Leiden krijgt twee extra plantsoenen Mensen zaten te huilen in 't Spoortje Zelfs het betonijzer zie je zitten, het is helemaal verrot Belasting kampeerders Stochemhoeve omlaag REGIO 'Beweeg lunch' smaakt naar meer Lees nu l Leidsch Dagblad JQISp in de ochtend en r ontvang de eerste ;A f J jjjf 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Naam M OV Adres: Postcode Plaats Ttelefoonnr: (i.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum e-mail adres Bank-/girorekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis! E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 90f Na Leyden nu >k Het Beleg in Oegstgeest Snelbussen in Leiden lar de kust raakt fietsster ^reestraat Een 37-jarige Leidse er is gisterochtend rond uur aangereden door een I de Breestraat. De vrouw in de richting van de Ko- straat op het moment dat lar tegemoetkomende tweek voor een gepar- vrachtwagen. De bus de fietsster, die met ver- ngen aan knie en elle- ïaar het ziekenhuis werd cht. Getuigen waarschuw- chauffeur dat hij ie- had aangereden. lamelgebouw agle' verrijst i- De bouw van het Life e Center 'Beagle' aan de Darwinweg is begonnen, agse projectontwikkelaar ran Spronsen heeft een Dntract gesloten met bio- :drijven Pharming en Mi- Daarmee is het ge- dat pal naast museum ilis komt, voor 70 procent .Voor nog eens 700 vier- neter laboratoriumruim- in Spronsen bijna rond m huurder. Alleen de irruimte op de begane staat nog leeg. WD-wet- rGeertsema (economi- iken) slaat op woensdag de eerste 'officiële' paal. ïli 2006 moet het gebouw geleverd. lijkschouwers in Leiden De gemeente Leiden es mannen voorgedra- ar benoeming tot ge- ïlijk lijkschouwer. Elke ite is op grond van de de lijkbezorging name- ilicht een aantal van de- sen in dienst te hebben ien. Lijkschouwers moe- last van het ministerie ititie doodsoorzaken a onderzoeken. De zes functionarissen zijn allemaal tussen de 30 en oud. Lenferink: „Het jonge artsen die net leiding hebben afge- leiden - De toeristenbelasting voor de enige camping die Lei den rijk is, de Stochemhoeve in Cronesteijn, gaat fors omlaag. Dat hebben burgemeester en wethouders besloten. Kam peerders in Leiden betalen voortaan - naast het ovemach- tingsgeld voor de camping - 1,50 euro per persoon per dag. In 2004 verdubbelde de ge meente de toeristenbelasting naar 3,80 per persoon per nacht •ter financiering van het Rem- brandtjaar. Voor de Stochem hoeve betekende die maatregel dat de toeristenbelasting meer bedroeg dan het stageld. On danks de correctie blijft Leiden een dure gemeente voor toeris ten. In Noordwijk bijvoorbeeld bedraagt de toeristenbelasting 1,30 euro per persoon per nacht. In Haarlem betaalt een toerist 75 cent en in Delft zelfs maar 55 cent. LEIDEN leiden - Achttien bewoners van Leiden-Noord deden gis teren mee aan de 'beweeg lunch'. Eerst 'sportief wande len', daarna gezond eten in de tent die bij buurthuis 't Spoortje is opgezet voor de activiteiten tijdens het multi culturele Tamtamfestival. De activiteit was georgani seerd door de GGD, die ouders en kinderen wil wijzen op het belang van bewegen en gezonde voeding in de strijd tegen overgewicht. Volgens een medewerkster van de GGD was de 'beweeg lunch' zo geslaagd dat een aantal deelneemsters besloot om vaker samen te gaan wande len. Foto: Hielco Kuipers woensdag 15 juni 2005 R1 Natuurgebieden compenseren kap door Timoteus Waarsenburg leiden - Leiden krijgt twee extra natuurgebieden. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders gistermiddag beslo ten. De nieuw aan te leggen bo- menparken komen in de Oost- vlietpolder, precies in de oksel van de A4 en de Europaweg en in de Cronesteijnse Polder, langs de Willem van der Madeweg. De bosplantsoenen worden aange legd ter compensatie van groen dat moet wijken voor de verbre ding van de A4 en de eventuele aanleg van een bedrijventerrein in de Oostvlietpolder. De gemeenten Leiden, Zoeter- woude en Leiderdorp hebben in het kader van de nationale Boswet te maken met een groencompensatieplicht als ge volg van de werkzaamheden aan de A4 en het geplande in dustrieterrein in de Oostvliet polder, omdat voor beide pro jecten veel groen zal moeten wijken. In totaal behelst de ver lichte compensatie 