LEIDE t Overrhijn krijgt er een verdieping bij 'Stationsdisco voor jonge jongeren' Slechte obers dat zijn zessen, ofwel loyalisten' t J g steeds pikker in naar Haag b 'ile Geen lijst gevaarlijke stoffen bij brandweer Groeiende onzekerheid over Rijn Gouwe Lijn Circus in Leiden-Noord donderdag l6 juni 2005 Moeder Mooij' nt afscheid 1 Leonardo liken man nensen lastig I Een 60-jarige Leide- stermiddag in de merstraat aangehou- jr openbare dronken- Jleerdere mensen bel- jolitie om te melden dat ^voorbijgangers lastig- ln de politie aankwam pan niet meer op zijn taan. De agenten hiel- Ja aan en namen hem ([bureau. nen gepakt [wapenbezit |Twee mannen zijn igochtend op de Meer heiden opgepakt omdat rapens bij zich droe- Itwee, 50 en 32 jaar oud, (ermoedelijk ook in het n harddrugs. De man- Iben volgens de politie Ete woon- of verblijf- "ken chauffeur houden Een 32-jarige automo- Kaag is in de nacht van op woensdag aange- wegens rijden onder De man viel op door- p de Voorschoterweg in lijna tegen een politie- ïreed. Bij controle bleek gedronken te hebben, zijn rijbewijs verlopen. leiden - Verpleeghuis Overrhijn aan de Willem de Zwijgerlaan gaat uitbreiden. Op het vijfjaar geleden opgeleverde gebouw komt een derde verdieping met kamers voor veertig mensen. De helft daarvan is bestemd voor dementerende ouderen (psycho-geriatrische patiënten). De andere twintig bedden zijn bedoeld voor mensen die een herseninfarct hebben gehad of die na ontslag uit het zieken huis tijdelijk extra zorg nodig hebben. De bouw is in maart begonnen. Op 29 juni wordt het hoogste punt bereikt, en naar verwach ting is de derde verdieping be gin volgend jaar klaar. Om de overlast voor de huidige bewo ners zoveel mogelijk te beper ken, doet de aannemer veel voorwerk in fabrieken. Met de uitbreiding verdwijnt een deel van de wachtlijst van dertig psychiatrische patiënten. De wachtlijst voor Overrhijn is relatief lang en dat komt vol gens locatiemanager Jan Kling vermoedelijk doordat het een nieuw tehuis is met veel een persoonskamers. Op de nieuwe etage komen ook voornamelijk eenpersoonskamers. In Overrhijn wonen nu 120 mensen: zestig psycho-geriatri sche patiënten en zestig men sen met lichamelijke klachten. Ruim twintig dementerende ouderen die nog thuis wonen, komen naar de dagactiviteiten- afdeling in het verpleeghuis. Vanaf het begin bestond de wens om aan de Willem de Zwijgerlaan een verpleeghuis te bouwen met drie verdiepingen. Het Rijk gaf daar echter geen toestemming voor. Bij de bouw is wel rekening gehouden met de latere komst van een extra etage. Die komt er veel sneller dan verwacht, aldus Kling. „Dat heeft te maken met verande rende inzichten van de over heid." De voorbereiding van de nieuwbouw kostte destijds tien jaar. Het is niet mogelijk om la ter nog een vierde verdieping Met de uitbreiding van Overrhijn verdwijnt een deel van de wachtlijst van dertig psychiatrische patiën ten. Foto: Hielco Kuipers op het gebouw te zetten. Na de zomer begint Overrhijn, onderdeel van de Katwijkse in stelling Duyn en Rhyn, met de werving van extra personeel. Kling verwacht dat het niet moeilijk is om voldoende me dewerkers te vinden. „Meer mensen kiezen voor onze sec tor, omdat er in andere secto ren nu minder mogelijkheden zijn." door Janet van Dijk leiden - De nieuwe discotheek bij het station is vooral bedoeld voor jongeren van 16 tot 21 jaar. Die groep zoekt zijn ver tier nu buiten Leiden, en de ge meente wil dat veranderen, zo laat een woordvoerster weten. „Er is nu te weinig aanbod voor deze leeftijdsgroep." De gemeente is nog in onder handeling met mogelijke ex ploitanten van de nieuwe uit gaansgelegenheid die wordt gebouwd bij het spoor richting Alphen, samen met een grote bioscoop met acht zalen en een parkeerkelder met 180 plaatsen, verdeeld over twee la gen. Ook komt er een kantoor gebouw. Voor de bouw van het complex is een wijziging van het be stemmingsplan nodig, een zo geheten