LEIDEN REGIO 'Moeder Mooij' neemt afscheid van sportschool Leonarc, Politiek is fulltime baan voor 19-jarige student Anderhalf miljoen voor Quick Boys Twee-onder-een-kapp< in Katwijkse Duinvallei Brug plotseling hekloos D^QCLD KASTENSHOW UBS3 ©d 'd HDC 972 donderdag l6 juni 2OO5 Dief heeft 27 fietsen in huis noordwijk - Door voortdurend met afgesloten fietsen te slepen, is een 66-jarige fietsendief uit Noordwijk tegen de lamp gelo pen. De politie werd getipt en die trof rond het huis van de man 27 fietsen aan. Hij bleek de rijwielen in de loop van het jaar te hebben gestolen in de omge ving van de Duinweg. Inmid dels zijn 13 fietsen terug bij hun rechtmatige eigenaar. Van de 14 andere fietsen is geen aan gifte van diefstal gedaan. De Noordwijker is aangehouden en verhoord. Vierde plaats student ROC leiden - Christ Spann is giste ren vierde geworden tijdens de finale van de exportmarketing- trofee voor ROC-studenten uit de regio West. De student Inter nationale Handel van het ROC Leiden viel met zijn plan om mijnenruimingsapparatuur naar Bosnië te exporteren net buiten de prijzen. Aan de finale bij de Kamer van Koophandel in Rotterdam deden vertegen woordigers van acht mbo-scho- len mee uit het gebied tussen Rotterdam en Haarlem. katwijk - De Katwijkse politiek steunt in meerderheid het col legevoorstel om voetbalvereni ging Quick Boys 1,5 miljoen eu ro te geven. Dit bedrag is be stemd voor de renovatie en de nieuwbouw van de kleedka mers en de tribune op het sportpark Nieuw Zuid. Een aantal fracties maakt zich wel zorgen over het budget dat de gemeente overhoudt voor andere verenigingen in Katwijk. Quick Boys zou graag meer geld willen ontvangen, maar daar is de politiek niet voor te vinden. De gemeente wil de tribune en de kleedkamers in eigendom geven van de voetbalvereni ging. Daarover wordt nu nog onderhandeld. 'Teamgeest, verantwoordelijkheid, hulpvaardigheid en doorzettingsvermogen komen overal van pas' e Bouw begint volgend jaar katwijk - Er komen 43 rij tjeshuizen, 36 twee-onder- -een-kapwoningen en 28 so ciale huurappartementen in de Duinvallei, onderdeel van de Katwijkse nieuwbouwwijk de Zanderij. De woningen moeten volgend jaar verrij zen. Het complex huurwoningen wordt ontwikkeld door wo ningcorporatie SpiritWonen. De huur bedraagt minimaal 450 euro. De woningen zijn groter dan de eerder ge bouwde huurappartementen van SpiritWonen in de Zan derij. De corporatie wil er zogenoemde levensloopbe- stendige woningen van ma ken, zodat de huurders er met de nodige aanpass^ tot hun oude dag ki blijven wonen. j'( Projectontwikkelaar C heeft de koopwoningei worpen, twee-onder-een-kapwi gen staan aan de Zant Het zijn koopwoningen prijscategorie 475.00-5 euro. Er tegenover kon rijtjeshuizen, variërei prijs van 280.000-300.0 ro. De welstandscommiss het college van burgei ter en wethouders zij koord met de planne tekeningen kunnen m der worden uitgewerl bouw begint volgend ja mocht op het Rembrandt. Daardoor kregen we steeds minder leerlingen." Het Rembrandt werd dus de Leonardo-vestiging van het Da Vinei College. Mooij kwam aan het hoofd te staan van de vesti ging. Zij mocht haar droom uit bouwen: een school waar sport een belangrijke rol speelt. Het werd een groot succes. Binnen zes jaar verdubbelde het aantal leerlingen. Met als gevolg dat er alweer enkele jaren vijf noodlo- kalen op het schoolplein staan en dat daar binnenkort nog eens vijf bovenop worden ge zet. De school barst uit zijn voegen. „De aanvraag voor nieuwbouw is de deur uit." Tot er nieuwbouw is geldt een maximum aan het aantal sport - klassen. „Dat is niet anders." Het succes van de sportklassen is volgens Mooij voor een deel te verklaren uit de veranderde tijdgeest. „De periode van het individualisme