SCHRIJVENDE LEZERS 1 Rembrandt had een hek j aan regenten a la Hessin; Katwijkse Zeejachthaven wordt complete woonwijk Overlast komt niet alleen door Q-bus Noordwijk moet ruimte koesteren Spelrege Angst regeert bij rooms-katholieken Doodsoorzaak van de historische Jezus onbeken Aan de discussie over het al dan niet sluiten van het open muziekpodium in de Q-bus in verband met ge luidsoverlast werd, in de krant van dinsdag 7 juni, een wel heel zure mening toege voegd door Pim en Heieen Rusche. In hun open brief aan de ge meente Leiden noemden zij een aantal bezwaren die mijns inziens op geen enkele manier hout snijden. Zo is het voor hen onmogelijk om 's zomers met een open raam te slapen. Ik woon zelf op een druk punt in de Leid- se binnenstad en zou hen willen vragen: waar kan dat wel? Verder zou ik graag van hen vernemen of het met pie pende banden optrekken het handelsmerk is van de ver trekkende Q-bus-bezoeker, want verreweg de meesten van hen komen, net als ik, met de fiets (die ik netjes aan een paaltje zet). Overigens wordt er dag en nacht te hard gereden op de Ir. Driessenstraat (verneem ik van deskundige zijde), ook als de Q-bus gesloten is. An dere ongemakken zoals het wildplassen, rommel op straat, rondhangende dron ken jongeren, beschadiging van eigendom etc.het komt blijkbaar allemaal door het open muziekpodium in de Q-bus terwijl er op minder dan 3 minuten loopafstand wel tien andere horecagele genheden zijn waardoor de ze overlast veroorzaakt kan worden. Kort en goed. In de discussie over de geluidsoverlast ver oorzaakt door het muziekpo dium in de Q-bus zou ik graag zien dat alle belang hebbenden zich beperken tot het onderwerp van de discussie, namelijk de ge luidsoverlast die een direct gevolg is van de live -muziek in de Q-bus. Alle andere on gemakken die worden opge somd doen zich door de hele Leidse binnenstad voor en doen wat mij betreft niet ter zake. JJ. Lammers, Leiden. Asociaal om daklozen te weren uit elitewijk De Actiegroep Bestemming GGD-gebouw stelt voor het GGD-gebouw te verkopen en voor dat geld een slaaphuis in de binnenstad te bouwen. Het Leidsch Dagblad schrijft er op 8 juni over. Het argument: geen daklozen in een woonwijk, niet bij spelende kinderen en niet bij een basisschool. Alsof er in de binnenstad geen kinderen wonen! Wel, beste actiegroep, ik kan u geruststellen: ik woon en werk in de binnenstad en ik verzeker u dat de daklozen uw kinderen niet lastig zullen vallen. Het zijn geen dealers die bij schoolplei nen hun waar willen slijten, het zijn geen kindermoordenaars en het zijn ook geen kinderver krachters. Ik geef toe dat het niet de meest ideale bevolkingsgroep is. Ze zijn vaak luidruchtig, gooien af val op straat en plassen zo nu en dan tegen een muur. Maak goede afspraken met alle be trokken partijen, dan is daar veel aan te doen. Eerlijk gezegd denk ik dat u uw kinderen meer als een excuus gebruikt. De Burgemeesterwijk wil graag een elitewijkje blijven en daar horen geen daklozen bij. U zadelt liever de bewoners van de binnenstad met uw pro blemen op. Over asociaal ge drag gesproken! Ik begrijp dat u niet stond te juichen toen de gemeente met haar plannen kwam. Dat u in eerste instantie probeert daar een stokje voor te steken snap ik ook, maar uw gedrag begint nu drammerig te worden en bijzonder onsportief. De bewo ners van de binnenstad krijgen al genoeg op hun bordje en het is niet meer dan eerlijk om be paalde zaken een beetje te ver delen. De daklozen zijn overdag in de binnenstad, want daar is de dagopvang gehuisvest en 's avonds gaan zij naar het slaap huis in de Roodenburgerstraat. Prima toch? Mijn advies: geef uw kinderen het goede voorbeeld en laat zien dat uw tolerantie ten op zichte van de onfortuinlijke medemens zich niet beperkt tot alleen woorden. Ik denk dat uw kinderen meer schade oplopen door uw gedrag dan door de aanblik van een dakloze in hun straat. Lia Redegeld, Leiden. Lente