LEIDE Fietspad niet geschikt als extra rijbaan Scholieren voeren actie voor hun meester Ontspannen struinen door Leidse natuur Harddrugscafé moet jaar dicht REGIO R1 Probleem met vergunning jaagt buurtfestival Tamtam naar binnen 'Geen asbestgevaar bij Van der Willigenhof a tj M lbtenaren shandeld wijkfeest 'li rg k IWC i vei :svt het wijkfeest in de shof zijn twee ambtena- i de gemeente zaterdag n en geschopt door een jongeren. Dat gebeurde snackbar in de'Stevens- De ambtenaren, 41 en oud, hebben zich bij de post laten behandelen n verwondingen. De po- ïeft een 17-jarige ver aangehouden en is nog c naar andere betrokke- de politie gooiden de n met flessen en ver zij meubilair van de ar en sloeg de vlam in de n de 41-jarige man daar zei. Volgens een lid van ementencommissie was leiding dat de jongeren dat de ambtenaar met gvvagentje te dicht langs d. Zijn 46-jarige collega lem te hulp schieten, el op de grond en kreeg »k klappen en schoppen iezicht. die avond was er een rtijtje in de snackbar, uw kreeg van de eigena- klap omdat ze op de ta- 1 te dansen. viteiten in de Stevens tan ruim 9000 bezoe- at waren er nog iets C an andere jaren, waar- k door het niet al te weer. Veel mensen kwa- op de braderie, de ker- demonstratie van spor- e muzikale acts. dinsdag 14 juni 2005 |Meer dan en opsluiten lïeylingereind nken man rijdt Sn verkeer in -Een beschonken auto- ist uit Rijnsburg reed te- et verkeer in en zonder n over de Plesmanlaan, hij een boete van de poli- ll gekregen op het Sta- ilein. Daar stond de auto plek waar dat niet mag. s de politie slingerde de jver beide rijbanen. De urger bleek vier keer drank op te hebben dan is taan. De passagier naast roeg geen gordel en kreeg jor een boete. Een derde reeg een boete omdat hij achterbak zat. Zaterdag het rijbewijs van een 22- Leidenaar ingenomen t hij te veel gedronken L. lijna drie keer zoveel als is taan). Agenten zagen !rar >p de Doezastraat uit een tappen en 'bijna door zijn ïgaan'. De politie heeft 7 gbij een snelheidscontro- mensen bekeurd die te fadden gedronken. Er wer- f7 automobilisten gecon- ■d op de Lammenschans- e Hoge Rijndijk en het Pad. ijj tie onderzoekt linginbraken - De politie voert een on- kuit naar twee inbraken afgelopen weekeinde pleegd. In de nacht van ag op zondag werden uit aning aan de Calslaan len en een bankpas ge- De dief kwam hier bin- or een ruitje in te tikken, woner van de Sophia- ;rd diezelfde nacht van een onbekende zijn slaapkamer. Ver- ilijk had deze de voor de brievenbus weten maken. Ondanks een itervolging ontkwam uiper. :efloop levert 100 euro op - De jaarlijkse Unice- leeft rond de 25.000 euro verd. Zo'n 630 kinderen dit bedrag afgelopen igbijeengelopen op het ark van Lugdunum. Het nent werd dit jaar voor e keer georganiseerd nicef en het Rotary Uni- lité Leiden - Leiderdorp, iepresentator Sipke Jan burgemeester Bloe- inZoeterwoude en bur ner Zonnevylle van Lei- p liepen op het sportter- n Lugdunum een rondje et de kinderen. De ko- weken zullen de deelne- et geld bij hun sponsors (casseren. door Marijn Kramp leiden - Op basisschool De Zwaluw is commotie ontstaan over de mogelijke overplaatsing van een leerkracht. Scholieren voerden vorige week actie voor hun meester. Ook ouders roer den zich. Zij vinden de manier waarop de meester van de ba sisschool in de Stevenshof wordt 'gewipt' niet netjes. Volgens E. Warschauer, direc teur van de Protestants Christe lijke Schoolvereniging Leiden, is er geen sprake van 'wippen'. „Wij zijn in een open dialoog met de betreffende leerkracht." Volgens P. de Monyé, die kin deren op De Zwaluw