DNB: Groei economie ook in 2006 lager ECONOMIE Shell ziet nu wel brood in onbemande benzinepomp Fujitsu roept kwart miljoen batterijen terug Minder auto's van de band bij NedCar Born Zeer bescheiden herstel Kuikens keurig in het gelid 'Topman McGregor handelde met voorkennis' Onur Air lijdt nog steeds KLM-partner Northwest verkeert in zwaar weer Vertragingen door drukte containerterminals O AutoTrack.nl >r bod van dare di Lodi - Het overnamegevecht de Italiaanse bank An ita is definitief uitge ven biedingsstrijd. Na- Amro zijn bod eind vo lk optrok, kwam zijn te- ze r Popolare di Lodi gis- et een hogere bieding, di verhoogde zijn bod jok uit het Italiaanse Dt 27,50 euro per aan- iO euro meer dan een bieding bestaande uit japieren en wat contant bank uit Lodi zegt bo- 1 euro extra te geven ers die al meer dan maanden aandelen eta in bezit hebben. op de tocht dis Roden uzie over een patent- eigt in Roden hon- nsen hun baan te rdis Europe, dat car- e apparaten maakt, rechtszaak tegen con- loston Scientific verlo- nag Cordis geen stents lisjes ter voorkoming vernauwing) meer ma- menteel worden de ielijnen leeggemaakt en nemers naar huis ge- Jij het bedrijf zijn onge- zend mensen in dienst. olie zorgt meer handel ic - In april 2005 is derland aanzienlijk et het buitenland ge- dan een jaar eerder, m vooral door de dure 46 procent hogere olie- gde voor een forse stij- de in- en uitvoerprij- ;ens gisteren gepubii- oorlopige cijfers van kwam de export met 23 luro 12 procent hoger n april 2004. enbestand neemt toe - Telfort heeft het „.ten in het boekjaar 15 zien stijgen met 41 tot 2,4 miljoen. Vooral imet de Postbank le- el nieuwe klanten op, t telecombedrijf giste- presentatie van de Telfort draaide het boekjaar, dat liep tot een omzet van 509 uro. ma weg bij ombedrijf WD-prominent meester van Almere is gisteren opgestapt n de raad van commis- ran telecombedrijf "elecom wegens een verschil met andere le- itsma was het niet eens ïmenstelling van het loudend orgaan. Naar ak telt de raad te wei- ïankelijk commissaris- s een woordvoerster ledrijf in een toelich- van de resterende zes gelieerd aan het inse moederbedrijf obalCom (UGC). schikking ron-zaak - De Amerikaanse za- J.P. Morgan Chase sdagavond ingestemd ichikking van 2,2 mil- r in de zaak rond de tg van energieconcern fgelopen vrijdag ging [enoot Citigroup al ak- !t het betalen van een van 2 miljard dollar peerde beleggers in en obligaties van En- ens de getroffen beleg- len slechte en mislei- viezen van banken als an Chase er mede toe t het bedrijf in 2001 op ging. Daardoor za gers voor 40 miljard aandelen en 2 mil- kr aan obligaties in donderdag l6 juni 2005 door Ellen den Hollander den haag - Prijsbewuste autorijders tanken graag bij een onbemande pomp. Nederland telt er enkele honderden en dertig daarvan zijn in handen van Shell. Dat aantal moet groeien, want de marktleider ziet wel brood in de pompstations zonder personeel. Het is een ommezwaai bij consumenten die Shell niet kon negeren. Een toenemend aan tal klanten kijkt kritisch naar de prijs van brandstof en hóeft helemaal geen beker koffie met een gevulde koek of een bijzondere soort benzine die zorgt voor een schonere motor. Het moet zo goedkoop mogelijk en lekker snel. Punt. Dat hele volksstammen autorijders snakken naar goedkoop, ontdekte Shell een jaar of vijf geleden. De marktleider op de brandstof- markt begon daarom met een proef. „Wij za gen een verandering in de markt. Een aantal klanten is bewust op zoek naar lage prijzen. In dat segment wilden wij graag ervaring op doen", zegt marketing- en salesmanager Hui- zenga van Shell. Die beslissing leidde tot het avontuur met onbemande stations. Een nieuw fenomeen voor Shell dat service altijd hoog in het vaandel heeft gevoerd. Vei ligheidshalve koos Shell ervoor om niet