Bijdrage EU geeft frictie tussen leiders BUITENLAND Europese leiders wacht een historische Vechttop' Rumsfeld voor Florence Aubenas zat vijf maanden in een kelder van vier bij twee Wetenschappers kweken hersencellen muizen in lab Kofi Annan opnieuw in opspraak over rol zoon Ramshoorn Blair en Chirac tegenover elkaar EU-landen willen meer tijd discussie grondwet W woensdag 15 juni 2005 DOlip ht elft rijd IC 5 ;ië arresteert iurverdachten v i - Bij twintig huiszoe- t in Brussel en de omge- 'o k in Tongeren en Antwer- n fli eft de Belgische justitie vlak n meerdere arrestaties gen it. De mannen worden s a ht van contacten met de kaanse terroristische or- öe GICM.Volgens justitie n ze mogelijk een oplei- ïvolgd in Afghaanse trai- v ampen. Eén van de ar- st n en zou een man zijn die van itionaal wordt gezocht noli :oek van Marokko voor dwi slag in Casablanca van tsfo 2003. eki ontslaat president itSBURG - De Zuid-Afri- president Thabo Mbeki ijn in opspraak geraakte Ug ervanger Jacob Zuma li en. Volgens de president as het in belang van Zu- regering en 'ons jonge rzaAatische systeem', dat af tijn plaats ruimde. De vi- -oge ident werd de afgelopen t tefen steeds meer in ver- ebracht met een corrup- arnindaal. de lestiewetten 1 ntinië weg iah( ie ek vom een ji en lere n s aires - Het Argentijnse rechtshof heeft dinsdag iewetten waardoor circa militaire leden van de (1976-'83) vrijuit gin- grondwettig verklaard. >ben bronnen bij justitie •De twee wetten, die in 1987 waren aangeno- jn twee jaar geleden al it parlement teniet ge- e uiteindelijke beslis- echter in handen van ggerechtshof. Onenigheid over begroting en onduidelijkheid over Grondwet geven spanning ierteur Jenkins ug in de VS iiNGTON- De Amerikaanse rteur Charles Jenkins (65) teren na meer dan veertig eruggekeerd in zijn vader- Hij gaat naar familie, on- rie zijn 91-jarige moeder, sergeant Jenkins deser- e in 1965 tijdens een ver- Zuid-Korea om te voor in dat hij in Vietnam it dienen. Hij leefde meer irtig jaar in Noord-Ko- iaar trouwde hij met een ie die was ontvoerd door •rd-Koreaanse geheime In 2902 keerde zijn terug naar Japan, maar durfde dat niet uit angst estatie. Vorig jaar reisde lindelijk naar Japan om lij zijn vrouw te voegen, "zich over aan het Ameri- leger en bracht na een in totaal dertig dagen een cel. en met 350 ten berispt De Britse dierenbe- ming heeft gisteren twee t en berispt omdat ze meer 50 beesten in huis had- Je Koninklijke Maat- jij voor de Preventie van heden tegen Dieren zei specteurs in een huis in er, provincie Norfolk, 131 ;n, 48 katten, 80 konijnen marmotten hadden ge il. Een aantal beesten was ilecht aan toe dat ze ver- elijk moeten worden afge- Het tweetal had al eer- izoek gekregen van de in- lurs en daarbij het advies ;en het een en ander aan stand te doen. „Helaas is vies niet opgevolgd'", het laconieke commen- in de inspectie. »d Munir was lenzwering rA- De moord op de Indo- ]he mensenrechtenactivist was een samenzwering nationale inlichtingen- Tot die conclusie komt eciale onderzoekscom- De 38-jarige Munir ed op 7 september in een lig van de Indonesische :happij Garuda op een van Jakartanaar Amster- )e activist werd vergiftigd senicum. Munir was de ter van onder meer de nrechtenbeweging Im- en Kontras, de commis- ir vermiste personen en van geweld. door onze correspondenten Hans Gertsen en Hetty van Rooij brussel - 'Wie breekt, betaalt', is de oud ste wet in de politiek. De opstandige kie zer heeft binnen de Europese Unie de afgelopen weken van alles kapotgegooid en stukgemaakt, maar de kiezer is nooit de schuldige. De komende dagen staan de regerings leiders voor de bijna onmogelijke op dracht om de stukken te lijmen en de boze burger te laten zien dat Europa wel degelijk een toekomst heeft. Als dat mis lukt, is de crisis niet meer te overzien. Bovendien is dan de vraag: wie blijft er met de rekening zitten? De agenda van de bijeenkomst van rege ringsleiders, die morgen en vrijdag bij eenkomen, wordt beheerst door twee onderwerpen: de vraag hoe het verder moet met de Europese grondwet, en de ruzie rond de financiering van de Euro pese Unie. Wat het eerste betreft: steeds luider klinkt de roep om een afkoelings