0 1 Hoe sterk is Michael na het proces? TIMES 3 HOT GUILTY GESPREK VAN DE DAG Bernhards olifanten onder de hamer Kan het niet wat minder Lion King? Helft ballonnen onveilig Vooruitgang woensdag 15 juni 2005 Prins Bernhard had iets met olifanten. De ruim duizend beeldjes die de prins heeft verzameld worden in het najaar geveild. Archieffoto: ANP De ruim duizend olifantjes die prins Bemhard in de loop van zijn leven heeft verzameld, blijkt hij bijna alle maal te hebben nagelaten aan het Wereld Natuur Fonds. Het fonds laat de beestjes in het najaar veilen door Sotheby's. De olifantjes zijn vanaf 29 juni, de verjaardag van Bernhard, al lemaal te zien in Museum Paleis Het Loo in Apeldoorn. Ook de exempla ren die als aandenken in de familie blijven, zijn daar tot begin oktober te bewonderen. Het is voor het eerst dat de olifanten verzameling voor publiek te zien is, aldus Paleis Het Loo. Het gaat om beeldjes in alle soorten en maten en van verschillende kwaliteit. ,,Een wel heel bijzonder exemplaar is het an tieke bronzen olifantje uit Indonesië, opgeborgen in een rond doosje, met gebatikte stof bekleed. Prins Bern hard nam het kleinood altijd mee, zowel op buitenlandse reizen als tij dens zijn veelvuldige verblijven in het ziekenhuis. Wekelijks werd een verse roos in het doosje gelegd, een traditie die zal worden overgenomen door zijn kleinzoon, Prins Wülem- Alexander, die het stuk heeft geërfd", aldus een woordvoerster van Het Loo. Ook tijdens de expositie op Pa leis Het Loo wordt de olifant in het doosje wekelijks van een nieuwe roos voorzien. De veiling zal ook op Het Loo plaats hebben, maar de datum is nog niet vastgesteld. In de tentoonstelling zijn ook foto's opgenomen die prins Bernhard laten zien met levende oli fanten. Ook tijdens de expositie op Paleis Het Loo wordt de olifant in het doosje wekelijks van een nieuwe roos voorzien. De veiling zal ook op Het Loo plaats hebben, maar de datum is nog niet vastgesteld. In de tentoonstelling zijn ook foto's opgenomen die prins Bemhard laten zien met levende oli fanten. anp MENSELIJK Met of zonder gekrulde punten, onopvallend of juist een halve meter lang al dan niet in model gebracht met snorrenvet. Hoe de MOOISTE SNOR van Ne derland eruit ziet, moet aankomende zaterdag duidelijk worden in het Groning se dorpje Haren. De Eerste Nederlandse Snorrenclub organiseert dan de offici ële Nederlandse Snorrenverkiezing. Volgens een woordvoerder van de Snorren club zijn er in drie categorieën prijzen te winnen. Zo wordt er niet alleen ge zocht naar de 'mooiste snor' maar ook naar de mooiste baardsnor en baardkins- nor. De winnaars gaan met een bokaal en een certificaat naar huis. Tot nu toe hebben zich veertig snorren voor de wedstrijd aangemeld, waaronder ook een aantal Oostenrijkse en Belgische. De leden van de voormalige Ierse band THE BOOMTOWN RATS eisen enkele.miljoenen ponden in royal ties van hun toenmalige leadzanger BOB GELDOF. De twee gitaristen, drummer en pianist van de Ierse punkband willen geld zien voor de songteksten van hun negen hits. The Boomtown Rats stonden twee keer op nummer 1, met Rat Trapen I Don't Like Mondays. De vier muzi kanten hebben hun klacht inge diend bij de Ierse versie van Buma Stemra, die de royalties op de rech ten van onder meer muziek int, meldde The Daily Telegraph giste ren. Geldof staat officieel te boek als de enige schrijver van de meeste van de Boomtown-hits. Volgens de andere bandleden hebben zij echter wel degelijk een bijdrage aan de songs geleverd. Alleen de bassist is niet betrokken bij de eis. Foto: EPA Een Cubaans-Amerikaans architectenteam wil deze zomer de oude VILLA van de Amerikaanse schrijver ERNEST HEMINGWAY in de buurt van de Cubaanse hoofdstad Havana opknappen. De in 1886 gebouwde villa 'Finca Vigia' is door het tropische klimaat ernstig aangetast. De Amerikaanse Nobelprijswinnaar voor de literatuur woonde in het huis van 1939 tot 1960 en schreef hier onder meer 'The old man and the sea'. Op verzoek van Hemingway werd het huis na zijn dood in 1961 overgedragen aan de Cubaanse regering. Het onderkomen staat op de lijst van Amerika's meest bedreigde historische plaatsen. Meer dan vier jaar na haar dood komt er dan toch een BRONZEN BEELD van SYLVIA MILLECAM in Boxmeer, de plaats waar de