GESPREK VAN DE DAG De Chinezen komen uit de kast Verliefder dan ooit na Temptation Islam Grafmonument geeft dief geen enkele kans Vaders in hightech h i maandag 20 juni 2OO5 MENSELIJK In Berlijn zijn zaterdag vier AUTO'S uit het wagenpark van de vroegere DDR-lei- der ERICH HONECKER (1912-1994) geveild. Naast een 5,5 meter lange li mousine van het type Citroen Prestige CX 25 gingen drie andere wagens van Ho- necker onder de hamer. Volgens veilingmeester Karhausen brachten de auto's 70.750 euro op. Steffen Kleinsteuber uit Leipzig poseerde graag voor de foto graaf nadat hij voor 23.500 euro een Citroen CX 25 had gescoord. Foto: Reuters De Amerikaanse televisiester OP RAH WINFREY is verkozen tot IN VLOEDRIJKSTE persoonlijkheid ter wereld. Ze staat op nummer een in de tophonderd die het tijdschrift Forbes vrijdag heeft gepubliceerd. Forbes keek bij de samenstelling van de lijst naar hoeveel sterren ver dienen, maar ook naar hun naams bekendheid. Omdat Winfrey alleen al in de Verenigde Staten wekelijks dertig miljoen kijkers trekt, staat zij toch op nummer een, hoewel zij het afgelopen jaar 'slechts' 225 miljoen dollar beurde. Dat is 55 miljoen minder dan Star Wars-regisseur George Lucas, die vierde werd. Gol fer Tiger Woods bezet de tweede plaats, acteur en regisseur Mel Gib son de derde. Basketballer Shaquil- le O'Neill, regisseur Steven Spiel berg, acteur Johnny Depp, de pop sterren Madonna en Elton John en acteur Tom Cruise completeren de toptien. Foto: AP ANTHONY KIEDIS, de zanger van de Amerikaanse band Red Hot Chili Peppers, rookte als VIERJARIG jongetje zijn eerste joint, was elf toen hij cocaïne gebruik te en had toen al seks met de vriendin van zijn vader. Dat beweert hij in een vraaggesprek met het Duitse blad Neon. De nu 42-jarige zanger heeft inmiddels de drugs afgezworen en houdt zich lichamelijk fit met trampolinespringen en fruitdiëten. Rotterdam - Het leek altijd goed te gaan met de Chinezen, wantje hoorde ze nooit klagen. Toch noemen de ongeveer honderdduizend Ne derlandse Chinezen zich nu openlijk een min derheid met integratieproblemen. „Uit pure ver veling gaan de mannen na hun werk gokken. Casino's schrijven hun uitnodigingen niet voor niets in het Chinees." De twee oudere dames bij de stand van de fe deratie van Chinese vrouwenverenigingen rea geren met een verlegen niet-begrijpende blik op een vraag in het Nederlands. Ze spreken de taal niet. Lastig, maar blijkbaar niet onoverko melijk. „Oudere Chinezen zijn erg op zichzelf gericht", verklaart Laiying Wang, een jonge Chinees-Nederlandse uit Arnhem die duidelijk van een heel andere generatie is. Ze hangt met twee vriendinnen tegen een statafel voor de stand van de jonge, politiek actieve Chinezen. Het is een van de weinige plekken op de eerste netwerkdag van het pas opgerichte Inspraak orgaan Chinezen (IOC) waar de voertaal geen Mandarijn of Kantonees is. Waar het onder autochtone Nederlanders vaak de ouderen zijn die zich storen aan de slechte manieren van hun kinderen, liggen de verhoudingen binnen de Chinese gemeen schap vandaag precies andersom. De jongeren storen zich aan de volwassenen die door de optredens in de grote zaal heen praten, hun mobieltjes onophoudelijk laten rinkelen en vaak slecht Nederlands spreken. Ze willen de luiken van de gemeenschap open gooien. Doordat oudere Chinezen amper con tacten hebben buiten hun eigen kring, ziet de Nederlandse overheid de problemen bij die groep niet, zegt Wang stellig. Ze aarzelt even en praat dan zachter verder. „Gokverslaving is groot. Het komt in bijna elke familie voor. Holland Casino schrijft zijn uitnodigingen niet voor niets in het Chinees, het grootste deel van de omzet komt van Aziaten." In het restaurant van haar ouders heeft Wang vaak werknemers om een voorschot zien vra gen om te gokken. „Ze werken zes dagen