in de Bollenstreek.Toeris- ten kijken dezer dagen hun ogen uit: zo ver je kunt zien vel den afgedekt met lakens in de mooiste kleuren. Een feest van licht, ruimte en bloemen die geuren in de wind. Iedereen is opgetogen. Alleen het wordt al lemaal wat minder. De open velden van weleer zijn aardig dichtgeslibd. Sinds 1965 hebben we een ste vige Wet op de Ruimtelijke Or dening. Toch lijkt die weinig ge holpen te hebben om het ge koesterde beeld op ansichtkaar ten en schilderijen te laten meewegen in het ruimtelijk be leid voor de Bollenstreek. Dat beeld brokkelt zienderogen af. Een voorbeeld: bij de oostelijke afrit van de provinciale weg Den Haag- Haarlem ter hoogte van Leeuwenhorst was er tot voor kort een fraai uitzicht naar het zuidoosten over bollenvel den. Nu is daar een houten ge bouwtje verschenen dat het beeld verziekt. Wat was de re den en waarom juist daar?. Heeft iemand zitten slapen? Het duurt niet lang meer of de bebouwing krijgt de overhand en we moeten spreken van Be drijventerrein Bollenstreek'. Het is de vraag of er dan nog toeristen komen en de bloem bol promoten. Wat er is neergezet, krijg je maar moeilijk weg als de tijden veranderen. Kijk maar naar de Gelderse Vallei. Daar proberen bestuurders oude boel op te ruimen door villa's toe te staan. Want dat kost niks denkt men en opgeruimd staat netjes. Im mers een rommelige aanblik is nog erger lijkt wel. Maar daar krijg je geen open ruimte voor terug. Zo raakt Nederland vol. Immers één villa en een tuin met bomen op een leeg veld is een vol veld. Zo belanden wij in Noordwijk waar wethouder Barnhoorn, de doener, met een ruimtelijk pro bleem zit: het Middengebied. Dat is de gedeeltelijk onbe bouwde en onbeboste strook tussen Noordwijk aan Zee en Noordwijk-Binnen, die nog een fraaie blik op beide dorpen biedt. Daar dreigt wederom iets vanaf te gaan. Een zak met geld heeft ook hij niet tot zijn beschikking om die open ruimte open te houden. De buidel is leeg dankzij voor gaand ruimtelijk beleid van ge meentelijke en provinciale be stuurders. Noordwijkers willen dat de strook leeg blijft, maar er zijn er ook bij die daar een ver nieuwd zwembad willen. Dus werd hem een voorstel aangereikt waar hij voortvarend mee aan de slag ging. Een win- winsituatie zou je denken als je de inhoud verneemt. Want in deze tijd worden zaken gedaan met projectontwikkelaars die wel even de gemeenten uit de brand helpen. Willen ze een zwembad? Zorgen we voor! Maar daar moet natuurlijk wel iets tegenover staan. Zo worden plannen voor gemeentehuizen, winkelcentra en stadions gere geld en democratisch door de gemeenteraden gesanctio neerd. Soms blijkt er later een addertje onder het gras te zitten in de vorm van een gokhal, zo als onlangs is gebleken. Of er is iets toegezegd in een besloten commissie. Of een beoogde en afgesproken functie in een pas gebouwd complex moet helaas plaatsmaken voor een ander gebruikwaar de gemeenteraad niet gelukkig mee is. In ruil voor bouwgrond lossen men sen van buiten de interne pro blemen van de gemeente op. Maar waar twee ruilen moet er een huilen zegt het spreek woord. Eén? In het geval van het middengebied zijn het om wonenden, andere Noordwij kers, toeristen, het nageslacht- Want er zijn op papier initiatie ven die op basis van een slui tende exploitatie een aantal problemen moeten oplossen, maar die ten koste gaan van waardevolle open ruimte. Want nieuwe woningen of een land schappelijke inrichting die uit zicht belemmert, betekent een grote verarming van Noordwijk. Om in aanmerking te kj men voor plaatsing opi pagina Schrijvende Lea moeten lezersbrieven z voorzien van naam, adi en telefoonnummer vai de auteur. Naam en woonplaats van de brief schrijver worden - behi dens uitzonderlijke gev len - bij de brief afge drukt. Brieven moeten reageri op een eerdere pubücat in het Leidsch Dagblad. De bijdrage mag maxi maal 400 woorden telle De redactie behoudt zi( het recht voor bijdragei in te korten en/of te rei geren. Brieven van politieke p tijen, gemeenteraadsle den of -fracties komen de regel niet voor plaat sing in aanmerking. Zij hebben een ander podi um waarop zij hun me ning kunnen ventileren Brieven sturen naar: re j dactie.ld@hdc.nlof pc bus 54, 2300 AB Leiden fax: 071 -53 56 415. 