Onenigheid over nieuwe WAO blijft BINNENLAND 2 Appie raakte langzaam maar zeker aan lager wal 'Politici weten niet wat er op straat gebeurt' Minister wil strengere regels voor kraken L_ 'Rechters moeten zich niet met inhoud tbs bemoeien' CPB overtuigt WD niet Donjon torent boven Nijmegen uit Fokkers redden Drents heideschaap van uitsterven 'SBS-zelfmoord' niet de schuld van Friese bajes leterburen laar voor huilers puBUREN - De zeehonden- che in Pieterburen maakt hop voor topdrukte. Nu het Üerseizoen weer is begonnen wacht de crèche komende hen tientallen verdwaalde en he zeehondenbaby's binnen jijgen. Volgens zeehonden- ,eder Lenie 't Hart zijn tot nu it huilers binnengebracht. tn aantal van hen was aan- poeld onderaan een dijk en er een andere pup werd aan- roffen bij een boei, omdat dacht dat het z'n moeder i", aldus 't Hart. De diertjes [den in september weer uit- et. Vorig jaar werden in to- I zestig pups in Pieterburen pvangen. enmakers ugslab gepakt ittRDAM - De politie heeft in men en Amsterdam drie nnen en twee vrouwen gear- leerd die worden verdacht betrokkenheid bij het pro eren van vooral grote hoe- Iheid LSD. Ondermeer in groot drugslaboratorium in loods aan de Amsterdamse straat dat de politie in april mantelde. De politie maakte eren bekend dat bij de huis- hingen bij de verdachten micaliën, documentatie en vuurwapens in beslag zijn omen. De verdachten zijn imstig uit Nederland en de enigde Staten. Een van de gehouden vrouwen is vrij- iten. lertig jaar nder rijbewijs [enter - Een 67-jarige auto- bilist uit Deventer heeft itig jaar lang zonder rijbe- rond gereden. Woensdag hij tijdens een verkeerscon- e in zijn woonplaats door de id, aldus de politie gisteren, automobilist had tijdens militaire dienst rijlessen ge- maar het papoiertje nooit aald. „Hij is dus niet zonder je kennis veertig jaar gele de weg opgegaan", zegt politiewoordvoerder. Hij geen boete en is door de lie naar huis gereden. ker cocaïne met neesmiddelen echt - De harddrug cocaïne dt steeds vaker vermengd sneden) met geneesmidde- Dat heeft het Trimbos-in- lut gisteren laten weten. Vo- aar werden 4495 monsters allerhande drugs onder- it die door consumenten en aangeboden. Van de co- lemonsters bleek de helft een andere werkzame stof evatten. Volgens het Trim- instituut ging het vooral de stof fenacetine, een in Ierland verboden pijnstiller, )ij veelvuldig gebruik nier- ade kan veroorzaken. rmoorde man is een Chinees terdam - De man die drie en geleden in het bekende terdamse Chinees restau- Nam Tin werd vermoord, 33-jarige man van Chine- fromst. Dat meldt de Am- damse politie. Vrijdagmid- 27 mei kwam een man met integraalhelm het restau- binnen. liep naar de tafel het slachtoffer en schoot ineer. De schutter vluchtte rap het restaurant uit. Vol leen woordvoerder van de ie bestaat over het motief geen duidelijkheid. oeihormonen veehouderijen haag - Minister Veerman landbouw houdt vier vee- derijen onder toezicht om- op de bedrijven groeihor- ien zijn gevonden. Op twee (veebedrijven in Zeeland en burg, die vorige maand op oekvan de Belgische auto- en werden onderzocht, is terboden middel dexamet- 'n gevonden. Bij een onder van de Algemene Inspec- enst (AID) in april zijn bij ondernemers verboden ihormonen, diergenees- Jelen en bestrijdingsmid- ngevonden. Twee van de bedrijven die vee hebben, onder toezicht geplaatst tg het onderzoek loopt. school mag islim niet weren eht - De Commissie Gelijke indeling heeft een protes- •christelijke school op de ?fs getikt. De school wees 'nrechte een sollicitante op dvan haar moslimreligie kt blijkt uit een uitspraak <le commissie die de instel- gisteren bekend heeft ge it De Commissie Gelijke indeling heeft „geoordeeld en protestants-christelijke tolverboden onderscheid tond van godsdienst heeft aakt door voor de functie toostermaker een christelij- entiteitseis te stellen." vrijdag 17juni 2005 'Ik kan mij voorstellen dat die ontsnapte tbs'er naar Appie ging voor hulp' amsterdam/gpd - Het ging de laatste ja ren