per week, van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Als ze eindelijk vrij zijn hebben ze weinig soci ale contacten." Het gokken is dan volgens Wang uit 'pure verveling'. Gevolg is wel dat ze zich diep in de schulden steken. Voorzitter Theo Chang van het IOC noemt fi nanciële problemen door gokken als een van de oorzaken voor huiselijk geweld. „Het geeft wrijving als een man zijn geld vergokt, in plaats van het mee naar huis neemt. Wat moet de vrouw doen als een schuldeiser aan de deur komt terwijl zij de taal niet spreekt en de wetgeving niet kent?" De gokliefhebbers hun spel verbieden kan volgens Chang niet. Het lijkt hem beter 'de dames te verzelfstandigen'. De landelijke netwerkdag voor Chinese orga nisaties is een van de eerste stappen naar bui ten van de Chinese gemeenschap in Neder land. De Chinezen willen ook gehoord wor den, net als bijvoorbeeld de Marokkanen, Tur ken, Surinamers en Antillianen. Om die reden is vorig jaar het Inspraakorgaan opgericht. Vrijwel alle andere minderheden hadden al een groep vertegenwoordigers die met de mi nister van vreemdelingenzaken en integratie om tafel gaat om hun belangen te behartigen, de Chinezen niet. In vergelijking met andere migranten lijkt de integratie ook moeiteloos te gaan. Racisme speelt vrijwel geen rol en de Chinezen mani festeren zich niet via hun religie (boeddhisme) Veel Chinezen zijn eigen baas en bieden an dere Chinezen werk in hun restaurants. „Een loempia of 'sambal bij'," is in Nederland net zo gewoon geworden als een haring met uitjes," zei één van de sprekers op het podi um. Toch is er volgens Theo Chang van het IOC een achterstand die nodig ingelopen moet worden. Veel onderzoek om dat te controleren ontbreekt echter. Chang noemt vooral jeugd werkeloosheid en ouderenzorg. Ouders die zelf in China geboren zijn, begrijpen hun kin deren vaak niet goed, zegt hij. „Ze willen dat ze doctorandus of arts worden. Als dat niet lukt zeggen ze 'ga dan maar in het restaurant werken'. Dat is zonde." De ouderen zelf zoe ken elkaar meer op als ze niet meer in de ho reca werken. De mogelijkheden daarvoor zijn nog beperkt. In Den Haag staat inmiddels een groepswoning voor Chinese bejaarden en het Rotterdamse bejaardenhuis De Schans heeft een verdieping waar alleen Chinezen wonen die door Chinezen verpleegd worden. Chang: „Daar willen we er meer van." Marloes de Koning Chinezen in Nedei In Nederland wonen tuss 75.000 en 100.000 Chinezi afhankelijk van de maniét tellen. Ongeveer tweedert daarvan komt uit China o Hong Kong, of heeft oudt daar geboren zijn. Een de bestaat uit Chinezen uitS name, Indonesië, Maleisi Singapore. Na de onafhat lijkheid van Nederlands-I kwam een stroom Chinez Indonesië op gang. Ze spi den slim in op de vraag n Aziatisch voedsel van uit nesië gerepatrieerde Holl ders. Zo ontstond de Chii Indische keuken, die allei Nederland te vinden is. Vanaf de jaren '50 werd n rant na restaurant geopei Het personeel voor deze i taurants kwam uit China Hong Kong. In eerste insl kwamen alleen de manni loop van tijd volgden hui vrouwen. Ongeveer twee derd Chinezen per jaar k via een asielprocedure et blijfsvergunning. Ongeve tachtig procent van de Q zen werkt in de horeca. 1 land telt ruim tweeduizé Chinese restaurants. Het Breukelense bedrijf Cemeterio heeft een antidiefstal grafmonument ontwikkeld, met vitrines. Hierin kan een nabestaande persoonlijke bezit tingen leggen: een beeld, een beertje, een foto, bloemen of een tekening. De vitrine kan van bovenaf worden gevuld en er zit een deksel op, dat op slot kan. „Het monument is ontwor pen om een persoonlijke gedenk plaats te creëren, maar ook om dief stal tegen te gaan", zegt Michel van Halum, directeur van Cemeterio. „Het raakt mensen erg als een graf is vernield of een beeld of bloemen ge stolen. Ik vind dat zelf