Omroep tijdbom onder kabinet MEDIA 'Live 8' bij VARA en BNN Facelift voor Fikkie en liposuctie voor Flappie Sophie FJilbrand: BNN's chaoot Cultuurkenners will Opium behouden De omroep van de toekomst 'Geen omroep H steun zoals het Sï publiek dat doet' Spre 3FM vanuit Barcelona Goodnight Season populairst bij Radio 2 Tijdschrift over hondjes op komst Amsterdam - DoggyMag is de nieuwste aanwinst in tijdschrif- tenland. Dit glossy blad is spe ciaal gericht op eigenaren van kleine hondjes. Het kwartaal blad verschijnt in een oplage van 65.000 exemplaren. De eer ste uitgave is vanaf 25 juni gra tis aan te vragen (www.doggy- mag.nl). In DoggyMag staat van alles over kleine hondjes, zoals de hondenhoroscoop en een aparte pagina met allemaal hebbedingetjes voor de kleine viervoeter. Ook bevat ieder nummer een interview met een bekende Nederlander over zijn hond. Ambassadrice van het magazine is Bridget Maasland. Zij richt zich op alle leuke en luxe dingen in het leven van hondenliefhebber en hond. 'SBS doet aan Talpaatje pesten' Hilversum - Het kort geding waarin SBS de rechter vraagt om de productie van Expeditie Robinson te verbieden, is voor al bedoeld om Talpa te pesten. Dat stelde de advocaat Talpa, K. Schaap, gisteren tijdens de be handeling van het kort geding bij de rechtbank in Utrecht. SBS had al vijf maanden geleden ju ridische stappen kunnen on dernemen, betoogde de raads vrouwe. De filmploegen reizen over twee dagen af naar Malei sië en Talpa komt nu bij een verbod in grote problemen. Als de opnamen niet doorgaan komt Expeditie Robinson dit jaar niet op televisie, verklaarde Schaap. Zij betoogde dat SBS probeert om Expeditie Robin son over het hoofd van de trou we kijker van de buis te krijgen om zo de concurrentie te ver minderen voor een soortgelijke serie die SBS in dit najaar wil gaan uitzenden. donderdag l6 juni 2OO5 door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - De VARA en BNN brengen op zaterdag 2 juli, op Nederland 3, een rechtstreeks en integraal verslag van 'Live 8'. Tegelijkertijd zal het evenement ook te beluisteren zijn op Radio 3FM. Een week voor het con cert, op zaterdag 25 juni, zal bij de VARA op Nederland 3 ook de film 'The Girl in the Café' te zien zijn die naar aanleiding van de G8-top in Schotland is geproduceerd. De film zal deze avond in meerdere landen tege lijk zijn televisie-première bele ven. 'Live 8' is een initiatief van Bob Geldof en Midge Ure, die twin tig jaar geleden ook de organi satoren waren van het Live Aid- concert. Dit keer treden in vijf Radio en tv op 2 juli in teken van Geldofs muziekspektakel wereldsteden, Londen, Parijs, Rome, Berlijn en Philadelphia, tal van grote namen uit de mu ziekwereld op om de aandacht te vestigen op het armoedepro bleem. Het evenement vindt plaats vier dagen voor de aan vang van de G8-top in Schot land. Doel van het evenement is om wereldwijd bekendheid te ge ven aan de 'Make Poverty His tory'-organisatie. Deze organi satie, waar onder anderen Bob Geldof en U2-zanger Bono deel van uitmaken, wil dat de rijkste landen de schulden van de ont wikkelingslanden kwijtschelden en de hulp aan deze landen verdubbelen. Daarnaast pleiten ze onder meer ook voor een eerlijke handel, waarbij de ont wikkelingslanden echt de kans krijgen een betere toekomst op te bouwen. Met Londen (Hyde Park) als ba sis, waar artiesten als Paul Mc Cartney. Madonna, Elton John, Coldplay, U2, Robbie Williams en, volgens hardnekkige ge ruchten de Spice Girls zullen optreden, zal 'Live 8' ook in de vier andere steden op histori sche locaties plaatsvinden. Zo zal in Berlijn de Branden burger Tor als podium dienen voor onder anderen Lauren Hill en A-HA. In Parijs (Versailles) zullen onder meer Manu Chao, Youssou