Mario Ancic klaar voor machtsgreep SPORT 2 'Eindhoven' geslaagde laatste test Chileense voetballers geloven niet in zichzelf Aitor Gonzalez plet coup in Zwitserlan Mannschaft onzeker op weg naar WK 'Wimbledon mo veel commerciëk Nieberg wint GP Rotterdam Handbalsters toch naar WK Kroaat bedreiging voor Federer op Wimbledon Twee titel voor Han Arek Radomski naar Austria Wié Nationale titel voor Brentjens groesbeek - Mountainbiker Bart Brentjens is in Groesbeek Nederlands kampioen mara thon geworden. Het was de eer ste keer dat op het onderdeel, een wedstrijd over 80 kilometer, een nationale titelstrijd werd gehouden. Tweede plaats Vrouwen Acht müchen - De Vrouwen Acht is gisteren tijdens de wereldbe kerwedstrijden in München als tweede geëindigd. De roeiploeg moest in de Zuid-Duitse stad alleen Australië voor zich dul den. De 'Aussies' klokten een tijd van 6.35,93. De Oranje vrouwen kwamen een seconde later over de eindstreep. Het brons ging naar de Verenigde Staten. Estafetteploeg gediskwalificeerd leiria - De Nederlandse man- nenestafetteploeg is gistermid dag alsnog gediskwalificeerd op de 4x100 meter bij de Europa Cup in het Portugese Leiria. De jury besloot hiertoe na een pro test van de Grieken. Nederland raakt de zeven punten die de ploeg zaterdag verdiende met de tweede plaats kwijt en zakt daardoor van de eerste naar de derde plaats in het tussenklas- sement. De foute wi§sel was de derde, van Patrick van Balkom op Caimin Douglas. Beide sprinters erkennen dit en de Nederlandse ploeg legt zich neer bij de beslissing. rotterdam/anp - Springruiter Lars Nieberg heeft met Lucie op het CHIO de Grote Prijs van Rotterdam gewonnen. De Duit ser werd daarmee de opvolger van de Nederlander Gert-Jan Bruggink, die dit jaar ontbrak. In 2003 won Nieberg ook al in het Kralingse Bos. Nieberg was zeer blij met zijn zege, vooral met het oog op de naderende Europese titelstrijd in San Patrignano. „In Duits land is het gezien de grote con currentie moeilijk om je voor zo'n wedstrijd te kwalificeren. Ik denk dat deze zege voor mij een belangrijke stap in de goe de richting is." De 42-jarige Duitser hield on der meer enkele landgenoten achter zich, onder wie de rege rend kampioen Christian Ahl- man. Met zijn succespaard Cöster kwalificeerde deze zich wel voor de barrage, maar kwam niet verder dan de zesde plaats. Marcus Ehning, één van de belangrijkste gegadigden voor de hoofdprijs, nam te veel risico's in de finale en finishte als elfde. Nieberg sprak van een zware wedstrijd. In elk geval met een hogere moeilijkheidsgraad dan de landenwedstrijd van vrijdag. Ongetwijfeld niet in het minst wegens de hitte, die zondag in het Kralingse Bos heerste. On der de elf kandidaten voor de barrage zat geen Nederlander. Mare Houtzager (Jacomar), Al- bert Zoer (Oki Doki) en Wim Schroder (Vancouver) brachten qr het met één springfout in de eerste omloop nog het beste vanaf. ciudad real - Waar nagenoeg de hele goegemeente uitscha keling voor het wereldkampi oenschap verwachtte, zagen de Nederlandse handbalsters zelf nog voldoende perspectief na de 24-25-thuisnederlaag van vorige week tegen Spanje. Dat optimisme werd beloond. Oranje won zaterdag in Ciudad Real met 30-31 en mag op basis van meest gescoorde uitdoel- punten in december naar Sint Petersburg. „Ik heb het vorige week toch voorspeld, dit is echt fantas tisch", jubelde