Servië praat in geheim met Mladic BUITENLAND Scheiden mannen in Srebrenica geen probleem voor Karremans Europese top zet grondwet eensgezind in de koelkast Juncker: Invoering grondwet niet voor medio 2007 VS: extra zetels V-raad Aanblijven Kofi Annan bij VN twijfelachtig Overgave aan Joegoslavië-Tribunaal Servië veroordeelt Srebrenica Non sterft aan het kruis vrijdag 17 juni 2005 John C. Mabanglo ep Throat Felt boek en film iington - De gewezen FBI- tMark Feit, die afgelopen id onthulde de bron te zijn nformatie die leidde tot fatergate-schandaal en de in de Amerikaanse presi- Nixon, heeft de rechten op evensverhaal verkocht. De levert hem en zijn familie schatting 1 miljoen dollar leidden Amerikaanse me steren. Uitgever Public Af- Books komt met een boek de gewezen nummer twee Ie FBI dat deels door Feit geschreven. Filmstudio •rsal Pictures heeft een gekocht op de verfilming iet verhaal. iter sterft bij v teling school im penh - Een 3-jarige Ca- r es jongetje is donderdag et leven gekomen tijdens ijzeling van tientallen peu- fo kleuters en hun leraar in jodja. De politie in de jodjaanse stad Siem Reap n rte na zeven uur een einde ^de gijzeling op de interna- le school. De gijzelnemers - en de peuter met een en- I :hot in het hoofd hebben 51 od, toen de politie hun ei nd reigerde in te willigen. Vol- de politie zou het gaan om ind van een Canadese Ier en Nederlandse vader, ne irmoedelijk vier gewapen- )u mbodjaanse gijzelnemers ra en geleid door een 23-jari- ns in. Het zou gaan om een po ligingsagent die op de in- - tionale school werkte. De re daders waren tieners. onesië meldt |ste vogelgriep rA - In Indonesië is voor :te een geval van de ^lelijke variant van vogel- 30 geconstateerd. De patiënt boer uit het zuiden van Sulawesi. Medische in Hongkong hebben ®{j wezen dat de man het do- 9» evims 'H5N1' heeft. Niet- 5« 1 heeft de patiënt geen gjj verschijnselen volgens de 90 iteiten in Jakarta. Een ionaris van de Wereldge- 5™ leidsorganisatie (WHO), 90 Jakarta dat de besmetting aanleiding geeft tot grote 50:n- 90 na leidt tmetagent op 90 95 g - De Chinese autoritei- 55 cmteren en leiden zeker 95 ïxtra agenten op die acti- 90 in in internetcafés en be- nin de gaten moeten 90 ïouden. De intemetagen- 90 illen activiteiten zoals het g® ken van pornosites en het 90 1' naar beschermde gege- 50 melden bij de autoritei- gp e zullen volgens het Pe- 90' e stadsbestuur ook alle 50 lijke schadelijke informa- 90 wijderen uit computers. |se verkoopt 31:10.000 euro 0 - Een 32-jarige Poolse laar pasgeboren kind O.OOO euro verkocht aan zin in de Duitse plaats V d. De moeder en de ko- jn aangehouden. Ook luw die bemiddelde bij lop van de zuigeling zit Poolse bracht het kind eek ter wereld in de van de tussenpersoon, itie kwam de illegale kin- idel op het spoor door van omwonenden.e po- ïft de baby, die een te vroeg geboren was en twee kilo woog, inmid- eggehaald bij het Duitse Het meisje is overge- naar een ziekenhuis. cef geeft vijfde lamihulp uit Unicef, het kinderfonds Verenigde Naties, heeft - te zes maanden na de liramp in Zuidoost-Azië envijfde uitgegeven van F ale bedrag dat het fonds naties voor de getroffen heeft gekregen. Tot nu 00 miljoen dollar aange- oor de kinderen die tfer zijn geworden van uurgeweld. In totaal nicef 522 miljoen dollar gekregen. De rest van 1 zal daarna binnen drie rden besteed. den haag/gpd - Het scheiden van moslimvluchtelingen in Srebrenica, waarbij de mannen werden afgezonderd, was 'op dat moment' geen probleem. Dit heeft de commandant van de Nederlandse VN-militairen ter plaatse (Dutchbat), kolonel T. Karremans, voor de Haagse rechtbank verklaard. „Ik heb bij generaal Mladic (de Bosnische-Servische leider van de operatie, red.) bezwaar ge maakt tegen de scheiding. Ik zei hem dat het zinloos was omdat vrijwel alle vluchtelingen vrou wen, kinderen en bejaarden waren. Ik vatte wel