Biometrisch naspoort comt later BUITENLAND u Juncker verwacht grote mislukking EU-top Bekende Amerikaan krijgt voordeel van de twijfel OPEC lijkt greep op olieprijs totaal kwijt Schokkende beelden walvisvangst Kamer verbijsterd over 'verspreking' Balkenende Amerikanen geven extra uitstel Shuttle komt eindelijk naar buiten Echtgenoot Schiavo treft geen blaam Aarde kan mensenlast niet meer torsen gneerd Mein npf geveild - Een gesigneerd eerste m Adolf Hitlers boek [ampf is in Londen voor '%er 35.000 euro van eige- ;rs, «wisseld. Ook werden signeerde foto van de dictator, enkele door schreven bedankbriefjes ere bezittingen van nazi's verkocht. donderdag l6 juni 2OO5 dei ers ontvoerd ;eria :en militante groepe- ft in Nigeria twee Duit- irier Nigerianen ont- 1 Kfiet gaat om medewer- een Duitse onderne- in het land werk in it van het olieconcern e 0 het land is er geregeld 1 I >mdat de lokale bevol- irsc le Nigerdelta vindt dat n 0 inig profiteren van de ümsten. Human Rights Di mschreef het geweld in Is een 'grondstoffen- reer rag ku,se president ut niet De Duitse bondspresi- rst Kohier zal de parle- goedgekeurde Europe- fest wet nog niet niet for- isch enen en daarmee ratifi- ge| ulgens Kohier kan hij bel pas zetten nadat 1 I tale constitutionele hof ft gebogen over een tiva in een parlementariër eze gen de grondwet is. pop js> Dor ster Italië: Albanezen hui itenlanders, zoals ten en andere rassen", een borg betalen om in ing te kunnen komen 2 visum voor Italië. Dat Italiaanse minister Ro- lderoli, lid van de ex- chtse Lega Nord, ge- uitspraak van de mi- een reactie op de dood ^01 larmedewerker die Albanese immigrant t Si idgestoken. Een ande- t, 0 ;es en een politieman erbij gewond geraakt. irak doet mee Jfoii De Egyptische presi- The >ni Mubarak zal in sep- an de presidentsver- Ie meedoen en voor het ijn 24 jaar oude be- vice-president benoe- heeft The Guardian amin van de woordvoer- e lubarak, Soliman influbarak (77) had tot niet laten weten of hij irkiezingen een vijfde loecfmijn zou nastreven, cpla rder dit jaar de grond- vezi >en om een directe »0.0( g van de president te maken. istatiegolf ïnje i- De Spaanse politie festien mensen aange- Ji tijdens twee operaties ■tegen islamitisch terro- Vijf van hen worden in ld gebracht met de dode- maanslagen vorig jaar fcien in Madrid, waardoor 7nsen omkwamen. aden maakt zeer goed L - Osama bin Laden en pa deider Mullah Omar zijn twi in leven en in goede ge- hu ;id. Dat heeft Mullah gei Usmani, een militaire itie mdant van Taliban, te- :h rde Pakistaanse televisie )or rd. Over Mullah Omar ofii „Hij is nog steeds onze da commandant en we n nog steeds instructies Ier nHij voegde eraan toe i oi uchten over diens ver- n< e ziekte zijn verspreid >re inze vijanden", sa jrlanders in Peru eei nai n de eerste helft van dit nro i in Peru tien Nederlan- ich igehouden wegens mi nokkel. Dat is hetzelfde tei ls over heel 2004. De uit drugskoeriers werden me Duden op het vliegveld rsti ïavez van de hoofdstad ven a meerderheid gaat het iec enaamde bolletjesslik- aar ook koffers met dub- a ji lems, geïmpregneerde 1. li of levensmiddelen wer- i oi ruikt om de drugs het iis< te smokkelen. igal: Wellicht el referendum hel i b i - Na Denemarken noiPortugal niet langer de jen voorgenomen refe- 5 va over de Europese tigiet uitgesteld zal wor- raa Portugese regering is ider van een „denkpau- let afwijzen van de .til et door Nederland en k in referenda. den haag/anp - Tweede-Ka- merleden toonden zich gisteren na afloop van het debat over de EU-top in Brussel verbijsterd over wat ze een 'verspreking' van