artikel-19-procedure. Het college heeft de bezwaren afgewezen die zes bewoners en instanties indienden. Hoewel de disco zich volgens de gemeente in eerste instantie moet richten op jongere bezoe kers, worden ouderen 'uiter aard gewoon toegelaten'. Deze keuze is ook gemaakt omdat In Casa aan de Lammermarkt zich richt op studenten. Burge meester en wethouders denken niet dat er veel jongeren uit an dere steden naar de Leidse dis cotheek zullen komen. Ook zijn zij het niet eens met bezwaar makers die vrezen dat de over last en onveiligheid toeneemt in het gebied. Het is er nu don ker en verlaten, en het wordt er veiliger, want levendig en goed verlicht. Richt de disco zich vooral op lokaal publiek, de megabios krijgt een regionale functie. Meerdere insprekers, onder anderen de exploitant van het Lidotheater aan de Steenstraat, klagen dat de gemeente zich niet bekommert om de toe komst van de bestaande bio scopen. Zij vinden het raar dat deze exploitanten niet zijn ge vraagd om betrokken te wor den bij de megabioscoop. B en W wijzen er in hun reactie op dat BAM Vastgoed de inves tering doet en ook het financië le risico draagt, en daarom vrij is in de keuze van de exploi tant. Gekozen is voor de onder nemer die het hoogste bod deed. Het college beaamt dat in andere steden de zwakste filmhuizen zijn gesloten toen er een megabioscoop kwam. „De kans dat de nieuwe bio scoop ten koste gaat van alle bestaande bioscopen is op ba sis van de ervaringscijfers niet te verwachten." Na de opening van een megabios steeg in an dere steden het bioscoopbe zoek 'explosief. Sommige bezwaarmakers zeg gen dat het ontwerp voor het uitgaanscomplex lelijk is. B en W vinden dat een kwestie van persoonlijke smaak, en zeggen zich te laten leiden door het oordeel van de commissie ARK (Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit). Het college wijst er op dat het complex niet komt in de historische binnenstad, maar in het stationsgebied, dat zich 'uitstekend leent voor mo derne achitectuur en hogere gebouwen'. Van het nieuwe - ag/leiden - De bussen u Den Haag, Leiden, :st en Noordwijk trek- altijd veel reizigers, ook ritten niet meer gratis, jjnen 88 en 95 reizen nu fel derhalf keer zoveel rei- *J)|an voor de proef met ten. Die eindigde op 1 n duurde een jaar. et uit een reizigerson- in opdracht van de Zuid-Holland. De on us denken dat het rei de bus tijdens de proef igers zo goed is beval- e het zijn blijven doen. begin van de proef in de ochtendspits per 0 iddeld 331 mensen op en 95. Tijdens de infiode waren dat er 900 jn het er 560 per dag. iet gebruik dus is ge- nds het einde van de n er meer reizigers dan vang van de proef. ee buslijnen hoefden in 2004 niet te betalen rit. De provincie lat hierdoor veel auto- in zouden overstappen |bus. Daarmee zouden ip de A4 en A44 tussen en Leiden moeten iren. Dat lukte slechts De onderzoekers dat er in 2004- dankzij jdagelijks 150 a 200 au- ler hebben gereden, van een jaar kostte de een miljoen euro. Een die investering wordt liend met de hogere itallen nu. leiden - Leerlingen van basisscholen uit Leiden-Noord gaven gisteren drie circusvoor stellingen in het kader van het Tam Tam festival. In de volle circustent bij buurthuis 't Spoortje lieten leerlingen van basisscholen De Dolfijn, de Springplank, De Singel en De Viersprong hun kunsten zien. Drie voorstellingen gaven de jonge circusartiesten. Lang hebben ze geoefend met jongleren en acrobatiek. Dit alles onder leiding van studenten Willem Jan van de Wetering houdt enneagramworkshop bij boekhandel Kooyker 'it artikel over het en- zal kritisch en analytisch net hier een daar een vleug lumor. Dat voorspelde en- t Willem Jan van de Wetering een workshop over het en- Hij baseerde zijn voorspel- :t persoonlijksheidstype van (gever: nummer vijf. igram is een model dat de jkheden van mensen in ne- verdeelt aan de hand van IW ïpuntige ster. Hoewel het *er dan drieduizend jaar oud pas de