Huismeesters voor bedrijven visser in de stad LEIDEN REGIO Terrasvergunning voor sportverenigingen? Steun voor mini-kinderboerderij aan Minnebroersgracht Voetbalteam De Zwaluw vol goede moed naar NK schoolvoetbal LVI en MKB scheppen banen voor oudere werklozen Inschrijving voor huizen Roomburg reiden - Woningcorporatie Por taal heeft de inschrijving ge- dpend voor een complex rrieuwbouw-huurwoningen in de wijk Roomburg. Het gaat om 93 eengezinswoningen, die vanaf de zomer van 2006 wor den opgeleverd. Iedereen die zich heeft ingeschreven bij Huis-Aan-Bod kan reageren. De huizen worden toegewezen zo als alle huurhuizen: urgentie kandidaten krijgen voorrang en daarna volgen degenen met de langste woon- of inschrijfduur. Vaak door rood op de Leidseweg leiden - In twee weken tijd re den er 216 auto's door rood op de Leidseweg in Voorschoten. Dat werd vastgelegd door de vaste camera. De camera op de Willem de Zwijgerlaan regi streerde 53 automobilisten die door rood reden en 181 snel heidsovertreders. dinsdag 14juni 2005 door Wilfred Simons leiden - Ondernemersvereniging LVI en MKB Leiden beginnen een project om werkloze ouderen bij de eigen leden aan werk te helpen. Leidse bedrijven kunnen via de verenigingen een huismeester in dienst nemen, die kleine reparaties ver richt, interne verhuizingen uitvoert, sto ringen verhelpt, schoonmaakwerk doet en afval afvoert. De gemeente Leiden geeft elk deelne mend bedrijf een loonkostensubsidie van 10.500 euro in het eerste jaar en 6.500 euro in het tweede. Uiteindelijk is het de bedoeling dat de huismeesters bij de bedrijven in vaste dienst komen. Volgens woordvoerder Cees Ahsmann van het bedrijf Impulsus biedt het pro ject veel voordelen voor alle partijen in de stad. „Als dit project slaagt, betekent dit dat we minder geld kwijt zijn aan de bijstand. Dat is geld dat de gemeente zelf moet betalen. Als we erin slagen om dertig 45-plussers aan werk te helpen, betekent dit dat Leiden op de wat lange re duur geld overhoudt voor andere nut tige bestemmingen." Het project is eind vorig jaar bedacht door de commissie onderwijs en werk van de LVI. Tot verrassing van Ahsmann pikte de Leidse Sociale Dienst het voor stel vrijwel meteen op. „Ik hoor regel matig klachten over de Leidse ambtena rij, maar de Sociale Dienst verdient een pluim voor de manier waarop zij dit re- geit." Volgens woordvoerster Nienke Heeres van de Sociale Dienst zijn de eerste der tig kandidaten al gekozen. Vanaf het moment dat de eerste vacatures binnen komen, krijgen zij een gerichte scholing bij het ROC Leiden. „We leren ze veel voorkomende werkzaamheden te ver richten, schaven hun computervaardig heden bij en geven ze een communica tiecursus", aldus Heeres. Bedrijven hoeven niet bang te zijn dat zij met iemand worden opgescheept die zij eigenlijk niet willen, verzekert zij. „Er is een onbetaalde stageperiode van een maand. Als de huismeester bevalt, volgt er een normaal jaarcontract. Pas in het tweede jaar komt de kandidaat in vaste dienst." Voor de bedrijven is een extra voordeel dat het in dienst nemen van een huis meester nagenoeg geen administratieve lasten veroorzaakt. Een uitzendbureau verzorgt de contracten, betalingen, het overleg met de gemeente en de ziekte begeleiding. De LVI en het MKB fuseren in septem ber tot de Bedrijven Vereniging Leiden. Het 'project huismeesters' is verkozen tot belangrijkste project dat de nieuwe vereniging in het eerste jaar moet uit voeren. Ahsmann gaat ervan uit dat dertig Leid se bedrijven nog dit jaar een huismees ter in dienst nemen. 'Arebeïl Verse, zoete arebeü Een ware delicatesse men sen, d'r hoef geen suiker meer bij! Twee doossies voor drie euro, tis heus, tis waar, drie euro maar. Meneer, zeg nou zelf, tis toch temet voor niks deze prachtige arebei?' De lokroep van de markt koopman weerkaatst tussen de Botermarkt en de Nieuwe Rijn. Ik sta voor zijn kraam en denk aan dat potsierlijke bericht laatst op pagina 101 van Teletekst: houdoe is het mooiste Brabantse woord. Een komkommertijdbood- schap van heb ik jou daar. Middenin in een week dat er van komkommertijd nog lang geen sprake is. Het flau- wekulbericht uit Brabant stond zomaar tussen ge wichtig politiek nieuws en mededelingen over bloedige aanslagen all over the world. 