Bouwstop milieu kost miljarden BINNENLAND 2 Het internet: van vrijplaats tot big brother Vissende Polen en Russen plagen Maastricht Verdonk verbaasd over ontkenning Marokkanen Door strenge eisen luchtkwaliteit Zaak-metselmoorden pas in 2006 voor rechtbank Kunst aan de Waal Friese politie moffelde boetes dienstwagens v Haagse agente ge worn door eigen dienstpistc Kamer wil af van kraamzorgveiling den haag - Een meerderheid in de Tweede Kamer van PvdA en CDA wil dat minister Hooger- vorst (volksgezondheid) een einde maakt aan de kraamzorg- veiling op internet. Op die vei ling kunnen kraamzorgaanbie ders een bod doen op de zorg vraag van patiënten van zorg verzekeraars Menzis en Ach- mea. PvdA-Tweede-Kamerlid Arib vindt dat zorg niet geveild mag worden. Het gaat daarbij te veel om de prijs en dat gaat ten koste van de kwaliteit van de zorg. Haar CDA-collega Buijs denkt dat straks bijvoor beeld ook huisartsen of fysio therapeuten worden onderwor pen aan de internetmarkt. Wapens en munitie gevonden hengelo - De politie heeft giste ren tijdens een ontruiming van een woonhuis in Hengelo di verse wapens en munitie ge vonden. Het huis werd leegge haald op verzoek van een deur waarder. Het Explosieven Op- ruimings Commando onder zocht bovendien een kistje, waarvan vermoed werd dat het een boobytrap was. Het kistje bleek slecht een vuurwapen te bevatten. De politie is op zoek naar de 34-jarige bewoner van het pand. Vrouw gedood voor ogen dochter Rotterdam - Een 43-jarige vrouw uit Rotterdam is maan dagmiddag door haar ex-man voor de ogen van haar achtjari ge dochtertje doodgestoken. Hij reed zijn ex-vrouw in haar auto klem, sloeg een autoruit in en mishandelde haar. De vrouw vluchtte een tuin in, waar haar ex op haar in stak. Draadloos internet op het station utrecht - Treinreizigers kunnen binnenkort tegen betaling draadloos internetten op dertig stations. Sinds gisteren op Utrecht Centraal, de komende maanden volgen de andere sta tions. Reizigers kunnen een kraskaart kopen met een code waarmee ze met hun laptop op het internet kunnen inloggen. De kosten lopen uiteen van 5 euro voor een uur tot 30 euro voor een maand toegang. Over al op de stations, ook in stil staande treinen, kunnen reizi gers het internet op. Draadloos internet komt ondermeer in Amsterdam, Den Haag, Leiden Centraal en op Schiphol. CDA: Relschoppers afluisteren den haag - Om voetbalrellen en andere ernstige knokpartijen te verijdelen, moet de politie kun nen beschikken over informatie van intemet-chatsessies en te lefoonverkeer van notoire rel schoppers. Als zij ergens af spreken om rotzooi te trappen, moeten ze desnoods voor het 'Uur U' worden opgepakt en vastgezet. Dat wil CDA-Kamer- lid Algra. In toenemende mate blijkt dat relschoppers - vaak geen voetbalfans - andere plek ken dan voetbalstadions opzoe ken voor knokpartijen. Driekwart minder naturalisaties den haag - Het aantal migran ten dat de Nederlandse natio naliteit wil krijgen, is in de afge lopen twee jaar met 75 procent afgenomen tot gemiddeld 4000 per jaar. De daling is het gevolg van de invoering van de natura- lisatietoets in april 2003 en de strengere voorwaarden waar aan de betrokkenen sindsdien moeten voldoen. Dat blijkt uit een evaluatie van de Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND), zo heeft minister Ver donk (Vreemdelingenzaken en Integratie) in een brief aan de Tweede Kamer gemeld. Sinds april 2003 moeten migranten die na vijf jaar legaal verblijf een Nederlands paspoort willen aanvragen, examen doen in kennis van de Nederlandse taal en samenleving. Minder kinderen uitgehuwelijkt amsterdam - Steeds meer Turkse en Marokkaanse jonge ren verzetten zich tegen door hun ouders gearrangeerde hu welijken. Ze eisen meer zeggen schap over de keuze van hun partner. Dat concluderen twee onderzoekers uit gesprekken met Turken en Marokkanen uit Amsterdam en omgeving. De onderzoekers voorspellen