Ahold na lagere winst 'op schema' ECONOMIE MKB: Miljarden in economie pompen Zonder ProRail rijdt geen trein Intuïtief houdt Nederland hand op de knip Beursgoeroe Van Duijn: Wordt het dit jaar sla of spinazie? Douwe Egberts schrapt in drie jaar 600 banen Samenwerking Belgacom en Versatel van de baan Doelen ondanks domper overeind arenredame |de pomp mag - Sigarenboeren mogen hun reclamehouders inbanken bij benzine- laten staan. De boetes (Voedsel en Waren Auto- (A) had opgelegd zijn de voorzieningenrech- Den Haag niet terecht ge- De sigarenmakers had- rolgens de VWA de tabaks- vertreden door op de tank sigaren in dispensers (senteren. Op grond van et is in Nederland nage- ■edere vorm van tabaksre- verboden. IU nstijging 2004 er dan in 2003 aag - In 2004 stegen de voor zover afgesproken O's, met gemiddeld 0,9 nt. Dat is minder dan in Toen stegen de contract- nog met bijna drie pro- [0 blijkt uit berekeningen inister De Geus van werk- inheid gisteren naar de r stuurde. Werkgevers, «den en kabinet spraken 03 af de lonen over 2004 ezen. Een deel van de was toen al afgesloten. ichen troeft phol af tag - De Duitse luchtha- ünchen is tijdens de uit- ;van World Airport als beste Europese ld uit de bus gekomen. 10I staat in Europa op een plek. Op de lijst van uchthavens ter wereld, ■tn de Europese vliegvel- jm concurrenten uit het ^JDosten voor laten gaan. ste drie plekken worden imen door Hong Kong, fire en Seoul. Bij de ver wordt gekeken naar ge- n voor passagiers, zoals ivijzering en faciliteiten under validen. ere omzet lilhandel VS i ygton - De omzet van de landel in de Verenigde is in mei onverwacht jenomen met 0,5 pro- index voor de produ- )rijzen ging in die omlaag met 0,6 procent, loor een daling van de brijzen. Dat blijkt uit gepubliceerde cijfers lerikaanse regering. |r orders r Stork Stork heeft een intract getekend met het 4 aanse luchtvaartconcern r op Grumman. Het lan- ijncontract, met een lale waarde van 150 mil- illar, komt bovenop de tide JSF-orders van 140 1 dollar. Daarmee kan de vaarde van de JSF-orders ork oplopen tot 290 mil- illar. Dat heeft Stork gis- ekendgemaakt. pa wacht alslag fusies dam - Het Nederlandse lieven krijgt de komende maken met een snelle van het aantal fusies en n nes. De voornaamste is de recente fusiewoe- i Verenigde Staten. Deze ie trekt het internatio- trerende adviesbureau ierger Strategy Consul- onderzoek naar de fu- ."htingen voor Europa industriële sectoren, ia zijn tien keer zoveel per sector als in de loor Europa ook nog ilag moet gaan ma- Roland Berger. akt Griekse plas' aan Het overschot aan Eu- ivijn treft nu ook Grie- I. De Europese Commis- t gisteren ingestemd ng verwerking van 380.000 pg; er Griekse wijn. De "rordt omgevormd tot in- e alcohol. Eerder werd in tot soortgelijke len voor Frankrijk (1,5 lectoliter) en Spanje (4 hectoliter). De Europe pt met een 'wijn- ir de opkomst van niet- soorten. Bsoft blijft ïr bij Google 1 - MSN Search, de ver- internetzoekmachine rosoft, heeft in Neder- populariteit gewon- ir Google blijft de ab- larktleider. Dit blijkt uit ng van het mediabu- pckit onder 2586 inter- iikers. Het marktaan- de zoekmachine van ft ging van 2 procent in er vorig jaar naar 3 pro- 'lopen maand, zo Checkit gisteren, 'ehaalde een terrein- in 1 procentpunt naar woensdag 15 juni 2005 den haag/gpd - De sociale fondsen zijn overvol. De onge bruikte miljarden euro's dienen alleen om in Brussel het huis houdboekje van de Nederland se staat er fraaier te doen uit zien. Als dit geld, door middel van flinke verlaging van de soci ale premies, in de economie zou kunnen worden terugge pompt, zou dat een geweldige stimulans zijn voor de Neder landse economie en de binnen landse vraag. Dat zei de voorzitter van MKB Nederland, Loek Hermans, gis termiddag in Den Haag bij de presentatie van de 'economi sche barometer' van MKB Ne