Zwarte lijst voor stelende werknemers ECONOMIE Philips Medical Systems zoekt partner, geen overname Paardenmelkers op weg naar professionalisering Corns betaalt voor de eerste keer dividend Duizend banen weg bij forse reorganisatie GTI 'Diefstal groeiend probleem' Vertrouwen van ondernemers in economie nihil Tempel in de maak Werkloosheid onveranderd Conder it Justitie yobk - Het Amerikaanse sterie van justitie heeft een noek ingesteld naar een |e vier grote internationale Eitantsbedrijven, KPMG. partement richt zich op de belastingadviezen die ountantskantoor klanten bben aangeboden. Het izoek kwam gisteren naar n via de zakenkrant The Street Journal. Na deze catie liet KPMG LIP, de ikaanse tak van het kan weten de volledige verant- delijkheid op zich te ne- voor illegale praktijken. idstad neemt ;eweld over idam - Randstad neemt tzendbureau Hageweld Dat heeft het uitzendcon- psteren bekendgemaakt, veld {hoofdkantoor Am- im, omzet 2004: 7 miljoen is vooral actief in het [westen van Nederland, ureau is gespecialiseerd in toren machinewerktuig- scheepsbouw, infra- uur en installatiediensten. ibed rijven r Maasvlakte idam - Alle grote intema- e containeroverslagbe- n én rederijen hebben ij het Havenbedrijf Rot- n gemeld voor een plek Tweede Maasvlakte. De ven hebben gereageerd i advertentie van het Ha- 1 drijf waarin kandidaat-in- irders werden gezocht. De i bedrijven die hebben ;eerd verwerkten vorig lim twee miljoen contai- iprijs maakt tn duurder burg - De stijgende olie- i de belangrijkste reden t leven nu iets duurder is in jaar geleden. Via ver- n verwarming tikt het an bij de inflatie. Na olie lurdere sigaretten de o lamste factor. Dat heeft 7 ropees statistisch bureau o at gisteren gemeld. De e in de maand mei kwam 0 1,9 procent op jaarbasis. 6 raamde het bureau ove- 8 2,0 procent. 1 erlandse vlag 5 ipert minder dam - Het aantal zee- 6 in dat vaart onder Neder- 5 vlag is afgelopen jaar op- 7 afgenomen. Op 1 januari ,3 jaar stonden 768 sche ld het Nederlandse isregister ingeschreven. •4 achttien minder dan op Ie datum in 2004. De Ko ts ke Vereniging van Neder- Reders (KVNR) verwacht )0 2005 het aantal schepen Nederlandse vlag verder i0 amen. In 2003 telde het andse register nog meer hthonderd schepen. otheken via enpersoon idam - Na een periode r jaar wil ABN Amro zijn leken weer via tussen- len aan de man brengen, manier hoopt de bank jenomen marktaandeel tellen. In 2001 stopte de everkoop van hypothe- der het label ABN Amro zogeheten intermediairs, onpersonen mochten de hypotheken van ABN dochter Bouwfonds aan- De maatregel pakte et merk ABN Amro slecht t marktaandeel liep in de volgende jaren terug van i,5 procent. isel beboet laZeneca l - De Europese Com- heeft gisteren de Brits- ie medicijnfabrikant Ast- ca een boete van 60 mil- tro opgelegd. Het bedrijf sen 1993 en 2000 allerlei hebben gebruikt om te Imen dat er een merkloze zou komen van het weermiddel Losec. Het heeft onder meer de na- instituten die toestem loeten geven voor exclu- ineesmiddelen, misleid d zeggen dat er allerlei wingen waren inge- )at geeft recht op ver van het patent. om Shanghai antsoen pai - In de Chinese me- I Shanghai gelden vanaf flag strenge beperkingen gebruik van stroom pder meer bedrijven en pn. De kans is groot dat [de warmste zomer en de industrie deels stil [liggen of dat de pro- paar de nacht wordt ver- li. De ingrepen zijn het yan een chronisch ge- P stroom. den haag/gpd - Werknemers die stelen van de baas, kunnen op een zwarte lijst terecht komen. Werkgevers kunnen de lijst