heeft, moet de leerkracht weg omdat hij zich niet kan vinden in de nieuwe lesmethodiek van de school. Maar die lezing wil Warschauer bevestigen noch ontkennen. „Ik doe daar geen uitspraken over. Dat is iets tus sen de directie en de leerkracht. Ik sluit ook niet uit dat deze leerkracht volgend jaar gewoon op De Zwaluw lesgeeft." Warschauwer betreurt de ophef die is ontstaan. „Dit is niet goed voor de leerlingen en het team. Laat staan voor de betreffende leerkracht. Die zit echt niet te wachten op deze onrust." De Monyé vindt dat de directie de ze commotie zelf heeft uitge lokt. „De brief die ze de ouders vorige week stuurden kwam nogal rauw op het dak. Waarom wacht je niet tot de vakantie? Ik vind dit niet handig aangepakt. Vervolgens zeiden ze tegen de kinderen dat ze er niet meer over mochten praten en haal den ze het gastenboek van de schoolwebsite af toen de leer lingen dat gingen gebruiken om hun beklag te doen. De Monyé kwam in het geweer tegen 'deze vorm van censuur' en richtte een website op waar leerlingen en ouders hun ei wel kwijt konden. „Binnen korte tijd waren er tachtig reacties. Ze variëren van leerlingen die roe pen dat hun meester moet te rugkomen tot ouders die hun beklag doen over de schoollei ding of juist vinden dat wij over de rug van onze kinderen een hetze tegen de school voeren. Heel divers dus. Die heb ik ge bundeld en aan de directie overhandigd. Ik hoop dat ze er hun voordeel mee doen. De website heb ik vervolgens weer van het net gehaald. door Hans Groenendijk leiden - Natuurliefhebbers die wel eens van de verharde paden willen afwijken en zich zo dicht mogelijk tussen de wilde planten en dieren willen begeven, kunnen in Polderpark Cronesteyn hun ei kwijt. Het Leidse natuurgebied beschikt sinds kort over een heuse struinroute. Hans Groe nendijk haalde zijn laarzen en wandelstok uit de kast en trok de ongerepte natuur in. Polderpark Cronesteyn biedt in de schrale ochtendzon een rustieke aan blik. De wieken van het karakteristieke molentje staan stil, water kabbelt tegen de kant van de slootjes, de vogeltjes kwetteren vrolijk en de vele verschillen de bloemen en planten vormen één groot kleurenpalet. Als je hier niet tot rust komt, dan kom je het nergens. Nog voor het begin van de struinroute wordt het eerste diertje ontdekt. Een naaktslak zoekt tergend langzaam zijn weg over het voetpad. Vanaf het voetpad Door de natuur De struinroute loopt dwars door Pol derpark Cronesteyn. Beginnen en eindigen kan op meerdere plaatsen en de route biedt ongeveer een uur wandelplezier. Bezoekers gaan dwars door de natuur. De looppaden be staan voornamelijk uit platte gras stroken. De route is daarom niet ge schikt voor mensen die slecht ter been zijn. De pontjes, hekjes en brug getjes maken de wandeling extra leuk voor kinderen. Vernieuwde informa tieborden in het park geven een be knopte uitleg over de geschiedenis van het park en over de aanwezige flora en fauna. kan de wandelaar de bordjes - met de afbeelding van een laars erop - volgen. Het brengt de bezoeker via een drassig graspad tot midden in het weidevogel- gebied. Eenden vliegen geschrokken op en een gruttomoeder brengt haar kind in veiligheid vanwege het naderende mensengevaar. Gedurende het hele jaar zijn er diverse planten- en diersoorten te bewonderen in Polderpark Cronesteyn. Er broeden alleen al vijftig verschillende soorten vo gels, waarvan de grote kolonie blauwe reigers het meest bijzonder is. Planten soorten zoals kamgras en de koekoeks bloem geven het park zeker in het voor jaar een prachtige, kleurige aanblik. „Wat ligt het