N'Dour en Andrea Bo- celli optreden. In Rome (Circus Maximus) zijn o.a. Faith Hill, Zucchero en Duran Duran te zien en te horen. In Philadel phia zal het concert worden ge houden in het Museum of Art met onder meer Will Smith (als host), Bon Jovi, Maroon 5, P Di- ddy, Stevie Wonder, Jay-Z en 50 Cent. Overigens begint er ook steeds meer kritiek te horen op 'Live 8'. De prominente positie van de popsterren Geldof en Bono begint steeds meer mensen te ergeren, zo blijkt uit een rond gang op internet. Met name het feit dat het om een 'elitair stel blanke miljonairs gaat', die 'even Afrika zullen gaan red den' heeft de hoon of woede gewekt van zwarte muzikanten en commentatoren. „De muzi kanten die in de Live 8-shows optreden worden er zelf zeker niet slechter van en zullen een stijging in de platenverkoop te gemoet kunnen zien", luidt de kritiek op een van de vele 'Live 8'-sites. door Jeroen Hoorn den haag - Eind maart waren de fractievoorzitters van CDA, WD en D66 het nog roerend eens. Thom de Graaf was afge treden als minister voor be stuurlijke vernieuwing nadat de Eerste Kamer zijn plannen voor de gekozen burgemeester had afgeschoten. D66 had compen satie geëist en gekregen: behal ve een miljard euro extra voor onderwijs zou het omroepbe stel worden hervormd. De publieke omroep moest de heilloze concurrentiestrijd met Joop Atsma, mediawoordvoerder van het CDA in de Tweede Ka- |H mer. Foto: GPD de commerciëlen staken en zou zich alleen nog richten op nieuws, opinievorming en cul tuur. De tijd van plat amusement was voorbij. Ook zouden de omroepverenigingen macht moeten inleveren. Andere orga nisaties, zoals ideële verenigin gen, mochten ook program ma's gaan maken. Staatssecretaris Medy van der Laan (D66, cultuur en media) sprak van „een doorbraak die niemand voor mogelijk had ge houden". Van der Laan zou de gemaakte afspraken snel gaan uitwerken en vlotjes de geschie denis ingaan als de bewinds persoon die er na dertig jaar stilstand in slaagde de publieke omroep op de schop te nemen. Het liep anders. Al snel bleek het CDA het zogeheten paasak- koord heel anders uit te leggen. Van der Laan raakte bijvoor beeld in een discussie verzeild met CDA-kamerlid Joop Atsma over de definitie van amuse ment. Van de staatssecretaris mocht het programma Kopspij kers best op de publieke om roep blijven, omdat het behalve amusementswaarde ook een „opinievormende functie" had. Onzin, vond Atsma. „Kopspij kers is puur links amusement." Budget Het CDA bleek bovendien hele maal niet van zins de rol van de omroepen zo ver terug te drin gen als de coalitiepartners WD en D66 wilden. Van der-Laan wil de omroepverenigingen 27 procent geven van het totale budget, zo'n 500 miljoen. Voor de rest van het geld moeten ze de concurrentie aangaan met andere organisaties die pro gramma's willen maken. De WD kan zich daarin vinden, maar het CDA vindt het veel te ver gaan en wil 60 procent re serveren voor de omroepver enigingen. Atsma vindt zelf dat zijn partij al een ruime concessie heeft ge daan. De omroepvoorzitters verdwijnen uit de raad van toe zicht, die bij de publieke om roep het laatste woord heeft, en worden vervangen door onaf hankelijke deskundigen. De Tweede Kamer, inclusief de CDA-ffactie, stemde daar on langs mee in. Tot veel meer toe geeflijkheid zijn de christen-de mocraten tot nu toe niet bereid. Hilversum - Alle uitwassen van cosmetische chirurgie zijn zo langzamerhand wel over het tv- scherm getrokken, zou je als verzadigde kijker van operatie ve metamorfoses denken. Maar zoals zo vaak kan het allemaal nog gekker. Vanavond onder gaat Boulder een facelift, wordt Lucky ontdaan van vetrollen en krijgt Baxters mannelijkheid een oppepper. Niets nieuws onder de zon, ware het