premier Balkenende noem den. Aan het einde van het de bat gaf Balkenende toe dat het maar zeer de vraag is of Neder land qua nettobetaling aan Eu ropa op het zelfde niveau kan komen als Duitsland. Hij ver zwakt daarmee de Nederlandse onderhandelingspositie, oorde len PvdA, WD, ChristenUnie, D66 en SP. De premier had net een uur lang de Kamerleden voorge houden dat hij niet te veel kon zeggen over de Nederlandse in zet bij de onderhandelingen over de meerjarenbegroting van de Europese Unie. Elke opmer king kon zijn onderhandelings positie ondermijnen, aldus Bal kenende. Totdat hij in de laat ste minuten van het debat in door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Nederlanders hoeven voorlopig nog geen bio- metrisch paspoort op zak te heb ben voor een reis naar de Ver enigde Staten. Het Amerikaanse ministerie van binnenlandse vei ligheid heeft toestemming ge kregen van het Congres om ex tra uitstel te geven aan de 27 landen die een ontheffing van de visumplicht hebben. Het Amerikaanse Congres wilde reizigers zonder visum voor de VS vanaf 26 oktober 2005 aan strengere eisen onderwerpen. Alle vanaf die datum uitgegeven paspoorten moesten extra be veiligd zijn met een chip. Die datum is nu met een jaar opge schoven. Nederland verwacht volgend jaar zomer met de uitgifte van een nieuw paspoort te kunnen beginnen. Daarin zit een chip met een gelaatsscan. Later ko men daar ook nog vingeraf drukken bij. den haag/gpd - Het OPEC-be- sluit de productie van ruwe olie te verhogen met een half mil joen vaten per dag heeft giste ren geen enkel effect gehad op de wereldmarktprijs. Een vat Amerikaanse WTI-olie noteerde gisteren na de OPEC-bijeen- komst nog steeds boven de 55 dollar. Marktkenners vermoe den dat het oliekartel momen teel nauwelijks greep heeft op de prijs van ruwe olie. De organisatie van olieprodu cerende landen* verhoogde gis teren de gezamenlijke ofiequota tot 28 miljoen per dag. Als de prijs gedurende zeven tot tien dagen boven de 55 dollar blijft, zullen de OPF.C-landen nog eens een half miljoen vaten per dag extra op de markt brengen. Feitelijk produceren de OPEC- landen nu al meer, en de markt gaat er van uit dat het kartel eind dit jaar tegen de 31 mil joen vaten zal moeten oppom pen om aan de vraag te vol doen. Daarmee zit OPEC dicht tegen het maximum dat het per dag aan olie kan produceren. eens gedetailleerd inging op een vraag van LPF-Kamerlid Herben en zei dat het zwaar zou worden om op gelijke hoogte met Duitsland te komen en dat het maar zeer de vraag is of dat „haalbaar is". „Ongelooflijk", oordeelde ChristenUnie-Kamerlid Rou- voet. „Hij geeft zijn positie zo weg. Nederland zal dus de grootste nettobetaler aan de EU blijven." PvdA-Kamerlid Tim mermans wist niet wat hij hoorde en hoopte uit Neder lands belang dat geen van de buitenlandse diplomaten of journalisten op de publieke tri bune het was opgevallen. „De premier haalt de Nederlandse onderhandelingspositie in één klap onderuit. Balkenende heeft een zeldzaam talent om in zijn eigen voet te schieten. Onbe grijpelijk en buitengewoon merkwaardig." Luxemburgse voorzitter haalt fel uit naar opstelling Nederland brussel/anp - De Europese top van morgen en vrijdag stevent af op een grote mislukking. Gis teren zei huidig EU-voorzitter en Luxemburgs premier Junc ker in het europarlement dat hij „er vrijwel zeker van is dat we geen resultaat bereiken voor de meerjarenbegroting". Dat is het belangrijkste punt van de top. „Ik denk dat een akkoord nau welijks te bereiken is, omdat de lidstaten elkaar nog onvoldoen de genaderd zijn", verduidelijk te hij na afloop