Aanslag op Surinaamse moskee BINNENLAND 2 Nederlandse ambassades onvoldoende beveiligd Bezoek Verdonk belooft weinig goeds voor remigranten Extreem-rechts verantwoordelijk Hoogervorst intensiveert strijd tegen rookverslaving Auto Opslag Wetenschap moet creatief Koude nachten aan eind winter sponsorgeld binnenhalen nekten vee Oostvaardersplassen Murat D. staat begin juli opnieuw voor de rechter od$oorzaak akonbekend Iimcin - Bij eenderde van [ederlanders die overlijden, .(precies duidelijk wat de jsoorzaak is. Dat stelt de e huisarts F. Oppewal in Proefschrift over het vast- invan de doodsoorzaak, op hij 29 juni aan de Rijks- ersiteit Groningen (RUG) joveert. Omdat meer dan [lift van alle mensen thuis Sjdt, is de huisarts vaak als fcter plaatse. Die ontbeert de kennis om de doods lak vast te stellen. jgaal vuurwerk Lelystad ;ad - De politie heeft in ledrijfspand in Lelystad jlo illegaal vuurwerk in be- lenomen. Dat heeft de po nsteren bekendgemaakt, inval werd een 42-jarige juit Lelystad korte tijd aan- iiden geweest. Hij kan een k-verbaal tegemoet zien. fst streektaal iiekenhuis kde - Bin ie good te pas? Itiënt in het Twentse zie- [tis hoort dat zinnetje als de verpleegkundige 's [ens de gordijnen open- Uit onderzoek van de trsiteit Twente blijkt dat trended van de patiënten jente het liefst in de eigen jitaal praat met het zieken- ioneel. Ition ontruimd laptop en - Het treinstation in en is gisteren omstreeks pddaguur ontruimd ge- nadat in een intercity een Ichte koffer was gevonden, teinverkeer werd stilgge- hnderzoek van bomspeci- nwees uit dat het ging om fcrgeten laptop. ritueel aardentehuis' [ncen - Groningen krijgt liritueel 'bejaardentehuis' jteciale stilteruimtes en zalen. In het wooncom- {oor 50-plussers, dat ruim st gaan bieden aan zestig |tementen, komen ook al- 1e ruimtes voor schilde- luziek maken en beeld- In, meldt de stichting Ou- itiatieven Hestia. De ig meent dat ouderen ijven ontwikkelen, en spelen zelfstandigheid, en spiritualiteit een be- ;e rol. an trekt klacht niet in - Sudan heeft de aan- Iin tegen twee gearres- medewerkers van de Ne- ise tak van Artsen zon- inzen niet laten vallen, eft een functionaris van nisterie van justitie giste- :gd. VN-gezant voor Su il Pronk, had dinsdag la kten dat de regering in q de aanklachten ver- ilijk snel zou intrekken, ju Hoedt en zijn Britse fe Paul Foreman werden (gearresteerd na een rap- n AzG over stelselmatige iitingen in regio Darfur. ïetal is op borgtocht vrij- i, maar mag de hoofd- um niet verlaten. Ze ïgeklaagd wegens spio- rt destabilisering van de ese samenleving. ent biedt zich op sekssite Een invaldocent van istelijke scholenge- chap in Sneek is op non- ■pesteld. nadat een leer- pd ontdekt dat de man i erotische datingsite )d. De leerling lichtte jlag de schoolleiding in, na meteen tot actie donderdag l6 juni 2005 Diplomaten nauwelijks doordrongen van noodzaak goede beveiliging den haag/gpd - De beveiliging van de Nederlandse ambassades in het buiten land laat te wensen over, ondanks de bedreiging van een aantal posten. Me dewerkers zijn er nauwelijks van door drongen dat een goede beveiliging noodzakelijk is. Veel medewerkers die een vertrouwensfunctie hebben worden niet gescreend. Dit stelt de Algemene Rekenkamer in een rapport dat zij giste ren heeft gepubliceerd. Minister Bot van buitenlandse zaken onderschrijft de conclusies en heeft beterschap beloofd. De Rekenkamer onderzocht van sep tember 2004 tot februari 2005 hoe het is gesteld met de beveiliging van de Neder landse