Unie taboe op Eurotop BUITENLAND Geen tassen met cadeautjes meer tijdens Europese top Uitbreiding Nieuwe beelden van ondervraging Saddam Thuisblijvers winnen Italiaans referendum Racistische moorden Ku Klux Klan eindelijk voor de rechter é»G.e»i a EU gebruikt meer natuur dan het heeft Wereldwijd tekort veilige transfusies Onderwerp te gevoelig na referenda Moord op zwarte mensenrechtenactivisten in Mississippi uit 1964 .Di— Of I Britse school weert polsband tijdens examen alinist Alvaro inhal overleden - De leider van de Por- >se communistische partij Alvaro Cunhal, is giste- op 91-jarige leeftijd gestor- Dat maakte de partij be- d. De stalinist Cunhal was svan hervormingen. Hij de de PCP van 1961 tot 2 Hij verkeerde al jaren in slechte gezondheid. Cunhal kte van de PCP een bolwerk irzet tegen de rechtse dic- ur van Antonio Salazar. On- iiens regime bracht Cunhal aar door in de gevangenis. e' Je Anjerrevolutie van 1974 ehet de PCP bijna om de lit over te nemen samen radicale leden van de dkrachten. euwe missie san na 2015 urget- De eerste bemande temissie naar de maan zal jn vroegst in 2015 plaats en. De directeur van de rikaanse ruimtevaartorga- tie NASA, Michael Griffin, tdit gisteren gezegd. Hij zei er dat de missie wellicht zal len gevolgd door de bouw een internationaal ruimte en op de maan. Welk ver- middel de NASA zal gebrui- voor de volgende maanlan- is niet duidelijk. De ver- erde space shuttle wordt is ens de huidige planning in uit de roulatie genomen. i latste bemande vlucht naar aan was de Apollo 17, in delpalm na 2 uwen ontkiemd ulem - Israëlische onder- 1t ers zijn erin geslaagd om 2000 jaar oud zaadje van de Ipalm te laten ontlaemen. bi aadje werd gevonden tij een expeditie in een eeu- |o, oud fort. De wetenschap gaan ervan uit dat het ehet oudste is dat ooit is bot. Zij hebben het jonge ïpje, inmiddels 30 centi- J r groot, Methusalem ge- d, naar de bijbelse figuur 9 jaar oud werd. De palm een soort dat in de Mid- uwen uitgestorven raakte. visten kwijt in Mrijn Australië wv - Reddingswerkers in test-Australisch nationaal zoeken in een diepe kloof uen vermiste toeristen en ids. Het gaat om een Japanners, een Duitse en Australiërs onder wie de De groep is zondag ver- len in het nationale park d. Een lid van de groep, jarige Japanner, viel in of en raakte bewuste- lij kon later door red- werkers worden gered. aratisten eh vrijgelaten ta - De Indonesische re- z I [heeft meer dan twee- - ird gevangen genomen i I irs van de Beweging Vrij 'vrijgelaten. De gevange- ïoesten wel eerst zweren donesië een land blijft, •rebellen krijgen land om louwen van de staat, begin dit jaar praat Jakar- t de GAM over een vre- iZ i [eling. De verschillende ksrondes worden in Hel- [ehouden en in juli her- dinsdag 14 jum 2005 ial houdt malisten aan undu - Zeker vijftig Ne- journalisten zijn gisteren akt na gevechten met de lin de hoofdstad Kath- u. Zij betoogden tegen dngen van de persvrij- ]Z pe politie hield de jouma- tegen toen zij wilden op- richting het koninklijk in het stadscentrum. Na handgemeen werden tientallen journalisten in afgevoerd. (leitje premier mesië crasht - Het mobieltje van de ische president Yud- Jo is gisteren vastgelopen ihij teveel werd gebeld, isident had zijn nummer ben weekend bekend ge- faan het volk. 