Alle kolonistenhuizen gaan plat soy un v f nino, no un experimento BUITENLAND ZP, Houdbaarheidsdatum EU-leiders lang overschreden Sharon en Abbas willen niet dat Palestijnen joodse woningen opnieuw gebruiken Veel doden bij aanslag op restaurant in Bagdad Veiligheidsplan voor top G8 in Schotland uitgelekt Spannende laatste ronde in verkiezingen Libanon Spanjaarden tegen homohuwelijk ETA staakt geweld tegen Spaanse politici Conservatieven aan zet bij verkiezingen Iran Diepe crisis in Europa na mislukken begrotingstop gens verdacht h verkrachting (N - De Britse politie heeft lag drie 14-jarige jongens jsteerd op verdenking van ichting van een 11-jarig Dat heeft de krant de Mail bericht. De jongens >n hun schoolgenote ver- elijk verkracht, nadat ze weigerd groepsseks met hebben, aldus de krant, ns het blad filmden de ns de verkrachting met ïobieltjes en verstuurden ïames naar klasgenoten, docenten de opnames za- u het slachtoffer hetken- larmeerden ze de politie. maandag 20jUni 2005 l-FDP in Rijnland - Bij de ongeregeldhe- h vrijdag in de Kirgizi- jofdstad Bisjkek zijn ze- bensen gewond geraakt, ^ben de autoriteiten in aterdag bekendge- •ud-president Akajev [erbij betrokken te zijn. vrijdagavond tot ge- I tussen ordetroepen en oerders die een rege- feouw hadden bezet. De Kirgizië is nog steeds ben sinds het gedwon- *ek van Akajev in pe gijzelaars geria vrij wee Duitsers en vier len die in het zuiden iria waren ontvoerd, rdag na drie dagen vrij- Dat zei een woordvoer- de Nigeriaanse rege- zestal verkeert in goe- idheid, aldus de zegs- medewerkers van een nderneming werkten in lijke delta van het land cht van olieconcern gijzelnemers van de ibekende etnische ng willen dat Shell dcgelegenheid en geld armde regio steekt. idorf - Tijdens speciale ongressen hebben CDU p zaterdag ingestemd met uwe coalitie voor de deelstaat Noord-Rijn- festfalen. De SPD verloor maand de verkiezingen p volkrijkste deelstaat. De in het SPD-bolwerk ertoe dat bondskanselier Ier de landelijke verkie- I met een jaar vervroegde, uwe zwart-gele coalitie der meer uit de kolenin- stappen, collegegeld in- en flink bezuinigen, al- nitse media. i leger in actie >n dronkaards n Het Britse leger wordt omer ingezet tegen over- vooral dronken jonge- oorzaken. De minister menlandse zaken, Char- rke, heeft besloten de mi- politie in te zetten in len plaatsen waar door 1 aangewakkerd wange- ordt gevreesd. De miïi- zullen de plaatselijke po- staan en ongewapend illeren. Critici zien in de n gevaarlijk precedent, sverre was het leger vrij- sluitend in Noord-Ier- (trokken bij handhaving openbare orde. Nu krijgt :e taak ook in andere de- Groot-Brittannië. >an doden iechef har - De Taliban in Af- tan hebben gisteren de - :hef van het district Mian n en zeven agenten ge- eerd na een fatwa van ijk leiders. De slachtoffer ht van de 31 mensen die (Taliban worden gegij- fanochtend hebben we atif Khan geëxecuteerd fatwa van de mollahs. sdaden waren zo groot noest worden geëxecu- aldus Talibanleider i. De zegsman voegde er- idat over het lot van de t 23 gijzelaars nog niets is n. Het 'proces' tegen it door. zoo doden r hittegolf In India zijn bijna nderd mensen omgeko- gevolg van een extreme lf. Dat heeft de regering bekendgemaakt. Vol- lofficiële gegevens zijn al iderd mensen bezwe- oral de oostelijke deel- issa is zwaar getroffen hittegolf. De afgelopen in zijn hier zeker 75 •mgekomen. Op som- itsen kwam de tempe- iven de 50 graden Cel- ïl mensen bezweken na lesteek of uitdroging, het meteorologisch in de stad Lucknow be- dia zijn heetste zomer afgelopen honderd jaar. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Alle huizen van Israëli sche kolonisten in de Gazastrook gaan tegen de vlakte, om plaats te maken voor Palestijnse flatge bouwen. Premier Ariel Sharon van Israël en de Palestijnse president, Mahmoud Abbas, hebben dat laten weten aan de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Condoleezza Rice, die het afgelopen weekeinde Ram all ah en Jeruzalem be zocht. Hoe de afbraak van de huizen wordt georganiseerd, is nog niet precies duidelijk. Sha ron en Abbas willen daar mor gen verder over praten. Israëls minister van defensie, Shaul Mofaz, vertelde Rice za terdag dat afbraak van de kolo nistenhuizen door Israël pro blemen kan opleveren. Het werk zal ongeveer drie maan den in beslag nemen, waardoor de Israëlische terugtrekking uit de Gazastrook zou worden ver traagd. De operatie zou boven dien extra gevaar opleveren voor Israëlische soldaten in het gebied. Het lijkt waarschijnlij ker dat Israël de Palestijnen zal betalen voor de uitvoering van de sloop, al of niet via een in ternationale organisatie. De af braak van de huizen en de bouw van nieuwe flatwijken zou duizenden Palestijnen een aantal jaren werk bezorgen. Mofaz opperde dat het puin van de kolonistenhuizen kan worden gebruikt voor de aanleg van een zeehaven voor de Ga zastrook. Er ligt een havenplan klaar, ontworpen door Neder landse ingenieurs, maar dat voorziet niet in het gebruik van grote hoeveelheden puin. Er is trouwens geen sprake van dat de Palestijnen na het vertrek van de Israëlische kolonisten en soldaten, vanaf medio augus tus, verbindingen met het bui tenland kunnen openen. De in ternationale luchthaven in het zuiden van de Gazastrook en een nog te bouwen zeehaven, mogen pas opereren als het Pa lestijnse Bestuur korte metten heeft gemaakt met 'de terroris tische infrastructuur' in het ge bied. Dezelfde eis stelt de Israë lische regering aan het aangaan van politieke besprekingen met de Palestijnen in het kader van de internationale 'Routekaart naar Vrede'. Sharon vertelde Ri ce gisteren dat alles afhankelijk is van Palestijns succes bij "het stoppen van terreur, geweld en opruiing, het ontmantelen en ontwapenen van terreurorgani saties en het uitvoeren van de noodzakelijke hervormingen". Van president Abbas kreeg Rice te horen dat diens bestuur goe de vorderingen maakt op her- vormingsgebied en dat er een eind is gekomen aan opruiing tegen Israël in de Palestijnse media. Hij maakte zijn Ameri kaanse bezoekster er ook op at tent dat het sinds begin februa ri, toen de Palestijnen een staakt-het-vuren afkondigden, een stuk rustiger is. londen/anp - De Britse krant The Independent heeft een ko pie van het veiligheidsplan voor de G8-top in handen ge kregen. De top wordt over drie weken in het Schotse Gle- neagles gehouden. Een medewerker van de Britse veiligheidsdienst die betrok ken is bij de beveiliging heeft het plan doorgespeeld. De in formant vindt dat de autoritei ten te makkelijk denken over de veiligheidsrisico's. Hij wil ze met zijn daad wakker schudden 'voordat zelfge noegzaamheid werkelijk ge vaarlijk wordt'. De informatie bevat onder meer een lijst van kwetsbare plekken, een risicoanalyse voor een eventuele chemische of biologische aanval en luchtfoto's van het gebied. Verder wordt melding ge maakt van een ruzie tussen het Britse en Amerikaanse le ger over de inzet van lucht doelraketten. The Independent heeft maar een deel van de plannen ge publiceerd. Volgens de krant zijn de kopieën inmiddels ver nietigd om te voorkomen dat ze in verkeerde handen vallen. Op de G8-top komen de lei ders van de zeven belangrijk ste industrielanden en Rus land bijeen. De top duurt van 6 tot 8 juli. bagdad/gpd-rtr - Bij een zelf moordaanslag in een restaurant in Bagdad zijn gisteren 23 men sen omgekomen en 36 mensen gewond geraakt. De aanslag had plaats rond lunchtijd net buiten de zogenaamde Groene Zone, waarbinnen Amerikaanse troepen en Iraakse regeringsin stanties huizen. Onder de do den waren veel politieagenten die op dat moment de lunch gebruikten in het populaire ke- babrestaurant Ibn Zanbour (zoon van de wesp). De aanslag is opgeëist door de Iraakse al- Qaeda-tak, die geleid wordt door de Jordaniër Abu Musab al-Zarqawi. Bij een andere aanslag op een politiepatrouille in noordwest- Bagdad kwamen dit