wat er ging gebeu ren. Een militair mag je als krijgsgevangene aanhouden en ondervragen. Maar het waren burgers. Ik heb niet overwogen om iets speciaals voor de man nen te doen. Ik vond het op dat moment geen probleem. Eigen lijk een non-probleem." Volgens de kolonel ging het om 25.000 vluchtelingen waaronder 600 tot 700 mannen. Een order van minister Voorhoeve (defen sie) om niet m^e te werken aan een scheiding zei Karremans niet te kennen. Ook van zijn VN-superieuren zei hij geen in structies te hebben gehad. Karremans verklaarde dat hij al op 10 juli, een dag voor de val van Srebrenica, besefte wat Mladic en de zijnen wilden. Hij begreep toen ook dat bescher ming van burgers eigenlijk niet meer mogelijk was. De kolonel erkende dat hij be wust circa 4500 vluchtelingen tot het Dutchbatkamp toeliet en de rest buiten had onderge bracht in fabriekshallen. Voor hun bescherming postten 130 Nederlandse militairen in een kordon om hen heen „maar een beveiliging was niet serieus mogelijk. Dan had ik 3000 man moeten hebben. Het kordon was een gatenkaas, vooral 's nachts. Ser viërs kwamen er door heen. Binnen het kordon gebeurden dingen die je niet kon voorko men." Karremans zei op 12 juli 's och- tens van Mladic te hebben ge hoord dat de moslimvluchtelin gen werden geëvacueerd. Daar bij stelde Mladic alleen eisen. „Een paar uur later stonden de bussen er ineens. Het was een voldongen feit. Ik kon geen be zwaar maken, want ik zat niet in die positie. Alles wat ik zei werd terzijde geschoven. Het was een rijdende trein. Die kon ik niet meer stoppen", aldus Karremans. De kolonel zei dat de VN hem opdroeg humanitaire hulp te geven bij de evacuatie en in de gaten te houden wat er gebeur de. Toezicht onderweg werd echter gesabotteerd. Gebrekki ge verbindingen deden de rest. Op 12 juli 's avonds constateer de Karremans dat hij het zicht kwijt was. Zijn zorgen bracht hij over aan zijn superieuren. Hij kreeg geen reactie. Karremans stelde dat de evacu atie de enige oplossing was voor de „onbeschrijflijk erbar melijke situatie waarin we za ten." De kolonel sprak van een „naderende humanitaire ramp" door gebrek aan voedsel en medicijnen. Bovendien kon Dutchbat de veiligheid van de vluchtelingen niet garanderen, moest gewelddadig ingrijpen van de Serviërs voorkomen worden en moest Dutchbat zelf ook nog veilig weg kunnen ko men. Karremans verklaarde zelf gere geld te hebben dat moslims die voor Dutchbat werkten, met zijn mensen weg konden mits zij een VN-pas hadden. Dit ter- wille van hun veiligheid. Zijn rechterhand, Franken, had dat betrokkenen ook als voldongen feit meegedeeld. brussel anp - De ratificatie van de Europese grondwet in de EU-landen kan niet voor medio 2007 plaatshebben. EU-landen hebben meer tijd nodig. Dat heeft premier Juncker van huidig EU-voorzitter Luxem burg gisteren gezegd na overleg met de regeringsleiders van de 25 EU-landen. De huidige deadline van no vember 2006 is geschrapt. Voorlopig komt er een periode met meer reflectie en uitleg over de grondwet. Landen die dat willen, mogen ondertussen wel een referen dum houden of de ratificatie in het parlement doorzetten. Van nieuwe onderhandelingen over de tekst zal geen sprake zijn, stelde Juncker nadrukke lijk. Hij bestreed de opvatting dat het ontwerp 'dood' is. Inte gendeel, hij prees de grondwet als een tekst met veel antwoor den op vragen van Europeanen. Tot dusver hebben tien landen de grondwet geratificeerd. Ne derland en Frankrijk hebben het in een referendum afgewe zen. Nog dertien moeten een besluit nemen. Enkele rege ringsleiders hebben al gezegd een besluit voorlopig uit te wil len stellen. Met hun gezamenlijke verkla ring over de reflectieperiode hebben de EU-leiders naar bui ten toe een zekere eenheid uit, alvorens zij vandaag de zware discussie aan moeten gaan over de Europese begroting van 2007 tot en met 2013. Mede vanwege