LEIDE 'Belangstelling voor koopavond neemt af )e Luifelbaan heeft hoop vanuit de bouwput Subsidiestop voor 'zelforganisaties' 9 -640 10 40 Van der Ploeg nieuwe voorzitter Haagweg 4 R1 REGIO De zaterdag groeit in Leidse binnenstad uit tot populairste koopdag Appartementen Hoge Rijndijk voltooid Troosteloos winkelcentrum moet het bruisende tweede centrum van Leiden worden IDE stelling! iulpb1jletselschade.nl st dan toch nodig is: ido Creuwels terug op Parktheater ijs Postcode rij in Leiden De ijsprijs van de Post- iterij valt deze maand in Alle deelnemers aan de n de postcode 2324 win- i beker ijs. In totaal zijn rdan tweeduizend loten postcode. De ijsprijs is Postcode loterij en het aanse bedrijf Ben Jer- ïet leven geroepen. aken chauffeur Ier rijbewijs Een 39-jarige Leide- n de nacht van woens- donderdag aangehou- >r rijden onder invloed, i liep in de Pasteurstraat :n tegen de lamp. De lar had geen geldig rij- >n kreeg een boete en erbod opgelegd. keidiefstal angegracht [Een 45-jarige man uit s woensdagmiddag op- vegens winkeldiefstal. Ibetrapt in een winkel langegracht in Leiden [een pakje vis in zijn jas a verhoor door de po- man een boete vrijdag 17 juni 200S door Wilfred Simons leiden - De belangstelling voor de donderdagse koopavond in Leiden loopt terug. Dat is de stellige indruk van veel Leidse winkeliers. Vooral modezaken zouden te maken hebben met minder bestedingen op de koop avond. Centrummanager Robert Strijk ziet dat meer consumenten de binnenstad op donderdag avond mijden, maar op basis van koopstroomonderzoek is het volgens hem toch moeilijk om een uniform beeld te krij gen. „De terugloop gaat dwars door segmenten en zelfs door straten heen", zegt hij. Harde cijfers over een vermin derde belangstelling voor de Leidse koopavond zijn niet be schikbaar. Wel zegt voorzitter René van Leeuwen van MKB Leiden dat de terugloop al en kele jaren aan de gang is. Vol gens hem is de emancipatie de hoofdoorzaak. Het overgrote deel van de vrouwen werkt en heeft overdag geen tijd om te winkelen, 's Avonds zijn zij er te moe voor of hebben ze ge zinsverplichtingen. Vooral vrouwen in de leeftijd van 21 tot en met 45 jaar zouden ge baat zijn bij een koopzondag. Dan hebben zij de tijd en de rust om te winkelen. De non food-vAnkels en dan vooral de modezaken zouden hiervan profiteren. „Niemand wil in de volle drukte even voor 21.00 uur een zomer- of een winter- garderobe uitzoeken", zegt hij. In het kielzog van de emanci patie lijden ook de mannenmo dezaken onder de malaise. „Als een vrouw mode koopt, moet haar man mee. In de marge van de vrouwenaankopen heb ben ook de kledingaankopen voor mannen plaats." Omdat mannen en vrouwen overdag werken, neemt het winkelbezoek overdag af. Veel winkels reageren daarop door later open te gaan. De meeste zaken in de binnenstad zijn pas om 9.00 uur open en steeds va ker zelfs pas om 10.00 uur. Wel blijven ze de sluitingstijd van 18.00 uur hanteren, met uit zondering van de supermark ten. Steeds meer winkels zijn op dinsdag en zelfs woensdag dicht, omdat de loonkosten niet opwegen tegen de inkom sten. Dat betekent dat de koopmo gelijkheden in de Leidse bin nenstad afnemen. Voordat zij naar het werk gaan, kunnen mensen nergens inkopen doen en na werktijd kunnen zij al leen in supermarkten terecht. De koopavond op donderdag geldt onder meer door de vroe ge sluitingstijd (21.00 uur) als onaantrekkelijk. De maande lijkse koopzondag is nog niet ingeburgerd. Daardoor blijft de zaterdag over als mogelijkheid voor het doen van grotere aan