periode, een periode van 'bezinning'. „We moeten nadenken. Ook over de verdere uitbreiding", zegt de Belgische ex-premier Jean-Luc Dehaene, een van de opstellers van de grondwet. De malaise rond de referenda is de laat ste week overschaduwd door de discus sies over de vraag wie aan Europa be taalt, en het vaste voornemen van het Luxemburgse voorzitterschap om er eind deze week een akkoord over de be groting uit te hameren. Als dat lukt, is er veel gewonnen. Voor de regeringsleiders biedt een akkoord over de begroting 2007-2014 de kans om te laten zien dat de Unie niet is vastgelopen. Een aantal EU-chefs, onder wie de Duitse kanselier Schroder, heeft laten weten dat ze wel willen 'bewegen'. Maar de Luxemburgse premier Juncker neemt een enorm risi co. Als zijn opzet faalt en de top eind de ze week mislukt, is het leed niet meer te overzien. Voor een doorbraak over de financiën houdt de Britse premier Blair de sleutel in handen, en op de achtergrond speelt de oude vete tussen Frankrijk en Groot- Brittannië. „Het kan tussen Blair en Chi rac vrijdagnacht nog wel eens heel on aangenaam worden", voorspelt een di plomaat. De Franse president, met in zijn kielzog de Duitse kanselier Schro der, eist dat de premier Blair genoegen neemt met een lagere korting op de Brit se bijdrage aan de Unie. Premier Blair heeft een Luxemburgs voorstel om de speciale korting te 'bevriezen' naar de prullenbak verwezen. Onder het motto 'Wij hebben ons gebaar al gemaakt' re kent hij voor dat Groot-Brittannië in de afgelopen tien jaar tweeëneenhalf keer zo veel aan Europa heeft betaald als Frankrijk. Bevriezing en afbouw van de korting is voor Blair alleen aan de orde als de hele EU-financiering op de helling gaat, inclusief de Franse landbouwsub sidies. Maar Groot-Brittannië staat volle dig alleen; er is geen enkel ander EU- land van mening dat de befaamde Britse rebate' nog bestaansrecht heeft. Voor Nederland lopen na het referen dum de discussie over de grondwet en de discussie over het geld door elkaar, hoewel ze eigenlijk niets met elkaar te maken hebben. Tijdens de verkiezings campagne maakte het 'nee - front een groot nummer van het feit dat Neder land van alle lidstaten verreweg het meest per hoofd van de bevolking aan de Unie betaalt. Dat vindt het kabinet ook, en minister Zalm roept in Brussel al maanden dat Nederlandse bijdrage aan de Unie omlaag moet. Na de tegenstem van de kiezer kan premier Balkenende onmogelijk naar huis met minder dan het volle pond. Een voorstel van Luxemburg waardoor Nederlandse bijdrage met 350 tot 500 miljoen euro omlaag kan, wijst Den Haag zonder meer af als een 'verslechte ring'. Nederland zou nog steeds van alle landen verreweg het meest per hoofd van de bevolking betalen, en bovendien vindt het kabinet de totale uitgaven van de Unie te hoog. Net als Blair dreigt Balkenende met zijn harde opstelling langzaam maar zeker in een isolement te raken. Van de vijf oor spronkelijke medestanders, waaronder Duitsland, is alleen Zweden nog bereid de strikte Nederlandse lijn te volgen. Ook in Brussel geldt de regel: 'wie breekt, betaalt'. Als Nederland zijn vetorecht gebruikt, en een akkoord over de financiering van de Unie blokkeert, krijgt Balkenende uit eindelijk de rekening gepresenteerd. washington/anp - Amerikaan se wetenschappers van het McKnight Brain Institute in Florida zijn er in geslaagd om stamcellen van muizen om te zetten in volgroeide hersencel len. De resultaten van het on derzoek zijn gepubliceerd in de jongste editie van het Ameri kaanse wetenschappelijke tijd schrift Proceedings of the Na tional Academy of Sciences. Dit meldde de Britse krant The In dependent gisteren. Het is niet de eerste keer dat stamcellen worden gebruikt om hersencellen te kweken. „Maar het was nog niemand gelukt om het proces in zijn geheel tot een goed einde te brengen", al dus hoofdonderzoek Björn Scheffler. Voor het onderzoek werden stamcellen uit muizen met chemicaliën gemanipu leerd, waardoor deze zich uit eindelijk ontwikkelden tot vol groeide hersencellen. De her sencellen werden buiten het li chaam van de muizen ge kweekt. Mogelijk kunnen deze onder zoekstechnieken in de toe komst worden aangewend om hersenziektes