van de zitting. De Europese leiders proberen de komende dagen een meerja renbegroting voor Europa op te stellen voor de periode van 2007 tot en met 2013. De me ningen lopen sterk uiteen. Ne derland wil samen met Zweden en Duitsland veel minder beta len aan 'Brussel'. Deze drie lan den worden de nettobetalers genoemd omdat ze relatief veel aan de Europese kas afdragen terwijl ze er weinig uit ontvan gen. Landen als Spanje en Portugal, die jarenlang hebben geprofi teerd van hulpgeld uit Brussel voor hun arme regio's, komen in opstand tegen een dreigende fikse vermindering van de sub sidies. En Frankrijk vreest ver mindering van de boerensubsi- dies. EU-voorzitter Juncker zegt on danks alles te blijven hopen op een oplossing. Hij legt dezer dagen een laatste voorstel op tafel „dat heel weinig zal afwij ken van wat we eerder hebben voorgesteld". Daarbij wordt overal op bezuinigd. „Er is geen enkele begrotingscategorie die ontsnapt", waarschuwde hij. Dat geldt ook voor de land bouw, waar in zijn voorstel de Commissie-voorzitter Barroso tracht van Europa nog te redden wat er te redden valt. Foto.- EPA huidige Europese boeren hun geld moeten delen met de agra riërs in Bulgarije en Roemenië. Juncker haalde fel uit naar Ne derland, dat ook de uitgeklede begroting nog te ruim vindt. „Sommige landen zijn moeilijk te benaderen als het gaat om het begrijpen van de elegantie van het voorstel. En dat geldt vooral voor Nederland", zei hij diplomatiek. Juncker zal het Nederlandse kabinet „laten blijken dat ik niet kan gaan tot het niveau dat Nederland zich heeft voorgesteld". De Luxemburger wil Nederland tegemoet komen met een be drag van tussen de 350 en 500 miljoen euro per jaar, maar dat vindt het kabinet onvoldoende. Volgens Juncker vormen Ne derland en de andere nettobe talers een van de twee grote struikelblokken voor het berei ken van een akkoord. Juncker vindt de roep om lagere af drachten „gezeur". Het andere grote struikelblok heet Groot-Brittannië. Dat land Minister Michael Chertoff van binnenlandse veiligheid kon digde gisteren wel aan dat alle na 26 oktober 2005 uitgegeven paspoorten voorzien moeten zijn van een digitale foto. Die eis zal voor Nederlandse pas poorthouders geen probleem opleveren, verwacht het minis terie van binnenlandse zaken. Sinds eind 2001 wordt een scan van de pasfoto in het paspoort gelaserd. Ook is er een tweede - geponste - foto zichtbaar als het reisdocument tegen het licht wordt gehouden. Verschillende Europese landen in het 'visa waiver programma' hadden een probleem om aan de Amerikaanse deadline te voldoen. Binnen de Europese Unie is afgesproken dat lidsta ten uiterlijk 28 augustus vol gend jaar een biometrisch pas poort invoeren. Volgens een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van binnen landse veiligheid zullen de meeste landen aan de eis van een digitale foto kunnen vol doen. cape Canaveral -De Space Shuttle Discovery wordt naar zijn lanceerplaats vervoerd. Het is voor het eerst sinds de ramp met het zusterschip Columbia in 2003 dat er weer een Space Shuttle de ruimte ingaat op weg naar het Internationale Ruimtestation. Op zijn vroegst wordt de Discovery - met een zevenkoppige bemanning - op 13 juli gelanceerd. Foto: Reuters krijgt al jaren een korting op de afdracht. Die is nu zo'n 4,5 mil jard euro per jaar en zal de ko mende jaren groeien tot 8 mil jard, tot ongenoegen van vrij wel alle andere EU-landen. De Britten willen niet tomen aan hun 'correctie', hoewel Londen volgens Juncker wel bereid is „na te denken over een correc tie op de correctie". Als er onder Luxemburgse lei