GESPREK VAN DE DAG Chatten is voor kinderen nooit veilig 'Bommen op Rotterdam geen terreurdaad' Schotse baas uit kleren voor sollicitatiegesprek Maisje Hielke en Sietse gaan in tweede Kameleon-film echt acteren donderdag l6 juni 2005 Geweld en seks zijn op chatboxen aan de orde van de dag. Populaire kindersites nemen maatregelen om pedofielen te weren en hun internetpagina's vrij te houden van grof taal gebruik. Maar dat lukt nooit helemaal. Een doordeweekse middag. In slaapkamers zijn tienduizenden jongens en meisjes actief op chatsites. Zoals de populaire site van TMF. Bezorgde ouders kunnen maar beter niet meekijken. Ene Rian van dertien verveelt zich, vlak voor de vakantie. In haar onschuld vraagt ze of er 'nog leuke mensen zijn om mee te chatten'. Prompt regent het bericht jes. „Wil je geneukt worden?" Veel conversaties op jongerensites staan bol van seksuele toespelingen. Daarom besloot het Jeugdjournaal vorige week om de chat op slot te gooien: het ging alleen maar over seks. Ook volwassenen zochten via de chatbox van het Jeugdjournaal jongens en meisjes. Een meisje kwam in contact met een volwas sen man die haar via een webcam zijn ge slachtsdeel liet zien. Het aloude idee van geen snoepjes aanne men van onbekenden, laat staan met een vreemde meegaan, vervalt op internet. „Als een kind één keer met iemand heeft gechat, is die persoon bij een volgende keer al een bekende. Terwijl je niks van hem of haar weet", schetst directeur Bamber Delver van stichting De Kinderconsument het dilemma. Bij een volgende chatsessie zijn kinderen vervolgens sneller geneigd meer informatie over zichzelf prijs te geven. Of een afspraakje te maken. Dat gebeurt omdat ze chatten vanuit een veilige situatie. De computer staat in de woonkamer, of veilig op de eigen slaapkamer. „Dan treedt er een mechanisme in werking, waarbij kinderen sneller contac ten leggen met vreemden. Veel sneller dan ze ooit op straat zouden doen", aldus Delver. Pesterijen, racistische opmerkingen en seks: in chatboxen komt het allemaal voor. Van al le jongeren tot achttien jaar zit 98 procent regelmatig op internet. Gemiddeld surfen ze 6,4 uur per week op het net. Ongeveer de helft heeft nare ervaringen. Eén op de acht basisschoolkinderen heeft wel eens seksuele verzoeken gehad, blijkt uit onderzoek van in- temetprovider Planet Internet. Dat ligt bij middelbare scholieren ongetwijfeld nog ho ger. De helft van de basisschoolkinderen chat re gelmatig. Vooral MSN is populair. Menig ou der hoort elke avond het bekende 'ploink' vanachter de slaapkamerdeur van zoon- of dochterlief, die dan net een berichtje heeft ontvangen. Nu heeft MSN nog een voordeel: je kiest zelf uit met wie je wel en niet wilt 'praten' via de computer. Bij openbare chat boxen, waar iedereen zich kan aanmelden, weet je nooit met wie je contact legt. De meeste problemen doen zich daar voor. Vooral de anonimiteit in openbare chat boxen doet 'iets raars' met jongeren, meent Delver. Ze gebruiken taal en opmerkingen die ze thuis nooit durven te gebruiken. Voor volwassenen met kwade bedoelingen is een openbare plaats, waar je je niet hoeft te regi streren, ideaal. De vunzigheid die ze ver spreiden kan kinderen van hun stuk bren gen, weet Delver. „Seksuele opmerkingen en gewelddadige taal blijft in de hoofdjes van kinderen hangen. Of ze worden via de com puter gepest, thuis dus. Dat is voor kinderen hetzelfde als een dreigbrief op je deurmat." Enkele populaire sites, zoals TMF, Kaboem en CU2, komen daarom morgen met maat regelen om hun openbare chatboxen veiliger te maken. „Honderd procent garantie kun nen we natuurlijk nooit biedenzegt pro jectleider Marjolijn Durinck, die de richtlij nen mede heeft opgesteld. „Maar in de echte wereld lopen ook gekken rond. Die leuke gymleraar is ook niet altijd een betrouwbare man." De chatboxen van de sites die meedoen aan het project zijn dagelijks