er nu mooi bij, hè!", klinkt het geregeld uit de mond van een mar kante, bejaarde Leidenaar. De man komt al dertig jaar lang, iedere dag, een wandeling maken in het Polderpark in het gezelschap van zijn hond. Zijn vori ge hondje is overleden, maar zijn as is uitgestrooid in Cronesteyn. Zo kan hij nog elke dag iets tegen hem zeggen. Maar liever maakt hij een praatje met de mensen met wie hij dezelfde passie deelt. De rustgevende, ongerepte natuur in Leiden. De vele sloten en watertjes lijken een be langrijk obstakel te vormen voor de be wandelaars van de struinroute. De nieuw gebouwde pontjes bieden geluk kig uitkomst. Het is nog niet eenvoudig om op het wankele vlot te gaan staan. Maar als je eenmaal staat, trekje jezelf met een touw in een wip naar de over kant. In het meest oostelijke puntje van Pol derpark Cronesteyn heeft vroeger Schans Lammen gelegen. De Spanjaar den verschansten zich er tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Je kuiltje bij het bewandelen van de struinroute goed in denken hoe rot de warmbloedige Span jaarden zich gevoeld moeten hebben in de winter van 1574. Ze bevonden zich in een ongerept, drassig en koud gebied, omringd door niets anders dan flora en fauna. Het stijgende water deed de Spanjaarden uiteindelijk vluchten. Voor de natuurliefhebber zónder krijgs plannen is het zeer goed toeven in Pol derpark Cronesteyn. De struinroute brengt je in het hartje van de natuur, omringd door alle planten en dieren die het Leidse natuurgebied rijk is. Ont spannen keer je weer terug uit het park. Helemaal klaar om terug te keren in de drukte van de dag. door Marijn Kramp leiden - Het buurtfestival Tam tam is gisteravond verkast naar buurthuis 't Spoortje. De orga nisatie besloot het feest in de tent aan de Bemhardkade op te breken toen na politiecontrole duidelijk werd dat de vergun ning niet klopte. Deze nood greep wordt deze week waar schijnlijk nog een paar keer toe gepast. Tamtam-coordinator Jennefer Verbeek betreurt de problemen. De vergunning voor het tien dagen durende multiculturele festival was ruim op tijd aange vraagd, vertelt ze. „Halverwege de rit kwamen we erachter dat de gemeente de tijden niet goed op een rijtje had gezet. We heb ben de ambtenaren daarop ge attendeerd en vervolgens niets meer gehoord. Vorige week dinsdag kregen we uiteindelijk onze vergunning en donderdag hebben we de tent op het trap veldje aan de Bemhardkade op gebouwd en zijn we met de ac tiviteiten begonnen." Tot zondagavond 21.00 uur. „Toen kwam de politie contro leren en ontdekten we dat de tijden op de vergunning nog steeds niet klopten." Dit leidde niet tot problemen met de poli tie, omdat de Caribische avond rond dat tijdstip toch zou stop pen. Verbeek is de volgende dag opheldering over de ver gunning gaan vragen, maar kreeg bij de gemeente nul op het rekest. We hebben het nog via wethouder Buijing gepro beerd, maar ook hij liet weten dat hij er niets meer aan kan veranderen." Aanvankelijk overwoog de or ganisatie nog om toch maan dagavond in de tent door te gaan met het buurtfeest. „Maar uiteindelijk zijn we met de twee zangkoren die maandagavond optraden naar het buurthuis verhuisd. Het zou een veel te grote teleurstelling zijn als het feest verstoord zou worden door een politiecontrole. Het Tamtamkoor, een multicultu reel vrouwenkoor uit de wijk, oefent al anderhalf jaar voor deze avond. Dan kun je geen ri sico nemen, vonden wij." Het programma van de zater dagavond, de Marokkaanse avond, kan eveneens niet in de tent plaatshebben. „We willen die avond tot 23.00 uur door gaan, maar op die avond