bij mensen, als Alzheimer, te bestrijden. Stamcellen zijn 'oercellen' die in staat zijn om naar één of an dere celtypen te veranderen. Embryo's bestaan in eerste in stantie uitsluitend uit stamcel len, wat ze erg geschikt maakt als 'leveranciers' voor stamcel onderzoek. Het gebruik van embryo's voor wetenschappe lijke doeleinden is echter om streden. In de VS probeert de conservatieve Bush-regering dit zo veel mogelijk te beperken. new york/anp - Een onder zoekscommissie van de VN gaat nader onderzoek verrichten naar de mogelijke rol van VN- baas Kofi Annan bij het zogehe ten olie-voor-voedselschandaal in Irak. Directe aanleiding is een artikel in The New York Times van gis teren waaruit blijkt dat Annan mogelijk meer wist over de om streden rol van zijn zoon Kojo bij het schandaal dan dat hij tot dusver heeft gezegd. Na de Irakese invasie van buur land Koeweit in 1990 legde de internationale gemeenschap zware economische sancties op aan Irak. Het olie-voor-voedsel- programma werd in 1996 inge steld om de gevolgen voor de bevolking te verzachten. In de praktijk zou een deel van de olieopbrengsten, waarvoor voedsel en medicijnen aange schaft hadden moeten worden, zijn doorgesluisd naar buiten landse bankrekeningen op naam van toenmalig president Saddam Hussein. Ook zouden vele miljoenen dollars in de vorm van steekpenningen in de zakken van zakenlieden en cor rupte buitenlandse functiona rissen zijn verdwenen. Een van de personep die bij het schandaal betrokken zou zijn is Kojo Annan, de zoon van Kofi. Die werkte aan het einde van de jaren '90 voor Cotecna, een Zwitsers bedrijf dat toen in het kader van het hulpprogramma een miljoenencontract bin nensleepte. De onderzoekers zeiden eerder dat er geen bewijzen zijn dat Kofi Annan persoonlijk betrok ken was bij affaire. Wel bekriti seerden zij de VN-topman om dat deze onvoldoende onder zoek deed naar de mogelijkheid van een belangenconflict met Kojo. Kofi Annan heeft steeds ont kend dat hij invloed had op de toekenning van het contract aan Cotecna en dat hij er ook niet met Kojo over heeft ge sproken. Een via The New York Times uitgelekt memo van Co tecna wijst er nu evenwel op dat functionarissen van het Zwitserse bedrijf in 1998 kort met Kofi Annan hebben ge sproken, kort voordat de onder neming het contract kreeg. Het memo is geschreven door een hoge Cotecna-baas en een vriend van de familie Annan. Uit het schrijven zou blijken dat Annan 'en zijn entourage' des tijds steun uitspraken voor deelname van het bedrijf aan het programma. Een woordvoerder van de Ver enigde Naties zei niet te kun nen bevestigen bf Annan inder daad met functionarissen van Cotecna heeft gesproken in de marge van een internationale bijeenkomst in Parijs. sanur - Cherie Addicks, een Amerikaanse christen uit Texas, blaast op een ramshoorn. De Amerikaanse geeft met mede-christenen steun aan de joodse kolonisten in de stad Sanur op de westelijke Jordaanoe- ver. De kolonisten moeten daar verdwijnen als onderdeel van de afspraken die de Israëlische regering maakte met de Palestijnen over ontruiming van de Gazastrook. Het blazen op de ramshoorn moet wor den gezien als een oudtestamentisch gebaar om de steun van het Opperwezen af te dwingen. Foto: EPA/Jim Hollander door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - De spanning in de Eu ropese Unie loopt op nu de Brit se premier Tony Blair en de Fran se president Jacques Chirac in het gevecht over de begroting lijnrecht tegenover elkaar staan. Een gesprek in Parijs tussen de twee EU-chefs leverde gister middag geen resultaat op. Daarmee is de kans dat de rege ringsleiders komende dagen een akkoord bereiken erg klein geworden. Het conflict draait om de zoge naamde 'rebate', een vaste kor ting op de Britse bijdrage aan de EU die dateert uit 1984. Blair heeft een Luxemburgs voorstel om die korting te bevriezen gis teren formeel afgewezen. „On aanvaardbaar", zei zijn woord voerder gisteren na afloop van een gesprek van de Britse pre mier met zijn Luxemburgse ambtgenoot Jean-Claude Junc ker. Volgens hem kost bevriezing Groot-Brittannië een bedrag van 25 tot 30 miljard euro in ze ven jaar, en dan betalen de Brit ten nog steeds veel