goed voor tweehon derdduizend bezoekers. De beheerders bou wen meer drempels in voor jongeren die op internet willen kletsen. Zo moeten ze zich aanmelden met een e-mailadres of zelfs een mobiel telefoonnummer, waardoor ze min der anoniem zijn. Ook moet het voor chat- tende jongeren makkelijker zijn om een pedofiel of racist aan te geven bij de beheer der van de pagina. Tenslotte moet er toezicht zijn. Dat laatste is overigens erg lastig: na schooltijd tot een uurtje of tien 's avonds voeren op hippe sites tienduizenden jonge ren tegelijk gesprekken. Dat is onmogelijk te controleren. Veel kinderen en jongeren zijn niet hulpe loos, blijkt uit onderzoek. Vier op de vijf klik ken lastige figuren makkelijk weg. Maar vooral de groep kwetsbare, ietwat naïeve kin deren zijn een prooi voor kwaadwillenden. Durinck: „Laten we eerlijk zijn, internet maakt het voor pedofielen wel makkelijker. Ze hoeven niet meer in een parkje te staan." Rudi Buis Tips tegen vuiligheid De enige betrouwbare manie om kinderen te behoeden voi vuiligheid op internet is het abonnement opzeggen. Maai tegelijk biedt internet een sch aan informatie, die erg hand is voor bijvoorbeeld het mak vim werkstukken. Bovendien zijn sites zoals MSN meer en meer een soort digitaal schoo plein geworden, onmisbaar voor jongeren. Daarom enkel tips. Zet de computer op een cen trale plek in de woonkamer. Laat kinderen alleen chatten op sites die werken met inlog codes en toezichthouders. Zorg dat je zelf voldoende we van internet en wat 'er te koo is'. Maak kinderen duidelijk dat temet een virtuele wereld ia veel is nep! Maak ze duidelijk dat ze geei persoonlijke gegevens moete afstaan, zoals telefoonnumni of e-mailadres en zelfs geen woonplaats. MENSELIJK Do, Replay, Lange Frans Baas B., CORRY BROKKEN en Freek de Jonge tre den 29 juni in Rotterdam 'op voor VETERANEN tijdens de eerste Nederlandse Veteranendag. Circa 8000 veteranen zijn daar met aanhang uitgenodigd in Ahoy'. Dat heeft de organisatie gisteren laten weten. De Veteranendag heeft plaats op twee plekken: het Binnenhof in Den Haag en Ahoy' in Rotterdam. Op het Binnenhof is prins Willem-Alexander aanwezig. De Nederlandse Veteranen dag is een eerbetoon aan alle Nederlandse veteranen. Nederland telt ruim 150.000 veteranen, van de oud-strijders uit de Tweede Wereldoorlog tot de 70.000 militairen die inmiddels zijn ingezet bij vredesmissies in bijvoorbeeld Libanon, voormalig Joegoslavië, Afghanistan en Irak. Vier jaar nadat de CLINTONS het Witte Huis hebben verlaten zijn ze praktisch SCHULDENVRIJ. Ze stonden voor miljoenen in het krijt bij advocatenkantoren die Bill verdedigden in de afzettingszaak naar aanleiding van het Monica Le- winsky-schandaal en in de affaire rond de landtransactie in Whitewater. Een en ander blijkt uit stukken die gisteravond in de VS openbaar werden. Daarin staat ook dat de ex-president in 2004 een miljoen dollar vergaarde door wereldwijd spreekbeurten te vervullen. Zijn vrouw Hillary, nu senator voor New York, deed het nog beter. Ze haalde meer dan twee miljoen binnen dankzij haar boek. Het financiële plaatje van de Clintons was ingevuld door senator Hillary Clinton, po tentieel democratische presidentskandidaat voor de verkiezingen van 2008. Al le leden van het Congres zijn verplicht jaarlijkse een opgave te verstrekken over hun financiële situatie. Hij wilde wat kleur geven aan zijn saaie kantoorbestaan, en dus kleed de de Schotse manager Saeed Akbar (35) zich uit om naakt een sollicita tiegesprek te voeren met een 25-jari- ge vrouwelijke kandidaat voor een baantje als vertaler. In eerste instan tie had hij voorgesteld dat ze zich beiden van hun kleren zouden ont doen voor het gesprek. Toen de kan didaat weigerde, verdween Akbar in een zijkamertje om even later naakt, met slechts een clipboard met pen in de hand terug te keren. De vrouw wond zich vreselijk op over Akbars