LEIDEN REGIO Veerpont tussen Valkenburg en Rijnsburg al vijf weken uit de vaart Lastige buur blijkt waakse zilvermeeuw Ga voordelig de zomer Digitale TV van KPM in me Rijnsburgers gewaarschuwd voor pedofiel Cel geëist voor runnen hennepkwekerij Busstop verli vrijdag 17juni 2005 www.kpn.com mmguggQ 0900-0244 0,10/min.) telecom- of elektronicaspecialist De Zwaluw derde op NK leiden - Het jongensteam van basisschool De Zwaluw is tij dens de nationale schoolvoet- balkampioenschappen op de derde plaats geëindigd. Tijdens het toernooi in Utrecht werd de Leidse school overtuigend pou lewinnaar, maar in de halve fi nale ging het mis. In de wed strijd om de derde plaats sloten de scholieren van de basis school in de Stevenshof het toernooi toch met een overwin ning af. Bij de nummers een en twee van het kampioenschap speelden jeugdspelers van AZ en Go Ahead Eagles mee. Vol gens coach Leo van Antwerpen voelde het resultaat daardoor 'als een eerste plek'. Politie noemt anonieme actie 'een beetje stemmingmakerij' rijnsburg - "Wij vragen u om uw kinderen of kleinkinderen in de gaten te houden, zo dat deze pedofiel niet nog eens in de fout kan gaan'. Zo eindigt een anonieme brief die bewoners van de Rijnsburgse wijk Fre- deriksoord deze week in hun brievenbus vonden. Tot verrassing van politie en ge meente. Die proberen met de buurtbewo ners om de tafel te gaan zitten. De brief begint met een krantenbericht over de rechtszaak tegen een Rijnsburger die seksuele handelingen verrichtte met het zoontje van een bevriende familie. 'De per soon waar het over gaat komt per 18 juni (helaas na een te korte gevangenisstraf) weer in vrijheid, en gaat zijn woning we derom betrekken', staat daaronder, waarna het adres van de man en de waarschuwing volgen. Burgemeester Van der Lee houdt zich per soonlijk met de anonieme brief bezig en laat via woordvoerster W. Heemskerk we ten dat de zaak de hoogste aandacht krijgt. „We gaan contact opnemen met de buurt bewoners en met de instantie waar de man nu nog behandeld wordt. Door met ieder een om de tafel te gaan zitten en te vertel len dat dit speelt, hopen we de gemoede ren tot bedaren te brengen en de situatie op te lossen." Deze aanpak past binnen het project buurtpreventie dat in Frederiksoord loopt. Wie de brief geschreven heeft is bij de ge meente niet bekend, zegt Heemskerk, maar ze stelt vast dat er geen dreigende taal in staat naar de man die vrijkomt. De politie gaat niet proberen de briefschrijver op te sporen, meldt voorlichter C. van Egmond. „Tenzij de man over wie het gaat aangifte doet van smaad of laster." Alle agenten van het team Katwijk-Rijnsburg-Valkenburg zijn op de hoogte gebracht en de politie probeert volgens Van Egmond zo veel mo gelijk in de wijk aanwezig te zijn, om op te letten of er niets gebeurt. „Dat kan gerust stellend zijn voor de buurtbewoners en de man ervan weerhouden in herhaling te val len." Politieagent P. Walen, belast met buurtpre ventie Frederiksoord, vindt de brief 'een beetje stemmingmakerij'. Hij verwacht dat hierdoor onrust ontstaat bij ouders. „Het is toch een beetje eigen rechter spelen, terwijl die man zijn straf heeft uitgezeten." Een haltestopknop bij bushalte Kerkvliet in De Zilk. Foto: Frans Roomer leiden/regio - De BUSI] schappij Connexxion is d gelopen weken druk bezi| weest met de installatie vj haltestopknoppen. Daai kunnen passagiers die bi) tes op slecht verlichte plaj staan, de buschauffeur waarschuwen. Wie met d< mee wil, drukt op de kni de halte wordt voor even licht. Het idee is afkomsti een werknemer van Coi xion, buschauffeur Bert Ji uit Enschede, die zelf regi tig een passagier te laai