Spoorstaking kost Railion half miljoen BINNENLAND 1 'Grenzen aan voorspellen Telefoontap van echtgenote tbs'er mocht niet recidive na tbs in zicht' Toonbeeld van onverstoorbaarheid in krijtstreeppak 'Stoeptegelgooiers zijn geen moordenaars' Rechter wilde Schippers nog een kans geven Ook verladers lijden schade Koninklijk bezoek Albert Cuyp Bewoner van Vinexwijk laat auto vaker staan Psychologie in Leiden e 'radicale' litis illegaal [AAC - De drie met uitzet- ledreigde imams van een in Eindhoven mogen neer in Nederland verblij- pister Verdonk (vreem- renzaken en integratie) hen dat gisteren in een yiking laten weten. Als de ns haar radicale islamiti- roorgangers ons land niet andig verlaten, worden ze tet. iurg begint deruniversiteit ic - De Universiteit van ij» begint in oktober een luniversiteit. De college- staan dan open voor kin- Itussen de 10 en 12 jaar. ssoren vertellen tijdens de jes over trucs in reclame tnieuwe 'dialect' dat ns op MSN gebruiken, lervan de zes colleges trijgt een diploma van de [•magnificus van de uni- |jt Ouders zijn tijdens de jes niet welkom. inkgebruik in keer gedaald iug - Het aantal automo- >n dat onder invloed rijdt, bald. Vorig jaar had 3,4 Van de bestuurders die j- en zaterdagnacht gecontroleerd teveel ;en. In 2000 was dat nog •nt. Volgens Verkeer en lat is de daling toe te ai aan de 'BOB'-cam- lie ze de laatste jaren en de uitbreiding van ttal alcoholcontroles. eëist voor iteken haar kcht- Een 14-jarige e scholiere heeft gisteren de gesloten deuren van lerstrafkamer van de ank in Dordrecht negen len jeugddetentie waar- imaanden voorwaarde- ten eisen. Zij zou een nootje eind maart heb- holpen om het haar van ares in brand te steken, lenbaar ministerie heeft lisje medeplichtigheid mdstichting met letsel olg ten laste gelegd. iek Vanessa lingers getikt mg - De afslankpillen uit loonheidskliniek van ie Breukhoven bevatten Ira alkaloïden. Dat heeft zoek van de Inspectie Ie Gezondheidszorg uit- len. Het gaat om een ex- tan het kruid ephedra. Dit tde pillen tot een niet-ge- reerd geneesmiddel. Door ifslankpillen te verstrek- laakte de kliniek zich dig aan een economisch .Zij mag geen niet-geregi- de geneesmiddelen ge- Je inspectie maakt pro- ffbaal tegen de kliniek op. Jerzoek naar Willem mag idam - Het openbaar mi- iemag het onderzoek Ie voormalige voorman t Amsterdamse Hells An- Big Willem', voortzetten, left de rechtbank in Am- b gisteren beslist. Big n wordt ervan verdacht jplannen heeft ontwik- meen van de Heineken- erders te liquideren. Hij tht de rechtbank eind mei •alen dat politie en justitie Iderzoek moeten staken. vrijdag 17 juni 2005 den haag/anp - Ze hebben wel degelijk verkeerde dingen gedaan, de vier Rijs- wijkse mannen die op de avond van 9 januari onder meer een zak puin en stukken stoeptegel van viaducten op de snelweg A4 gooiden. Maar ze hadden nooit de bedoeling daarmee iemand te vermoorden, betoogden hun advocaten gisteren voor de rechtbank in Den Haag. Een van de stukken steen werd een 30- jarige automobiliste uit Uden fataal. Zij kreeg het brokstuk in haar gezicht en overleed in het ziekenhuis aan haar ver wondingen. Officier van justitie Kamps eiste woensdag celstraffen tot negen jaar tegen de vier mannen. Volgens Kamps hebben zij een moord gepleegd. Ze had den kunnen weten welk risico ze na men, toen ze de stenen lieten vallen. Het viertal hing op de bewuste avond wat rond in de buurt van de snelweg en een nabijgelegen park in Rijswijk. Op een gegeven moment gooiden Jeroen (23) en Davy (18) een paar stokken vanaf een brug op de rijksweg. Daarna liet Je roen een zak met puin vallen, die op een vrachtwagen terechtkwam. De chauffeur schrok maar kwam er zonder kleer scheuren van af. Vanaf een viaduct een eindje verderop gooiden Jeroen en Davy uiteindelijk de stukken stoeptegel. Mede doordat ze al de zak met puin hadden laten vallen, verdenkt Justitie hen van moord met voorbedachten rade. Het openbaar mi nisterie (OM) meent dat het groepspro ces tot die escalatie van geweld heeft ge leid. Onzin, vinden de advocaten. Er was volgens