mag dat ook niet. Gelukkig is buurt huis 't Spoortje ook dan vrij en kunnen we daar binnen verder gaan." Ook de programmering van de zondagavond levert pro blemen op. „Maar op de zon dag lossen we het op door eer der met het buurttheater te be ginnen. Op die manier kunnen we het buurtfestival toch in de tent afsluiten." Verbeek vertelt geschrokken te zijn van de bureaucratie rond om de vergunningaanvraag. „Het gaat langs zoveel verschil lende diensten. Je moet met de brandweer, bijzondere wetten, verkeer en vervoer en de dienst die de vergunningen uitgeeft om de tafel en alles neemt tijd in beslag. Soms - zoals bij de brandweer - kost het ook nog een hoop geld. Het viel al met al niet mee vond ik. Ik heb me daar behoorlijk op verkeken. Maar het is het wel waard. Het is de eerste keer dat we het buurtfestival in een tent vieren en niet in drie verschillende buurthuizen en het is een groot succes. De aanloop is geweldig en iedereen is enthousiast." leiden - Burgemeester Lenfe- rink heeft café 't Spoortje met onmiddellijke ingang voor een jaar gesloten. Het café krijgt deze zware maatregel opgelegd omdat uit een maanden durend politieon derzoek is gebleken dat er in harddrugs wordt gehandeld. Behalve 't Spoortje heeft Len- ferink ook coffeeshop Le Pa lais aan de Morsstraat geslo ten. In november vorig jaar is de politie een onderzoek gestart naar de mogelijke handel in harddrugs in 't Spoortje. Dat onderzoek is in maart afge rond. De politie en het open baar ministerie zijn verant woordelijk voor de strafrech telijke kant van de zaak. Len- ferrnk, als burgemeester ook belast met de veiligheid in de stad, heeft op eigen gezag be sloten ook het café waar de il legale praktijken hebben plaatsgehad te straffen. Coffeeshop Le Palais aan de Morsstraat moet van de bur gemeester voor een periode van zes maanden zijn deuren gesloten houden. Tijdens een recente politie-inval bleek er namelijk anderhalve kilo soft drugs in de winkel aanwezig, terwijl Le Palais officieel niet meer dan 500 gram in voor raad mag hebben. Bovendien is vast komen te staan dat in de coffeeshop sofdrugs aan een minderjarige is verkocht. Het is niet de eerste keer dat Lenferink gebruik maakt van zijn bevoegdheid om cafés te sluiten. Vorig jaar sloot hij Theehuis Faris aan de Mare- singel omdat er harddrugs werden verkocht en zonder vergunning alcohol geschon ken werd. Café La Rocka aan de Beestenmarkt moest enige tijd om twaalf uur 's avonds dicht vanwege geluidsover last. En Nachtcafé Chill Out aan de Lange Scheistraat werd vorige na twee schiet partijen en een politie-inval waar drugs werden gevonden permanent gesloten. Tijdelijke verkeersmaatregelen nodig door Erna Straatsma leiden - Met een reeks tijdelijke maatregelen wil het regiobe stuur HollandRijnland de ver- keersdoorstroming tussen de kust en de A4 bevorderen. Uit onderzoek blijkt dat een verbre ding van de brug bij het Leidse Lammenschansplein onmogelijk is. Het fietspad kan niet als extra rijbaan dienen, zo concludeert de provincie Zuid-Holland, die eige naar van de brug is. Tot de andere onderzochte maatregelen behoren de aanleg van (extra) voorsorteervakken, het anders afstellen van ver keerslichtinstallaties op drukke kruispunten en de beperking van openingstijden van brug gen. Het regiobestuur kijkt daarbij naar de verbinding N206, Churchilllaan en de Eu- ropaweg. Tijdelijke maatregelen zijn no dig omdat het nog zeker tien jaar duurt voor de geplande Rijnlandroute tussen de A44 en de A4 er ligt. HollandRijnland werkt met de provincie aan een studie naar het meest geschikte tracé