REGIO Weemoedig, trots en een beetje teleurgesteld Respect, liefde en geld VRAAG Kail staakt waardoor een goed deel van het treinverkeer in Ne- and vandaag plat ligt. Menig forens moet zich in allerlei bochten Ik begrijp wat Pro Rail bijtijds op maar niet wat het doet ™eernktze0k°0k Leidenaar TA- IANZEN die dagelijks op en neer reist naar Den Haag voor zijn [als programmeur bij de Sociale Dienst in de Hofstad. I fpat u vandaag naar werk? ide auto. Want per spoor gaat het niet. Jammer, want met de iis het dat wordt vandaag in de file staan? unee. Ik begin namelijk heel vroeg. Ik zit om zeven uur achter icomputer. Van files heb je rond die tijd helemaal geen last." tu waarom de werknemers van Pro Rail staken? eker. Omdat ze 4.75 procent loonsverhoging vragen en maar irocent geboden krijgen. Tussen vraag en aanbod zit derhalve flink gat." u begrip opbrengen voor de stakers? rwat ze willen op zich wel. Voor wat ze doen in mindere ma- fant Pro Rail presteert al jaren onder de maat. Ik trein gelukkig op een traject waar zich weinig problemen voordoen, maar je maar elke dag naar Utrecht of Amsterdam moeten. Daar gaat raak mis. Dan sta je nog wel eens stil. Of komt er helemaal t-Ad van Kaam archieffoto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN 01955, Vrijdag 17 Juni IEN - De Leidse raad heeft in principe besloten tot de bouw van lieuwe schouwburg op het Schuttersveld. Na bijna vijf uur onder- leien nam de Raad vannacht om één uur hiertoe het besluit. In nd met deze bouw werd een crediet van 15.000 gulden verleend het ontwerpen van een schetsplan overeenkomstig het rapport van meentelijke commissie van advies voor de bouw van een schouw- aan welk rapport wij indertijd uitvoerige aandacht hebben be llet Architectenbureau Postma te Gorssel zal worden opgedragen hetsplan te ontwerpen. Alvorens de beslissing viel, hebben alle es uitvoerig hun mening kenbaar gemaakt over de in het rapport ikkelde richtlijnen en werd van de zijde van B. en W. uitdrukkelijk rstaan gegeven, dat het hier nog maar slechts een principebesluit It en dat de Raad t.z.t. voldoende in de gelegenheid zal worden ld om aan de hand van het schetsplan zijn wensen, resp. op- of lerkingen naar voren te brengen. 11980, dinsdag 17 juni EN - Een flinke rij fietsers probeerde gisteren twee nieuwe Leidse iaden uit. De twee provinciale paden voeren de fietser vanuit Lei- aar Wassenaar en Zoeterwoude. De aanleg heeft zeven maanden urd en heeft anderhalf miljoen gulden gekost, archief Leidsch Dagblad i'» In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na Tng 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 'ln.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van h Dagblad, ANNO d-d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Directeur Guido Creuwels blikt terug op Parktheater Nog even en het is zover: zon dag sluit het Park-theater in Al phen aan den Rijn na vijftien jaar definitief zijn deuren en wordt het stokje overgedragen aan het nieuwe theater, Castel- lum. Ook al was dat al jaren bekend, het is en blijft toch een emotionele gebeurtenis, zo'n afscheid, zegt Guido Creuwels die er sinds 1997 de scepter zwaait en er zelf ook mee stopt. Monoloog van een thea terdirecteur. „Ik heb er gemengde gevoe lens bij, bij de sluiting. Ik ben wel een beetje weemoedig. Maar ook trots. Dankbaar. En een beetje teleurgesteld. Trots ben ik, omdat ik het gevoel heb dat we met onze mensen echt iets hebben neergezet. We begonnen met 75 voor stellingen per jaar, dat is uit gegroeid naar 130. Dat is niet alleen een kwantitatieve voor uitgang geweest. Het hele programma heeft nu een evenwichtige samenstelling, waarin alle disciplines goed zijn vertegenwoordigd, van cabaret en toneel tot muziek en dans. Ook vooruitstreven de voorstellingen hebben een plek gekregen. „Er ligt dan ook een goede ba sis voor een verdere uitbouw van het theaterleven in Al phen. Dat is ook ons streven geweest, zoals verwoord in onze beleidsnota van 1998. Meer dan 130 