L REGIO Teylingereind: meer dan alleen opsluiten )e stille disco in de eterskerk was leuk' WT** Onderzoekster Coralijn Nas toont werking aan van sociaal trainingsprogramma Equip Boom DINSDAG 14JUm 2005 VRAAG ewerkster evenementenbureau MARIEKE VAN HAAREN van de rersiteit Leiden kijkt terug op een succesvol verlopen lustrum. Van 2 tot en met 12 juni stond de stad bol van de activiteiten ter gelegen heid van het 86ste lus trum van de academie, en concerten, theatervoorstellen, feesten voor alumni, studen- universitaire medewerkers en tijdens een plechtige 'academi- zitting' in de Pieterskerk kregen vijf geleerden een eredoctoraat reikt. is het met je, Marieke? nou ik leef nog. Ik heb het afgelopen weekeinde redelijk uit- «en ik zit nu weer achter mijn bureau. Na de eerste paar uur- terken, dacht ik wel: ik wil weer slapen. Dat kan nog niet, hebben nu de nazorg. Alle mensen die iets voor het lus hebben gedaan, krijgen bedankbriefjes en er komt een fees afsluiting voor alle medewerkers, dat soort dingen." tas voor jou persoonlijk het hoogtepunt? loch wel het lustrumfeest op donderdag 9 juni. Dat hielden we Bestuursbureau op het Rapenburg, in de Pieterskerk, de gehoorzaal en in Sociëteit Minerva, maar die laatste locatie ikpersoonlijk niet meer gehaald. Vooral de 'stille disco' in de rskerk vond ik heel leuk. Ik wist dat iedereen kon dansen met optelefoon op, lik dacht dat ie- b andere muziek zou krijgen, niet zo, ieder- irdie hetzelfde, or de mensen g tamelijk syn- dansten." rook een tegen - nmh, het alum- twas heel gezel- goed georgani- maar ik vond nmer dat er zo oud-studenten waren gekomen. We hadden op vijfhonderd zend mensen gerekend, maar we kregen er drie- a vierhon- Dan is de Pieterskerk erg groot, hoor. We hadden ook veel ile activiteiten in de Hortus Botanicus en het Kamerlingh gebouw, waarover de alumni werden verdeeld. Daardoor nwe best kleine groepjes." Wilfred Simons foto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN 1955, Dinsdag 14 Juni - Ruim zes uur lang is Koningin Juliana gisteren toeschouw- iweest van de Leidse lustrumfeesten. Dit Koninklijk bezoek aan 5, schouwburg en naar Minerva verplaatste Griekse markt is tot rhoogtepunten van dit 76ste lustrum uitgegroeid door de char- wijze waarop de vorstin zich onder de deelnemers aan de feest- bewoog en als Koningin en niet zoals bij vele andere Leidse t als oud-alumna belangstelling toonde voor deze gedenk- ge feestdagen. Eerst omstreeks half twee vannacht verliet de ;in de Sleutelstad per auto om zich naar Soestdijk te begeven, pdit late uur was er bij het vertrek uit Minerva op straat nog be- illing van de burgerij, die ook in de avonduren bij stadhuis, wburg en de studentenvereniging van het bezoek van de Konin- uige was. COLOFON Leidsch Dagblad T Klein en H de-Wit directie hdcuz@hdc.nl rfdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl WTOOR itraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden gstijden van de receptie zijn: tot en met donderdag I 1-1630uur •^108.30 -12.30 uur fc 071-5 356415 f fax 071-5 356 325 i: overlijden, geboorte, jubilea imilieberichten. desgewenst met ding, via www.hdcmedia nl of 11nilieberichten@nhd.hdc.nl. I» e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- VERKOOP (es m.b.t.. 813661 d: 023-5150543 Ji 3677 handel: 071-5 356 300 jëaus kunnen contact opnemen f13636 Mot») 5196800 iling (acceptgiro) '(alleen aut. ine) p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekken omatisch afschrijven van het tsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Jeugdgevangenis