'Sta je te prakkiseren vader?', vraagt de groenteman op de zaterdagmarkt. 'Dat arebei een heerlijk Leids woord is, baas. Een mooier woord dan bijvoorbeeld houdoe.' HoudoeWie zeg er dan houdoeDat heb ik hier nog nooit iemand horen zeggen.' 'Nee, maar ik las laatst dat houdoe is gekozen tot het mooiste Brabantse woord en nou sta ik me hier af te vra gen wat het mooiste Leidse woord zou kunnen zijn.' 'Tis nogal wat. Bledder.' 'Pardon?' 'Bledder. Je mot toch zo no dig weten wat het mooisi Leidse woord is. Nou, bh der.' 'Bledder, leren bal, blaas, dat echt Leids dan?' 'Of het wel Leids is, bledi Waar kommie vandaan i Bledder is zo Leids als de kermis op Drie Oktoberj 'Goed dan bledder. Maai bei is misschien wat a w meen bekender en zeker deze tijd van het jaar'. 'Parg. Glipper. Lijer. Ten Giechel. Koekerroe. Darn Anders nog vader? Of ke zo wel even vooruit?' 'Kijker is.' 'Wat?' 'Kijk er is, dat is nou een echte Leidse uitdrukking denk ik me net. Misschii het mooiste Leids eerdei uitdrukking dan een w<x 'Tuurlijk meneer. En wa dacht je van krijg nou 'Die kende ik niet.' 'Ik anders wel, maar gaa nog wat kopen of sta jel een beetje je Leids op te len, gratis en voor niks.' 'Doe meer twee bakkies bei'baas.' 'Zo mag ik het horen. K( mee thuis komen hoor.' 'Mijn vrouw is er dol op 'Bakkie vaniellievla mei en dan deze arebei er in 'Hoeft er zeker geen sui meer bij hè?' 'Lijer.' 'Parg.' Jaap Visser AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 dagelijks tussen 9.0 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl L Willem Jan van de Wetering geeft woensdagavond bij boek handel Kooyker een workshop over Het Enneagram. Dit naar aanleiding van zijn nieuwe bóek en van het tv-programma De grote karaktertest. Aanvang 20.00 uur, toegang 5 euro. Aan melden via 071-5160520. Voor aanstaande moeders en hun partners is er woensdag een informatieavond over borstvoeding, georganiseerd door de Vereniging Borstvoe ding Natuurlijk, afdeling Lei den. Aanmelden kan telefo nisch, 071-5223906 of per e- mail: ddanton@zonnet.nl 'Financiële mogelijkh voor de mantelzorg1 is 1 derwerp waarover dond wordt gesproken in De I de ontmoetingsplek voo telzorgers. De bijeenkoi gint om 19.30 uur in de hoogkerk aan de Waten Voetbalteams kunnei aanmelden voor het SPt nooi, dat de jongerenafi van de SP voor de vijfde organiseert. Vorig jaar d veertig zestallen mee aa tegen - 5 - straatvoetbaltoi Inschrijven kan via rooc .sp.nl. Het toernooi is vi ni tot 2 juli. KORT EN ZAKELIJK Een nieuw Leids bedrijf gaat allochtone oudkomers helpen bij het vinden van een nieuwe baan. Alfa Bèta Inburgering en Reïntegratie wordt geleid door de 42-jarige Leidenaar Taoufik Slimane. Hij verzorgt cursussen Nederlands voor allochtonen em helpt hen bij het vinden van werk. Hierbij maakt Slimane gebruik van de zogeheten EVC- methode, het werken met Eer der Verworven Competenties. Veel allochtonen kunnen veel meer dan zij denken, maar zijn zich niet bewust van hun ver mogens. Slimane helpt hen die in kaart te brengen en ze op ba sis daarvan in contact te bren gen met een werkgever. Slima ne werkt regelmatig voor de ge meente Amsterdam en traint coaches van het Centraal Or gaan Asielzoekers. E-mail: t.sli- mane@hetnet.nl Bedrijvenstraat 'Hall Street' aan de Rooseveltstraat 36-66 blijkt na revitalisering een suc ces. Alle beschikbare bedrijfs ruimte is verhuurd, onder meer aan bekende regionale bedrij ven als Barthen, Houwling Meubelen, Noordman en Selekt Mail. Ook schoolboekhandel De Kier heeft er een vestiging. Projectontwikkelaar Me Smitsloo kocht het bedi terrein enkele jaren geil Shell Pensioenfonds enP een facelift. Onder mee»1 het complex stalen luifel® reclameuitingen en kwzf1 een website waarop dei* ven hun gegevens