voorstellingen kan gewoon niet, dat is finan cieel niet haalbaar. Met caba ret werd echt verdiend, daar mee hebben we geld over ge houden om andere voorstel lingen naar het Parktheater te halen. Maar een echte buffer, om voor de grote zaal meer mooie dingen te halen, die miste ik toch." „Toch hebben we hier mooie voorstellingen kunnen halen, door een combinatie van re petities en try-outs te maken. Zo hebben we Acda De Munnik hier tien dagen in huis gehad. Anders waren ze voor ons niet te betalen ge weest. Niet uit Het Raam en de Berini's hebben hier gere geld gerepeteerd. Uit zoiets blijkt toch de waardering die artiesten hebben voor dit the ater." „Ik ben ook dankbaar dat ik dit mee heb mogen maken. Het is mijn enige betaalde baan geweest in de theater wereld, ik kom uit een hele andere hoek, heb manage- mentsfuncties bekleed, perso neel organisatie gedaan. Dit is mijn laatste baan. Ik ben nu 61 en zo mijn werkzame leven te mogen afsluiten is een ca deautje geweest. De manier waarop het allemaal gelopen is met dit theater, is geweldig. Dat heeft ook te maken met de mensen met wie ik hier heb gewerkt. Een klein team dat goed functioneerde, waar in iedereen aan een half woord genoeg had." „Toch ben ik het laatste jaar ook een beetje teleurgesteld. Die heeft te maken met de af wikkeling van de zaken. Ten eerste was dat het feit dat de gemeente Alphen kortte op onze subsidie voor 2005. Ik schrok daar wel van, dat ik dat ineens eind vorig jaar kreeg te horen. Gelukkig heb ik daarna toch de garantie gekregen van de gemeente dat de salarissen Guido Creuwels: „Ik ben dankbaar dat ik dit heb mogen meemaken."Foto: Henk Bouwman dit jaar hoe dan ook uitbe taald zullen worden. „De overgang naar Castellum had ik me ook anders voorge steld. Geleidelijker en meer gezamenlijk. Maar Castellum heeft ervoor gekozen zelf een nieuwe organisatie op te zet ten. Dat mag natuurlijk ook, maar ik vind het wel jammer. Maar problemen zijn er niet, we gaan zakelijk met elkaar om." „Het zou mooi geweest zijn als het Parktheater was blijven bestaan. Maar ja, in 1996 is het besluit genomen tot een nieuw theater. En aan twee theaters subsidie verstrekken, dat ging niet. Er zijn heel veel discussies over geweest of een nieuw theater wel nodig was. Ik ben zelf altijd van mening geweest dat Alphen toe was aan een grotere zaal. Maar het zou geweldig zijn geweest als het Parktheater als kleinere zaal was gehandhaafd. Alleen, op het moment dat de discus sie speelde, kwam het erop neer dat één gebouw met twee zalen goedkoper was dan die zalen in twee verschil lende gebouwen. Achteraf blijkt dat de kosten voor Castellum toch een stukje ho ger zijn uitgevallen, door de bouw van ondergrondse bio scoopzalen. Voor dat geld hadden we hier nog een tijdje langer kunnen blijven. Maar goed, ik weet het, dat is ach teraf praten." „Het publiek vindt het in het algemeen heel jammer dat het Parktheater sluit. Ze zijn tevreden over het program ma. En de entourage erom heen, de foyer, de zaal. Je hoort wel zeggen: de sfeer van hier krijg je niet terug in het Castellum. Dat beaam ik. Maar ik wil daar wel aan toe voegen dat je in het nieuwe theater wel een andere, pretti ge sfeer kunt creëren. Je moet het natuurlijk ook even de tijd gunnen, zoiets gebeurt niet van de ene dag op de andere. Ik moet ook zeggen dat de bouw op zich, het uiterlijk van het nieuwe theater me zeer aanspreekt. Ik ben er al een aantal malen geweest, maar ik moet nog altijd de weg zoe ken. Dat vind ik leuk, zo n wirwar, dat hoort bij een the ater." „Ja, mijn baan is na zondag afgelopen. Ik begin niet meer aan een nieuwe baan, ga met pensioen. Hoe ik mijn tijd dan ga indelen? Vooralsnog ga ik een tijdje niks doen. Helemaal niks. Die keus heb ik voor me zelf duidelijk gemaakt. Ik wil echt een paar maanden voor mezelf nemen, ik wil geen be sluiten nemen waar ik later mogelijk spijt van krijg. Ik wil even alles laten bezinken. En een beetje terugkijken." „Het is ook een mooie perio de geweest. Zo'n