kopen. Winkeliers bevestigen de indruk dat het op zaterdag veel drukker is in de binnen stad dan enkele jaren geleden. Volgens Van leeuwen, cen trummanager Strijk en onder zoeker Bastiaan de Roo van de Kamer van Koophandel is afna me van koopmogelijkheden een landelijk probleem. Uit het Winkeltijden Onderzoek 2005 van het Nijkerkse onderzoeks bureau Q&A Research Con sultancy blijkt dat bijna een derde van alle consumenten vindt dat de openingstijden van winkels niet op werktijden zijn afgestemd. Veertig procent ergert zich aan 'de dmkte in winkels en winkelstraten op za terdag en koopavond'. Twee derde van alle consumenten 'stelt het op prijs als winkels (geen supermarkten) doorde weeks langer open zijn'. Over koopzondagen heeft Q&A geen vragen gesteld. door Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente Leiden zet met ingang van volgend jaar alle subsidies stop aan 'zelfor ganisaties', clubs die gericht zijn op verbetering van de posi tie van de eigen achterban. Om de integratie te bevorderen krij gen deze Leidse belangenorga nisaties voortaan alleen nog maar geld van de gemeente als ze activiteiten organiseren die allochtonen en autochtonen bij elkaar brengen. Dat zei wethou der Wim de Boer gisteravond tijdens een bijeenkomst rond het thema 'samen leven'. „Er zijn ontzettend veel zelfor ganisaties voor allochtonen in de stad", zei De Boer. „Dat is heel erg goed geweest om vreemdelingen een plek te ge ven waar ze hun eigen identiteit kunnen bevestigen. Al die club jes krijgen jaarlijks hun eigen subsidie. Maar waar we de laat ste jaren als gemeente eigenlijk te weinig naar hebben gekeken, is de vraag: wat gebeurt er met dat geld en wat doet men aan integratie?" Vandaar dat de gemeente heeft besloten om met ingang van volgend jaar nog slechts subsi die aan deze organisaties te ver strekken langs de weg van acti viteiten die gericht zijn op inte gratie. Waarbij heel eenvoudig geldt: hoe meer activiteiten een club organiseert voor allochto nen en autochtonen, hoe hoger de subsidie uit valt. De Boer deed zijn uitspraken tijdens de evaluatiebijeenkomst van de eerder dit jaar gevoerde stadsgesprekken. Na de moord op Theo van Gogh en de extra wrijving die daarna in het hele land ontstond tussen allochto nen en autochtonen, kondigde de gemeente aan een aantal bij eenkomsten te organiseren om autochtonen en allochtonen met elkaar in gesprek te laten komen en te inventariseren welke onvrede er onder de bei de groepen leeft. De bijeen komst was bedoeld om met de ervaringen uit die eerdere ge sprekken van inwoners van de stad te horen welke maatrege len zij nodig achten om integra tie te bevorderen. Om zelf ook een duit in het zak je te doen, legde de gemeente een aantal plannen op tafel, waaronder de subsidiestop. Meer algemeen wil de gemeen te de komende jaren fors inzet ten op (taal-) onderwijs voor al lochtonen en op de kansen voor allochtone jongeren op de arbeidsmarkt. Ook hamerde De Boer er op dat integratie iets is 'dat je samen doet'. In dat licht moet ook de subsidiemaatregel gezien worden. Volgens de wet houder gelden de nieuwe sub sidievoorschriften ook voor au tochtone zelforganisaties. Leiden voert sinds 1997 al een beleid om wildgroei van zelfor ganisaties tegen te gaan. Tot nu toe was het streven om nieuwe organisaties zich zoveel moge lijk te laten aansluiten bij al be staande. Niets herinnert aan de Hoge Rijndijk 34 meer aan de grote brand die in januari 2002 het oude pand in de as legde. Foto: Henk Bouwman leiden - De bouw van acht ap partementen