derland. „Lagere premies voor WW en WAO zou de loonkosten voor bedrijven doen dalen. Dat is goed voor de export", aldus Hermans. Hij gaf echter onmid dellijk toe dat zijn WD-partij- genoot minister Zalm (Financi en) niet snel zal toestaan dat de miljarden uit deze fondsen in derdaad vrij gemaakt worden. MKB Nederland schetste zowel een positief als een negatief beeld van de Nederlandse eco nomie. De ondernemers zijn optimistischer dan een half jaar geleden. „Zij hebben de afgelo pen periode intern flink gesa neerd en staan er financieel sterker voor. Als er een opleving komt, zijn de ondernemers klaar om de economie een zwengel te geven", aldus Her mans. Daar staat tegenover dat de on dernemers niets meer verwach ten van herstel van de binnen landse koopkracht in 2005 en ook over 2006 niet erg optimis tisch zijn. „Er is wel koopkracht in Nederland, maar de onzeke re consument spaart alleen maar", aldus Hermans. Ook de export van de middel grote en kleine ondernemingen (tot 250 man personeel) is op dit moment nog zwak. Toch zien steeds meer ondernemers daar kansen, vooral binnen de Europese Unie, om omzet te ontwikkelen, nu in het binnen land de vraag maar niet van de grond komt. Toch toonde Her mans zich niet erg optimistisch: „Per saldo blijft de orderont wikkeling van de bedrijven erg gering." De voorzitter van MKB Neder land deed een beroep op het kabinet om de laatste twee jaar tot de verkiezingen van mei 2007 'niet alleen maar uit te zit ten.' Volgens hem is er werk ge noeg aan de winkel, waardoor vooral het MKB meer armslag zou krijgen. „Minister Zalm is bezig met het terugdringen van de administratieve lastendruk, maar dat blijft voorlopig Haag se regelgeving. Ondernemers merken er op de werkvloer nog niets van." Bovendien worden er nog steeds regels toegevoegd, aldus Hermans. „Per 1 januari komen er 17 nieuwe fiscale regels op ondernemers af. Dat kost alleen maar tijd en geld. Datzelfde geldt voor extra regels voor ac countantscontrole. Kleine be drijven worden nu gemeten met dezelfde maat als Ahold. Dat is nergens voor nodig." Ook het plan voor snelheidsbe grenzers op bestelbusjes, noemde hij een voorbeeld van overbodige regelzucht van de overheid. rotterdam/gpd - De ruzie over het loon van drieduizend werk nemers van spoorbeheerder ProRail leidt vrijdag tot 24 uur zonder treinen in Nederland. Hierdoor worden één miljoen reizigers en het railvervoer van tachtigduizend ton goederen getroffen. „Wij staan buiten het conflict", onderstreept woordvoerder John Krijgsman van de Neder landse Spoorwegen. „We heb ben nog een oproep gedaan aan de vakbonden en ProRail: doe dit niet. Het enige dat we nog kunnen doen is de reizigers op de hoogte stellen." De NS staan voor een voldon gen feit, erkent de zegsman. De treinen zullen 24 uur 'aan de grond' staan. Want als het Pro- Rail-personeel staakt, is er geen verkeersleiding, staan alle sei nen op rood en werken de wis sels niet. Dus kan er geen enke le trein rijden. De spoorbeheerder maakt sinds begin dit jaar geen deel meer uit van de Nederlandse Spoor wegen. Na de invoering van de nieuwe Spoorwegwet is ProRail een zelfstandige organisatie ge worden. „De verkeersleiding heeft in het verleden ook wel gestaakt", stelt Krijgsman. „Maar in de nieuwe verhoudin gen ligt het anders. Vergelijk het maar met de luchtvaart. Zonder de luchtverkeersleiding kan de KLM ook niet vliegen." Het CAO-conflict bij ProRail gaat vooral over de beloning. De werknemers willen even veel verdienen als hun collega's bij de NS. De vakbonden van FNV en CNV eisen 4,75 procent salaris extra, ProRail wil niet verder gaan dan 2,75 procent plus éénmalige uitkeringen. FNV Bondgenoten wees vorige week al op de grote onvrede bij het personeel over de verande ringen bij het bedrijf. „Mensen vinden dat ze hun werk niet goed kunnen uitvoeren. Het voorstel van ProRail-baas