doelvrouwe Jok- elyn Tienstra vlak na de krappe, maar toereikende zege in de met opvallend veel en luidruch tige Oranje-fans gevulde Quijo- te Arena. „We spelen uit nu eenmaal beter dan thuis en moesten het hoofd koel hou den. Dan zou kwalificatie voor het WK een reële optie zijn." De ploeg van bondscoach Sjors Röttger hield het hoofd inder daad koel. Waar de handbal sters vorige week in Den Bosch de winst nog verkwanselden door hypernerveus en panieke rig spel in de slotfase, was Oranje in het hol van de leeuw de zenuwen wel de baas. „Het was zó anders dan thuis", stel de Tienstra, speelster van het Spaanse San Sebastian, tevre den vast. „De vele fouten van vorige week bleven volledig achterwege, er werd als team goed gespeeld en de coaching was perfect." maandag 20 juni 2OO5 door Cas Overzier rosmalen - Mario Ancic heeft zich gisteren door winst op titelverdediger Michael Llodra (7-5 6-4) in Rosmalen bij het illustere rijtje van Lleyton Hewitt, Sjeng Schalken, Patrick Rafter en Richard Krajicek, allen succesnummers op grastoernooien, ge schaard. In de finale van de Ordina Open liet hij zien dat hij klaar is voor een greep naar de macht op Wimbledon. Ancic' beste vriend is Goran Ivanisevic. Al op zijn tiende trainde de Kroatische tennisser met zijn landgenoot die in 2001 in een gedenkwaardige fi nale tegen Patrick Rafter de Wimbledontitel won. Hij heeft de coach (Rohan Goetzke) die Richard Krajicek in 1996 naar de titel op Wimbledon loodste. Zijn snoeiharde opslagen en zijn fraaie volleys zijn vergelijkbaar met de wapens van de Nederlandse ex-prof. Op de sprieten van Rosmalen zijn niet voor niets al enkele Wimbledonkampioenen geboren. En 2005 zou wel eens het jaar kunnen worden van Ancic. De 21-jarige Kroaat sloeg zich vorig jaar al naar de laatste vier op het belangrijkste Grand Slamtoemooi en reisde gisteren met het hoofd in de wolken naar Londen. Ancic heeft al een fraai verleden opgebouwd in de groene kathedraal. Als laatste lukte het hem Roger Federer op het center court van Wimbledon een pak slaag te ge ven. Sinds die opmerkelijke prestatie in 2002 heeft 'Super Mario' zich stormachtig ontwikkeld. Het wachten was alleen op de eerste titel van de hui dige nummer 21. Dat kunststukje flikte hij giste ren dus in het bloedhete tennisstadion van Ros malen. „Grote grasspelers als Krajicek en Rafter wonnen hier al. Ik ben ongelooflijk blij dat mijn naam tussen deze grote spelers is terug te vinden. Het geeft me ook ongelooflijk veel vertrouwen voor Wimbledon. Dit is in elk geval de ideale voorbe reiding voor me", meldde Ancic, die morgen in de openingsronde de onbekende Duitser Tobias Summerer, een speler uit het kwalificatietoer nooi, treft. Pas in de halve finales kan Ancic de grote favoriet Federer treffen. In Rosmalen gaf de Kroaat te kennen al vooruit te zien naar een confrontatie met de titelverdedi ger. „Mocht het inderdaad zover komen, dan zal alles moeten kloppen om hem te kunnen ver slaan, maar ik heb nu wel een perfect gevoel. Alle puzzelstukjes lijken op hun plaats te vallen." Ancic heeft de naam een grastennisser pur sang te zijn. Toch liet Ancic dit jaar al zien ook op an dere ondergronden zijn mannetje te staan. „Goed voor mijn zelfvertrouwen; het laat zien dat ik niet helemaal afhankelijk ben van mijn ser vice." Al komt dat wapen op het snelle gras natuurlijk van