weekend 5 mensen om en raakten er 22 gewond. De aanslag in het restaurant is de grootste sinds Amerikaanse en Iraakse troepen vorige maand starten met operatie Bliksemschicht, een offensief in Bagdad dat bedoeld is om de gewapende opstand de kop in te dnikken. Militante groepe ringen, veelal uit soennitisch- Arabische hoek, proberen de Iraakse regering, die gedomi neerd wordt door sjiieten en Koerden, te ondermijnen. Ook willen zij dat Amerikaanse troe pen uit Irak vertrekken. Amerikaanse en Iraakse gene raals meldden zaterdag nog dat sinds het offensief het aantal zelfmoordaanslagen is gehal veerd. Sinds april zijn bij het geweld in Irak meer dan dui zend mensen omgekomen beiroet/gpd - De spanning in Libanon valt te snijden omdat uit de laatste van vier verkie zingsrondes, die gisteren is ge houden, moet blijken of een blok van anti-Syrische partijen erin slaagt om een meerderheid te krijgen in het parlement. Tij dens deze laatste ronde was het de beurt aan de bevolking van Noord-Libanon om te stem men. In de havenstad Tripoli kwam het tot ongeregeldheden toen aanhangers van verschillende politieke partijen met elkaar op de vuist gingen. Ook werd een aanhanger van de partij van de vermoorde oud-premier Hariri neergestoken. De spanningen liepen zo hoog op omdat giste ren de laatste 28 parlementsze tels werden verdeeld. In eerdere rondes werden kandidaten voor honderd zetels gekozen. Een door de zoon van Hariri ge leide coalitie van anti-Syrische partijen deed het tot nu toe het beste. In totaal behaalde Hariri junior 46 zetels. Verscheidene pro-Syrische sjiïtische partijen behaalden 33 zetels, waaronder elf voor de radicale islamitische groepering Hezbollah, de Partij van God. De grote verrassing vormt de christelijke ex-gene- raal Michel Aoun, die 21 zetels haalde. Zijn partij is tevens an- ti-Syrisch. Aoun zelf leefde vijf tien jaar in ballingschap in Frankrijk en keerde pas vorige maand terug naar Libanon toen Syrië zich na bijna drie decen nia terugtrok uit het land. Hariri's partij moet 19 van de 28 zetels halen om een meer derheid te kunnen vormen in het parlement. Aangezien het noorden van Libanon met na me bevolkt wordt door christe nen en soennitische moslims, waren er gisteren voor sjiieten weinig zetels te behalen. Liba- nezen stemmen namelijk óver het algemeen volgens religieuze lijnen. Maar Hariri's partij is gedomi neerd door soennietische mos lims en lijkt hierdoor een goede kans te maken in het noorden. Zeker omdat Hariri junior een coalitie is aangegaan met recht se christenen en Druzen, een moslimsekte. Ex-generaal Aoun hoopt roet in het eten te gooien als hij tenminste 10 van de 28 zetels bemachtigt. Hierdoor zou de Hariri-partij geen meer derheid in het parlement krij gen. De definitieve uitslagen worden vanmiddag verwacht. Madrid - Demonstranten tegen het homohuwelijk dragen spandoe ken met zich mee met daar op ZP (premier Zapatero, red.)Ik ben een kind, geen experiment. In de Spaanse hoofdstad Madrid deden zaterdagavond naar schatting van de politie 170.000 mensen mee aan de demonstratie tegen het homohuwelijk. Onder de leus „de fa milie, ja dat telt" liepen de demonstranten door het van hitte zinde- ANALYSE rende centrum van de hoofdstad. De katholieke kerk had tot de be toging opgeroepen. Het Spaanse parlement keurde eerder dit jaar het homohuwelijk goed. De Spaanse wet op het homohuwelijk moet een van de meest liberale in Europa worden. Getrouwde homostel len krijgen onder meer het recht om samen kinderen te adopteren. Foto: Reuters barcelona/gpd - De Spaanse regering heeft met grote om zichtigheid gereageerd op de aankondiging van de ETA om te stoppen met het geweld tegen politici. Dit weekend maakte de Baskische afscheidingsbewe ging in twee Baskische kranten bekend dat het geen geweld meer zal gebruiken tegen Spaanse politici. Het besluit is volgens de terreurgroep een ge volg van de veranderde politiek van de regering Zapatero. Deze heeft eerder