merkte. Dat was niet slecht voor de passagier, ook voor de verkeersveilig Met de haltestopknop zij problemen verholpen. den haag/leiden - Een 45-jarige Leidenaar wilde bij de Haagse rechtbank best toegeven dat hij twee professionele hennepkwe kerijen had opgezet in zijn woonplaats. Hij ontkende ech ter met klem dat hij weet had gehad van een wietkwekerij aan de 's-Gravendamseweg in Voorhout. Die hennepplantjes zou iemand achter zijn rug om in zijn loods hebben neergezet. Het openbaar ministerie (OM) eiste toch een celstraf van an derhalfjaar plus een half jaar voorwaardelijk voor het hou den van alledrie de kwekerijen. De verdachte had twee wiet- kwekerijen opgericht aan de Amphoraweg en de Hartevelt- weg in Leiden. Het bouwbedrijf van de Leidenaar liep niet meer zo goed. Toen een klant na een ruzie weigerde te betalen, had de eenmanszaak van de ver dachte met een schuld van 10.000 euro te kampen. Daar om was hij zich met de illegale kweek van hennep gaan bezig houden. De loods in Voorhout zou de Leidenaar hebben gehuurd om steigermateriaal vobr zijn bouwbedrijf op te slaan. De bo venste verdieping had hij vol gens eigen zeggen onderver huurd aan een kennis die er zijn boten wilde opknappen. Wie de 'kennis' was, wilde de verdachte niet zeggen. Pas toen bij een inval in juni vorig jaar alle deuren werden geforceerd zou de Leidenaar hebben ge merkt dat de etage vol plantjes stond. In totaal trof de politie zo'n 5000 planten aan in de drie professioneel opgerichte bedrijven. Het OM verdacht hem er in eer ste instantie ook van dat hij lid was van een criminele organi satie, maar kon het bewijs daar voor niet rond krijgen. De aan was er van overtuigd dat de man de kweker Leiden had opgezet mei ren, maar dat ontkende dachte. De raadsman verdachte was het met cier van justitie eens d drugs gevaarlijk kunne Toch wilde hij benadruk het Nederlandse beleid vreemd is. „In feite is er van uitlokking door Mensen als mijn cliënt gestimuleerd om illega kerijen op te starten 01 verkoop wordt gedoogt coffeeshops zeer goed zei hij. De rechtbank di spraak over twee weken. (advertentie) AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071- 5356421 dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071- 5356415- E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Het TamTam festival houdt morgen een Marokkaanse dag. Vanaf 12.00 uur zijn er diverse activiteiten, waaronder een workshop buikdans, een vrouwenfeest en een feest in Marokkaanse sfeer. Ook zijn er om 18.30«uur en 19.30 uur rondleidingen in de moskee aan de Bonairestraat. Speeltuin De Doorbraak in het Katoenpark is morgen open in het kader van de Landelijke Speeltuindag. Tussen 11.00 en 17.00 uur is iedereen welkom. Buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad houdt morgen een linedance avond. Vanaf 20.00 uur is de zaal open. The Anido Guitarduo treedt zondag op in verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan. Om 14.45 uur begint het optreden, de entree is 1,50 euro. Wielervereniging Swift organiseert voor de dertigste keer de avondfietsvierdaagse. Van maandag 20 juni tot en met donderdag 23 juni wordt er gestart vanaf het clubhuis aan de Willem van der Madeweg. Tussen 18.30 en 19.30 beginnen de tochten van 15 of 30 kilometer. Meer informatie op www.swift-leiden.nl. De Vereniging Leidse schooltuinen stelt komende week de schooltuinen open voor alle geïnteresseerden. Op maandag 20 juni zijn de schooltuinen in de 'Tuin van Noord' open, op woensdag 23 juni zijn dan de schoolti park Cronesteyn open donderdag 23 ju schooltuinencomp Stevenshof. Alledri openstellingen zijn tuss en 20.30 uur. Milieudefensie hou zondag 26 juni een fie met rondleidingen bij Groenland te Voorschi melkveehouderij van 1 in Stompwijk. Opgeven telefoonnummer 071-i en moet uiterlijk maai juni gebeuren. Winnersway houdt z 18 juni een voetbalt» voor organisaties die bi zijn bij de hulp aan dak verslaafden. Het toe begint om 10.00 uur velden van UVS aa Oegstgeesterweg. 