Artsen boos over beleid verzekeraars BINNENLAND 1 Overbezorgde ouders maken hun kind onzeker De Geus laat CPB en Rekenkamer WAO-plan bekijken 3Karimi vergaarde informatie over Iraans atoomprogramma Remkes praat met actievoerende agenten Nicolaï: 'Europa is te ver en te snel gegaan' Arubaanse lesbienne wil vluchtelingenstatus Besparing op medicijnen valt verkeerd Acties gedetineerden harder et stemmen i biddag haag - Het kabinet heeft loten de gemeenteraadsver- jingen volgend jaar vanwege jiddag voor het gewas een te vervroegen. De gang rde stembus wordt niet op ensdag 8 maart gemaakt, daags ervoor. De protes- tse kerken beschouwen de brfldag voor het gewas als een en iti 0 an vast na «jtale steekpartij )ei tinchem - De politie heeft tei dag in Duitsland een 27-jari- el; man uit Doetinchem aange- ;a^den. Dat liet de politie gis- weten. De politie ver- kt hem ervan dat hij op 18 ileen bezoeker van het Izoekercentrum (azc) in heeft doodgesto- Volgens de politie is er die id ruzie ontstaan tussen het htoffer en de verdachte. dinsdag 14 juni 2005 d op heftige itgroeningen hingen - De Groningse stu- envereniging Albertus nus gaat de overmatige in- van alle drank en voedsel s ontgroeningen en in- periodes verbieden. Daar- moeten incidenten als die tbij een student eerder deze nd anderhalve dag buiten lis raakte na het drinken zes liter water, worden komen. kjacht op de zwijnen iaag - Limburgse jagers en dit jaar wilde zwijnen n door middel van druk- Volgens minister Veer- /an landbouw is het jagen okvoer en afschot 'niet ef- if gebleken om de groep zwijnen in toom te hou- de drukjacht werkt een met één drijver, die het naar hem toedrijft. De tionele drijfjacht, waarbij drijvers de dieren naar de toejagen, is in Nederland en dag ze-Rijen De militaire vliegbasis •Rijen is vrijdag en zater- Dpen voor publiek. Bezoe- kunnen dan kennismaken lersoneel, materieel en ac- iten van de luchtmacht, comt er een vliegshow. ^hoofddoel is om aan de lu itingbetaler te laten zien e b ve met zijn geld doen", al- :n 8 ien woordvoerder, kbi 'ejskraan valt Bijlmerplein nel erdam - Een flinke hijs- us gisteren omgevallen op ak lijlmerplein naast het me- h treinstation Bijlmer in erdam. De kraan, die vol- dle uitgeschoven 75 meter ieti is, viel op de bouwplaats der t naast het station. Hij die I op rupsbanden in het le en gleed om nog onduide- redenen weg. De kraan - m op dat moment bestuurd n a een kraanmachinist die :en den stond. ;td r cel voor 'rind in moskee PF - De man die kort iarimoord op Theo van Gogh 1 stichtte bij de Mevlana- ieii ee in Rotterdam, heeft gis- 'dei twaalf maanden celstraf, bus van zes voorwaardelijk, ge- mp n. De rechtbank in Rotter- dei achtte bewezen dat hij in om >ege ochtend van 7 no- 1 ra ier 2004 een stapel hout de deur van de moskee en ide mstak. tbli 'hkekentrum 15000 banen ommel - Als de bouw van jawinkel- en recreatie- um bij Geldermaisen in de re doorgaat, kost dat on- r5000 banen bij de detail- kei ;1 in de omgeving. Daar- urt' vallen ook de winkelcen- itei Utrecht en Den Bosch, nts ïliers zullen een omzet- ni 5 van meer dan 10 pro- ,nd |den. Dat zeggen onder- tie rs van bureau DHV en de rsiteit van Amsterdam bi Ka "1 rrang in ruil irpi lts, - De Inspectie voor :eri tondheidszorg (IGZ) on- „Ik ekt of vruchtbaarheidskli- )ml kertgen in het Brabantse /'z 'ttel zich aan de regels 1 ik De kliniek geeft paren mal ^ger willen worden en n eicel of sperma afstaan, g vi tog op de wachtlijst. De ind tie heeft op verzoek van secretaris Ross-Van Dorp er gezondheid) een onder- ngesteld. De kliniek hoopt e 'voor wat, hoort wat'- 'de wachtlijsten te bestrij- reicel of sperma Akkoord nog ver weg den haag/anp - De coalitiefrac ties in de Tweede Kamer zijn gisteren geen stap dichter bij een akkoord over de hervor ming van de WAO gekomen. CDA en D66 willen nog steeds dat particuliere verzekeraars de nieuwe regeling voor gedeelte lijk arbeidsongeschikten uitvoe ren. De WD houdt vast