pas. Tegen Llodra, die zaterdag in de halve finale verantwoordelijk was voor de uitschake ling van Philippoussis, produceerde Ancic gister middag dertien aces in 22 games en oogstte hij op zijn eerste opslag een winstpuntenpercentage van liefst negentig procent. Op het Rosmalense gras leverde Mario Ancic op weg naar de finale slechts een setje in, tegen de Zweed Björkman in de kwartfinales van het enige Nederlandse grastoemooi. Mario Ancic: „Ik denk dat Goran mijn finale heeft gezien. Vanavond bel ik hem nog even. Dan begin ik helemaal met een lekker gevoel aan Wimbledon", sprak Mario Ancic in Rosmalen. nijmegen/anp - Tuttli zanne Harmes heeft aan haar nationale titf meerkamp twee titels toestellen toegevoegd, zondag op het Ne kampioenschap in Nijr beste op brug en balk ster van De Hazenki haalde ook nog zi sprong. De titel op vl naar Loes Linders en I sen werd nationaal ka sprong. Harmes kreeg voor h ning op de brug met liggers een jurywaardt 9,312. Voor haar ev< kunsten op de balk 01 9,000 punten. Linders, i haalde op de meerkan 9,087 voor haar v vloeroefening. Gerolsteiner wint ProTour-ploegentijdrit door Harm Vonk eindhoven - Bij de geboorte werd de ploegentijdrit van Eindhoven gedoopt als de ge nerale repetitie voor de Ronde van Frankrijk. In werkelijkheid was de roepnaam van de laatste ProTour-wedstrijd voor de drie weekse rittenkoers niet meer dan laatste test voor de Tour. Gerolsteiner won, Rabobank was tevreden met de vierde plaats in de rit over bijna 50 ki lometer. Lance Armstrong en Jan Ullrich kozen een andere voorberei ding. Van Armstrongs uitdagers nam alleen Ivan Basso de ploe gentijdrit echt serieus. De CSC- formatie van ploegleider Bjame Riis testte in Brabant nieuw materiaal en toonde zich dik te vreden met de derde tijd, kort achter Gerolsteiner en Phonak. „Het is alleen jammer dat we maar met zes renners rijden", morde Riis. „Met minimaal acht had je een betere test voor de Tour gehad. Wat andere ploegleiders zeggen, zegt mij niks: dit is belangrijk voor Ivan." Basso (vorig jaar derde in Parijs) toonde zich ook con tent. „Het voelde goed aan", sprak de Italiaan, die zich ver der voorbereidt in de Franse Al pen. Rabobank gaf minder dan een minuut toe op Gerolsteiner, die met wereldkampioen Michael Rich, Uwe Peschel en Markus Fothen alleen specialisten had geselecteerd. „Gerolsteiner, Phonak en CSC waren voor mij ook de favorieten", vond ploeg leider Erik Breukink, die het deed met Erik Dekker, Thomas Thomas Dekker leidt de Rabobankploeg op weg naar de vierde plaats. Foto: ANP. Dekker, Rory Sutherland, Ger- ben Löwik, Joost Posthuma en Mare Wauters. Zijn ploeg begon behoudend - met een elfde tussentijd - maar klom gaandeweg naar de subtop. „Maar of het voor de Tour iets zegt, betwijfel ik. Als je er een goede generale repetitie van wilt maken, moet je deze wedstrijd niet tegelijk met de Ronde van Zwitserland laten rijden. Meer dan een laatste test voor de renners die de Tour rij den is het niet. Het is een wed strijd op zich, waarin het voor de debutanten in de Tour een goede ervaring is." Breukink noemde in die con text Posthuma en Löwik bij naam. Zij zullen (naast Denis Mentsjov, Michael Boogerd, Er ik Dekker, Michael Rasmussen, Karsten Kroon en Pieter Weening) een zekerheid zijn om op 2 juli aan het vertrek van de Tour te staan. Rond de ne gende startplaats is plots weer