laatste jaren opgang [4 ïnd, nadat Van de Wetering ïerika overbracht en er zeven ver schreef. Het voorlopig hoogtepunt was de uitzending vorige week van KRO's 'Nationale Karakter test', gebaseerd op het enneagram. Naast de teneur van artikelen voor zien, kan Van de Wetering met het model ook voorspellen welke deelne mers uitgestemd zullen worden bij Big Brother. Zulke feiten maken nieuwsgierig, en dus zaten er gisteravond zo'n dertig eenen (perfectionisten), tweeën (hel pers), vijven (waarnemers) en zessen (loyalisten) driftig aantekeningen te maken bij Van de Weterings en neagramworkshop bij boekhandel Kooyker. Er waren alleen geen drieën (winnaars) aanwezig. "Die komen nooit", zegt Van de Wetering. Het enneagram bleek niet zo een-twee-drie te begrijpen. "Het is een prachtig model", zegt Van de We tering, "maar het gaat heel diep. Het heeft heel veel lagen: naast de per soonlijkheden heb je een spirituele, en procedurele en een kosmopolitische laag. Ik denk niet, dat ik in dit leven het enneagram nog ga doorgronden." Na afloop heerste dan ook nog de no dige verwarring bij de deelnemers. "Ik was eerst een negen, en nu weer een zes", zegt een deelneemster vertwij feld. "Ik kan mijzelf maar niet klassifi- ceren", klaagt student Remy van Gel der. Niet verrassend, zegt Van de We tering: "ik werd vlak na mijn geboorte een zes, toen mijn vader ziek werd, veranderde ik in een vijf, en na zijn overlijden werd ik een zeven, een avonturier." Maar als je het eenmaal doorhebt, is het enneagram geweldig, zegt Van de Wetering: "Je gaat de wereld met an dere ogen bekijken." Als u traag be diend wordt in een restaurant, heeft u bijvoorbeeld een zes als ober, want die doet alleen hetgeen hij echt verplicht is. Die persoonlijkheid deelt hij met Duitsers, ambtenaren en vakbonds mensen. Als de broek van een collega vloekt bij zijn trui, en hij maakt 's ochtends geen praatje, heeft u te maken met een vijf, een echte denker. En als allerbelangrijkste leert u natuur- complex verwacht het college een 'positieve impuls' voor de 'leefbaarheid en beleving' van het gebied, dat nu 'een onge zellige plek is met een negatie ve uitstraling'. Het college van B en W is het ook niet eens met bezwaren dat het complex meer autover keer trekt. Volgens het college valt dat op deze locatie, bij het station, bussen en straks vlak bij de sneltram Rijn Gouwe Lijn, juist wel mee. Het is wel zo dat er op zaterdagavond te weinig parkeerplaatsen zijn. Het college hoopt dat bezoe kers gebruik kunnen maken van de nieuwe Morspoortgara- ge en van de parkeerplaatsen bij het toekomstige ROC-ge- bouw aan de andere kant van het station. leiden - De brandweer heeft geen overzicht van de plekken waar in Leiden gevaarlijke stof fen worden gebruikt. Het bij houden van een gedetailleerde lijst van bedrijven die met die stoffen werken, zou teveel werk opleveren voor de brandweer. Dat antwoordt het college van burgemeester en wethouders in antwoord op vragen van de PvdA. Die wil opheldering over de aangestoken brand bij een schoonmaakmiddelenzaak aan de Flevoweg en een ontploffing bij biotechbedrijf Centocor. Aan de Flevoweg raakten ruim twee maanden geleden door een explosie twee brandweer mannen gewond. De politie is nog steeds op zoek naar de brandstichters, zegt een woord voerder. In februari ontplofte een stoomketel bij het biotech bedrijf Centocor. Het is voor de brandweer on doenlijk om bij te houden wel ke bedrijven met welke gevaar lijke stoffen werken, schrijft het college. De milieudienst geeft vergunningen af voor het ge bruik van die stoffen, maar de brandweer kan aan de vergun ningen niet aflezen om welke stof het exact gaat. Bij veel be drijven is bovendien sprake van asbest, gasflessen of schoon maakmiddelen en daarvoor is geen vergunning nodig. „Van daar dat de brandweer uitge breide procedures heeft voor de zorgvuldige benadering van branden", schrijft het college. „Er bestaat altijd een kleine