Teylingereind vindt alleen opsluiten onvoldoende. „We willen er een positieve draai aan geven en het liefst een draai waar niet alleen zij bij gebaat zijn, maar de hele maatschappij." Archieffoto's: Loek Zuyderduin door Gerard Baas Waarom gaat de ene jongere wel in de fout en de andere niet? De verlei dingen zijn voor iedereen wel eens te groot, maar desondanks blijft de een op het rechte pad dat voor de ander - een minderheid - te glibberig blijkt. Die jongeren ontsporen, komen met justitie in aanraking en belanden in een inrichting achter slot en grendel. Forensisch Centrum Teylingereind in Sassenheim is een inrichting, die zich niet wil beperken tot het opsluiten van de jongeren, zegt Loek Dijkman. Hij is hoofd pedagogisch beleid van de jeugdgevangenis. „Als jeugdinrichting hebben we de basisopdracht om jon geren op te sluiten. Om hun straf uit te zitten, of in af wachting van hun verdere behandeling. Als we ze al leen maar opsluiten en verder niets dan doen we ze, eenvoudig gezegd, schade aan. Het is immers niet goed voor een mens om vast te zitten, om niet wanneer je wil naar buiten te kunnen lopen, om je fa milie en vrienden niet te kunnen zien wanneer je wil, enzovoort. Iemand opslui ten is een forse in greep." Teylinge reind en begeleiding van jongeren. Bij de start van Teylingereind, nu zo'n acht jaar geleden, gingen Dijk man en zijn collega's op zoek naar methodes om daar invulling aan te geven. Zij kwamen terecht in de Ver enigde Staten waar het Equippro- gramma succesvol werd toegepast op jeugdige delinquenten. „Een van onze gedragswetenschappers 'ver taalde' het Amerikaanse Equip naar de Nederlandse situatie en sinds de cember 1997 werken we er mee." Equip gaat ervan uit dat de jongeren elkaar helpen met hun problemen door ze te benoemen, er met elkaar over te praten en elkaar te corrigeren in denken en doen. Het is sterk ge richt op beïnvloeding van individu en via hun leeftijdsgenoten, de zogeheten 'peers'. Daar voor hebben kleine groepen van zes jon geren vrijwel dage lijks bijeenkom sten onder lei ding van een trainer. Het doel van de bijeen komsten is struc tureel te werken aan het omgaan met agressie, soci ale vaardigheden en het nemen van de juiste, moreel zuivere, beslissin gen. Zo moeten zij bij- aan geven en het liefst een draai waar niet alleen zij bij ge baat zijn, maar ook de hele maatschap pij." De woorden van Dijkman zijn de ver taling van - onder delen van - de mis sion statement die Teylingereind zich zelf heeft gegeven: jongeren helpen om beter sociaal te functioneren en bij dragen aan een vei lige en rechtvaardi ge samenleving door een pedagogisch ver antwoorde opvang voorbeeld ontdekken dat agressie geen teken van macht is, maar juist van onmacht; dat je met druk en spanning op een positieve manier kunt omgaan en echt betrokken kunt zijn bij hoe een ander zich voelt. „De medewerkers van Teylingereind hebben sterk het gevoel dat Equip werkt", zegt Dijkman. „Maar dat is voor ons niet genoeg. We wilden wé ten, ondersteund door wetenschap pelijk onderzoek, of en in welke ma te Equip werkt. Daarvoor heeft onze instelling samen met de Utrechtse Universiteit zo'n onderzoek gefinan cierd." Dat onderzoek is uitgevoerd door de in Leiderdorp geboren Coralijn Nas. Zij promoveerde gisteren op haar proefschrift 'Delinquente jongeren equipperen sociaal te denken'. In de dissertatie staan twee vragen cen traal: kan delinquent gedrag bij jon gens worden verklaard vanuit hun vermogen om sociaal te denken, en gaat er een positieve invloed uit