ook verschrik kelijk." Het monument bestaat uit een na tuurstenen bodemplaat met daarop een roestvrijstalen zuil van een me ter hoog, een halve meter breed en 15 centimeter diep. In de voor- en achterkant zitten ruiten. Klanten kunnen voor de bodemplaat kiezen uit drie kleuren natuursteen: antraciet, wit met rode accenten of roestbruin. Voor de zuil is keuze uit 190 kleuren staal. De twee ruiten in het grafmonument zijn gemaakt van 8 millimeter dik glas. Volgens van Halum heeft het monument nauwe lijks onderhoud nodig door een be schermende laag op het glas tegen groen en vuil. „Het ontwerp is van een Duitse firma, in Duitsland is het al een tijdje op de markt." Mensen leggen vaak heel persoonlij ke voorwerpen bij graven. Een kaars, een stuk speelgoed, een beeldje. Het komt niet vaak voor dat ze worden gestolen, maar als dat toch gebeurt, dan zijn de emoties hevig. Het anti diefstal monument kost ongeveer 2400 euro, inclusief inscriptie en plaatsing. Irina Mak Als ik zijn snor zat zou zijn, heb ik pech. Hij zou z'n snor er nooit af halen. Het is zijn leven", zegt Liezi uit Temeuzen. Haar man Tom (67) werd zaterdag tweede tijdens de Open Nederlandse Snorrenverkie- zing in Haren. Twee imposante krullen sieren zijn gezicht. Tom trekt met zijn snor en zijn vrouw langs nationale en internationale wedstrijden in de hoop dat de jury zijn haargroei op waarde schat. C. Buddingh' Je kunt beter gelezen dan geprezen worden „Zo'n snor is een heel ritueel", ver telt Lizie trots. „Ik doe er niks aan en dat wil ik ook niet. Mijn man kan het zelf veel beter. Zo slaapt hij op een speciale manier. De punt van zijn hoofdkussen wordt dub bel gevouwen, zodat zijn snor meer ruimte krijgt. Zoals je hem nu ziet, is hij vanochtend opge staan." Ze geeft wel toe dat er voor de wedstrijd wat extra gelspray in is gespoten. En hoe is het om zo'n snor te zoe nen? „Hartstikke lekker", zegt ze grijzend. Tom krijgt van de jury twee achten, twee negens en een tien, maar helaas moet hij een Duitse snor voor zich dulden. Wolfgang Stier uit Beieren heeft zijn grijze baard in drieën ver deeld. De twee buitenste lokken zijn kunstig naar boven gedra peerd. Daar is meer voor nodig ge weest dan alleen snorrenvet. gpd De droom komt elk jaar rond deze tijd terug. Mijn zoon zit in een klasje met van die handige Chineesjes, die aan de lopende band MP3-spelers, digitale camera's en externe geluidskaartjes voor laptops produceren. Aan flauwe, slijmerige gedichtjes wordt in deze ste riele omgeving niet gedaan. Vader is ook zonder schriftelijke huldeblijken al heel blij met zijn cadeautje. Behalve meteen schuldgevoel word ik steevast wakker in het besef dat in het vrijwel geheel blanke klasje van mijn zoon (8) het aan elkaar plakken van twee ge verfde WC-rollen al Is het summum van techniek wordt beschouwd. Een verrekijker? Nee, een houder voor blauwe en rode pennen om op mijn bureau te zetten. Altijd al willen heb ben. Wat zegt deze droom meer dan dat wij het - ook in het onderwijs - de komen de tijd op alle fronten verliezen van de Chinezen? In elk geval dat de vader de afgelopen weken in allerlei reclame- uitingen is neergezet als een grote kleuter met een interessegebied dat niet verder reikt dan alles met een stekker en een onbegrijpelijke afkor- amsterdam - Ze zijn verliefder dan ooit en plukken de vruchten van hun plotselinge roem. Alleen de relatie van de Amsterdammers Dennis van Solkema (32) en Jo- hanneke Hagenbeek (24) was be stand tegen twee weken op Temptation Island. Ze waren nog geen dag op het eiland of twee van de mannelijke deelnemers lieten zich al verlei den tot seksuele escapades met iemand anders dan hun partner. Een derde man volgde niet veel later. Het vierde seizoen van Temptation Island, het Veroni- ca-programma waarin stellen de ultieme relatietest ondergaan, was