voor deze weg, die ver moedelijk door Valkenburg en Voorschoten gaat lopen. „We zijn aan het kijken wat we kunnen doen", zegt de regiona le portefeuillhouder verkeer en vervoer, H. Witteman (tevens interim-burgemeester in War mond). „Daarbij denken we aan relatief eenvoudige oplos singen, want we willen niet al te veel geld uitgeven: de Rijnland route kost ons ook al veel geld. We denken aan enkele ton nen." Om de aanleg van een nieuwe weg mogelijk te maken, zijn de zestien gemeenten die de regio HollandRijnland vor men (Leiden plus randgemeen ten en de Duin- en Bollen streek) gezamenlijk minimaal 115 miljoen euro kwijt. Dit ver langt het rijk als 'eigen bijdra ge'- Welke tijdelijke maatregelen haalbaar zijn, is nog niet be kend. Witteman: Wij kunnen wel met plannen komen, maar je moet het natuurlijk ook eens worden met gemeenten en de provincie, die eigenaar zijn van de wegen en bruggen." De Zuid-Hollandse provincie bestuurder Van Nieuwenhoven, staat open voor een discussie over openingstijden van brug gen. „Maar het is ingewikkeld, want ik ga ook over verkeer op het water", zei ze tijdens een drukbezochte informatieavond over de Rijnlandroute in het Leidse hotel Holiday Inn. Alle klagers over drukte en files op de weg raadde ze met klem aan om, als het even kan, de fiets te nemen. „Dat is toch het ge zondste en de meeste autoritjes voor woon/werkverkeer zijn korter dan 7 kilometer. Ik ben nogal liberaal en ik wil niemand verplichten om de fiets te ne men, maar we moeten wel blij ven zeggen dat fietsen verstan dig is." Een grote groep Voorschotena ren maakte van de informatie avond gebruik om tegen aanleg van de Rijnlandroute door hun woonplaats te pleiten. leiden - De sloop van het Van der Willigenhof aan de Apollo- laan in Leiden is niet gevaarlijk voor de omwonenden. Dat zegt Wilbert de Wilde van woning corporatie De Sleutels van Zijl en Vliet. Buurtbewoners maken zich zorgen over hun veiligheid, maar dat is volgens de woning corporatie niet nodig. „In het puin dat naast de flat ligt zit geen asbest, dat is allemaal on derzocht." Tijdens de sloop van het voor malige verzorgingshuis werd asbest aangetroffen op onver wachte plekken. „De sloop is toen onmiddellijk gestopt en er begon een onderzoek naar de precieze plek van de asbest. Daaruit bleek dat het in het ske let van het gebouw zit, gegoten in beton", zegt De Wilde. „We hebben natuurlijk ook het puin laten onderzoeken, maar daar zit geen asbest in. Dat hebben we ook met onze klankbord groep in de buurt besproken en via een brief aan de wijkvereni- ging laten weten. Wel liggen er een paar lege zakken met de tekst asbest erop op het terrein. Misschien dat dat voor verwar ring zorgt, maar daar zit dus niks in." Over de stofwolken die van het puin afkomen bij wind hoeven de bewoners van de Apollolaan zich geen zorgen te maken, al dus De Wilde. Vind je grote liefde Meer dan 1 miljoen serieuze singles! Leidsch Dagblad Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! l^Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! A— I Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.7CP i Naam M DV Adres Postcode Plaats Ttelefoonnr (l.v.m. bezorgcontrole) J Geboortedatum: e-mailadres: i Bank/girorekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een onge frank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch 4% Dagblad Wandelaars moeten als zij de struinroute lopen wel rekening houden met enkele obstakels, zoals de nieuw gebouwde pontjes. Maar met enige oefening is iedereen snel aan de overkant. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13