SERVICE Koopt u de krant vaak los? Martin Bril Chocoladetaart met aardbeien en slagroom Minder zonnig Bestel dan nu het voordelige bonnenboekje! LEES DE KRANT MET RUIM 25% KORTING! Kruiswoordraadsel HOC 160 donderdag l6 juni 200$ DAGELIJKS LEVEN HET WEER "o K,)K, Joris-'S V,E- Le.U|<E 8EÖEl/MM- VHN V0|i 10 JA#*- BOEK VAN DE DAG Genre: columns Martin Bril De dag van de nieuwe haring en andere klassiekers Uitgeverij Prometheus Prijs: €9,90 Er zijn van die columns die nog niet de schubben van een kabel jauw waard zijn. Stukjes over onbenullige politici die met hun zo veelste leugen tegen de lamp lopen, een gebeurtenis waarbij heel Nederland meteen op zijn achterste benen staat. Onzinstukjes. Die kop is mijn zool niet waard, denken wij, als we zo'n stukje hebben gelezen. Maar Martin Bril schrijft stukjes die je zorgvuldig moet bewaren. Kleine klassiekers, zoals de ondertitel van zijn nieuw ver schenen boek met columns al zegt. Bril is iemand die nadenkt over dingen die echt belangrijk zijn, zoals het zingen van de merel bij voorbeeld. 'Het gezang van een merel heeft iets monters; het klinkt als een belletje en er zit iets ronds in, waarmee ik bedoel dat het niet schel is.' En zo is dat. Vooral dat niet-schelle is raak getypeerd. Het is een gezang dat lijkt op te wellen uit een menselijk gemoed, zoet en droevig tegelijk. Afscheid nemen van de nacht en de dag begroeten. Saying bye bye is such sweet sorrow. KOKKERELLEN Nagerecht voor 4-6 personen Het recept voor de chocolade taart is in Frankrijk net zo be kend als het recept voor appel taart bij ons. De Fransen gaan er uiterst creatief mee om. Heel an ders dan wij met onze appeltaar ten. Want onze appeltaart blijft onze appeltaart. In Frankrijk wordt de taart vrijwel altijd ge combineerd met verse vruchten. De combinatie van de chocoladetaart met frambozen of kersen wint het ervan die met aardbeien. Ingrediënten 125 gram bittere cho colade (repen of cou verture); 100 gram boter (ongezouten); 60 gram bloem, ge zeefd; ca. 165 gram fijne kristalsuiker; 4 eieren; 250 gram aardbeien; 1/8 liter slagroom; poeder suiker; 1 topje verse munt of citroenmelisse. Bereiding Rasp de chocolade op een grove rasp. Leg de chocola- de samen met de boter in een hittebestendige kom en plaats deze in of boven een pan waar in water tegen de kook aan wordt gehouden. Blijf zolang roeren tot beide ingrediënten zijn gesmolten en een volko men egaal mengsel is verkre gen. Laat het mengsel daarna afkoelen. Schep in een wijde kom gezeef de bloem en 135 gram suiker door elkaar. Roer er met een houten lepel de eieren door. Voeg daarna het chocolade mengsel toe en roer alles krach tig door elkaar. Klop het nu ver kregen beslag met een garde gedurende 10 -12 minuten zonder ophouden op. Doe daarna alles over in een licht beboterde spring- of taartvorm met een doorsnede van 20 - 22 centimeter. Plaats de vorm op het rooster dat iets onder het midden in de tot 200 C. voor verwarmde oven is geschoven. Bak de taart in 25 - 30 minuten gaar. Stort de taart op een rooster en laat hem volko men koud worden. Spoel intussen de aard beien enkele malen in ruim koud water. Laat de aardbeien, uitlek ken en zoveel moge lijk opdrogen in een vergiet of op een zeef. Houd 4 - 6 gave exemplaren apart voor de garnering. Neem daarna de kroontjes van de res terende vruchten weg en snijd de aardbeien vervolgens in niet al te dunne plakjes. Leg ze in een kom en strooi er 1 1/2 eetlepel suiker over. Schep de aard beien daarna enkele malen voorzichtig om. y Laat de aardbeien ten minste 20 minuten staan. Klop de slagroom met 1 eeüe- pel suiker net