raad plegen om te kijken of een solli citant 'schoon' is. De registratie moet voorkomen dat de dief na ontslag, bij een nieuwe werkge ver opnieuw zijn slag slaat. Dat maakte de Raad voor de Nederlandse Detailhandel (RND) gisteren bekend bij de presentatie van haar jaarver slag. Diefstal door het eigen personeel is volgens de RND een groeiend probleem. In 2004 werd in totaal voor 490 miljoen euro uit winkels gestolen, daar van komt zo'n 200 miljoen euro voor rekening van eigen perso neel. Op basis van eigen gege vens stelt de raad dat het gaat om zo'n drie- tot vierduizend hardnekkige fraudeurs die van filiaal naar filiaal trekken om te roven. Met de ingebruikname van het zogenaamde waarschuwingsre- gister moet daar een einde aan komen. Als een winkelier een personeelslid betrapt op dief stal kan hij hem of haar op de lijst zetten. Voorwaarde is dat er aangifte is gedaan bij de politie en dat de werknemer wordt ontslagen. Als de werknemer el ders gaat solliciteren, kan de potentiële nieuwe werkgever in de lijst zien of de kandidaat eer der is ontslagen voor diefstal. Volgens de RND doen detail- handelbedrijven al heel veel om personeelsfraude aan te pak ken, maar is dit waarschu- wingsregister toch noodzakelijk vanwege het grote personeels verloop in de sector. Dat maakt het lastig om bij iedere sollici tant uitvoerig onderzoek te doen naar diens verleden. Eerder hield het College Be scherming Persoonsgegevens deze aanpak tegen, maar na aanpassingen in het systeem, is nu wel toestemming verleend. Na vier jaar worden personen verwijderd uit de lijst. Volgens de Raad voor de Nederlandse Detailhandel verdient iedereen in Nederland een tweede kans. Bij de start van het waarschu- wingsregister doen twintig be drijven mee. Welke dat zijn werd niet bekend gemaakt. Ook is niet duidelijk of naast het winkelpersoneel ook hoger ma nagement op de lijst terecht kan komen. Volgens de RND moet ieder bedrijf dit zelf bepa len. In de detailhandel werken 750.000 mensen. londen/gpd - Corns gaat voor het eerst sinds het bestaan van het fusiebedrijf dividend uitke ren. Rond de bekendmaking van de halfjaarcijfers (eind au gustus) kunnen de aandeelhou ders een bescheiden uitkering verwachten. Dat maakte de on derneming gisteren bekend tij dens de aandeelhoudersverga dering in Londen. Corns verwacht een sterk eerste halfjaar van 2005. De resultaten zullen iets beter zijn dan die van het laatste halfjaar van 2004. In het tweede halfjaar zul len de winsten echter afvlak ken. Topman Varin zei onlangs dat hij een groei van 4 procent per jaar voorziet in de staalin dustrie. De groei wordt nu nog vooral veroorzaakt door China. Varin echter dat Europa China als exportmarkt zal moeten schrappen. „China zal volgend jaar een netto exporteur van staal worden. Degenen die er heen exporteren zullen een nieuwe afzetmarkt moeten zoe ken." den haag/gpd - Staatssecretaris Van Gennip (Economische zaken) gaat uit alle macht proberen het kabinet de ko mende zomer zover te krijgen dat de helft van alle vergunningen in Neder land binnen twee jaar wordt afgeschaft. Dat levert het bedrijfsleven minimaal anderhalf miljard euro per jaar op. Dat zei de bewindsvrouwe gistermiddag in Den Haag, nadat zij het rapport in ontvangst had genomen van de Task Force Vereenvoudiging Vergunningen. Nederland kent 897 vergunningstelsels, gebaseerd op 162 wetten. Voor het be grip 'vergunning' worden vijftien uiteen lopende benamingen gehanteerd. Hoe wel steeds meer vergunningen een EU- achtergrond hebben, is 60 procent puur Nederlands. Het