REGIO 'Van iets simpels iets moois maken' 'Hup, rug recht en stoppen, of verder niet mauwen als je ziek wordt' 'Dat proces tegen de tabaksindustrie is een ordinaire centenkwestie' heb altijd gezegd dat es wegens ver- hchael onschuldig is misbruik. De Na Leyden, nu Het Beleg van Oegstgeest woensdag 15 juni 2005 VRAAG aal klonk het 'Not guilty'. En zo sprak de jury maandagavond rMichael Jackson vrij van alle aanklachten in het vier maan den durende pro- r. 7 i i i f -y meend kinder- nl King of Pop ver rechtbank als een vrij man. „Gerechtigheid", zegt de Leider- n >WILLY GIJSMAN, voorzitter van de officiële Nederlandse Mi- lackson-fandub. 'Q\ulden gedacht dat je wel in Santa Maria zou zijn? d het graag gewild, bij de uitspraak zijn. Maar ik ben net an- |ve week terug uit Amerika en het was niet te doen om nu al- erom te gooien en af te reizen. Het bleef telkens ook ondui- ivanneer de uitspraak zou komen. Gisteravond werd ik een in tevoren gebeld door Mark, die erbij was. op alle tien punten vrijgesproken. Gerechtigheid, Yes! Ik jen mijn vent gezegd dat hij naar bed kon en ik ben gelijk de aan gaan passen, m-jackson.com heeft nu een mooie foto ichael op de frontpage, met de woorden Justice en Not Guil- hebben nu ook een aparte party-pagina, waarop de feesten n aangekondigd ter ere van de vrijspraak. We verwachten n paar feestjes, als iedereen terug is uit Amerika. Er waren ex Lik of tien Nederlanders bij de uitspraak." son nu voor eens en voor altijd van de beschuldigingen af? nklager, Tom Sneddon, wilde hem per se ergens op pakken is niet gelukt. Ik hoop echt dat het hiermee over is. Het eel lang geduurd maar nu is Michaels naam voor eens en tijd gezuiverd. Ik altijd voluit ge- ichael Jackson is Idig. Die jongen iets gedaan. Het is gek dat de jury dat erkent." zelf ook in de gezeten. Hoe ras het heel erg saai swas het heel erg -zat er bij toen ap_ lay Culkin moets n. Hij is nu natuur- Jer, maar hij heeft nog steeds dezelfde kop en gezichtsuit- ngen als in de film 'Home AloneHij is ook op Neverland maar hij heeft altijd gezegd dat hij geen slachtoffer is van 1 Jackson. Of hij dan misschien niet in zijn slaap was lastig n, vroeg de aanklager. Je had die kop moeten zien van Cul- ah right', zei hij. 'Alsof ik daar niet wakker van was gewor- nc tnnet van Aarsen archieffoto: Hieico Kuipers UIT DE ARCHIEVEN 1955, Woensdag 15 Juni /ROTTERDAM - Het getuigt van Leidens energie en aanpak, geen moment aarzelde om deel te nemen aan de grote indu- ïanifestatie: de Rotterdamse E 55. Daarin gestimuleerd door ïeentebestuur, dat unaniem een crediet van 28.000 gulden •Nfbaar stelde, laten thans achttien Leidse industrieën op deze ijke expositie zien tot welk een industrieel vermogen de Sleu- n staat is. De Leidse inzending is een waardige representant lens willen en kunnen. Als blikvanger is een achttal foto's van telstad gekozen, onder anderen de Academie, het Stadhuis, 'iht en een echt Leids tafereeltje: de Zaterdagse markt. IN ZAKEJN... Naam: Het Beleg van Oegstgeest ÏÏS» Belegde broodjes 1 en borrelhapjes voor tn de zaak I en op het bedrijf. Catering. Werknemers: 15 m^e"\Y°dUe wen en studenten in wisselende I Toekomstverwachtingen: Nog I meer traiteurachtige aanbiedtn ™n en kleine eetfesüjnen. Een Wolkers, een Kempenaertje of een Terwee? Originele namen voor overheerlijke broodjes die kunnen worden genuttigd bij Het Beleg van Oegstgeest. Het oude pakhuis van de voormalige delicatessenwinkel Zwa nenburg is verbouwd tot een prachtig hapjes- en broodjeshuis, dat past in de oude Oegstgeestse winkelstraat. Na Het Beleg van Leyden aan de Turf markt in Leiden is dit de tweede vesti ging van het ondernemersechtpaar Melissa (35) en Edward van Till (33). Ze zijn net twee weken geleden geopend en heel tevreden over de plaats en in richting van hun zaak. En wat nog be langrijker is voor de toekomst: de Oegstgeester cliëntèle houdt nu al van de 'home-made' tonijnsalade. Tegen negen uur in de