'De men- jieten weten dat ze me h bellen als er problemen jdeneerde hij. Gisteren ïjn telefoon ermee op p'n drieduizend mensen P zijn gsm probeerden te nilitair in Eo gedood a - Een Indiase VN-mi- isteren gedood in de ratische Republiek Con- e andere blauwhelmen fcewond. Dat gebeurde in Pt van de stad Goma tij- tn schotenwisseling tus- tn van de VN-vredes- n Congo en rebellen. door onze correspondent Hans Gertsen brussel - Deelnemers aan Eu ropese toppen hoeven niet meer uit te kijken naar de tradi tionele tas met cadeautjes van het land dat het voorzitterschap van de EU bekleedt. Luxem burg, de huidige EU-voorzitter, heeft besloten een eind te ma ken aan dat gebruik. Het geld dat daarmee uitgespaard wordt wil Luxemburg schenken aan UN Aids, de VN-organisatie die tegen AIDS strijdt. Hoeveel geld de Luxemburgse premier Juncker aan UN Aids brussel/anp - EU-inwoners ge bruiken 2,2 keer meer natuur dan de Unie heeft. Vooral Afrika en Azië moeten daarom op draaien voor bijvoorbeeld hout of luchtvervuiling. Per Europese inwoner is gemid deld 4,9 hectare nodig voor energie, voeding en andere be hoeften. Maar voor ieder is slechts 2,2 hectare beschikbaar, aldus het Wereld Natuur Fonds (WNF) gisteren in Brussel. Het WNF spreekt over een ern stig 'natuurtekort' in Europa. De natuurorganisatie adviseert Europese leiders dringend om de ecosystemen grondig te her stellen. Nederlanders zitten rond het Europese gemiddelde van 4,9 hectare per persoon. De zoge heten 'ecologische voetafdruk' van Europeanen is slechts de helft van wat Noord-Amerika nen nodig hebben: circa 9 hec tare. Daarentegen gebruiken Aziaten en Afrikanen minder biologische capaciteit dan er in hun continenten aanwezig is. Het is de eerste keer dat het Wereld Natuur Fonds de gege vens heeft gegroepeerd voor de Europese Unie. gaat overmaken, is nog niet be kend, maar het moet toch al gauw om vele tienduizenden euro's gaan. Landen die het EU-voorzitterschap bekleden, trekken doorgaans een aan zienlijk bedrag uit voor de 'ca deautas' voor de vele honder den leden van de officiële dele gaties en de kleine 2.000 jour nalisten die een Europese top bijwonen. Europese toppen worden viermaal per jaar ge houden in Brussel. Nederland trok vorig jaar zo'n 25 euro per deelnemer uit voor de cadeautassen tijdens de twee toppen die onder Neder lands voorzitterschap werden gehouden. De tas bevat door gaans souveniertjes en hebbe dingetjes, al dan niet met het logo van het EU-voorzitter schap erop. Zo gaf Nederland onder andere badjassen en kof- fiemokken met het Nederland se EU-logo weg. De waarde van de inhoud van de cadeautas kan de 25 euro aanzienlijk over stijgen omdat sommige ca deaus gesponsord worden. Zo gaf Luxemburg afgelopen voor jaar tijdens een top een mp3- spelertje cadeau. Diplomaten in Brussel zijn niet verrast door het besluit van de Luxemburgse EU-voorzitter Juncker om te breken met de traditie.Als je constateert dat Europa te ver van de burger staat, past het niet om door te gaan met elkaar cadeautjes toe te stoppen", aldus een diplo maat. Het idee om het uitge spaarde geld aan de AIDS-orga- nisatie van de VN te schenken vindt hij 'excellent'. Een Neder landse diplomaat noemt de stap van Juncker 'moedig'. „Er werd al langer gediscussieerd over de vraag of de cadeautas nog wel kon, maar niemand durfde er als eerste mee op te houden". Dat Juncker dat nu wel durft, heeft wellicht ook met het op handen zijnde referendum over de grondwet in zijn land te ma ken. Na het Franse en Neder landse 'nee' mogen de Luxem burgers zich begin juli uitspre ken over de grondwet. Ook in dat traditioneel zeer pro-Euro- pese land lijkt het 'nee'- kamp aan de winnende hand te zijn. Juncker, ondanks de geringe omvang van zijn land een van de politieke zwaargewichten in Europa, dreigde onlangs af te treden als zijn landgenoten de grondwet ook verwerpen. geneve/anp-dpa - Bloedtransfu- sies redden jaarlijks duizenden mensenlevens. Wereldwijd heeft echter 82 procent van de mensen geen toegang tot veilig donorbloed. Dat maakte de Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties (WHO) vandaag bekend. Volgens WHO-directeur Jong Wook Lee is veilig donorbloed