van het groepsgevoel? Oftewel: laten de linquente jongeren zich positief be- invloeden door leeftijdsgenoten. Of tewel: werkt Equip? Om met die laatste vraag te begin nen: Equip doet wat het beoogt te doen. „Namelijk het sociaal denken van jongeren aan te leren en te sti muleren. Jongens gaan anders, soci aal beter, denken." Voor onderzoek vergeleek Nas een groep jongeren in Teylingereind met een groep in een inrichting waar niet wordt gewerkt met Equip, of een vergelijkbaar programma. „Zij kre gen vóór het begin van het program ma en na drie maanden vragenlijs ten voorgelegd. Daaruit bleken op vallende, significante verschillen tussen beide groepen. Het was een heel mooi resultaat, zeker gezien de relatief korte periode dat ze het Equipprogramma hadden on dergaan." In Amerika, waar Equip in ongeveer vijftien instellin gen wordt gehanteerd, is de effectiviteit aange toond. Bij het onder zoek werd onder scheid gemaakt tussen jeugdige delinquenten met en zon der Equip. Bij de Equip- groep was het per ten van de straf weer in aanraking komen met justitie, beduidend lager: vijftien, tegenover veertig voor hen die het zonder Equip moest stellen. In Nederland, waar nog geen onder zoek is gedaan naar recidive, zullen zulke spectaculaire cijfers niet voor komen, verwachten Dijkman en Nas. „Er is een groot verschil tussen de Nederlandse en Amerikaanse strafsystemen", legt Dijkman uit. „Wie in Nederland als jongere in een inrichting terechtkomt heeft al een aanzienlijk strafrechtelijk verleden achter zich. Vaak heeft zo'n jongere dan al een Haltstraf, een taakstraf of een voorwaardelijke veroordeling achter de rug. In Amerika kom je veel sneller in de gevange nis. Daar zal de ge- Coralijn Nas promoveerde gisteren op het onderzoek naar het Equipprogramma van Teylingereind. Naast haar Loek Dijkman, pedagoog in de Sas- senheimse jeugdinrichting. „Equip doet wat het beoogt te doen." Foto: Mark Lamers middelde jeugdige gedetineerde meer beïnvloedbaar zijn. In Neder land is dat veel minder het geval." De mate van beïnvloedbaarheid, die in Nederland dus laag is, bepaalt ui teraard het succes van Equip. „En in dat succes geloven we", zegt Dijk man, „maar een daling van 40 naar 15, daar mag je niet op rekenen. Het gaat bij Equip om kleine veranderin gen, terwijl je ook niet mag vergeten dat je niet elke jongere kunt berei ken. Wij zijn er wel van overtuigd dat elke positieve verandering, hoe klein ook, de moeite waard is." Op dit moment wordt onderzocht of de positieve effecten van Equip doorwerken na terugkeer in de sa menleving. „Maar", zo zegt Nas, „behalve de indruk dat het positieve effect blijvend lijkt, valt daar nog niet veel over te zeggen. Daar mag en kan ik geen uitspraken over doen. Een van Nas' onderzoeksresulta ten is het feit dat voor jongeren met een opleidingsniveau on der VMBO-T (de vroegere mavo) een preventieve aan pak wordt aanbevolen. „Equip is gebaseerd op het werken aan denkfouten als egocentrisme, anderen de schuld geven, goedpraten van een verkeerde situatie en uitgaan van het ergste. Zulke denkfouten maakt iedereen wel eens, maar het leidt slechts bij een kleine minderheid tot cri mineel gedrag. Je zou moeten in steken op risicogroepen. Over het merendeel zijn dat jon gens in de eerste en tweede klas van VMBO-T en la ger. Ik zou er voor plei ten om ook op derge lijke scholen het Equipprogram ma te hante ren." Dijkma stipt aan dat Teylinger eind, dat de Euro pese rech ten van Equip be zit, dat ook van plan is. „We wil len naar scholen en hebben al contacten in Den