Vergrijzing blijkt goed te financieren ECONOMIE Brabantse Greve maakt 'koninklijke' schoenen 50-Plusser weer helemaal in trek op arbeidsmarkt Philips opnieuw beste in duurzaam ondernemen Luieroorlog tussen apotheker en verzekeraar Meer oPEc-oiie Kroes werpt zich op concurrentie banken Werklozen ontevreden over reïntegratiebedrijf CPB: Ouder en gezonder geworden Reed Elsevier op tweede plaats Blikvanger jard euro aan [oducten weg nuk - Jaarlijks gooien be en en consumenten voor jveer 1 miljard euro aan .producten, zoals vlees en pten, weg wegens derving, komt neer op 35 procent de totale versomzet, zo tuit cijfers van de stichting 0 Keten Kennis (AKK). Het olste gedeelte (20 tot 25 pro- t) gaat verloren bij de pro enten en toeleveranciers. iderland telt niljoen auto's iburg - Nederland heeft in- Idels de grens van zeven oen auto's gepasseerd. Dat tuit cijfers van het Centraal eau voor de Statistiek. Begin iwaren er nog 6,9 miljoen ionenauto's. Inclusief aan- gers en opleggers waren er muari ongeveer twee mil- bedrijfsvoertuigen geregi- erd. Verder rijden er een miljoen motoren rond in eiland. e-boete voor plare Energy haag - De DTe, de toe- ihouder voor de energie- it, heeft energieleverancier are Energy een boete opge- van 15.000 euro. Het be- krijgt de boete wegens het tijdig verstrekken van con- igegevens over het derde en e kwartaal 2004. Dat heeft Te gisteren bekendge- h. De toezichthouder heeft jegevens nodig om te kun- beoordelen of de prijzen [aplare bij zijn klanten in ning brengt voor de leve- van stroom en de leve- voorwaarden redelijk zijn. kkerijtak CSM g uit Finland ierdam - CSM sluit zijn ver- dende bakkerijdivisie in Een belangrijk deel leze activiteiten, waarmee |oen omzet op jaarbasis is aeid, wordt overgenomen het Finse bedrijf Raisio Don. CSM is bezig met een reorganisatie en verkocht maanden geleden de ïdse tak van BakeMark 8,75 miljoen euro. Al eer- rerd de bezem gehaald het bakkersbedrijf in stand. Ook zette het voe- concem de activiteiten in lijk in de etalage. rk vernieuwt kpits (K)DC-io irdam - Fokker Services, ideel van het industriële omeraat Stork, gaat de litsvan drie (K)DC-10 toe- nvan de Nederlandse macht vernieuwen. Het act heeft een waarde van ljoen euro, aldus Stork Ae- ice gisteren. Voor dit pro- rerkt Fokker nauw samen loeing, de maker van dit ste transportvliegtuig van ininklijke Luchtmacht. nig vrees ir cybercrime idam - Slechts weinig be nvrezen te maken te krij- et elektronische vermo- elicten, zoals de Postbank irbeeld onlangs over- met het fenomeen 'phi- naar gegevens van klan- lit blijkt uit onderzoek van Kiesbureau Ernst [onder zeshonderd direc- ïin Nederlandse bedrij- lechts 2 procent van de vraagden acht de komen- aalf maanden de kans op een elektronisch ver- isdelict. [erprijs raakt Ierland amper i - Europese plannen-om kerprijs met 39 procent te en, hebben slechts be- invloed op de productie ikerbieten in Nederland, ijkt volgens ingewijden studie van de Europese lissie. Boerenorganisatie 'ederland stelde recent suikersector in Neder- leuvelt door de huidige en. De Europese Com- voorziet wel een dras- igere productie in Grie- id, Ierland, Italië en Por- dinsdag 14 juni 2005 iculieren er failliet i»*g - Het aantal faillisse- n is in de eerste vier 'en van dit jaar met 8 't gestegen tot bijna 3400. >ing voltrok zich vooral iculieren. Dat blijkt uit ns die het Centraal Bu- 'or de Statistiek gisteren ferde. Bij 1100 farllisse- 11 ging het om particulie- is een stijging van 22 11 ten opzichte van de- periode in 2004. Twee deze personen was de 25 en 45 jaar. In de Categorie 60 jaar en ou den vrijwel geen faillis- uitgesproken. door Sylvia Marmelstein den haag - De werknemer die als een ra zende van baan naar baan rent is uit. Bedrijven willen weer rust in de tent. „De 50-plusser zorgt daar meer voor dan de veelal jonge