een van de meest fundamentele behoeftes voor de volksgezond heid van ieder land. Daarom vraagt de WHO dinsdag, op de internationale bloeddonordag, aandacht voor het onderwerp. Malawi, een land waar 14 pro cent van de bevolking besmet is met HIV, heeft volgens de WHO in twee jaar tijd een betrouwba re bloedtransfusiedienst opge zet. Sindsdien is het aantal kin deren dat stierf aan bloedar moede door malaria, met 60 procent gedaald, aldus de WHO. Er zijn volgens de WHO echter wereldwijd slechts veertig lan den met een vrijwiliige bloed transfusiedienst. In minder dan dertig landen wordt die dienst door de staat gecoördineerd. bagdad/anp-rtr-afp - Het tribunaal dat leden van de verdreven dictatuur in Irak berecht, heeft nieuwe beel den vrijgegeven van een verhoor van ex-president Saddam Hussein. Volgens de media die de beelden hebben uitgezonden gaat de ondervraging over het bloedbad dat het voormali ge Iraakse regime in 1982 aanrichtte in het sji'itische dorp Dujail. De rechtbank heeft bevestigd dat Saddam over de gebeurtenissen in Dujail is verhoord. Op de opnamen, die zonder geluid openbaar zijn ge maakt, is te zien hoe Sad dam vragen beantwoordt van onderzoeksrechter al- Juhi. De ex-president draagt een zwart colbertje en een overhemd zonder stropdas. In de zaak-Dujail zou Sad dam Hussein worden aan geklaagd voor misdaden te gen de menselijkheid. In het dorp liet het Iraakse re gime in juli 1982 duizenden mannen executeren als een wraakactie na een mislukte moordaanslag op Saddam. De Iraakse luchtmacht bombardeerde Dujail en vrouwen en kinderen wer den gedeporteerd naar een kamp waar velen door mis handeling, honger en dorst omkwamen. Volgens waarnemers zou er rond de zaak-Duajil moge lijk een proefproces worden georganiseerd tegen Sad dam. Zijn persoonlijke be trokkenheid bij de misda den in het dorp zou makke lijker zijn te bewijzen dan in andere zaken waar hij voor terecht zou kunnen staan. Het is nog niet bekend wan neer de rechtszaak tegen Saddam begint. Hij is de belangrijkse van twaalf ver dachten die voor het speci ale tribunaal moeten gaan verschijnen. De Irakese re gering liet onlangs weten dat er mogelijk binnen twee maanden een proces be gint, maar het tribunaal heeft daarover geen mede delingen gedaan. Saddams advocaten heb ben recent geklaagd dat zij tot nu toe slechts twee keer met hun cliënt hebben mo gen spreken en ook nog geen documenten hebben ontvangen over de aan klachten tegen hem. Een van de advocaten zei maandag dat het proces te gen de Saddam om veilig heidsredenen buiten Irak zou moeten worden gehou den. Raadsman Giovanni di Stefano noemde als ge- Saddam Hussein tijdens een ondervraging op een niet bekend gemaakte plaats in Irak. Saddam werd door schikte plaatsen Zweden, een speciale rechtbank ondervraagd over zijn mogelijke betrokkenheid bij het uitmoorden van een sji'i- Oostenrijk, Zwitserland en tisch dorp in 1982. De executie van bewoners van het dorp Dujail volgde na een mislukte aanslag op de Nederland. Irakese dictator. Foto's Reuters door onze correspondente Hetty van Rooij LUXEMBURG - Kroatië blijft voorlopig in de wachtkamer van de Europese Unie en over de ge sprekken met Turkije valt niets nieuws te melden. Voor het eerst in jaren staat het onder werp 'uitbreiding' deze week niet op de agenda van de Euro pese regeringsleiders. Formeel is dat 'omdat er niets te bespreken valt', maar vol gens diplomaten is de opvallen de terughoudendheid niet los te zien van de afwijzing van de grondwet bij referenda in Frankrijk en Nederland. De uitbreiding is binnen de Unie een omstreden onderwerp geworden. „De mening van de Nederlandse kiezer dat het met Europa te snel en te ver gaat, wordt in veel landen onder schreven", zei