hen niet eens echt sprake van één groep, de mannen trokken vooral twee aan twee met elkaar op. Uit de di verse verklaringen blijkt dat Jeroen en Davy de rottigheid uithaalden en dat de andere twee in de auto bleven zitten. Ze deden niet mee, maar namen ook niet echt afstand van de daden van Jeroen en Davy. Stephan en Frederik zorgden er bovendien niet voor dat ze ophielden met gooien, verweet de aanklaagster hen. De vier advocaten waren het erover eens dat hun cliënten niet als voorbeeld moeten dienen. Zij konden niet vermoe den dat hun handelingen wel eens do delijk zouden kunnen zijn, menen de raadslieden. De geëiste straffen van ne gen jaar voor Jeroen, zeven jaar voor Da vy, vier jaar voor Stephan en 36 maan den waarvan tien voorwaardelijk voor Frederik, noemden zij draconisch. De rechtbank doet 29 juni uitspraak. utrecht/anp - De spoorstaking van ProRail vandaag kost ver voerder Railion minimaal 550.000 euro. Volgens een woordvoerder van het bedrijf kan door de staking de gehele dag niets vervoerd worden, waardoor de schade neerkomt op een inkomstenderving van een dag. De zegsman liet giste ren weten dat de nasleep van de staking voor Railion na het weekend nog zeker vier dagen duurt. „Het aantal trucjes dat we uit kunnen voeren om transporten te verplaatsen is beperkter dan we hadden gedacht.* Veel be drijven kunnen de goederen ge woonweg niet eerder aanleve ren en wij hebben ook niet ge noeg capaciteit om alles don derdag of zaterdag te vervoe ren", aldus de woordvoerder. Doordat de staking gevolgd wordt door een weekeinde, kan het zijn dat een transport een aantal dagen moet wachten. Volgens Railion hebben voor namelijk kleine containerbe- drijven problemen door de sta king. „Maar ook de grote be drijven hebben veel werk aan het verplaatsen van transpor ten." Chemie- en farmacieconcern Akzo Nobel vervoert chloor via het spoor en heeft het vervoer zo geregeld dat vrijdag geen problemen zullen ontstaan. „Onze reguliere transporten zijn meestal 's nachts, dus ei genlijk hebben we maar last van een deel van de staking. Bovendien gaat het slechts over een dag, zodat we met een aan gepaste planning ook veel pro blemen kunnen ondervangen", stelt een woordvoerder van het bedrijf. Tankopslagbedrijf Vopak ver wacht geen overlast te onder vinden van de staking. „Het gaat bij ons om enkele losse wagons, die door de staking eerder of later vervoerd wor den. We hebben er dus niet zo gek veel last van", stelt de woordvoerder. Voor staal- en aluminiumcon- cem Corns blijft de schade ook beperkt, zo verwacht een woordvoerder. „We hebben op de staking ingespeeld, zodat we weinig overlast ondervinden. Niet alleen Railion lijdt schade door de staking, ook andere partijen zoals verladers lopen inkomsten mis of moeten geld uitgeven om problemen op te lossen. Volgens EVO, belangenbeharti ger van ruim 30.000 verladers, ontvangers en eigen vervoer ders, hebben de meeste verla ders de transporten tijdens de staking goed kunnen inplan nen, maar hangt daar wel een prijskaartje aan. Volgens een woordvoerder van EVO is de schade voor de be drijfstak waarschijnlijk vele ma len hoger dan de 550.000 euro schade die Railion lijdt. „Je kunt vervoer van het spoor overhevelen naar de weg, maar dat is ruim twee keer zo duur. Dat komt vooral hard aan bij de kleine bedrijven", aldus de zegsman. Amsterdam - Een marktkoopman hangt koningin Beatrix een oranje boa om. De koningin bracht gisteren een onverwacht bezoek aan de ja rige Albert Cuyp. Nederlands bekendste markt bestaat dit jaar honderd jaar. Foto: ANP/Marcel Antonisse den haag/gpd - Bewoners van een Vin ex-wijk maken minder gebruik van de auto dan bewo ners van andere nieuwbouw wijken, maar vaker dan bewo ners van oude stadsbuurten. Daarmee is volgens het Ruimte lijk Planbureau (RPB) het doel van de Vinex-wijken gedeelte lijk bereikt. In de jaren negentig verscheen de Vierde Nota Ruimtelijke Or dening Extra (Vinex). Daarin stonden plannen om binnen enkele decennia in Nederland honderdduizenden woningen te bouwen. Bewoners van die nieuwbouw moesten gemoti