadelen van schade de volksgezondheid wegen rschijnlijk zwaarder dan de delen. stelt minister Donner van tie mede namens zijn colle- Hoogervorst van volksge- lheid, welzijn en sport en told van bestuurlijke ver- wing in een notitie aan de ler. Uitgangspunt is dat ris- gedrag wel laakbaar is, dat dreiging met straf- onvoldoende of zelfs ave- ts effect heeft. Het belang- te nadeel is het risico dat isen zich uit angst voor ver ing minder snel laten tes- op het virus dat aids ver- aakt, terwijl dat voor de Dnze parlementsredactie haag - Maar twee jaar stu- n en toch een diploma op niveau. Dat wil staatsse- is Rutte (Onderwijs) mo maken, schrijft hij aan de de Kamer. Vanaf septem- olgend jaar biedt een aan- ibo-scholen bij wijze van riment tweejarige oplei- en aan die opleiden tot een Qma dat nu nog niet be- 'Associate degree' luidt de )pige naam. Jt hoger beroepsonderwijs fc relatief veel studenten af. [ftgeldt met name voor scho- Jn die uit het mbo of van de iaag - Vluchtelingengezin ouden een betere onder- ing moeten krijgen bij hun >mst en na hun statusver- Ondanks een goede mo- om te integreren en het hoge opleidingsniveau is rkloosheid groot en zijn er roblemen met geld. chrijft het Verwey-Jonker nut in de studie 'Vluchte- j: Opvoeding en integra- e gisteren is aangeboden ünister Verdonk van inte- Het onderzoek is geba- )p gesprekken met tach- oeders van Iraanse, Iraak- omalische en Afghaanse mst. •it blijkt dat bij veel gezin- et asielverleden een stern- tukt op het gezin en de ding. Veel ouders lijden onder psychische klach- oals somberheid. Andere unten zijn het opvoeden iderlana, religie en ge beid. Daarnaast ervaren loeders de betrokkenheid van onze verslaggever den haag - Politi.e en justitie kunnen binnenkort infiltreren en telefoons aftappen om terro ristische aanslagen te verijde len. Om verdachten uit de tent te lokken, mogen agenten zich dan bijvoorbeeld ook voordoen als wapenhandelaren. Minister Donner van justitie wil verder meer mogelijkheden om preventief te fouilleren en om verdachten vast te zetten. Dit blijkt uit een voorstel dat hij gisteren naar de Kamer stuurde. Voor de bijzondere opsporings methoden bij terrorisme is niet langer een 'redelijk vermoeden' van een strafbaar feit nodig. Aanwijzingen zijn straks al vol doende om in te grijpen. De of ficier van justitie mag volgens het voorstel in bepaalde gebie den preventief laten fouilleren. Het kan nodig zijn alle voertui gen rond een voetbalstadion of evenemententerrein te contro leren op explosieven. Het kabinet wil preventief on derzoek op luchthavens, indus triegebieden en overheidsge bouwen zonder toestemming van de officier van justitie laten plaatshebben. -P0WWNK- volksgezondheid juist van be lang is. Alleen op basis van zo'n test kan justitie aantonen dat iemand besmet was toen hij onbeschermde seks had. Ook menen de bewindslieden dat strafbaarstelling op gespan nen voet staat met het voorlich tingsbeleid van de overheid. Daarin wordt gewezen op de ei gen verantwoordelijkheid van alle betrokken sekspartners om veilig te vrijen. Ook is het moei lijk te bewijzen dat iemand zijn besmetting heeft verzwegen, vooral als het gaat om vrijwilli ge sekscontacten. Aanleiding voor de notitie was een uitspraak van de Hoge Raad half januari in een zaak tegen een man die veroordeeld was, omdat hij onveilig had ge vreeën terwijl hij wist dat hij besmet was met HIV Het slachtoffer raakte niet besmet. De zaak moest over omdat on voldoende was vastgesteld dat de verdachte met opzet zwaar lichamelijk letsel probeerde toe te brengen. Van onze verslaggever den haag - De ANWB daagt zijn concurrent Route Mobiel voor de rechter. Route Mobiel verspreidt in zijn reclames onjuiste, mislei dende en onvolledige informatie over de klassieke pechhulpverle- ner, aldus de ANWB. Gesprekken tussen de beide directies hierover hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. Route Mobiel maakt in zijn re clames prijsvergelijkingen tus sen de eigen servicepakketten en die van de ANWB. Die verge lijking gaat mank, vindt de ANWB. Route Mobiel biedt volgens de ANWB niet dezelfde diensten als de Wegenwacht en maakt daarom onjuiste prijsvergelij kingen. „De claim van Route Mobiel dat hij de snelste en goedkoopste pechhulpverlener van Nederland zou zijn, vindt de ANWB misleidend voor de consumenten", aldus de woord voerder van de organisatie. „Mensen komen terug naar de ANWB, want ze voelen zich misleid. Dat is slecht voor de branche", zei ANWB-directeur G. van Woerkom De directies van beide bedrij ven hebben hier eerder dit jaar al eens over gesproken. Dat ge beurde toen op uitnodiging van Route Mobiel. Directeur M. Schroder van de nieuwe pechhulpdienst liet daarna al weten de reclames niet in te trekken. De ANWB eiste eerder dit jaar ook dat Route Mobiel onmid dellijk zou stoppen met het voeren van de geelblauwe klem- op zijn hulpwagens. De bond beschuldigde de concurrrent van merkinbreuk, omdat de au to's van de Wegenwacht die kleurencombinatie al jaren dra gen. Dit twistpunt wordt volgens de ANWB echter in goed overleg met de nieuwe concurrent af gehandeld. „Wij houden onze kleur warm geel. Route Mobiel beweegt meer richting citroen geel", zei Van Woerkom giste ren. Directielid M. Muller van Route Mobiel zegt de bodemprocedu re met vertrouwen tegemoet te zien. „Wij nemen de kosten van het verplichte ANWB-lidmaat- schap mee in onze prijsvergelij kingen. Dat doen we, omdat de mensen daar bij de ANWB niet onderuit kunnen." Muller vindt het bovendien vreemd dat de ANWB zegt dat het geschil over het gebruik van kiemen is opgelost. „Wij passen onze klem niet aan", verzekert hij. havo komen. Rutte hoopt dat de nieuwe opleidingen daar verandering in zullen brengen. „Veel uitvallers kunnen straks zo toch met een diploma de ar beidsmarkt op gaan", aldus Rut te. Hij belooft dat het gemakkelijk wordt om na een 'associate de gree' verder te studeren. De tweejarige studieprogramma's moeten 'onlosmakelijk verbon den' zijn met een hbo-bache- loropleiding. De toelatingseisen en het ni veau zijn hetzelfde. Wel moet het mogelijk zijn om met alleen de tweejarige opleiding een baan te vinden. van de vaders bij de opvoeding als 'minder dan gewenst'. Steun aan vluchtelingengezin nen bereikt lang niet iedereen. Volgens de studie komt dit deels door onbekendheid met en deels door het gebrek aan vertrouwen in de 'Nederlandse aanpak'. De studie pleit daarom voor het inschakelen van be middelaars uit de eigen kring. Ook zijn projecten nodig waar ouders met elkaar kunnen pra ten en ervaringen kunnen uit wisselen. De gemeente Leidschendam- Voorburg verwelkomde gisteren voor het eerst een groep van tien vergunninghouders als nieuwe inwoners. Eerder ver bleven zij in opvanglocaties van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers, waar ze al aan hun inburgering begonnen. Di verse instanties werken in dat project nauw samen om een woning en een baan voor de betrokkenen te vinden. Dat maakt versnelde integratie van de vergunninghouders mogelijk en beperkt onnodig opont houd. Filip Dewirvter en Hilbrand Nawijn (r) in gesprek in de werkkamer van Pim Fortuyn. Foto ANP/Ed Oudenaarden van onze verslaggever Rotterdam - De LPF-Kamerfrac- tie overweegt Hilbrand Nawijn uit de fractie te zetten, vanwege zijn samenwerking met de Vlaamse politicus Filip Dewin ter. De fractieleden zijn boos, omdat Nawijn hen niets heeft verteld over zijn project met de leider van het Vlaams Belang. Het had een glorieuze dag moe ten worden voor Nawijn en De- winter. In eigen land wordt De- winter door de andere partijen geboycot vanwege zijn racisti sche standpunten, waardoor de grootste partij van Vlaanderen nog altijd in de oppositie