helemaal niet goed met Appie Luchies. In de omgeving van de Linden- gracht in Amsterdam maakte men zich zorgen over de bejaarde man. Hij dronk te veel, verzorgde zich slecht en ging met de verkeerde mensen om. „Na zijn pensionering is Appie langzaam maar zeker aan lager wal geraakt," vertelt een buurtbewoner die Luchies meer dan tien jaar heeft gekend. „Het is verschrik kelijk triest dat hij op deze manier aan zijn einde heeft moeten komen." Woensdag werd de 73-jarige Amster dammer levenloos en zwaar toegetakeld aangetroffen aan boord van zijn motor- kruisertje op het Noord-Hollands Ka naal. Dezelfde avond hield de politie in de tuin achter de woning van Luchies aan de Lindengracht Wilhelm Schippers in, een gevaarlijke gedetineerde die acht dagen eerder tijdens een proefverlof was ontsnapt aan het toezicht van de tbs-kli niek Veldzicht in Balkbrug. De meeste mensen in de buurt kennen Appie Luchies alleen van gezicht. Een oude man met grijze krullen, doorgaans goed gekleed. Iemand weet te vertellen dat Luchies, afkomstig uit het oosten van het land, de laatste jaren voor zijn pensioen een winkel in Amsterdam- Oost dreef. Het slachtoffer leefde alleen. Hij zou kinderen hebben met wie hij geen contact meer onderhield. Luchies wordt omschreven als 'een rommelaar', iemand die af en toe wat onduidelijke zaken deed en daarmee voldoende geld verdiende om in zijn levensonderhoud te voorzien. De grote passie van Luchies was zijn boot, waarop hij tijdens de zomermaan den veel tijd doorbracht. Het eenvoudi ge motorjacht lag afgemeerd aan het Noord-Hollands Kanaal in Amsterdam- Noord. Luchies had het vaartuig zelf ge bouwd. „Ik geloof niet dat hij veel op pad ging met de boot," zegt een buurt bewoner. „Hij vond het vooral heerlijk om een beetje te rommelen aan boord." Een andere hartstocht was de drank. Luchies was alcoholist en verkeerde het grootste deel van de dag en de avond in een wisselende staat van dronkenschap. In sommige cafés was hij daarom niet langer welkom. „Hij was nooit agressief, maar kon wel zeer hinderlijk aanwezig zijn," vertelt een uitbater die Luchies drie jaar geleden definitief de toegang tot zijn kroeg ontzegde. „Hij draaide op bier en jenever. Maar de drank begon hem op te breken. Hij kreeg lichamelijke klachten. Hij liep moeilijk." Het leven aan lager wal bracht Luchies in contact met 'vage figuren', zoals de kennissen van het slachtoffer wel wor den omschreven. Verschillende buiten landse vrouwen verbleven enige tijd als logé in de huurwoning aan de Linden- gracht. Daarna verdwenen zij weer uit beeld.Appie zorgde dat die vrouwen eten en drinken kregen en onderdak. Hij betaalde ook vliegtickets voor hen. Het waren soms heel jonge vrouwtjes. Met liefde zal dat weinig te maken hebben gehad. Ik denk dat zij behoorlijk mis bruik van hem hebben gemaakt", zegt een kennis. Het is deze kant van Luchies die sommi ge buurtbewoners sterken in hun over tuiging dat moordenaar en slachtoffer elkaar moeten hebben gekend. „In de zomer zat Appie vaak overal en nergens in de kroeg. Die Schippers was vroeger ook een alcoholist," weet een omwo nende. „Ik kan mij voorstellen dat hij na zijn vlucht naar zijn oude kroegmaat Appie is gegaan voor hulp. En dat dat vervolgens op een gruwelijke manier uit de hand is gelopen. Het kan geen toeval zijn, geloven deze mensen, dat Schippers na de moord zijn toevlucht zocht tot de woning van Luchies op de eerste verdieping van het appartementencomplex aan de Linden- gracht. Hij moet daar eerder zijn ge weest en zich er veilig hebben gewaand. Een omwonende zou vervolgens de po litie hebben gealarmeerd dat er in de binnentuin op de begane grond een on bekende man was opgedoken. „Het is puur toeval dat de politie hem heeft kunnen pakken," zegt een buurtbewo ner verontrust. rotterdam/anp - De rechterlij ke macht moet zich eigenlijk niet bemoeien met de behan deling van een tbs-patiënt. De tbs-kfinieken maken van iedere patiënt een risicotaxatie en op basis daarvan wordt zijn be handeling ingevuld. Als