dat het aantal gedwongen en gear rangeerde huwelijken zal gaan afnemen. Vooral hoogopgeleide allochtone jongeren hechten meer aan het opleidingsniveau, de ambities een opvattingen van hun partner. Turken en Marokkanen die toch trouwen met iemand uit het land (streek) van hun ouders doen dat vooraal uit solidariteit met de familie en om ruzie te ver mijden. woensdag 15 JUni 2005 maastricht/anp - Politie en gemeente zijn in Maas tricht een grote actie begonnen om een einde te maken aan de overlast van illegale kampeerders en vissers in en rond de Limburgse hoofdstad. Vooral in Duitsland werkzame Polen en Russen recreëren in groten getale illegaal langs de oevers van Maas en Zuid-Willems vaart, aldus een woordvoerder van de gemeente Maas tricht gisteren. Zij veroorzaken geluidsoverlast in de nachtelijke uren, laten veel troep en rotzooi achter, kamperen op plekken waar dat niet mag, vernielen de oevers en stoken vuur. Omwonenden die daarover kla gen, worden bij herhaling bedreigd. Volgens de woordvoerder zijn de Polen en Russen naar Maastricht en Eijsden uitgeweken na de grote politie controles in Midden-Limburg. Daar streken ze al jaren illegaal neer om onder meer met grote netten de Maas plassen leeg te vissen. De buit werd vervolgens aan res taurants verkocht. Gemeente, Visstandverbetering Maas, Wildbeheereenheid en politie willen via groot schalige handhavingsacties snel een einde maken aan de overlast om erger te voorkomen. „We gedogen niets, pakken alles direct aan", aldus de woordvoerder. Afgelopen weekeinde slingerde de politie achttien ille gale vissers op de bon en gaf zeven illegale kampeer ders een waarschuwing. De politie gaat onaangekon digd nachtelijke acties uitvoeren tegen de illegale re creanten, in navolging van de politieacties in Midden- Limburg. Rond de Maasplassen in Midden-Limburg schri politie sinds april al ongeveer 250 bekeuringen u gens onder meer illegaal kamperen, vuur stoken legaal wapenbezit. Nagenoeg alle verdachten zij gens de politie afkomstig uit het voormalige Oo en brengen een of twee nachten door in auto i langs de Maasoevers. Drie jaar geleden kwam de politie in actie toen dat de Russen en Polen de Maasplassen leegvisti een van de acties werd ruim duizend kilo vis in I genomen. Inmiddels is ook de politie in Noord-Limburg b nen aan een campagne tegen illegaal vissen en kj ren. Ook daar gaat het om onaangekondigde actii den haag/gpd - Ruim 100.000 woningen en 4500 hectare aan bedrijventerreinen dreigen niet te kunnen worden gebouwd vanwege de strengere Europese eisen voor de luchtkwaliteit. De schade die overheden, bouwers en projectontwikkelaars daar door lijden kan oplopen tot 7,7 miljard euro. Dat blijkt uit een enquête van de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG). De bouwbran- che reageert geschokt op de uit komsten ervan. Van alle Nederlandse gemeen ten reageerde ongeveer eender de op de inventarisatie. De VNG, die zelf de term 'econo mische schade' hanteert, denkt daarom dat het totale schade bedrag nog hoger uitvalt. Uit een enquête van Bouwend Nederland blijkt dat de bouw plannen die het afgelopen jaar al door de rechter naar de prul lenbak zijn verwezen een eco nomische waarde vertegen woordigen van 1,2 miljard. In dat bedrag is de financiële schade door het afblazen van infrastructurele werken echter niet verwerkt. Sinds september vorig jaar keurt de bestuursrechter met grote regelmaat plannen voor de bouw van huizen, bedrijven en wegen af. Reden is de te vui le lucht of onvoldoende onder zoek naar het effect van de plannen op de vervuiling. Volgens VNG-voorzitter en Haags burgemeester Deetman worden de luchtverontreiniging en de daarmee samenhangende bouwperikelen nog altijd on derschat. Deetman stelt de strenge Euro pese normen niet ter discussie. Wel wil hij een snelle introduc tie van 'prijsbeleid in de mobili teit' (zoals de kilometerheffing) en maatregelen