ambassades. Aanleiding hiervoor was de aanslag vorig jaar januari op de Nederlandse vertegenwoordiging in Op het ministerie van buitenlandse za ken, verantwoordelijk voor de ambassa des, ontbreekt volgens de Rekenkamer een uitgeschreven veiligheidsbeleid. Daardoor bestaat in de praktijk ondui delijkheid over taken en bevoegdheden. Nederland heeft wereldwijd 145 ambas sades. Van de 141 posten die de enquête terugstuurden laat veertig procent we ten niet of slechts deels te voldoen aan beveiligingsnormen voor toegangscon trole, sleutelbeheer en informatiebevei liging. Voorts zijn 454 uitgezonden me dewerkers in vertrouwensfuncties niet doorgelicht. Dat geldt ook voor 210 loka le medewerkers. Zo'n screening zou vol gens de Wet Veiligheidsonderzoeken wel moeten plaatsvinden. Onderzoekers van de Rekenkamer bezochten acht posten om met eigen ogen de beveiliging te aanschouwen. De Rekenkamer vindt dat het ministerie een duidelijk beveiligingsbeleid moet opzetten. Daarin moet staan wat de vei ligheidsnormen zijn en wie waarvoor verantwoordelijk is. Dat is in de eerste plaats van belang voor de veiligheid van de circa 3300 personeelsleden, stellen de onderzoekers. Daarnaast liggen er in ambassades waardevolle zaken zoals vi sa, paspoorten en geld. Bovendien be- schüdken de posten over vertrouwelijke informatie over Nederland en zijn bond genoten. Die mag niet in verkeerde han den komen, aldus de Rekenkamer. Als dat wel gebeurt, kan het zijn dat bond genoten geen informatie meer met Ne derland willen delen. Minister Bot zegt dat zijn departement al bezig is met het verbeteren van de be veiliging van ambassades. Maar hij stelt bewust geen algemeen geldende eisen op. Hij wil maatwerk leveren. In het ene land gebeurt nooit iets, in het andere is er steeds de dreiging van beschietingen, terrorisme of gijzelingen. Als er geen dreiging is, worden geen onnodige maatregelen genomen, aldus de minis ter. Verder wordt er volgens hem hard gewerkt om de achterstand in de screening van de medewerkers weg te werken. rotterdam/gpd - Brandstichting heeft in de nacht van dinsdag op woensdag de Surinaamse Shaan- e-islam moskee in Rotterdams grote schade toegebracht. De aanslag draagt een extreem rechts karakter. Op de muur waren leuzen aan gebracht tegen de binnenkort te beginnen nieuwbouw van de moskee in Rotterdam-Zuid. Ook stonden er White-Powerte- kens, het woord Lonsdale (kle dingmerk dat populair is bij rechts-extremisten) en de naam van de vermoorde Theo van Gogh. De extreem-rechtse Na tionale Alliantie protesteerde afgelopen zaterdag in Rotter dam tegen de bouw van de nieuwe moskee in het stadsdeel IJsselmonde. Burgemeester Op stelten bezocht gistermorgen de uitgebrande moskee om zijn medeleven te tonen. De brand in de moskee werd even voor vier uur 's ochtends door de buren ontdekt. Ze; hoorden een knal, waarna het vuur snel om zich heen greep. De benedenverdieping brandde volledig uit. Het pand moet vol gens de politie als verloren wor den beschouwd. Het pand werd behalve voor gebedsdiensten ook gebruikt voor trouwerijen. In het gebouw is ook een bi bliotheek ondergebracht. Bewoners van omliggende wo ningen werden uit voorzorg uit hun huis gehaald. Enkele wo ningen liepen rookschade op. De voorzitter van het moskee bestuur A. Billar was er van half vijf bij. „Het zit heel diep, want dit is een terroristische aan slag," aldus Billar. „We hebben in al die twintig jaar dat we hier zitten nooit problemen gehad. We waren de eerste moskee van de Suri naamse gemeenschap