morgen staat Edward van Till zijn goed geoutil leerde keuken in te richten. De grote hammen worden gesneden, de ge braden rosbief ligt klaar en de filet americain wordt elke dag door een speciale slager vers aangeleverd. De gezouten klont roomboter staat in de aanslag. Bakken gevuld met aller lei salades, sauzen en chutney's wor den handig neergezet. Alles is vers, 1980, maandag 16 juni In de Leidse Hout was gisteren een prachtig theaterstuk te leelgroep Gajes zorgde met aanstekelijk spel en leuke liedjes plezier en gelach in het openluchttheater van het park. hief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer sS td g" -V- HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van j|(( lagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan Pvnn hpt TplHvh rtnphlarl. Rnncpvpll^lrnal ft? tp T piHpn. II Icriicrt Af c evan het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON >:G tze (die: T Klein en H.de Wit Scl uil: directie hdcut@hdc.nl Jredactie: Jan Geert Majoor, ist< Adnaan Brandenburg I mail: redactie ld@hdc.nl aai rooR oai aat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 fo Ktbus 54,2300 AB Leiden, joj ''jden van de receptie zijn: ten met donderdag 6.30 uur in 30 -12.30 uur an< ;lf 071-5356415 tvo «071-5356325 „tien: overlijden, geboorte, jubilea z milieberichten. desgewenst met beelding. via www hdcmedia.nl of imilieberichten@nhd hdcnl. [Jol t'fnail: fax 072-5196696, tel. 072- aackvERKoop In m b.t.: j-j y "813661 Kd: 023-5150 543 5'6gi 3677 ilhandel: 071-5 356 300 d S aus kunnen contact opnemen elf! 3636 ïerct Uit jratis) 3 VI 5196800 en. teN aling (acceptgiro) Leidsch Dagblad alleen aut. ine) P'l €216,90 zk ons een machtiging verstrekken latisch afschrijven van het sgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072-5196800. ma t/m vr 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t a v afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Het oude pakhuis van de voormalige delicatessenwinkel Zwanenburg is verbouwd tot een prachtig hapjes- en broodjes- huis. Foto: Henk Bouwman de verschillende soorten hoogwaar dige broodjes -bruin met pitjes, ech te vloerkadetjes en knapperige pisto letjes - geuren in de manden. De kleurige koffiekopjes staan in het ge lid bij de koffiemachine. De dag kan beginnen. „Omdat we dit pand helemaal nieuw konden opzetten, hebben we echt naar degelijke en mooie spullen ge keken." Hij loopt een grote vrieskast binnen en aait de oven. De oude op slagplaats heeft een ware metamor fose ondergaan. De ruimte is niet al leen strak en helder geworden, maar ook voorzien van passende monu mentale deuren en ramen. Tussen de zwangerschap en bevalling door van haar derde kind heeft Melissa zich met het interieur bemoeid. Ge timmerde houten banken tegen de muren met een rood bekleed zitge deelte zorgen voor de sfeer, evenals de toog waarachter het keukenge deelte zit. De overal doorgevoerde combinatie wit met een doffe lever kleur geeft de ruimte een sjieke uit straling. De witte buffetkasten rond om zijn gevuld met olijfoliën en an dere lekkernijen. Na hun opleiding aan de hotel school in Heerlen besloot het echt paar van Till twaalf jaar geleden een broodjeszaak te beginnen in Leiden. „We wilden kijken of we dat aankon den. En dat is gelukt," zegt Melissa, die wat later begint, omdat ze eerst haar dochter (3) en twee zonen (5 jaar en 2,5 maand) naar het kinder dagverblijf en school heeft gebracht. „De zaak in Leiden is een begrip ge worden", zegt ze terwijl de cappuc cino wordt klaargemaakt. Per dag, zo schat ze, verdwijnen er toch wel zcrri KLANKBORD vier- tot vijfhonderd broodjes in hongerige magen van hun klanten. Naast lunches hebben de Van Tills ook een traditie op het gebied van bedrijfscatering opgebouwd. Tegen half elf stromen de vaste aanvragen per fax en e-mail binnen. Bedrijfslei der Annet van de Poel doet het schort aan en stroopt de mouwen op. „Het aantal van 400 is een ge middelde hoor. Als