een rechtbank daar tegenin gaat, is sprake van „oneigenlij ke inmenging". Dat stelt H. van Marle, hoogleraar forensische psychiatrie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam en deskundig op het gebied van ter beschikking stelling. In het verleden was hij genees heer-directeur van de Van Mes dagkliniek in Groningen en van de justitiële observatiekliniek Pieter Baan Centrum, die de rechter adviseert over het op leggen van de tbs-maatregel. De rechterlijke macht beslist over voortzetting van de behan deling van een tbs-patiënt. Het komt voor dat een kliniek de rechter adviseert de tbs van ie mand met twee jaar te verlen gen, maar dat de rechtbank be slist dat verlenging met een jaar voldoende is en dat in de tus sentijd moet worden begonnen met resocialisatie in de samen leving. „De rechtbank geeft in feite een aanwijzing en dat mag eigenlijk niet." Van Marle: ,Als een kliniek zo'n beslissing van de rechter naast zich neerlegt, bestaat het risico dat de recht bank de tbs de volgende keer beëindigt. De kliniek is dan dus gedwon gen het oordeel van de recht bank te volgen". Nederland kent het systeem dat een strafrechter eraan te pas komt om een tbs-maatregel te beëindigen. „Op zich is dat een goed en ge zond systeem, omdat mensen uitzicht moeten hebben op het einde van hun straf, maar het is niet terecht dat de rechter, die wij zeer hoog achten, zich met de inhoud van tbs bemoeit." den haag/gpd - Regeringspartij en WD, CDA en D66 zijn het on derling nog niet eens over de in voering van de nieuwe WAO. De WD is er nog niet van overtuigd dat het nieuwe stelsel deels ge privatiseerd moet worden, zoals CDA en D66 eisen. Berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) over de kos ten en baten van zo'n privatise ring brachten gisteren geen uit sluitsel. Het gevaar dat de nieu we WAO wordt afgeblazen, is dan ook nog niet geweken. „We hebben er nog een zware dobber aan," zei VVD-Kamerlid De Vries gistermiddag. Komen de dinsdag bepaalt de WD- fractie in een vergadering haar definitieve standpunt. Een ka merdebat over de nieuwe WAO dat voor vandaag stond ge pland, is daarom uitgesteld tot woensdag. Het conflict tussen de rege ringspartijen spitst zich toe op de regeling voor gedeeltelijk ar beidsongeschikten. Zij moeten in het nieuwe stelsel -dat per 1 januari aanstaande moet in gaan- zo veel mogelijk aan het werk blijven en krijgen dan een uitkering die het verschil met hun oude loon moet overbrug gen. CDA en D66 willen dat be drijven en werknemers uitvoe ring van die regeling overlaten aan commerciële verzekeraars. Het kabinet wilde aanvankelijk iets anders, maar is inmiddels bereid CDA en D66 te volgen. De derde regeringspartij, de WD, ligt echter dwars. De WD wil dat overheidsinstelling UWV het werk doet. Commer ciële verzekeraars vragen na melijk veel hogere premies dan het UWV en de WD wil dat het bedrijfsleven niet aandoen. Volgens het CPB is privatisering van de regeling minder duur dan tot nu toe aangenomen. Over de periode 2006-2015 ra men de commerciële verzeke raars voor 3,5 miljard euro meer aan premies dan het UWV. Aanvankelijk was dat zelfs zes miljard. Tegelijkertijd zet het CPB grote vraagtekens bij de noodzaak van privatisering. Het planbu reau betwijfelt dat commerciële verzekeraars erin zullen slagen meer werknemers aan een nieuwe baan te helpen dan het UWV, zoals CDA en D66 bewe ren. Voor CDA en D66 is dat de belangrijkste reden voor priva tisering te pleiten. Nijmegen - Het aanzicht van Nijmegen ziet er de komende maanden heel anders uit dan gewoonlijk. Wie de stad nadert over de Waal, ziet een machtig bouwwerk boven de contouren van de stad uittorenen. Deze middeleeuwse donjon is door de gezamen lijke Nijmeegse aannemers, het Nijmeegs Cultuurfonds en de Valkhofvereniging ge bouwd in het kader van de viering van het 2000-jarig bestaan van de stad. Foto: ANP/Koen Suyk tjkarlo/anp - Het magere maar sterke Drentse heideschaap be volkt tegenwoordig weer diver se natuurgebieden in heel Ne