veruit het meest spraakma kende tot nu toe. Het spel steekt als volgt in elkaar: vier koppels vertrekken naar een tropisch oord. In de zwoele sfe ren die wel op hun gemoed moeten spelen, worden de man nen van de vrouwen gescheiden. Gedurende twee weken vieren ze apart vakantie op eilanden waar ze in de watten worden gelegd door verleidelijke vrijgezellen die de jonggeliefden hun wederhelft moeten doen vergeten. De stellen hebben gedurende deze twee weken geen contact. Wel zien ze suggestieve beelden van elkaar die opgenomen zijn door al dan niet verborgen ca mera's. „We dachten wel dat we misschien een camera over het hoofd hadden gezien", zegt Dennis. „Maar er bleken wel twintig verborgen camera's te zijn die we niet hadden gezien. Die dingen zaten in speakers en zo. Bij het kampvuur, toen we de beelden van onze vriendinnen zagen, zagen we dat in alle ka mers vanuit veel verschillende hoeken.was gefilmd." Zelf had hij niets te vrezen, maar de an dere mannen waren er gloeiend bij. „Ik kan me de blikken van die jongens nog zo voor de geest halen. Helemaal wit weggetrok ken." Dennis en Johanneke hebben nog steeds contact met een paar andere deelnemers, ondanks dat hun verblijf op het eiland alweer vier maanden achter hen ligt. „Ik spreek de meiden nog geregeld en met de vrijgezellen Irma, Ro- wena en Gaby kijken we elke maandag naar de uitzendingen", zegt Johanneke. „De montage is echt heel erg goed gedaan, de uitzendingen zijn zelfs voor ons spannend." ting. Bij mijn landelijke dagblad valt uitgerekend in deze periode de com merciële bijlage Hypes in Hightech in de bus. Als vaders zich niet verlekke ren aan apparaten die Mpeg4, AAC of DivX afspelen, gaan ze voor de barbe cue. Meer type vaders zijn er niet. Of het moet de vader zijn die voor vader dag 'niets weet te vragen'. Het is vooral dit type dat bij de naaste familie de twijfel zaait of vaderdag überhaupt nog wel in ere moet worden gehouden. (Recent onderzoek van De Telegraaf: 53 procent voor afschaffing vaderdag). Het basisonderivijs is in onze samen leving de motor achter vaderdag. Zo dra hier niet meer ouderwets, klassi kaal wordt gefröbeld, is het ook met deze schitterende feestdag gedaan. Dat bleek bij ons vorige maand al met moederdag. Mijn zoon - groep 5 - had een in psychedelische kleuren geschil derd stilleven afgeleverd, dat zich (toen de verf na 2 weken helemaal droog was) een ereplekje in het toilet verwierf. Zodra hij weer wist waar hij het had verstopt, kwam hij het - met de bijbehorende kussen - opgetogen de slaapkamer binnenbrengen. Mijn 1 dochter - brugklas van het voortgezet ondenvijs - had helemaal niets ge maakt en zag derhalve ook geen noodzaak om voor het jaarlijkse eer betoon aan de vrouw die haar verwekt heeft, uit haar bed te komen. In het schrijnende besef dat deze dag nooit meer zou worden wat ze was geweest, liet ik zelf het traditionele ontbijt op bed erbij inschieten. Iets wat op dat moment geen probleem was, maar la ter op de dag- toen bleek dat al mijn zussen die eer nog wel te beurt was ge vallen - voor mijn vrouw nog een hele kwestie werd. (In een samenleving die van EU-crisis en TBS-tumult naar WAO-debacle wankelt, zou het goed zijn als de minister-president het voortouw neemt voor een revival van het vader- en moederdagcadeau in het middelbaar- en hoger onderwijs.) Behalve dat ik geen enkele affiniteit heb met die groep die 'niks weet te vragen' (iemand die zich het hele jaar door breed oriënteert, weet altijd wel wat) ben ik als vader niet voor één ty pe te vangen. Als onze lokale leveran cier op de ochtend voor vaderdag niet net de laatste Ipod Photo (30Gb, ook en vooral geschikt voor muziek op het AAC-formaat) aan iemand anders had verkocht, had ik me met liefde in de categorie hightech-vaders kunnen scharen. Nu viel mij een roestvrijsta len