direct het eigen logo in te zetten. De in totaal zeven tig pompstations kregen de naam Tinq. Ze draaiden allemaal zonder personeel en de klanten betaalden met hun pinpas, creditcard of tankpas. Het experiment bleek succesvol. Succesvol genoeg om de onbemande stations een Shell- uiterlijk te geven waardoor ze herkenbaar werden als echte Shell-stations. Eerst werd meer dan de helft van de stations verkocht. „Die dragen nog de naam Tinq", aldus Hui- zenga van Shell. De andere dertig pompsta tions zijn vanaf eind vorig jaar 'omgekleurd' zoals Huizenga dat noemt. Heel herkenbaar met de felgele luifel en de geel rode schelp. „Het prijzenbord is an ders", vertelt Huizenga. „Op een bemand sta tion staat de prijs die je op die plek betaalt voor de brandstof en bij de onbemande sta tions staat de prijs én de korting die de klant daarmee krijgt op de adviesprijs." Die prijzen zijn 'scherp', vindt de marketing- en salesmanager. „Het is in die regio de laag ste literprijs." Hoe groot de korting is, hangt af van een aantal factoren, zoals de ligging, de concurrentie en de hoeveelheid verkeer dat langs komt rijden. De prijs is heel snel - op af stand - aan te passen. „We houden de prijzen in de regio scherp in de gaten. Ze kunnen elke dag anders zijn." Het is een hele stap die Shell heeft gezet met de onbemande pompstations. „Veel mensen gaan af op de betrouwbaarheid van de schelp", weet Huizenga. De verwachting die klanten koesteren mag Shell niet beschamen. De kwaliteit van de brandstof is daarom het zelfde als die bij de 'gewone' pomp. Camera's zorgen 24 uur per dag voor controle en klan ten kunnen bij brand of onraad op de nood knop drukken zodat geen druppel brandstof meer uit de brandstofslangen kan lekken. Een schoonmaakbedrijf komt enkele keren per week schoonmaken en er is ook een onder houdsploeg. „Klanten informeren ons per e-mail en per telefoon over de toestand van het pompsta tion en het is op basis van klantenaantallen goed uit te rekenen hoeveel handdoekjes je bijvoorbeeld nodig hebt." Goede kwaliteit bieden voor een scherpe prijs, zoals Huizenga het graag karakteriseert. Zij is niet bevreesd dat de omzet van de onbe mande pompstations die van de reguliere be mande stations 'opeet'. Het is andere klan tengroep, vindt zij. „Wij zien nieuwe klanten bij de onbemande stations, mensen die voorheen niet bij Shell kwamen. Wij verwachten dat er een groeiend aantal mensen is dat afkomt op de schelp van Shell, de betrouwbaarheid, in combinatie met een scherpe prijs." Nu zijn er nog dertig stations, maar dat aantal moet groeien. „Ik kan niet precies aangeven hoeveel", aldus Huizenga. „We zijn op een aantal plekken aan het onderhandelen. Wellicht zullen be mande stations met shops die niet geweldig lopen worden omgebouwd. Zeker is wel dat onbemande pompstations de bemande versie nooit vervangen. „Langs de rijksweg wordt service geboden die mensen ook willen, zoals een toilet, koffie, verschillende soorten brandstoffen." münchen/anp - De Japans- Duitse computerfabrikant Fu jitsu Siemens roept wegens brandgevaar een kwart miljoen batterijen voor de laptop terug. Het gaat om batterijen in be paalde versies van de AMILO en AMILO Pro Notebook-produc- ten. Dat heeft het bedrijf giste ren bekendgemaakt. Het gevaar bestaat dat bij som mige batterijen de batterij cellen oververhit raken, waardoor brand kan ontstaan. Tot dusver zijn vier gevallen van overver hitting bekend. Niemand is ge wond geraakt. Het gaat alleen om modellen die na oktober 2004 zijn verkocht. Fujitsu Siemens adviseert men sen die in het bezit zijn van een van de specifieke modellen on middellijk te stoppen met wer ken op de batterijen en over te schakelen op stroom via de stekker. Gedupeerde klanten kunnnen gratis een vervangen de batterij krijgen. Meer infor matie is te vinden op