discussie ontstaan, nadat .de Spanjaard Pedro Horillo na zijn knieblessure weer volop in trai ning is gegaan. „Maar ik hou toch nog een slag om de arm", zei ploegleider Er ik Breukink na de tijdrit Eind hoven. Elftal van grijze muizen keulen/gpd - Duitsland nadert met gefronste wenkbrauwen het WK van 2006 in eigen huis. Bondscoach Jürgen Klinsmann en zijn ploeg wonnen zaterdag ook de tweede wedstrijd om de Confederations Cup tegen Tu nesië (3-0), maar het spel van Die Mannschaft leed in Köln aan speltechnische bloedar moede. De Tunesiërs stortten halverwege de tweede helft in, de Duitsers profiteerden. Net als Marco van Basten met enkele jonge onervaren inter nationals, bouwt ook Jürgen Klinsmann een nieuw elftal. Al leen lijkt het de Duitser daarbij juist te ontbreken aan enkele ervaren, gearriveerde krachten a la Cocu of Van Bronckhorst. Kenmerkend is alleen al het zo goed als ontbreken in de Duitse selectie van grote namen die in een andere competitie spelen dan de Bundesliga. Tweede keeper Jens Lehmann speelt bij Arsenal, Robert Huth zit bij Chelsea voornamelijk op de bank en Thomas Hitzlsperger speelt bij Aston Villa, de rest van de selectie speelt in Duits land. Na de doelpunten-tombola te gen Australië die met 4-3 werd gewonnen, bestond het Duitse elftal zaterdag tegen Tunesië vooral uit een verzameling grij ze muizen. Michael Ballack kan het niet alleen, Sebastian Deis ier heeft potentie maar blijft met zijn achtergrond van psy chische problemen (depressies) een onzekerheid. Arne Friedrich kan prachtig over de rechterkant opstormen, maar waar naartoe? En Bastian Schweinsteiger lijkt de status van grote belofte maar niet te ontgroeien. Ook hij was zater dag grote delen van de wed strijd onzichtbaar. De angst regeerde. De verdedi ging was te jong (Mertesacker en Huth zijn nog maar 20) en faalde, luidde de kritiek na Au stralië. Klinsmann speelde za terdag opnieuw met twee spit sen, maar aanvallende midden velder Michael Ballack speelde vaak bijna néast de defensieve middenvelder Frings. „Mijn verdedigers mogen fouten ma ken. Ze zijn jong, ik verwacht dat ze steun krijgen van het middenveld", vond Klinsmann. Dat tegen Tunesië de 'nul' werd gehouden was voor de Duitse Bastian Schweinsteiger juicht na zijn 2-0 tegen Tunesië. Foto: EPA/Olivier Berg trainer en spelers een opluch ting. In Duitsland wordt vaak ge klaagd over gebrek aan klasse bij de huidige voetballers Een penalty van Ballack, ruim een kwartier voor tijd, zette Kfins- mann's leertraject weer even uit de wind. Tunesië brak. Minuten later maakte Schweinsteiger er 2-0 van na een mooie steekpass van Podolski. Mike Hanke scoorde kort voor tijd nog de 3- 0 op een moment dat de Tune siërs waren ingestort. Sterkere tegenstanders dan Au stralië en het Tunesië van Aja- cied, aanvoerder en uitblinker Hatem Trabelsi (Feyenoorder Karim Saidi zat op de bank) kunnen Duitslands eergevoel en rust rond de ploeg dit toer nooi nog ernstig aantasten. ulrichen/anp - Slechts honderd kilometer was Michael Rogers verwijderd van de eindzege in de Ronde van Zwitserland. De Australiër stond na acht etap pes en 1254 kilometer aan kop van het klassement. Maar in de korte, zware slotrit ging Rogers alsnog onderuit. Aitor Gonzalez trok in de Alpen ten aanval en rondde de coup succesvol af. Slechts honderd kilometer moest het peloton nog verte ren. Maar