niet dat het hier gaat om een Engelse buldog, een konijn en een terri er. Verbouw je huisdier!, vanavond te zien in de reeks Shock Doe bij Yorin, is van Britse makelij, maar de voorbeelden werden zoals zo vaak grotendeels opge duikeld in Amerika. Daar is het bijvoorbeeld heel gewoon dat katten worden ontdaan van hun nagels, puur en alleen ter bescherming van het meubilair van hun baasjes. En wat te den ken van teckeltjes met een wat schelle blaf? Het doorknippen van de stembanden hoort tot de standaardbehandelingen van Amerikaanse dierenartsen. De makers van Verbouw je Boulder, een buldog met de kenmerkende verkreukelde snoet, ondervindt volgens zijn baasje een hoop hinder van de dikke rimpels die over ogen en neus zakken. De oplossing? Een facelift. Foto: GPD/Yorin huisdier! werpen dan ook de vraag op of het hier gaat om de cadente dierenmishandeling of een geschenk van mens aan dier. Boulder, een buldog met de kenmerkende verkreukelde snoet, ondervindt volgens zijn baasje Robert Smith een hoop hinder van de dikke rimpels die over ogen en neus zakken. De oplossing? Een facelift. En in derdaad, na de operatie ziet Boulder een stuk meer en ademt hij aanmerkelijk minder amechtig. Lucky, een enorm zwart konijn, lijdt onder een reusachtige onderkin. Het ge volg is dat het knaagdier zich zelf niet meer kan wassen om dat de vetkwab danig in de weg zit. Een liposuctie biedt uit komst voor Lucky. De goede bedoelingen van de baasjes van Boulder en Lucky leiden geen twijfel, maar huis dieren worden ook op de snijta fel gelegd met als enig doel de verfraaiing van het uiterlijk. Bij twee jonge pitbulls worden de oren gecoupeerd. Zodat ze, dui delijk ter wille van hun baasjes, hogere ogen gooien op hon denshows. Het voordeel voor jonge katten van een leven zonder nagels is moeilijk te beredeneren, slechts de baas en zijn meubilair profi teren van de ontklauwde bees ten. In Amerika heeft vandaag de dag ruim dertig procent van de poezen geen nagels meer, in Nederland is de ingreep geluk kig verboden. Net als het door knippen van de stembanden bij honden, die in Amerika zonder problemen onder het mes gaan als het volume van de viervoe ter baas of buurt irriteert. Geval apart is terriër Baxter, die gecastreerd moet worden. Baas Tony Lovett vreest dat de reu geestelijk nogal gebukt zal gaan onder het verlies van zijn man nelijkheid. Inderdaad een veel voorkomende kwaal bij honden van het mannelijk geslacht, be merkte ook Gregg Miller, uit vinder van de 'neuticles', testi kelimplantaten voor dieren. Ze zijn in acht maten op de markt, dus geen probleem om ook Baxter met een setje kunsthal len te verblijden. „Vooral man nen gunnen hun hond deze cosmetische ingreep", zegt die renarts Louis Schwartz in Ver bouw je huisdier! „Waarschijn lijk omdat zij zich een levendige voorstelling kunnen maken van een ontmand bestaan." De baasjes hebben er duidelijk psychisch het meest baat bij, aldus Schwartz. „Ballen of geen ballen, de hond merkt er niets Berrit de Lange Shock doe: Verbouw je huisdier!, vanavond, Yorin, 22.00 uur. Workaholic? Ambitieus? Mis schien. BNN-presentatrice Sop hie Hilbrand (29) is vooral heel onrustig. „Als ik een avond niks te doen heb, denk ik: nou, dan ga ik wel een filmscript schrijven." door Ruth van Beek Hilversum - Deze weken staat er naast het spelershotel van het Nederlands juniorenvoet balteam een oranje tentje. Daar bivakkeert Sophie Hilbrand, presentatrice bij BNN en tij dens het WK voetbal tot 20 jaar toevluchtsoord voor de spelers uit de Oranje-equipe. Sinds afgelopen vrijdag brengt BNN samen met de NOS een dagelijks programma rond het kampioenschap. Terwijl Studio Sport-presentator Jan-Joost van Gangelen vanuit de studio de prestaties van het Nederlandse