staatssecretaris Nicolai (Europese Zaken) na af loop van overleg met zijn colle ga's in Luxemburg. Al jarenlang is het de gewoonte dat regeringsleiders tijdens hun bijeenkomsten waarderende woorden wijden aan de kandi- daatlanden, terwijl ze tegelijker tijd vaststellen dat er nog veel werk te doen is. Die diplomatie ke plichtplegingen blijven tij dens de top van donderdag en vrijdag achterwege, maar vol gens minister Bot (buitenlandse zaken) is er geen direct verband met de grondwet. „We hebben altijd gezegd dat we scherp zul len toezien dat landen doen wat ze beloven. Die druk is ver der toegenomen, maar je kunt niet opeens nieuwe criteria be denken." De ministers van buitenlandse zaken stelden in Luxemburg vast dat Kroatië weliswaar 'op de goede weg' is, maar nog steeds niet volledig meewerkt met het Joegoslavië tribunaal. Er zou al op 17 maart zijn be gonnen met onderhandelingen, maar EU stelde als voorwaarde dat Kroatië helpt om de voort vluchtige generaal Gotovina voor het tribunaal te krijgen. Een werkgroep oordeelde dat de Kroatische medewerking nog onder de maat is, en de mi nisters namen dat oordeel over. Een nieuwe datum is niet vast gesteld. Daar blijft het bij; de regeringsleiders zien geen re den om verdere aandacht aan Kroatië te schenken. „We zitten in een crisis. En dan ga je voor zichtig met elkaar om en ver mijd je moeilijke onderwer pen", aldus een diplomaat in Luxemburg. De start van de Turkse onder handelingen staat gepland voor 3 oktober, maar voor het zover is moet het land zichtbare voortgang hebben gemaakt bij de uitbouw van de rechtsstaat en de mensenrechten. Volgens EU-voorzitter Luxemburg valt er op deze punten evenmin iets nieuws te melden. Hetzelfde geldt voor Bulgarije en Roeme nië, landen die er vast op reke nen dat ze in 2007 kunnen toe treden. Maar ook die landen moeten nog een extra inspan ning leveren. Hun toetreding kan met een jaar worden uitge steld. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Katholieke politici felici teerden zichzelf en het Vaticaan gisteren met de volledige mis lukking van een referendum dat een zeer beperkende wet op kunstmatige bevruchting wilde versoepelen. Slechts 25,9 pro cent van de kiesgerechtigde Ita lianen ging zondag en maandag naar de stembus: voor een gel dige uitslag was 50 procent ver eist. De Italiaanse kerk had stevig campagne gevoerd voor een bocyot van het referendum. Ook de paus had zich ertegen uitgesproken. Het motto van de kerk was: over het leven kun je niet stemmen. Stem dus niet. Vooral in het arme, zeer tradi tionele Zuid-Italië bleven de kiezers massaal weg. In sommi ge delen van Sicilië, Calabrië en Puglia bleef het opkomstper centage onder de tien. Het kamp van de afwijzers had in de harde campagne om het referendum te laten mislukken IVF op één lijn gsteld met nazi praktijken. Ook werden uitwas sen zoals klonen, designer ba by's en moederschap voor 62- philadelphia/anp - In de Ame rikaanse zuidelijke staat Missis sippi is gisteren het proces be gonnen tegen Edgar Ray Killen, een 80-jarige oud-predikant en voormalig lid van de Ku Klux Klan, wegens de racistische moord op drie jonge burger rechtenactivisten in 1964. De moorden in het plaatsje Phila delphia zijn verfilmd in het met zeven Oscars bekroonde Mis sissippi Burning uit 1988. Het proces begint met de selec tie van een twaalfkoppige jury. Voor de zaak zijn ongeveer vier honderd potentiële juryleden opgeroepen. Zij arriveerden gis teren onder zware politiebewa king bij de rechtbank in Phila delphia. De verdachte kwam in een rolstoel de rechtszaal bin nen. Het proces zal naar schat ting twee weken duren. De burgerrechtenactivisten, Ja mes Chaney, Andrew Goodman en Michael Schwemer, gingen in juni 1964 