meer aan de EU dan de Fransen. Blair wil alleen over bevriezing van de Britse korting praten als ook de Europese landbouwsub sidies op de helling gaan. In te genstelling tot Groot-Brittannië profiteert Frankrijk zeer van die subsidies, en president Chirac weigert het landbouwbeleid ter discussie te stellen. „Het wordt erg moeilijk", zei Blair gisteren na een gesprek met Chirac in Parijs. Als de regeringsleiders er niet in slagen om een akkoord te be reiken over de meerjarenbegro ting, dreigt voor de aangeslagen Europese Unie een periode van grote financiële onzekerheid. Vorige week verwees premier Jan Peter Balkenende hetzelfde Luxemburgse voorstel ook naar de prullenbak, omdat het on voldoende tegemoet komt aan de Nederlandse eisen. Het is nu aan de Luxemburgers om aan de vooravond van de top, die donderdag begint, een nieuw compromis te bedenken. Een opvallende bijdrage aan het de bat kwam gisteren van de Britse eurocommissaris Peter Man- delson, een politieke vriend van Blair, die het 'verkeerd' vindt als de arme nieuwe lidstaten moeten bijdragen aan de Britse korting. door onze correspondente brussel - Binnen de Europese Unie gaan steeds meer stem men op voor uitstel van de dis cussie over de grondwet. Dene marken overweegt het referen dum over de tekst, dat gepland stond voor 27 september, af te blazen. De Zweedse premier Persson vindt dat landen meer tijd moe ten krijgen om de Europese grondwet te ratificeren. Hij vindt de huidige deadline van oktober 2006 te krap. De Zweedse premier Persson zei gisteren in het nationale parlement dat landen meer ruimte moeten krijgen. „Het tijdpad voor ratificatie zou op geschoven moeten worden.", zei hij tegen de parlementsle den. Na het Franse en het Neder landse 'neen' acht Persson het uitgesloten dat alle EU-landen voor het einde van 2006 hun mening kunnen geven. Als op de komende top van de Europese regeringsleiders geen duidelijkheid komt over het ra tificatieproces van de Europese grondwet overweegt Zweden uitstel van de eigen ratificatie. Die staat nu gepland voor de cember via een stemming in het parlement. De kans is groot dat de EU-re- geringsleiders morgenavond op voorstel van voorzitter Luxem burg zullen besluiten om de EU-landen de gelegenheid te geven om nog eens goed na te denken. Door het winnen van tijd zou de stoom van de ketel kunnen worden gehaald. „We moeten niet het signaal geven dat het ratificatieproces is on derbroken, maar misschien moeten we het verlengen, het afremmen", zei de Luxemburg- Fransen willen door Het proces waarbij de lid staten van de Europese Unie de voorgestelde EU- grondwet ratificeren moet gewoon doorgaan volgens een grote meerderheid van de Fransen.Zij wezen 29 mei invoering van de Euro pese grondwet met 55 pro cent af. Maar volgens een dinsdag gepubliceerde opi niepeiling vindt 63 procent van de Fransen dat ande ren moeten doorgaan met het ratificatieproces. se minister Schmit van buiten landse zaken gisteren in het Eu ropees parlement. Hij wees op het gevaar van 'besmetting' van het nee bij andere referenda. „Het oorspronkelijke doel om de grondwet van kracht te laten worden in 2007 is niet meer te halen", aldus de Duitse euro commissaris Verheugen giste ren in de Süddeutsche Zeitung. „Een flink aantal landen heeft meer tijd nodig voor discussie, om het vertrouwen van het pu bliek in Europa te herstellen." De Deense minister van buiten landse zaken Per Stig Möller houdt er rekening mee dat de tekst wordt gewijzigd. „We niet kunnen stemmen over iets wat mogelijk veranderd wordt", zei hij gisteren. De kans is groot dat de Deense premier Ras mussen zijn collega's mogen in Brussel meedeelt dat hij het re ferendum schrapt. Eerder be sloot de Britse premier Blair de grondwet niet ter goedkeuring voor te leggen aan de Britse kie zer. washington/anp-afp -Het ge vangenkamp Guantanamo Bay blijft een belangrijk onderdeel van de Amerikaanse 'oorlog te gen de terreur'. Dat heeft de Amerikaanse minister van De fensie, Donald Rumsfeld, giste ren gezegd-in reactie op de we reldwijde kritiek over de behan deling van gevangenen in de le gerbasis op Cuba. Rumsfeld stelde dat 'in de ge schiedenis van de oorlogsvoe ring een gevangenkamp