derland. Twintig jaar geleden was er nog maar één kudde van het oudste schapenras op het Europese vasteland over. De Nederlandse fokkersvereniging Het Drentse Heideschaap kan met de eer strijkep: dankzij hun 20-jarig bestaan, zaterdag, is het ras van de ondergang gered. Het Drentse heideschaap deed vroeger dienst als producent van mest: met weinig voedsel en verzorging kon het schaap makkelijk gehouden worden. Toen de kunstmest zijn intrede deed, werden schapen met meer vlees op de botten popu lairder. Uiteindelijk bleven er nog maar enkele honderden Drentse heideschapen over. Nu lopen er dankzij de fokkersver eniging weer 2600 dieren rond. „Daarmee is het dier niet meer bedreigd, maar nog wel zeld zaam", zegt bestuurslid T. Geertman. Zaterdag wordt het jubileum in het Drentse Taarlo gevierd met onder andere een markt, een schapendrijversdemonstratie en een schapenkeuring. Voor zitter van de vereniging N. Min- kjan is ondertussen druk bezig het bijzondere, naar wild sma kende vlees van het heide schaap te promoten. Een afnemende vraag is echter niet meer de grootste bedrei ging: de schapenziekte scrapie zorgt ervoor dat de basis van goede rammen weer wordt ver smald.- leeuwarden/anp - De Zelf- moord van een 31-jarige Gro ninger in een gevangenis in Leeuwarden krijgt geen straf rechtelijk vervolg. De man hing zich op 15 april op. Hij was een paar dagen daarvoor in de SBS6-serie 'Probleemwijken' te zien. Volgens familie was het terug zien van de serie op tv voor de man aanleiding om een einde aan zijn leven te maken. Het openbaar ministerie (OM) maakte gisteren echter bekend dat zowel de gevangenis als het gevangenispersoneel niets aan de zelfmoord kon doen. Justitie stelt dat de man de bewuste uitzending van 'Probleemwij- Ken' mogelijk zelfs helemaal niet heeft gezien. De Groninger verhing zich met een broekriem. Hij mocht die gewoon dragen, omdat hij vol gens het OM niet als suïcidaal bekend stond. Verder werd er in de cel van de man een brief gevonden. Na het onderzoek van de Rijksrecherche stelt het OM dat ook uit die brief geen zelfmoordplannen konden worden opgemaakt. De man zou de dag voor hij zelfmoord pleegde zelfs naar een andere gevangenis, met meer vrijhe den, verhuizen. Volgens het OM is ook niet te bewijzen of de uitzending van het televisieprogramma de man tot de zelfmoord heeft aange zet. Rouwadvertentie als levensbericht oudemolen/anp - De klassieke rouwadvertentie in de krant heeft zijn langste tijd gehad. Steeds meer mensen willen na het overlijden van een geliefde meer kwijt dan een enkel zinne tje en een naam. Op de website www.levensbe- richt.nl kunnen gebruikers de complete levensloop van een overleden persoon publiceren. Klanten betalen 65 euro voor een plaatsje op levensbericht- .nl, De website blijft een jaar actief en kan naar eigen inzicht worden ingevuld door de rouwende. Om verloedering van wijken tegen te gaan den hjurg/anp - Kraakpanden en leegstaande gebouwen ver oorzaken verloedering van wij ken. Dat vindt minister Dekker (VROM). Ook lossen deze prak tijken het tekort op de woning markt niet op. Samen met minister Donner (Justitie) onderzoekt de be windsvrouw daarom of de hui dige regels voor kraken en leeg stand aangescherpt moeten worden, kondigde Dekker giste ren in een brief aan de Tweede Kamer aan. In de eerste twaalf maanden dat een woonhuis of kantoor pand leegstaat, is het verboden en strafbaar het pand te kraken. Daarna mag het volgens de wet nog steeds niet, maar wordt het juridisch gezien moeilijker de krakers te laten vertrekken. Niet waarschijnlijk is dat de twee ministers fors gaan sleute len aan die manier van straffen. Gemeenten zitten daar niet op te wachten. Het stimuleert eige naren van panden immers niet op zoek te gaan naar een nieu we gebruiker of andere functie van een gebouw, wanneer zij ook na jaren van leegstand kra kers eenvoudig kunnen laten verwijderen. Nu zetten de eige naren na een jaar vaak kraak- wachten in om ongewenste be woning te voorkomen. Bij het onderzoek