aan een publieke uitvoering door uitke ringsinstantie UWV. Minister De Geus van Sociale Zaken zal het Centraal Planbu reau (CPB) en de Algemene Re kenkamer vragen een aantal modellen door te rekenen aan de hand van nieuwe instroom- cijfers, kondigde hij aan op de eerste dag van de behandeling van zijn WAO-voorstellen. Die moeten donderdag klaarliggen. Vrijdag wordt het WAO-debat voortgezet. Volgende week De Geus tijdens het WAO-debat. Foto: ANP/Ed Oudenaarden moet de Tweede Kamer de knoop doorhakken. Kern van de nieuwe WAO is dat alleen volledig arbeidsonge schikten nog een uitkering krij gen. Wie deels kan werken moet met een aanvulling op het loon aan de slag blijven. De Geus wil de regeling voor ge deeltelijk arbeidsongeschikten laten uitvoeren door zowel ver zekeraars als het UWV. Hun on derlinge concurrentie moet tot betere resultaten leiden. Maar in de Kamer bestaat geen steun voor dat plan, dat te complex wordt gevonden. CDA en D66 willen een private uit voering, zoals vakbonden en werkgevers hebben geadvi seerd. De WD denkt dat dat veel te duur wordt. De verzeke raars beschikken, in tegenstel ling tot het UWV, namelijk niet over WAO-reserves om de loon- aanvullingen te betalen. Vol gens berekeningen zou een re geling met alleen de verzeke raars de komende jaren 6 mil jard euro extra kosten. Uit nieuwe, nog voorlopige cij fers van het UWV blijkt dat de instroom in de WAO volgend jaar zal halveren naar nog geen 30.000. De aanloopkosten voor de verzekeraars zouden daar door veel lager uitvallen. Vol gens het CDA kunnen de kos ten nog verder worden vermin derd, als de verzekeraars geza menlijk een waarborgfonds op zetten. CDA-kamerlid Verburg zei in het debat te verwachten dat een private uitvoering dan slechts 3 miljard extra hoeft te kosten. De verzekeraars zelf gaan uit van 2,5 miljard. CDA en D66 hopen dat de WD ook kiest voor een private uit voering als blijkt dat de kosten inderdaad meevallen, en de WAO-premie niet omhoog hoeft. Maar WD-Kamerlid De Vries wekte gisteren niet be paald de indruk op het punt te staan een draai te maken. Zij pleitte nog steeds voluit voor een publieke uitvoering. Ze liet blijken cijfers van verzekeraars over meevallende kosten te wantrouwen. De Geus houdt vast aan een ge mengde uitvoering, door zowel verzekeraars als het UWV. Maar volgens bronnen rond de CDA- bewindsman is hij bereid ak koord te gaan met een private aanpak, als een Kamermeerder heid daarvoor kiest. De linkse oppositiepartijen vin den dat de WAO-plannen van De Geus van tafel moeten. Vol gens hen is een drastische in greep in de WAO niet nodig, nu het aantal nieuwe arbeidsonge schikten scherp daalt. breda/anp - Een Arubaanse lesbienne wil zich in Neder land laten registreren als poli tiek vluchteling. De vrouw zegt dat zij op Aruba vanwege haar seksuele geaardheid niet veilig is. Dat maakte de Homo Lesbische Federatie Neder land (HLBF) gisteren bekend. De vrouw wil zich vanmiddag melden bij de Vreemdelingen politie in Breda, om zich te la ten registreren als politiek vluchteling. HLBF-voorzitter A. van Wanrooij zegt dat de stap van de vrouw een 'echte noodkreet' is. „Zij krijgt de vluchtelingenstatus niet, om dat zij een Nederlands pas poort heeft." De vrouw in kwestie huwde haar partner in Nederland en vestigde zich begin 2004 op Aruba. Toen het paar zich wil de laten inschrijven bij de burgerlijke stand, weigerde de ambtenaar dat. De vrouwen legden de kwestie aan de rechter voor en die stelde hen in het gelijk. De Arubaanse minister van Justitie Croes te kende beroep aan tegen dat vonnis. Hij zei niet in te zien waarom een in Nederland ge sloten homohuwelijk rechts geldig zou zijn op Aruba. Arti kel 40 van het Koninkrijkssta tuut schrijft echter voor dat authentieke akten in alle lan den van het Koninkrijk erkend worden. Volgens de HLBF heeft onder meer het conflict met de Arubaanse autoriteiten over de inschrijving geleid tot de benarde positie van de vrouw. De