naar Philadelphia voor onderzoek naar de brand stichting in een kerk waar zwar ten zich als kiezer konden laten registreren. Onderweg werden rv"!, j - "it Een zwarte man demonstreert voor de rechtbank in Philidelphia bij het begin van de moordzaak tegen Edgar Ray Killen.Foto: EPA/Erik S. Lesser zij aangehouden voor een ver meende snelheidsovertreding en opgesloten. TenVl'l het drietal gevangen zat, beraamde de plaatselijke afde ling van de Ku Klux Klan vol gens de federale recherche dienst FBI een plan om hen te vermoorden. Na hun vrijlating werden zij van de weg gereden en van dichtbij doodgeschoten. Chaney, die zelf zwart was, werd bovendien zo zwaar mis handeld dat de helft van de botten in zijn lichaam gebroken was. De daders begroeven de auto met daarin de lichamen in een aarden wal, waar zij pas na een zoektocht van 44 dagen werden gevonden. Bij de lynchpartij waren ongeveer twintig Ku Klux Klan-leden betrokken. Killen was volgens de openbare aan klager de aanstichter. De staat Mississippi heeft in de zaak nooit iemand aangeklaagd voor moord. De mogelijkheid voor federale aanklachten we gens moord bestond in die tijd nog niet. De federale regering klaagde wel achttien mannen, onder wie Killen, aan voor schending van de burgerrech ten van de drie slachtoffers. Slechts zeven van hen werden veroordeeld. Zij kregen straffen van niet meer dan zes jaar. Killen, die altijd heeft volgehou den onschuldig te zijn, ging vrijuit. De zaak werd gesepo neerd omdat de volledig blanke jury niet tot een unaniem oor deel kon komen. Elf juryleden Ex-KuKluxKlan-lid Edgar Ray Kil len. Foto Reuter/Kyle Carter. waren voor een schuldigverkla ring, maar het twaalfde lid liet zich niet overtuigen. Ze ver klaarde achteraf dat ze onmo gelijk een predikant kon veroor delen. jarige vrouwen in de strijd ge worpen tegen versoepeling van de vorig jaar van kracht gewor den beperkende wet geworpen. Het ja-kamp had vooraf heftige kritiek geleverd op het houden van het referendum in een war me zomermaand als de Italia nen massaal naar het strand trekken. In het verleden zijn tal van referenda in de zomer maanden wegens het niet be reiken van het quorum mislukt. Dat de kerk niet voor een nee- stem maar voor een boycot had geijverd bleek een slimme keu ze. Van degenen die wel waren gaan stemmen koos bijna 90 procent voor versoepeling van de strenge IVF-wet, die met een verbod op draagmoederschap en spermadonoren ondermeer het biologisch ouderschap ont houdt aan homo-paren en al leenstaanden. „Wij danken de kerk voor zijn steun. Deze uitslag is een victo rie voor de actieve niet-stem- mers", zei fractievoorzitter Schifani van regeringspartij Forza Italia.„Het gezonde ver stand heeft gezegevierd", meende Marco Follini, leider van de christendemocratische regeringspartij UDC. ionden/anp-afp - Leerlingen van een school in het Britse Dorset mogen tijdens examens geen gekleurde polsbandjes meer dragen. Het schoolbe stuur vreest dat de populaire bandjes worden gebruikt om te spieken. Leerlingen ^^ïden aan de binnenkant aanrekeningen kunnen maken. De bandjes zijn zeer populair in Groot-Brittannië. De bekendste zijn de gele exemplaren die wielrenner Lance Armstrong verkoopt ten behoeve van kan keronderzoek. Intussen zijn er vele andere kleuren beschik baar, steeds voor een ander goed doel. Voor veel Britse scholieren zijn de bandjes een mode-uiting geworden. Een school in het Britse Poole heeft de kinderen al eerder op gedragen slechts één bandje per dag te dragen. „Het werd belachelijk. Sommige kinderen zaten vol met bandjes. Het werd een mode-artikel en het compliceerde het dagelijke le ven op school", zei het hoofd van de school in Poole.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7