veerd worden om zich zo wei nig mogelijk met de auto te ver plaatsen. Dat doel is gedeeltelijk bereikt, stelt het RPB. In vergelijking met bewoners van andere nieuwbouwwijken maken de Vinexbewoners vaker gebruik van het openbaar vervoer. Met name geldt dat voor wie in de binnenstedelijke nieuwbouw woont. In mindere mate voor bewoners van uitbreidingsloca ties als Leidsche Rijn bij Utrecht en Ypenburg bij den Haag. Dat komt volgens het RPB doordat bij Vinexlocaties van meet af aan is uitgegaan van goede aansluiting op het open baar vervoer. Onderzoek psycholoog van Pompekliniek door Margit Spaak Nijmegen - De grenzen aan de mogelijkheden om te voorspel len of een tbs'er opnieuw in de fout gaat, zijn mogelijk in zicht. In de afgelopen decennia is er grote vooruitgang geboekt, maar wetenschappelijk onder zoek doet vermoeden dat er al tijd een behoorlijke onzeker heidsmarge zal blijven bestaan. Dat zegt psycholoog M. Philip- se, beleidsmedewerker bij de tbs-inrichting Pompekliniek in Nijmegen. Philipse promoveert volgende week aan de Radboud Universiteit Nijmegen op een langjarig onderzoek naar het ri sico van delictherhaling bij tb- s'ers. Hoewel het ministerie van justitie alle medewerkers van tbs-klinieken heeft verzocht om mediastilte in acht te nemen, wil Philipse wel ingaan op de conclusies van zijn onderzoek onder 132 patiënten in zeven tbs-klinieken. Philipse vond dat ongeveer 20 (advertentie) ptristel Vroone Wtntambassadeur psychologie slaagd? Gefeliciteerd! Dg geen studiekeuze gemaakt? itdek wat de studie psychologie Leiden je te bieden heeft op 24 °i tijdens Last Minute Leiden. Universiteit Leiden hvw.studereninleiden.nl 071527 1111 procent van de tbs'ers opnieuw een ernstig seksueel- of ge weldsdelict plegen, waarvoor ze opnieuw een veroordeling op lopen. Opvallend is, dat de kans op delictherhaling telkens gro ter wordt naarmate een veroor deelde vaker probeert te vluch ten uit de kliniek of tijdens ver lof. „Daar moet nader onder zoek naar worden gedaan, maar een voor de hand liggen de verklaring is dat dergelijke mensen zich in het geheel niet willen onderwerpen aan regels en geen belang zien in hun ei gen toekomst. Het is zeker een factor die behandelaars moet waarschuwen om heel erg uit te kijken", aldus de onderzoeker. Philipse ontdekte ook, dat zelfs ervaren behandelaars niet in staat zijn alleen op basis van hun eigen indrukken schijn- aanpassing te scheiden van de feitelijke vooruitgang van een patiënt. „Je ziet dat sterk bij psychopaten. Die zijn door hun aandoening als geen ander in staat om zich heel anders voor te doen dan ze zijn en bijvoor beeld telkens maar spijt te be tuigen over hun daden. Hun manipulerend gedrag verbergt dat ze in werkelijkheid zeer re cidivegevaarlijk zijn." In een aantal tbs-klinieken is de observatie van de hoofdbehan delaar het doorslaggevende cri terium om te beslissen of een patiënt op proefverlof kan. Phi lipse pleit ervoor daar mee te stoppen: „De individuele klini sche indruk van een patiënt - in de tbs een dagelijks onderwerp van gesprek bij communicatie over delictrisico - is beslist niet voorspellend voor het feitelijke gedrag. Daarom moeten altijd minstens twee behandelaars hun oordeel geven en daar naast is het gebruik van een standaard-scorelijst noodzake lijk." In de Pompekliniek wordt volgens de onderzoeker al op die manier gewerkt. Andere risicofactoren die de kans op herhaling van delicten vergroten, zijn volgens Philipse persoonlijkheidstoornissen en verslaving. Mensen die in een psychose een misdrijf plegen, vallen gemiddeld het minst vaak terug in strafbaar gedrag. „Dat komt denk ik omdat een psychose goed behandelbaar is met medicijnen en bovendien vertrekken deze patiënten na hun tbs vaak naar een instel ling, waar ze onder toezicht blijven, zodat ze hun medicij nen trouw innemen. den hjvag/anp - Het verzoek om de vaste telefoon van de echtgenote van de ont snapte tbs'er Wilhelm Schippers af te luis teren, is vorige week afgewezen omdat de wet dit middel verbiedt bij de opsporing van voortvluchtigen. Ook wisten de