an Reek is winnen niet verleerd SPORT Telerdag Zoeterwoude vol traditie R9 lateurrenner rijdt nationale titelstrijd op thuisparcours vrijdag 17 juni 2005 ter van der Hulst De armen van André van ijn deels rood van kleur, uvenir van een wieler- [|n Maartensdijk. Ruim een eleden ging de renner in ;te bocht hard onderuit, erste buiteling sinds een ban Reek die zes jaar lang [koersen reed en vorig jaar elfde plaats zijn rentree l met overwinning, weet wat de onaangename kan- an het wielrennen zijn. jef ging het de A-amateur jelopen jaar immers voor id. Ondanks dat hij er tijd uit was, heeft de 37- Van Reek al weer twaalf op zijn naam staan. Daar- hij meteen een van de jten voor het nationale ■nschap dat zondag in irdt gehouden, het dorp ran Reek opgroeide, [eek, die Lisse twee jaar •n verliet voor een nieuw- woning in Nieuw-Ven- leeft in de jaren dat hij leelnam aan wedstrijden elijks aan wielerinstinct iet. In Maartensdijk be- ïij dat de renner die als de laatste bocht zou ron- e zege voor het oprapen ,Ik ging er alleen te hard t was de eerste keer sinds rentree dat ik asfalt heb l" Schaafwonden op ar- n benen en een kneuzing bovenbeen waren het re- t. Zijn deelname aan het mt er niet door in gevaar, ollega-renners van Van ceken een jaar eerder in ensdijk ook al vreemd op jn capriolen. Na zes jaar gheid moesten de scher- ntjes bij de Venneper die verleden zeges aaneen r toch wel af zijn. Ze kwa- edrogen uit. „Ze gunden overwinning wel, maar rden ook wel grappen emaakt. Ze vroegen met aar ik de volgende keer want dan konden ze die mijden. Ook in de na- sdaagse in de Duin- en streek was het wat rusti- e broertjes Van de Reep Mannen Dekker Tennis op jacht naar titel André van Reek: „Als je kampioen wordt, moetje het ook overtuigend doen. Aanvallen is mijn kracht." Foto: Henk Bouwman en ik reden er, zodat een hoop jongens besloten om een ande re kant op te gaan." Zelf was Van Reek niet verrast over het feit dat hij meteen weer meedeed om de prijzen. Ook al was hij in 1998 gestopt, omdat de wedstrijden niet meer vielen te combineren met zijn baan bij een expeditiebedrijf, de fiets bleef toch trekken. Bij de club trainde hij de nodige uurtjes. Vorig jaar had hij een duidelijk doel voor ogen. Van Reek wilde de Marmotte rijden, een Frans wielerspektakel ver gelijkbaar met de Elfsteden tocht. Achtduizend deelnemers stonden aan het vertrek voor de 178 kilometer lange rit over Al penreuzen als Croix de Fer, Te- in Lisse trekt vierhonderd deelnemers vormt komende zondag ineel voor het NK wiel- :n voor amateurs A, vrou- 1, Masters 40+ en Masters to'n vierhonderd renners lin de verschillende cate- ;n strijden om vier natio- itels. en Toervereniging De ostreek organiseerde het eerder in 1998. Dit kam- schap kreeg de club pas toegewezen.Amers foort gaf de organisatie aan de wielerbond KNWU terug, om dat de benodigde vergunnin gen door de gemeente niet werden verleend", zegt Henk van der Wal, voorzitter van de rennerssectie van De Bollen streek. Rond de vijftig vrijwilligers - verkeersregelaars, chauffeurs, ronde-arts, moeten het evene ment zondag in goede banen leiden. Om ae veiligheid te ga- legraphe, Galibier en Alpe d'Huez. Na 6 uur en 36 minu ten bereikte hij als vijftiende de finish. „De voorbereiding duur de een jaar en zo ben ik eigen lijk ook weer in het wedstrijd circuit terecht gekomen." Van Reek ging in Maartendijk verder waarmee hij was ge stopt: winnen. Toch is er het nodige veranderd. „Als ik vroe ger 24 keer in een jaar won, vond ik het nog niet genoeg. Dat gevoel hoeft van mij niet meer, ik wil gewoon plezier in het fietsen hebben." Van Reek