Stage lopen in enorme zandbak WEG WIEL 2 Gouden toekomst in verschiet voor privé-jet in Nederland 4' Autotelevisie: st-t-totter-tv of toekomstbeeld? Mondeo Futura wordt Platinum Amsterdam - De Mondeo van Ford is uiterlijk vernieuwd. De auto is te koop vanaf 23.000 eu ro. Wat vorig jaar Futura heette, wordt nu Platinum, met veel uitrusting, vooral bedoeld voor de zakelijke rijder die is gesteld op luxe en comfort. De Plati num heeft een leaseprijs vanaf 579 euro per maand. Aan boord onder meer een navigatiesys teem, spraakbediende klimaat regeling, telefoon, audio en na vigatiesysteem, regensensor, parkeersensor achter en instap- verlichting in de buitenspiegels. Als 1.8 16v kost hij 27.000 euro. De 2.0 liter TDCi diesel kost 30.000 euro. Kenteken voor brommer/scooter utrecht - Na de caravans zijn nu de brommers aan de beurt: die krijgen vanaf 1 september een kenteken. Maar ook snor fietsen, bromscooters, brom- mobielen en fietsen met hulp motor (zoals een Solex). Dat kenteken gaat 22,50 euro kos ten. Het kan tot 1 november van dit jaar aangevraagd wor den bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW). KALENDER JUNI 17-19 Internationaal Keverweekend, Budel. 18-19 Italia a Zandvoort.- Circuit Park Zandvoort. www.circuit-zandvoort.nl 18-19 24 Uren van Le Mans, Frankrijk www.lemans.org 19 21ste Nationale Oldtimer dag, Lelystad. 23-26 AutoMaxx Summer Edition, Evenemententerrein Walibi World, Biddinghuizen. 016 5503 554. www. automaxx. nl 24-26 Goodwood Festival of Speed, Goodwood, West Sussex, Groot-Brittannië. www.goodwood.co.uk Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. vrijdag 17 JUNI 2005 FORMULE 1 Stand WK 2005: 1. Alonso - Renault - 59 pt 2. Raikkonen - Mercedes - 37 pt 3. Trulli - Toyota - 27 pt GP Canada - 12 juni 2005 1. Raikkonen (Fin) McLaren 2. M. Schumacher (Dui) Ferrari 3. Barrichello (Bra) Ferrari GP Europa - 29 mei 2005 1. Alonso (Spa) Renault 2. Heidfeld (Dui) Williams 3. Barrichello (Bra) Ferrari GP Monaco - 22 mei 2005 1. Raikkonen (Fin) McLaren 2. Heidfeld (Dui) Williams 3. Webber (Aus) Williams GP Spanje - 8 mei 2005 1. Raikkonen (Fin) McLaren 2. Alonso (Spa) Renault 3. Trulli (Ita) Toyota GP San Marino - 24 april 2005 1. Alonso (Spa) Renault 2. M. Schumacher (Dui) Ferrari 3. Button (GB) BAR Honda GP Bahrein - 3 april 2005 1. Alonso (Spa) Renault 2. Trulli (Ita) Toyota 3. Raikkonen (Fin) McLaren GP Maleisië - 20 maart 2005 1. Alonso (Spa) Renault 2. Trulli (Ita) Toyota 3. Heidfeld (Dui) Williams GP Australië - 6 maart 2005 1. Fisichella (Ita) Renault 2. Barrichello (Bra) Ferrari 3. Alonso (Spa) Renault Verdere F1-programma: 19 juni - Grand Prix Verenigde Staten (Indianapolis) 3 juli - Grand Prix Frankrijk (Magny-Cours) 10 juli - Grand Prix Engeland (Silverstone) 24 juli - Grand Prix Duitsland (Hockenheim) 31 juli - Grand Prix Hongarije (Hungaroring) 21 augustus - Grand Prix Turkije (Istanbul) 4 september - Grand Prix Italië (Monza) 11 september - Grand Prix België (Spa-Francorchamps) 25 september - Grand Prix Brazilië (Interlagos) 9 oktober - Grand Prix Japan (Suzuka) 16 oktober - Grand Prix China (Shanghai) www.firacing.nl www.formulai.com amsterdam/anp - Privé-vliegtui- gen zijn in de Verenigde Staten voor de allerrijksten en directies van internationale concerns een normale manier van vervoer. In Europa begint deze vorm van rei zen net van de grond te komen. Vooral in Nederland blijkt er bij zonder veel vraag te zijn naar privé-jets. Vandaar dat Netlets, wereldwijd marktleider in het aanbieden van deze toestellen, flink wil uitbreiden in ons land. De meeste 