is afgesloten. Leerlingen zijn weer trots op hun school, willen weer met al lerlei groepsactiviteiten mee doen. Ook hun ouders zijn weer meer betrokken bij de school van hun kinderen. Op het Leo nardo zie je dat misschien wat duidelijker terug omdat de leer- dansklassen Voor de dansklas gelden de zelfde regels als voor de sport- klas. Je hoeft geen goede dan ser of sporter te zijn, maar je moet het wel leuk vinden en het lichamelijk aankunnen. Dat laatste wordt getest tijdens een sportieve middag. Daarbij wordt gelet op het uithou- dings-, incasserings- en door zettingsvermogen van leerlin gen en op hun sociale vaardig heden. Ook wordt gekeken naar hun aanleg. „Maar het is geen strenge keu ring", benadrukt Mooij. „Ie dereen die plezier heeft in be wegen is welkom. De leerlin gen hoeven geen enorm talent lingen en hun ouders all dezelfde belangstelling h ben." Ze wijst op de vensterbai haar kantoor. Die staat v bekers en andere prijzen komen ze altijd vol trots brengen." Voor Mooij is bewijs dat haar deur altij openstond voor leerling was geen directeur op ka maar een moeder van d« school. Die periode sluit ze maand af. Ze zet op h 56ste een punt achter ha loopbaan. Ruim voordat de vut of pensioen kan. 1 chend: „Ik heb te hardg om mijn geld te kunnen ven." Ze wil op tijd stop] een moment dat ze nog energie heeft om zich oj re manieren verdienste! maken. „Vroeger hebben mijnn ik een tijd ontwikkëlings gedaan. Misschien herh; dat nog een keer. Ookw vrijwilligerswerk gaan dt meer tijd besteden aan i kleinkinderen en elke da sporten. Want dat laatsti de laatste jaren bij in ge ten. En dat terwijl ik net mijn leerlingen het liefst elke dag sport." te hebben. De 'testmidd bedoeld om te kijken of lingen het fysiek aankun Of ze hun lichaam geen weid aandoen als ze in ti acht uur in de week gaai wegen op school." De dansklas is een varia de sportklassen die zesj staan. De sportklassen 1 populair en trekken veel lingen. Vooral jongens c zich aan voor de sportkl j1 „Maar de dansklas gaat houding tussen de sekst weer mooi in balans bre Want voor het eerste da hebben zich bijna alleei meisjes aangemeld." Hoe zit het nu met de Groene Deputatenbrug, het bruggetje in het verlengde van de Leuven straat, tussen de Andries Schotkade en de Schel penkade? Enige tijd terug vroegen wij de ge meente Leiden waarom nu uitgerekend dat fiets en voetgangersbruggetje van die 'slalomhekken' aan weerskanten had staan. Waardoor het on mogelijk is om met een beetje vaart over de brug te fietsen. „Rond de Andries Schotkade is sprake van minder uitzicht door bosschages en er is ook doorgaand verkeer", rechtvaardigde de gemeen te de snelheidsremmende maartregel. Maar een paar maanden later zijn de hekken plotseling weg. Gestolen? Een studentengrap? Of vond de gemeente de hekjes achteraf toch ook niet zo lo gisch? In elk geval zijn fietsers blij met de Groene Deputatenbrug 'nieuwe stijl'. Voor zolang het duurt natuurlijk. Foto: Niek Baveiaar Waar ligt je eigen ambitie „Ik wil hierna eerst mijn studie rechten afmaken, en dan iets juridisch gaan doen. Ik vind dat je in de Tweede Kamer niet te jong moet beginnen. Dat wil ik wel doen als ik 30 ben of 35. Eerst wat werkervaring opdoen en met beide benen in de maatschappij staan." Wat zou je het eerste aanpak ken als je het voor het zeggen zou hebben? „Het milieubeleid. Ik denk dat de Tweede Kamer dat nu aan zijn laars lapt. De staatssecreta ris heeft wel goede bedoelin gen, maar hij wordt door de coalitie tegengehouden. Ik zou meer investeren in het open baar vervoer dan in wegen, en de vervuilende bedrijven laten betalen voor de vervuiling." jonge Socialisten bereiken? Meer aansprekende activiteiten organiseren, zoals festivals met muziek en cabaret, of