niet helemaal stijf. Snijd de taart horizontaal in tweeën. Bestrijk de snijhelf- ten van beide taartplakken elk, zo gelijkmatig mogelijk, met een dunne laag slagroom. Ge bruik er een spatel of panne- koekenmes voor. Beleg de on derste taarthelft met plakjes aardbei en leg de bovenste plak er op, zoveel mogelijk in het oorspronkelijke model. Druk al les heel licht aan. Hans Belterman door Jan Visser Vandaag liggen de maxima op een heel normaal ni veau voor de tijd van het jaar. Medio juni betekent dat temperaturen tussen 19 en 22 graden. De hoe veelheid zon is in vergelijking met de afgelopen twee dagen wel duidelijk minder. Toch laat ze niet geheel verstek gaan en omdat het niet al te hard waait, is het tijdens zonnige momenten nog prima zomer weer. Het aandeel wolken neemt in de loop van de dag echter wel toe en uiteindelijk kan er uit deze wolken ook wat lichte regen of motregen vallen. De hoeveelheden blijven echter gering. Ook morgen hebben we nog te maken met enkele wolkenvelden. Deze vormen de voorste begrenzing van de subtropische lucht die de regio dan binnen stroomt. Deze luchtsoort is niet alleen warm, maar ook tamelijk vochtig. Voor het gevoel zal het morgen dan ook warmer zijn dan de waarden die de meeste thermometers aanwijzen. Later op de dag lossen de wolken vanuit het westen steeds meer op en dat vormt de opmaat voor een tamelijk zonnige zater- dag. Van wind is er dan nauwelijks sprake en met veel zon wordt het gemakkelijk zomers warm. Lokaal kan het al 28 graden worden. Juist omdat het vrijwel niet waait, bestaat er op de stranden kans op een verfris send zeewindje. Deze zorgt daar dan voor duidelijk lagere temperaturen, maar dat is misschien ook wel zo aangenaam. Het blijft echter wel overal droog en dat betekent dat de condities voor een barbecue ei genlijk ideaal te noemen zijn. Zondag wordt het nog wat warmer met maxima rond of boven de 30 graden en ook dan blijft het waarschijnlijk droog. Na het weekeinde wordt de tropische hitte verdreven. Morgen lopen de temperturen Koor j op en het woutt een tamelijk ïon- mgedag De pöHeneoncenttaWes van o a verschillende grassoorten wHen hoog oplopen Voor hooikoortspahenten wordt vrijdag een ongunstige dag, ?i| worden geadviseetd Kun maatregelen te nemen DE RECHTER STRIPS PUZZEL door Mr Jesse van Muylwijck WA BC «=5= - je- weer pat je uêjaakp 5ékt als je ZS&r ik n££m pê UJNCH CF m£' als J£- pat Je-ZJTTB- KNO0WI. Zaterdagvoordeelbonnen 10 2 gratis 14,00) Weekvoordeelbonnen 6 1 gratis 7,00) Voor meer informatie en/of bestellen van de boekjes met voordeelbonnen belt u naar: 072-5196802 Horizontaal: I. Speer; 4. vochtig koud; 8. Spaanse uitroep; 10. tijdperk; II. locomotief; 13. IJsland (op auto's); 15. mager; 16. stooc schip; 17. zieke; 20. balspel; 21. schijf; 22. etappe-overwin ning; 24. symbool beryllium; 25. Duits lidwoord; 26. nacht spiegel; 28. filmdecor; 29. Europeaan; 32. Engels bier; 34.1 werktuig; 35. kolom. Verticaal: 1. Halfaap; 2. reeds; 3. deel van een Franse ontkenning; 5. Frans lidwoord; 6. soort slee; 7. god van de oorlog; 9. h. "aa schot; 11. retorische figuur (Gr.); 12. welwillend; 14. voort- plantingscel bij planten; 16. trottoir; 18. sprookjesfiguur; 19. bovendien; 23. onwel; 24. optisch hulpmiddel; 27. plaa|me Rusland; 30. vogelproduct; 31. muzieknoot; 32. uitroep vi pijn; 33. Chinese afstandsmaat. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Manier; 4. invallen; 6. Ans; 7. elk; 9. courant; 11. risee. Verticaal: 1. Muis; 2. neven; 3. eelt; 5. eiland; 6. abc; 8. orde; 10. ooi. ©Pu^rig lal ikk

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 24