'normale' reizigers moeten het aan boord van vliegtuigen doen met beperkte beenruimte en matig eten. Voor de rijken der aarde ligt dat an ders. Aan boord van hun privé- jet kunnen ze genieten van de beste maaltijden, een persoon lijke stewardess, grote leren leunstoelen en de allernieuwste films. Ze moeten er natuurlijk wel wat voor over hebben. Netjets goedkoopste aanbod kost 114.000 euro. Daarvoor krijgt de koper het recht 25 uur te vlie gen in het kleinste vliegtuig dat Netjets heeft. Grotere toestellen Aan boord van een privé-jet geniet men van de beste maaltijden, een persoonlijke stewardess, grote leren leunstoelen en de allernieuwste films. Foto's: GPD Vooral in Nederland is bijzonder veel vraag naar privé-jets. en meer vlieguren kosten al gauw tienduizenden euro's meer. Toch heeft Netjets, een Ameri kaans bedrijf en eigendom van superbelegger Warren Buffett, geen gebrek aan klanten. Onder meer General Electric, Texaco en Dow Chemical maken ge bruik van de privé-toestellen. Ook beroemde sporters als Ti ger Woods en Lance Armstrong hoeven nooit met een normale luchtvaartmaatschappij te vlie gen. ,,Deze lijst wekt wel de in druk dat een privé-jet een speeltje voor de allerrijksten is. zegt Robert Dranitzke, directeur communicatie van Netjets Eu rope. Met een eigen vliegtuig kunnen bedrijven veel efficiën ter werken, doordat directies Maar dat is echt niet het geval'geen uren hoeven te verdoen op luchthavens en volgens Dra nitzke rustig aan boord kunnen vergaderen. In Nederland telt Netjets 30 klanten, zegt Robert Baltus, vi ce-president van Netjets Bene lux. Hij wil niet zeggen wit zijn: „Dat ligt gevoelig". spreekt hij de verwachting dat het er veel meer word Nederland is namelijk eei groeimarkt voor privé-vlit gen. Tijdens de eerste ma van dit jaar vond 3 procei alle Europese vluchten va Jets vanaf Nederlandse lui vens plaats. Dat is een gro ruim 91 procent vergelekt 2004. In Europa is Netjets verliesgevend, maar in Ni land wordt al winst geboe Nederland heeft een hogt centratie van intemationa drijven en organisaties. Ve stuursvoorzitters en andei tegenwoordigers uit het hU drijfsleven moeten dan oen regeld in ons land zijn. Mi niet alleen grote concerns schouwt Netjets als poten klanten. Ook de rijken op Quote 500-lijst wil de ond ming benaderen met advi ties. „Deze mensen zijn v moeilijk te bereiken. De n mensen die onze advertei zien, kunnen een privé-vl tuig niet betalen", zei Dra ke. Het overgrote deel vai nieuwe klanten komt bij 1 terecht, omdat ze via viai het bedrijf hebben gehoo door Patrick Wiercx eindhoven - Stage lopen moe ten veel studenten, maar Wou ter Rosegaar, student marketing en communicatie aan de Fontys Hogescholen in Eindhoven, heeft wel een heel bijzondere plek ge vonden. Rosegaar kan zijn geluk niet op: hij loopt stage bij de woestijnrally Parijs-Dakar. Wouter Rosegaar (22) is een Pa rijs-Dakarfanaat. Hij heeft het er de hele dag over, zeggen zijn vrienden. Dat werd nog veel er ger toen hij vorig jaar Tonnie van Deijne bijstond in de voor bereidingen voor diens eerste rally. Rosegaar komt net als ga ragehouder Van Deijne uit het Brabantse plaatsje Zeeland. Als beloning mocht hij vorig jaar mee naar de officiële start van de rally. Tijdens de ritten verzorgde hij de website voor Van Deijne. „Het zijn ongelofe lijk spannende weken", zegt Rosegaar. „Het is avontuur." Maar hoe boeiend het meewer ken ook is, het verlangen naar méér groeide: „Eigenlijk wil je gewoon in die auto zitten", zegt hij eerlijk. Dit jaar neemt Rosegaar op nieuw allerlei organisatiewede voor Van Deijne