Bert Klerk om een onafhankelij ke commissie bindend advies te laten geven over de salarissen, is door FNV en CNV afgewezen. „De vakbonden gaan over de lonen, niet een commissie", menen de kaderleden. Ze geven aan dat de ProRail-werknemers al sinds 1 april 2004 zonder CAO zitten. De spoorbeheerders beleven vrijdag een primeur, want bij ProRail is nog niet eerder ge staakt. Die dag worden niet al leen bijna één miljoen reizigers, maar ook zo'n 230 goederen treinen getroffen. zaandam/anp - Supermarktbe drijf Ahold heeft over het eerste kwartaal een nettowinst be haald van 134 miljoen euro. Dit is fors lager dan de 298 miljoen eu ro winst in de eerste drie maan den van 2004, zo meldde Ahold gisteren. De winstdaling werd grotendeels veroor zaakt door de her waardering van een verkoopoptie van het aandelenbelang van Ahold in het Scandi navische ICA. Dat kostte 141 miljoen euro. Analisten rekenden gemiddeld op een nettowinst van 146,5 miljoen euro, maar de verwachtingen liepen ver uiteen. In Nederland wist dochter Al- bert Heijn de omzet en het be drijfsresultaat te verhogen on danks de woedende super marktoorlog. Die werd overi gens door Albert Heijn zelf in gezet in het najaar van 2003. Een opvolger voor Aholds per september vertrekkende finan ciële man Hannu Ryöppönen is nog niet gevonden. Wel is er inmiddels een Ameri kaanse en een Europese lijst van kandidaten opge steld en is er met en kele van hen gespro ken, aldus directeur Anders Moberg in een toelichting op de re sultaten. Ahold handhaaft de doelen die het zich voor 2006 gesteld had. Analisten noemen dat als belangrijkste reden voor de hogere koers van het aandeel gisteren op de Amster damse beurs. Half mei publi ceerde Ahold reeds omzetcij fers. De omzet daalde in het eerste kwartaal met 1 procent tot 13 miljard euro. door Maurice Wilbrink den haag - Is er een verband tussen de oorverdovende rust op de woonboule vards en de toestand van de Nederland se overheidsfinanciën? Ofwel: heeft de consument door dat 'ie voorzichtig moet zijn met zijn uitgavepatroon? Interieurwinkels, autoshowrooms, mo dezaken, warenhuizen, horeca - waar wordt niet gesmacht naar de terugkeer van de consument uit de jaren '90? Toen kon alles: aandelen en huizen werden meer waard, je kon uitgeven en sparen tegelijk, en de staatsfinanciën werden ook gezonder. Onderzoekers van De Nederlandsche Bank hebben zich afgevraagd of de over heid met haar begrotingsbeleid de con sumptie kan beïnvloeden. Tot op zekere hoogte, concluderen ze in een nieuwe studie. Hoe gezonder de staatsfinanciën zijn, hoe meer een overheid de mensen kan aanzetten tot geld uitgeven. Een schuldenvrije staat kent zorgeloze on derdanen, die het geld laten rollen. Maar een toch al armlastige overheid die het financieringstekort en daarmee de staatsschuld verder laat oplopen - bij voorbeeld om een diepe recessie te ver zachten - maakt de Europeanen voor zichtig. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat de bewoners van een land met grote schulden en tekorten er rekening mee houden dat die schulden ooit moeten worden afbetaald. Dat in hun leven de belastingen daarvoor omhoog moeten, zet ze nu al aan tot extra sparen. Toch is het verband tussen de toene mende problemen met de rijksbegroting en de teruggevallen groei van de consu mentenbestedingen niet honderd pro cent. De toestand van de staatshuishou ding is ook niet dramatisch. Het tekort staat op 2,5 procent, de schuld bedraagt 57 procent van het bruto nationaal pro duct. Dat is veel beter dan tien, vijftien jaar geleden en stukken beter dan in Ita lië, Griekenland of België. Er is dus ook psychologie in het spel, denken de onderzoekers. En die wordt gevoed door veel negatief nieuws uit de afgelopen jaren: het besteedbaar inko men loopt al drie jaar terug, de huizen en aandelenmarkt is minder florissant. Er is bij de burgers