energieprijs ongemoeid 249,- expert BINNENLAND 1 Pas na dagen tapt politie telefoon vrouw tbs'er af INTERNATIONALE PRIJSSTUNT! Celstraf geëist in grote fraudezaak met creditcards J(dbillCt lclclt Nederlandse zorg scoort hoog in onderzoek Europese Unie Crisis in coalitie niet bezworen Kind kan dementerende ouder niet verzorgen 'Het is tijd voor lastenverlichting' Onvrede over spoorstaking Hackers toch welkom erpython inapt uit huis heuvel - Een tijgerpython sdag door de achterdeur nhuis in Kaatsheuvel ont- Tijgerpythons zijn niet ief, maar kunnen wel bij- ize zich aangevallen voe- buurtbewoners zijn via jj rief op de hoogte ge- 'ctnd kost 200 eens het leven :n aid 1 i politie >opt stroef w - De politieactie rond ïisterie van binnenland- n in Den Haag verloopt T dan de politiebonden verwacht. De geplande in demonstranten van rdag en 100 's nachts niet elke dag gehaald, vandaag geplande de- atie is teruggeschroefd Kinaar 1.000 agenten. B vast Vechtpartij dam - Baas B is dinsdag- earresteerd wegens be- heid bij een vechtpartij erdam. Ook rapper Ki- d opgepakt. Een ruzie le twee zou de oorzaak 'ju 'eest van een grote ij waarbij honkbal- werden gebruikt, die een bekend duo iet Lange Frans, raakte maar zou zelf ook hebben uitgedeeld. °rUj tsla 'SWl ing donderdag l6 juni 2005 Angolees brein achter zwendelarij nog voortvluchtig r-weerdinge - Een grote in twee varkensschuren ji boerderij in Nieuw- Ilinge (Drenthe) heeft gis- pdag meer dan tweehon- Jarkens het leven gekost, varkens werden mogelijk maar zij moeten moge- riirden afgemaakt omdat ze °^ok hebben ingeademd. ^dexamens ld verlopen' Lag - De eindexamens [t jaar net zo goed ge- als vorig jaar. Dat blijkt levens van het ministerie "liderwijs. Het gemiddelde n fcspercentage ligt voor r havo en vwo boven de Leent. Scholieren krijgen jag of morgen de uitslag. =)tie vindt romp lastic tas De politie in Weesp |i$insdag in een plastic tas jip van een man aange- De tas was door een aan de Rijnkade [water gevist. Die alar- |e de politie. De romp is iderzoek naar het Ne- Js Forensisch Instituut rd. Dat concludeerde dat it om een deel van het li- ivan een man. [arte zaterdag' (reer in Tilburg - "Volg vooral de aange- toutes en kies geen sluip- 1 Die tip geeft Tilburg ■zoekers van drie grote Inenten die zaterdag in |g en Gilze-Rijen plaats- I Met het Festival Mun- lt WK voetbal onder 20 de open dagen op vlieg- iilze-Rijen, dreigt Tilburg jeld te worden door ver- eskundigen voorspellen /arte zaterdag'. (straffen r verduistering Edam - Het Openbaar Mi- Je heeft gisteren voor de lank in Amsterdam een laf van 240 uur geëist te- Je personen die worden Iht van verduistering van euro aan parkeergel- n zouden van januari Jt september 2004 regel- teld hebben ontvreemd «eerautomaten. Twee ■drie werkten als par- Bchter in Amsterdam. jise prijs voor leticus Plasterk Geneticus Ronald heeft de Prix Louis D. 'ranse academie van lappen gekregen. Hij prijs van 750.000 euro Amerikaanse collega el. Plasterk krijgt de ir zijn onderzoek naar ier waarop genen zich "ijke invloeden van Lf beschermen. geschorst i relaties jen Delfste huisarts mag landen zijn vak niet uit- ?.