in Rot terdam." den haag/anp - Minister Hoo gervorst (Volksgezondheid) komt eind 2005 met een plan om rokers nog meer te ontmoe digen. Hij ondertekende giste ren samen met het Astma Fonds, de Nederlandse Hart stichting en KWF Kankerbestrij ding een intentieverklaring om zo'n plan op te stellen. De afgelopen tijd hebben de prijsverhogingen, voorlich tingscampagnes en de gewijzig de Tabakswet er voor gezorgd dat het percentage rokers is ge daald tot 28 procent. Nederland staat voor wat betreft rookon- vriendelijke maatregels op de achtste plaats in Europa. De plannenmakers vinden dat echter niet voldoende. Ze wil len voor het eind van het jaar samen een plan opstellen om de gezondheidsschade nog ver der terug te dringen. In het plan moeten ook streefcijfers over het aantal nieuwe rokers en gestopte rokers komen te staan. Partijen halen in de verklaring zes jaar oude cijfers aan over door roken veroorzaakte ziek teverzuimdagen, arbeidsonge schiktheidsuitkeringen en sterfgevallen onder werkne mers. De hiermee gepaard gaande kosten werden in 1999 geschat op ruim 300 miljoen euro. Toen waren de meest in grijpende prijsverhogingen en anti-rookmaatregelen echter nog niet doorgevoerd. Rotterdam - Bouwvakkers in Rotterdam aan de slag bij de bouw van een van de groot ste parkeergarages in Nederland. Het vier etages hoge gebouw krijgt een vloeropper vlak van ioo.ooo vierkante meter, ruimte voor 6ooo auto's. Auto Opslag III gaat het gevaarte heten. Foto: ANP/Ton Borsboom den haag/anp - Wetenschap pelijk onderzoek zou meer moeten profiteren van onge bruikelijke methoden van fi nanciering. Bijvoorbeeld opbrengsten van de oudejaarsloterij of erfenis sen die in onderzoek gestoken worden. Dat staat in een ad vies van het Innovatieplatform dat gisteren is verschenen. In Nederland is het nog niet zo gebruikelijk dat mensen en in stellingen geld schenken aan wetenschappelijk onderzoek. In andere Europese landen en in Noord-Amerika is het veel gewoner dat particulieren geld geven voor de wetenschap en dat onderzoek gesponsord wordt. Bij erfenissen die ten goede komen aan de weten schap hoeven geen successie rechten te worden afgedragen. Om dit ook in Nederland te bewerkstelligen is een cultuur omslag nodig bij universiteiten en onderzoeksinstituten, vindt het Innovatieplatform, een denktank onder leiding van premier Balkenende die de kenniseconomie een duw in de rug wil geven. Verder moeten er meer fond sen komen en zou de overheid met belastingmaatregelen en opbrengsten van kansspelen een duit in het zakje kunnen doen. Een werkgroep zou in kaart moeten brengen wat hier alle maal bij komt kijken en de eer ste initiatieven moeten nemen tot een grotere 'vierde' geld stroom. De eeste drie geldstromen be staan uit geld dat rechtstreeks van de overheid komt indirekt via onderzoeksfinancier NWO en contractonderzoek. lelystad/anp - De dierensterfte onder de grote grazers in de Oostvaardersplassen was afge lopen winter hoger dan nor maal. Dat heeft boswachter J. Griekspoor gisteren gezegd. Hij wijt dat aan een week sneeuw aan het einde van de winter. „De zwakste dieren zaten toen al door hun krachten heen. De late kou was net te veel." Staatsbosbeheer past in het na tuurgebied tussen Almere en Lelystad het zogenoemde 'wolfsmodel' toe. De dieren moeten er zelf naar hun voed sel zoeken. De zwakste edelher ten, heckrunderen en konik- paarden vallen door die natuur lijke selectie vanzelf door de mand. Zo kan de natuurbe heerder bewust de ongezondste exemplaren afschieten. Gemiddeld