actrice en tv-ster lange tijd woonde. Op 11 september moet het levensgrote beeld eindelijk worden onthuld. Het was ooit de bedoeling dat het beeld dit jaar op de geboortedag van Mille- cam (23 februari) zou worden ge presenteerd. Dat lukte niet. Onthul ling op haar sterfdag, 20 augustus, komt slecht uit in verband met de jaarlijkse kermis in het dorp. Daar om is gekozen voor zondag 11 sep tember, kondigde de Nijmeegse kunstenares Margriet Hovens aan. Foto: GPD veel in de mond worden genomen, zijn er strenge normen afgesproken over de afgifte van nitrosaminen, al dus VWA. Uit onderzoek bleek bo vendien dat bij 17 procent van de ballonnen geen waarschuwingszin op het etiket zat. Op het etiket dient te staan dat ballonnen uit veilig heidsredenen niet met de mond maar met een ballonnenpomp moe ten worden opgeblazen. De leveran ciers die de limiet overschreden, hebben volgens VWA een schriftelij ke waarschuwing ontvangen. Op het etiket dient te staan dat ballonnen uit veiligheidsredenen niet met de mond maar met een ballonnenpomp moeten worden opgeblazen. De le veranciers die de limiet overschre den, hebben volgens VWA een schriftelijke waarschuwing ontvan gen. anp Ballonnen blijken niet aan de ge zondheidsnormen te voldoen. Uit een onderzoek naar 58 ballonnen bleek ruim de helft te veel van het kankerverwekkende nitrosaminen te bevatten. Dat liet de Voedsel en Wa ren Autoriteit (VWA), die jaarlijks ballonnen op nitrosaminen contro leert, gisteren weten. Juist omdat ballonnen door kinderen Miles Kingston Een garnalencocktail bestaat voor negentig procent uit kropsla Over The Lion King' niets dan goeds. Den Haag is trots op de musical die volle zalen trekt in het Scheveningse Circustheater, maar van Ilse Heppener uit de Haagse Daguerrestraat mag het afgelopen zijn. Boven haar woont namelijk ie mand uit de cast van The Lion King. Volgens haai" is het zelfs een heel clubje. Dat er, beweert ze, een klereherrie van maakt. Zo erg, dat een aantal gemeenteraadsle den aan burgemeester Deetman heeft gevraagd wat er aan de hand is en of hij niet aan Joop van den Ende, producent van The Lion King, kan vragen of het niet wat minder kan daar aan de Daguer restraat. Volgens Heppener is het niet te harden. Ze somt een keur van ge dragingen op die inderdaad niet prettig klinken. „Het lijkt wel of ze voortdurend heen en weer ren nen, harde muziek, lawaai, spu gen op straat, en als je er wat van zegt, praten ze ineens geen Ne derlands of Engels." Heppener heeft enkele keren een brief geschreven aan Van den En- de theaterproducties. En kreeg tweemaal antwoord, met 'excuses en vervelend allemaal' en de be treffende persoon (Van den Ende spreekt van één - volgens Heppe ner is het een komen en gaan van mensen) zou worden aangespro ken. „Maar niets hielp." Wat ver velend is: Ilse Heppener zit in de verpleging en moet 's ochtends zeer vroeg op, haar bovenburen komen juist laat thuis. Ilse is, actief in de wijkvereniging, leidde onlangs raadsleden rond langs panden waar sprake zou kunnen zijn van overbewoning en illegale bewoning. In dat verdach te rijtje lijkt het pand boven haar nu terecht te komen. Aanbellen Scène uit de succesvolle musical The Lion King. Foto: ANP op het nummer waar één lid of een aantal leden van The Lion King-cast dus woont, haalt niks uit. „Ze doen nooit open", zegt Heppener. .Alles gaat per mobiel tje. Je belt en pas dan doet ie mand de deur open." Algemeen directeur Erwin van Lambaart van Joop van den Ende theaterproducties is op z'n minst verrast als hij hoort van het pro bleem. „Iedereen die wij begelei den naar een woning, woont er gens volledig volgens de regels", Burengerucht werpt smetje op succesvolle music: aldus Van Lambaart, die vindt d het rumoer de goede naam van het bedrijf aantast. „Er wordt ni overal geroepen dat er sprake is van overbewoning in het pand. Maar et woont er één." Van de 65 castleden van The Lio King komen er 14 uit Afrika, hiei heen gehaald voor de musical, 2 weet Van Lambaart. Volgens hel gaat het hier om een Braziliaan] jongen die al in Nederland wooi de. „Het kan zijn dat hij na de voorstelling bij hem thuis metw collega's nog een drankje drinkt aldus Van Lambaart. „Daar zal mevrouw Heppener last van hel ben. Zoals de mensen boven ha het weer vervelend