zou de economie ge weldig stimuleren als de meeste vergun ningen worden afgeschaft, of vervangen door algemene regels. Dat zei gisteren de voorzitter van de Task Force, Arie Kraaijeveld, de voormalig voorman van de metaalwerkgevers. Wat de werkgroep van Kraaijeveld be treft, is er een wereld te winnen. Het oerwoud van vergunningen, ontheffin gen, vrijstellingen en erkenningen kan drastisch worden uitgedund - vooral op het niveau van de gemeente. Op dit ogenblik is ondernemend Nederland per jaar meer dan een miljard euro kwijt voor het aanvragen van twee miljoen vergunningen (opzoeken en ordenen van gegevens, brieven schrijven, formu lieren invullen, enzovoort). Daar komt nog 0,4 miljard euro aan leges bij (offici ële kosten als de vergunning wordt ver leend). Kraaijeveld: „De indruk bestaat dat de overige administratieve lasten voor het bedrijfsleven nog hoger zijn dan de één miljard euro aan directe kosten. Volgens bedrijven is er sprake van overregule ring." Volgens hem kunnen de leges van vooral gemeenten flink omlaag. „In ieder geval is nu onduidelijk waarom de overbodige bouwvergunning voor de vervanging van een zonnescherm van 1500 euro nu soms 2500 euro moet kos ten", zei hij. Kraaijeveld noemde gisteren als ander voorbeeld de houder van een pompsta tion met winkel, die te horen kreeg dat de verkoop van kersenbonbons ('brand baar materiaal!') onmiddellijk moest worden gestaakt. Of de exploitant van een klein theater, die te horen kreeg dat voor het buiten zetten van een bord met een affiche een bouwvergunning nood zakelijk was. Van Gennip: „Dit rapport klinkt mij als muziek in de oren. We kunnen hier het ondernemersklimaat in dit land con creet verbeteren. Als het zo erg is als het nu is, dan moet het echt anders." Kraaijeveld signaleert een ander belang rijk probleem bij vergunningen: de over heid houdt zich niet aan de eigen termij nen. „Bedrijven moeten er op kunnen vertrouwen dat de overheid tijdig beslis singen neemt. Ondernemers lijden vaak schade omdat vergunningen maar niet afkomen. Wat hem betreft moet de overheid bij vertraging een boete van enkele honderden euro's per dag beta len. De staatssecretaris wees er op dat ver gunningen van de overheid altijd nood zakelijk zullen zijn voor het reguleren van 'risicovolle activiteiten'. De belan gen van ondernemers moeten worden afgewogen tegen die van de samenle ving. „Maar het middel moet niet erger worden dan de kwaal. Bovendien is ook voor de handhaving belangrijk dat het aantal regels overzichtelijk blijft", zei zij. „Wie zich aan 157 regels moet houden, kan zich bijna nergens aan houden. Wie weet dat er vijf regels voorop staan, be seft terdege dat die er toe doen." den haag/anp - Ondernemers hebben weinig vertrouwen in de toekomst van de Nederland se economie. Dat blijkt uit gis teren gepubliceerde resultaten van een enquête van werkge versorganisatie VNO-NCW en accountants- en adviesbureau KPMG. Zes op de tien onder vraagde ondernemers denken dat de economische positie van Nederland ten opzichte van het buitenland verslechtert. Ruim 90 procent ziet ons land ook niet leidend worden op het ge bied van vernieuwing. Ondernemers blijken veel be hoefte te hebben zich meer met de samenleving te bemoeien. Zo vinden ruim twee op de drie dat ze een veel grotere bijdrage moeten leveren aan het werk van politieke partijen en be stuurlijke lichamen. Volgens VNO-NCW is de be langrijkste conclusie dat de re gering met een krachtig beleid moet komen om ondernemer schap onder jongeren te stimu leren en meer aandacht