ding geen akkoord tot stand komt. moet de Britse premier Blair als volgende EU-voorzitter over enkele maanden een ak koord zien te bereiken. Diplo maten zijn erg sceptisch over de kans daarop, omdat de Brit ten zullen blijven vasthouden aan hun korting op de EU-bij- drage. Juncker verwacht dan ook dat „het eindresultaat slechts enkele millimeters zal afwijken van ons voorstel". washington/gpd - De herse nen van de 41-jarige Ameri kaanse Terri Schiavo waren voor een groot deel verdwenen en wogen nog maar de helft van een normaal brein. De schade was onherstelbaar en therapie zou niet hebben geholpen. Dat heeft de medische inspectie be kend gemaakt in Florida. Er is bij de autopsie niets gevonden dat strijdig is met de diagnose van artsen dat Terri in een per sistente vegetatieve staat ver keerde. Schiavo was het middelpunt was van een bittere familievete die tot in Washington werd uit gestreden. Haar ouders vochten opeenvolgende gerechtelijke uitspraken aan die haar echtge noot Michael Schiavo toestem ming gaven haar leven via ver sterving te beëindigen. Hij zei dat ze niet kunstmatig in leven gehouden wilde worden. Zij dachten dat de toestand van hun dochter met therapie zou kunnen verbeteren en wezen op videomateriaal waarin Terri leek te reageren. Die oogbewe gingen waren volgens artsen re flexen. Tijdens de lijkschouwing is vastgesteld dat Terri blind was. De ouders kregen bij hun juridische strijd tegen Michael Schiavo steun van de Techt-op- leven' beweging en gouverneur Jeb Bush van Florida. Een inter ventie op het allerlaatste mo ment van Republikeinse Con gresleden en president George Bush liep op niets uit. Terri Schiavo overleed op 31 maart van dit jaar in een verpleeghuis in Pinellas Park, Florida, dertien dagen nadat haar •kunstmatige voeding op last van de rechter was stopgezet. Volgens de Saudi-Arabische olieminister zullen de prijzen echter niet dalen door een ho gere productie. „Er is voldoen de aanbod. Het echte probleem zit bij de raffinage." De petro chemische industrie is op dit moment niet bij machte om voldoende raffinagecapaciteit te realiseren. De daaruit voort komende schaarste aan geraffi neerde producten zoals auto brandstoffen, stookolie en kero sine, doet de prijzen stijgen. Het enige land dat relatief snel in staat is extra olie te produce ren, is Saudi-Arabië. Dit land zal ook de rest van het jaar aan de stijgende vraag naar olie vol doen, zo stelde haar olieminis ter. Een woordvoerder van olie consultancybureau Pira sprak gisteren van een „beangstigen de" situatie. „OPEC was al niet in staat de prijzen te drukken toen de vraag naar olie eerder dit jaar relatief laag was." Hij vreest nieuwe prijsstijgingen als de vraag deze zomer gaat aan trekken. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Michael Jackson kan wor den bijgezet in het rijtje beroemde Ame rikaanse sterren die de dans wisten te ontspringen. Een jury heeft hem vrijge sproken van kindermisbruik. Sportheld en filmster O.J. Simpson en tv-acteur Robert Blake, beiden verdacht van moord, gingen hem voor. In het Amerikaanse rechtssysteem be slissen niet door de wol geverfde juridi sche experts over schuld of onschuld, maar twaalf doorsnee burgers. Leidt dat tot juridische blunders? Nee, zegt Laurie Levenson, hoogleraar rechten aan de Loyola Universiteit in Los Angeles. Het enige wat nodig is voor een verstan dig vonnis, is gezond verstand en le venservaring, zegt ze. „Je hebt geen chi que opleiding nodig om te kunnen be oordelen wie de waarheid vertelt." Er zijn wel eens jury's geweest waarvan de kwaliteit een probleem was - zoals