baan als de ze is zo afwisselend. Elke voorstelling komen er andere mensen naar het theater, be zoekers en artiesten. Ik heb gemerkt dat het belangrijk is elke keer aanwezig te zijn, voor het publiek en de arties ten. Natuurlijk heb ik niet naar elke voorstelling even veel uitgekeken, maar elke keer als ik er dan toch was vond ik het leuk. De artiest van tevoren opvangen en na afloop een borrel met hem drinken, napraten met het publiek. Die contacten maak ten het mooi." „Er zijn genoeg mensen die beginnen te turven als hun pensioen begint te naderen: nog één jaar en zoveel maan den, in cLie trant. Dat heb ik niet. Ik maak eerst de boel af en dan zie ik wel verder. Kijk, als Castellum zou instorten - wat ik uiteraard helemaal niet hoop - dan plak ik er met alle plezier nog een paar jaar aan vast in het Parktheater. Ik be doel daar natuurlijk mee te zeggen dat ik het enorm naar mijn zin heb en heb gehad in dit werk." Herman Joustra Nog één keer Parktheater Het Parktheater is zondag voor het laatst open voor publiek. Tussen 15.00 en 18.00 uur is iedereen wel kom in de foyer, die voor deze gelegenheid is uitge breid met een tent. In de foyer speelt het duo 'Los Mareados' (Sandra Coe- lers, gitaar en zang, en Fried Manders, accordeon) in de tent treedt 'Bertus Borgers de Foyer Rock band' op. Tussendoor zul len Maarten van Roozen- daal en Egon Kracht, zo'n beetje de huisartiesten van het Parktheater, ook een optreden verzorgen. Deze middag komt ook het boek 'Parktheater, staande ovatie' uit. Hierin vertelt journalist Theo de With de geschiedenis van het Parkt heater, met als inleiding de totstandkoming van het vroegere Hooftstraatthea- ter en als afsluiting het nieuwe theater Castellum. Een andere verhaallijn schetst de geschiedenis van het Wilhelminage- bouw, waarin het Parkthe ater is gevestigd. De tekst is aangevuld met zwart-wit foto's van Wil Kokelaar. Het boek ligt ter inzage en is te koop voor 19,50 euro. Leidsch Dagblad TUSSEN PEN EN PAN Directie: T Klein en H. de Wit E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl hrfdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc.nl wtoor straat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 t Postbus 54,2300 AB leiden igstijden van de receptie zijn: tot en met donderdag 1-16.30 uur nn 08.30 -12.30 uur ifjx 071-5 356 415 te fax 071-5 356 325 nchten: overlijden, geboorte, jubilea familieberichten, desgewenst met °f afbeelding, via www.hdcmedia.nl of familieberichten@nhd.hdcnl. «n e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- btoeverkoop "ties m b.t.: 072-6813661 ui goed: 023-5150 543 075-6813677 detailhandel: 071-5 356 300 js kunnen contact opnemen l5-68i 3636 SERVICE W (gratis) 'op-5196800 EMENTEN ^betaling (acceptgiro) "20 (alleen aut Inc.) '.70 p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekken Momatisch afschrijven van het mentsgeld ontvangen €0,50 korting ling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za: 08 00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq de betreffende auteur HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. 'Leren is wel leuk. Kids doe je best!' Deze tekst schreef Theo enige we ken geleden met proef werkweken, toetsen en examens in het zicht op de spiegel in onze wc. Op deze spiegel mag en kan van alles met de speciale pen worden gekalkt. Ge voelens, tekeningen, be dankjes en mededelin gen. De ene keer melden gasten dat ze lekker heb ben gegeten, de andere keer gaat het om een boosheid van ouders, die volgens de kinderen he lemaal niet terecht was. Als de wand vol is, wordt alles weggeveegd en be ginnen we opnieuw. Vanmorgen is het feest. De vlaggen hangen uit op de spiegel want de va kantie is in zicht, zo valt te lezen. 'Laatste proef werk zucht zucht zucht. Het leven wordt weer leuk.' Ondertekend met Olivier. Of: 'Ik heb het net gehaald, volgend jaar ga ik er echt tegen aan. Ik beloof het jullie.' Onmis kenbaar Sam. 'Waarom gaat onze school zo lang door?' Fleur. 