vooraf was al duide lijk dat er een waar slagveld zou worden aangericht. Eerst stond de Nufenenpas (2748 meter hoog) op het routeschema. Daarna werden de renners ge acht de Gotthardpas te beklim men om vervolgens de Furka te moeten verteren. Een kwelling voor het peloton dat al acht da gen keihard gezwoegd had. De hoge temperatuur maakte de negende rit nog lastiger dan de routeboeken al deden ver moeden. Daarom hielden de fa vorieten voor de eindzege (Ro gers, Ullrich, McGee en Gonza lez) zich lange tijd rustig. Pas op de slotklim ontplofte de zaak. De Bask Gonzalez, die za terdag al een minuut had ge wonnen op gele-trui-drager Ro gers, versnelde dapper en zag dat alleen zijn Australische ri vaal kon volgen. Na een tweede demarrage moest ook de klas sementsrenner passen en be gon Gonzalez aan een indruk wekkende solo. De coureur van Euskaltel trapte driftig door en had bovenop de Furka 1.06 voorsprong op Ro gers. De Spanjaard wist dat hij minimaal 36 tellen moest goed maken op zijn concurrent en dat hij normaal gesproken in de twintig kilometer lange tijd zou verliezen op ei achtervolgers. Rogers, in paniek door terstand, rammelde geldbuidel en kreeg steun van diverse „Het was lastig in die i erkende de 30-jarige die in 2002 de Ronde v je op zijn naam schi hadden gepland dat ei genoot bij een vroege ping zou zitten, zodat kon helpen. Maar dat li Daarom moest ik 't all mijn eentje doen." T verbazing bleef de mai gelijk en maakte de van Euskaltel de sens: pleet. In het eindkli behield hij 22 second sprong op de ontgoocl gers. „Ik heb deze race loren", meende hij Gonzalez heeft hem gr Hij reed geweldig op klim en de daaropvol) daling. Ik kon gewoon ter." Hoe toepasselijk de n de start- en aankomstj de negende rit ook v chen), de rossige Du wederom niet ovem rijder van T-Mobile elfde over de streep, van Gonzalez. Toen d zich inspanden, moi gauw lossen. Dankzij 1 afdaling wist Ullrich enigszins te beperken pessimisme wilde hij ten: „De Ronde van Z\ was juist datgene wat had. Nu moet ik nogL beetje verbeteren omf Tourvorm te krijgen." londen/anp - De organisatoren van Wimbledon staan onder druk om het tennistoernooi commerciëler te gaan uitbaten. De traditionele AU England Lawn Tennis and Croquet Club verdient jaariijks minder en blijft structureel onder de in komsten van andere grote Grand Slamtoemooien. Dat hebben Britse deskundigen op het terrein van sportfinancie- ring dit weekeinde gezegd in de Britse Financial Times. Wimbledon, dat vandaag be gint, levert dit jaar minder dan 28 müjoen pond (44 müjoen euro) op. De chique club kende in 1998 zijn topjaar. Toen werd met het tennistoernooi 33 mü joen pond opgehaald. Volgens de AU England Club lo pen de inkomsten terug door hogere verzekeringspremies en lagere tarieven voor tv-beelden. Roger Draper, directe Sport England, een w bureau op sportgebie gen de Financial Tim club zich meer moet het structureel promi de specifieke Wimble ving bij het bedrijfsle dere instellingen. „0( het merk internation verkocht worden." Emmanuel Hembert viesbureau AT Keara n reert het toernooi mi hankeüjk te maken v koop van de uitzendj Wimbledon kent vee ele sponsors waarom Hertz en Rolex. Die b volgens de zakenkrai schatting 15 müjoen j der op dan de ruim 41, euro aan sponsorgeli s jaar bij de US Open, kaanse Grand Slam-lfo Morgen wacht in Neurenberg in de poule