zullen vinde als mevrouw Heppener 's och- i tends vroeg de fluitketel aanzeti ze boven nog slapen. Maar iede een moet kunnen slapen. We 1 gaan dit uitzoeken." Victor Schildkamp Het leven van de nu 46-jarige Michael Jackson stond, zeker voor het maandenlange proces waar in hij uiteindelijk is vrijgesproken, in het teken van de verwezenlijking van zijn idealen. Op zijn land goed Neverland heeft hij een in zijn ogen perfecte omgeving geschapen, een reeks plastische chirur gen moest hem zijn gedroomde uiterlijk te geven en hij geeft zonder met zijn ogen te knipperen enorme bedragen uit. Maar zelfs voor de King of Pop moet het inmiddels duidelijk zijn dat Utopia niette koop is. Michael was pas 4 jaar toen hij voor het eerst met de Jackson Five optrad. Hij werd de lead zanger van de vijf broers. Zijn vertederende voorkomen droeg bij aan hun succes met num mers als I Want You Back en I'll Be There. Vader Jackson oefende daarbij grote druk op zijn vijf zoons uit. „Mijn vader sloeg me. Het was moei lijk om te worden geslagen en dan het podium op te gaan", zei Michael Jackson in een inter view. In 1970 begon hij een solocarrière. Hij werkte met de groten der aarde (George Michael, Prin ce, Paul McCartney) maar zijn muzikaal verbond met Quincy Jones bezorgde hem zijn grootste successen. Het album Thriller werd met 47 mil joen exemplaren het best verkochte album ooit en leverde Jackson zeven Grammy-awards op. De zwarte zanger veranderde in de loop van de jaren tachtig en negentig langzaam in een blan ke man met een steeds kleinere neus. Hij wijt zijn veranderende huidskleur aan een pigment ziekte, maar erkende dat hij plastische chirurgie heeft ondergaan. Het succes van die reeks ope raties is dubieus en showbizzbladen verlustigen zich in voor-en-na-foto's. Aan de operaties dankte Jackson wel de kennis making met zijn tweede vrouw, de verpleegster Debbie Rowe. Zijn eerste huwelijk was in 1994 met Lisa Marie Presley, de dochter van Elvis, vol gens velen vooral een publiciteitsstunt, op een moment dat „De Gehandschoende" werd be schuldigd van seksueel misbruik van een 13-jari- ge jongen. De zaak kwam na de betaling van een schikking niet voor de rechter. Het huwelijk met Presley strandde na anderhalf jaar. Rowe werd in 1997 zijn vrouw en gaf hem twee kinderen. Prince Michael Junior (1997) en Paris Michael Katherine (1998) werden bij de echt scheiding aan Jackson toegewezen. In 2002 kreeg hij bij een onbekende moeder nog een derde kind, Prince Michael II. Toen hij die baby boven*een balkon van een hotel in Berlijn liet bungelen, kreeg hij veel kritiek over zich heen. Jackson leidt een uiterst teruggetrokken bestaan op Neverland, genoemd naar de wereld van Pe ter Pan waar iedereen kind blijft. Hij heeft zich daar omringd met een pretpark, compleet met draaimolen en reuzenrad, een kleine dierentuin en bioscoopzalen. De miniatuurtrein door het park komt verder nog langs een indianenkamp, Meeste Amerikanen ongelukkig met vrijspraak Jackson Twee op de drie Amerikanen zijn niet gelukkig met de vrij spraak van Michael Jackson. Zij geloven ondanks de uit spraak van de jury dat de zanger wel degelijk schuldig is aan kindermisbruik. Dat blijkt uit een opiniepeiling van de tv-zender CNN en de krant USA Today, die giste ren is gehouden. De voorzit ter van de jury zei in het pro gramma van Larry King te geloven dat Jackson waar schijnlijk wel jongetjes heeft gemolesteerd. Volgens hem heeft de aanklager daarvoor echter niet voldoende kun nen bewijzen dat de zanger heeft gedaan wat in de aan klacht stond. Uiteindelijk hing volgens hem alles af van de geloofwaardigheid van de jongen die Jackson had aan geklaagd. anp-dpa-afp een fort en andere attracties. Het onder houd van Neverland zou jaarlijks ruim 10 miljoen euro kosten. Jackson verdient niet alleen aan de op brengsten van zijn eigen muziek, maar heeft via Sony/ATV ook de rechten op 250 Beatles-songs. Geruchten over de afkalving van Jacksons rijkdom worden steeds ster ker. Zijn laatste cd's brachten bij lange na niet het succes van voorheen. De recente be schuldigingen over seksueel misbruik van een minderjarige, die uiteindelijk leidden tot een maandenlang proces en vrijspraak, leidden er bovendien toe dat radiostations zijn nummers niet meer willen draaien. Michael