bij O.J. Simpson - maar dat was bij Michael Jackson zeker niet het geval, zegt Le venson, die zelf de rechtbank in Santa Maria verschillende keren heeft bezocht. Miljoenen Amerikanen zijn ervan over tuigd dat Michael Jackson schuldig was aan ontucht. Maar de gefrustreerde - en raciaal gekleurde - opwinding die volgde op de vrijspraak van O.J. Simpson is nu achterwege gebleven. Daarvoor was de zaak tegen de popzan ger te zwak, en lijkt de goed geïnfor meerde jury haar werk te consciëntieus te hebben verricht. De suggestie dat de roem van Jackson een rol speelde ligt echter voor de hand. Het vonnis versterkt de indruk dat het moeilijk is om een beroemdheid schul dig verklaard te krijgen, stelt strafrecht- expert Erwin Chemerinsky van de Duke Universiteit (North Carolina). Daar zijn drie redenen voor. Ten eerste zijn de ogen van de natie op de jury ge richt. De juryleden in de zaak-Jackson maakten er expliciet melding van dat dit hun verantwoordelijkheid extra zwaar maakte. Vuistregel twee is dat wie geld heeft zich een betere verdediging kan veroorloven. In de zaak tegen Robert Blake ('Baretta') slaagden diens advocaten erin twijfel te zaaien over dé geloofwaardigheid van getuigen, net als nu bij Jackson. Detecti ves die in de achtergrond van getuigen kunnen duiken en topadvocaten kosten veel geld. Tegelijkertijd vormen geld en roem geen garantie op succes. In twee recente rechtszaken tegen bekende sjoe melende 'captains of industry' - Martha Stewart en Bemie Ebbers - vond de jury hen schuldig. De derde reden is dat juryleden het ge voel hebben dat ze de beroemde ver dachte 'kennen', dat hij deel uit maakt van hun leven. Ze zijn daarom eerder geneigd hem het voordeel van de twijfel te geven. „Dat is zoals het hoort", zegt Levenson. „Iemand is onschuldig tot het tegendeel bewezen is." Michael Jackson heeft vol gens de juriste dankzij zijn roem het proces gekregen dat hij verdiende. Dat recht is niet iedere verdachte in de VS gegeven, zegt ze. De rechtsgang in de VS is in het voor deel van de aanklager ingericht. De jury is 'de laatste verdedigingslinie voor de beklaagde', aldus Levènson. Als een ver dachte het niet op een akkoordje gooit met justitie en zegt onschuldig te zijn, móet de aanklager het onomstotelijke bewijs leveren dat de verdachte het mis drijf heeft gepleegd. Als er reden is voor twijfel, hoort een jury tot vrijspraak te komen. Jury's laten 'gerede twijfel' ech ter niet altijd zwaarder wegen dan het onderbuikgevoel of het 'hele plaatje'. Soms gaan ze de ene kant op, soms de andere. Levenson hecht echter zwaar aan de aanwezigheid van een jury. Ze zou het niet graag inruilen voor een systeem waarin rechters alleen oordelen. Het Amerikaanse recht is gebaseerd op de mocratie en betrokkenheid van de ge meenschap. Een verdachte wordt beoordeeld door zijn gelijken. Bovendien: een burgerjury wordt meer vertrouwd dan een over heidsdienaar. Veel rechters zijn in hun vorig leven aanklager geweest. Een rech ter kan persoonlijke of politieke banden hebben met een zaak, of een gekleurde bril op hebben.Levenson meent dat het jurysysteem in het proces tegen Jackson zijn kracht heeft bewezen. „Ik moet er niet aan denken dat rechter Rodney Melville het voor het zeggen h&d gehad. Die was al voordat het proces begon overtuigd van diens schuld." new vork/gpd - Binnen afzienbare tijd kan planeet Aarde haar mensenlast niet meer voeden of laven. Kwijtschelding van miljar denschulden van arme landen of plannen voor halvering van de globale armoede in 2015 kunnen de economische en sociale druk van een steeds wassende mensenzee op den