het Nederlandse verzet tegen de hoge contributie eist Balke nende een forse korting op de nettobijdrage aan Europa. De Franse president Chirac onderhoudt de Nederlandse premier Balkenende voor het begin van de Europese top in Brussel. Foto Reuters/Thierry Roge door onze correspondenten Hetty van Rooij en Hans Gertsen brussel - De Europese rege ringsleiders hebben de Europe se grondwet in de koelkast ge zet. Ze besloten gisteravond een 'denkpauze' van een jaar in te lassen. Landen die dat willen, kunnen tijdens die pauze door gaan met het ratificeren van de grondwet; landen die meer tijd nodig hebben, mogen die ne men. Volgens premier Balke nende maken de regeringslei ders in juni volgend jaar de ba lans op. Daarmee is het streven om de grondwet vóór november 2006 door alle landen te laten ratifi ceren van de baan. De kans dat de grondwet ooit in werking treedt, is daarmee nog kleiner geworden. Maar het uitgangs punt van EU-voorzitter Juncker blijft dat de grondwet op een la ter tijdstip alsnog ingevoerd kan worden. De EU en de lid staten moeten de denkpauze volgens Juncker gebruiken om intensieve debatten te voeren over de toekomst van Europa. „Tijdens de referenda in Frank rijk en Nederland is duidelijk geworden dat veel burgers bang zijn. Maar de grondwet is niet de oorzaak. Die biedt juist een antwoord tegen die angsten", aldus Juncker. Balkenende erkende gister avond dat het Nederlandse 'nee' een complicatie vormt. „Er komt geen nieuw referen dum en we ratificeren de grondwet niet. Voor de grond wet heb je 25 lidstaten nodig. We moeten de tijd nemen om ons te bezinnen op de bestaan de situatie". Vandaag praten de regeringslei ders over een ander moeilijk onderwerp: de Europese meer jarenbegroting. De kans dat ze het daarover eens worden, is bijzonder klein. ZoweLJuncker als de Duitse bondskanselier Schroder waren gisteren pessi mistisch. Nederland vindt ook het laatste compromisvoorstel van Juncker 'volstrekt onvol doende'. Groot-Brittannië wil zijn forse korting op de EU-bij- drage niet opgeven. Nederland houdt voet bij stuk en heeft ook een tweede com promisvoorstel van voorzitter Luxemburg afgewezen. Eerst stelde de EU-voorzitter een ver laging voor van de Nederlandse EU-bijdrage van ongeveer 350 miljoen euro per jaar. Dat vond premier Balkenende onvol doende. Woensdagavond kwam Luxemburg met een nieuwe te gemoetkoming. Door Neder land een iets groter deel van de invoerheffingen uit de Rotter damse haven te laten houden, zou Nederland jaarlijks zo'n 450 miljoen euro minder aan Brussel kwijt zijn. Volgens een woordvoerder van minister Zalm (financiën) is dat nog altijd onvoldoende, omdat Nederland dan tegelijkertijd een aantal inkomsten dreigt mis te lopen. In het laatste Luxemburgse voorstel wordt namelijk flink gekort op Euro pese subsidies voor innovatie en onderzoek; een van de wei nige Brusselse subsidiestromen waar Nederland goed van profi teert. „Per saldo levert het veel minder op dan 450 miljoen", aldus Zalm's woordvoerder. De kans dat er toch een compro mis wordt gevonden, acht hij 'vrijwel uitgesloten'. Als de re geringsleiders niet tot een ak koord komen tijdens de top, gaat er veel tijd verloren. De kans dat de Britse premier Tony Blair, die per 1 juli het wisselen de EU-voorzitterschap be kleedt, de regeringsleiders ko mend half jaar wel op een lijn weet te krijgen, lijkt klein. Ton Karremans Foto EPA/Ed Oudenaarden Woonplaats geheim De oud-commandant van de Nederlandse VN-militairen in Srebrenica, kolonel T. Karremans, wil niet dat zijn huidige woonplaats bekend wordt „Ik woon, om rede nen, in Spanje. Ik wil geen volledig adres geven", aldus Karremans voor de Haagse rechtbank waar hij gehoord werd over de val van Srebre nica in juli 1995, en het af voeren van 25.000 moslim vluchtelingen voor Bosni sche Serviërs. Karremans (56) is inmiddels beroepsmi litair af. Een laatste