verliest aanhang ZATERDAG 11 JUNI 2005 Schwarzenegger kan onze rug op, zo redeneren Linda en Gloria. De twee over- heidsmedewerkers vinden dat de 'governator' verkeerd bezig is, en geven ui ting aan hun ongenoegen op een demonstratie in Los Angeles. Foto: GPD lp to $10,000,000 USD tu MUSAB AL ZARQAWI s man is wanted for murdering nocent women and children. Arnie in actie als 'governator'. Foto: EPA Schwarzenegger in Terminator 3, een rol die hem wat beter afgaat dan gouverneur van Californië Foto: Reuters zijn de mensen die de ruggegraat van de samenleving vormen." Schwarzenegger heeft het met allemaal aan de stok. De nieuwe gouverneur is bovendien voortdurend op pad om zijn campagne kas te spekken. „Ik kan niet worden om gekocht; ik hoef geen fondsen te werven, zei hij, maar Schwarzenegger heeft alleen al in het eerste jaar meer geld ingezameld dan Davis ooit gedaan heeft", aldus Be- bitch Jeffe. Hij is een arrogante politicus geworden, zeggen Gloria en Linda, twee demonstranten bij een betoging tegen Schwarzenegger in Los Angeles, „en hij heeft zijn belofte aan de onderwijzers ge broken." „Ik dacht dat hij voor een frisse wind zou zorgen," aldus Peter van den Bosch, een van de onafhankelijke Democraten die in 2003 op Schwarzenegger stemden. Mis schien is het ambt hem naar zijn hoofd gestegen, zegt hij nu. „Hij wilde de baas worden van de rijkste staat van de VS, en dat is gelukt, maar hij spreekt alleen in soundbites en reclameboodschappen. Hij is niet toegankelijk voor gewone men sen." Schwarzenegger zegt dat hij opkomt voor het volk, maar hij gedraagt zich alsof hij royalty is, meent Rose Ann DeMoro, voorzitter van de California Nurses Asso ciation, de vakbond van verpleegkundi gen. Zij en haar bond leiden het gevecht tegen Schwarzenegger en worden vooral verantwoordelijk gehouden voor diens recente duikeling in de peilingen. De bond had niks tegen Schwarzenegger, tot de gouverneur vorig jaar november een streep zette door een zwaarbevoch ten wet, die regelde dat ziekenhuizen meer verpleegkundigen in dienst moes ten nemen om kwalitatieve zorg te garan deren. De wet was te duur voor zieken huizen en verzekeraars, aldus Scharze- negger, die de verpleegkundigen niet eens een ontmoeting waard achtte. „Ik heb tegen zijn mensen gezegd: dit laten we niet over onze kant gaan. Ze dachten dat hij vanwege zijn populairiteit onaan tastbaar was", aldus DeMoro. Kont De verpleegkundigen organiseerden pro testen. In december begon de ommekeer in het denken over Schwarzenegger. De gouverneur sprak op een vrouwenconfe rentie, bedoeld om zijn imago onder vrouwen te herstellen. Dat was geschaad toen verschillende vrouwen voor de recall klaagden over handtastelijkheden van de filmster. Demonstranten van de verpleegkundi- genbond drongen door tot in de zaal en verstoorden zijn verhaal. Ietwat overval len zette hij de vrouwen neer als een van die vermaledijde belangengroepen „tegen wiens kont ik elke dag schop in Sacra mento." Die uitspraak moest worden uit gebuit, besloot de bond. De verpleegkundigen besloten de hypo crisie te benadrukken van een gouver neur die voortdurend op pad is geld in te zamelen van het bedrijfsleven, terwijl hij strijd levert tegen vakbonden die opko men voor gewone werknemers. De afge lopen maanden is de gouverneur overal hinderlijk achtervolgd door betogende verpleegsters. Zijn voorlichters zijn in middels zo beducht voor de protestacties, dat ze zijn agenda niet meer dagen van tevoren bekend maken aan de media. Nu de populariteit van Schwarzenegger onder druk staat, wordt het voor Demo craten in het parlement makkelijker om niet met hem samen te werken. Om 'm te pesten hebben ze zelfs een wetje aange nomen dat roken verbiedt op binnen plaatsen van staatsgebouwen, omdat Schwarzenegger zijn sigaren pleegt te ro ken op de patio buiten zijn kantoor in het Capitool. Rijk Hoe heeft het zo ver kunnen komen? Hij heeft te veel beloofd, zegt politiek des kundige Bebitch Jeffe. „Hij dacht dat hij dingen voor elkaar kon krijgen puur op basis van zijn dominante ego. Hij houdt niet van besturen, van compromissen sluiten." Schwarzenegger is té rijk, denkt Van den Bosch. „Het lijkt me een eerlijke vent, maar de mensen om hem heen we ten klaarblijkelijk niet wat het is om een geschoold arbeider te zijn, of iemand die in de middenklasse zit." Californië kampt met een paar complexe problemen. Inwoners zijn ongelukkig over de slechte kwaliteit van hun scholen, wegen en publieke dienstverlening, maar Republikeinen blokkeren elke belasting verhoging. De kiezers mopperen dat het onderwijs slechter wordt door de in stroom