we worden ge vraagd te leveren voor een groot congres maak je gauw 1000 tot 1500 broodjes. Dan beginnen we echt te smeren als het nog nacht is. want al les moet vers zijn. Normaal ligt de drukste tijd in de zaak tussen elf en drie uur. Dan is het echt aanpoten." Het eerste broodje waarmee ze goed scoorden was de Club Roll. „Nog steeds verrukkelijk", vindt Edward. Een flitsend broodje met kip, uitge bakken bacon, sla, tomaat, kom kommer en mosterdsaus. Voor de meester geroutineerd de snede in de broodjes maakt, knijpt hij even in het bovenkantje. „Een broodje moet vers knapperig, maar ook stevig zijn. Zo voel ik dat." Ook Melissa let als geen ander op kwaliteit. „Deze ham moet sappig zijn en deze droog. Dat moet gewoon Hoppen." Het Beleg in Oegstgeest telt 32 zit plaatsen. „Het is een prachtige ruimte die veel mogelijkheden biedt", zegt de vrouw des huizes. Ze denken in de toekomst aan het orga niseren van gezellige borrels of kleinschalige feestjes in hun zaak. „Nu al maken we voor bedrijven hapjes voor bij een borrel. Eind deze maand beginnen we ook met het maken van eenvoudige gerechten voor in de avond. Ja, noem het maar traiteur. We denken aan allerlei lek kere warme maaltijden en eenvoudi ge salades en groentegerechten. We zijn druk bezig met de voorberei ding. Met de inrichting van de keu ken hebben we hier natuurlijk reke ning mee gehouden. Deze vitrine komt dan helemaal vol te staan met heerlijkheden." Hoewel het echtpaar Van Till een derde zaak ooit niet uitsluit, denken beiden voorlopig de handen vol te hebben aan Leiden en Oegstgeest. „We zijn natuurlijk geen nieuwelin gen in het vak. We weten wat sa menwerken is, we weten wat we aan ons personeel hebben en we weten dat ons concept, ik zou bijna zeggen recept, deugt. Melissa wil de laatste woorden van Edward nog wat kracht bijzetten en komt met de kaart aan zetten. „Iedereen klaagt over de ho ge prijzen in de horeca. Soms klopt dat. Wij hebben geprobeerd bewust te prijzen. Op de specialiteiten luis terend naar de klinkende namen Opi en De liefde na, komt geen broodje boven de drie euro uit. Het goed koopste broodje met hagelslag zit op 1 euro 45. Ik denk dat we daarmee ook goed zitten." 12.30 uur. Het huis zit goed vol. Er worden geanimeerde gesprekken ge voerd in de huiskamer. In de keuken wordt niet meer gepraat. Drie koffie, een Notenbalk en een Terweetje. De fax geeft nog een bestelling door. Het komt er nu op aan. Saskia Stoelinga Als het aan de lezers van het Leidsch Dagblad ligt heeft Peter Römer uit Lim burg, de eerste Nederlan der die een sigarettenfir- ma voor de rechter daagt omdat hij ernstig ziek is geworden van roken, geen schijn van kans. De stelling 'Wie zijn gezond heid schaadt met roken is daar zelf verantwoordelijk voor' wordt door niet minder dan 94 procent van de bezoekers van ww- w.leidschdagblad.nl on derschreven. Een selectie uit de reacties. M.CJ. Bosch, Leider dorp: „Je moet toch wel een goede smak naast de rails gemaakt hebben om schadevergoeding te vra gen omdat je kanker hebt gekregen van het roken; en dan nog wel twee pak jes per dag. Hoe haal je het in je hoofd? In de ja ren zestig zijn we al ein deloos gewaarschuwd met tv-beelden, voorzien van begeleidend com mentaar. Overigens weet de jeugd het ook, maar ze paffen maar door. Wie zo bezig wil zijn moet dat zelf weten, maar schuif de verantwoordelijkheid niet Elf op anderen, dat is zo kinderachtig. Als je te veel vet eet kun je een in farct krijgen, moeten ze daar op alle chocolade, friet, chips en dergelijke voor waarschuwen? Doe een beetje normaal!" H. Ouwersloot, Katwijk: „Volkomen eens. Onbe grijpelijk dat iemand pro beert de verantwoording van zijn eigen daden op een ander af te schui ven." E. Notenboom, Leiden: „Wanneer de overheid toelaat dat iets dat zó verslavend en schadelijk is, overal te koop is en niet gewoon verboden wordt, omdat het meer geld oplevert dan het kost (dode oude mensen zijn veel goedkoper