autori teiten niet welke telefoonnummers hij ge bruikte. Na zijn ontsnapping belde hij re gelmatig met zijn vrouw. Dat blijkt uit de antwoorden van minister Donner van justi tie op ruim honderd vragen die leden van de Tweede Kamer hebben gesteld over zijn brief over de kwestie. Het wetsvoorstel dat het tappen wel mogelijk maakt, is inmid dels aangenomen. Maar de wet treedt pas op 1 juli in. Het is mogelijk om daar alvast op vooruit te lopen. Toen de officier van justitie bijna een week na de ontsnapping alsnog aan de rechter-commissaris toe stemming vroeg voor een telefoontap, gaf die echter aan daar „niet toe genegen te zijn", schrijft Donner. Vanaf zondag zijn wel zogeheten printer- tabs geplaatst op de twee mobiele num mers van de vrouw, die volgens de minister pas die dag bekend werden. Met printer tabs kan justitie zien of, wanneer en hoe lang er contact is geweest met deze num mers. De printertabs van 7 tot en met 12 ju ni zijn echter nog niet beschikbaar. De tbs- kliniek van Schippers had geen mobiele te lefoonnummers van hem en voor zover be kend had hij ook geen gsm bij zich toen hij de kliniek verliet. Ook is niet bekend of de man nadat hij de benen had genomen, een mobieltje heeft gebruikt. Daardoor was het niet mogelijk om zijn positie te bepalen. Bij zijn aanhouding had hij twee mobiele tele foons bij zich. Achteraf is gebleken dat Schippers bewust is gevlucht tijdens het begeleid verlof. Zo heeft hij zijn computer leeggehaald en foto's van de muur van z'n kamer gehaald. De foto's liet hij achter bij zijn echtgenote in Eindhoven, waar hij vo rige week dinsdag op bezoek was geweest. den hjiag/gpd - De van moord verdachte tbs'er Wilhelm Schippers kreeg in september vorig jaar van de rechter in Am sterdam een jaar de tijd om zijn gedrag te verbeteren. Volgens de kliniek gleed hij af. Hij werd steeds wan trouwender en min der aanspreekbaar. Als hij de kans kreeg, greep hij naar drank of drugs. Op vrije voeten zou Schippers volgens zijn behan delaars op lange termijn ge vaarlijk zijn. Dit blijkt uit de beschikking van de rechtbank van Amsterdam, die gisteren is vrijgegeven. De rechtbank wilde Schippers niet alle hoop op een leven buiten de kliniek ontnemen. In plaats Kliniek zag man verder afglijden van de door het openbaar mi nisterie geëiste twee jaar ver lenging van de terbeschikking stelling, kreeg Schippers daar om een jaar de tijd om zijn ge drag aan te passen. Na een jaar zou de rechter zich weer over de toekomst van Schippers bui gen. De kliniek moest in die zelfde periode een dossier aan leggen van alle pogingen om Schippers langzaam in de maatschappij te laten terugke ren. De rechter baseerde zich bij zijn uitspraak op een advies van een jaar daarvoor, dat niet openbaar is. Daarin zou zijn ge sproken van een 'voorzichtig stijgende lijn' in het gedrag van Schippers, die toen net ge trouwd was. Mede op basis van dit advies besloot de rechter ook in 2003 om de tbs met een jaar en niet met de gevraagde twee jaar te verlengen. Na deze uitspraak in 2003 trok Schippers zich terug en werd passief en apathisch. Het lukte hem niet meer om het geleerde in de praktijk te brengen. Hij stond niet open voor behande ling, weet de oorzaak van zijn gedragsproblemen aan ande ren. „Dat het behaalde behan delresultaat broos is wordt be vestigd", aldus de behande laars. „De kans op gewelddadig gedrag op korte termijn werd als gering beoordeeld, op de lange termijn als matig tot groot." Schippers' toekomst was volgens zijn behandelaars twijfelachtig. Hij was niet ge motiveerd om te gaan werken, had geen sociaal netwerk en vond zelf dat hij geen behande ling meer nodig had. Als hij de kans zag greep hij naar drank en drugs. Waar hij die vandaan haalde is vooralsnog onduide lijk. door Ap yan den Berg en Jaco van Lambalgen den hjvag - Als kabinetsinforma teur fietste hij in de zomer van 2002 steevast met een kaars rechte rug naar het Binnenhof, waar hij bijkans uitgroeide tot een toeristische attractie. Door voortdurende problemen met ontsnapte tbs'ers zit justitiemi nister Piet Hein Donner (CDA) in eens een stuk minder stevig in het zadel. „Ik hoor niet van u dat u mor gen al iets gaat veranderen. Mi nister, waarom stapt u niet ge woon op?" Opeens is het dood stil in de grote zaal van de Tweede Kamer. Het is halver wege het debat over de ont snapte tbs'er Wilhelm Schip pers, en de vraag van Geert Wil- ders hangt loodzwaar in de lucht. Alle Kamerleden kijken naar de minister van justitie. Piet Hein Donner recht zijn rug en zegt dan: „De verleiding is soms groot, met alles wat ik mij hier moet laten welgevallen." Om op zijn droge juridische manier te vervolgen: „Dat zou ik doen als ik zelf tot de conclusie zou komen dat ik weg moet, maar dat is hier niet het geval. Of als u zou aandringen op een fun damentele wijziging van het tbs-stelsel. Die ben ik niet be reid mee te maken. En in de derde plaats als de Kamer het vertrouwen in mij opzegt. Maar dat is aan de Kamer." Om dan verder te gaan met het betoog waarin hij gestoord werd. Het is Donner ten voeten uit. Uiterlijk onbewogen probeert hij in precieze, juridische ter men andersdenkenden te over tuigen van zijn gelijk. Onver stoorbaar, volstrekt van zichzelf overtuigd. Intimi schetsten Donner als een kundig jurist. Altijd recht in de leer, mede dank zij een streng protestante opvoeding. On kreukbaar en principieel dus ook. En een beetje eigenwijs. Hij is innemend en toeganke lijk, maar komt naar buiten toe wat streng en steil over. Hij lijkt een kamergeleerde, die niet veel voeling heeft met de dage lijkse gang van zaken. Dat is echter schijn. De minister is, mede door zijn drie jonge zoons, heel wat min der wereldvreemd dan hij lijkt. Hij koestert echter zijn wat def tige imago, en hult zich expres in driedelig grijs om aan te ge ven dat het bestuur op een ze kere afstand staat van de gewo ne burgers. Donner heeft een glansrijke carrière achter de rug. Hij was topambtenaar bij Justitie, be landde in de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (van 1997 tot 2002) en werd zelfs voorzitter. Hij was tot het moment dat hij als minister aantrad, lid van de Raad van State. WD-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali noemde Donner 'een door en door fatsoenlijk mens'. Betrokkene was ermee in zijn nopjes: „Blij dat sommige men sen dat van mij zeggen." De rechtsleer zit mr. Jan Piet Hein Donner (Amsterdam, 20 oktober 1948) in het bloed. Hij Minister Donner overleefde gisteravond het debat over de ontsnapte tbs'er. Foto: GPD/Phil Nijhuis is zoon van de vooraanstaande rechtsgeleerde André Donner, die tussen 1958 en 1979 rechter was aan het Europees Hof van Justitie. Vader Donner zat ook in de commissie van wijzen die in de jaren zeventig de Lock- heedaffaire rond prins Bern- hard onderzocht. Herhaalde verzoeken om minister te wor den, sloeg vader in de wind. Misschien wijs geworden door diens vader lan - grootvader van Piet Hein - die in 1926 wél minister werd. Nota bene al op 35-jarige leeftijd. Donner is trots op zijn roemruchte voor vaders. Hij mag nog steeds graag aanhalen wat zijn groot vader bij de behandeling van een wet te berde bracht. Donner is vrijwel onmisbaar voor dit kabinet. Hij gold lang als de mentor van de redelijk onervaren minister-president. Dat werd treffend zichtbaar werd toen hij in een spoedde bat in 2002 over de toen rebel lerende prinses Margarita pre mier Balkenende soufi||erde. Bovendien is hij de spil in de terreurbestrijding, waarbij hij WD-coUega lohan Remkes van binnenlandse zaken in een bij rol heeft gedrukt. Hij verwierf de 'koosnaam' terreur-tsaar. Donner heeft inmiddels bewe zen tegen een stootje te kun nen. Hij keerde de aanzwellen de stroom bolletjesslikkers op Schiphol, en overleefde de op hef over marinier Erik O., die in Irak iemand doodschoot. Bij de ontvoering en verkrachting van een meisje uit Eibergen, ook door een ontsnapte tbs'er, kreeg hij een motie van wan trouwen van PvdA en LP F aan de broek. Donner bleef. En ook gisteren slaagde hij erin een meerderheid van de Kamer aan zijn kant te krijgen. r

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3