zocht wel nieuwe uitdagingen, bijvoorbeeld in de zwaardere elite-klasse, maar daar won hij ook weer. „De mensen gaan steeds meer van je verwachten, randeren wordt het parcours volledig afgezet. „We hebben bewoners een brief gestuurd. Als zij hun huis wülen verlaten kunnen ze contact opnemen met onze medewerkers, zodat ze kunnen vertrekken op een moment dat het veilig is", al dus Van der Wal. De renners rijden verschillen de ronden van 6,4 kilometer over een vast traject. De start is aan de Spekkelaan, waarna ze omdat alles zo gewoon wordt, maar ik denk dat je het als ren ner langer volhoudt als je tegen die eerste zege aan zit te hik ken. Je verlangt dan echt naar dat ene moment." Het succes maakte hem ook ge makzuchtig. „De mentaliteit die ik nu heb om hard te trainen had ik toen niet. Daarom heb ik zoveel waardering voor Sebasti an Langeveld. Hij heeft het ta lent en de wil om het uit te bouwen. Ik heb dat nooit ge had, het ging me te gemakkelijk af." De 20-jarige Langeveld won onlangs in Olympia's Tour de koninginnerit. Van Reek con stateert het als een feit en niet als een verwijt aan zichzelf. „Ik heb er geen spijt van dat ik er hun weg vervolgen via de Loosterweg-Zuid, Johan Speel- manweg, Akervoorderlaan, Achterweg-Zuid en Achterweg, om weer terug te keren op de Spekkelaan. Om 09.30 bijten de vrouwen B het spits af. Om 11.00 uur zijn de Masters 50+ en om 13.00 uur de Masters 40+ aan de beurt. Het hoofdnummer - amateurs A - begint om 15,15 uur. niet meer aan heb gedaan. Er zijn maar heel weinig renners die slagen als prof." Plezier staat dus voorop en zijn huidige baan als onderhouds monteur bij een baggerbedrijf draagt daaraan bij. Van Reek verblijft geregeld voor zijn werk in Groningen en Duitsland. „Dan gaat het fietsje mee ach ter in de auto. Als de meeste collega's 's avonds een pilsje in de buurt van het hotel gaan drinken, stap ik anderhalf uur op de fiets. Dan ga ik van Gro ningen naar Dokkum of Drach ten." Van Reek mist op die ritten wel de competitie, want hij houdt van strijd, van aanvallen. Dat bleek in 1996 toen hij in Em- men al eens de nationale titel bij de A-amateurs won. „Ik ging er vandoor en reed tachtig kilo meter in mijn eentje. Het pelo ton liet me op niet meer dan anderhalve minuut zwemmen, maar niemand nam het initia tief om mij te achterhalen. Bij de amateurs heb je niet echt een ploegenspel zoals bij de profs. Iedereen rijd voor zich zelf. Als je kampioen wordt, moet je het ook overtuigend doen. Aanvallen is mijn kracht." Hij ziet in Lisse vele kanshebbers voor de titel. „Maar als ik ten onder ga dan is dat strijdend." warmond - Misschien wordt het hun laatste kunstje, mis schien plakken ze er nog een seizoen aan vast. Het mannen- team van Dekker Tennis speelt dit weekeinde de play-offs om het landskampioenschap. Voor de derde achtereenvolgende keer is de ploeg uit Warmond favoriet. Robin Verbeet (35), een van de ervaren tennissers in de ploeg, geeft zijn team een goede kans. „We zijn nu beter in vorm dan aan het begin van het seizoen." Het team is ongeveer drie jaar bij elkaar. Jasper de Regt en Martijn de Lange speelden al bij Dekker, Sijmen de Lange en Verbeet kwamen daarbij. Een jaar later werd het team nog versterkt met Bas Wild en Wim- pe Thomas. Allemaal geen jon ge honden meer. Dekker ein digde op de eerste plaats in de eredivisie, ondanks een slechte start. „We hebben allemaal kin deren, behalve Sijmen. We heb ben de hele winter nauwelijks iets gedaan en dat bleek. Ik heb bij lange na niet mijn beste ten nis gespeeld, geen van ons ei genlijk, alleen Martijn haalde een goed niveau." Na drie