elftal van Foppe de Haan in de gaten houdt, gaan Hilbrand en collega Filemon Wesselink op zoek naar de wat smeuïger ver halen in het Oranjekamp. Hil brand is nu al regelmatig te vin den bij trainingen en oefen wedstrijden van het jonge team. „Ik begin ze eindelijk een beetje te leren kennen", vertelt ze. „Het zijn er 22, dus dat ging niet zo snel. Het is trouwens wel echt een mannenwereld, ik ben de enige vrouw daar", merkt ze op. En ze is blond, slank én BNN- gezicht. De vergelijking met de vertrekkende Bridget Maasland lijkt gauw gemaakt, maar daar maakt Hilbrand snel korte met ten mee. „Ik ben niet de nieuwe Bridget, wij zijn zo ontzettend verschillend. Ik neem ook geen programma's van haar over. Bovendien is er nu een nieuwe lichting, met Filemon, Hanna Verboom, Kürt Rogiers en de Lama's. Er is niet meer één ge zicht van BNN, zoals Bart de Graaff en Bridget dat wel een beetje zijn geweest." Sophie Hilbrand is sinds maart vorig jaar lid van de BNN-fami- lie en heeft het er prima naar haar zin. Ze presenteerde onder meer het populaire Mystery Party, werkte mee aan BNN University en is drie keer per week op de radio te horen met BNN United en het liefdespro gramma Brommers kiek'n op 3FM. Ze tekende pas geleden een nieuw contract voor de ko mende twee jaar. „Daar ben ik heel blij mee. Hiervoor was het altijd 'wat zal ik nu gaan doen' en nu kan ik wat verder vooruit kijken. Ik mag ook een docu mentaire maken, over een jon gen die meedoet met Coolcast. Hij is van Surinaamse afkomst, maar opgegroeid in een enorm pleeggezin in Friesland. Hij gaat op zoek naar zijn eigen moeder en ik ga hem volgen." Terwijl ze nog nooit een docu mentaire gemaakt heeft. „Dat is zo leuk aan BNN, ik mag me hier gewoon mee gaan bezig houden. Ik doe heel veel ver schillende dingen. Ik ben me zo een beetje aan het oriënteren wat ik nou precies wil, wat voor programma echt bij mij past." Belangrijk is in ieder geval dat ze er lol in heeft en dat het spontaan is. „Ik word echt on gelukkig van die woonprogram- ma's waarin alles al van tevoren vastgelegd is, die zijn zo voor spelbaar. Dan weet je als pre sentator al precies wat er gaat gebeuren en toch moet je doen of je het ontzettend leuk vindt. Op zo'n manier moeten pre senteren lijkt me het stomste Miljoen kijkers op de late avond Het WK voetbal tot de twin tig jaar is een goede impuls voor Nederland 2. Het dage lijkse late avondprogramma dat NOS Studio Sport in sa menwerking maakt met jon gerenomroep BNN, trekt veel kijkers. 'Studio Sport/BNN WK voetbal tot 20 jaar' weet gemiddeld zo'n 1 miljoen kijkers te trekken. Dat komt overeen met een marktaandeel van bijna 25 procent, aldus René van Dammen, onderzoeker van de dienst Kijk- en Luisteron derzoek (KLO) Publieke Om roep. Het WK tot 20 jaar be gon vrijdag met het duel Ne derland-Japan, dat 1,6 mil joen kijkers wist te trekken. Het NOS/BNN-programma, dat steeds rond de Wok van 23.00 begint met daarin re portages, analyses en inter views komt gemiddeld uit op de ruim 1 miljoen kijkers. De uitzending van zondag vormde tot nog toe het hoogtepunt van het WK, met 1,3 miljoen kijkers. beroep dat er is." Saai is dan ook een woord waar Hilbrand niets van moet heb ben. „Ik ben heel onrustig. Ik denk elk moment van de dag: wat gaan we doen. Als ik een avond niks te doen heb, ga ik een filmscript schrijven, of zo. Ik vind het heel fijn als ik zo druk ben, dan heb ik tenminste het gevoel dat ik leef." De aan loop naar BNN kenmerkt zich Sophie Hilbrand: „Het presenteren van een woonprogramma lijkt me het stomste beroep dat er is. Je weet al precies wat er gaat gebeuren en toch moetje doen of je het ontzettend leuk vindt." Foto: GPD/Nick van Ormondt dan ook door veel verschillende baantjes en