sterven er tijdens de winter zo'n 350 tot 600 van de ruim 2000 volwassen grote gra zers in de Oostvaardersplassen. Deze keer haalden ruim zeven honderd dieren het voorjaar niet. Griekspoor vermoedt dat de sterftecijfers zonder de paar koude nachten vlak voor het begin van de lente wel op het gemiddelde niveau waren uit gekomen. Ongeveer 65 procent werd met een kogel uit het lijden verlost. De rest stierf een natuurlijke dood. Griekspoor: „Het gebied is 5600 hectare groot, dus je kunt niet alle zwakke dieren ontdekken. Bovendien geef je er eentje wel eens het voordeel van de twijfel, omdat je denkt dat het hert het misschien toch volhoudt. Maar dat blijkt niet altijd terecht". De werkwijze van Staatsbosbe heer stuit op bezwaren bij on der meer dierenliefhebbers. Die pleiten vaak voor het bijvoede ren van de dieren. De natuur beheerder vindt dat geen alter natief, omdat de sterkste bees ten het eten in dat geval toch wegkapen bij hun zwakkere broeders. den haag/gpd - De 18-jarige Hagenaar Murat D., vorig jaar veroordeeld voor de moord op adjunct-directeur Hans van Wieren van het Haagse Terra College, moet begin volgende maand opnieuw voor de rech ter verschijnen. De jongeman staat op 7 juli terecht voor een poging tot moord op een mede gedetineerde. Behalve Murat staan op die dag nog vijf andere verdachten te recht. Murat en zijn medever dachten zouden op 27 maart gezamenlijk een medegevange ne van jeugdinrichting Teylin- gereind in Sassenheim hebben mishandeld. Het openbaar mi nisterie meent dat de verdach ten hebben geprobeerd om het slachtoffer, dat in het zieken huis moest worden opgeno men, met voorbedachten rade om te brengen en legt hen daarom poging tot moord ten laste. Murat D. kwam in Teylinger- eind al eerder in de problemen. In december 2004 deed een an dere medegedetineerde aangif te van bedreiging en mishande ling tegen hem. Deze medege vangene werd na het incident overgeplaatst. Murat verblijft in de jeugdin richting sinds hij vorig jaar door zowel de Haagse rechtbank als het gerechtshof werd veroor deeld tot vijf jaar celstraf en tbs voor de moord op Hans van Wieren. Tegen dit vonnis loopt nog een cassatieprocedure bij de Hoge Raad. Minister wil aanscherping regels voor Marokkanen die naar hun land terugkeren ers, vrienden, scholieren en leerkrachten iteren de geslaagden met het behalen van hun ima. SMS het woord KRANT (gevolgd door een ie) en je eigen felicitatiebericht naar 4999. Kosten per SMS- inzending 0,55. De eerste 300 inzendingen worden geplaatst in de geslaagden- jfc, bijlage van deze Bk krant op woensdag 22 juni. Verras de geslaagden met deze originele t manier van feliciteren! door Frank Hendrickx berkane - Vier van de vijf Marokkanen in Nederland komen oorspronkelijk uit het Rif gebergte aan de Middellandse zeekust van Marokko. Minister Rita Verdonk ging op be zoek bij de Marokkanen die terugkeerden naar hun vaderland, met behoud van Neder landse uitkeringen. Een vrolijke boodschap had de getergde minister niet. „Ik werk er aan om de regelingen voor remigranten ver der aan te scherpen." De huizen in Berkane krijgen op het laatste moment nog een likje verf en de verkeers agenten staan in het gelid om de stoet ner veuze weggebruikers op te vangen. Boven het Rifgebergte is de hemel blauw en brandt de zon. De enige donderwolk hangt over het gezicht van de eregast, minister Verdonk van integratie. Er is mot in het Noord-Afrikaanse koninkrijk. De Neder landse minister zegt dat Marokko 'positief is over haar plan om de