die 'de vervui ler' in de portemonnee treffen. Ook stelt hij voor nog eens te kijken naar de berekeningsme thoden voor de luchtkwaliteit. De bouwwereld is geschrokken van de VNG-enquête. „Ons on derzoek richtte zich op bouw plannen die al zijn afgekeurd. De economische schade van 1,2 miljard vonden we al enorm groot", zegt woordvoerder Wouters van Bouwend Neder land. „Dat er dan nog zoveel achteraan komt, is schokkend." den haag/anp - Het lukt het openbaar ministerie (OM) mo gelijk niet de zaak van de zoge noemde metselmoorden nog dit jaar rond te krijgen. Gisteren bleek tijdens een pro forma-zit- ting voor de rechtbank in Den Haag dat nog maanden nodig zijn om het onderzoek naar de in augustus 2004 gepleegde moorden op Rob Mahabier en Jeroen Dekkers af te ronden. De politie vond de lijken van de 24- jarige Dekkers en de 25-jarige Mahabier eind september in een pand aan de Boerenstraat in Den Haag. Ze zaten ingemet seld achter een muur. Een 36-jarige man heeft bekend dat hij de twee mannen op 31 augustus heeft omgebracht. Het OM vermoedt dat zijn va der en broer bij de moorden betrokken waren. De vader zit ook vast, zijn broer is nog voortvluchtig. Mahabier en Dekkers zouden zijn vermoord wegens een ruzie over geld. Voordat de rechtbank de zaak inhoudelijk kan behandelen, moet het OM nog een onder zoek naar bloedsporen afron den. Ook moet nog een aantal getuigen worden verhoord en wil het OM dat de vier verdach ten naar het Pieter Baan Cen trum gaan voor psychologisch en psychiatrisch onderzoek. lent - Kunstenares Jetske Verhoeven schikt nog enkele van de bijna 2000 stoelen die ze heeft geplaatst in de uiterwaarden bij Lent, langs de Waal. Het publiek kan zo vanaf de Lentse kant comfortabel gezeten de komende tien dagen kijken naar voorstellin gen, concerten en andere kunstuitingen aan de overkant, de Nijmeegse kant, vai Waal. De stoelen haalde Verhoeven weg bij het grofvuil. Foto: ANP/Vidiphoto Marokkaanse minister noemt afschaffen dubbele nationaliteit onbespreekbaar berkane/anp - Minister Ver donk (Vreemdelingenzaken en Integratie) is verbaasd over uit spraken van twee Marokkaanse bewindslieden over haar bezoe ken maandag. Verdonk zei gis teren dat zij nog opheldering zal vragen over hun beweringen die strijdig zijn met wat zij heeft begrepen. Verdonk vertelde maandag dat de plaatsvervanger van de mi nister van justitie positief had gereageerd op de afschaffing van de dubbele nationaliteit voor Marokkanen van de derde generatie in Nederland. Het staat volgens haar op de weder zijdse agenda. Minister N. bin Abdallah van Informatie liet gisteren evenwel stellig weten dat afstand doen van de Marokkaanse nationali teit, niet bespreekbaar is. Het is een elementair recht en afstand doen daarvan zal volgens hem nooit gebeuren. Verdonk bleef erbij dat zij maandag op het ministerie van justitie een ander geluid heeft gehoord. Ze heeft geen idee hoe ze dit verschil van verklaring moet duiden. Verdonk zei dat ze na afloop nogmaals ophel dering zal vragen bij de minis ter. Als de dubbele nationaliteit echt niet op de Marokkaanse agenda staat, wacht zij een for meel bericht daarover van Ma rokkaanse zijde af. Verder verklaarde onderminis ter N Chekrouni, die belast is met Marokkanen die in het bui tenland wonen, tegenover jour nalisten van het Algemeen Dag blad en het Parool dat zij tegen de verplichte taaltoets is. Die toets moeten Marokkanen straks halen nog voordat zij naar Nederland afreizen. De Marrokaanse bewindsvrouw vindt dat in strijd met het recht omdat er obstakels worden op geworpen voor gezinshereni ging en -vorming. Verdonk zei gisteren dat Chek rouni tegenover haar heeft ge zegd dat zij het goed vindt dat Marokkanen de taal leren. De verplichting daarvan is niet ter sprake gekomen. De Nederlandse bewindsvrouw bezocht gisteren Berkane, in de Rif-regio in het noordoosten van Marokko. De regio ook waar de meeste Marokkanen