voorstel van Luxem burg om Nederland een jaar lijkse korting van 460 miljoen euro te geven, door lagere btw- afdrachten aan Brussel en com pensatie voor de kosten van douanepersoneel in de haven van Rotterdam, is volgens Bal kenende 'echt niet toereikend'. „Hier kunnen we echt niet mee uit de voeten." londen-brussel/anp - De Servi- sche autoriteiten voeren gehei me gesprekken met Ratko Mla dic om de Bosnisch-Servische oud-legerieider over te halen zich over te geven aan het Joe goslavië-Tribunaal in Den Haag. Dit heeft de Britse krant The Ti mes gisteren gemeld op gezag van Westerse diplomatieke bronnen. Volgens een Britse diplomaat is er 'meer beweging in de zaak' bij de Servische regering. „Zij hebben met Mladic gepraat om hem over te halen", aldus de diplomaat. Volgens een bron in Belgrado zijn er 'enkele kanalen' naar Mladic toe, 'via mensen in Bel grado en in Bosnië. De regering is zeer discreet te werk gegaan, maar nu dit publiek is gewor den, zijn ze er niet zeer gelukkig over'. De Servische premier Kostunica kwam gisteren met een nieuwe ontkenning van onderhande lingen met Mladic. De Servi sche regering onderhoudt mo menteel geen contacten met Ratko Mladic en onderhandelt derhalve ook niet over een mo gelijke overgave, aldus Vojislav Kostunica gisteren in Brussel. 'Halve waarheden en manipu laties' in de media bemoeilijken de Servische pogingen om Mla dic te lokaliseren, aldus de re geringsleider na een onderhoud met de EU-commissaris voor uitbreiding Rehn. NAVO-diplo- maten in Brussel verklaarden echter, net als de bron van The Times, dat zij geloven dat Mla dic, van wie wordt aangenomen dat hij gezondheidsproblemen heeft, via tussenpersonen spreekt met de autoriteiten. Hij zou onderhandelen over de voorwaarden waaronder hij zich over zou willen geven. Hoofdredacteur Grujica Spaso- vic van de liberale Servische krant Danas is telefonisch met de dood bedreigd door iemand die zei te spreken namens de 'beveiliging' van Ratko Mladic. Dit schreef SEEMO, een vereni ging van uitgevers en hoofdre dacteuren uit Zuidoost-Europa, gisteren in een brief aan Kos tunica. Danas had vorige week geschreven te weten in welke Servische stad de vroegere Bos nisch-Servische legerleider zich schuilhoudt. Belgrado - De Servische minis terraad heeft de oorlogsmis daad tegen moslimgevangenen en burgers in Srebrenica (juli 1995) scherp veroordeeld. Dit in tegenstelling tot het parle ment dat het niet over de zaak eens kan worden. De ministerraad geeft aan dat het land de misdaad nooit zal vergeven, noch enige andere misdaad zal vergeten. De be windslieden spreken hun diep ste medeleven uit met de fami lie van slachtoffers. Ze verzoe ken hen een onderscheid te maken tussen misdadigers en de gewone burgers van Servië- Montenegro. „Degenen die de moorden in Srebrenica hebben gepleegd en die deze volkeren moord bevolen en organiseer den, waren geen vertegenwoor digers van Servië-Montenegro, maar van een ondemocratisch regiem dat terreur en dood ver spreidde. Een regiem dat de overgrote meerderheid van de burgers van Servië-Montenegro keihard bestreden." In de verklaring worden niet al leen de direct betrokkenen bij de misdaden in Srebrenica ver oordeeld. „Wij vinden dat al de genen die oorlogsmisdaden be gingen, organiseerden en bevo len, niet aleen iij Srebrenica, vervolgd moeten worden." boekarest/anp-afp - Een jonge Roemeense non is gisterenge storven nadat zij eerder door een priester en twee andere nonnen was vastgebonden aan een kruis en drie dagen geen water of voedsel had gekregen. Volgens de plaatselijke politie wilden de bewoners van het christelijk-orthodoxe klooster in de plaats Tanacu de duivel uit de vrouw drijven, die vol gens hen bezit van haar had ge nomen. Enkele nonnen belden uiteindelijk de politie, die de vrouw aan het kruis vonden met een prop in haar mond. Medische hulp kwam te laat. Het hoofd