18,75 hecta re. De gemeente Leiden heeft met de twee andere gemeenten afgesproken alle groencompen- satie op Leids grondgebied te doen. Voor de aanleg van het bomen- park in de Oostvlietpolder is het wel noodzaak dat het gewijzig de bestemmingsplan voor dat gebied wordt goedgekeurd. Mocht dat niet lukken -en die kans is aanwezig om dat het verzet tegen het industrieter rein in die polder zeer succes vol is gebleken- dan moeten Leiderdorp en Zoeterwoude alsnog op eigen bodem nieuwe bomen planten. Het huidige bestemmingsplan biedt volgens het college wel de ruimte om aan de Leidse compensatie-eis te voldoen. Het bomenplant- soen in de Oostvlietpolder valt in dat geval iets kleiner uit. Hoe de plantsoenen er precies uit gaan zien en wanneer met de aanleg ervan wordt begon nen, moet nog worden vastge legd in een gemeentelijk 'groencompensatieplan'. Zo'n plan is voorwaarde om een kapvergunning voor het te rooi en van bomen af te kunnen ge ven. Om de werkzaamheden aan de A4 geen vertraging op te laten lopen, verlangt Rijkswaterstaat dat de drie gemeenten nu al toezeggen dat die kapvergun- ningen te zijner tijd zonder pro blemen worden afgegeven. Bewoners boos over huurverhoging Portaal na broodnodig onderhoud Kroegbaas zegt niets te weten van handel in harddrugs door Janet van Dijk leiden - Misschien, zegt Marcel Dijksman, is er ooit in zijn café 't Spoortje aan de Herensingel wel eens op de wc drugs ge bruikt door een klant. Dat ge beurt overal, denkt hij. „Maar ik heb nooit iemand zien hande len in harddrugs. Daar ben ik ook fel tegen. Mijn eigen broer is eraan kapotgegaan." Ver baasd en verbijsterd is de 48-ja- rige Leidenaar daarom dat zijn café maandag op last van de burgemeester voor een jaar is gesloten. Dijksman heeft een advocaat ingeschakeld en wil zo snel mogelijk naar de rech ter. „Ik ga vechten tegen de burgemeester. Er is nog niks bewezen." Maandagmiddag stonden er om twee uur twee agenten en een ambtenaar in het café, met een brief. Een uur en een kwar tier kreeg de Leidenaar de tijd om de klanten weg te sturen en de boel op te ruimen. Toen moest de deur op slot. „Er za ten mensen te huilen", vertelt de ontdane kroegbaas. „Ik ga zo naar de dokter om valium te halen. Ik kan wel janken. Ik be grijp hier helemaal niks van." 't Spoortje is volgens hem een donkerbruin café waar vooral mensen uit de buurt gezellig heid zoeken. Er is nooit een in val geweest, zegt Dijksman. Hij is nooit gewaarschuwd, heeft niets gemerkt van een onder zoek van de politie. In maart zijn er wel agenten binnen ge weest omdat het café te laat open was. Toen kreeg de eige naar een gele kaart en moest hij een week lang om twaalf uur de deur sluiten. De politie verwijst voor com mentaar naar de gemeente. Een woordvoerster laat weten dat er tussen eind vorig jaar en eind maart van dit jaar mensen ge hoord zijn. Dat gebeurde nadat de politie 'signalen' had gekre gen dat er in de kroeg aan de Herensingel harddrugs werden verhandeld. Op basis van de rapportage nam burgemeester Lenferink het besluit om de zaak voor een jaar te sluiten. Dat Dijksman niet wist van het onderzoek is logisch, meent de woordvoerster van de gemeen te. „De politie doet dat niet in vol ornaat, maar in burger." Waarschuwingen worden in dit soort ernstige gevallen nooit ge geven, zegt zij. Dijksman had een uitkering tot hij anderhalf jaar geleden de zaak overnam. Daarvoor was de kroeg twintig jaar in handen van een andere eigenaar. Met deze harde maatregel van de burgemeester is het afgelopen, beseft de cafébaas. „Ik heb an derhalf jaar keihard gewerkt." De Leidenaar heeft onmiddel lijk een advocaat in de arm ge nomen. Raadsman Victor van Roy heeft het dossier bij de ge meente opgevraagd maar nog niet ontvangen. „Ik kan dus al leen nog maar zeggen wat ik via mijn cliënt weet. Maar over het algemeen weet een uitbater wel nieuw behangen. Alleen het strookje bij de kast moet nog. Daar is de schade goed te zien. Tussen de pikzwarte schimmel cirkels liggen brokjes plafond- gruis. Ja, ook het plafond laat los, geeft Appie geërgerd aan. „Zelfs het betonijzer zie je zit ten. Het is helemaal verrot." El Mannani heeft meerdere ma len bij woningbouwvereniging Portaal zijn beklag