zijn bereidheid uit gesproken om te praten als de ETA de wapens neerlegt. Ook het parlement heeft zich bij meerderheid uitgesproken voor een dialoog. Het gedeeltelijke bestand wordt door sommige waarnemers ge zien als een serieuze poging van de terreurgroep om een einde te maken aan het geweld dadige conflict in Baskenland. Daarbij vielen meer dan 800 doden. beiroet/gpd - De pragmatisch- conservatieve geestelijke Has hemi Rafsanjani heeft tegen de verwachting in slechts 21 pro cent van de stemmen gehaald bij de presidentsverkiezingen in Iran. Hij zal het vrijdag in een tweede ronde moeten opne men tegen de islamitische hardliner Mahmood Ahmadi- nejad, de burgemeester van Te heran. De hervormers zijn van de kaart geveegd. Ahmadinejad (49) is een man van het volk die met name aan hang heeft onder de armen en mensen op het platteland. Dat in tegenstelling tot de 70-jarige Rafsanjani, die velen beschrij ven als een gladjanus met uit stekende connecties met ande re topgeestelijken. Ahmadine jad is veteraan van de oorlog te gen Irak en hamert op religie en het in stand houden van Irans islamitische principes. Terwijl Rafsanjani juist een verbetering wil van de relatie met aartsvij and Amerika, voelt Ahmadine jad daar niets voor. door Hans Gertsen en Hetty van Rooij brussel - Het was een vreemd gezelschap hoofdrolspelers, vrijdag tijdens de top in Brus sel. Zo was daar een verdwaas de Duitse kanselier Schroder, die zich drie maanden voor de Duitse verkiezingen opeens realiseerde dat dit wel eens zijn laatste Europese optreden zou kunnen zijn. Daar was de Fran se president Chirac, die na het Franse 'neen' geen enkel gezag meer heeft maar daar niet aan kan wennen. Daar was de Britse premier Blair, die verbeten vocht om in zijn eigen land zijn positie te herwinnen. Plus de Luxemburgse premier Juncker die thuis met een regeringscri sis zit, als EU-voorzitter de regie verloor, en over wie een diplo maat zei: „Hij is de weg kwijt, net als Lubbers in zijn nada gen." De totale mislukking va de Eu ropese top maakte vrijdagnacht duidelijk dat Europa bestuurd wordt door leiders wier houd baarheidsdatum al lang is over schreden, en die elkaar boven dien nauwelijks meer kunnen verdragen. De crisis is reëel. Er is geen plan, geen strategie, geen koers, geen begroting en geen visie. Van de befaamde Frans-Duitse 'motor' valt niets meer te verwachten, zolang die wordt gevormd door een presi- Schröder (r) en Chirac tijdens de EU-top. Lachend, maar wel als boe ren met kiespijn. Foto: EPA dent die al lang weg had moe ten zijn en een kanselier die bij na weg is. Opeens is pijnlijk duidelijk ge worden hoezeer het gezel schap, dat in de Unie de dienst uitmaakt, tot het verleden be hoort. Zij zijn vertrouwd met de twintigste eeuw, waarin de kloof tussen de burger en de EU werd beschouwd als een theo retisch probleem. Ze vonden het gewoon om op een achter namiddag in 1999 te besluiten om tien arme landen tot de Unie toe te laten Ze accepteer den dat Schroder en Chirac op een andere achternamiddag in 2002, even de landbouwsubsi dies veilig stelden tot het jaar 2013. President Chirac moet met weemoed terugdenken aan de tijd waarin hij de arme lan den straffeloos kon voorhou den: 'U moet uw mond hou den'. Dat was vroeger, toen het Euro visiesongfestival nog niet werd beheerst door de nieuwe dyna miek uit Roemenië, Letland of de Oekraïne. Europa is in een paar jaar tijd onherkenbaar ver anderd en de burgers maken duidelijk dat ze het ook écht anders willen. Maar de werke lijkheid dringt tot de zittende generatie EU-chefs maar heel langzaam door. Regeringsleiders zijn gewend om 'Brussel' als een slagveld te beschouwen, waar ze vechten voor hun eigen belangen en te vreden naar huis gaan als dat is gelukt. In Brussel waarde de af gelopen dagen de geest van Margaret Thatcher rond, de Britse premier die in 1984 kor ting eiste onder het motto 'I want my money back'. Ditmaal wilden de premiers van de rijke