's Ai er een break- en stree event aan de Turkooisl Dit begint om 19.30, dl is 4 euro. v Wijkagenten lezen wi e voor in de Leidse biblii t in verband met de ma het spannende boel voorleessessies zijl verschillende tijden: bibliotheek 14.001 bibliotheek 't Spoortjf bibliotheek Merenwij bibliotheek Stevenshi bibliobus 14.00. De bi staat in het Morskw tegenover de Koraalstri Stichting Dienstvei Leiden houdt op din tussen 14.00 uur en lf een Rummicub cluli ouderen en gehandk Plaats van handelinj Dienstencentrum a Rosmolen 28. Het pontje tussen Valkenburg en Rijnsburg, dat jaarlijks zo'n 20.000 mensen vervoert, is al vijf weken uit de vaart vanwege een kapotte mo tor. Foto: Dick Hogewoning valkenburg - Het pontje tussen Valkenburg en Rijnsburg vaart al vijf weken niet omdat de mo tor defect is. Het voetveer zet jaarlijks ongeveer 20.000 men sen over van Valkenburg naar Rijnsburg (en terug). Bestuurs lid Cees Timmers van de Stich ting Voetveer Valkenburg vraagt zich af of het pontje ooit nog gaat varen. De reparatie moet worden uit gevoerd door de Maregroep, de sociale werkvoorziening in de Duin- en Bollenstreek. Tim mers: „De Maregroep is verant woordelijk voor de exploitatie en had allang actie moeten on dernemen. Het veer ligt nu al zo lang stil, dat ik mij afvraag of het ooit nog gaat varen. Dit kan wel eens het einde van het pontje betekenen." Timmers heeft de Maregroep nog niet gemaand om het veer weer in de vaart te nemen. „Omdat bellen geen enkele zin heeft. Zij wijzen naar ons, maar ze moeten bij zichzelf te rade gaan. Wie de exploitatie heeft van het veer moet die reparatie laten uitvoeren." Volgens Timmers is sinds het wegvallen van 'pontbaas' Arie van Wijk de boel slecht geregeld rond het voetveer. De pont ging steeds minder varen omdat de Maregroep de exploitatie niet rond kon krijgen. Timmers: „En dat is doodzonde. Ik word gere geld gebeld door mensen die 's avonds of in het weekeinde overgezet willen worden. Dat kan nu niet." Omdat het pont in het weekein de niet in bedrijf is, loopt de stichting een flinke overheids subsidie mis. Timmers: „Het veer maakt deel uit van een toe ristische fietsroute. Ik zie hier regelmatig mensen staan die naar de overkant willen maar niet kunnen, omdat het veer niet vaart. Als dat wel gebeurt en er wordt een deugdelijke ex ploitatierekening overlegt, ko men we in aanmerking voor een bijdrage." Timmers had graag met een an dere partner in zee willen gaan, maar stelt dat de Stichting Voetveer Valkenburg wel is ge dwongen om met de Mare groep samen te werken. „Wie zou de pont anders moeten be heren? Ik weet het niet." Het stichtingsbestuur belegt zo snel mogelijk een vergadering om te bespreken welke stappen er moeten volgen om de pont weer aan het varen te krijgen. Volgens Gerrit Speelberg van de Maregroep is het wachten op geld'van de gemeente. De Ma regroep heeft jaarlijks recht op een bijdrage, maar moet daar voor wel een aanvraag indie nen. Dat is door fusieperikelen (de werkvoorzieningschappen in de streek zijn opgegaan in Maregroep) niet gebeurd. Speelberg benadrukt dat het wel degelijk de bedoeling is om het pontje weer te laten varen. Maar eerst moet de pont gere pareerd en gekeurd worden. Wanneer de pont weer gaat va ren, kan Speelberg niet zeggen. vreemde geluiden uit. Wie niet beter