in Nederland vandaan komen. Zij sprak er met remigranten, ach tergelaten vrouwen en hulpin stanties. Vijftig bekeuringen per week Politie houdt web- en chatsites nauwlettend in de gaten rotterdam/gpd - Ooit was internet een ware vrijplaats, een wetteloze wereld waar discriminatie,' bedreigingen en het smeden van criminele plannen onbestraft bleven. Maar die tijd is voorbij. Vier Fey- enoord-supporters ontdekten dat afgelo pen weekeinde aan den lijve toen ze van hun bed werden gelicht na een gesprek op Lunatic News. Big brother is watching you! Pas op je woorden! Dat lijkt de waar schuwing voor internetters sinds de drie Rotterdammers en een man uit Krimpen aan de Lek werden opgepakt na een schijnbaar onschuldig 'gesprekje' op Lu natic News, een website voor Feyen- oord-supporters. De politie vond de gedachtewisseling namelijk niet zo onschuldig. Op verdenking van het voorbereiden van doodslag werden de vier van hun bed gelicht als zware criminelen. Want stel je voor dat ze echt wilden proberen het Rotterdamse evenement voor stunt vliegers, de Red Bull Air Race, te sabote ren met vuurpijlen en een rookboei? Dan zou het leed niet te overzien zijn. Volgens Frank van Ardenne, advocaat van een van de arrestanten, had de poli tie moeten kijken naar de plek van de topic 'Wat te doen zondag?' De chat- sessie vond namelijk plaats in het onof- ficiële-deel van de website, waar vele on- zingrappen worden gemaakt over niet- voetbalzaken. Het is de 'bar' van Lunatic 'Aanhoudingen buiten proportie' Het optreden van politie en justitie bij de aanhouding van het viertal dat de Red Bull Air Race zondag zou hebben willen verstoren, was buitenproportio neel. Dat stelt F. van Ardenne, raadsman van een de verdachten.Als je ziet hoe snel justitie aangaf dat het waarschijnlijk om stoerdoenerij gaat, dan had den ze de zaak ook anders kunnen aanpakken", aldus Van Ardenne. Nu gingen teams van vijftien personen de woningen van de vier met geweld binnen. „Dit kan natuurlijk ook anders. De politie kan gaan praten met mensen die dit mo gelijk op internet hebben gezet. Dan zijn ze er denk ik snel achter of een op merking serieus is of niet." Het openbaar ministerie in Rotterdam verdacht het viertal van voorbereidingshandelingen voor doodslag. News, slap ouwehoeren is toegestaan. Stel je voor dat de verdachten, met bijnamen als Buurman, NDFC en Ra- Ven, enkele dagen voor het stuntvlie- gersfeest hadden afgesproken in een ca fé ergens in Rotterdam en dat ze dan grappen hadden gemaakt over het mee nemen van vuurpijlen naar de Air Race, zoals ze onder elkaar al eerder grappen hadden gemaakt over het gedoe rond vuurwerk bij voetbalwedstrijden. Dan had de politie nooit gehoord van hun gesprek en waren hun woorden na een biertje vergeten. Maar internet is geen café waar gesprek ken in het geroezemoes verdwijnen. Net als internet ook niet de hoek van straat, de koffieautomaat op het werk of de te lefoon is. Al vergeet de regelmatige fo rumbezoeker het in zijn nieuwe vrien denkring snel: op internet kan iedereen meeluisteren. Wie op een website schrijft, blijft. Berichten op een forum kunnen worden nagelezen. Door forum genoten, door toevallige bezoekers én door de politie. „Met wat je schrijft, kun je ook anderen op gedachten brengen, meent een woordvoerder van het open baar ministerie. Maken gebaren en gezichtsuitdrukkin gen in een café in één klap duidelijk dat het om een grap gaat, op internet zijn deze nuances niet waarneembaar. Ver der schuilt in het anoniem kletsen een groot gevaar, zo signaleert socioloog Al- bert Benschop. Het heeft een ontrem- mend effect. Hierdoor uiten mensen sneller overdreven beledigingen of be dreigingen, het zogenaamde 'nethufte- ren' of 'flamen'. De viér verdachten hadden kunnen we ten dat agenten en officieren van justitie zwaar tillen aan uitlatingen op internet. Een 16-jarig meisje uit Amsterdam werd opgepakt toen zij na de dood