wedstrijden stond de ploeg er niet goed voor. „We hebben elkaar een avond eens recht in de ogen aangekeken met de vraag: wat willen we nou? Willen we op deze half slachtige manier doorhobbelen, of willen we echt weer voor het kampioenschap gaan? Dat ant woord was heel eenduidig het laatste." De drive die minder was, de verzadiging in het team dat kampioen en tweede was geworden, die drive kwam te rug. „Als de resultaten beter worden en je pept elkaar op, dan wordt het vanzelf weer scherper. Je traint net even be ter, harder. De spirit is er weer." Door die spirit vertrouwt Ver beet op een goede afloop. „We hebben de stijgende lijn te pak ken en die moeten we dit week einde volhouden." De laatste puntjes zetten de mannen gis teravond op de i. „Onze kracht was de eerste jaren het dubbel spel. We kwamen altijd wel 2-2 uit de single en in het dubbel waren we nauwelijks te ver slaan. Daar hebben we dit jaar wat meer moeite mee, op de laatste training hebben we daar dan ook extra aandacht aan be steed." De kracht van Verbeet ligt voor namelijk in dat dubbelspel. Daarin haalde hij ooit de vijfde plaats op de nationale ranglijst. De geboren Rotterdammer ten niste in Vlaardingen in de twee de klasse en merkte dat hij het niveau ontsteeg. Op zijn zeven tiende ging hij naar Leimonias in Den Haag, waar hij twee keer een seizoen in de eredivisie-ge mengd speelde. Die klasse wordt twee niveaus hoger inge schaald dan de eredivisie-man nen. Verbeet heeft het nu naar zijn zin in Warmond, bij de ploeg die voor de derde keer mee strijdt om de landstitel. Het toernooi is bij Dash '35 in Dor drecht, de titelverdediger. Dash veroverde het kampioenschap vorig jaar door Dekker, toen ti telhouder, net achter zich te la ten. „We kwamen drie games tekort om opnieuw te winnen", herinnert Verbeet zich. „En dat terwijl we in de reguliere com petitie met overmacht als eerste waren geëindigd." Dekker be gint met een halve finale tegen Tegelen. Die ploeg heeft drie spelers uit Duitsland.Als zij op oorlogssterkte zijn, schat ik de kans dat wij winnen op zestig procent", zegt Verbeet. „Maar de Duitse competitie is ook in een beslissend stadium, dus die jongens ontbreken misschien en dan nemen onze kansen na tuurlijk toe." Wat er dan gebeurt met het team, is nog niet duidelijk. De kans bestaat dat een of twee spelers ermee stoppen. „Hoe wel het moeilijker is om af scheid te nemen als je wint dan wanneer je verliest", meent Verbeet. Ook wat hij doet weet hij nog niet. „Ik ben een enor me tennisliefhebber. Mijn vrouw heeft wel eens gezegd: het zit in je bloed. Ik ben bang dat wanneer ik stop met com- petitietennis, de stok achter de deur om te gaan trainen ook wegvalt. En dat wil ik niet, ik vind het veel te leuk om te ten nissen." rjan Nowee woude - Even zag het er lit dat er dit jaar geen lag van Zoeterwoude •men, maar zondag zal ditionele 'rondje om de )toch meerdere malen 1 verreden. De bewoners a gewoon gaan genieten )f 24ste Wielerdag. Met weer in aantocht, ver- PR-man Gerard van der dat het dorp weer zal isto j André Hilgersom in het van vorig jaar vertrok, ik Bhet Wielercomité geen kj ter meer.