kans op ongelukken." door Silvan Schoonhoven leiden - Wat h^ngt Leiden nog aan onvoorziene uitgaven bo ven het hoofd? Gaat de snel tram naar de kust wel door? Stort de stad zich niet in een Betuwelijn-debacle? Bij politie ke partijen in de gemeenteraad heerst een groeiende onzeker heid over de Rijn Gouwe Lijn (RGL). Het CDA is 'angstig over alle onduidelijkheden'; de SP heeft 'steeds grotere bedenkingen'. De collegepartijen staan nog wel achter het sneltram-pro ject, maar ook zij stellen vragen. De oplopende kosten en het spoor naar de kust zijn de be langrijkste zorgpunten voor de raad. Deze week werd bekend dat de totale kosten oplopen naar 291 miljoen, waar eerder sprake was van 241 miljoen. Leiden draagt niet meer dan bijna 17 miljoen bij aan de snel tram en 'heeft verdere financië le risico's afgekocht', verzekert wethouder Hessing (verkeer). „Onze grote zorg is dat de fi nanciering gierend uit de hand loopt", zegt Ruut Kieft (CDA). „Ik heb uitgerekend dat de kos ten kunnen oplopen naar bijna een half miljard", vreest Jos Posthuma (Groenlinks). En Fi- lip van As (ChistenUnie) maakt zich er zorgen over dat de pro vincie 20 miljoen wil bezuini gen op het Leidse tracédeel, ter wijl Hessing volhoudt dat daar wat de gemeente betreft niets te halen is: „Hoe groot is dan de kans dat gemeente en provincie er ooit samen uit komen?" „Het is voor Leidenareri een be nauwend idee dat de provincie op het Leidse deel wil beknib belen", voegt het PvdA-raadslid Liesbeth Hesselink toe. „We gaan de kant op van de Betu welijn", vindt Jacques de Coo van LWG/De Groenen. En Driek van Vugt (SP): „Het enige dat nog ontbreekt in dit project is een lekkende tunnel." Tweede punt van zorg is het spoor tussen Leiden en de kust. Gemeenten en provincie heb ben een overeenkomst gete kend over het oostelijk tracé- deel (tussen Leiden en Gouda), maar voor het westelijk deel (van Leiden naar Katwijk en Noordwijk) is nog geen geld. Voor de Leidse politiek is reali sering van het kusttraject echter voorwaarde om in te stemmen met een bijdrage aan de light- rail naar Gouda: 'geen oost zonder west', noemt de raad dat uitgangspunt. „Leiden moet zich drukker ma ken over 'west'", zegt Jos Post huma van Groenlinks. „West wordt met de mond beleden, maar blijft financieel mager en mistig", vindt collegepartij PvdA. „Dat stelt ons teleur, want Leidenaren zijn erg gebaat bij west." D66 en de WD twijfelen er niet aan dat de westelijke Rijn Gou we Lijn er komt. „De aanleg er van is onlosmakelijk verbonden aan de ontwikkeling van voor malig vliegveld Valkenburg", zegt Marijke van Dobben de Bruyn. van de Academie voor lichamelijke opvoeding in Den Haag. Omdat de Stichting Peuter speelzalen Leiden ook gaat samenwerken met de brede school, zijn er vandaag drie cir cusvoorstellingen voor de peuters. Deze voorstellingen hebben plaats op het Kooiplein om 8.30 uur, 9.30 uur en 10.30 uur. Foto: Henk Bouwman lijk zichzelf kennen. Maar voor dat be grip zult u wel Van de Weterings aller diepste cursus moeten volgen: die van een week lang, op een afgelegen plek op Ibiza. Psychologe Sandra van Laar was na af loop niet onder de indruk. "Mijn pa tiënten vragen ernaar, dus ben ik ko men kijken. Als therapie is het niet bruikbaar. En veel bewijs is er ook niet voor." Heeft Van de Wetering dan ie dereen bedrogen met dingen die niet waar zijn? "Ach", zegt een vriend van Van Gelder: "De vraag naar waarheid is helemaal niet zo relevant. Als het nut voor je heeft, moet je erin geloven. Alleen, dan is de vraag weer: kan je le ven met je illusies?" &J&, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) Naam V Adres: Postcode Plaats Telefoonnr Geboortedatum: e-mailadres: Bank-/giro rekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische inca* Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) E-mail: lezersservice@hdc nl of surf naar www leidschdagblad.nl. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13