duur niet keren. Dat constateert het prestigieuze Earth Poli cy Institute, een door de VN erkende denktank. Het instituut schetst een som ber, maar realistisch beeld van het wel en vooral wee van de komende generaties. „De onstuitbare bevolkingsaanwas bete kent een steeds grotere roofbouw op onze aardse levensbronnen, met name graan en water," constateert Lester R. Brown, direc teur van dit instituut. „Dat leidt niet alleen tot oplopende spanningen tussen arme en rijke landen, maar ook tot een etnische en zelfs religieuze overlevingsstrijd in de minst bedeelde regio's zelf." Het wereld-graanareaal steeg van 590 mil joen hectare in 1950 tot een historische piek van 730 miljoen hectare in 1981, con stateert Brown. Maar vorig jaar was dit al geslonken tot 670 miljoen hectare. Gezien de bevolkingsexplosie betekent dit, dat de laatste halve eeuw het graanoppervlak per aardbewonèr met de helft is ingekrompen - van 2300 vierkante meter tot 1100 vierkante meter per aardbewoner. Als de huidige we reldbevolkingstoename met 70 miljoen per jaar doorzet, is er voor de doorsnee aardbe woner over vijftig jaar nog maar 700 vier kante meter akkerland over. „Dat vertaalt zich in een levensbedreigend wereldvoedseltekort, met name in arme landen, waar akkergrond door de bevol kingsdruk steeds meer uitgeput raakt," al dus de studie. „De Afrikaanse Sahel, van Soedan tot Mauretanië, kampt al met een permanent graantekort voor een snel stij gende bevolking en het is niet verwonder lijk, dat dit gebied nu al een conflictzone is geworden." Het merendeel van de twee tot drie miljard extra aardbewoners die voor 2050 in aan tocht zijn, zullen worden geboren in lan den waar nu al een nijpend tekort is aan water en landbouwgrond," aldus het Earth Policy Institute.Als geen halt wordt gebo den aan deze bevolkingsexplosie, belanden we in een gevarenzone waarbij de heden daagse terroristische dreiging in het niet verdwijnt." den haag/gpd - Filmbeelden die vandaag openbaar zijn ge maakt, tonen hoe een walvis nog een kwartier vecht voor zijn leven nadat hij door Noorse walvisjagers is geschoten. De beelden weerleggen het argu ment van walvisjagende landen dat aangeschoten walvissen binnen twee minuten dood zijn, stel WSPA, de Wereld Ge meenschap voor Bescherming van Dieren, in een verklaring. De beelden zijn vorige maand gemaakt bij de kust van Vardö, in het uiterste noord-oosten van Noorwegen, door onder zoekers van de WSPA en de En vironmental Investigation Agency (EIA). Zij volgden de Noorse walvisjager 'Willassen Senior' noodgedwongen vanaf de rotsen, omdat Noorwegen het filmen in de directe nabij heid van een walvis jager ver biedt. De filmers legden vast hoe de walvis wordt geraakt door de granaatharpoen, hoe het dier worstelt aan de lijn en hoe het zeven keer wordt be schoten met een geweer. Tus sen het harpoenschot en het uiteindelijke moment dat de walvis geen teken van leven meer vertoont, zit bijna een kwartier. Zekerheid dat het dier dan ook daadwerkelijk dood is, geeft de film niet. Deze beelden tonen opnieuw aan dat het niet mogelijk is midden op zee op diervriende lijke wijze een walvis te doden, aldus Whalewatch, een interna tionale coalitie van ruim 140 dierenbeschermingsorganisa ties onder leiding van de WSPA. Volgende week vindt in Korea de jaarlijkse vergadering van de Internationale Walvisvaart Commissie (IWC) plaats. Tij dens deze vergadering wordt mogelijk gestemd over een voorstel dat hervatting van de commerciële walvisjacht moge lijk maakt. Nu geldt voor deze jacht nog een verbod.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7