weet, zou denken dat de vogel dierenimitaties doet. Een kat, een koekoek en een specht. Als ze gerustgesteld te- rughupt naar de dakkapel, laat een donzig kopje zich voor zichtig zien. De meeuw be schermt haar nest. Lex Kreffer, stadsecoloog aan de Universiteit Leiden, begrijpt het misverstand direct. „Zilver meeuwen maken soms een koekoekachtig geluid. Daarmee proberen ze him jongen te sus sen. Ook de vermeende specht kan hij plaatsen. „Dat klinkt ongeveer als 'ok okok'. Dan waarschuwen ze andere meeu wen, ook als er weinig gevaar is." De vogels houden het ove rigens niet alleen bij lawaai maken, waarschuwt hij. „Man netjes beschermen hun kroost door duikvluchten te maken." Een rode kat die een planten bak voor nummer 11 gebruikt om zijn behoeften in te doen, ondervindt dit aan den lijve. Niet geïmponeerd door het ge krijs, kijkt hij even nieuwsgierig omhoog om daarna rustig ver der te gaan waarmee hij bezig is. Twee seconden later scheert een grote meeuw rakelings langs zijn kop. De kat schiet het struikgewas in. Zilvermeeuwen zijn geen nieuw probleem in Leiden. Sinds de vogels twintig jaar ge leden hun toevlucht namen tot de stad nestelen ze jaarlijks op altijd dichtbij Een bewoonster van de Mag- dalena Moonsstraat dacht van doen te hebben met een grap penmaker. De hele dag hoorde ze geluiden van een specht en een koekoek. Een melige buur man met een bandrecorder moest de veroorzaker wel zijn. Zelfs vogels, zo dacht ze, had den wel eens behoefte aan nachtrust. Misschien leuk voor de krant, om eens uit te zoe ken, dacht zij. Een speurtocht door de straat geeft al snel opheldering. De onruststoker is geen lolbroek met een cassettebandje, maar een waakse zilvermeeuw. Naast een vervallen dakkapel, toebehorend aan nummer 11, loert een meeuw vervaarlijk naar beneden. Zodra voetgan gers of auto's voorbijkomen, zet het beest zich in beweging. Krijsend volgt ze de voorbij gangers, rennend over de rand van het dak. Haar vleugels ge bruikt ze alleen om in even wicht te blijven. Als het einde van het rijtje huizen is bereikt, komt ze tot stilstand. Orn er ze ker van te zijn dat de 'indrin gers' op veilige afstand blijven, "krijt ze daama minutenlang Vanaf een vervallen dakkapel in 1 gangers of auto's nauwgezet. Fol de platte daken. De gemeente kan hier weinig aan doen. Zil vermeeuwen worden be schermd door de Flora- en Faunawet Bewoners kunnen alleen preventieve maatregelen nemen. Kreffer. „Wapperende vlaggen schrikken de vogels af. Of kleine vogelschrikkers. Een collega van mij heeft ooit een papieren zeearend opgehan- i: Hieko Kuipers gen. Volgens hem hielp dat re delijk." Niet iedereen in de Magdalena Moonsstraat luis tert naar zulke adviezen. „Het is een typisch studentenhuis", zegt Wilma van der Woord wij zend op nummer 11. „Volgens mij staat het ook op de nomi natie om gesloopt te worden." Hoewel Van der Woord, net als vele buurtgenoten, wel de juis- meeuw voorbijkomende voet- te voorzorgsmaatregelen neemt, keren de vogels steeds terug. „Wij kunnen ons afval in containers gooien. In de He renstraat (om de hoek) moeten de mensen hun vuilnis buiten zetten. Die zilvermeeuwen pik ken de zakken gewoon open. Voedsel genoeg." Geert Langendorff Digitale TV van KPN is het alternatief voor kabeltelevisie. Je ontvangt de meest populaire tv- en radiozenders Extra voordelig voor KPN klanten: al voor 7,95 per maand Nu tot 70,- voordeel! Vraag de verkoper naar de actievoorwaarden of kijk op www.kpn.com r meer informatie en het dekkingsgebied op www.kpn.com. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Ertc-Jan Berendsen TElEfOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12