gedrag en sloeg op de vlucht, ook al had de manager zich inmiddels weer aangekleed. Akbar stond gisteren voor de rechter in Glasgow. In eerste instantie wrong de verdachte zich in allerlei bochten om zijn versie van het gebeuren nog enigszins acceptabel te laten klinken. Zo hield hij de rechter voor dat zijn gedrag onderdeel was van zijn 'harde ondervragingstechniek', om later echter te bekennen dat hij slechts uit geweest was op wat 'goedkope op winding'. Uiteindelijk bekende hij zich schuldig te hebben gemaakt aan het verstoren van de openbare orde. Uit het relaas van de plaatselijke sherrif bleek dat het gebeuren geen sprankelend maar een desastreus ef fect had gehad op Akbars leven. De man was inmiddels ontslagen, zijn vriendin had hem verlaten en zijn vrienden wilden niets meer met hem te maken hebben. Verzachtende om standigheden, oordeelde de rechter, die Akbar geen gevangenisstraf op legde maar hem wel drie jaar onder toezicht plaatste. Ook staat zijn naam nu op de lijst van degenen die zich aan seksuele vergrijpen schuldig hebben gemaakt, gpd Het Lochemse evenementenbureau Loc7000 introduceert deze zomer een bierglas dat volledig biologisch afbreekbaar is. Hiermee wil het be drijf een eind maken aan zwerfafval dat na (pop)festivals in de natuur te recht komt. De biologische drinkbeker is ge- Sandie Shaw Als een man een vrouw kwijt wil, zegt hij dat hij haar niet waardig is maakt uit maïs. Daaruit wordt de stof dextrose gewonnen. Hiervan wordt vervolgens polymelkzuur ge maakt, dat weer wordt omgezet in de polylactide, het materiaal waarmee de bekers uiteindelijk worden gepro duceerd. Deze 'glasheldere' beker is na gebruik volledig composteerbaar. Na vijftig dagen resteren slechts wa ter, humus en C02. „Het is geen eigen uitvinding", zegt Loc7000-directeur Joost Carlier, „het idee komt uit Amerika. Daar zijn ze al langer bezig met soortgelijke pro ducten." Als mede-organisator van evenementen als Lowlands, Fields of Rock/Rockin' Park en Sail Amster dam zint Carlier al langer op een op lossing voor het afvalprobleem bij festivals. „Daar worden we steeds vaker door gemeenten op aange sproken." gpd Historici handhaven omstreden opvattingen in tweede De vernietiging van de oude binnenstad van Rotterdam op 14 mei 1940 door de Duitse luchtmacht was geen terreur daad en was ook niet echt in strijd met het oorlogsrecht. Een deel van de verantwoordelijkheid voor de 800 doden die zijn gevallen lag bij het Nederlandse leger. Dat concludeert het Instituut voor Militaire Geschiedenis (IMG) van het ministerie van defensie in de vandaag ver schenen tweede druk van de omvangrijke studie 'Mei 1940. De strijd op Nederlands grondgebied'. De eerste druk (1990) bevatte dezelfde provocatieve stelling. Die is daarna fel aangevallen, onder meer door de Rotterdamse dichter- politicus Manuel Kneepkens. Hij verweet Defensie destijds 'geschiedvervalsing'. Na opnieuw alle bronnen te hebben bestudeerd blijven de historici P.Kamphuis, H.Amersfoort en H. M. van den Doel bij hun visie en zij voegen daar nog een passage over het oorlogsrecht aan toe. Het Duitse bombardement diende volgens hen een puur militair doel, want het vormde de voorbereiding van de bestorming van het noordelijk deel van de stad. De enige kritiek die in het boek op de Duitse strijdmethode wordt geleverd is dat met het oog op de bur gerbevolking 'meer terughoudendheid in de besluitvor ming aan Duitse kant' op zijn plaats was geweest. Tegelijk wordt geconstateerd dat de Nederlandse commandanten bewust risico's namen door een Duits ultimatum af te wij zen en te verzuimen delen van de stad te evacueren. Manuel Kneepkens reageert uiterst verbaasd, op wat hij ziet als de halsstarrigheid van de historici van Defensie. „Ongelooflijk dat deze onzin nu opnieuw is opgeschreven. Natuurlijk was het een terreurbombardement! Ze hebben nauwelijks Nederlandse troepen