Snelbussen van Leiden naar de kus LEIDEN REGIO 'Eerst dromen, dan geloven, dan doen' Wacht Leiden nog voor de taptoe een dubbele kater? Rijnsburg gaat hondenbezitters gratis opvoeden Twee jaar cel geëist voor kweken van hennep abn amr0 hart :;ecsei r/% voorde e»| Leiden ijpmemuse zaak Christelijk alternatief voor tram Samenwerking tussen Oriëntatiejaar en ROC Mogelijk trampolines het Noordwijkse stran woensdag 15 juni 2005 den haag/leiden - Een 45-jarige Leidenaar wilde bij de Haagse rechtbank best toegeven dat hij twee profes sionele hennepkwekerijen had opgezet in zijn woon plaats. Hij ontkende echter met klem dat hij weet had gehad van een wietkwekerij aan de 's-Gravendamseweg in Voorhout. Die hennep plantjes zou iemand achter zijn rug om in zijn loods hebben neergezet. Het open baar ministerie (OM) eiste toch een celstraf van twee jaar waarvan een half jaar voorwaardelijk voor het hou den van alledrie de kwekerij en. De loods in Voorhout zou de Leidenaar hebben gehuurd om zijn steigermateriaal op te slaan. De bovenste verdie ping had hij volgens eigen zeggen onderverhuurd aan een kennis die er zijn boten wilde opknappen. Wie de 'kennis' was, wilde de ver dachte niet zeggen. Pas toen bij een inval in juni vorig jaar alle deuren werden gefor ceerd zou de Leidenaar heb ben gemerkt dat de etage vol plantjes stond. De verdachte had wel twee wietkwekerijen opgericht aan de Amphoraweg en de Harteveltweg in Leiden. In totaal trof de politie zo'n vijf duizend planten aan in de drie professioneel opgerichte bedrijven. Het bouwbedrijf van de Leidenaar liep niet meer zo goed. Toen een klant na een ruzie weigerde te betalen, had de eenmans zaak van de verdachte met een schuld van tienduizend euro te kampen. Daarom was hij zich met de illegale kweek van hennep gaan be zighouden. Het OM verdacht hem er in eerste instantie ook van dat hij lid was van een criminele organisatie, maar kon het bewijs daarvoor niet rond krijgen. Aanklaagster M. Mos was er van overtuigd dat de man de kwekerijen in Leiden had opgezet met andere mannen, maar dat ontkende de verdachte. De raadsman van de verdachte J. Landman was het met de officier van justitie eens dat softdrugs gevaarlijk kunnen zijn. Toch wilde hij benadrukken dat het Nederlandse beleid nog al vreemd is. „In feite is er sprake van uitlokking door justitie. Mensen als mijn cli ënt worden gestimuleerd om illegale kwekerijen op te star ten omdat de verkoop wordt gedoogd en de coffeeshops zeer goed lopen", zei hij. De rechtbank doet uitspraak over twee weken. rijnsburg - de gemeente Rijnsburg biedt een gratis cursus aan voor hon denbezitters. De opvoeding van de hond staat daarbij centraal. Je kunt 'handighe den leren' tijdens het uitlaten. En je komt te weten dat er hondenvoer is dat zorgt voor minder uitwerpselen. Is dit geen verkapte manier om de over last van hondenpoep tegen te gaan? „Ja zeker", zegt woordvoerster Willy-Janne Heemskerk van de gemeente Rijnsburg. „Net als in andere gemeenten is dat ook bij ons een groot probleem. Dan pro beer je te zoeken naar oplossingen." Het idee is uniek voor de omgeving. Een speciale projectgroep, die in de wijken problemen als zwerfvotil en hondenpoep aanpakt, kwam met het plan om de hondenbezitters 'op te voeden'. Er komt een informatieavond, waarop de hon denbezitters zelf met oplossingen voor het probleem hondenpoep kunnen ko men. En als het idee aardig is, dan krij gen ze een beloning, in de vorm van een bon, die kan worden verzilverd bij een dierenspeciaalzaak. Het beste idee wordt beloond met een prijs. Na de in formatieavond volgen nog een of twee praktijktrainingen. Hoewel er steeds meer gebruik wordt gemaakt van de DegoDogs (de laatste ja ren een stijging van 250 naar 900 kilo per week) regent het nog steeds klachten over hondenpoep bij de gemeente Rijnsburg. Het is met stip de ergernis nummer een onder de burgers. Gamingworks wint LEF 2005 door Marnix Heijboer leiden - Gamingworks uit Bode graven heeft gisteravond LEF 2005 gewonnen. Tijdens de fi nale van de wedstrijd voor star tende ondernemingen uit de regio Rijnland werden de drie andere finalisten verslagen. In de Leidse Schouwburg werd het bedrijf