moet geven aan innovatie en aan het verminderen van lastendruk en regelgeving. Van de geënquê teerden meent 72 procent dat de politiek onvoldoende doet aan hun problemen. De onont koombaarheid van langer wer ken, een veertigurige werkweek tot 65 jaar is voor 45 procent een feit. De steekproef is vooral bedoeld te zoeken naar een be tere samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven. bangalore - In het dorpje Madanayakanahalli In de buurt van het Indiase Bangalore werken zo'n tachtig beeldhouwers aan beelden en orna menten die een hindoetempel moeten gaan sieren. De tempel zal verrijzen op het Hawaiaanse eiland Kauai. De tempel kost omgerekend dertien miljoen euro en zal in delen worden verscheept. De tempel wordt op het eiland zelf in elkaar gezet. Foto: EPA voorburg/anp - Het aantal werklozen is de afgelopen maanden gelijk gebleven. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepubliceerd. In de periode van maart tot en met mei was het aantal werklo zen 498.000, evenveel als in de periode februari/april. Het gaat om cijfers die gecorri geerd zijn voor seizoeninvloe den. „In de afgelopen drie maanden was 6,7 procent van de beroepsbevolking werkloos. Een jaar eerder was dit 6,6 pro cent", schrijft het CBS. Volgens het CBS vlakt de groei van de werkloosheid langzaam af. „In de afgelopen drie maandsperiode is de trendma tige groei van de werkloosheid afgenomen tot 1000 per maand. Eind 2004 kwamen er per maand nog ongeveer 4000 werklozen bij." Zo blijft het op de arbeidsmarkt' goed gaan met jongeren. Onder hen daalde het aantal werklo zen in de afgelopen twaalf maanden met 6000 terwijl de werkloosheid onder 45-plussers met 12.000 toenam. De werk loosheid in de leeftijdscategorie van 25 tot 44 jaar bleef in de zelfde periode gelijk. Ook tussen mannen en vrou wen zijn er grote verschillen. Onder mannen nam de werk loosheid de afgelopen twaalf maanden af, vrouwen raakten echter vaker werkloos. „De werkloosheid onder mannen was 5,8 procent in de periode maart-mei. Een jaar eerder was dit 5,9 procent. Onder vrouwen is de werkloosheid gestegen van 7,6 naar 7,9 procent. Ook is volgens het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in mei het totaal aantal werkloze werkzoekenden gedaald. In mei stonden er 694.000 werklozen bij de voormalige Arbeidsbu reaus ingeschreven. Dat is 0,8 procent minder dan een jaar eerder. Het aantal werklozen is bij het CWI groter, omdat de organisatie iedere niet-werken- de meetelt die op zoek is naar een baan. Een positieve ontwik keling is bovendien dat werkge vers bij het CWI in mei flink meer vacatures hebben inge diend ten opzichte van dezelfde maand in 2004. bunnik/anp - Technisch dienstverlener GTI gaat fors re organiseren. De komende drie jaar zullen bij de Bunnikse on derneming duizend arbeids plaatsen verdwijnen. De oorza ken voor de ingreep zijn ver slechterde marktomstandighe den en de strategische keuze om het aantal activiteiten in te perken. Dat heeft GTI gisteren bekendgemaakt. Een deel van de duizend ar beidsplaatsen verdwijnt door natuurlijk verloop. GTI schat echter dat gedwongen ontslag voor zevenhonderd werkne mers onvermijdelijk is. GTI (8800 werknemers) is als tech nisch dienstverlener actief in de industrie. GTI kampt al enige tijd met te genwind, waardoor de resulta ten onder druk zijn komen te staan. Om die neerwaartse lijn te keren, heeft het Bunnikse be drijf enkele knopen doorgehakt. Zo beperkt de technisch dienst verlener zich nog maar tot en kele markten. Het gaat daarbij om Olie Gas, Food