1 jl i Wethouder beslist waar kunstwerk versjacherd kan woi I f waarde. Als die kunstenaars dat niet doen, wordt het werk ge veild of ondergebracht bij de Stichting Kunst en Vliegwerk (werk van verstandelijk gehan dicapten). Laat ik vooropstel len: ik heb niets maar dan ook niets tegen verstandelijk gehan dicapten. Maar ons werk daar bij te hangen, gaat mij toch te ver. We vieren binnenkort het Rem- brandtjaar. De witte kanten kragen worden uit de motten- ballen gehaald, de schoenen met gespen gepoetst en de kuit broeken gestreken. Er komt Rembrandtwijn, Rembrandt - pizza. De hele stad in het teken van de grote schilder. De wet houder zal als een soort Hek- king meezonnen in de aan dacht voor Rembrandt van Rijn. Ruud Hessing en de Leidse raad belichamen de regenten mentaliteit waar de grote mees ter zo'n hekel aan had. Op zijn befaamde doek De Nachtwacht (ook wel schutters- doek) portretteerde hij het toenmalige stadsbestuur V Amsterdam. Rembrandt j31 heren weer als een zooitji geregeld. Dat werd hem i k dank afgenomen. Het set kreeg niet de ereplaats in stadhuis (nu Paleis op de maar in een achterkamer sneden er nog een stuk vi omdat het daar niet pasti Het is diezelfde mentaliti u nog steeds heerst in Rem brandts geboortestad. De houder en de raadsleden v sen even waar het werk vi d kunstenaars versjacherd v worden. Mijn werk niet bij Kunst i iÊ Vliegwerk! Nogmaals: nie dat ik neerzie op de prodilc van gehandicapten, maai 8 de achteloosheid waarmiE€ stadsbestuur (bij zijn vol) stand?) met kunst en culf*' omgaat.' Willem Bi kunsts U meldt in het Leidsch Dagblad van 11 juni de maatregel van het bisdom om de Leidse stu dentenpastor op non-actief te stellen. Wat een ironie. Met de ze zet bevestigt het instituut de rooms-kathoüeke kerk precies het beeld, dat in het interview van 11 april werd geschetst en in de woorden van de journalist wellicht was aangedikt: het af dwingen van gehoorzaamheid en slaafs volgen van dictaten. De kerk om de kerk en niet voor de mensen als een 'herder', die betrokken is met het wel en wee van zijn 'kudde'. Protestants opgevoed, gehuwd met een katholiek (of moet hier Rooms voorgezet?), mijn wor tels in de Leidse studentenek- klesia, heb ik de 'parel' van het christendom behouden, name lijk dat we vrije mensen zijn, spelend in de 'ruimte', die onze schepper ons gegeven heeft. Deze 'top-down'maatregel laat niets van zo'n ruimte zien en is geboren uit angst. Angst voor het verliezen van de status-quo, macht? Het proces van o ?n kelijking (niet het verlies geloof) gaat in deze tijd d is niet tegen te houden, kig hebben we de tijd ad ons, dat sommigen meei de wijsheid in pacht te hi en daar anderen de les o konden lezen. Kennelijk heeft de rooms tholieke kerk nog genoeg nia' om iemand in dien: hebben, die de media op eventuele 'uitglijders] haar ambtsdragers, tei pastorale nood hoog is een tekort is aan mensei daarmee bezig zijn.Een afbraak van het instituut| (rooms-katholieke kerk) eigen gelederen is bijna realiseren. Chapeau! Op beurt, als oecumenisch s zullen wij ons steentje d< bijdragen: wij halen een tje, dat onderin het 'geb( zit, eruit. H. van dl Oude W Volgens Professor Brenner is Je zus waarschijnlijk aan een bloedprop in zijn longen ge storven en niet zoals gewoonlijk wordt aangenomen aan het kruis gestikt door zijn onge makkelijke manier van hangen (Leidsch Dagblad 9 juni). Beide opvattingen kunnen niet slaan op de historische figuur Jezus, omdat uit bronnen niets be kend is over de 'grondlegger' van het Christendom. Over de doodsoorzaak van deze volko men onbekende, myster de figuur kan dus nooit