opleidingen, zoals de modeacademie, een com municatiestudie en theaterop leiding De Trap. Tot ze drie jaar geleden gevraagd werd voor 6Pack, het populaire jongeren programma dat onlangs een studioversie kreeg. „Ik had toen net auditie gedaan voor een klein rolletje in een toneelstuk en ik moest kiezen: langzaam in het theater opklimmen naar grotere rollen, of met 6Pack meedoen, wat veel sneller en rebelser was. Het werd 6Pack en ik denk dat ik een goede keuze gemaakt heb destijds." Een goed gevuld cv dus, maar daar zit een keerzijde aan. Hil brand: „Ik ben met veel dingen begonnen, maar ik heb ook veel niet afgemaakt. Dat komt door dat onrustige in me, ik ben heel ongeduldig, wil meteen resul taat zien." Daarom heeft ze nog wel wat op haar wensenlijstje staan. „Wat ik echt graag zou willen is een programma van a tot z maken, zelf bedenken, fil men, alles. En het liefste ge beurt dat binnen nu en twee weken", lacht ze. „Maar daar heb ik nu nog niet de rust voor. Geeft niet hoor, ik ben een laat bloeier." Is dat niet vermoeiend, die voortdurende onrust? „Nee, ik leef echt van dag tot dag. Ik ver geet wel veel dingen. Laatst kwam ik iemand van de mid delbare school tegen die over een aantal leraren van die school vertelde. Ik had geen flauw idee over wie hij het had. Echt, ik kan me geen één ge zicht meer herinneren van lera ren van vroeger. Ik heb een paar weken geleden een digitale fotocamera gekocht, nu maak ik de hele dag foto's. Kan ik te rugkijken wat ik ook alweer ge daan heb. Dat ding is echt mijn dagboek." Hilbrand lacht. „Ik hoef niet per se rustiger te wor den, maar ik zou wel wat min der chaotisch willen zijn." Ze klapt haar mobieltje open, kijkt naar het klokje, denkt twee se conden na en springt dan ver schrikt op van haar stoel. „Is het al zo laat! Ik had al boven moeten zijn om mijn contract te tekenen!", roept ze en ze rent de deur uit. Hoe ziet de publieke omroep van de toekomst er uit? Die vraaj stellen we hier aan bekende en minder bekende Nederlanders, allemaal iets met de omroep hebben of hadden. Vandaag eeni de coeur aan politiek Den Haag van TROS-voorzitter Karei van Doodewaerd. „1. Een goed politicus is een koopman in hoop. Geef ons hoop. Bovenal stel de Neder landse belastingbetalende burgers centraal. Betuttel ze niet door te bepalen wat ze moeten zien en horen, maar stel hun behoeftes centraal: er is geen reden om af te wijken van het uitgangspunt dat de Europese Unie heeft neerge- legd. 2. Geef de publieke omroep waardering en steun. Zoals de Nederlandse burgers dat doen. 3. Stop met het ondermijnen van de publieke omroep door, in een tijd waarin we een on gelijke strijd met de commer ciële concur rentie moe ten leveren, ons enorme bezuinigin gen op te leggen en te gelijk steeds meer eisen te stellen. 4. Stop met onterechte kritiek en beschuldiging van in-effici- ency. Lees het McKinsey rap port dat het tegendeel bewijst. Zie dat omroepverenigingen veel meer zendtijd vullen dan waarvoor zij betaald krijgen. De TROS zelfs het dubbele. 5. Accepteer een publieke om roep die een democratisch in strument is. Die een structuur biedt voor maatschappelijke weerspiegeling. Probeer de publieke omroep niet tot spreekbuis te maken van rege ring en politiek onder het motto wie betaalt bepaalt, door het instellen van een centralistische staatsomroep. 6. Zie dat 65% van uw kiezers lid zijn van een omroepver eniging. Respecteer hun wens op zeggenschap ten aanzien van het programma-aanbod. 