geraakt, alleen maar Rot terdamse straten. Dat is dus in strijd met het oorlogsrecht. druk van 'Mei 1940' Burgerdoelen bombarderen mag niet. Maare het telkens weer, de lijst is bekend: Guemica, Warschi Si Rotterdam, Coventry. Ik laat het er niet bij zitten. De historici horen nog van mij. Ten aanval!" Ook andere omstreden conclusies uit de eerste druk 'Mei 1940' zijn overeind gebléven. Zo houdt het IMGï ondanks veel kritiek van veteranen, dat de Duitsers algemeen ridderlijk hebben gevochten: er waren ringen, maar die waren er ook aan Nederlandse kant. met de mythe van het 'gebroken geweertje' wordt afgt ei kend. Nederland zou vóór de oorlog geen uitzonderlij jf0 zwak defensiebeleid hebben gevoerd. Het was Duitsla dat met zijn extreme herbewapening de uitzondering vormde. Herman Rosenberg Geen seconde hebben ze hoeven nadenken toen hun werd ge vraagd mee te spelen in de film Kameleon 2. Koen en Jos van der Donk riepen tenslotte al na de op names van de eerste film, De schippers van de Kameleon, dat ze beschikbaar waren voor een tweede deel. De blonde tweeling is vanaf eind juni dan ook weer in de bioscoop te zien als Hielke en Sietse Klinkhamer. Koen en Jos zijn natuurtalenten. Voordat ze 'De schippers van de Kameleon' opnamen, hadden ze nog nooit geacteerd. Sterker nog, ze hadden er zelfs nooit over ge dacht acteur te worden. Een vriendje attendeerde hen op de advertentie waarin tweelingen werden gezocht voor de verfil ming van de boekenserie De Ka meleon van Hotze de Roos. Uit 639 tweelingen werden de broers uit het Noord-Hollandse Haring huizen gekozen. Hun filmdebuut werd de bestbezochte Nederland se film van 2003. Tijdens de opnames van de eerste film waren de destijds 14-jarige jongens nog niet bewust bezig met acteren, zeggen ze nu. „Bij deel twee dachten we veel meer na over hoe we het gingen spe len", vertelt Koen. „En waren we er ook in onze vrije tijd mee be zig", vult Jos aan. Met resultaat, vindt de tweeling. „Het acteer werk is van een hoger niveau", zegt Jos. Koen: „Ik vind mezelf veel beter dan toen." In 'De schippers van de Kamele on' ging volgens de hoofdrolspe lers veel tijd op aan de introductie van de tweeling en hun leefomge ving. Omdat Kameleon 2 een ver volg is, was dat niet meer nodig. „Er was nu meer ruimte voor een avontuurlijk verhaal. De tweede film is sneller, spannender, mo derner en er zit meer emotie in", vertelt Koen. Ook de tweeling is volgens hem veranderd. „Ze zijn niet meer zo jong en onschuldig. Hielke en Sietse zijn brutaler, stoerder en ze houden zich min der aan de regels." De 17-jarige acteurs vinden niet dat ze op de Kameleon-tweeling lijken, maar erkennen dat de ver schillen tussen hun personages ook in het dagelijks leven opgaan. Jos: „Ik ben net als Sietse wat bru taler en een flapuit." Koen zegt net als Hielke wat bedachtzamer te zijn dan zijn broer. Hoewel acteur worden nooit een droom van de jongens was, heeft de ervaring ze wel warm gemaakt voor het vak. Beiden willen na de middelbare school naar de Film academie. Jos:Als het niet lukt om acteur te worden, wil ik als re gisseur aan de slag. Samen met Koen films maken zou ik ook leuk vinden." Het gerucht gaat dat er ook een televisieserie van De Ka meleon komt, iets wat het tweetal wel ziet zitten. „Maar dan moeten ze wel snel zijn, anders zijn we te oud om Hielke en Sietse te len", zegt Jos. Ze vinden heti vervelend om eeuwig als de F a tweeling door het leven te „Dominique van Vliet, die Klinkhamer speelt in de wordt ook nog wel eens sproken als Ellen, het person! 'f dat ze speelde in OnderwegJ Morgen. Dat hoort erbij", de broers. Als er straks een rol op hun komt waarvoor slechts een twee in aanmerking komt, dat geen problemen op. een aanbieding krijgt, moet gewoon doen", zegt Koen. zijn ook apart verkrijgbaar!' Vanaf 29 juni draait de film ii bioscoop.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2