op zich, zoals het regelen van sponsorgelden, de vele contacten. Met één groot verschil: deze keer zit hij naast Van Deijne als de grote start plaatsvindt. Het mes snijdt aan twee kan ten. Rosegaars betrokkenheid bij de rally telt als stage voor Fontys. Hij moet een marke ting- en communicatieplan schrijven. De toestemming van de hogeschool is nog maar net binnen. Tonnie van Deijne: „Zijn leraar zei dat hij het knap vond dat Wouter dit allemaal voor elkaar krijgt". De voorbe reidingen voor de rally, die in december start, zijn begonnen. Van Deijne is de rijder, Rose gaar de navigator. Ze rijden in een Mitsubishi Pajero 4x4 Ralli- Art. Deelnemen aan Parijs-Dakar is niet zonder gevaar. Van Deijne: „Je bent urenlang geconcen treerd bezig. Het is constant - Deelnemen aan Parijs-Dakar is niet zonder gevaar. „Het is constant opletten geblazen. Het is ruig terrein." Foto: Archief opletten geblazen. Het is ruig terrein". Rosegaar: „Je gaat een enorme zandbak in". Het twee tal gaat in het najaar nog oefe nen in een woestijnland. Waar schijnlijk wordt dat Tunesië. Hoewel pa en ma Rosegaar een beetje benauwd zijn over de stage, zien ze de ritten vol ver trouwen tegemoet, zegt hun zoon. „Ook op school leven heel veel mensen nu al erg mee." Van Deijne en Rosegaar hebben er al 'eerlijke gesprek ken' op zitten, zoals ze dat noe men. „Je zit twee weken in een hokje. Dan moet je van elkaar op aan kunnen. Maar daar ver trouw ik op", zegt Van Deijne. Achter Parijs-Dakar zit dezelfde organisatie als achter de Tour de France.Als je verdwaalt, komen ze je zoeken met een helikopter. Maar als je daar met brokken langs de weg staat, mag je het zelf oplossen. Dat betekent dat we nog veel te re gelen te hebben." Wouter Rose gaar heeft ook al de nodi gekregen. Zoals: zorg datl draagt met eén kraag. Val ne: „Het zand kruipt ovi Dat gaat op den duur hd velend schuren". door Rob van Ginneken Naast Digitenne stort ook com municatiegigant KPN zich sinds kort met zijn volle gewicht op di gitale televisie. Daarbij speelt au- to-tv als lokkertje een opvallende hoofdrol. Maar wen er maar vast aan: televisie in de auto wordt net zo gewoon als telefoon en navigatie. Tot voor kort was televisie in de auto iets voor de happy few. Soapies, dj's en andere BN-ers die het ongezien als gadget be stelden. Maakt niet uit wat het kost. Langzaam maar zeker komt autotelevisie echter ook voor de gewone koper in beeld. Naast Digitenne heeft KPN zich nu ook op digitale televisie ge stort. Als de voortekenen niet bedriegen spint de consument daar garen bij. We staan aan de vooravond van een titanenge vecht om de televisieabonnee. Net als dat enkele jaren geleden gebeurde met de mobiele tele foon. Om digitale tv te ontvan gen, heb je immers ook weer een chipkaartje van de een of andere aanbieder nodig. En dat kost de nodige euro's per maand. De eerste schermutselingen zijn al te zien. Digitenne en KPN lokken klanten door de beno digde apparatuur voor thuis met riante korting aan te bie den. Als eerste heeft KPN ook een klinkend aanbod voor de automobilist: voor 999 euro bouwen ze een compleet wer kende installatie in je auto. Tot 15 juni gooien ze er als extraatje zelfs een dvd-speler tegenaan. Het wachten is nu op de res pons van Digitenne, dat zijn ei gen CarTV heeft. Tot nu toe veel duurder, maar dat zal zon der twijfel rap veranderen. De nieuwe ontwikkeling kón niet op een mooier moment ko men. Infotainment (informatie en entertainment) is in de auto wereld een begrip geworden en in menige auto is dus al een beeldschermpje aanwezig. Bij voorbeeld voor