ook onzekerheid hoe ingrepen in de sociale zekerheid op het inkomen zullen inwerken. Die factoren blijken voor de bestedingen op de korte termijn zeer belangrijk. De Nederlandsche Bank voorspelt dat de particuliere uitgaven vanaf 2006 weer langzaam zullen oplopen. Nu al sparen de Nederlanders nauwelijks nQg, en ge ven ze al meer uit dan vorig jaar. Of we de komende jaren weer terugkeren naar de jubelconsumptie van net voor de eeuwwisseling, is echter de vraag. Helft vertrekt met ouderenregeling amsterdam/anp - Versatel en Belgacom hebben huri gesprek ken over vergaande samenwer king beëindigd. Dit heeft Versa tel gisteren bekendgemaakt. Uit de verklaring van het telecom- bedrijf blijkt dat nog wel wordt gesproken met Talpa Capital, het investeringsbedrijf van John de Mol. Talpa is met een belang van 42 procent grootaandeel houder van Versatel. Versatel verklaarde begin mei gesprekken te voeren met Belg acom, de voormalige monopo list op de Belgische telefo niemarkt, nadat de Belgische krant De Tijd daarvan melding had gemaakt. Op de beurs leid de het overleg tot speculaties dat Belgacom een lucratief overnamebod zou plaatsen. In twee dagen tijd ging de beurs koers van Versatel met 46 pro cent omhoog. Beleggers rea geerden gisterochtend scherp op het afhaken van het Belgi sche concern, dat 4,5 miljard euro in kas heeft om overnames te doen. In de eerste handel daalde de waarde van de Versa tel-aandelen met 8 procent tot 1,83 euro. Versatel wilde niet zeggen wat de reden is voor het afbreken van het overleg. Een woord voerder verklaarde dat uit de verklaring moet worden opge maakt dat er op korte termijn geen overeenkomst inzat. Vol gens hem blijft Versatel kijken naar andere mogelijkheden om zijn activiteiten te versterken. „Maar we hebben altijd gezegd dat we het ook op eigen kracht kunnen redden." Talpa is de afgelopen tijd bij de besprekingen betrokken ge weest. Zowel Versatel als Talpa heeft belangen in het Neder landse voetbal. Versatel mag de live-wedstrijden van het ko mende eredivisieseizoen uit zenden, Talpa heeft de rechten op de samenvattingen. John de Mol, die fortuin heeft vergaard met de verkoop van zijn tv-productiebedrijf Ende- mol, begint binnenkort met een nieuwe tv-zender. Hij heeft her haaldelijk laten weten dat hij veel wil doen met interactieve televisie, waarbij kijkers meer invloed hebben op de wijze waarop zij televisie consume ren. Versatel is daar mee bezig met zijn plannen om voetbalbeel den aan te bieden via een snelle internetverbinding. utrecht/gpd - Twintig procent van de banen bij Douwe Eg berts Nederland/Sara Lee Inter national in Nederland, ver dwijnt. Het gaat om 600 van de ruim 3000 arbeidsplaatsen. De ontslagen worden uitgesmeerd over een periode van drie jaar. Ongeveer de helft van de men sen vertrekt met een 55-plus re- geling. In april meldde Sara Lee Inter national, het moederbedrijf van Sara Lee Nederland en Douwe Egberts Nederland, dat het in drie jaar tijd 170 miljoen euro wil bezuinigen. In Nederland gaat het bedrijf uit zuinigheidsoverwegingen centraler werken. Alle werk zaamheden worden in Utrecht samengevoegd. Alleen de pro ductie van koffie en thee in Jou- re en tandpasta in Amersfoort blijven waar ze zijn. De vesti ging in Veenendaal (Sanex, Am- bi Pur) wordt gesloten. Duyvis (Zaandam/Nieuwegein) en Las sie (Wormer), waar een kleine 300 mensen werken, worden verkocht. Gisteren werd duidelijk hoeveel banen door de sanering in Ne derland verdwijnen. Het is nog niet duidelijk om welke afdelin gen het gaat. Dat wordt de ko mende weken besloten. Volgens Henk Koning van FNV Bondgenoten heeft Douwe Eg berts een goed sociaal plan. „Een aantal mensen verliest zijn baan, zoals de 55-plussers. Maar ze krijgen 80 procent van hun laatstverdiende loon mee. Dat is een keurige regeling." Anderen (volgens Douwe Eg berts ongeveer 75 mensen) worden