zit. In Nederland sprak Pim Fortuyn destijds ook zijn banvloek uit over wat toen nog Vlaams Blok heette. Dat Nawijn uitgerekend in het huis van Fortuyn de sa menwerking met Dewinter be kend maakte zette dan ook veel kwaad bloed. De bekendmaking van de geza menlijke denktank Marnix van St Aldegonde werd overscha duwd door de ruzie tussen Na wijn en zijn partij. Net als De winter dreigt Nawijn in Neder land geïsoleerd te raken. De winter: „Wij zijn ook altijd ge boycot in Vlaanderen en nu zijn we de grootste partij." De lotgenoten kunnen het zo wel politiek als op het persoon lijk vlak goed met elkaar vin den. Desondanks blijft de vraag waarom een grote partij als het Vlaams Belang gaat samenwer ken met een politieke solist als Nawijn. „Hilbrand is de eerste Nederlandse politicus die het isolement rond mijn partij doorbreekt", gaf Dewinter als verklaring. „Ik hoop dat er nog velen zullen volgen." Hoe de samenwerking er in de toekomst uit gaat zien is nog onduidelijk. „Maar er komt geen gemeenschappelijke poli tieke partij", verzekerde Dewin ter. Eerst moet de denktank nog bemand worden. „Dit is een symbolische oprichting", ver klaarde Nawijn. „We moeten de komende maanden nog men- hoogeveen - Hennie van Andel, de oudste mens ter wereld, viert volgende week woensdag haar 115e ver- sen zoeken die er in willen zit ten." In ieder geval zullen er geen LPF'ers in de denktank over in tegratievraagstukken en de Ne derlandse identiteit zitten. Par tij en fractie hebben direct af stand genomen van de plan nen. „Dat Nawijn met Dewinter politiek gaat samenwerken en een denktank opricht is nieuw. Hij moet nu duidelijk maken hoe loyaal hij aan de fractie blijft", aldus een woordvoerder van de LPF-ffactie. Nawijn is het totaal oneens met de kri tiek. „Ik zou het precies zo ge daan hebben als ik had gewe ten wat voor commotie er zou losbarsten." De gemeente Hoogeveen vraagt haar inwoners op 29 juni massaal te vlaggen om de bijzondere gebeurtenis kleur te geven. Volgens di recteur Beijering van ver zorgingshuis De Wèsterkim kijkt mevrouw Van Andel uit naar haar verjaardag. Beijering verwacht een groot feest. De Hoogeveen- se kreeg vorig jaar een fruitmand van koningin Beatrix, de erepenning van de gemeente Hoogeveen, een zilveren schaal van Ajax, een (tijdelijk) straat naambord, 114 rumbonen van de Drentse commissa ris Ter Beek en kaarten. den haag - Het kabinet moet extra geld uittrekken voor zwar te scholen omdat die er financi eel op achteruit dreigen te gaan. Dat vinden onderwijs bonden, de vier grote steden en een fors deel van de Kamer. De zwarte scholen moeten het bin nenkort met 33 miljoen euro minder doen doordat minister Van der Hoeven (Onderwijs) het geld voor achterstandsleer lingen anders wil verdelen. De Tweede Kamer gaat hierover donderdag met Van der Hoeven in debat. PvdA, Groenlinks en SP eisen onder meer compen satie voor de scholen die gedu peerd dreigen te worden. Coali tiepartij D66 wil ook extra geld. CDA en WD zijn evenmin over de streep, maar zijn er nog niet uit wat voor concessies ze van de minister willen. den haag - Het ministerie van volksgezondheid, de zorgverze keraars en de huisartsen praten vandaag verder om het conflict over de huisartsenzorg op te lossen. Het gesprek dat de par tijen gisterochtend voerden, heeft geen oplossing gebracht. De partijen zaten ruim vier uur aan tafel. De woordvoerder van minister Hoogervorst (Volksge zondheid) noch voorzitter B. Vos van de Landelijke Huisart senvereniging wilde na afloop mededelingen doen over het verloop van de onderhandelin gen. Volgens Vos hebben de partijen afgesproken dat alleen onderhandelingsvoorzitter E. Vogelaar naar buiten zal treden. De vroegere vakbondsbestuur der wilde gietermiddag even min iets zeggen. Al maanden hebben de huisartsen met het ministerie en zorgverzekeraars een ernstig conflict over een nieuw systeem van huisartsen zorg. Het ministerie wil die zorg moderniseren en de zorgverze keraars een belangrijke rol ge ven als kostenbewaker. De huisartsen zijn bang dat ze te veel zeggenschap verliezen. 