van de Haagse conrector Hans van Weren dreigde ook een leraar dood te schieten. De bedreiger van Tweede-Kamerlid Geert Wilders werd veroordeeld tot tien maanden cel, waarvan zes voorwaarde lijk. Ook rond de Red Bull Air Race in Rotter dam zullen digitale speurders aan het werk zijn gezet. Het evenement was met honderdduizenden bezoekers immers een 'soft target' voor terroristen, die via internet met elkaar communiceren. Si tes van voetbalsupporters worden so wieso met interesse door de politie gele zen. Logisch dus dat agenten het gesprek ontdekten. Het zekere voor het onzekere nemen als er mensenlevens op het spel kunnen staan kan niemand de politie verwijten. Maar in dit geval lijkt sco ringsdrift het echter te hebben gewon nen van gezond verstand. Vele internetters zullen het sarcasme van de berichten op Lunatic News im mers herkennen. Misschien niet grap pig, maar ook niet serieus te nemen. Welke saboteur zou zijn plannen op een. openbaar forum verklappen? De politie heeft internet ontdekt als plek waar net als in de normale wereld straf bare feiten worden gepleegd. Maar hoe de grap van de serieuze drei ging te onderscheiden is lastig. We maar even rondkijkt op het wereldwijde web vindt vele (potentiële) wetsovertre ders. leeuwarden/gpd - De Friese politie heeft jarenlang elke week gemiddeld vijftig bekeu ringen voor eigen dienstvoer tuigen laten verdwijnen. Dat beweert een 49-jarige politie man die tot taak had de films van controlecamera's in het be keuringensysteem in te voeren. De man heeft ook acht bekeu ringen van zichzelf ongedaan gemaakt. Dat kwam hem vorig jaar te staan op strafontslag. Tegen dat ontslag tekende hij beroep aan. Deze week mocht hij zich bij de rechtbank in Leeuwarden verdedigen. Vol gens hem heeft hij zichzelf niet willen bevoordelen. Het ging er meer om te voorkomen dat de werkwijze aan de kaak zou wor den gesteld, want de politie films werden lange tijd door onbevoegden in het systeem in gevoerd. De man, die dertig jaar bij de politie heeft gewerkt, wil beroepsprocedure geda gen dat hij weer bij hel korps kan gaan werken, dat de boetes voor poül tuigen vaak onterecht vernietigd. „De motivei het in dienstbelang beurd, was in de helft gevallen dubieus." Zo er veel verzoeken om fl te verwijderen die vlal politiebureau waren gen „Als je zonder toeters ei naar een klus gaat, rijd nen de bebouwde kom gen kilometer te hard." In het politiesysteem 1 flitsfoto's worden v heeft tot 2003 een lijst n tekens meegedraaid van voertuigen van de polil bulances en de brandwe Daarmee werden flitsfo tomatisch gefilterd. den haag/gpd - De 21-jarige agente van de Haagse politie, die maandagmiddag tijdens haar werk in een bewakings post in Scheveningen zwaarge wond is geraakt door een kogel in haar buik, heeft waarschijn lijk zichzelf met haar dienstwa- pen verwond. De vrouw, die in het ziekenhuis ligt maar buiten levensgevaar is, is nog niet ge hoord. Het incident vond even voor zes uur s middags plaats. De bewakings post staat voor een gebouw waar de administratie van het Joegoslavië-tribunaal wordt be waard. Het was lange tijd onze ker of het schietincident een re latie had met het Tribunaal. Na een eerste onderzoek van de technische recherche bleek vol gens een politiewoordvoerder dat 'het ernaar uitziet dat het een ongeluk is geweest'. Door nog onduidelijke oorza dienstpistool van de ag gegaan en is de koge haar kogelvrije vest te komen. De agente heeft daarna de meldkamer van de alarm geslagen en gezej 'moeilijkheden' waren, tie stuurde onmiddel groot aantal collega's, denbrigade en een naar Scheveningen. Ook werd een traumahe ingezet. De hele omgevi urenlang afgezet om d honden van de politie sen van de technische che hun onderzoek doen. Volgens omwoni de bewakingspost, een zeventien die in Den 1 ambassades en andere gevoelige gebouwen si leen overdag bezet.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6