begeleid in het zoeken naar een andere baan. Koning: „Ze worden voor een periode tot 2,5 jaar bij Randstad uit zendbureau ondergebracht. In die tijd wordt gezocht naar een andere baas. Ze houden tijdens het zoeken een inkomensga rantie van 80 procent." Via natuurlijk verloop verdwij nen nog eens 80 banen. Onge veer 80 mensen krijgen ander werk binnen het bedrijf en mo gelijk 100 mensen worden wel iswaar ontslagen, maar houden werk omdat Douwe Egberts hen bemiddeling naar ander werk aanbiedt (outsourcing). Sloeg de plank ook wel eens mis, maar kwam daar dan eerlijk voor uit: beleggingsstrateeg Jaap van Duijn van Robeco. Foto: ANP rotterdam/anp - Enige vorm van optimisme is Jaap van Duijn nooit vreemd geweest. Dat bleek drie jaar gele den nog eens, toen de beursgoeroe particuliere beleg gers gouden bergen beloofde. Volgens het bekendste gezicht van vermogensbeheerder Robeco uit Rotter dam liepen de maanden van koersdalingen op hun eind en maakte de beurs in Amsterdam zich op voor een jaarafsluiting op 600 punten. „Wees erbij" verkon digde hij. Dat enthousiasme had Van Duijn beter voor zich kun nen houden. De 600-puntengrens is de AEX de afgelo pen jaren bij lange na niet genaderd. De misère was zelfs zo groot dat Robeco in mei stopte met het fonds dat Van Duijn in 2002 had opgezet om snel te kunnen profiteren van economisch herstel. Te weinig rende ment, zo oordeelde Robeco, waarmee Van Duijns be leggingsstrategie ook een veeg uit de pan kreeg. Toch wordt in het beurswezen nog met veel respect gesproken over Van Duijn, die in oktober met pensi oen gaat, zo maakte Robeco deze week bekend. Niet op de laatste plaats omdat de beursgoeroe zonder blik ken of blozen regelmatig toegaf dat hij de plank had misgeslagen. Bovendien kon het gezicht van de beleggingsmaat schappij zich wel een misstap permitteren. Sinds hal verwege de jaren negentig presteerden de beleggings fondsen die hij voor Robeco beheerde, opvallend goed. De reeks prijzen die hij daarvoor in de wacht sleepte, streelden hem, zo gaf Van Duijn toe. Maar het succes kon hem er niet toe verleiden zich als een heuse beurs goeroe te gedragen. De flamboyante beursmannen die tijdens de gekte op de effectenbeurzen overal opdoken, waren aan Van Duijn niet besteed. Hoewel hij dagelijks met miljarden euro's schoof en een behoorlijk salaris verdiende, ging hij elke ochtend met de fiets vanuit Maassluis naar de Robeco-toren aan de Rotterdamse Coolsingel. Ook voor de kleine belegger haalde hij zijn neus niet op. Juist niet. Van Duijn hield gedurende de twintig jaar dat hij vermogensbeheerder was graag de gemid delde klant voor ogen: de huisvrouw uit Hellevoetsluis, zoals hij die eens typeerde. Niet voor niets ging de expert lange tijd eens^n de maand met zijn achterban praten. Dat voelde niet als een verplicht nummertje, aldus Van Duijn, want vertel len heeft hij in de twintig jaar dat hij hoogleraar aan de Erasmus universiteit was, wel geleerd. Het was ook de tucht van zijn vak die hem bescheiden heid oplegde. Volgens Van Duijn kan een goed vermo gensbeheerder niets anders doen dan het ritme van de aandelenmarkten volgen. Voor eigenwijze en opvallen de economen is in het vak geen plaats. Hoewel ingetogen en bescheiden, kon Van Duijn niet verbergen dat hij altijd wilde winnen. Hij maakte zich daarom niet zozeer zorgen om de tientallen miljarden die hij onder zijn hoede had. Veel belangrijker vond Van Duijn of hij voldoende aandelen met groeikansen had gekocht. Die bepaalden immers of hij zijn concur renten zou kunnen verslaan. Van Duijn vergeleek zijn vak met dat van zijn vader, die tuinder was in het Westland. De kern waar het om draait, is of het dit jaar sla of spi nazie wordt, aldus de ervaren belegger. Ondanks de supermarktoorlog gaat het goed met Albert Heijn in Nederland. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9