niet alleen door de jury, maar ook door het publiek tot winnaar uitgeroepen. Gamingworks houdt zich bezig met het ontwikkeleri van spelsi mulaties. Bedrijven die organi satietrainingen geven, kunnen een licentie kopen die ze het recht geeft om de spelsimula ties te gebruiken. Het grootste succes tot nu toe was het Apol lo 13 spel, waarbij deelnemers virtueel in de 'control room' van NASA zitten en de Apollo 13 missie tot een goed einde moeten brengen. Eigenaar Paul Wilkinson was erg tevreden met de eerste' plaats. „We hadden er wel op gehoopt hier te winnen. We dachten een goede kans te ma ken, want ons bedrijf is erg suc cesvol." Dat beeld probeerden alle vier de finalisten natuurlijk over te brengen, maar het we reldwijde succes van Gaming works viel niet makkelijk te overtreffen. In veertig landen over de hele wereld worden hun spellen gespeeld. En dat terwijl het bedrijf pas sinds april 2003 bestaat. „We liepen al een tijdje met dit idee rond. Toen we het gingen doen was er meteen interesse. 'Learning by doing' is heel effectief', ver klaart Wilkinson het succes. Stichting LEF had flink uitge pakt om het avondvullend pro gramma een mooie mix van ontspanning en wedstrijd te la ten zijn. Na een kopje koffie werd het publiek getrakteerd op een kort optreden van theater groep Zenga. Daarna gaf pre- Paul Wilkinson (links) en Jan Schilt van Gamingworks vieren hun overwinning. Het bedrijf uit Bodegraven werd gisteravond uitgeroepen tot beste startende onderneming. Foto: Mark Lamers sentator Ramses Braakman de vier finalisten de kans om zich zelf voor te stellen aan het pu bliek in de goedgevulde schouwburg. De vier ondernemers probeer den zich van hun beste kant te laten zien. Daarbij werd geen middel geschuwd. Cadeaubon nen voor make-up onder drie stoelenflessen champagne voor vier mensen die bijpassen de kaartjes hadden ontvangen bij binnenkomst en zelfs een huwelijksaanzoek werden inge zet om de harten van het pu bliek te veroveren. Blijkbaar deed Gamingworks dat het bes te. De publieksprijs, uitgereikt op basis van het aantal decibel len dat het publiek produceer de om zijn waardering te tonen, werd overtuigend gewonnen. Opvallend genoeg werd Health Enjoyment en Challenge Center maar nipt verslagen. Deze on derneming was de vreemde eend in de bijt in de finale, om dat het bedrijf deels op non- profitbasis werkt. Ondernemer Sjaak Lindenberg gaat een 'bo- tel' in Aruba bouwen dat het gehandicapten mogelijk moet maken te duiken. Ook wordt het een revalidatiecentrum. Daarmee deed de inwoner van Noordwijkerhout het duidelijk goed bij het publiek. In de pauze konden de aanwe zige ondernemers gebruikma ken van de netwerkmogelijkhe den die een evenement als LEF biedt. In het avondzonnetje op de Oude Vest werd dat dan ook uitgebreid gedaan. Maar het (advertentie) Kamsteeg auto lease Leidschig£ Dagblad Arenthals Grant Thornton S accountants cn adviseurs (g deCLERCQ Zouden het de betoverende klanken van het carillon zijn? Feit is dat sommige Leidenaars zelf beginnen te klinken als klokken. Wethouder Van der Sande heeft Leiden opgegeven voor de competitie 'schoonste stad van Nederland'. Dus blijft centrummanager Robert Strijk niet achter. Deze week ging de aanmelding voor de wedstrijd 'beste binnenstad van Neder land' op de bus. Of 'we' het worden? Veel Leidenaars zullen er een hard hoofd in hebben, zoals er ook volop twijfel is over de vraag of de stad met zijn ambitie om de 'schoonste' te zijn niet vooral een modder figuur slaat. Robert Strijk vindt meedoen belangrijker dan winnen. „Leidse winkeliers willen weten waar zij staan in de nationale concurrentie zegt hij. „Laat er maar een lijstje uitkomen! Leiden moet niet bang zijn om in zo'n competitie op zijn bek te gaan." Persoonlijk gelooft hij dat Leiden een plek krijgt bij de beste vijf. Wie dus na 30 juni mannen en vrouwen met priemende oog jes door de Leidse binnenstad ziet dwalen, weet wie dat zijn: juryleden van het Platform De tailhandel. Zij beoordelen Lei den allereerst op zijn 'mix aan functies'. Er moet een gevari eerd aanbod zijn van winkels, horeca en cultuur. Speciaal let de jury op leegstand van win kels en horecapanden. De