aan de Hoge Rijn dijk 34 in Leiden is voltooid. Daarmee herinnert niets meer aan een grote brand die in ja nuari 2002 het oude pand gro tendeels in de as legde. Behalve de appartementen behelst het complex een snookercentrum en een winkel, waarvoor nog geen huurder is gevonden. Na de brand werd begonnen met de bouw van een nieuw snookercentrum dat in 2003 werd opgeleverd. De tweede fa se bestond uit de herbouw van een deel van het oude pand en voor een ander deel uit nieuw bouw. Architect Hans Bakker ontwierp het nieuwe deel. „Het doel was om de nieuwbouw er uit te laten zien alsof het er al jaren staat. Het moest in het beeld van de straat passen." De acht huurappartementen met twee, drie en vier kamers Van Schoonhoven Een verkeerd aangeslo- ring onder de nagelnieu- lijkt tot nu toe de enige k bij de aanleg van de in-nieuwe-stijl. De re- verloopt naar tevreden gen veel ondernemers, nde maand verhuizen eek en de hakkenbar, de Hema, Bart Smit en Zee reen nieuw onderko- laf volgend jaar moeten kersaantallen gaan stij- «racht Edwin Beunk van iliersvereniging. Igis dat het troosteloze ntrum wordt omgeto- iet bruisende tweede van Leiden. „Centrum lien een groot woord", jrt Fred Brokaar van FtMM Store die ambitie. ien wordt het hier de jaJochte buitenwijk. Vroe- de Luifelbaan altijd ar de laatste tijd is het til op zaterdag. Waar- niet aantrekkelijk, Josteloos, er is veel ine i. Door de nieuwbouw aa eer flink verbeteren, r e 1 en de Bart Smit ko- =js :zijn echte publieks- id stuift op in de wind. svan de Luifelbaan n tussen hekken en elde bakstenen en op platen over de omge- rond. „Het is hier een Wijst Jan Hermans met waaraan een volle appentas hangt. „Maar uninste een zooitje «lijkt dat er eindelijk Urt. Niet langer de pan een verwaarloosd pees winkelcentrum." eerst een puinhoop zijn voordat het wat kan wor den, vindt ook H. De Wit van de gelijknamige modezaak. „Wij vegen elke dag onze stoep en zorgen voor een frisse uitstra ling van de winkel. Als je winkel er netjes uitziet, blijven de klan ten ook niet weg, ook al is het buiten een zandbak. Je hebt het zelf in hand als ondernemer." Pascal de Smaele van dieren winkel Pet's Place realiseert zich dat je 'niet de hele buurt kan upgraden', maar ziet nu al de verbetering. „Ze zijn nu twee weken echt bezig en gelijk wordt het drukker. Misschien dat klanten gemakkelijker bin nen lopen omdat ze door de bouwrommel toch niet snel vooruit komen." De politie mag wel wat vaker langskomen, vinden ze bij ju welier Plessen. Fietsers en brommers razen onder de lui fels door en rijden het winke lend publiek omver. „Net nog is een mevrouw omver gereden. Vroeger kwam de politie hier el ke dag kijken. Om de winkels in de gaten te houden en om tips te geven over inbraakpreventie. Nu nooit meer." Natuurlijk biedt de Luifelbaan een troosteloze aanblik, vinden ondernemers en bezoekers. „Het lijkt nu een beetje op de Gazastrook", grinnikt een be zoeker van de fotozaak in een van de kiosken. Een aantal van die geïmproviseerde panden is al tegen de vlakte, een deel staat leeg. Zoals het Lichtpaleis, dat nu in duisternis is gehuld ach- waren binnen een week ver huurd. Toch was er niet steeds goed nieuws. De weinige be schikbare ruimte leverde de ar chitect hoofdbrekens op. „We hebben een stuk van de Hoge Rijndijk afgesloten, want er was geen ruimte voor onze bouw materialen. Laat staan voor de keet van de aannemer. Dat was soms niet gemakkelijk, maar als je in de stad wilt bouwen, hoort dat erbij." leiden - De kunstenaars van Haagweg 4 die