landen, inclusief Balkenende, allemaal hun geld terug. „Er za ten vier of vijf Thatchers aan ta fel en dat wordt niks", analy seerde de Belgische oud-pre mier Jean-Luc Dehaene. De premiers van de arme lan den zagen met lede ogen de meerjarenbegroting de mist in gaan, en boden zelfs aan om met minder Europese steun ge noegen te nemen. „Ik schaam de me daarvoor", zei een aan geslagen Juncker na afloop. Daarmee was het dieptepunt van de top wel zo ongeveer be reikt, en werd het tijd om de juiste vraag te stellen. Die kwam van Tony Blair. „Willen we een groot deel van ons geld uit blijven geven aan structuren uit het verleden? Met andere woorden, blijven we de boeren geld toestoppen, of wordt het tijd om meer aandacht te beste den aan onderzoek, ontwikke ling en onderwijs, om eens wat te noemen? Het is een verstandige vraag, maar voor een Europese top is het een revolutie. Nooit zijn de EU-chefs het echt eens geweest over de richting die Europa moet gaan. Dat maakte nooit veel uit, zolang iedereen stil zwijgend bepaalde uitgangs punten accepteerde - zoals het belang van de enorme subsi dies aan de landbouw bijvoor beeld. Aan die situatie is vrij dagnacht in één klap een einde gemaakt, en wat overblijft is to tale verdeeldheid. Het is 'tijd voor vernieuwing', zoals Blair zegt. Misschien kan de huidige crisis een louterend effect heb ben. Nu is Blair - de man die een begroting 'oude stijl' heeft geblokkeerd en die per 1 juli het voorzitterschap van de Europe se Unie overneemt - de man die met ideeën moet komen. Maar het vlottrekken van de vastgelo pen Europese Unie is straks het karwei van een nieuwe genera tie leiders. Hans Gertsen en Hetty van Rooij zijn Europa-correspondent voor deze krant. brussel/gpd - De Europese Unie is na de mislukte top van de regeringsleiders in een diepe crisis beland. Waarnemers in Brussel vre zen dat de EU door het ont breken van een minimum aan overeenstemming tus sen de EU-leiders over de te varen koers en over de daar bij behorende centen steeds meer vleugellam zal raken. Zaterdagmorgen vroeg ein digde de top met een dub bele mislukking. Donderdag konden de regeringsleiders het al niet eens worden over de vraag wat er na het Fran se en Nederlandse 'nee' met de Europese grondwet moet gebeuren. Via een 'denkpau- ze' is dat probleem naar vo ren geschoven. Zaterdag morgen vroeg liepen ook de onderhandelingen over de Europese meerjarenbegro ting vast. Vijf landen, waar onder Nederland, stemden tegen het laatste voorstel van de Luxemburgse EU- voorzitter Juncker. Belang rijkste struikelblokken waren de Britse rebate", de korting op de EU-bijdrage, en de hoogte van de Nederlandse contributie. De Nederlandse premier Balkenende was een van de grote dwarsliggers. Balke nende wees diverse voor stellen om de Nederlandse EU-bijdrage de komende ja ren terug te brengen als 'on voldoende' van de hand. Het kwam hem op gepeper de kritiek van de Franse pre sident Chirac en de Duitse bondskanselier Schroder te staan. Die hekelden het 'na tionaal egoïsme' van landen als Nederland en Groot-Brit- tannië. Die kritiek is volgens Balkenende 'niet eerlijk'. „Ik had op meer begrip gere kend", aldus de Nederland se premier. Balkenende weigerde zater dagmorgen als een van de weinigen van een crisis te spreken. Volgens hem is er slechts sprake van 'een pro bleem', maar is eit nog tijd genoeg om dat ojmc lossen. EU-voorzitter Juncker maak te een heel andere analyse. Volgens hem is geen sprake van een crisis, maar van 'een hele diepe crisis' in de EU. Hoe het nu verder moet met de EU, lijkt niemand te we ten. Slechts weinigen in Brussel verwachten dat Groot-Brittannië, dat per 1 juli het wisselende EU-voor zitterschap bekleedt, in staat is om de regeringsleiders weer op één lijn te krijgen. De Britten zijn met hun om streden 'rebate' teveel on derdeel van het probleem om voor een oplossing te kunnen zorgen, zo lijkt het.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5