federatie zegt dat zij onder grote psychische druk ver keert, die wordt veroorzaakt door „angst voor represailles van zowel de bevolking als de Arubaanse overheid." utrecht/anp - De artsenorgani satie KNMG is boos over het ge- neesmiddelenbeleid dat vijf gro te ziektekostenverzekeraars van af 1 juli gaan hanteren. VGZ, CZ, Agis, Menzis en Univé willen vanaf dat moment alleen de goedkoopste cholesterolverla gers en maagzuurremmers ver goeden. De verzekeraars willen met dit beleid besparen op de kosten van deze geneesmiddelen. Zij geven daarmee gevolg aan de afspraken die zij met minister Hoogervorst (Volksgezondheid) hebben gemaakt om de kosten van medicijnen te beteugelen. Volgens de artsen is het niet aan de verzekeraars om te be palen welke medicijnen ver strekt worden. De arts bepaalt wat een patiënt nodig heeft. De zorgverzekeraars zeggen dat dit ook zo blijft. Ze vergoeden duurdere middelen wel als er een medische noodzaak is om van het zogenoemde preferente middel af te wijken. De arts moet dat aangeven en de pa tiënt heeft vooraf toestemming van de verzekeraar nodig. Maar ook dat wijzen de artsen categorisch af. Patiënten snap pen daar niets van en boven dien wordt het werk van artsen en apothekers hierdoor belast met extra en vaak nutteloze handelingen, stelt de artsenor ganisatie. Bovendien worden artsen en apothekers, die altijd met veel verschillende verzeke raars te maken hebben, op on nodig veel extra administratieve lasten gejaagd. Volgens de KNMG heeft deze wijze van sturing door de verze keraars als belangrijk nadeel dat elke verzekeraar zijn eigen geneesmiddelenpakket kan sa menstellen. Dat valt volgens de KNMG niet uit te leggen aan artsen en patiënten. Ook Belangenorganisatie van apothekers (BOA) verzet zich tegen de maatregel die er toe leidt dat alleen de goedkopere, merkloze maagzuurremmer worden vergoed. De apothekers verwachten dat hierdoor meer ongelukken ontstaan. Zij wijzen op onderzoek waaruit zou' blij ken dat veelvuldig wisselen van medicijnen onverantwoorde ri sico's met zich meebrengt. den haag/anp - Het Tweede- Kamerlid Karimi (GroenLinks) is in mei vlak voor haar vertrek uit Teheran op de vingers getikt door de veiligheidsdienst om dat zij informatie probeerde te vergaren over het Iraanse atoomprogramma. Bij de daar op volgende veiligheidscontrole is zij niet anders behandeld dan andere passagiers. Zij reisde op een Iraans paspoort, waaruit niet viel af te leiden dat zij een Nederlands parlementslid was. Dat staat in de gisteren gepubli ceerde rapportage van het Iraanse ministerie van Buiten landse Zaken over het incident op de luchthaven van Teheran. Het Kamerlid beweerde na haar terugkomst in Nederland dat zij 'schandalig en onbeschoft' be handeld was door de luchtha- venpolitie. Ook zei zij het sterke vermoeden te hebben dat de Iraanse autoriteiten haar adres boekje en mobiele telefoon hadden gekopieerd. Volgens Iran heeft de veilig heidsdienst het Kamerlid er 'beleefd op gewezen' dat haar vragen over het atoompro gramma van Iran twijfel had den gezaaid over de ware mo tieven van haar privé-bezoek. Haar werd duidelijk gemaakt dat zij bij toekomstige bezoe ken daar niet opnieuw vragen over moet stellen. Iran benadrukt in het rapport dat de beveiliging van de lucht haven geen weet had van Kari- mi's lidmaatschap van de Tweede Kamer. Toen een vrou welijke inspectrice haar hand tas wilde controleren, weigerde zij en werd boos, aldus het rap port. Zij eiste behandeld te worden met het respect dat ver bonden was aan haar status als lid van het Nederlandse parle ment, gaat het rapport verder. Maar omdat die status niet ver meld stond in haar Iraanse pas poort, stond de beveiliging erop dat zij de normale veiligheids controle onderging. Het ministerie wijst ook de be schuldiging van de hand als zou de beveiligingsdienst haar privé-gegevens hebben gekopi eerd. „Als de Iraanse veilig heidsdienst die informatie dacht nodig te hebben, had zij dat gedaan zonder dat me vrouw Karimi daar iets van ge merkt zou hebben." Minister Bot heeft het rapport naar de Kamer gestuurd. Behalve op ketelmuziek worden de ambtenaren bij Binnenlandse Zaken getrakteerd op drumsolo's. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - Minister Rem kes (Binnenlandse zaken) heeft gistermiddag ruim een uur ge sproken met vier demonstre rende politieagenten. Hij heeft geluisterd naar zeer persoonlij ke verhalen over zaken als inko mensverlies na dienstongeval, de financiële gevolgen van het nieuwe ziektekostenstelsel en de achteruitgang die politie mensen vrezen op hun salaris van januari aanstaande. „De minister toonde zich ge raakt door de verhalen van de mensen. Bepaalde gevallen laat hij nu narekenen door zijn ambtenaren, om er achter te komen waarom de cijfers van de actievoerders zo verschillen met de officiële van het depar tement", aldus een woordvoer der van de politiebonden. Deze betreurde het dat Remkes niet met toezeggingen in het CAO- conflict is gekomen tijdens het gesprek. Een woordvoerder van Remkes verklaarde na afloop dat 'op enig moment' de reken sommen zullen worden be sproken. Enkele honderden politieagen ten voeren sinds zondagavond elf uur een 'blauwe belegering' uit van het ministerie van Bin nenlandse zaken in het cen trum van Den Haag. Deze moet dertien dagen duren, 24 uur per dag. Elke acht uur worden ac tievoerders voor een betere po- litie-CAO afgelost door busla dingen collega's. Gisteren wa ren dat politiemensen uit Lim burg, Groningen en Noord- en Zuid-Holland. In de nacht zijn ongeveer 100 demonstranten aanwezig; overdag wordt ge streefd naar een aantal van 250. Met fluitjes, trommels en mega foons trekken de agenten de aandacht van ambtenaren en passerend publiek. De ambte naren die naar binnen willen, moeten langs agenten die hen een pamflet in de hand druk ken. Er is geen sprake van een blokkade, aldus de gezamenlij ke vakbonden NPB, ACP en VMHP. Zij spreken wel van een 'grimmige actie'. Dat viel giste ren nog wel mee: de minister werd wel uitgefloten, maar kon ongestoord een korte toespraak houden en liep met zijn ge sprekspartners daarna rustig het ministerie weer in. Ambte naren deelden op dat moment - 'voor deze ene keer' - gevulde koeken en koffie uit. De politiebonden liggen over hoop met minister Remkes over afschaffing van de VUT, een nieuwe ziektekostenregeling, doorbetaling van ziekengeld in het tweede jaar en een loons verhoging. 'Bij ongeveer drie procent gaat het mis. Zij ontwikkelen ernstige klachten' door Rudi Buis amsterdam/gpd - Ongeveer een kwart van de Nederlandse jeugd is 'ongezond onzeker'. Logeren bij oma is al teveel voor ze. En mamma móet elke ochtend mee de klas in. Soms gaat het mis. „Ik ken een meisje dat zich van de trap heeft gegooid." Ada wil niet naar school. Het tienjarige meisje voelt zich erg onzeker. Ze is bang dat ze weer gepest wordt. Telkens als Ada zich gespannen voelt, spant ze haar buikspieren aan. „Ze heeft al twee jaar buikpijn", vertelt kinderpsychologe Eveline Beerkens. Zulke drama's spelen zich in meer gezinnen af. Ongeveer een kwart van de kinderen en jongeren tot achttien jaar is 'ongezond onzeker', stellen deskundigen. Bijvoorbeeld het jongetje van twaalf dat niet bij opa en oma durft te logeren. Of de puber die nog niet alleen op de fiets naar school kan. Het merendeel van de jongeren raakt hun on zekerheid met een beetje hulp in de loop der jaren kwijt. Maar bij ongeveer drie procent gaat het mis. „Zij ontwikkelen ern stige klachten", aldus Beerkens, die veel onzekere kinderen be handelt. Extreme onzekerheid kan zich uiten in lichamelijke klachten. Soms blijven kinderen een dag je thuis, omdat ze last hebben van buik- of hoofdpijn. Sommi gen kampen met nekklachten, doordat ze de hele dag ver krampt in de klas zitten. Onzekere kinderen stellen zich soms provocerend op, maar meestal trekken ze zich terug. „Die kinderen zijn vaak volg zaam", zegt