7. Steun een krachtige Raad van Bestuur die visie, lef en daadkracht moet tonen en die coördineert en de samenwer king bevordert, maar niet zelf de baas wil spelen en geen slaafse ja-knikker van de over heid moet zijn. Karei van Doodewaerd. Foto: TROS 8. Accepteer dat omroepa per net een eigen verantw delijkheid dragen voor hu net en samen in gedeleget vrijheid onder coördinatie de Raad van Bestuur zichi antwoordelijk stellen voor netprofii tie en sa tioneer onderpresteren m vermindering van zendtiji geld. 9. Maar bovenal stimuleet activeer optimisme, dynai en daadkracht. Geef omro verenigingen vrijheid zich meer te wortelen in de mi schappij en ledenactivitei te organiseren, die vanuit opbrengst de programme ook weer voeden en verst ken. Heb oog voor de wet van de omroepleden die i jullie kiezers zijn. 10. Wees consequent in je leid. Geef duidelijkheid. Ii sfeer van bedreiging en 01 kerheid kan geen organis; succesvol opereren. Wees hypocriet. Wanneer er ge steun voor omroepvereni gen is, stop dan de marte en maak uittreden uit het stel, met beperking van b nenverlies, in een harmoi model mogelijk, zodat de wensen van de burgers vs een commerciële setting in ieder geval wel centraa mogen staan." media@hdc.nl hilversum/anp - Op initiatief van schrijver Jan Siebelink bre ken zeven prominente Neder landers een lans voor het voort bestaan van het Radio 1- pro gramma Opium. Dit kunst- en cultuurprogramma van de AVRO op zaterdag- en zondag avonden dreigt de helft van zijn zendtijd te verliezen. Een open brief daarover aan Publieke Omroep (PO) is on dertekend door Hedy d'Anco- na, Joop van den Ende, Hella Haasse, A.F.Th. van der Heij den, Jeroen Krabbé en K< Twist. De mogelijke verander zendtijd is het gevolg komst van De Nieuwe 0 (DNO). De Raad van 1 van PO besluit waarsc binnenkort om Opium 0 dag te schrappen en dit te staan aan DNO. D: wordt de zendtijd van dioprogramma gehalveet De ondertekenaars vrag steun via www.voorkui grammas.nl. Hilversum - 3FM zendt zater dag van 19.00 uur tot 07.00 uur live uit vanaf het Sonar festival in Barcelona waar The Chemi cal Brothers, LCD Soundsys- tem, Jeff Mills en M.IA onder meer optreden. Deze speciale 3FM BPM Sonar uitzending is een samenwerking van de Mi nistry of Beats (TROS), 3voorl2 bpm (VPRO), Dancetination Li ve en Weekender (BNN). De uitzending over het fest gebied van elektronisch ziek en dance wordt gep teerd door Giel Beelen, Wit, DJ Jefferson en I Man. 3 FM wil deze toonaangevende festiva ir zenden, waaronder deze Fields of Rock, Parkpop Werchter, Awakenings, Off, Extrema Outdoor" Lowlands en Live 8. Hilversum - Luisteraars van Ra dio 2 hebben Goodnight Saigon van Billy Joel uitgeroepen tot populairste plaat uit de jaren 80. Vorig jaar was dit nummer ook al het nummer met de meeste stemmen tijdens de Top 80 van de Jèren 80 op Radio 2. Op de tweede en derde plaats in de hitlijst staan respectieve lijk de Alan Parsons Project met Old and Wise en Dire Straits met Private Investigations. De populairste band is U2. Zij staan maar liefst zes keer in de lijst. De hoogste Nederlandse notering is Hein Orkest met Over de Muur op nummer tien. De meeste noteringen in de Top 80 van de Jaren 80 stam men overigens uit het jaar 1984. De hitlijst wordt morgen uitge zonden van negen tot vijf en gepresenteerd door Daniël Dekker, Frits Spits en Hans Schiffers. 's Avonds om 20.00 uur houdt Radio 2 een reünie voor tien 'klassen van toen', klassen die Top 80 van Jareif Billy Joel, Goodnight Sa Alan Parsons Project, 0 -t Wise Dire Straits, Private inv< tions Toto, Africa Dire Straits, Brothers in Falco, Jeanny Alphaville, Forever Yout Bruce Springsteen, Thefn Cure, A forest a Klein Orkest, Over de n in de jaren tachtig exam n ben gedaan. Samen me li 2 gaan klassenvertegen li gers op zoek naar hui klasgenoten. De reünie BNN Bar. Alle 40 Goe< m avond een verzoekpla gramma van de aanwezi genoten en is vanaf 20.0l|g ve te beluisteren. j|i

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6