Pharma, Infratechniek en Gezondheids zorg, specificeert directielid Koenen. Het is de tweede reorganisatie binnen korte tijd bij GTI. In april maakte de technisch dienstverlener bekend dat bij de afdeling Utiliteit Zuid (Noord-Brabant) 280 van de 680 medewerkers hun baan zouden verliezen. CNV Bedrijvenbond reageerde verbijsterd op de jongste plan nen. „Deze aankondiging komt dwars door de uitvoering van de eerdere reorganisaties heen", zegt bestuurder Niejen- huis. De bond is niet van plan gedwongen ontslagen te accep teren. Ook vakbondsbestuurder Szablewski van FNV Bondgeno ten heeft weinig behoefte om met het bedrijf te onderhande len over een sociaal plan. „Dit is een ongelofelijke aantal ge dwongen ontslagen. Het perso neel lijkt nu te worden gestraft voor verkeerd ovemamebe- leid." amsterdam/gpd - Een mooi samenwer kingsverband met een ander bedrijf kan wel eens beter uitpakken voor Philips dan een spectaculaire overname in de medische sector. Philips is daarom ui terst voorzichtig bij het nemen van een beslissing over zo'n overname, waar de financiële wereld al maandenlang op wacht. Dat maakte hoogste baas Karvinen van Philips Medical Systems gisteren duide lijk na afloop van een analistenbijeen komst in Amsterdam. De bedachtzame Fin heeft een reeks van overname-voor waarden geformuleerd. Als die niet goed kunnen worden afgevinkt, doet Philips het eenvoudigweg niet. „We zijn al een paar keer van onderhandelingen wegge lopen omdat de prijs ons niet zinde", zo verklapte Karvinen. Medical Systems is de goudvink van Phi lips aan het worden. De gestage groei kan een impuls krijgen door een grote overname. Het aantal echt goede bedrij ven is beperkt. De prijs is doorgaans zeer hoog. Niet dat Philips zo'n grote overna mesom niet kan betalen. De onderne ming heeft de oorlogskas de afgelopen jaren rijkelijk gevuld, onder meer door belangen in andere bedrijven te verko pen. Omdat die uitgangspositie zo goed is, kijkt de financiële wereld reikhalzend uit naar een beslissing van Karvinens overnameteam. De Fin heeft echter ge duld genoeg. Een nieuwe loot aan de stam moet echte groeikansen bieden, mag de winstgroei van de divisie niet langdurig verstoren, moet technologisch en commercieel top zijn en een mooie zakelijke geschiedenis achter zich hebben. Als dat allemaal klopt moet de prijs ook nog deugen. „Bij alle onderhandelingen hebben wij voor af vastgesteld bij welke prijs we weglo pen van tafel. Daar houden we ons aan", aldus Karvinen. Het oog valt bij zulke bedrijven snel op de VS. „De vraagprijzen zijn inderdaad erg hoog. Er zijn zorgen bij analisten dat wij te veel betalen. Wees gerust: we zijn erg gedisciplineerd in dat opzicht", zei Karvinen. Philips heeft nog een andere pijl op de boog. Een goede alliantie met een ander bedrijf is een mooi alternatief voor een dure acquistie. Elders in het concern (bijvoorbeeld bij Senseo) werkt Philips al succesvol samen met andere bedrijven. Karvinen vindt de medische sector daar voor ook geschikt. „We staan voor grote uitdagingen op medisch gebied de ko mende tijden. Die taak is te groot voor een bedrijf alleen, gezien de grote inves teringen die nodig zijn. Daarom kun je ook samenwerken, zij het dat zo'n alli antie er een voor lange tijd moet zijn." Namen noemde Karvinen niet. Een tijdsbestek ook niet. Medical Systems prefereert stilte. „Maar we praten nog steeds met partijen en ik ben vol ver trouwen dat er iets gaat gebeuren." door Miel Timmers oirschot - Ooit paardenmelk gedronken? Nee? Het is heel ge zond want het heeft dezelfde