SERVICE Koopt u de krant vaak los? Meer bewolking Filets van makreel a la dijonaise 7k Cryptogram Bestel dan nu het voordelige bonnenboekje! LEES DE KRANT MET RUIM 25% KORTING! HDC 160 woensdag 15 juni 2005 DAGELIJKS LEVEN HET WEER door Jan Visser Gisteren kwam de temperatuur al op 20 graden uit en vanmiddag wordt deze waarde op veel plaatsen overschreden. De dag begint met volop zonneschijn, maar in de loop van de middag kondigen hoge slui erwolken aan dat er een storing nadert. Vanavond wordt de bewolking dikker en er is dan een kleine kans op een bui. De wolken en buien hangen samen met het grens vlak tussen warme en koude lucht. In dit front zijn golven ontstaan en deze trekken van tijd tot tijd over Nederland. Vannacht passeert de eerste golf en mor gen is een tweede aan de beurt. De zon heeft het donderdag dan ook erg moeilijk en laat het op som mige plaatsen helemaal afweten. Het wordt overi gens geen verregende dag, maar een paraplu bij de hand lijkt aan te bevelen. Vrijdag passeert een laatste een warmteffont en daarna kan de warme lucht on gehinderd opstomen; een hogedrukgebied staat ga rant voor enkele droge dagen met volop zonne schijn. Vandaag blijft de wind in de zuidhoek, hij waait soms matig, kracht 3, maar vaak slechts zwak, 2 Bft. Aan zee neemt hij toe tot matig, kracht 4, en kan van tijd tot tijd pieken naar vrij krachtig, windkracht 5. Warme lucht vanuit België en Frankrijk weet in deze stroming tot onze contreien door te dringen en de temperatuur loopt dan ook flink op. Met deze wind richting zitten er ook voor de Hollandse stranden maxima van 20 graden in. Aan de zuidzijde van de waddeneilanden zal het kwik waarschijnlijk een paar graden achterblijven. Als alle fronten gepasseerd zijn, trekt het centrum van een hogedrukgebied naar Nederland. De zon kan daardoor in het weekeinde ongehinderd schij nen en de temperatuur loopt op tot zomerse waar den. =3= Rotterdam Scheveningen Katwijk IJmuiden Egmond hoog laag 11:46 en 23:59 05:40 en 18:50 10:50 en 23:20 05:34 en 18:15 11 10 en 23:40 05:54 en 18:35 11:36 en 00:00 06:35 en 19:20 11:56 06:55 en 19:40 Dit boek is een even interessant als curieus geval. In de eerste plaats natuurlijk omdat de Russische revolutionair Trotski hierin (een flink deel van) het leven beschrijft van de man die hem in 1940 de hersens liet inslaan. Trotski verdedigt zich al bij voorbaat tegen aanvallen wegens vooringenomenheid jegens zijn doodsvij and. Uiteraard is de toon geregeld wel scherp polemisch - wat in dertijd onder revolutionairen overigens heel gewoon was. Niet zonder reden geeft Trotski aan dat hij de persoon Stalin niet haat, zoals ook Lenin in zijn laatste levensfase niet poogde Stalin per soonlijk te treffen toen hij ernstig waarschuwde voor diens gevaar lijke trekken als secretaris-generaal van de Communistische Partij. Toen hij werd vermoord, was Trotski's Stalin-manuscript nog niet af. Wat in 1941 in de VS werd gepubliceerd, was een door vertaler Charles Malamuth op grond van Trotski's aantekeningen bewerkte tekst. Uitgeverij Aspekt heeft de Nederlandse vertaling daarvan (1949) gebruikt als basis voor het nu verschenen Stalin-boek. Vol gens trotskistische kringen heeft Malamuth nogal ruw in Trotski's tekst gehakt en deze wel erg uit de losse pols aangevuld, zodat het resultaat naar hun mening soms op gespannen voet staat met Trotski's opvattingen. De internetsite In Defence of Marxism en de Britse uitgeverij Wellred Publications zijn dan ook van plan een ge heel 'geschoonde' Stalin-biografie het licht te doen zien. Totdat dat boek er is, moeten we het doen met deze Aspekt-uitgave. On danks de kennelijke tekortkomingen is die overigens boeiend ge noeg. KOKKERELLEN Hoofdgerechten voor 2 personen Morgen wordt een vrij bewolkte dag In de ochtend schijnt de zon nog, maar