jobhopper", zegt Paul Donkers, directeur van Lee Hecht Harrison, één van de grootste bedrijven die ontslagen werknemers weer aan het werk helpt. Donkers merkt dat 50-plussers de afge lopen maanden makkelijker aan een nieuwe baan komen. Cijfers heeft hij nog niet, maar toch lijkt hier sprake van een trend. Ook staatssecretaris Van Hoof (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) constateerde vorige week dat de oudere werknemer weer in trek is. Voor de spe ciale projecten van het ministerie om oudere werknemers aan een baan te helpen was de belangstelling veel groter dan verwacht. Volgens Van Hoof bereiden bedrijven zich voor op de naderende vergrij- zinggolf. Ze zien nu werknemers met veel kennis vertrekken, terwijl het door krapte lastig is om andere goede vaklie den terug te krijgen. Werkgevers hebben nog een argument om ouderen aan te nemen. „Ik hoor ze vaak zeggen dat ouderen loyaler zijn. Dat komt doordat ze nog zijn opgevoed met het idee dat je als werknemer je hele leven lang bij dezelfde baas werkt. Door die instelling is hun inzet heel groot. Werkgevers gaan dat nu ineens waarde ren", zegt Donkers Ouderen stellen zichzelf ook anders op dan een paar jaar geleden. Zaten de meeste ontslagen ouderen volgens Don kers toen alleen maar te somberen over het feit dat ze hun VUT waren misgelo pen, nu wil het merendeel helemaal niet stoppen met werken.Aan de ene kant is het besef doorgedrongen dat vroegtij dig stoppen met werken er niet meer in zit, maar aan de andere kant voelen zich ook echt te jong om thuis te gaan zit ten." Ouderen die ontslagen zijn kiezen ook vaker voor het ondernemerschap. Uit recent onderzoek van ondernemersor ganisatie MKB Nederland blijkt dat het aantal startende ondernemers van bo ven de vijftig jaar toeneemt. Was tien jaar geleden nog twintig procent van de starters ouder dan vijftig, nu is dat bijna dertig procent. Soms beginnen ze een eigen bedrijf om dat ze denken dat er toch geen werkge ver op hen zit te wachten. De belangrijk ste reden is dat ze totaal iets anders wil len doen. Ze maken bijvoorbeeld van hun hobby hun werk of laten zich om scholen. Donkers komt ze ook tegen. „De voormalige hartchirurg die nu als loodgieter werkt." Donkers ziet wel een tweedeling tussen ouderen die ontslagen zijn.Aan de ene kant heb je de mensen die met niets an ders bezig zijn geweest dan hun baan en weinig contacten hebben buiten hun werk. Aan de andere kant zie je vijftig plussers die veel in zichzelf hebben ge ïnvesteerd. Ze hebben hun kennis op peil gehouden door scholing en hebben een groot netwerk buiten hun collega's. Die laatste groep vindt eerder een baan." den haag/gpd - Als Nederlan ders ouder worden in een betere gezondheid, dan is het vergrij zingsprobleem de komende de cennia goed te financieren. Uit een nieuwe scenariostudie van het Centraal Planbureau (CPB) blijkt dat een betere ge zondheid van de beroepsbevol king financiële voordelen biedt, zoals extra belasting en premie. Daarmee kunnen de toene mende medische kosten voor bejaarden grotendeels worden opgevangen. CPB-onderzoekers hebben in kaart proberen te brengen hoe sterk de vergrijzingsproblema- tiek de komende decennia zal drukken op de publieke finan ciën. Daarbij zijn twee vragen gesteld: worden we steeds ou der, en boeken we nog gezond heidswinst? Als beide het geval is, dan zijn er relatief kleine be zuinigingen nodig om de over heidsfinanciën (geld voor AOW, ziektekosten) op termijn houd baar te laten zijn. Er zijn aanwijzingen dat de le vensverwachting nog steeds stijgt in het tempo waarin ze de afgelopen decennia al toenam. Dat zou betekenen dat de ver wachte levensduur bij geboorte niet op 83 jaar komt te liggen, maar stijgt naar gemiddeld 86 jaar. Als in dit scenario de ge zondheid van met name de be roepsbevolking niet toeneemt, dan is een structurele bezuini ging