kondf1 .terlaten (www.hallstreelc Het Leidse biotechbedj» Crucell heeft een antistl vonden die beschermii#1 tegen het West-Nijhiml01 middel is geïsoleerd uitp ten die de besmetting nr virus hebben overleefdP Jan ter Meulen van Cru$ tibody Discovery Groupr de ontdekking bekendgf op het achtste jaarlijkse31 gres voor InfectieziekteF Tropische Geneeskundfc Hamburg. Crucell begiif het einde van het jaar dj klinische proeven met e| cin dat gebaseerd is opl Het West-Nijlvirus is in|| voor het eerst aangetrop New York en heeft zichl* dels over de hele Verem| ten verspreid. Het woifl spreid door muggen enL zaakt bij patiënten eenl ke vorm van hersenontB DUIVEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Le Mans. De uitslag: P.V. Blauwkras P. de Mooy 1, 4, 6, 7, 10; G. v.d. Blom 2; Groenendijk/Pikaar 3; D. Pardon 5; P. Landesbergen 8; H. Koome 9. P.V. Leiderdorp W.M. de Roodel; W. van Oos ten 2, 3, 5, 6,10; J. Knijnenburg 4; D.J. de Ridder 7; comb. J. Hartevelt 8; B. van Mil 9. P.V. De Rij nklievers F. Ladan 1,5,7; N. de Groot Zn. 2, 4, 6; S. van Iterson 8; P. Bink 9; H. La Lau 10. Vanuit Peronne is de u P.V. Blauwkras R. v.d. Geer 1,2,4; P. 1 bergen 3, 5, 7; G. v.d. 1 M. Gijsman 8; P. de Mo P.V. Leiderdorp B. van Mil 1; comb. J. 1 2; W.M. de Roode 3, 5, comb. J. Koolmoes 4;1 Oosten 7; W. Tolboom D.J. de Ridder 9. P.V. De Rijnklievers N. de Groot Zn. 1, 2, G.H. van der Poel 3,5; Iterson 8,10. leiden - In navolging van de Vrijplaats Koppenhinksteeg wil de Leidse PvdA ook legalisatie voor de minikinderboerderij van Leo Riethoven aan de Min nebroersgracht. De WD, uitge- sproken tegenstander van be houd van de Vrijplaats, steunt de PvdA in dit verzoek. Op de plek waar nu een prach tig dierentuintje is, op de hoek van de Minnebroersgracht en de Zuidsingel, stond tien jaar geleden nog een onbewoon baar verklaarde woning die uit eindelijk werd sloopt. In 1995 begon Riethoven op het braak liggende terrein een minikin - derboerderijtje met wat geiten, kippen en konijnen. Het onder houd van de hokken en de ver zorging van de dieren ziet Riet hoven als een aangename hob by. Maar zijn hobby is inmid dels uitgegroeid tot een vaste publiekstrekker in de wijk. De vraag is alleen: hoe lang nog? Want met het vaststellen van het nieuwe bestemmings plan voor die buurt, komt het einde van de minikinderboer derij in zicht. Reden voor PvdA- raadslid Marije van den Berg om, tijdens de bespreking van dat bestemmingsplan, een lans te breken voor de dierenweide. „Laat de kinderboerderij daar zitten tot het moment dat de eerste heipalen de grond in gaan. En geeft de minikinder boerderij daarna een plek in het Ankerpark", aldus Van den Berg. Het WD-raadslid Frede- rik Zevenbergen sloot zich bij deze oproep aan. Wethouder Ron Hillebrand heeft namens het college van burgemeester en wethouders laten weten positief tegenover het voorstel te staan. Leo Riethoven op de mini-kinderboerderij. Archieffoto: Henk Bouwman leiden - De Leidse basisschool De jj Zwaluw is woensdag in Utrecht één - van de zes finalisten van het school- ^jetbalkampioenschap van Neder- Umd. Het jongensteam veroverde za- SjjXrdag 4 juni de titel in het district West II. ik dok in 1995 bereikte De Zwaluw de Kidelijke finale al eens, toen eindigde t team op de tweede plaats. Coach o van Antwerpen denkt aan een ver gelijkbaar resultaat. „We mikken op een podiumplek." Volgens Van Antwerpen is het team van De Zwaluw een van de jongste in de schoolvoetbalcompetitie. „De meeste teams hebben alleen leerlingen uit groep 7 en 8, wij ook uit groep 6. In leeftijd variëren ze tussen de 9 en 13." Toch maakt dat niet uit, want de veer tien spelers gaan voor elkaar door het vuur. „Onze kracht ligt in het collec tief', zegt de coach, „we hebben geen sterspelers." Over de instelling van zijn spelers hoeft de coach zich geen zor gen te maken. „We begonnen met één training per week, maar toen het toer nooi wat verder vorderde, zijn we twee keer in de week na school gaan trai nen. Ze zijn allemaal enthousiast." Het