gedaan over de indringende schimmellucht, de verrotte raamkozijnen en het water dat via de plafonds naar beneden komt zetten. Zijn eer ste contact dateert uit 1996. Net als zijn buurman Miloud Ami ne, op nummer 6, krijgt hij tel kens nul op het rekest: „Mede werkers van Portaal komen wel langs en zeggen dan dat we maar wat vaker een raam moe ten opendoen om de boel beter te laten ventileren." Maar, zo denken beiden, de problemen worden veroorzaakt door een constructiefout. Bij Amine was een doktersver klaring met de mededeling dat het vocht rugklachten bij zijn vrouw veroorzaakte nog onvol doende reden voor de woning bouwvereniging om centrale verwarming te installeren. De woningbouwvereniging wil na melijk geen precedent schep pen, meldt Portaal in een ant woordbrief. De familie Amine heeft vervolgens een advocaat in de arm genomen. „Maar het heeft niets uitgehaald", zegt dochter Fatna wanhopig. „Het is hier dus nog steeds zo vies. Mijn moeder is voortdurend aan het poetsen maar er is geen beginnen aan." In de winter slaapt het gezin noodgedwongen op de slaap- waar een gemeente mee aan komt. Het bestuursrecht is erop geënt dat een uitbater niet wordt verrast." Van Roy hoopt dat de rechter niet nodig is om tot een oplos sing te komen. Komt die oplos sing er niet dan spant hij, af hankelijk van de inhoud van het dossier en van het overleg met de gemeente, een be- stuursrechterlijk kort geding x>r Ligtvoet Als Lahoussine El Man de winter niet dagelijks 1 een stuk naar voren krijgt hij garandeert leten. Het vocht sijpelt zijn slaapkamermuur lagd tussen de warme Het is een rot gevoel, bewoner van de huur woning aan Hoflaan 34 toe. De temperatuur hoeft maar te dalen en het wordt afzien in de slaapkamers en de badkamer. „Ik overnacht echt veel liever bij mijn vriendin", vèrtelt El Mannani's puberzoon Appie. Thuis wordt hij niet meer warm. Om zijn kamer een beet je toonbaar te maken, heeft de jongen zijn muren zojuist op- Café 't Spoortje biedt na de verplichte slui ting een troos teloze aanblik. Foto: Mark Lamers aan om het besluit van de bur gemeester te schorsen. „Zodat de kroeg weer open kan. De be zwaarfase duurt enkele weken tot maanden en dat is funest voor zo'n onderneming." mt elk Grandprix in aanmerking voor de volgende prijs; arten voor races op Circuit Park Zandvoort ter waarde van €60,- Win 2 paddock kaarten voor één van Verstaande races op Circuit Park Zandvoort. juni Italia a Zandvoort I augustus DTM i september Trophy of the Dunes Circuit Park Zandvoort oktober Finaleraces Lahoussine El Mannani wijst de schimmelplekken in de kamer van zijn zoon Appie aan. Foto: Henk Bouwman banken in de woonkamer maar ook daar trekt het vocht uitein delijk in hun matrassen. Ze toont de gele vochtkringen in de bank. „De kinderen zijn hierdoor vaak ziek", zegt haar vader met een zorgelijk gezicht. Inmiddels lijkt een oplossing nabij te zijn. Portaal is namelijk van plan om in 2006 de éénge zinswoningen grondig te reno veren en de huizen te voorzien van centrale verwarming, bui tengevelisolatie en mechani sche ventilatie. Toch stemt het de bewoners aan de Hoflaan niet gerust. „Na de renovatie zullen we meer huur moeten betalen", legt Fatna uit. Zo'n 50 tot 100 euro per maand, is de schatting. Maar dat is eigenlijk van de gekke, vindt ze. „Het gaat hier om achterstallig on derhoud. Het herstel zit toch al in de huidige huurprijs inbegre pen?" SP-raadslid Driek van Vugt heeft zich het lot van Amine en El Mannani aangetrokken. Hij wil binnenkort langs alle Hof- laanbewoners gaan om de pro blemen te inventariseren. Por taal mag volgens hem de reno vatie voor achterstallig onder houd niet aangrijpen om de huren te verhogen. 'Klachten reëel' Volgens woordvoerder Joost Maas van Portaal zijn de klachten van de bewoners 'reëel'. „Tijdens de renovatie die we volgend jaar willen uitvoeren, gaan we alle on- derhoudsprobleraen oplos sen." En daarvoor zal de wo ningbouwvereniging geen huurverhoging rekenen, ver klaart hij. „Verbeteringen aan de woningen zorgen daarentegen wel voor een huurverhoging." Portaal maakt bij de berekening van deze verhoging gebruik van een puntentellingsysteem.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13