nodig van zeven miljard euro per jaar. Het meest gun stig is een ontwikkeling waarbij er voornamelijk gezondheids winst wordt geboekt en de ge middelde levensduur niet meer of minder hard stijgt. In dat ge val vermindert het beroep op de zorg en de sociale zekerheid, en stijgen de belasting- en pre mieinkomsten. Er zijn dan slechts vrij kleine ingrepen no dig in de overheidsfinanciën. De drie scenario's geven aan wat er extra moet worden ge daan om de overheidsfinanciën in toom te houden. Ze komen bovenop de structurele maatre gelen die de overheid nu al neemt om de toekomstige ver grijzingsproblemen het hoofd te bieden. De verwachting is dat het aan tal 65-plussers per werkende 'jongere' ruwweg zal verdubbe len. Bangkok - Een bezoekster passeert een gigantische modebillboard in een winkelcen trum in Bangkok. De Thaise overheid heeft 37 miljoen euro uitgetrokken voor de eerste in Thailand te houden internationale modeshow die van 17 tot 21 augustus wordt ge houden. Thailand wil op mode- en textielgebied rivaal Hong Kong verslaan. Foto: EPA groningen/gpd - De apothekers in Gronin gen en zorgverzekeraar Menzis/Geové slaan elkaar figuurlijk om de oren met in continentieluiers. Menzis wil al zijn verze kerden met plasproblemen zelf luiers ver strekken. Maar de apothekers doen dat al lang en zijn nu boos op Menzis. Topman Van Boxtel van Menzis maakte en kele weken geleden wereldkundig dat Men zis de Hulpmiddelencentrale Groningen heeft overgenomen en in de toekomst sa men met Thuiszorg Groningen de verstrek king van hulpmiddelen als rolstoelen en steunkousen ter hand neemt. Om te begin nen gaat Menzis zelf incontinentieluiers le veren. Een proef daarmee is al een aantal weken bezig in Groningen. „We leveren de luiers tien procent goedko per", zegt Van Boxtel. „En het is in het be lang van de patiënt, want die moet nu met het schaamrood op de kaken die grote pak ken luiers in de winkel kopen." „Volslagen onzin", reageert Van der Veen namens de apothekers. Mensen met plas problemen hoeven die pakken al jarenlang helemaal niet zelfbij de apotheek te kopen, want de apothekers bezorgen ze ook thuis. Dat Menzis ze goedkoper levert, is volgens haar ook niet waar, want de apotheek geeft ook een korting van minstens tien procent. Dat zal best, reageert Menzis, maar het gaat erom dat Menzis en Thuiszorg Groningen betere zorg leveren. De luiers worden niet zomaar thuisbezorgd: er komt eerst een in- continentieverpleegkundige bij de mensen thuis. Die bekijkt wat er precies aan de hand is, wat de beste oplossing is en geeft tips over het gebruik van de luiers. „Ook dat is geen reden want als apothekers heb ben we ook een incontinentieverpleegkun- dige in dienst die dergelijke zorg uitvoert", reageert Van der Veen. Volgens Van der Veen is er al eerder een proef gedaan met een luierservice door de verzekeraar en thuiszorg. Dat ging niet goed, zegt zij, omdat de pakken luiers soms zomaar bij de mensen thuis werden neer gekwakt. Ouderen kregen veel te grote hoeveelheden luiers en het kwam voor dat ze er dan maar de vloer mee gingen dweilen. wenen/anp - Saudi-Arabië wil dat de OPEC, de Organisatie van Olie-Exporterende Landen, meer olie produceert. Het pro ductiemaximum dat de organi satie zichzelf heeft opgelegd, moet worden vergroot met 500.000 vaten (159 liter) per dag. Dat heeft de minister van Olie, Al-Naimi, gisteren' gezegd bij aankomst in Wenen. Daar komen de ministers van de OP EC morgen voor overleg bijeen. Al-Naimi was zaterdag in Noor wegen. Daar had hij gezegd dat een productievergroting al vrij wel in kannen en kruiken was. zeist/anp - Philips blijft goed scoren op het gebied van duur zaam ondernemen. Versatel en Wolters Kluwer doen van de grote beursgenoteerde bedrij ven het minst aan maatschap pelijk verantwoord onderne men. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd rapport van Dutch Sustainability Research BV (DSR). Dit is een onder zoeksbureau op het gebied van duurzaamheid van beursgeno teerde ondernemingen van Triodos Bank, pensioenfonds PGGM en MeesPierson. Philips was ook al in 2004 het actiefst op het gebied van duur zaamheid. Reed Elsevier en ABN Amro volgen als tweede en derde. DSR gebruikt bij zijn beoorde ling zeven thema's waaronder bedrijfsethiek, milieu, corpora te governance, omgang met werknemers en maatschappe lijke betrokkenheid. Philips presteert 45 procent be ter dan het gemiddelde in de bedrijfstak. „Daarbij moet wel worden opgemerkt dat deze sector, de consumentengoede ren, weinig doet aan duur zaamheidsvraagstukken", meldt het rapport van DSR. Europees gezien doen Neder landse bedrijven het goed. „Op vallend is dat 17 van de 24 AEX- bedrijven (exclusief P&O Ned- lloyd) beter scoren dan het Eu ropees bedrijfstakgemiddelde waartoe zij behoren", aldus Marcel Jeucken van DSR. Nederland staat derde. Het Verenigd Koninkrijk kent de meeste duurzame beursge noteerde fondsen. Daarna ko men de Scandinavische onder nemingen. Het Zwitserse be drijfsleven is gezakt van twee naar vijf. Belgische onderne mingen sluiten de lijst. Een AEX-bedrijf kan op duur zaamheid goed scoren door ei gen inbreng dan wel omdat de branche het sterk laat afweten. „We hebben alle Europese be drijfstakgemiddelden met el kaar vergeleken en vervolgens de clusters hoogvliegers, laag vliegers, trekvogels en struisvo gels gemaakt. Struisvogels zijn AEX-bedrijven die een lage to taalscore kennen terwijl de be drijfstak waarin ze opereren re latief hoog scoort. Dat zijn Hagemeyer, IHC Ca- land, Numico en Versatel." Vol gens Jeucken lopen deze bedrij ven risico op reputatieschade. brussel/anp - Europees com missaris Kroes gaat onderzoe ken of banken en verzekerings bedrijven voldoende concurre ren. Daarnaast maakte de euro commissaris, belast met de concurrentie in de Europese Unie, gisteren bekend dat ze de energiemarkt onder de loep gaat nemen. Het onderzoek richt zich vooral op de consumentenmarkt en alles wat daarmee te maken heeft. Zo neemt Brussel de kos ten van het houden van een bankrekening en het verrichten van een pinbetaling onder de loep. De eurocommissaris gaat ook de energiemarkt onderzoeken, met name die voor gas en elek triciteit, omdat die markten re cent geopend zijn. De Europese Commissie heeft de indruk dat momenteel de 'prijzen niet het resultaat van een goed functio nerende markt zijn', zoals een ambtenaar het uitdrukte. den haag/anp - Werkloze en arbeidsongeschikte mensen zijn matig te spreken over de instellingen die hen weer aan het werk moeten helpen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Raad voor Werk en Inkomen (RWI) over deze reïntegratiebe- drijven. Van de werklozen en arbeidsongeschikten is onge veer 40 procent tevreden over de resultaten zoals het vinden van werk, aldus de adviesraad van gemeenten, werkgevers en vakbonden gisteren. Ook opdrachtgevers van de reïntegratiebedrijven lopen niet weg met de behaalde resulta ten. Van de gemeenten, de ver schillende afdelingen van uitke ringsinstituut UWV en van de bedrijven die mensen weer aan de slag willen helpen, is 50 pro cent tevreden. Opvallend is dat zowel werklozen en arbeidson geschikten als de opdrachtge vers redelijk tevreden zijn over de totale dienstverlening van de reïntegratiebedrijven, zoals klantvriendelijkheid en bereik baar heid. Reïntegratiebedrij ven met het Borea-keurmerk scoren over het algemeen wat lager dan bedrijven die niet over dat keurmerk beschikken. „Een verklaring hiervoor zou kunnen zijn dat keurmerkbe drijven, in tegenstelling tot de niet-keurmerkbedrijven, ver plicht waren aan het tevreden- heidsonderzoek mee te wer ken", aldus de RWI. door Henny Zetteler waalwijk - Met stapels dozen hoeft Wim Greve (63) van de ruim een eeuw