Jackson was bij aanvang van het proces al moe en mager, zijn huid witter dan wit, zijn lippen te rood. Maar maandag, toen .X hij als vrij mari het gerechtsgebouw ver- het, was zelfs daarvan geen schim meer over. De vraag is nu of The King of Pop van zins is om zijn carrière weer op te pakken en in staat is zijn huishoudboekje op orde te brengen. anp SHL Of 10 FELONY CHARGES - Broer Jermaine Jackson houdt bij Neverland triomfantelijk een krant met het goede nieuws in de lucht. Foto L Wat is vooruitgang? Het is hoe je het bekijkt. Ik stond er van de week weer bij stil toen ik in alle vroegte het huisvuil buiten zette. De robuuste ijzeren vuilnisbak ken zijn al weer jaren geleden vervangen door exem plaren van groen plastic. Daarmee werden de vuilnis mannen verlost van het tillen van die loodzware em mer vol gezinsafval. Dat spaarde hun ruggen. Voortij dig fysiek verval werd bestreden. Ontegenzeggelijk winst voor de werknemers bij wat toen nog gewoon 'de gemeentereiniging' heette. Winst ook voorde hele maatschappij die daarmee uitkeringen uitspaarde. Zelfs het steeds aangroeiende aantal auto's in de straat - inmiddels de zeven miljoen gepasseerd - voer er wel bij. Een slordig na het legen gedeponeerde vuil nisbak van ijzer is immers latent gevaar voor lak op nabije spatborden. Zijn plastic opvolger is hierbij ver geleken een softie. Kortom, dit noemen wij vooruitgang. Maar wel voor uitgang met een kanttekening. Samen met de plastic vuilbak werd namelijk de antracietkleurige vuilniszak ingevoerd. Daarmee diende je die bak te stofferen. Omdat we intussen ondanks alle gekanker allemaal veel welvarender zijn geworden, is de bak in zijn een tje al lang niet meer toereikend. Daarom leidt die vuilniszak ook nog eens een eigen afzonderlijk poedel naakt en onbeschut bestaan. In de morgen, maar nooit voor half acht komen de vuilnismannen op de dag van schema langs. Het straatbeeld is vrolijk groen gekleurd. Maar om de bakken liggen de losse zakken, ondertussen opengereten door altijd matineuze meeu wen en mussen. Zij doen zich tegoed aan restanten katten- en hondenvoer, want ons huisdier komt niets te kort, is verwend en volgevreten. Het is vers of anders niks. Ook de half gescheurde dozen van de pizza-ex- pres liggen kwistig verspreid over de stoep. Duiven zijn volhouders. Daarbij verzekerde een buurman mij dat hij al meer dan eens een rat had gesignaleerd. Die buurman zegt wel meer wat; altijd uitspraken vol on heil. Toch valt niet te ontkennen dat onze straat in de vroege ochtend reeds veel gelijkenis vertoond met het scheiden van een groente- en vleesmarkt in het Mid den-Oosten. Maar ik laat geen tivijfel toe en blijf de groene vuilnisemmer samen met de plasticzak in an traciet tot de vooruitgang rekenen. Wel heb ik in mo menten van zwakte soms heimwee naar die oude ijze ren voorganger met zijn nummeren de naam van de gemeente van inwoning in het deksel gestamt. Zoals ik heimwee heb naar de stoomtrein en de loodgieter. Die stoomtrein reed op tijd, maar was te langzaam. En die loodgieter sterft in hoog tempo uit, omdat het ministerie van onderwijs, afgekort OCW, in zijn wijs heid de ambachtschool heeft afgeschaft. Voor lassen, timmeren en voor een toiletpot correct op de waterlei ding aansluiten, ben je sindsdien op jezelf aangewe- zen en op de Gamma natuurlijk. Wie werkt bij OCW v werkt voor mensen, stond pas nog in een perso neelsadvertentie, waarin ze om een hoofdinspec teur voor de archieven vroegen. Ik las ook dat OCW een belangrijke rol in het leven van Rob de Wijk speelde. Archieven? Rob de Wijk? De goed- gebekte tv-presentator die altijd de noodtoe stand in de wereld bespreekt? Ja, die. En Rob zijn linkerhand stond ook nog afgedrukt, gele zen door een handlijnkundige. Pietjepatjepoe? Sinds hun baas minister Maria van der Hoe ven door een glazen bol de schepping bestudeert, lijken ze bij dat OCW door - het dolle heen. Rustig maar, dat is schijn. Als een intelligent 'iets' het universum heeft ontworpen, hebben Maria en ik eigenlijk geen loodgieter nodig. Dan komt het met die toilet pot vanzelf goed. Hoeven we niet meer over in te zitten. 'Intelligent De sign noemt de minister dat met een zachte g. Als dat geen vooruitgang is.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2