'Spionage bij JSF-bedrijven' den haag Buitenlandse geheime diensten bespioneren Nederlandse bedrijven en onderzoeksinstituten die meewerken aan de ontwikkeling van het nieuwe Amerikaanse gevechtsvliegtuig, de Joint Strike Fighter (JSF). Dat meldt de Militaire Inlichtingen en Veiligheidsdienst (MIVD) in haar jaarverslag over 2004. Volgens de MIVD proberen buitenlandse geheime diensten in Nederland op slinkse wijze kennis te krijgen over geavanceerde technieken en systemen. „Vitale onderdelen van het bedrijfsleven en de industrie vormen een doelwit. Met name bedrijven die een relatie hebben met de ontwikkeling van de Joint Strike Fighter lopen een risico", aldus het jaarverslag. Doodgeschoten man in flat amsterdam een buurtbewoner heeft gisterochtend vroeg het slachtoffer van een schietpartij in een flatgebouw in de Hilversumstraat in Amsterdam gevonden. Het stoffelijk overschot lag in de openbare ruimtes van het flatgebouw. De identiteit van het slachtoffer is nog onbekend. De Amsterdamse politie heeft twee verdachten aangehouden. De mannen van 24 en 26 jaar hebben zich gistermiddag op het bureau gemeld. Het vuurwapen dat de mannen bij zich hadden, is in beslag genomen. Vaker in trein lastiggevallen den haag - Een op de vijf treinreizigers is vorig jaar tijdens de reis lastiggevallen door medepassagiers. Dat is 5 procent meer dan het jaar ervoor, bleek gisteren uit cijfers van het ministerie van verkeer. Het gaat van pesterijen tot 'ernstiger incidenten' zoals beroving en mishandeling. Het percentage geweldsslachtoffers in de trein (20 procent) is het hoogste in vier jaar tijd. Opvallend is dat ondanks deze opmerkelijke groei het veiligheidsgevoel in de trein en op de stations de laatste tijd is toegenomen. Nieuw vak voor hoogste klassen den haag Middelbare scholieren die het bètaprofiel hebben gekozen, kunnen een nieuw vak kiezen. Met ingang van het het schooljaar 2007/2008 mogen havo- en vwo-leeringen het vak natuur, leven en techniek gaan doen. Dat heeft minister Van der Hoeven (Onderwijs) de Kamer gisteren laten weten. Op de lange termijn wil Van der Hoeven kijken of het nieuwe vak verplicht moet worden gesteld. Poema weer waargenomen ede - Diverse mensen hebben in het afgelopen weekeinde sporen van de loslopende poema op de Veluwe gezien. Volgens medewerkers van de stichting Pantera dateert de laatste waarheidsgetrouwe melding van vorige week vrijdagavond. Pantera heeft zondagavond en -nacht jacht op het dier gemaakt, maar nog zonder resultaat. Volgens directeur Van der Valk maakt de tropische hitte de jacht op de poema moeilijker. „Ze zijn ontzettend lui en als het erg warm is, slapen ze nog meer", zei hij gistermiddag. Motorrijder vergrijst voorburg - Nederland telt almaar' meer motorfietsen, maar de motorrijder vergrijst. Dat meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. Nog maar 10 procent van alle motorbezitters is jonger dan 30 jaar. In 2000 was dat nog het dubbele. De helft van alle motorbezitters is op dit moment tussen 40 en 60 jaar. Op de Nederlandse wegen rijden momenteel ruim een half miljoen motorfietsen, bijna eenderde meer dan in 2000. Man verdronken in recreatiepias enschede - Een 46-jarige man uit Enschede is gisteravond rond zeven uur verdronken in recreatiepias Het Rutbeek bij Enschede. Volgens de politie was het slachtoffer onder invloed van alcohol het water ingelopen. Toen omstanders hem even later niet meer zagen werd een zoektocht gestart. Een politieagente in burger vond de man op de bodem van de waterplas. Pogingen om de man te reanimeren kwamen te laat.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3