de site www.fujitsu-siemens.nl. born/anp - Autofabriek NedCar in Bom heeft de productie op nieuw teruggeschroefd, ditmaal met 8500 auto's. Dat heeft een woordvoerster van NedCar gis teren gezegd. De productie werd eind mei al ingekrompen tot in totaal 115.000 auto's, maar dat maak te NedCar toen niet bekend. Voor 2005 had NedCar oor spronkelijk de productie ge raamd op 210.000 auto's. De woordvoerster van NedCar zei dat de fabriek dit jaar naar verwachting voor tientallen miljoenen euro's in de verliezen belandt. Met name de tegenval lende verkoop van de Smart Forfour van DaimlerChrysler is debet aan de mindere resulta ten bij NedCar. Bij NedCar werken nog 3900 mensen. De onderneming kan voorlopig geen werknemers ontslaan door een werkgele- genheidsgarantie tot 2006. Op 1 januari dreigt hoe dan ook een massaontslag, zei de woord voerster. In het topjaar 1999 produceer de NedCar ruim 260.000 auto's, toen nog onder leiding van Mit subishi en Volvo. Sinds het ver trek van Volvo begin vorig jaar is NedCar in een vrije val te rechtgekomen. De plek van de Zweedse autofabrikant, in han den van Ford, werd ingenomen door DaimlerChrysler. Dit Duits-Amerikaanse concern kwam terug van eerdere belof tes en staakt over enkele jaren de productie van de Smart For four bij NedCar. Een vervanger is er nog niet. nanning - Deng Zengfu neemt een kijkje bij zijn eendenkuikens. Het gezin houdt in de Chinese regio Guangxi zo'n vierduizend kuikens. De dieren leveren tweeduizend euro per jaar op. Foto: EPA den haag/gpd - De economische groei dit jaar valt veel lager uit dan verwacht. De Nederlandsche Bank (DNB) heeft nu ook de groeiverwachting voor volgend jaar fors naar beneden bijge steld. DNB gaat nu uit van een eco nomische groei van 1,8 pro cent, blijkt uit het gisteren ge publiceerde kwartaalbericht. DNB ging begin dit jaar nog uit van een groei van 2,5 procent. Vorige week verlaagde bankpre- sident Wellink de groeiver wachting voor 2005 al van 1,7 naar 0,4 procent. Hoge olieprij zen en een terugval in de we reldhandel zijn daar de oorzaak van. Bovendien houden Neder landers nog steeds de hand op de knip, waardoor ook de bin nenlandse economie maar niet op gang wil komen. Het laatste kwartaal van 2004 en het eerste kwartaal van 2005 heeft de eco nomie zelfs nagenoeg stilge staan. Hoewel de economie in 2006 moeizamer uit het dal klimt dan verwacht, ziet DNB wel verbeteringen ten opzichte van dit jaar. Bedrijven zullen meer investeren. De werkgelegenheid zal volgend DNB met 1 procent toenemen en ook de lonen zul len in 2006 weer stijgen. DNB gaat uit van een loonstijging van 1,3 procent De rekenmeesters zien in de koopkrachtstijging van de con sument een goede aanjager voor de binnenlandse markt. Daardoor is de economie min der afhankelijk van de export. Het Centraal Planbureau (CPB) gaat over 2006 nog steeds uit van een economische groei van 2 procent. Ook het CPB pastte vorige week zijn groeiraming voor 2005 naar beneden aan. Het planbureau verwachtte in eerste instantie dat de groei dit jaar op 1 procent zou uitko men, maar gaat nu uit van een half procent. DNB blijft echter benadrukken dat de hoge olieprijzen, de dure euro en rentestijgingen de ra mingen behoorlijk negatief kunnen beïnvloeden. Daarente gen verwacht de bank dat de toename in het consumenten vertrouwen positief zal uitwer ken op de economie. Voor 2007 wordt zelfs al een groei van 2,5 procent verwacht. driebergen/anp - Het openbaar ministerie (OM) in Amsterdam gaat de algemeen directeur van modehuis McGregor, Jeroen Schothorst, vervolgen. Dat heeft het bedrijf gisteren zelf bekendgemaakt. Het OM heeft het modehuis mondeling van het besluit op de hoogte ge bracht, aldus de verklaring. Het openbaar ministerie beves tigt de verdenking, laat weten de kwestie niet zelf naar buiten te