iets d( weerd worden. De kruist uit de Evangeliën is een eus-literaire verbeeldin» in de derde eeuw zijn dfl ve vorm heeft gekregen.H daad, geloof en historiscffi tenschap dienen strikt gf® den te worden gehouder j. asi Willem vanns Oeg De uitgestrekte bollenvelden rond Noordwijk. Archieffoto: Dick Hogewoning Dat geef ik de Noordwijkers op een briefje, ook al zijn die plan nen verpakt in prachtige pren ten en praatjes en geloven de makers er vast zelf in. Een duivels dilemma voor een goedwillende wethouder die ook van Noordwijk houdt,die moet roeien met de riemen die hij heeft en moet omgaan met de gebruikelijk externe hulp die hem geboden wordt. De enige hulp die hij kan krijgen om later geen verwijten te krijgen, is hulp van de Noordwijkse ge meenschap. Als die net zo'n be sef heeft van de waarde van de openheid van het middenge bied als dat ze had voor de wit te school die ze uit zijn as heeft getrokken, dan kiezen ze voor een rücksichtsloze bescher ming van de nog bestaande en kwetsbare openheid, rommelig of niet. Ir. A.A.M. van den Berg Stedenbouwkundige en archi tect Noordwijk. Naar aanleiding van een artikel in het Leidsch Dagblad over het CBK schrijf ik een open brief aan de Leidse gemeenteraads leden: 'Sommige mensen in Leiden hebben vreemde ideeën over kunstenaars. Het verbaast hen dat ze niet door de Breestraat lopen met een bloedend oor. Maar dat Ruud Hessing, wet houder van cultuur, tijdens een kunstenaarsbijeenkomst in De Lakenhal verklaart dat de raadsleden en hijzelf principieel geen onderscheid maken tus sen kunstenaars en verstande lijk gehandicapten, lijkt mij alarmerend. Wat is het geval? Het CBK ligt op zijn kont, de kunstuitleen is opgeheven. De werken die daar zijn kunnen door de makers worden teruggekocht voor de helft van de huidige markt- De feiten over de Katwijkse Zeejachthaven op een rijtje: Wist u dat... - De Zeejachthaven eigenlijk geen 'Zeejachthaven' zou mo gen heten, maar wel 'Woon wijk' met 2000 appartementen en 600 ligplaatsen? (Dat is vier keer de bebouwing van de Bou levard als je die tot apparte menten zou ombouwen (drie appartementen per woning). - De pieren van de Zeejachtha ven ongeveer 800 meter de zee in moeten steken wil de haven niet dichtslibben? (Van Hotel Savoy tot de kop van de Zee jachthaven is net zo ver als van Savoy tot de Oude Kerk). - De pieren van de Zeejachtha ven 9 meter boven het zeeni veau moeten gaan uitsteken in verband met de door het rijk verlangde zeeveiligheid (is ge lijk aan de hoogte van de huidi ge Noord-Boulevard)? (Met daar bovenop minimaal drie woonlagen van 9 meter totaal). - Het strand vervolgens zal aan wassen tot gemiddeld 500 me ter breed (Het huidige strand ligt rond de 100 meter breedte). - Er een hele bouwlaag voor be drijven komt, niet omdat daar naar zo'n vraag is, maar omdat daar niet gewoond mag worden omdat het niet voldoet aan de door het rijk verlangde zeevei ligheid? - Een 'economische impuls' ook is te bereiken met uitbrei ding van bijvoorbeeld de huidi ge binnenjachthaven? - Dat het enige stuk van Katwijk dat niet voldoet aan de toekom stige veiligheidsnorm van het rijk het 'buitendijkse' gebied is tussen de zee en de Deltawe ring (Grofweg tussen de zee - Tramstraat - Nieuwe Kerk - Zuidstraat). - Dat er meerdere oplossingen zijn om dit 'buitendijkse' van Katwijk te beschermen, (zand- suppletie, duinverbreding en op termijn verhoging, de aanleg van een harde kering 'onder het Detail van een schilderij van Rembrandt. Foto: pr De Katwijkse 'Zeejachthaven' niet (links) en wel (rechts) ingetekend op de kaart.Foto's: pr zand' (de meest gewilde in Noordwijk), landwaartse ver sterking (sloop, ophogen en weer opbouwen), eilandjes, strekdam, zie ook www.kustvi- sie.nl) en dat deze zogenaamde 'Zeejachthaven' een ingrijpen de, riskante (denk Betuwelijn) en dubieuze oplossing is Bert van der Meij, Katwijk. Katwijk

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18