navigatie. Ook de accessoirewereld voelt haar fijn aan dat de nieuwe trend nu echt begint te rollen. Afgelopen week lanceerde Morpheous daarom een relatief betaalbare ontvanger. Compleet met an tennes en afstandsbediening 599 euro. Nog voor de presen tatie van het systeem beproef- Hmognn In de Randstad en omgeving werkt autotelevisie overtuigend, de rest van het land komt binnen een jaar in beeld. Foto's: GPD De kosten Wie thuis al Digitenne of KPN heeft, kan het bijbe horende chipkaartje ook in de auto gebruiken. Het ligt voor de hand om een extra 'codekaartje' te be stellen. Bij Digitenne kost dat 3 euro per maand, bij KPN in combinatie met een extra ontvanger niets. Het normale abonnement bij Digitenne kost 8,95 per maand, bii KPN 13,95. Wie al een ander abonnement van KPN heeft -ook mo biel- krijgt korting. Hun laagste tarief is 7,95 per maand. Een complete au to-installatie bij Digitenne komt ingebouwd met beeldscherm op 1.399 eu ro, bij KPN op 999 euro. Het net gelanceerde Mor pheous pakket kost 599 euro plus inbouw. den we hem uitgebreid in de praktijk. Eerste conclusie: de techniek heeft niet stilgestaan. Nog niet zo heel lang geleden was het vooral boven de 100 ki lometer per uur een probleem om de ontvangst in stand te houden. Verbrokkelend beeld en geluid, een soort st-t-t-tot- tert-t-t-televisie als het ware. Daarom wordt een ontvanger in de auto dubbel uitgevoerd. In het kastje zitten twee ont vangers en er wordt aan beide zijden van de auto een anten- netje tegen het raam geplakt. Razendsnelle chips maken daar het best mogelijk beeld van. In de testauto bleek de ontvangst in de Randstad en omgeving zelfs vrijwel ononderbroken te werken, ook op de snelweg. Het is absoluut even wennen om onderweg achterin de auto naar CNN, BBC, België, Nickelodeon of Goede Tijden van RTL en Studio Sport van Nederland 2 te kijken. Het zenderpakket doet niet onder voor een kabelaan sluiting. Een beeldscherm voor in? Dat werkt om veiligheidsre denen alleen bij aangetrokken handrem. En terecht. In dat ge val kan de bestuurder echter uit een ruime selectie radiozenders kiezen, van Arrow Classic Rock via BNR tot de Concertzender. In een opvallend goede kwali teit trouwens. Heel handig is de mogelijkheid om voor het weg rijden even op teletekst te kij ken naar de actuele filesituatie. Kortom: zeker wanneer er al een beeldscherm in de auto zit, is autotelevisie lang niet zo raar als het klinkt. De kinderen hoor je sowieso niet meer, zolang er tenminste geen onenigheid ontstaat over de keuze tussen Een van de twee antennes in de auto. MTV en tekenfilms. Er zijn ook kritische noten te kraken. Het lijdt geen twijfel dat het de ko mende jaren net zo gewoon wordt als telefoon in de auto. Of een navigatiesysteem. Maar er zijn wel abonnementskosten aan verbonden. En we moeten zeker ook stilstaan bij de veilig heidsaspecten. Al dat info-spul aan boord leidt de bestuurder geweldig af. Het grootste strui kelblok is het feit dat digitale te levisie pas in de loop van vol gend jaar in het gehele land te ontvangen is. In de Randstad en omgeving werkt alles nu al verrassend goed, maar tf^e het land doorkruisten, auto op den duur helei beeld. Ergens op de Veil de kop van Noord-Holli wat verder in Brabant ei land is de pret uit. Het nieuws is dat de prijzeneer twijfel verder zullen dali vendien pakt Europa dej stap van klassieke tv n: nieuwe systeem daat op. DVB-T (want zo hei fideel) is al in grote deli België, Duitsland en de Europa te ontvangen. NfMa weg in de vakantie. u

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22