naar de kraakregels bekijkt Dekker ook of de regels voor tijdelijke ver huur verder versoepeld moeten worden. Onlangs verlengde zij de termijn hiervoor met twee jaar. Huiseigenaren mogen nu tijdelijke bewoners voor vijf jaar onderbrengen in een pand dat op de nominatie voor sloop of renovatie staat. Het bouwen van woningen in voormalige kantoorpanden is volgens Dekker niet de ultieme oplossing voor het woningte kort. Het kan hooguit helpen. Jaar lijks worden ongeveer tweehon derd woningen in bedrijfsruim ten opgeleverd. Het ombouwen van de panden kost echter veel geld. door Frouke Tamsma den hjvag - Vanaf vandaag wor den tientallen burgerbuddy's ge koppeld aan ministers, kamerle den en ambtenaren. Met als doel om politiek en samenleving dichter bij elkaar te brengen. ,A1 dat gepraat helpt niks. Poli tici en burgers komen zo alleen maar verder van elkaar af te staan", zegt Lotfi Haddi. De 18- jarige Amsterdammer van Ma rokkaanse afkomst gaat veel lie ver wat drinken met Rita Ver donk, op het Amsterdamse Hei- nekenplein. „Ik wil haar voor stellen aan mijn vrienden." Haddi is sinds vandaag officieel burgerbuddy. 'Een cadeau van de burgers aan de politiek', zo omschrijven de oprichters van het burgerinitiatief het zelf. Het is de bedoeling dat zoveel mo gelijk politici en ambtenaren bij hun werk gesteund worden door een burgermaatje. Ze prik ken gezamenlijk een vorkje, be zoeken elkaar thuis of spelen een potje voetbal. Er zijn drie typen buddy's. De 'coach' biedt een luisterend oor, de 'antenne' weet wat er in de samenleving speelt en wil dat graag laten zien en de 'wijs neus' komt met concrete oplos singen voor problemen. De tel ler staat inmiddels op negentig bereidwillige burgers. Er zijn 24 politici en ambtenaren die een buddy willen. Het is niet het eerste project van de initiatiefnemers, die zich 'Wonder' noemen. Zo stopten ze afgelopen 5 december ca deautjes in schoenen die in een moskee stonden. Dat kwam wat geforceerd over, maar PvdA-ka merlid Niesco Dubbelboer is toch enthousiast. „Ik vind het bijna kunst wat ze verzinnen. Het is een poging om vastge roeste ideeën te kantelen." De 43-jarige Dubbelboer gaf zich meteen op als ontvangen de partij toen hij van de burger buddy's hoorde. Interactie tus sen burgers en politiek past he lemaal in zijn straatje. Als ge meenteambtenaar van Amster dam organiseerde hij in 1995 al Lofti Haddi, initiatiefnemer van het Burgerbuddy-project. Foto: GPD/Maartje Blijdenstein 'stadsgesprekken' over veilig heid en leefbaarheid voor de in woners. In dat jaar richtte hij ook Agora Europa op, een stichting die de democratie wil bevorderen, bijvoorbeeld door vaker referenda te houden. Als kamerlid probeert Dubbel boer de burger betrokken te houden door maar twee dagen per week in Den Haag zitting te houden en de rest van de tijd 'onder de mensen' te zijn. Elke maandag houdt hij spreekuur in Assen. Dubbelboer vindt 'de kloof tus sen de politiek en de burger' een afgezaagde beeldspraak. „Ik ben niet zo'n kloofdenker Lotfi Haddi vindt wel dat poli tiek en burger ver van elkaar af staan. „Politici hebben het overal over, maar ondertussen hebben ze geen idee wat er op straat gebeurt." Haddi volgde het recente werk bezoek van minister van vreem delingenzaken Verdonk aan Marokko. „Ze zegt dat derdege neratie-Marokkanen moeten kiezen tussen de Nederlandse en de Marokkaanse nationali teit. Maar ze weet niet hoe be langrijk het gevoels^rtig voor ons is om die band met Marok ko te behouden." Het buddy-project kan in zijn ogen tot meer begrip leiden. „Niet in één klap, maar juist op een rustige, subtiele manier. Dubbelboer heeft de Arnhemse oprichter van een stichting voor Afrikaanse cultuur als buddy gekregen. Dubbelboer: „Mis schien kunnen we een keer sa men Afrikaans trommelen. Dat lijkt me wel wat." Lotfi Haddi wacht nog op een reactie van Rita Verdonk op zijn uitnodiging wat te komen drin ken op het Heinekenplein. Informatie: www.burgerbud- dy.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5