van het klooster liet aan een Roemeens persbureau weten dat de maatregelen die tegen dé vrouw waren geno men 'uit religieus standpunt correct waren'. Zij was volgens de abt 'ziek en bezeten'. De orthodoxe patriarch van Roemenië zei niet te kunnen oordelen over de zaak. Hij zei 'niet te weten wat dat meisje had gedaan'. washington/anp-afp - De Ver enigde Staten gaan akkoord met de uitbreiding van de VN- Veiligheidsraad met minstens twee permanente zetels. Een daarvan zou in dat geval naar Japan moeten gaan. Dat heeft onderminister van Buitenland se Zaken Nicholas Burns giste ren gezegd. Naast Japan willen ook India, Brazilië en Duitsland een per manente zetel in het belangrijk ste VN-orgaan. De VS vinden wel dat het veto recht voorbehouden moet blij ven aan de huidige vijf perma- ïente leden van de Veiligheids raad. Dat zijn, naast de VS zelf, Groot-Brittannië, Frankrijk, China en Rusland. Japan, India, Brazilië en Duitsland willen ook vetorecht als zij blijvend een plaats in de Veiligheidsraad krijgen. VN-secretaris-generaal Kofi An nan heeft de Amerikaanse voor stellen verwelkomd. De uitbrei ding van de Veiligheidsraad is een van de belangrijkste onder delen van een hervormingspro gramma dat Annan eerder dit jaar presenteerde. De hervor mingen moeten de zestig jaar oude volkerenorganisatie mo derniseren. door onze correspondent Bob Kroon geneve/new vork - Na nieuwe onthullingen over mo gelijke betrokkenheid van Kofi Annan en zijn zoon Ko- jo bij het olie-voor-voedsel schandaal, is het volgens VN-diplomaten en internationale juristen niet uitge sloten, dat de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties nog dit jaar aftreedt. Aanleiding is de heropening van het onderzoek naar Annan's rol bij het toekennen van een lucratief con tract aan de in Genève gevestigde firma Cotecna, waar zijn zoon Kojo een belangrijke functie had. In november 1998, enkele dagen na een gesprek in Pa rijs van Kofi Annan met zijn zoon Kojo en Cotecna-di- recteur Michael Wilson, wees de VN een inspectie contract van 10 miljoen dollar toe aan het bedrijf. Het ging om controle op voedsel en medicijnen, die Irak in de jaren negentig in ruil voor olie mocht invoeren. De onafhankelijke Volcker-commissie die sinds vorig jaar probeert het olie-voor-voedsel schandaal te ont warren, pleitte dit voorjaar Annan vrij van persoonlijke betrokkenheid. Maar toen de commissie onlangs een memo in handen kreeg van de toenmalige Cotecna-directeur Michael Wilson, waarin wel degelijk sprake was van een ont moeting in Parijs met de secretaris-generaal, besloot Paul Volcker, tot een nieuw onderzoek. Oud-directeur van Cotecna, Michael Wilson heeft in middels zijn gewraakte memo over het Parijse onder onsje met Annan via zijn advocaten herroepen. En Kofi Annan liet deze week via zijn woordvoerder Fred Eek- hard weten zich niets te herinneren van een Parijse ontmoeting met Wilson. Om de hele Cotecna affaire hangt een penetrante lucht van gesjoemel en nepotisme. Michael Wilson stamt evenals de familie Annan uit Ghana en noemde de VN- baas zelfs 'mijn oom.' Wilson was eerder verwikkeld in een bouwfraude om trent het nieuwe hoofdkwartier van de World Intellec tual Property Organization (WIPO), de internationale octrooiraad van de Verenigde Naties. Wilson zou 200.000 euro smeergeld hebben toegespeeld aan een zekere Suedi, een WIPO-topman, die bij de bouwplan nen was betrokken. Het aanvullende rapport van de Volcker-commissie wordt niet voor de herfst verwacht. Daarvóór vindt in New York nog de Algemene Vergadering van de VN plaats, waarin ingrijpende hervormingen in het VN be stel aan de orde komen. Diplomaten denken dat An nan daarna aftreedt. Ook de verwachte benoeming van de VN-kritische John Bolton als Amerikaanse ambassa deur bij de VN zou Annan's positie er niet makkelijker op maken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7