barbecue ten deel, inclusief Het Barbequeboek (bij Albert Heijn schrijven ze het nog met een q) met de stigmatiserende onderti tel '(Vooral voor mannen)'. Maar het absolute hoogtepunt was het in deprimerende kleu ren beschilderde houten plankje van mijn zoon, waar op op onregelmatige afstand van elkaar vier - eveneens bontgekleurde - knijpers waren geplakt. Een onmisbaar onder deel van de basisuitrusting van een seriemoordenaar van klei ne knaagdieren, was het eer ste wat mij te binnenschoot. Maar het bleek een houder om (natgeworden?) brieven aan op te hangen. Altijd al willen hebben. Reageren? column@dick- vanderplas.nl Dennis van Solkema (32) en Johanneke Hagenbeek (24) bleven elkaar trouw tijdens het Veronica-avontuur. Foto: GPD/SBS/Robert Eising Vermoedelijk genieten de andere deelnemers toch een stuk min der van de uitzendingen dan de Amsterdammers. Om de deelne mers op te vangen was er gedu rende de opnames altijd een psycholoog in de buurt. Johan neke: „Ik heb hem niet gespro ken. Ik had niets te bespreken. Er was ook een psycholoog op de terugreis in het vliegtuig. Op een gegeven moment had hij denk ik zelf ook een psycholoog nodig na al die gesprekken met stellen die uit elkaar zijn. De vlucht duurde 31 uur! Wij waren de enige die het gezellig hadden en die blij waren elkaar te zien..." Dennis is de enige man die niet geschrokken is van de beelden. Zijn Johanneke bleef hem trouw en hij haar. Het stel heeft zich heerlijk vermaakt in Thailand en heeft absoluut geen spijt van de deelname. „Ja hoor, ik zou het mijn vrienden ook aanraden om mee te doen. Waarom niet? Als het fout gaat op Temptation Is land kan het ook ergens anders fout gaan. Wij hebben gewoon afgesproken niets daar te doen wat je ook niet thuis zou doen." Johanneke: „We horen van veel mensen dat ze nooit als stel zou den meedoen, maar wel als vrij gezel. En dan denk ik: vind je het zo leuk om op televisie seks te hebben met iemand waar je op straat niet eens naar zou omkij ken?" Hoewel de roem waarschijnlijk van korte duur is, zijn er al heel wat leuke extraatjes voortge vloeid uit hun tropische avon tuur. Johanneke staat deze week met een fotoreportage in Pano rama en ze beslist vandaag of ze zich naakt laat fotograferen door Playboy. Verder vult de uitvoe rend filmproducent een column op een Belgische fansite. „Veel mensen hebben me gevraagd of ik niet liever voor de camera wil staan. Daar ben ik nu over aan het nadenken. Het moet sowieso wel iets actiefs en leuks zijn. Ik heb geen zin in een call-tv baan." Ook Dennis overweegt een loopbaan bij de televisie. „Ik ben aan het praten. Misschien wil ik presentator of zo worden. Nee, ik kan er nu nog niets over zeggen." Het is frappant dat juist het stel dat zich keurig gedroeg zoveel aandacht krijgt. Dennis: „Wij dachten dat we er vast uitge knipt zouden worden. Van ons waren er geen spannende beel den." Johanneke: „Misschien is het toch fijn dat mensen door ons te zien toch hoop hebben in de mensheid, nu ja in de man nen." Alles koek en ei dus. Maar waar om dan toch je relatie testen bij een programma als Tempation Island? Johanneke: „Het begon als grap. Volgens mij begint het altijd als grap. Maar met mijn werk kan het zijn dat ik pl moet werken in het buite Met Temptation Island w aan Dennis bewijzen dat goed kon gaan. En natuui leek het me ook lekker on woon twee weken gratis 0 kantie te gaan naar Thaila Nee, we kregen er niet no geld bovenop. De vrijgezf trouwens ook niet. Dan h ronica net zo goed callgii nen inhuren." „We vertrouwen elkaar ci pleet", zegt Dennis. „Maa Johanneke nu voor haar naar het buitenland zou zou ik toch gewoon met meegaan. Niet uit maar gewoon omdat ik wil zijn." Temptation Island: vier der1 later, Veronica, 20.30 uur. Sladjana Labovic

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2