hebben gebracht en ook geen plannen te hebben Schothorst aan te houden. McGregors topman wordt ver dacht van handel met voorken nis in aandelen en het niet na komen van de meldingsplicht bij transacties in eigen effecten. Die verplichting geldt voor ie dereen die betrokken is bij het dagelijks beleid van een onder neming. „Daarnaast heeft Schothorst verzuimd om de AFM, de Auto riteit Financiële Markten, te in formeren dat hij met zijn CV de 5 procentsgrens overschreed en er later weer onder dook. Dat moet volgens de Wet Melding Zeggenschap", aldus een woordvoerster van het OM. Volgens McGregor heeft het OM op onjuiste gronden tot strafververvolging besloten. Het bedrijf wil gedurende het on derzoek verder geen commen taar geven. Het modehuis ging zes jaar ge leden naar de beurs. Drie groot aandeelhouders, onder wie Schothorst, verenigden zich toen in een commanditaire vennootschap, Waardevol CV genaamd. Zij beschikten destijds over een pakket niet-verkochte aandelen dat zij van de bank hadden die de emissie had begeleid. Schothorst heeft eerder al toe gegeven dat deze constructie was bedoeld om een eventuele scherpe koersdaling te vermij den en 'een evenwichtige koersvorming te stimuleren'. Volgens hem was er echter juri disch niets mis mee. Bovendien is over de oprichting advies in gewonnen van een advocaten kantoor. „De CV heeft ook nooit een winstdoelstelling ge had en was in de praktijk ver liesgevend." In deze zaak blijven de andere twee leden van Waardevol CV, mededirecteur Ben Kolff en toenmalig commissaris Victor Muller, buiten schot. De con structie is drie jaar geleden be ëindigd. hoofddorp/anp - Hoewel het vliegverbod al enkele weken ge leden is ingetrokken, onder vindt Onur Air er nog steeds veel hinder van. „Het is geen gemakkelijke situatiezei E. Aksak van de Turkse luchtvaart maatschappij gisteren. De pas sagiers blijven weg en het re gent claims. De Inspectie Verkeer en Water staat (IVW) legde Onur Air 12 mei een vliegverbod op wegens de vele mankementen aan de vliegtuigen. Ook in Frankrijk, Zwitserland en Duitsland was de vervoerder niet meer wel kom. Twee weken later werden de verboden weer ingetrokken. Sindsdien komen veel passa giers met schadeclaims aanzet ten, zei Aksak. Zei eisen geld voor de onkosten die ze hebben gemaakt toen de vluchten niet meer werden toegelaten in het Nederlands luchtruim. Bovendien blijken passagiers nog niet veel vertrouwen in het bedrijf te hebben. Voorheen voerde Onur Air wekelijks 55 tot 60 retourvluchten vanuit Ne derland uit op Turkije. Dat is inmiddels afgenomen tot zo'n twintig per week. Het markt aandeel in Nederland op va- kantievluchten naar Turkije is gedaald van ongeveer 60 pro cent tot 30 procent. Hoge kerosineprijs breekt op door Richard Mooyman Minneapolis - De Amerikaanse KLM-partner Northwest Airli nes verkeert in moeilijkheden. De luchtvaartmaatschappij zou volgens media in de VS zelfs overwegen uitstel van betaling aan te vragen omdat de verlie zen zich blijven opstapelen. De KLM en Northwest voeren ge zamenlijk vluchten uit op de routes tussen Schiphol en Noord-Amerikaanse bestem- De allergrootste autosite van Nederland mingen. De KLM gaat er vanuit dat de vluchtuitvoering over de Atlan tische Oceaan niet zal worden verstoord. „We hebben geen re den om te twijfelen aan de ope rationele integriteit van North west", aldus een woordvoerder. De KLM erkent dat de situatie van Northwest 'zorgelijk' is, maar vindt het voorbarig om rekening te houden met een surseance-aanvraag. Veel grote Amerikaanse maat schappijen verkeren in moei lijkheden als gevolg van de ho ge kerosineprijzen, de opkomst van prijsvechters en de nasleep van 11 september en de econo mische recessie. Northwest - de vierde luchtvaartmaatschappij ter wereld - sloot 2004 af met een verlies van 878 miljoen