dubbele nationali teit aan te pakken, de Marokkaanse rege ring zegt dat daar niets van klopt. Verdonk getergd: „Er kan geen sprake zijn van een misverstand. De dubbele nationaliteit staat op de agenda. Als dat niet zo is, wil ik dat de Marokkaanse overheid dat formeel meldt." Nee, in haar beste humeur treffen de be woners van het stadje Verdonk niet. En dat terwijl Mohammed Sidali, de voorman van El Fath, Marokkaanse vereniging voor re migranten heel wat gunsten te vragen heeft aan de minister. In zijn huis in de buitenwijk Hay Bounwar zegt de voormali ge maatschappelijk werker uit West-Bra bant dat het leven van de teruggekeerde Marokkanen alles behalve comfortabel is. „We betalen ziektekostenpremies in Ne derland, maar moeten het doen met de zorg in Marokko. En door de herkeuringen in Nederland, krijgen heel veel mensen een lagere WAO-uitkering. Tegelijkertijd krijgen ze geen mogelijkheid om bezwaar aan te tekenen." Het is de hoop van Sidali dat Verdonk met de andere ministers wil overleggen om die problemen aan te pakken. Erg veel kans is daar niet op. De minister vindt de 82 mil joen euro aan uitkeringen (remigratiever goeding, kinderbijslag, WAO, nabestaan denpensioen, AOW), die er jaarlijks naar Marokko stroomt meer dan genoeg. „Ik wil de regelingen voor remigranten verder aan scherpen", zegt Verdonk, na een uitgebrei de lunch in de enorme villa van de lokale gouverneur. „In elk geval wil ik dat de mi nimumleeftijd voor remigranten fors om hoog gaat. 'Mee doen' is de kern van ons beleid dan vind ik niet dat we kunnen toe staan dat mensen van 45 jaar oud met een uitkering naar Marokko vertrekken. Naar de hoogte van de uitkering wil Verdonk ook nog eens kijken. De remigranten krijgen bijna zeshonderd euro, wat drie keer het minimumloon is in Marokko. „Daar moet ik over praten met Sociale Zaken." Het is niet de boodschap die Sidali graag wil horen. „Van die zeshonderd euro, gaat al tweehonderd euro op aan ziektekosten premies. Een heel gezin moet dan leven van vierhonderd euro. Dat is niet riant." Sidali zelf zit er wel goed bij. Zijn huis is ruim en fraai ingericht en zijn buurt is nog niet in het bezit genomen door het zwerf vuil dat heel het Rifgebied teistert. „Voor dit huis heb ik veertig jaar hard gewerkt. Het is pas vorig jaar afgebouwd. En echt niet iedereen woont zo." Net als veel oudere Marokkanen woont de 72-jarige Sidali het merendeel van het jaar in Marokko, maar hij staat nog steeds inge schreven in Nederland. Dat komt vooral voort uit achterdocht, meent Arjen Kruijt van de Stichting Steunpunt Remigranten in Berkane. „Het wantrouwen is enorm toege nomen. Er heerst nu toch het beeld dat Ne derland niet staat voor wat het belooft. Mensen durven zich niet meer te laten uit schrijven, omdat ze bang zijn dat ze gekort worden op uitkeringen en niet meer terug kunnen." Verdonk zal daar geen boodschap aan heb ben, vermoedt ook Mohammed Sidali, maar dat mag de stemming niet drukken Bij een bijeenkomst met de minister biedt hij haar Marokkaanse muiltjes aan en legt hij al zijn wensen op tafel. Of het zal hel pen? Sidali houdt de moed erin. Tussen zijn vingers klemt hij een papiertje. „Kijk dit is de politiek", zegt hij. Hij laat het pa piertje los en het dwarrelt op de grond. „Over anderhalf jaar is Verdonk weg." Minister Verdonk past Marokkaanse schoenen. Mohammed Sidali, voorman van de vereniging van teruggekeerde Marokkanen in het Rif-gebied, kijkt lachend toe. Foto: GPD/Harmen de Jong

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5