werking als moedermelk. Door veel suikers en eiwitten, energie en weinig vet is het vitamine- en mineralengehalte hoog. Uit het hele land weten klanten van paardenmelker Jan de Groot (40) Oirschot te vinden. Niet omdat ze paardenmelk zo lek ker vinden. Ze willen af van huidziekten, allergieën en an dere kwalen. Paardenmelk zui vert het lichaam van de in het darmkanaal levende ongewens te bacterieën. Paardenmelk is geen wonder middel, dat ziekten en kwalen verhelpt, benadrukt De Groot. „Garanties kunnen en mogen we niet geven. Maar ongeveer een kwart liter paardenmelk per dag kan de omgang met ziekten wel degelijk vergemakkelijken." Zo stond een 45-jarige psoria- sispatiënt huilend in de paar denstal van De Groot. Een lang medisch traject bood geen soe laas. Paardenmelk was zijn laat ste strohalm. „Hij heeft zijn huidziekte beter onder controle gekregen." In Nederland zijn ongeveer der tig paardenmelkerijen. Zij zet ten jaarlijks zo'n miljoen euro om. De sector groeit ziender ogen. Steeds meer boeren die met hun bedrijven (moeten) stoppen zien in de verkoop van paardenmelk een toekomst. Om de opkomende sector te professionaliseren, slaan ne- Jan de Groot melkt een van zijn Haflingers. Foto: GPD/Vincent Wilke gentien Nederlandse en vijf Vlaamse bedrijven op initiatief van De Groot de handen ineen. Elkaar kennen betekent gemak kelijker informatie uitwisselen. Met hulp van studenten van de Hogere Agrarische School in Den Bosch willen de paarden melkers voor de zomer een stichting of een ander samen werkingsverband opzetten. Ook worden de mogelijkheden voor subsidies onderzocht. Paardenmelk is niet in de su permarkt verkrijgbaar. „Ge bruik vergt persoonlijke bege leiding", vertelt De Groot. „Ie mand met weinig weerstand wordt van een kwart liter ziek. Ook kinderen moeten minder drinken." Een liter koeienmelk kost onge veer dertig eurocent. Voor een liter paardenmelk betaal je ze ven euro. „Toch is dit werk geen goudmijn. De kosten lig gen veel hoger dan die van een melkveehouder." Na dertien jaar een melkveebedrijf te heb ben gehad, stapte De Groot drie jaar geleden over op paarden- melken. „Na het melken verpakken wij de melk in zakjes van een kwart liter. Die worden op de boerde rij ingevroren. Omdat onze paarden het hele jaar produce ren hebben we veel vriesruimte nodig." De Groot moet de omstandig heden voor zijn zestig raspaar den (Haflingers) optimaal ma ken. „Een koe of geit kun je dwingen zich te laten te mel ken. Een paard niet. Als een paard in de stress schiet, kan ik melken de komende weken wel vergeten. Gemiddeld worden tien paarden per dag gemolken. Om hun productie te optimali seren, wordt de stal dagelijks schoongemaakt. „Als paarden in een vieze stal staan, proef je mest in de melk." De Groot verwacht dat paar denmelk binnen een paar jaar via apotheken wordt verkocht en wordt vergoed door verzeke raars. Daarvoor, en v»or het be reiken van het grote publiek en het krijgen van medische er kenning, moet nog veel monni kenwerk worden verricht. De Groot neemt het voortouw. De paardenmelkers willen een kwaliteitskeurmerk. „Daarmee kunnen professione le melkers en knoeiers van el kaar worden onderscheiden. Negatieve reclame schaadt im mers de hele sector. Wij willen aantonen dat we kwaliteit leve ren. Hopelijk winnen we daarmee het vertrouwen van het grote publiek en kunnen we van deze kleinschalige sector iets groot schaligs maken. De toekomst van de sector valt of staat bij bekendheid, want onbekend maakt onbemind.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9