- Hilgersom aan de Dorpsstraat, moet plaatsmaken voor iw van een supermarkt, it hij echter niet op te n en nu wordt er zelfs nteigening gedacht. Hij nrecht tegenover de ge- Zoeterwoude en wil leer voor de gemeen- doen. Na zijn vertrek is r Hoeven de 'kartrekker' e !t Wielercomité gewor- 0 le plaats van voorzitter for oor André gereserveerd, »d neemt zijn positie in. me zijn standpunt wel llen, maar het blijft een nde situatie. Omdat voude er niet onder mag _^is in februari toch beslo- ön de Wielerdag weer te eren." 24ste editie op rij is de ag een aardige traditie en. „Wat mij betreft is inde al jaren een traditie ng de gemeente erachter OU aan, zal dat ook zo blij- ■egt de geboren en geto- eterwoudenaar. Dat lijkt robleem. Voor de ver- 'illfiide ritten zondag begin- illen de obstakels (plan ten, paaltjes) in het par- (611 loor de gemeente zijn IUt<ferd. Daarnaast is de ge- ook een van de hoofd- rs. Toch zijn de financi- jaar wat minder. „Bij de Gerard van der Hoeven: „Er is niets mooier dan vanuitje tuin met een biertje erbij en de zon erop, de ren ners te zien koersen." Foto:Hielco Kuipers evaluatie van de Wielerdag zul len we kijken wat hier de reden van is, maar volgend jaar kun nen we gewoon ons vijfentwin tigjarig jubileum vieren." Mo gelijk gebeurt dat met wat extra activiteiten. Daarbij is een pro- minentenrace een van de mo gelijkheden. De laatste keer dat dat gebeurde was in 2001. „Toen won oud-schaatsster Ju dith Straathof, Zoeterwoude- Dorpse sportvrouw van de twintigste eeuw", zegt Van der Hoeven. Dat zal dit jaar sowieso niet ge beuren. Simpelweg omdat er geen wedstrijd voor vrouwen is. „Die had ik wel graag gezien, maar de dames hebben elders verplichtingen. Extra jammer natuurlijk omdat de Zoeter- woudse Suzanne de Goede nu niet zal verschijnen. Zij heeft een mooie erelijst in Zoeter woude met als hoogtepunt een overwinning in 2000", legt Van der Hoeven uit. Dit jaar bestaat het programma uit een criterium voor nieuwe lingen, de verschillende grut- rondes voor kinderen van ba sisscholen, de burgerronde en om 15.45 de start voor de elite en beloftes. Het parcours is 1570 meter, wat betekent dat de afsluitende wedstrijd van tach tig kilometer, 54 ronden telt. Volgens Van der Hoeven beho ren oud-winnaars Stougje, Hor dijk en Vuurens tot de favorie ten om als eerste te finishen. „Die hebben zich al bewezen in Zoeterwoude en hebben dus wat te verdedigen." Dat deze renners aanwezig zullen zijn, is geen verrassing. De afspraak is namelijk dat recente winnaars altijd terugkomen. Niet alleen de wedstrijd is een traditie, dat geldt ook voor de datum. Elk jaar op de derde zondag van juni is de Wieler dag. Liefhebbers houden er re kening mee en zetten het in hun agenda. Maar waarom nou de derde zondag van juni? Er Zijn verschillende redenen. „Het is belangrijk dat de wed strijd buiten het voetbalseizoen valt en niet op de dag van het Nederlands Kampioenschap wordt gehouden", vertelt Van der Hoeven. „Daarnaast is de kalender erg druk bezet. Op de eerste zondag is de Sterrit van Zoeterwoude, een fietspuzzel- tocht, op de tweede de mara thon van Leiden en op de derde dus de Wielerdag." Als het zondag inderdaad mooi weer wordt, staat niets een ge zellige dag in de weg. „De Wie lerdag is best bekend en ik ver wacht een goede publieke op komst. Natuurlijk de mensen uit het dorp, maar ook liefheb bers van buitenaf en de aan hang van de renners", verwacht Van der Hoeven. „Ze weten dat ze hier goede wielersport te zien krijgen en als het weer meedoet, is het helemaal ide aal. Er is niets mooier dan van uit je tuin met een biertje erbij en de zon erop, de renners te z^n koersen." Naam: Stephan Assendelft. Sport en club: softbal in het eerste van Lisse Flags. Af en toe speel ik ook met het tweede mee, als zij te weinig man heb ben. Geboren: 6 juli 1988 in Leiden. Woonplaats: Lisse. Broers/zussen: een oudere broer, Bart, en een zusje, Elise. Opleiding: eerstejaars Sport en Bewegen bij het ROC Leiden. Partner: geen. Lengte: 1.80 meter. Gewicht: 62 kilo. Positie: pitcher. Daarnaast ook korte stop en achtervelden Links/rechtshandig: rechts. Sterke punt: als pitcher kan ik wel aardig gooien, zowel on der- als bovenhands. En als ik in het veld sta, dan is vangen mijn sterke punt. Zwakke punt: dat is moeilijk te zeggen. Ik vind fielden wel moeilijk. Dat is als je korte stop staat en je vooral de lage ballen moet pakken. Trainers: voorheen mijn vader, Nico. Op dit moment is Bram Jongerius mijn trainer. Hoogtepunt: dat is heel recent. Afgelopen zaterdag haalde ik in de wedstrijd tegen Bandadi- kas Danger een slaggemiddel de van .750. Dat wil zeggen dat ik drie op de vier ballen raak en dat is wel veel. Dieptepunt: als softballer heb ik nooit een dieptepunt gehad. Ik heb wel als voetballer, bij FC Lisse, tweemaal een blessure aan mijn kniebanden opgelo pen. De eerste keer was ik er drie maanden uit en de tweede keer duurde het vier tot vijf maanden. Leukste tegenstander: RCH- /Pinguïns. Toen ik daar een keer speelde, zagen twee pit chers mij gooien. Zij vroegen toen of ik mee wilde trainen en dat heb ik gedaan. Vandaar ook dat ik het leuk vind om te gen hen te spelen. Favoriete club: dat is mijn ei gen club. Hobby's: vooral sporten. Soft bal en voetbal dus, maar ook schaatsen in de winter en zaal voetbal. Daarnaast ga ik graag met mijn familie om. Foto: Taco van der Eb UIT DE DEKKING Krant/tijdschrift: Voetbal To taal. Dat is een gratis blad van de KNVB dat ik maandelijks krijg. Muziek: heel verschillend. Van R&B tot après-ski tot dance. Eten: shoarma. Drinken: Smirnoff Ice. Huisdier: we hebben een hond, Monty. Respect voor: mijn opa. Hij komt altijd kijken en helpt me ook, ondanks dat hij een slech te gezondheid heeft. Hekel aan: mensen die denken dat ze goed zijn. Daar kan ik wel een flinke discussie mee voeren. Vakantie: ik ben één keer naar Japan geweest, maar normaal blijf ik in Nederland. Politiek: ik volg de politiek niet echt. Ik zou niet weten op wie ik zou gaan stemmen, maar dat mag ik nu toch nog niet. Geloof: ik geloof in reïncarna tie. Op de middelbare school heb ik het er een keer over ge had. Misschien is het wel een beetje vreemd, maar ik denk wel dat het waar is. Mooiste plekje in de regio: dat is Sportpark 'Ter Specke', de thuishaven van Lisse Flags. Toekomst club: die ligt waar schijnlijk op een lager niveau. Omdat één team zich voor de competitie heeft teruggetrok ken en er in het seizoen nog een team vertrok, zijn we met slechts vier teams over. De nummers drie en vier spelen volgend seizoen in de tweede of derde klasse en wij staan op ongeveer dezelfde positie. Dit seizoen zijn we nog eersteklas ser. Toekomst persoonlijk: hope lijk in de hoofdklasse, dus bij een andere club. Er is al wat contact geweest en mogelijk wordt het RCH/Pinguïns. Die spelen waarschijnlijk volgend seizoen op het hoogste niveau. Van welke sport houd je niet: hockey. Ik heb het wel eens ge daan, maar het ligt me niet. En kijken doe ik ook niet. Een avondje stappen met... Derek Jeter van de New York Yankees. Slechte gewoonte: Ageduldig. Dan zeggen ze meteen dat ik aan het puberen ben. Beste eigenschap: trouw. Ik zal bijvoorbeeld nooit een vriend verraden. Website: de website van Hi. Daar kan ik elke week vijftien gratis smsjes versturen. Softbalhumon die is er zeker. Bijvoorbeeld als je drie slag uit gaat. zeggen je teamgenoten dat je een kratje bier cadeau moet doen. En ook het veld in wijzen voor je gaat slaan. Als het dan niet lukt om de bal daar ook heen te slaan, word je uitgelachen. WK honkbal: daar ga ik zelf ook heen, waarschijnlijk in Haarlem. Ik denk wel dat Ne derland een goede kans maakt, de finale moet haalbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19