een voet balwedstrijd. Behalve ruimte voor discussie en debat moet er ook gelegenheid zijn voor gezelligheid. Ik denk dat dat iets is wat wij ook moeten bie den omdat jongeren daar be hoefte aan hebben." Wat wil je als voorzitter van de Janet van Dijk door Marijn Kramp leiden - Noem Ria Mooij geen gymjuf. Dat is ze nooit geweest. Mooij is bewegingsdocent. „Dat is iets anders en daar heb ik mij 28 jaar lang hard voor gemaakt." Die jaren zitten er nu op. Mooij neemt afscheid als directeur van de Leonardo-vestiging van het Da Vinei College in Leiden. „En wat is er mooier voor een bewe gingsdocent dan je carrière af sluiten op een school die uit zijn voegen barst van de sportklas sen? Niets toch." Gymnastieklessen zijn volgens Mooij lessen waarbij de leerlin gen in een rij voor de bok staan. Te wachten totdat ze er over heen mogen springen. „Terwijl de docent de maat aangeeft, al tikkend met een stok op de grond." Zo heeft Mooij nooit voor een klas gestaan. Dus maak niet de vergissing haar een gymnastiekjuf te noemen. Want dan blijkt de vriendelijke directeur van het Leonardo in Leiden-Zuidwest ineens streng te kunnen kijken. Bewegingsdocenten trekken het vak veel breder. Zij denken na over de lichamelijke ontwikke ling en opvoeding van kinde ren. Over de vaardigheden, die ze in een sportzaal kunnen le ren. „Op het Leonardo doen wij bij alle lessen een beroep op die vaardigheden. Teamgeest, ver antwoordelijkheid, hulpvaar digheid en doorzettingsvermo gen komen toch overal van pas. Waarom doe je bij basketbal wel tien pogingen om een bal in een basket te krijgen, maar geef je er bij wiskunde direct de brui aan als een moeilijke opga ve niet lukt? Dat is toch raar? En dat houden wij onze leerlingen ook voor. Met wiskunde moet je net zo goed doorzetten om iets onder de knie te krijgen. En die aanpak werkt." Mooij laat een gezonde middel bare school achter. Na 28 jaar verlaat ze het Leidse onderwijs. Via het basisonderwijs kwam ze op de Rembrandt Scholenge meenschap terecht dat later als Leonardo College opging in het Da Vinei College. Die fusie, ze ven jaar geleden, is haar moei lijkste tijd geweest. Dat de samenwerking met het Da Vinei College onafwendbaar was, zag ze destijds wel in. Maai' dat het Rembrandt na 135 jaar ophield te bestaan, vond ze moeilijk te verteren. „Een school met zo'n rijke geschie denis opgeven - want zo voelde dat - is zwaar. Ik zag allemaal beren op de weg die gelukkig niet bleken te bestaan." Maar het leerlingenaantal op het Rembrandt was te ver te ruggelopen om zelfstandig te kunnen blijven. „De school was gebouwd voor ongeveer 700 leerlingen, maar op een gege ven moment zaten we nog maar op de helft." De rijke geschiedenis had zich tegen de school gekeerd, analy seert ze. „Het Rembrandt was altijd een vooruitstrevende school geweest. Zo ook in de ja ren zeventig. Vrijheid, blijheid en rock roll was ook hier het motto. Alleen kwamen wij niet van dit imago af toen het tij al lang was gekeerd. Toen bleek het stadse van de school, want dat was het Rembrandt; een echte stadsschool, een nadeel. Het bleef maar in het kringetje rondzingen: dat alles kon en Na sportklassen nu ook Na de sportklas begint de Leo nardo-vestiging van het Da Vinei College komend school jaar ook een dansklas. De leer lingen in deze klas krijgen vier uur dans per week naast hun reguliere vakken. Zij worden gedurende drie jaar door pro fessionele dansers onderwe zen in allerlei dansvormen. Van klassiek ballet tot hiphop, het komt volgens de scheidend directeur van de vestiging Ria Mooij allemaal aan bod in de nieuwe themaklas. De dans klas is er voor vwo'ers, havis ten en vmboers die de theore tische leerweg hebben geko zen. uit te oefenen. De grotemen- senpolitiek is minder