team gaat niet helemaal zonder zorgen naar Utrecht, waar de finale wordt gespeeld. „We hebben veertien spelers, dus altijd drie wissels. Twee spelers zijn ziek, dus we hebben maar één wisselspeler. Ik hoop dat ze allebei wel meekunnen, maar een van de twee heeft een longontsteking, dus dat ziet er niet goed uit. Erg jammer voor ons, maar vooral voor hemzelf natuurlijk", vertelt Van Antwerpen over de zieken boeg van zijn team. Ondanks de tegenslagen blijft iedereen hoopvol. Een aantal oefenwedstrijden tegen clubteams uit de eerste klasse van de D-tjes werden gewonnen. Van Antwerpen heeft vertrouwen dat zijn team een goede kans maakt om als kampioen naar de Stevenshof terug te keren. „Ik denk dat we op eerste klasse D-niveau zitten als team. Ik denk dat dat vrij hoog is voor een schoolteam. Je weet natuurlijk nooit hoe goed je te genstanders zijn. We hebben er in elk geval veel zin in." poor de meeste sporters op amateurniveau is de 'derde helft', het drankje na de wed strijd, bijna net zo belangrijk als het wekelijks uurtje sporten :elf. Gezellig na afloop even de redstrijd evalueren onder het ;enot van een biertje of een nergiedrankje. In de kantine of, als het een beetje lekker weer is, voor het clubhuis in de zon. De schrik was dan ook groot toen Ton van Zijp, voorzitter van voetbalvereniging Docos in de Lage Mors, enige tijd terug een brief kreeg van de gemeen te Leiden met de oproep om een terrasvergunning aan te vragen. „Het kan toch niet zo zijn dat sportverenigingen nu voor die paar plastic stoelen die af en toe op een zondag middag voor de deur staan nog eens extra moeten gaan beta len?", vraagt Van Zijp zich ver twijfeld af. Docos kreeg eind maart een dik pak papier van de gemeen te in de bus.,, Een hele envelop De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 vol met gemeentelijke verorde ningen." Een paar weken later viel een tweede brief in de bus. Van Zijp: „En daarin stond dat wij, als voetbalvereniging, een terrasvergunning moeten aan vragen. Voor die paar stoelen die in een weekend bij mooi weer wel eens naar buiten wor den gesleept." Docos heeft direct bezwaar ge maakt en de zaak aangekaart bij de Leidse Sport Federatie (LSF). Van Zijp: „Onze proce- dpre loopt nog en de LSF heeft de zaak in behandeling geno men. Van hun hoorden we in elk geval dat ook tennisvereni ging Unicum zo'n brief heeft gekregen." Dat laatste klopt, niet weet LSF-voorzitter Jan Breedeveld. „Docos is tot nog toe de enige vereniging die, voor zover ons bekend, zo'n brief heeft gekre gen. Maar we zijn daar inder daad meer bezig. Want het blijft een gek verhaaL" Volgens gemeentelijk woord voerder F. Delemarre berust al les op een misverstand. „Het klopt dat er brieven zijn ver stuurd naar sportverenigingen met vragen over de terrassen, maar het is zeker niet zo dat sportverenigingen een terras vergunning moeten aanvra gen", aldus Delemarre. „Ze hebben immers terras op eigen terrein en bovendien zijn die terrassen niet zo openbaar als De gemeente Leiden wil zicht krijgen op alle terrassen in de stad, ook de niet-openbare. Archieffoto: Hielco Kuipers bijvoorbeeld een caféterras. Wie op het terras van een zwembad gaat zitten, moet eerst een kaartje voor het bad hebben gekocht. En voor een sportvereniging geldt in de re gel datje er iets te zoeken moet hebben, voordat je er neer strijkt. Bovendien liggen die terrassen meestal niet aan de openbare weg. Maar waarom dan wel een ge meentelijk schrijven over ter rassen? „Omdat we als ge meente zicht willen krijgen op alle terrassen in de stad, ook de 'niet-openbare' terrassen dus. Alle sportverenigingen met een vast terras, dus een ruimte voor de deur die echt als terras in gebruik is, krijgen een aanteke ning op him gebruikersvergun ning. Niet om extra geld op te halen, maar meer om te weten waar de terrassen zijn. Dan kan de gemeente namelijk ook in grijpen als er op enig moment overlast ontstaat." Timoteus Waarsenburg

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14