zich verenigd hebben in Stichting de Leidse School, hebben een nieuwe in terim-voorzitter. Resi van der Ploeg neemt het stokje over van Leen Vroegindeweij. Ze wil net als Vroegindeweij de klus een half jaar op zich nemen. Het is een echte estafette aan het worden, het voorzitterschap van de Stichting de Leidse School. Van der Ploeg: „In de statuten staat dat onze voorzit ter uit eigen gelederen moeten komen. Maar dat is best moei lijk want het is een enorme klus." Een voorzitter moet het overleg met de gemeente doen, het gezicht naar buiten zijn en de boel intern een beetje bij el kaar houden. Dat is heel wat als je bedenkt dat iedereen ook nog zijn eigen atelier heeft." Van der Ploeg wil het daarom ook maar tijdelijk doen. De toekomst van het kunstcen trum aan de Haagweg staat al jaren ter discussie. Daar werd deze maand een nieuwe di mensie aan toegevoegd door wethouder Hessing. Hij laat momenteel onderzoeken of Q- Bus, de podiumzaal van het Muziekhuis, kan verhuizen naar de gymzaal van het kunst centrum aan de Haagweg. Van der Ploeg heeft zich verheugd over het nieuws. „Ik weet niet hoe de rest van Haagweg 4 er over denkt. Maar ik maakte uit dit nieuws op dat de wethouder er rekening mee houdt dat wij over tig jaar nog steeds in dit gebouw zitten. Ik weet niet of hij het zo bedoeld heeft. Maar ik vond het hoopgevend." Of Q-Bus, de podiumzaal van het Muziekhuis, naar de gym zaal van het Kunstcentrum Haagweg 4 verhuist of niet, wordt komende maand duide lijk. Wethouder Hessing meld de gisteren aan de raadscom missie dat hij begin juli ant woord verwacht op de vraag of de verplaatsing technisch en fi nancieel mogelijk is. Zo ja, dan gaat hij snel met de gebruikers van de podiumzaal om de tafel of zij naar de Haag weg willen verhuizen. De gym zaal van het Kunstcentrum wordt wat Hessing betreft dan de definitieve locatie van het podium. „Ik wil dat geld niet uitgeven voor een paar jaar" Hessing zet vaart achter deze plannen omdat hij maar weinig respijt heeft gekregen van de milieudienst en de brandweer. Die hebben hem toegezegd het Muziekhuis nog even te gedo gen zodat Hessing de verplaat sing kan onderzoeken. ledereen moet doorwerken tot zijn 65ste. C Ceef uw mening j www.leidschdagblad.nl (advertentie) ter gebarsten glas. De wanden zijn bedekt met grafitti. „Ik zal blij zijn als die hondehokken weg zijn", zegt De Wit vanuit zijn onberispelijk opgeknapte modezaak. „Maar als je blijft zeggen dat het hier niks is, dan verandert het niet. Als straks de nieuwe winkels gevuld zijn, kunnen we eindelijk wat laten zien op de Luifelbaan." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang' de eerste 2 weken gratis! U, I glJa, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! I Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) I Naam M V j Adres: J Postcode/Plaats: Telefoonnr: (i.v.m. beeorgocmtrola) j Geboortedatum: e-mailadres: I I Bank-/giro rekeningnummer* I I Handtekening: I Uitsluitend bij automatische Incasso. bvp« Stuur de bon in een onge frank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. I Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) I E-mail: lezers8ervice@hdc.nl of surf naar www leidschdagblad.nl. I I Wy gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de I krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch fik Dagblad Nu biedt de Lui felbaan nog een troosteloze en rommelige aanblik. 'Maar niet langer de rommel van een verwaar loosd Oosteuro pees winkel centrum'. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11