later volgt bewolking en in de namiddag enige neerslag.Tot het eind van de middag zal het daardoor tamelijk ongunstig zijn voor hooikoortspatiënten. Met de verwachtte neerslag zal de hooikoortssituatie verbeteren. els geen zuring matig hazelaar geen rogge matig populier geen grassen matig lep geen eik zwak wilg geen weegbree matig berk geen bijvoet geen beuk geen brandnetels matig Aan de kust is de situatie voor hooikoortspatienten over h STRIPS Katwijk LeidenO O Wassenaar O Den Haag Hillejgm Liss6 O Sassenheim DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck Een van de kenmerken van de mosterd uit Dijon is dat ze veel minder scherp is dan de meeste andere mosterdsoorten. Met na me de Duitse mosterdsoorten zijn, uitzonderingen daargelaten, vrijwel allemaal uitgesproken scherp van smaak. De mees te Amerikaanse soorten zijn minder scherp maar hebben een zoe tige smaak. Voor be reidingen met vis leent de zachte mos terd uit Dijon zich bij zonder goed. Ingrediënten 4 filets van (dagjverse ma krelen; samen ca. 350 gram; 2x1 eetl. limoen of citroensap; (zee) zout; witte peper uit de molen; 2 eetl. fijne Franse (Dijon) mos terd, zoals Grey Poupon; 1 gro te ui, ragfijn gesnipperd; 1 1/2 eetl. olijfolie, traditioneel; 3/4 eetl. bloem, gezeefd; 1 dl vis fond, uit potje; 1 dl droge witte wijn, zoals Pinot Blanc (Elzas); 25 - 30 gram boter, ijskoud; 1 eetl. fijngesneden bieslook of dille; enkele toeven (krul)peter- selie. Bereiding Spoel de filets onder stromend koud water. Maak ze droog met keukenpapier en wrijf ze in met 1 eetl. limoen- of citroensap. Laat de filets 10 minuten liggen. Maak ze daarna opnieuw droog met keukenpapier en wrijf ze in met zout en peper en bestrijk ze daarna met een dun laagje mosterd. Gebruik er niet veel meer dan de helft van de aan gegeven hoeveelheid voor. Verhit een (braad) pan met dik ke bodem. Laat de olie heet worden en fruit de ui 3 minu ten. Strooi bloem er over en roer alles krachtig door. Voeg onder voortdurend roeren visfond en wijn toe. Blijf zolang roeren tot een licht gebonden saus is verkregen. Laat alles 8 - 10 minuten zachtjes sud deren. Proef de saus en voeg zout en peper toe. Klop de saus even flink met een garde op. Schenk de saus door een zeefje in een andere pan. Breng de saus opnieuw aan de kook. Leg de visfi lets in de hete saus. Tem per onmiddellijk daarna de warmtebron en houd alles 4 - 6 minuten tegen de kook aan. Presentatie Neem de makreelfilets uit de pan met de saus en verdeel ze over de borden. Klop de rest van de mosterd samen met de ijskoude boter met een kleine garde door de resterende saus. Roer er daarna bieslook of düle door. Dien er gekookte aardap pelen en gekookte worteltjes bij op of zet een mand met knap perig. Hans Belterman W CKHTDHS SYNDICATE 5^$ INZAM£UN6iSA£n£ jf "fcoRpeNsoe* 5-/2. - Zaterdagvoordeelbonnen 10 2 gratis 14,00) Weekvoordeelbonnen 6 1 gratis 7,00) Voor meer informatie en/of bestellen van de boekjes met voordeelbonnen belt u naar: 072-5196802 Horizontaal: I. In de trant van een moederorgaan (6); 4. Opwelli^ die hol worden (8); 6. Meisje in een graanschuur (3 a 7. Dit gaat ons allemaal aan (3); 9. Gangbaar dagbl t II. Een geschokte eiser wordt bespot (5). Verticaal: 1. Pieper in de hand (4); 2. Ook omgekeerd staan i naast (5); 3. Met harde hand wordt de kop van een verwijderd (4); 5. Broedgebied in het water (6); 6. De eerste drie van een beginnend gezwel (3); 8. Discipline ter onderscheiding (4); 10. Militair met een schaap (3). fed Oplossing van dinsdag: 1rede-reder-eerder 2naga-graan-nagras 3long-nogal-gallon 4raat-staar-aastor 5. rage-lager-galery 6. reet-stère-eerste 7game-magiè-magièr 8voer-vloer-eervol 9toen-toren-nestor 10. albe-tabel-tablet Gevraagd woord: ENGAGEMENT. i r)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10