oude en eer biedwaardige schoenenfabriek Greve in Waalwijk allang niet meer te zeulen. Hij ziet het zo wel. „We hebben hier driedui zend leesten in alle maten en wijdtes." Voordat de verwende klant in kwestie in het kleine winkeltje bij de fabriek zijn worstenbroodje heeft veror berd, staat de perfecte leest op tafel. Die klant kan zich inmiddels ook vergapen aan de stapels dozen met namen en leesten van klanten. Die hoeven maar te bellen voor nieuw schoeisel. Na koffie en worstenbrood kan het feest beginnen. Een (golf) schoen op maat bijvoorbeeld. Die is vanwege het extra werk, waaronder het aanbrengen van de spikes wat duurder. De normale instapprijs bij Gret- ec bv, de nieuwe loot aan de Greve-stam ligt rond de 550 eu ro, maar kan verder oplopen. Als mevrouw bijvoorbeeld slangenleer wil. Dat koop je per vierkante centimeter." Greve mag zich als hofleveran cier met ruim een eeuw schoe nen achter de rug, gerust een begrip in de branche noemen. „Mijn vader kreeg al telefoon van schoenenzaak Van Hal in Baarn. 'Ze lopen hier allemaal op Greves', zei Van Hal dan. Hij bedoelde de koninklijke familie, die ter plaatse Greves aanschaf te. Dat gebeurt nu in Den Haag." Greve diept een vergeel- Een medewerker van Gretec (Greve) monteert spikes op de zolen van golfschoenen. Foto: GPD/Frank Trommelen de foto uit de lade op waarop koningin Juliana op Greves kwiek de plaatselijke padvin ders inspecteert. Maar ook de schoenfabriek Greve in Waalwijk ontkwam niet aan de kaalslag in de bran che. In maart van dit jaar kwam de fabriek in handen van nieu we Amsterdamse financiers en van zoon Jos-Jan Greve. De hoogwaardige handgemaakte schoenen komen al sinds enke le jaren uit de eigen fabriek van Greve in het Roemeense Bras- ov. Wim trok zich met broer Kees in 1999 terug. Maar kon niet zonder de geur van leer. „Mijn broer komt nog elke dag even snuiven, maar daar heb ik niet genoeg aan." Dus startte Wim met veertien oud-getrou- wen in 2002 Gretec bv. „De af korting staat voor Greve Tech niek", zegt neef Just Greve (20), die als jongste familielid de marketing doet. „Met de man nen hier", zegt Wim Greve, „heb ik vele jaren gewerkt. Ze weten allemaal hoe een schoen met de hand wordt gemaakt. Ze dreigden op straat te komen staan. Wat een verlies aan vak manschap." Greve hoopt dit jaar al duizend paar maatschoenen, waarvan zo'n tweehonderd paar golf schoenen te kunnen produce ren in Waalwijk. Dat levert een omzet op van rond de vier ton euro. Daarin zit ook de repara tie van maat- en confectie- schoenen. Op een lange tafel in de fa briekshal staat een rijtje op het oog behoorlijk doorleefd schoeisel, dat voorzien moet worden van een hele nieuwe onderkant. „Deze zijn uit 1991, ze willen er op blijven lopen." De klant kan na meting meteen zelf zijn schoenen samenstellen in de fabriek. Zijn keuze maken uit rollen leer, gelooid in twee gespecialiseerde fabrieken in Amerika en Japan. „Vaak leer van paardestuit, de kont van het paard, dat wordt veel ge bruikt. Dat leer vereelt en de vleeskant wordt zacht en plooit niet." Greve gebruikt voor de golf- schoen, die zo'n twintig aparte handelingen vereist, juchtleer uit dezelfde looierij. „Efct leer is vetter en dus waterdicht. Dat willen golvers. Daarom worden de stiknaden ook geïmpreg neerd. Met speciale popmallen worden daarna gaatjes gemaakt voor de spikes in de zool. .Al tijd een beetje vaseline gebrui ken anders krijg je stalen spikes er nooit meer uit." Klanten nemen soms een lapje stof mee van hun maatkostuum waar ze dan een passende schoen bij wensen. Zo bracht Wim Greve recent een fraai patroontje lichtgrijze visgraatstof op de schoenen van een klant aan. Binnenkort wil Gretec bv ook op de Miljo- nairsbeurs zijn geluk beproe ven. Een ideetje van Just. Hij weet zeker dat het storm zal lopen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9