|iomdat hij relaties had ie patiëntes. Het Me- Juchtcollege in Den Haag "■Tem een schorsing opge- ,p ^Igens de regels dient s 1 een beh'andelrelatie patiënt te staken als er gevoelens ontstaan. De )uwen hadden bij de in- over de man geklaagd. rotterdam/gpd - Nederlandse oplich ters hebben Visa- en MasterCards ver valst met klantgegevens die waarschijn lijk afkomstig zijn van hackers uit Oekra- ine. Die wisten via het internet de data base van de betaalpasorganisaties te kraken. Tegen de twee hoofdverdachten (28 en 30) van de zwendel is gisteren voor de rechtbank in Rotterdam respectievelijk drie en tweeëneenhalf jaar celstraf ge- eist. Een autodealer uit Gorkum raakte zes personenauto's kwijt aan de zwende laars en ook bij andere bedrijven zijn voor duizenden euro's goederen besteld die met valse passen werden afgere kend. De groep zou voor minimaal twee ton aan goederen hebben verduisterd van bedrijven in het hele land. Het ging om onder meer computerapparatuur, lap tops, plasmaschermen, leaseauto's en grote hoeveelheden benzine. Bij de elek- tonicazaak Media Markt, waar een ken nis achter de kassa zat, is op grote schaal gewinkeld. Daar werd voor 17.000 euro spullen opgehaald met een zelfgemaakte betaalpas. Het internationaal gezochte Angolese brein achter de grote oplichting is nog voortvluchtig en een twintigtal aange houden stromannen moet zich later voor de rechter verantwoorden. Er zou den met vervalste loonstroken en pas poorten ook tankpassen en horecapas- sen zijn vervalst. De rechtbank doet op 13 juli uitspraak. Twee medeverdachten krijgen op 29 ju ni hun strafeis te horen. den haag/gpd - Minister Brink horst (economische zaken) wei gert in te grijpen in de stijgende prijzen voor gas en elektriciteit. PvdA en SP vroeger daar gisteren om tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer. Een aantal grote energiebedrij ven verhoogt deze zomer de ta rieven, waardoor een huishou den gemiddeld 30 euro per jaar meer gaat betalen. Met de prijs stijging van begin dit jaar, be taalt een huishouden nu zo'n 1600 euro per jaar voor stroom en gas, ruim 200 euro meer dan in 2004. De SP drong in het debat aan op maximumprijzen voor gas en elektriciteit. „Maar dat zou verstoring van de markt zijn", aldus Brinkhorst. Als de consu ment minder wil betalen, moet hij op zoek naar een goedkope re leverancier en daar een con tract mee afsluiten voor langere tijd, vindt de minister. De PvdA wil dat het kabinet een maximum stelt aan de prijsstij gingen, maar ook daar voelt Brinkhorst niets voor. Hetzelfde geldt voor de voorstellen van SP en PvdA om gebruikers te com penseren voor de hogere ener gieprijzen. Zij willen die com pensatie wordt betaald uit de hogere aardgasinkomsten. „Door het duurdere aardgas wordt de schatkist gespekt, waarom dit geld niet terugge ven aan de burgersaldus SP- Kamerlid Gerkens. Maar Brink horst vindt dat onwenselijk. De regeringspartijen CDA, WD en D66 onderkennen dat de koopkracht dit jaar een pro bleem vormt. Maar het terug sluizen van aardgasbaten vin den zij geen goede oplossing. WD'er Blok: „We moeten het aardgas niet opnieuw gaan ver kwisten." CDA'er Hessels: „We moeten de koopkracht in zijn geheel bekijken en niet de ener gierekening eruit lichten. Eventuele lastenverlichting komt later dit jaar aan de orde. als de financiële plannen van het kabinet voor 2006 worden besproken, verzekeren WD, CDA en D66. Bert Bakker (D66): „De knip is leeg. Dus is het tijd voor lastenverlichting. Er moet olie in de machine in plaats van zand. Maar energiekosten spe cifiek compenseren is geen goed idee." Sporenonderzoek op een jacht in het Noordhollands Kanaal. In de kajuit werd dinsdagmorgen het stoffelijk overschot van een 73-jarige man gevonden. Hij zou door tbs'er Wim Schippers zijn doodgeslagen. Foto: GPD/Bram de Hollander den haag/gpd - Alle betrokkenen rond de affaire van de ontsnapte tbs'er Wim Schippers hebben goed gehandeld, oor deelde minister Donner (justitie) gister avond. Maar uit het relaas dat Donner naar de Kamer stuurde, blijkt dat die be trokkenen het lang niet altijd met elkaar eens waren. In 1990 krijgt Schippers tbs voor een in braak met verkrachting. Op 28 april 1999 wordt besloten hem naar de longstay-af- deling