dan levenden), mag je de mensen daar niet zelf aansprakelijk voor hou den. Een aantal jaren te rug waren er zeer gerich te campagnes om kinde ren van het roken af te houden. Die bleken te werken. Maar waar zijn ze nu? Te duur? Of zijn ze bang voor te weinig ro kers en dus te weinig in komsten?" Rosalie Marijnen, Lei den: „Als men na zoveel jaren van waarschuwen nooit actie heeft onder nomen om te stoppen met roken - ook al is het moeilijk - ben je toch echt zelf verantwoorde lijk voor de schade. Als iedereen zou stoppen zouden er ook geen siga retten meer gemaakt worden." A, van Tol, Wetering- brug: „Eigen schuld, dik ke bult." G. van Hooff, Overveen: „De stelling is niet juist. Er zijn twee situaties die leiden tot schade voor de gezondheid: zelf roken en meeroken. De stelling had moeten luiden: 'Wie zijn gezondheid schaadt door zelf te roken, is daar verantwoordelijk voor'. En de tweede stelling luidt: 'Wie rookt is ver antwoordelijk voor an dermans schade aan de gezondheid als gevolg van het meeroken." D. Helmus, Voorhout: „Dat rokers roken vind ik al heel vervelend, vooral in mijn directe omge ving. Maar dat ik er ook Wie zijn gezondheid schaadt met roken is daar zelf verant woordelijk voor. indirect aan meebetaal, wanneer er zich gezond heidsproblemen voor doen, vind ik eigenlijk niet meer van deze tijd. Iedereen weet dat roken erg slecht is voor je ge zondheid en is dus zelf verantwoordelijk. Marianne Metscher, Lei den: „Dat is toch al heel lang bekend." Ger Smit, Leiden: „Té- genwoordig is de voor lichting van dien aard dat je zelf weet waar je aan begint. Maar de mensen die vroeger rookten, wis ten dit niet, dus deze mensen zijn toen willens en wetens door de fabri kanten van rookwaren aan de risico's blootge steld." Wil Reijerse, Leider dorp: „Het lijkt me erg simpel gedacht om na ja renlang meer dan één pakje sigaretten per dag roken te veronderstellen dat het niet schadelijk kan zijn. Binnenkort komt er een aanklacht te gen snackbars: nooit ge weten dat teveel etc.... Hopelijk gaat de rechter niet mee in deze onzinni ge eis en krijgen we hier geen Amerikaanse toe standen." E. Knuijt, Noordwijk: „Ik ben het daar volledig mee eens. Ook zijn ro kers verantwoordelijk voor schadelijke gevol gen bij niet-rokers." Mevrouw Schild, Leiden: „Honderd procent mee eens. Het is al sinds de zestiger jaren bekend dat roken slecht is. Dokter Meinsma is toen net niet gelyncht omdat hij de strijd aanging met de ge vestigde orde en menin gen van fabrikanten. Ik vind het heel erg als mensen ziek zijn gewor den van het roken, maar geef daar niet een ander de schuld van. Je had het kunnen weten, maar ja, als de verslaving zo groot is. O ja, ik heb zelf ook pittig gerookt vanaf mijn 18de jaar tot in 1965. Toen werd de bevolking wakker geschud en ik ook. Kom bij mij niet aan met 'ik kan het niet la ten'. Hup, rug recht en doorzetten. Of verder niet mauwen als je ziek wordt." Koos Henzen, Leiden: „Belachelijk om de ta baksindustrie aan te kla gen, zoals de heer Römer doet. Dit overigens pas na twintig jaar! Iedereen weet dat roken heel erg slecht is. Volgens mij zijn door die twee pakjes si garetten per dag niet al leen zijn longen aange tast maar ook zijn her sens. Anders doe je zoiets toch niet?" Theo Straathof, Oude Wetering: .Absoluut te recht dat de tabaksfabri kanten aangepakt wor den. Ik vind de demoti vatie van de Nederlandse ex-roker echter niet te recht. Met de vermelding dat hij 25 jaar geleden is gestopt met roken, 2 jaar na de eerste vermelding op de verpakking stond, vind ik dat hij nog steeds zijn kop in het zand steekt. Vóór deze vermel dingen was al zeker 10 tot 15 jaar bekend dat ro ken slecht was voor je ge zondheid. De weerzin van de tabaksfabrikanten tegen de waarschuwing op de verpakking is toen uitgebreid aan de orde geweest. Dus, wel aan pakken maar niet achter af zeuren." Vut, pre-vut, functioneel leeftijdsontslag. Toen de bomen nog tot in de he mel groeiden, kon het al lemaal nog. Maar de ver grijzing en de huidige eco nomische toestand van het land staan het niet meer toe. Waar of niet waar? De nieuwe stelling luidt: ledereen moet doorwerken tot zijn 6$ste. Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden. Koos Smit (55) uit Noordwijk, ma rine-officier b.d./ burgerambtenaar bij Defensie: „Ik ben het hier hele maal mee eens. Ik heb zelf ook ge rookt. Zware shag natuurlijk bij de marine! Ik ben 33 jaar geleden ge stopt. Volgens mij wist iedereen ook toen al dat roken niet bepaald ge zond was, maar wel lekker. Ik vind het van die meneer wel vreemd dat hij opeens na jaren een proces aan spant tegen de tabaksindustrie en al zijn lichamelijke ongemakken wijt aan het roken. Er zijn mensen die blijven roken en er geen ongemak ken van krijgen. Volgens mij is het gewoon een centenkwestie. De rech terlijke macht heeft het al druk ge noeg en zou hier, ondanks alle rechten die we hebben, geen tijd voor vrij moeten maken." Renée Simons (36) uit Leiden, mar- ketingmedewerkster Universiteit Leiden: „Zelfs als roker ben ik het ermee eens dat iemand die rookt, zélf blijkbaar kiest voor een grote kans op een ziekte. Met een beetje gezond verstand kun je ook beden ken dat roken slecht is voor de ge zondheid, ook toen er nog geen gro te enge spreuken op pakjes stonden. Maar geldt hetzelfde niet voor een zak chips, frikandellen en kroketten, glaasje wijn, het winkelen in de Breestraat (uitlaatgassen van bussen zijn ook ongezond), het zitten in een overvolle coupé in de trein met alle kans op besmettingen van ziektes van dien? Sporten is ook niet altijd even gezond; veel ziek temeldingen ko men door bles sures opgelopen tijdens sporten, Ons leven is op vele pun ten onge zond." Cees van Duijn (43) uit Warmond, vastgoedmanager: „Toen ik als jon getje van 7 jaar te horen kreeg van mijn ouders dat roken ongezond was en mij dit ook werd verboden, heb ik me daar gelukkig aan gehou den. Dit is 36 jaar geleden. Toen was dus al bekend dat roken schadelijk was. Zo'n schadeclaim zie ik meer als een schreeuw om aandacht en zegt iets over de psychische toestand van deze man. Hoeveel mensen zijn er inmiddels niet gestorven aan longkanker? Min of meer hebben deze mensen - indien ze na hun 40ste nog roken - een bewuste keuze gemaakt voor een grote kans op longkanker. Ei genlijk zouden longkanken- patiëntende ^.7 medische kosten zelf HÉ moeten beta len. Nu draait de gemeen schap er Jade Krul (22) uit Lisse, eigenaresse chocolaterie/lunchroom: „Het is. een bewuste keuze om te gaan ro ken, net als drugs gebruiken, drin ken, bergbeklimmen en skieën. Deze voorbeelden zijn allemaal risicover- grotend. Je kunt ernstig ziek worden of je kunt in een levensbedreigende situatie komen. Iedereen is verant woordelijk voor haar of zijn keuzes in het leven en kan daar géén ander aansprakelijk voor stellen. Ik vind dat iemand redelijkerwijs kon bere deneren dat roken slecht voor de ge zondheid was, afgelopen jaren staat het zelfs 'levensgroot' vermeld op elk pakje sigaretten. Het zou toch ook wel een beetje bizar wor- den als er bij het reisbureau reclame zou wor den gemaakt voor een skiva kantie met de vermelding: mogelijk do delijk!" Joost Bleijiè (27) uit Leiden, stu dent geschiedenis voorzitter CDJA Leiden: „Natuurlijk zijn rokers zelf verantwoordelijk voor hun gezond heid. Daarom begrijp ik de claim van de gedupeerde ook niet helemaal. Het argument 'ik wist van niets' gaat er bij mij niet in. Ieder weldenkend mens weet dat het inademen van rook niet bijster goed is voor de ge zondheid, ook als het niet «p het pakje vermeld staat. Als deze man gelijk krijgt is het hek van de dam. McDonald's, ChuppaChups en Cro- ky kunnen hun borst natmaken. De Mac waarschuwt mij immers niet voor de vele calorieën in een Big Mac en de lolliefabrikant meldt niets over het feit dat suiker slecht is voor mijn tanden."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17