orthopedagoge Lie ve van Geldorp. „Of ze verto nen afkoopgedrag. Dan delen ze kauwgom uit om iemand te paaien." En: de schoolpresta ties gaan achteruit. Om te voorkomen dat onzekere kinderen afglijden, werken sommige basisscholen met het Marietje-Kesselsproject. Dat is een reeks van twaalf lessen, waarin kinderen leren hoe ze voor zichzelf op moeten ko men. Daarnaast komen er spe ciale kampen voor onzekere kinderen die een steuntje in de rug nodig hebben. Teruggetrok ken kinderen leren daar een positiever zelfbeeld te ontwik kelen. Vaak denkt een onzeker kind: 'Ze kijken naar me omdat ze me stom vinden', terwijl de kinderen misschien kijken om dat het onzekere kind 'coole schoenen' draagt. Of gewoon Veel kinderen zijn ongezond onzeker. Logeren bij opa en oma is al te veel voor ze. Foto: GPD/Frank Jansen omdat iemand nieuw is. Op een vakantiekamp leren kinderen beter omgaan met angst en onzekerheid. Door de vechtsport karate, waarbij ze le ren zich een houding te geven: schouders en rug recht: dat straalt zelfvertrouwen uit. Na de kampen voor bleekneus jes en dikkerds óók een kamp voor onzekere kinderen? Kin derpsychologe Beerkens denkt dat het nodig is. „Al op jonge leeftijd moet je onzekere kinde ren meer zelfvertrouwen geven, ze helpen. Dat voorkomt ernsti ge incidenten." Zo kent Beerkens een meisje dat volledig de weg kwijt raakte, toen ze op dertienjarige leeftijd naar een grote scholengemeen schap ging. Haar moeder moest het meisje naar school brengen en weer ophalen. In de pauzes stond ze alleen. Al snel wilde ze dat haar moeder haar ook in de pauzes gezelschap kwam hou den. „Kun je nagaan wat voor reacties van de groep dat op roept. Ze ligt met zware kneu zingen thuis, doordat ze zich uit wanhoop van de trap heeft gegooid." Deskundigen bespeuren een gestage toename van onzekere kinderen. Soms gaan ouders niet vrijuit, doordat ze overdre ven beschermend zijn. Er zijn kinderen die niet naar een sportvereniging mogen, omdat ze daar geblesseerd kunnen ra ken. Of niet op de fiets naar school mogen, omdat dat ge vaarlijk is. Zo 'kweek' je onzeke re kinderen. luxemburg/anp - Europa is in de ogen van veel burgers 'te ver en te snel gegaan'. Dat zei staatssecretaris Nicolaï van Eu ropese Zaken tijdens overleg met zijn EU-collega's in Luxemburg. „Daarnaast is Eu ropa voor velen misschien ook te duur en te bemoeizuchtig", aldus Nicolaï. De ministers en staatssecreta rissen van Europese Zaken heb ben gisteren de neestemmen in Frankrijk en Nederland geëva lueerd. „Veel landen hebben aangesloten op mijn conclusie dat het allemaal te ver en te snel is gegaan", stelde Nicolaï, die ook vindt dat Europa niet op de oude weg verder kan gaan. „Het is nu geen business- as-usual." Wel vindt de WD- bewindsman dat lidstaten die de goedkeuring van de grond wet willen voortzetten daar de kans voor moeten krijgen. „Wij hebben het öok gewaardeerd dat Frankrijk Nederland zijn gang liet gaan." Volgens Nicolaï hebben veel landen al 'ja' gezegd tegen deze grondwet. „Dan zou het bijzon der onrespectvol van ons zijn om het ineens anders te zien." Nicolaï denkt dat de meeste lid staten wel een afko^ngsperio- de willen. De EU-<fceringslei- ders praten donderdagavond in Brussel, bij aanvang van hun driemaandelijkse topontmoe ting, over hoe zij nu verder wil len met de grondwet. den haag/anp - De actiës van de gedetineerden tegen het ver soberde regime in de Neder landse gevangenissen gaan op 1 juli verder. Volgens de organi satie van de gedetineerden commissie (EORG) worden de zitacties dan verhard, aldus een woordvoerder gisteren. Gevangenen worden opgeroe pen om, nadat zij 's ochtends hun cel hebben mogen verla ten, te blijven zitten totdat mi nister Donner van justitie de bezuinigingen van tafel haalt. De commissie roept alle belan- genclubs, bezoekersgroepen en relaties van gedetineerden op om Donner op 1 juli te bezoe ken op diens ministerie.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3