van Spaanstalige kinderen en dat illegale werknemers de lonen kunstmatig laag houden. Een opmerking van Schwar zenegger dat hij de grens op slot wilde doen, viel erg slecht bij de snel groeiende Latijns-Amerikaanse bevolkingsgroep. Het is te vroeg om de gouverneur al na één moeizaam voorjaar af te schrijven. „Opiniepeilingen kunnen ook weer om hoog. Als de economie opfleurt, als hij wat bestuurskunde toont," zegt Bebitch Jeffe. Californië heeft een lange traditie van directe democratie in de vorm van referenda. Schwarzenegger wil in novem ber een speciale verkiezing uitschrijven over drie van zijn initiatieven (over kies districten, latere vaste aanstelling van le raren, en grotere zeggenschap van de gouverneur over de begroting). Het enthousiasme is tot nu toe niet al te groot, maar als het hem lukt een of meer van die voorstellen aangenomen te krij gen, dan is dat goed voor zijn populariteit en imago. Dan ligt een herverldezing in 2006 in het verschiet. Voorzitter DeMoro van de Califomische bond van verpleegkundigen zegt dat ze Schwarzenegger niet onderschat, on danks de euforie over hun succesvolle campagne tegen hem. De rechter heeft de verpleegkundigen tot nu toe in het gelijk gesteld, maar de strijd tegen Schwarze negger gaat door. De agenda van de gou verneur loopt volgens haar synchroon met die van Bush: meer risico voor het in dividu en minder solidariteit. „Dus wie zijn tegen die agenda: mensen die opko men voor het publieke welzijn. Verpleeg kundigen, brandweerlieden, politieagen ten, onderwijzers." DeMoro dicht zichzelf en haar luidruchti ge collega's een goede kans toe in de strijd tegen de governator. „Hij heeft het vertrouwen van het publiek verloren. Hij is een bedrieger, een ideoloog. Hij biedt zijn excuses niet aan. Wie zijn z'n suppor ters? Bedrijven, en die gaan niet voor hem de straat op." Arnie heeft als gouverneur bijna met iedereen ruzie. Foto: Reuters Caby is negen en op deze stralende dag in Californië op schoolreis in bestuurszetel Sacramento. In een van de gangen van het Capitool leidt een zware dubbele deur naar het kantoor van gouverneur Arnold Schwarzenegger. Zijn naam staat er in gouden letters boven. In de smaakvol, door echtgenote Maria Shriver ingerichte receptie, lachen de gouverneur en zijn First Lady bezoekers vanaf een grote foto toe. De 'governator' zelf is er niet. Jammer, Caby had hem zóóó graag „willen vragen of hij Tom Cruise kent." Je hebt altijd baas boven baas. Je zou zeggen dat dit een wijsheid is, die een filmster gauw genoeg in de ga ten heeft in de wereld van het klatergoud die Hollywood heet. Dat geldt echter niet voor Arnold Schwarzenegger, zegt poli tiek analyste Sherry Bebitch Jeffe, verbon den aan de Universiteit van Zuid-Califor- nië. „Hij was gewend zelf de regie in han den te houden. Nu heeft hij een script dat steeds verandert." Schwarzenegger is de bewierookte ex-ac- tieheld van het witte doek die Californië ging redden. Sinds dit voorjaar is hij ook een worstelende politicus die duizeling wekkend snel is geduikeld in de publieke opinie. In de meest recente peiling zakte zijn populariteit tot onder de 50 procent. Hij schenkt te veel aandacht aan public relations en te weinig aan de volksverte genwoordiging, blijkt uit kiezersonder zoek. Twintig maanden geleden werd de Repu blikein Schwarzenegger gekozen tot gou verneur, in een speciale tussentijdse ver kiezing, een zogeheten recall. In Califor nië heerste brede onvrede over de poli door Ans Bouwmans tiek. Op de golven van het burgerlijk on genoegen werd de een jaar eerder herko zen Democratische bestuurder Gray Da- vis ingeruild voor de ex-bodybuilder uit Oostenrijk. 'Ahhhhnold' was 's werelds bekendste ac tieheld uit Hollywood, een buitenstaan der en geen lid van het verfoeide politieke establishment. Hij beloofde actie. Schwarzenegger liet zich erop voorstaan zo rijk te zijn dat hij zich niets hoefde aan te trekken van speciale belangengroepen die geld geven aan politici, zoals zijn voorganger. De realiteit heeft veel Califomiërs teleur gesteld. Hij heeft geen nieuwe toon in Sa cramento weten te creëren. Er is geen mooie relatie met de Democraten - die in de meerderheid zijn in het Califomische congres - opgebloeid. Natuurlijk is dat niet uitsluitend zijn schuld, maar Schwar zenegger lijkt ruzie met iedereen te heb ben. Bebitch Jeffe: „Welke groepen moet je niet onmiddellijk tegen het zere been schoppen? De politie, de verpleegsters, de brandweerlieden, de onderwijzers. Dat Linda de Mol wil af van haar braaf imago Reconstructie van een rampvlucht

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1