nog Argentinië. Een punt is voor Duitsland ge noeg om Brazüië in de halve fi nale te ontwijken, weet Klins mann. Het is voorjurgen Klinsmann te hopen dat zijn voetbaUers de komende dagen ergens wat zelfvertrouwen vandaan halen. doetinchem - Prachtige voetbaUers die Chüenen. Geef ze een bal en ze toveren. Ze hebben aüeen een groot probleem: „Ze geloven zelf niet zo in hun kwaUteiten", zegt Pedro Salazar, perschef van PSV, Chüeen van ge boorte en medewerker van het WK onder 20 jaar. Woensdagavond in Doetinchem is Chifi in de achtste fi nales de volgende tegenstander van Oranje. Het voetbaUand Chifi biedt vele mogefijkheden, maar het lukt de natie maar niet om uit de schaduw te treden van de grootmachten van het Zuid-Amerikaanse conti nent Brazüië, Argentinië en Uruguay. „Als het op het pure voetbal aankomt, zijn de Chüenen niets minder", meent Salazar. „Het zit alleen in hun hoofd niet hele maal goed. Chüi heeft nog nooit een groot toernooi ge wonnen en daarom is de palmares niet te vergelijken met die van Brazüië of Argentinië. En bij die suprematie legt men zich te snel neer. Ze missen de mentale hard heid om ten koste van aües te slagen." Volgens Salazar is Chifi op de internationale ladder op dit moment een goede middenmoter „met af en toe een uitschieter naar boven." Omdat de A-ploeg grote moei te heeft met kwalificatie voor het WK volgend jaar in Duitsland, is de hoop gevestigd op het jeugdelftal. De tegenstander van Oranje werkt een opvaüend grilüg toernooi af, want op de 7-0 zege op Honduras volgde een 7-0 nederlaag tegen Spanje. Het elftal is al maanden bij elkaar, reisde de hele wereld over en speelde pikant genoeg twee weken geleden nog een oefenwedstrijd tegen Nederland. De ploeg van Fop- pe de Haan won toen in Apeldoorn met 2-1, maar de Chilenen waren voetbaüend minstens geüjkwaardig aan Oranje. „Het is een technische ploeg, die vrij Europees speelt", aldus Salazar. „Er wordt niet gedraafd of gepin geld, maar vooral getikt." Een speler om in de gaten te houden is aanvoerder Fer nandez, een Üchtvoetige aanvaüer van topclub Colo Co lo die speelt met nummer 14. heerenveen/gpd - Middenvel der Arek Radomski vertrekt bij SC Heerenveen. De Poolse in ternational tekent voor drie sei zoenen bij Austria Magna Wien, de bekerwinnaar en nummer drie van Oostenrijk. Hij moet woensdag nog wel de medische keuring doorstaan. Radomski had nog een contract voor één jaar bij Heerenveen. Hij speelde acht seizoenen in het Abe Lenstra-stadion: in 307 competitieduels maakte hij 5 goals. Daarvoor speelde hij drie jaar bij Veendam. Een transfer van Heerenveens aanvoerder hing al het hele sei zoen in de lucht. Afgelopen winter werd Radomski in ver band gebracht met de Duitse clubs VfB Stuttgart, HSV en Borussia Mönchengladbach. Vorige week leek hij nog naar de Belgische kampiof a Brugge te vertrekken. „Arek is acht jaar lanj langrijk voor ons gewi' we wisten dat hij graa der avontuur wüde au Dat gunnen wij hem te", aldus voorzitter I der Velde, die geen ut drag bekend maakte. den hem graag nog v wiüen houden, maar nen hier wel mee Ie' Na Mika Vayrynen (n verliest Heerenveen tweede steunpüaar 0 denveld. De Oostenrijk jeugdinternational 'I Prager, dit seizoen al malen zijn vervanger klaar als zijn opvolge dien is Paul Bosvelt a 1 ken voor het midden 2

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14