nog nooit zo transparant' is ge weest. De Verenigde Staten ge ven meer uit aan de maaltijden van gevangenen - om zo aan hun 'religieuze dieetvoorwaar- den' te voldoen - dan aan de rantsoen voor Amerikaanse sol daten, voegde hij eraan toe. Duncan Hunter, de Republi keinse voorzitter van de com missie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardig den, zei zondag dat sommigen in het Witte Huis sluiting van het kamp willen. Gegijzelde verslaggeefster Libération wist zeker dat ze niet aan haar lot was overgelaten door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Vijf maanden lang was Florence Aubenas, verslaggeef ster van de Franse krant Libéra tion, opgesloten in een kelder van vier bij twee meter met een hoogte van anderhalve meter. Praten was verboden, tweemaal per dag mocht ze naar de wc. Als ze te veel bewoog of opmer kingen maakte over de tempe ratuur die af en toe de 50 gra den Celsius bereikte kreeg ze klappen. Al die tijd was ze ge blinddoekt en waren haar voe ten en anhen vastgebonden. Op een persconferentie in Pa rijs deed Florence Aubenas gis teren verslag van haar ontvoe ring in de Irakese hoofdstad Bagdad door een groep soenni tische islamisten. Twaalf kilo magerder dan ze in januari van dit jaar nog woog toen ze voor haar krant verslag deed van de verkiezingen in Irak. „Twee keer kregen we te eten. 's Och tends een broodje en een ei, 's middags een bord met rijst", zei ze laconiek. .Over de behan deling van haar bewakers was ze kort. „Ze kwam heel geruis loos dichterbij, kennelijk om me bang te maken. Maar ze hebben zich naar mij toe cor rect gedragen. "Florence Aube nas heeft, zei ze, nooit het idee gehad, dat ze aan haar lot was overgelaten. „Frankrijk en de Fransen laten hun gijzelaars nooit vallen, dat wist ik". Haar ontvoerders hadden haar al snel omgedoopt in 'Leila', of tewel 'gevangene nummer 6'. Haar chauffeur Hoessein was 'gevangene nummer 5'. Vragen of ze samen met de drie gegij zelde Roemeense journalisten had doorgebracht ontweek ze. Eerder op de dag hadden de Franse autoriteiten evenwel of ficieel de Roemeense regering bedankt voor de samenwerking Journaliste Florence Aubenas tijdens haar persconferentie op de re dactie van haar krant Libération in Parijs. Foto EPA bij de vrijlating van Florence communistische geheime Aubenas. dienst Securitate de Franse ge- Diverse anonieme Franse bron- heime dienst DGSE belangrijke nen hadden verklaard dat agen- steun hadden verleend. En de ten van de vroegere Roemeense drie gegijzelde Roemeense journalisten hadden zondag meegedeeld dat ze samen met Florence en Hoessein anderhal ve maand in één en dezelfde kelder hadden doorgebracht. De vrijlating van Florence en haar chauffeur Hoessein bleek op 16 mei al te zijn beklonken. Maar pas afgelopen zaterdag kwam de zaak rond. 'Today. Pa ris', had een van de bewakers tegen Aubenas gezegd. „Ze haalden een kistje tevoorschijn waarin wat plastic zakjes z#ten. In die plastic zakjes bevonden zich persoonlijke spullen van mij en van Hoessein (haar chauffeur). In die van mij zaten mijn horloge en mijn oorbellen en in mijn handtas al mijn pa pieren en mijn portefeuille met geld. Net als in de gewone ge vangenis. Als afscheid gaven ze me een flesje Iraakse parfum en twee ringen." De ontvoerders en de Franse agenten hadden een ingewik keld systeem afgesproken voor de overdracht van Florence Au benas. Wachtwoorden die op het laatste moment werden ver anderd, Aubenas die van jour naliste ineens van rol moest veranderen in de echMenote van Hoessein, plotsflRge ver andering van auto's etc. En dat alles over een afstand van bijna honderd kilometer, ver buiten Bagdad tot aan het internatio nale vliegveld van de Iraakse hoofdstad. De hele operatie duurde enkele uren. 's Nachts sliep Florence Aubenas in een zwaar bewaakte villa en telefo neerde president Chirac de fa milie van de journaliste en de hoofdredacteur van Libération Serge July dat de verslaggeefster in Franse handen was. Maar pas een dag later, toen een vliegtuig van de Franse lucht macht koers had gezet richting Europa, mocht het nieuws over de vrijlating officieel worden bekendgemaakt.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7