toeganke lijk." Maar je hebt toch niet zo veel invloed? „Dat valt wel mee. Ik zit ook in het PvdA-bestuur, als advise rend lid. Daar kan ik ook een geluid laten horen. Elke week woon ik de vergadering bij van de Tweede-Kamerfractie. En we hebben ook werkgroepen' die politiek inhoudelijk bezig zijn en met een advies naar Ka merleden kunnen stappen. Zij staan daar ook open voor." Hoeveel leden heeft de jonge So cialisten, en groeit dat aantal? „We hebben er nu ongeveer 1300. Het neemt wel toe. Drie jaar geleden zaten we op zes honderd. Voor een groot deel is die groei te danken aan het nieuwe elan, ook van Wouter Bos. Tijdens de paarse kabinet ten zijn we ingezakt. In de ja ren tachtig hadden we 2000 le den." Op het congres van de PvdA riep Wouter Bos de Jonge Socia listen op te vernieuwen. Hij zei dat de Jonge Socialisten 'zoveel meer is dan een organisatie met wat goedkope campagnekrach ten'. Dat is wel een beetje een belediging, toch? „Hij heeft het scherp geformu leerd. Twee, drie jaar geleden was de relatie tussen de PvdA en de Jonge Socialisten niet zo goed. Voornamelijk in de cam- pagnetijd heeft de Jonge Socia listen zich goed laten zien. Maar nu moet er inhoudelijk nog een schepje bovenop." Wat vind je van Bos? „Ik vind dat hij goed bezig is met de vernieuwing in de PvdA, en die was ook wel no- dig." Maar als oppositieleider mani festeert hij zich niet echt, toch? „Het is nooit makkelijk om een snelle krantenkop te scoren als je in de oppositie zit Maar ik denk dat hij en de anderen goed bezig zijn." Ria Mooij laat een gezonde middelbare school achter. „Wat is er mooier voor een bewegingsdocent dan je carrière afsluiten op een school die uit zijn voegen barst van de sportklassen?"Foto: Hielco Kuipers (advertentie) Als hij het zelf voor het zeggen had, dan wist hij het wel. Dan deed hij meteen iets aan de mi lieuproblematiek. Het open baar vervoer stimuleren in plaats van steeds maar weer wegen aanleggen, en bedrijven laten betalen voor de vervuiling die zij veroorzaken. Voor het zeggen heeft hij het nog niet, maar de eerste stap heeft Lei- denaar Ruben Zandvliet reeds gezet. De 19-jarige student rechten is voorzitter van het landelijk bestuur van de Jonge Socialisten geworden. Daarmee maakt hij snel carri ère. Zandvliet, afkomstig uit Limburg, werd 'niet in een rood nest, maar wel in een links nest' geboren. Thuis was politiek een onderwerp van ge sprek. Zijn interesse werd ge wekt tijdens de Tweede Kamer verkiezingen van 2003. - Op zijn zeventiende meldde hij zich aan als lid van de PvdA. - Een paar maanden later werd hij lid van de Jonge Socialisten. - Weer iets later werd hij gebeld om te vragen of hij een keer wilde langskomen. Hij beland de meteen op een 'saaie' verga dering waarin mensen 'rare af kortingen' gebruikten, maar zijn interesse voor politiek groeide toch. - In november werd hij ge vraagd als penningmeester voor het landelijk bestuur. - In juni werd Ruben Zandvliet gekozen tot voorzitter. Hoeveel tijd kost het voorzitter schap je? „Veertig uur in de week. Het is een aardige fulltime baan. En heb je dan nog wel tijd om te studeren? „Ik probeer het in mijn vrije tijd ernaast te doen, ik hoop dat het nog een beetje lukt maar ik heb er niet al te hoge verwachtingen van. Maar het is niet erg als het niet lukt want dan pik ik het later wel weer op. Het voorzitterschap geldt voor een jaar. Maar je hebt natuurlijk hele maal geen tijd meer voor ande re dingen? „Jawel, hoor. Ik zit bij Augusti- nus, ik woon in een leuk stu dentenhuis en ik heb een leuk vriendinnetje. Wat spreekt je eigenlijk aan in politiek? „In politieke jongerenorganisa ties krijgen jongeren een kans om mee te denken en invloed Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14