stad moet ook een 'aantrekkelijk verblijfsklimaat' hebben. Er moet veel winkelend publiek De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 -124 zijn en het centrum moet leuke evenementen en manifestaties hebben. Bonuspunten zijn te vergeven als bezoekers de stad desgevraagd sfeervol en gezel lig noemen. Straten en pleinen moeten er verzorgd uitzien. De stad moet veiligheid uitstralen. Tot slot - en dat is altijd een puntje in Leiden - de binnen stad moet goed bereikbaar zijn. De jury kijkt naar goede par keer- en stallingsmogelijkhe den, toeleveranciers moeten de winkels kunnen bevoorraden. Tipje voor Strijk: stuur de jury naar het Stadsparkeerplan. Een hoge eindscore is volgens Robert Strijk goed voor het imago van Leiden in het land. Dagblad de Telegraaf bombar deerde Haarlem in 1996 tot 'beste winkelstad van Neder land'. Volgens Strijk waren de criteria 'zo zacht als boter', vooral omdat er geen onderling vergelijkingsmateriaal was. Maar de effecten waren ernaar. „Haarlem heeft er jaren profijt van getrokken." In een andere officieuze competitie kwam Maastricht als 'beste binnen stad' uit de bus. Sinds het Plat form Detailhandel zich ermee bemoeit, zijn er hardere crite ria gekomen. In 2003, toen de competitie het eerst werd ge houden, kwam Den Bosch als beste winkelstad uit de bus. Sneek kreeg een 'eervolle ver melding'. De eerste helft van september komt alles bij elkaar. Op zon dag 4 september maakt de Stichting Nederland Schoon bekend of Leiden de schoonste stad van Nederland is gewor den. Op donderdag 15 septem ber volgt de uitslag voor de 'beste binnenstad'. Als we twee keer winnen, is dat een mooie opmaat voor 3 oktober. Maar stel dat we twee keer verliezen. Dan hebben we - en dat is heel vreemd voor Leidenaars - al een dubbele kater terwijl de taptoe nog moet beginnen. Wilfred Simons door Silvan Schoonhoven leiden - Géén lightrail tussen Leiden en Katwijk. Wel een snel le busverbinding naar de kust. Dat plan schuiven de SGP en de Christenunie van Zuid-Holland vandaag naar voren als alterna tief voor de Rijn Gouwe Lijn (RGL). De christelijke partijen in de provincie maken zich zorgen over de kosten van de RGL en de inpassing van het spoor door de Leidse binnenstad. Ze willen daarom dat de plannen voor de RGL voorlopig worden opgeschort. Het alternatieve plan, dat ze vandaag inbrengen tijdens de statencommissiever gadering, is de helft goedkoper en levert volgens hen een snel lere verbinding op met de kust. De snelbus is bovendien op veel kortere termijn te realise ren dan een lightrail. Boven dien hoeft het bussennet rond Leiden niet op de schop. „Alle wijken en de omliggende plaat sen houden hun rechtstre verbinding met het centrui het centraal station", schi de statenfracties. Het bussen door de Breestraat omlaag van veertig naar t per uur. In het huidige plan rijd sneltram over bestaand s tussen Gouda, Alphen en tion Lammenschans, splitst het spoor zich en rij tram door de binnenstad de westkant van de stad e de lijn bij het transferium doortrekken van de lijn rid Katwijk en Noordwijk is niet zeker. De SGP en Chri Unie maken zich er zorgen of het doorgaat. Bovendien wachten ze dat de kosten het project de pan uit r „240 miljoen, 251 miljoen miljoen, zelfs 291 miljoen genoemd", schrijven de ties. De kans bestaat dat wijk, Noordwijk en de pro\ de kosten van het westelij) cédeel niet kunnen dragen zen de christelijke partijen. Het voorstel punt voor punt belangrijkste van de avond had plaats na de pauze. Nadat za kenvrouw van het jaar 2004 en bekende Leidenaar Mariëtte Barnhoorn met haar ondervra ging van de kandidaten de la chers op haar hand had gekre gen, trad Zenga nogmaals op terwijl de jury tot een beslissing moest komen. Bamhoorn ver klaarde de keuze van de jury door te wijzen op het lef dat Gamingworks getoond had. De andere eigenaar van Gaming works, Jan Schilt, had al tijdens zijn presentatie aangegeven waarom het bedrijf zo succes vol is. „Je moet eerst dromen, dan geloven dat het mogelijk is. Als het mogelijk is moet je het ook doen en als je bezig bent moet je doorgaan. Wij zijn be zig onze droom te verwezenlij ken." De 5000 euro die ze ge wonnen