'Omdat jij drie weken niet naar school hoefde. Honga rije, stage en vakantie weet je wel,' is het ant woord er dwars door heen. Een samenspan nen van jaloerse broers. Binnen 24 uur is de basis van de discussie bijna weggevaagd met juich kreten, terwijl Theo's eer ste zin juist de nodige vragen, antwoorden en emoties opriep. Julliet, een vriendin, schreef eronder: 'Opvoe ding opleiding is het enige dat ouders mee kunnen geven! Wij zijn trots op jullie'. Daar doorheen trok iemand pijlen met de pakkende v/oorden: 'Liefde, geld, respect?' Weer een aantal dagen later verscheen een tekst van vriend Koen: 'Het opvoeden van een kind kost veel geld, veel liefde en respect!!'. 'Wie moet nu voor wie respect hebben?', volgde weer snel in een ander handschrift. Op het hoogtepunt van de euforische stemming van onze kinderen dat ze alles dit schooljaar zo voortreffelijk en vooral zo zelfstandig hebben ge daan, breekt Theo in. Niet op de spiegel, maar tijdens de maaltijd. „Wie denkt er geld mee te krij gen? We investeren in jullie tot op zekere hoog te. Een erfenis, waarmee je het de rest van je leven kunt uitzingen, is er niet. Sterker nog, er zal ook nooit een erfenis zijn. Daarvoor in de plaats hebben we immers vijf kinderen. Er zal hier niets aan de strijkstok blijven hangen. Hoe staat het met het vakantiewerk? Vanaf 1 augustus gaan de handen uit de mouwen. Met liefde trim ik jullie uit bed, zorg voor het lunchpakket en voor een sober edoch voedzaam avondmaal als jullie hondsmoe thuiskomen." Het zijn geen loze kreten. Mare en Fré weten dat inmiddels. De gezamen lijke vakantie in juli is het hoogtepunt van een schooljaar, daarvoor en daarna gaan de handen uit de mouwen. Negen weken in ledigheid door brengen, is geen optie voor Sam en Fleur. Oli vier mag nog grijnzen, hij valt nog buiten de rege ling. Hij zit in de fase van klusjes in en rond het huis. Het is altijd prettig als Fré - die toevallig even langskwam, omdat er bij haar een maaltijd zelf klaarmaken even niet inzat - de woorden van haar vader spontaan kracht bijzet. Een oudste zus kan de bedoelingen van het leven niet beter uitleggen. Of wij weten hoe hard zij wel niet heeft gewerkt? Haar voet sporen liggen in magazij nen en horecagelegenhe den van Roelofarends- veen tot bijna Katwijk. Op 24-jarige leeftijd ko men alle anekdotes rondom de gedwongen arbeid weer boven: vroe ge diensten, late dien sten, werkmansborrels en nachtbraken. Als lief devolle ouders beamen wij met respect hoe zwaar haar jonge leven is geweest. Het feestelijke hoofdstuk over de nuk ken en grillen van werk gevers en de spitsvondig heid en handigheid van de werknemers geven Sam en Fleur wat lucht. Als Fré nog vol in het ver haal zit, verdwijnen zij behoedzaam uit haar ge zichtsveld. Ik blijf luisteren. Als ook Theo weg is, komt haar ware verhaal. „Kijk, je weet dat ik het enorm naar me zin heb bij dat uitzendbureau. Het is leuk werk, ik heb zelfs een vast contract gekre gen." „En je diploma van de sportacademie?" Nee, even niet. Je weet, ik wil nog geen lesgeven." Ik begrijp onmiddellijk dat dit niet het moment is om daar weer over te be ginnen. „Okay, okay, ik respecteer je keus", zeg ik snel. "Is niet erg", zegt Fré begrijpend. „Er is wat anders. Ik ben van een week- naar een maand salaris gegaan en zit nu met een overbrugging. Ik kom er niet helemaal uit met mijn geplande va kantie. Ja, ik wil heel graag, ik heb het ook zo nodig, maar de financiën zijn nu niet tqpeikend. Ik ben bikkelhard, ik geef geen strobreed toe, ik laat haar gewoon nog een nacht zweten. Pas de volgende dag, bij een hernieuwd contact over deze patstelling, laat ik haar weten dat ze wat kan lenen. Natuurlijk is onze dochter, die ooit za kenvrouw van het jaar denkt te worden, me eeuwig dankbaar. Theo knarst met liefde. Ik maak het vakantiegeld over. Spiegeltje, spiegel tje aan de wand, wie is de slimste van het land? Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga^hdc-nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15