van de kliniek Veldzicht in Balk brug te sturen. Dat is de afdeling waar iedereen terecht komt waarvan het oor deel is dat ze nauwelijks te behandelen rijn. Vanaf november 2001 mag Schip pers toch met begeleid verlof naar het dorp. Dat gaat goed en in maart 2002 mag hij ook op regioverlof naar Ommen. Prompt ontsnapt hij, en gaat bier halen. Drie uur later vindt de politie hem terug. Schippers heeft gedronken en onder in vloed van alcohol wordt hij gevaarlijk. In 2002 trouwt Schippers. Vanaf dan wil hij meer meewerken aan zijn eigen be handeling. Een jaar later, in september 2003, verlengt de rechter de tbs met één jaar terwijl de kliniek op twee jaar aan dringt. In 2004 adviseert een onafhanke lijk psychiater dat Schippers op begeleid verlof kan, mits hij een middel slikt dat ziekteverschijnselen veroorzaakt bij al coholgebruik. De rechter besluit op nieuw de tbs met één jaar te verlengen, terwijl de kliniek ook dit keer twee jaar had voorgesteld. Vanaf september 2004 gaat Schippers dertig keer op begeleid verlof. Op dinsdag 7 juni gaat het fout. Na een bezoek aan rijn vrouw in Eindhoven loopt hij op het Centraal Station in Utrecht weg bij zijn begeleidster. Die belt meteen de kliniek, die de politie in Eindhoven informeert. Afgesproken wordt dat de wijkagent bij de echtgenote langs gaat. Schippers belt nog diezelfde avond drie keer met zijn vrouw. Dat blijft hij doen: van dinsdag tot zondag belt Schippers geregeld naar huis. Op haar beurt houdt rijn begeleidster gere geld contact met Schippers vrouw. Een verzoek van de kliniek om de tele foons af te tappen, wordt door de politie in Eindhoven afgewezen. Pas op zondag besluit justitie haar beide gsm's af te luisteren om er zo achter te komen waar Schippers zit. Op zaterdag wordt gesproken over het uitzenden van een opsporingsbericht op tv. De kliniek is daar niet voor, omdat de man gewelddadig kan reageren als hij in het nauw komt. Na overleg met justitie belt de kliniek met de vrouw van Schip pers en waarschuwt haar dat haar man zich direct moet melden. Anders komt er een opsporingsbericht. Zondag komt dat er toch. Volgens Don ner vooral omdat de medicijnen van de man langzamerhand uitgewerkt raken. De vrouw van Schippers belt woedend en bang de begeleidster. Op dinsdag probeert de politie in Amsterdam ook de vrouw in te lichten, die in 1989 het slachtoffer van Schippers was. Dat lukt niet. Woensdagavond houdt de politie Schip pers aan, op verdenking van moord op een 73-jarige man. Pas op het bureau hebben de agenten in de gaten dat de verdachte de ontsnapte tbs'er is. utrecht/anp - Verreweg de meeste Nederlanders, een klei ne zeventig procent, voelt niets voor een spoorstaking. Dat blijkt uit een onderzoek in op dracht van de Nederlandse Spoorwegen. Lichtpuntje is dat treinreizigers kunnen rekenen op een finan ciële vergoeding van de NS, hoewel ze daar normaal ge sproken geen recht op zouden hebben. De schade die de NS oploopt, wil het bedrijf verha len op spoorbeheerder ProRail. De 3000 werknemers van Pro- Rail leggen morgen het werk neer uit protest tegen het CAO- eindbod van het bedrijf. Daar door kunnen geen treinen rij den. De NS schat de totale schade, inclusief de ruimere vergoeding voor reizigers en omzetderving, op 'enkele mil joenen euro's', zei een woord voerder gisteren. Vaste NS-klanten of mensen die al een treinkaartje voor morgen hebben, kunnen een deel van hun geld terugkrijgen. Ook krij gen ze vervangend vervoer, zo als een taxi, tot een maximum van 25 euro vergoed. Studenten die een OV-kaart hebben die in het weekeinde geldig is, mogen vanaf donderdagavond 18.00 uur gratis reizen. Studenten met een OV-weekkaart mogen (advertentie) londen /anp-rtr - Op het ge bied van kwaliteit en klant vriendelijkheid is er weinig mis met de Nederlandse gezond heidszorg. Dat blijkt althans uit onderzoek door een Zweeds bedrijf, dat de zorg in alle lan den van de Europese Unie te gen het licht heeft gehouden. Nederland voert de ranglijst aan, samen met Duitsland en Zwitserland. „Nederland heeft een prima combinatie van toegankelijk heid, openheid en kwaliteit", aldus directeur Bjornberg van Health Consumer Powerhouse, dat de lijst heeft samengesteld. „De drie landen die het beste scoren, hebben een ding ge meen: ze hebben zorgsystemen die gebaseerd rijn op pluralisti sche oplossingen, wat betekent dat er een ruime keuze is aan zorgverzekeraars", zei Bjorn berg. Hij doelde op de combi natie van publieke en private gezondheidszorg in Nederland, Duitsland en Zwitserland. De ranglijst is samengesteld op basis van openbare statistische gegevens en onafhankelijk on derzoek door het bedrijf zelf. Gelet is onder meer op de rech ten van patiënten, informatie voorziening, wachttijden, toe gankelijkheid, resultaten en klantvriendelijkheid. Zweden, België en Estland de len de vierde plaats. Groot-Brit- tannië, Hongarije, Italië en Po len scoren het laagst. IMTrS?0 STUKS INTERNATIONAAL 'NGEKOCHT! den haag/gpd - Topoverleg tus sen kabinet en de fractievoor zitters van de regeringspartijen CDA, WD en D66 over de toe komst van de WAO en de pu blieke omroep heeft gisteren niets opgeleverd. In een twee uur durend overleg onder lei ding van premier Balkenende kwamen de partijen niet nader tot elkaar. CDA-fractievoorzitter Verhagen was na afloop optimistisch dat ze er snel zullen uitkomen. Maar D66-leider Dittrich en zijn WD-collega Van Aartsen waren dat een stuk minder. „Er zijn nog veel verschillen van me ning", aldus Van Aartsen. Er is het kabinet veel aan gele gen beide problemen op te los sen. Invoering van de nieuwe WAO is een van de belangrijk ste taken die het kabinet zich bij zijn aantreden heeft opge legd. Maar de regeringspartijen in de Kamer rijn het onderling nog oneens over wie het nieu we stelsel moet gaan uitvoeren. Ook het mediabeleid is van cru ciaal belang voor het kabinet. In het paasakkoord is D66 be loofd dat de publieke omroep op de schop gaat. Voor D66 was dat reden deel te blijven uitma ken van het kabinet nadat een andere oude wens (de gekozen burgemeester) niet doorging. D66-staatssecretaris Van der Laan (media) werkt op dit mo ment aan plannen om het pu blieke omroepbestel flink te versoberen. Maar wil het CDA niet aan. Het WAO-conflict spitst zich toe op de regeling voor gedeel telijk arbeidsongeschikten. Zij moeten in het nieuwe stelsel (dat per 1 januari aanstaande moet ingaan) zo veel mogelijk aan het werk blijven en krijgen dan een uitkering die het ver schil met hun oude loon moet overbruggen. CDA en D66 wil len dat bedrijven en werkne mers zich daarvoor verzekeren bij commerciële verzekeraars. Het kabinet wilde iets anders, maar is nu bereid CDA en D66 te volgen. De WD ligt echter dwars. Die partij wil dat de re geling wordt uitgevoerd door de overheidsinstelling UWV. Commerciële verzekeraars vra gen namelijk veel hogere pre mies en de WD wil dat het be drijfsleven niet aandoen. Cijfers van het CP1B moeten nu aanto nen dat het met die hogere pre mies wel meevalt. Vandaag gaat minister De Geus (sociale za ken) weer met de drie partijen om de tafel zitten. Zie verder pagina Media CANON digitale Ixus fotocamera Van 299,- GRATIS ORIGINELE IXUS 11 LEDEREN TAS T.W.V. 24,95 L Bel 020 - 35 55 355 of kijk op www.expert.nl voor adressen en telefoonnummers von de ruim 200 experts in heel Nedertond. op zaterdag tot 12.00 uur gratis de trein nemen. Uit de enquête