dol lar. Het eerste kwartaal van dit jaar verloor de maatschappij uit Minneapolis 458 miljoen dollar. De beurskoers daalde eerder deze week fors nadat de gezag hebbende The Wall Street Jour nal berichtte over een sursean ce-scenario. Daarmee zou Northwest een drukmiddel hebben om tegen de zin van de vakbonden in de salariskosten en pensioenlasten te verlagen. Eerder vroegen concurrenten US Airways en United Airlines deze status aan, waarbij de vluchtuitvoering gewoon door ging- De 40.000 personeelsleden staan sterk onder druk om loon en pensioenaanspraken in te leveren. Volgens Northwest zijn de arbeidskosten in vergelijking met de concurrentie te hoog. De vliegmaatschappij wil dit jaar 1,1 miljard dollar bezuini gen. Volgens vakbonden is Northwest zelfs begonnen met het werven van nieuw perso neel dat kan invallen bij even tuele werkonderbrekingen. De koers van het Northwest- aandeel is sinds december met meer dan de helft gedaald. Top functionarissen droegen zelf bij aan de nervositeit op de finan ciële markten. Zo bleek be stuursvoorzitter en grootaan deelhouder Gary Wilson de af gelopen tijd een fors deel van zijn aandelen te hebben ver kocht. antwerpen/gpd - Vertragingen in de belangrijkste Noordwest- Europese havens als gevolg van grote drukte bij de container- terminals zijn voorlopig niet voorbij. De toename van de overslagcapaciteit blijft achter bij de vraag. Omdat de drukte zich voordoet in alle belangrijke containerha vens hebben rederijen nauwe lijks alternatieven. Wel worden de reders geconfronteerd met hogere kosten, onder meer als gevolg van vertragingen, hogere brandstofkosten bij pogingen opgelopen vertraging goed te maken en toeslagen bij termi nals. De terminals moeten extra kos ten maken voor het inhuren van extra personeel en extra verplaatsingen van containers. Vrachtwagenbedrijven verlie zen kostbare tijd aan wachten, net als binnenvaartschippers. De containerhavens in Noord west-Europa hebben een geza menlijke overslagcapaciteit van iets meer dan dertig miljoen standaard containers (teu's) per jaar. Vorig jaar hebben de ter minals in totaal 28,2 miljoen teu overgeslagen. Over vijf jaar zal de capaciteit zijn gegroeid tot bijna zestig miljoen teu per jaar en zullen de terminals sa men ruim veertig miljoen teu overslaan. Wereldwijd is er een overslag capaciteit van 450 miljoen teu. Als alle aangekondigde uitbrei dingsprojecten doorgaan, groeit die capaciteit de komen- Hoewel er veel overslagcapaciteit is bijgekomen, is de vraag er naar vele malen groter. Archieffoto: GPD de vijf jaar tot ruim 650 miljoen teu per jaar. Na 2008 neemt de groei van de vraag naar extra capaciteit licht af, verwachten deskundigen. Het lijkt erop dat op termijn de terminals iets meer 'lucht' krij gen, maar volgens de Ameri kaanse onderzoeker Jim Bren- nan, gisteren spreker tijdens de Europese terminalconferentie in Antwerpen, houdt de vertra ging door grote drukte nog ze ker zeven jaar aan. In Noord west-Europa valt de drukte trouwens nog mee in vergelij king tot de havens aan de Ame rikaanse oostkust. Uitbreiding van de container- overslagcapaciteit in Noord west-Europa is overigens een zaak van lange adem. Projecten als de Tweede Maasvlakte of het Deurganckdok in Antwer pen vergen respectievelijk vijf tien en elf jaar. In het Verre Oosten zijn de ha venuitbreidingen binnen enke le jaren een feit. De containe rindustrie is er inmiddels wel achter dat zij zelf er niet in is geslaagd de noodzaak voor ca paciteitsuitbreiding voldoende duidelijk te maken. Ook is bij veel projecten het besluitvor mingsproces onderschat. Partij en slagen er ook niet in krach ten te bundelen om problemen samen aan te pakken, meent de Europese directeur Chris Sho- well van de Japanse rederij NYK Line.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11