hebben, steken ze niet in het bedrijf. „Dat delen we tussen ons tweeën en onze offi cemanager en daar gaan we lekker van genieten", zegt Schilt zonder aarzelen. De Rijn Gouwe Lijn gaat rij den tussen Gouda, Alphen en Leiden-Centraal. Niet als ligh trail, maar als lighttraiji (een metro-achtige trein die ook gaat rijden tussen Rotterdam en Haarlem). Het enkelspoor tussen Zoe- terwoude en Leiden Centraal wordt verdubbeld, zodat de treinverbinding Leiden-U- trecht verbetert. Er komt een spoorbrug over de Haagweg. De Breestraat en de Steei straat hoeven niet te wordt omgebouwd, fietsers kuno blijven. Busbanen langs de N206 richting Katwijk moeten et snelbus Zoetermeer-Leide -Rijnsburg-Noordwijk mo lijk maken. Die buslijn sluit aan op e£ transferium langs de A4, tt hoogte van de Europaweg. i 'Probleemjongeren beter helpen' leiden - De Stichting Oriënta tiejaar, het ROC Leiden en het ID College gaan samenwerken om 'moeilijke' jongeren aart het werk of naar school te krij gen. Daartoe wordt op 27 juni een overeenkomst gesloten. Het Oriëntatiejaar, werkzaam vanuit De Bakkerij aan de Ou de Rijn in Leiden, helpt jaar lijks ongeveer zestig jongeren van 16 tot 27 jaar op weg. Het bestaat twintig jaar. Volgens Henk Kreulen, be stuurslid van de stichting, is het voordeel van een intensie vere samenwerking dat de in stellingen gebruik kunnen ma ken van eikaars kennis en erva ring. Samenwerking kan ook op het gebied van inkoop en automatisering. Een ander voordeel is volgens Kreulen dat de betrokkenen elkaar gemak kelijker kunnen bereiken. De jongeren die bij het Oriën tatiejaar terechtkomen hebben een uitkering. Zij worden niet alleen geholpen bij het zoeken naar scholing of werk, maar ook bij het aanleren van socia le vaardigheden en bij prakti sche zaken zoals op tijd op staan. „Zij kunnen of willen niet meer naar school en moe ten gemotiveerd worden, aan I zichzelf werken, ontde waar hun interesse ligt. Ale' lukt dan gaan ze meestal 5 lopen en een dag in de 1 naar school. Maar wij n r' nog een goede doorstro»0' naar de scholen", vertelt 1 len. Bij het Oriëntatiejaar vu vier mensen. De stichting geld van Leiden en gemei uit de regio en de Duii Bollenstreek. Zij beschot de stichting als een reïnt tiebedrijf en rekenen ha op de resultaten: een plf een bedrijf of op school v de jongere. De jongerei gen een intakegesprek v< zij worden toegelaten bi Oriëntatiejaar. Volgens bestuurslid Kreu de vraag naar hulp de al pen- jaren vrij constant kampen jongeren met gi u problemen, vooral psyc i£ van aard. Dat verklaart Kr uit de 'complexiteit van b zinsleven en de ondoora ni lijkheid van de maatschap1 „Over adhd hoorde je t\ jaar geleden nog niets, t v en nu behoorlijk wat jone door vastlopen. En we fcEr meer allochtone jongeren identiteitsproblemen ai pi noordwijk - Zestien trampoli nes op het Noordwijkse strand, speciaal voor (jongere) kinde ren. Ondernemer E. Caspers hoopt voor het plaatsen en ex ploiteren van deze speeltoestel len een vergunning van de ge meente te krijgen. De Noord wijkse politiek juicht het plan voorzichtig toe. Voorgaande jaren organiseerde Caspers met succes attracties op het strand, zoals de bana- nenboot en bungeejumpen. In een commissievergadering hield hij een vurig pleidooi voor de trampolines, die hij naast de Noordwijkse red dingsbrigade wil neerzetten. Caspers: „Het is hartstikke leuk, er is ruimte zat en er is al zo weinig voor jongere kinde ren. Er is ook geen enkele hin der. Als je op de boulevard loopt, zie je het niet. Als je op het strand loopt, zie je h G niet of nauwelijks, behalv deren die op en neer gaar ,p De Noordwijkse politiek r het idee eerst door het c van B en W wordt beoo en vervolgens eventuei voorstel aan de gemeen wordt gepresenteerd. De missieleden Versteege enigd Noordwijk) en De 1 (CDA) wilden in de comn vergadering onlangs hui ning over het plan nog ni ven. De overige commit den zeiden positief tegi het initiatief te staan. veel beter dan dat de kin zitten te chagrijnen CU-commissielid Kuiper. Verantwoordelijk weth Van Duin beloofde het snel te beoordelen en v< zomer met een raadsvooi komen. dit

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14