Haag. We zijn al de grens overge gaan naar jeugdgevange nissen in België, Hongarije, Oekra- ine en Letland.Verder wil len we een Equip programma voor ou ders opzetten. Want de vraag blijft altijd: wat gebeurt er met de jongeren als ze weer in hun oude omgeving ko men? Wat gebeurt er met Equip als er geen Equip meer is, als ze in hun eentje verder moeten?" NIEUW-VENNEP, 17.00 UUR Hij staat welbeschouwd niet eens op zo'n heel gunstige plek, de boom. Langs de Rijnlan- derweg, pal onder de aanvliegrou te van Schiphol. Er zijn momenten van de dag dat de vliegtuigen om de twee minuten zo laag overko men, dat je ze bijna kimt grijpen. Toch is het een bijzondere boom, de boom in kwestie. Het is een wilg. Eén die vroeger zo te zien wel een paar keer is geknot, maar daarna niet meer. Daardoor is hij toch tot een meters hoge boom uitgegroeid, al heeft hij een wat ei genaardige vorm. De eigenaar van de boom heeft groen in overvloed rond zijn huis en daarom besloot hij afgelopen najaar dat de boom moest sneuve len. Om een beetje meer licht op zijn huis te krijgen. Maar gelukkig voor de boom, de kettingzaag bleef zwijgen. Het kwam er eenvoudig niet van. En daardoor kon de boom een maand of twee geleden toch weer frisgroen uitlopen, in plaats van dat hij in mootjes ge hakt onder een afdakje belandde. Wachtend op zijn definitieve einde in de houtkachel. Eigenlijk is de boom zelf niet eens zo bijzonder, maar zijn het de be woners. Liefst drie gezinnen wor den er dezer dagen grootgebracht. Het dichtst bij de grond huist een pimpelmezenfamilie. In een oud, bijna vervallen vogelhuisje tegen de stam. De blauwgele vogeltjes vliegen af en aan met muggen, wurmpjes, rupsen en andere klei ne schepselen Gods. In het piep kleine huisje aan de stam zetten de pimpelmezenkids het op een krij sen zodra pa en moe zich met een hartige snack bij het invlieggat melden. Een metertje boven de pimpelme zen woont een houtduivenecht- paar. De twee staalgrijze vogels met het opvallende witte hals bandje, dat niet helemaal rond de nek sluit, hebben van takken een eenvoudig nestje gebouwd. De tak ken zitten met stront aan elkaar geplakt, laat dat maar aan duiven over. Met een angstig oog loerend naar de toeschouwer op de grond broedt vader houtduif - of moeder, wie een verschil ziet, mag het zeg gen - op twee witte eieren. En dat is geen gok, want zo gaat dat altijd bij duiven: twee tegelijk. Anders krijg je er al snel te veel. De meest bijzondere bewoners van de boom zitten een paar meter bo ven de duiven. In een gat in een dikke tak. Spechten - grote bonte om precies te zijn - hebben er met hun knoertharde snavel een hol in het hout gebeiteld. Weken voordat de bewoners van het huis het nest ontdekten, hoorden ze al vaak het geroffel van de spechtensnfcel. De schuwe, rood-wit-zwarte vogels hebben ook jongen. Ze vliegen in hun karakteristieke golfbeweging af en aan. Ja, ja, drie verschillende vogelnes ten in één boom, dat zie niet vaak, hoor. De eigenaar van de tuin is een man van de natuur en vindt het allemaal prachtig. Vandaag pakt hij er een stoel bij en gaat on der die boom zitten genieten. Met een na de ontdekking nam hij een belangrijk besluit: de boom mag blijven staan. Da's logisch. Paul de Vlieger zaterdag 14 juni - De Leiderdorpse schietvereniging 'De Vrijheid' heeft haar nieuwe clubgebouw in de Bloemerd geopend. Het alleen voor de club beschikbaar, maar ook als oefen de politie. Burgemeester Van der Have verrichtte de Foto: archief Leidsch Dagblad na

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17