onder ruim vijf honderd mensen blijkt verder dat slechts 7 procent van de on dervraagden het eens is met de staking. Het merendeel van de ondervraagden (81 procent) vindt dat de reizigers het groot ste slachtoffer zijn van de sta king en niet de directie van Pro- Rail. Het personeel wil van 03.00 uur tot 23.00 uur het werk neerleg gen. Pas rond 01.00 uur zater dagochtend kunnen de eerste treinen weer rijden, aldus de NS. Eerst moet het spoor wor den 'schoongereden'. Dat bete kent dat speciale treinen de roest op de rails moeten verwij deren. De Consumentenbond roept de vakbonden en ProRail op de landelijke spoorstaking te voor komen. Ze moeten een arbitra gecommissie instellen om het CAO-conflict te beslechten. ProRail had al voorgesteld het CAO-conflict voor te leggen aan een arbitragecommissie, maar FNV Bondgenoten heeft dit af gewezen. De Consumenten bond wil dat de minister van Verkeer en Waterstaat bemid delaars aanwijst die geschillen tussen vakbonden en OV-be- drijven kunnen oplossen. boxtel/gpd - Het hackersevene- ment What The Hack mag eind juli toch naar landgoed Velder bij Liempde komen. De ge meente Boxtel heeft besloten de vergunning te verlenen, waarover de afgelopen weken veel ophef is ontstaan. Zelfs Kamerleden en hooglera ren mengden zich in de discus- I sie. Die volgde op de aanvanke lijke afwijzing door burgemees ter J. van Homelen. Computer en intemetkenners verbaasden zich erover dat de burgemees ter hacken als een gevaar voor de openbare orde zag. Van Homelen gaf gisteren toe dat hij het zo zag: „Onder hac ken verstond ik, in rond Hol lands, inbreken." Maar, zei hij, dat misverstand had de organi satie kunnen voorkomen door hem goed te informeren. ,,Als eenvoudige dorpsburgemeester kun je niet alles wet® den haag/gpd - Een ruime meerderheid van de Nederlanders zegt niet voor hun ou ders te kunnen of willen zorgen als die gaan dementeren. Tegelijkertijd hebben rij ook moeite met het idee dat die ouder dan in een verpleeghuis terecht komt. Dat blijkt uit een onderzoek van TNS NIPO onder 800 mensen tussen 40 en 60 jaar. Dat is de leeftijdsgroep die vaak zowel voor ei gen kinderen als hun ouders moet zorgen. Bijna driekwart zegt er moeite mee te heb ben als de zorg voor een dementerende ou der voor hun rekening zou komen. De angst dat hun ouders in een verpleeghuis terechtkomen is bijna even groot. Ruim de helft van de ondervraagden wil of kan geen vrije tijd inleveren om voor een dementerende ouder te zorgen. Nog min der willen ze dat samen met broers of zus sen doen. Minder werken, de ouder in huis nemen of daar in huis gaan wonen rijn het minst populair. Als de zorg te zwaar wordt en opname on vermijdelijk, zien kinderen hun demente rende ouder het liefst wonen in een klein schalige woonvoorziening. Daarbij wonen mensen onder begeleiding maar hebben zelf nog dagelijkse bezigheden. Er rijn nu ruim 2000 plekken voor dementerenden beschikbaar in 80 kleinschalige woonvoor zieningen. Het onderzoek werd gehouden in opdracht van de Stichting Alzheimer Nederland. Vol gens de stichting moet dringend een maat schappelijke discussie op gang komen over alternatieve zorgvoorzieningen. Te meer omdat 86 procent van de ondervraagden de voorkeur geeft aan kleinschalig wonen. Er rijn in Nederland 250.000 dementeren den. Het capaciteitsgebrek in instellingen is nu al groot. Tachtig procent van de betrok kenen woont daarom thuis, veelal met hulp van derden. Volgens Alzheimer Nederland blijkt uit het onderzoek dat de zorg nu moet veranderen om ellende in de toe komst te voorkomen. Door de vergrijzing zal in 2050 het aantal dementerende op een half miljoen liggen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3