Politiebond klaar voor harde actie ECONOMIE amilieketens maken Albert Heijn het leven zuur Airbus paait traditionele Boeing-klant KLM EU en China sluiten akkoord over import goedkope textiel Boze beleggers dienen claim in tegen de DSB Hoogste baas Kanaaltunnel neemt ontslag Detailhandel ziet omzet al twee jaar dalen Agenten belegeren ministerie isterdam het wél goed [rdam - In tegenstelling jderland als geheel zal de imie in de regio Amster- /el versnellen. De econo- daar dit jaar naar schat - roeien met 1,6 procent, zo uit de Amsterdamse Eco- jche Verkenningen die de ing voor Economisch On- ek (SEO) van de Universi- iii Amsterdam gisteren leerde. Voor volgend jaar Ie economen uit van een iran 2,8 procent voor de irdamse regio. Het con- iurherstel in de regio Am- n wordt gedragen door irt, de investeringen en soek van buitenlandse >n, stellen de onderzoe de SEO. pers voor chtbank ht - Twee vakbonden »n een kort geding aange- :n tegen de werkgevers - ;atie in de kappersbran- ondememerskoepel zou zijn CAO-verplich- cci op het gebied van de in- i VUT-premies niet na- Dat meldde de Kap- md FNV gisteren. Het ling dient maandag rechtbank in Utrecht, trekt in de juridische lure op met de CNV Be- lond. manager CSM functie neer Bij voedingsmiddelen- CSM stapt een topma- ip. Het gaat om Frans ;57), directeur van Bake- ilies Europe. Dat is de divisie van het bedrijf, egt zijn functie neer om ;df nlijke redenen, maakte steren bekend. Van on- d over het te voeren be- in ;een sprake, zei een roerster van het bedrijf toelichting. Visser, sinds dienst bij CSM, vertrekt >ang van 1 augustus. Zijn ordt voorlopig gedaan raad van bestuur. b belandt cessie Italië is in een recessie De economie slonk de rie maanden met 0,5 ten opzichte van het wartaal vorig jaar. Dat ooral door een daling iort. Die ging met 4,1 omlaag in vergelijking voorgaande kwartaal. het nationale bureau tatistiek (Istat) gisteren jemaakt. Economen van een recessie als het kwartalen op rij tor Italië is dit de twee- ie sinds 2003. )ntslagen rmada Signs J- Het bedrijf Armada jen dochteronderne- ii bouw- en installatie- BI Holdings, wil onge- I van de 195 werkne- Itslaan. De ingreep is |de directie nodig, om- bedrijf alleen in sterk af- te vorm kan overleven. Signs maakt lichtrecla- lewegwijzering voor ge- i en lijdt al sinds 2001 ^Tet bedrijf heeft sinds- lorganisaties doorge- fearbij enkele tientallen lerdwenen. De rode cij- Superjumbo voor demonstratie naar Schiphol De superjumbo A380 van Air bus doet mogelijk begin vol gend jaar Schiphol aan tijdens een serie demonstratievluch ten. „Amsterdam hoort moge lijk bij de luchthavens die worden bezocht, maar we moeten het vliegschema nog in overleg met de klanten be kijken", aldus A380-manager Thomas Burger van de Euro pese vliegtuigbouwer. Schiphol is grotendeels gereed gemaakt voor de A380, maar zal naar verwachting het dub beldeks vliegtuig voorlopig niet voor lijndiensten ontvan gen. De KLM heeft het toestel niet besteld. Air France gaat vanaf Parijs wel vliegen met tien stuks van de A380. Volgens Burger biedt de A380 niet alleen uitkomst voor gro- te, overvolle luchthavens zoals Londen-Heathrow, maar ook voor Schiphol vanwege de strenge geluidseisen. „De A380 maakt de helft van het geluid van een Boeing 747", aldus de Airbus-manager. „We bieden een dubbel mi lieuvoordeel: minder vliegbe wegingen en minder geluid." Het toestel heeft volgens hem vijfhonderd meter minder startbaan nodig om op te stij gen dan een 747. Schiphol heeft eerder de Polderbaan juist tweehonderd meter lan ger gemaakt met het oog op de komst van de A380. Airbus heeft 154 orders bin nen. Het eerste reuzenvlieg- tuig zal medio 2006 met een vertraging van twee tot zes maanden worden afgeleverd. door Richard Mooymari toulouse - Vliegmaatschappij KLM neemt eind augustus de eerste Airbus A330 in ontvangst. De KLM bestelde de A330-200 kort na de aanslagen van 11 september 2001, toen de luchtvaart branche in een diep dal zat. Hoewel de KLM en Airbus zwijgen over de aan schafprijs, is het duidelijk dat de Neder landers een fikse korting hebben bin nengesleept op de cataloguswaarde van 140 miljoen dollar per toestel. De KLM verwierf destijds het recht om voor de zelfde prijs nog eens achttien toestellen te bestellen. Het middelgrote vliegtuig zal worden in gezet op bestemmingen in Amerika, Noord-Afrika en het Midden-Oosten. De KLM heeft acht toestellen besteld en overweegt meer orders. De eerste blau we Airbus luidt een nieuwe fase in voor de KLM. Met de aanschaf komt een ein- Partijen zwijgen over fikse korting op A330 de aan de overheersing van het Ameri kaanse Boeing in de intercontinentale vloot van de KLM. De Europese vliegtuigfabrikant Airbus heeft de laatste jaren flink terrein ge wonnen op rivaal Boeing. De KLM was de enige grote luchtvaartmaatschappij in Europa die niet met Airbus vloog. Halverwege de jaren negentig deed de KLM de laatste Airbus A310 de deur uit, omdat met dit type toestel verre bestem mingen niet goed konden worden be diend. Maar de tweemotorige A330 met 251 zitplaatsen blijkt wel goed te passen in het netwerk. Het toestel gaat de Boeing 767 vervan gen, die door passagiers op lange afstan den niet comfortabel wordt gevonden. De A330 biedt volgens Airbus meer ruimte en comfort. Het toestel heeft meer zitplaatsen dan de 767, waardoor de kosten per passagier met zeker tien procent omlaag kunnen. Dat is belang rijk in een sector die al blij is met een paar euro winst per reiziger. De luchtvaartmaatschappij is druk bezig met vlootvemieuwing. Eerder werden de oudere types van de Boeing 747 (Jumbo) al vervangen door de wat klei nere en efficiëntere Boeing 777, waarvan nu tien exemplaren binnen zijn. De KLM ontvangt de komende tijd nog eens vier 'triple sevens'. Voor omwonenden van Schiphol bete kende de Boeing 777 goed nieuws, want dit toestel is aanzienlijk minder luid ruchtig dan de oude Jumbo. De vervan ging van de Boeing 767 door de Airbus A330 die nu aan de orde is, zal minder voordeel voor de omgeving opleveren. Volgens de KLM blijft de geluidsproduc tie per vliegbeweging gelijk. Het enige voordeel is dat er per vlucht meer passa giers worden vervoerd. De KLM heeft berekend dat de geluids productie van de eigen vloot de afgelo pen vier jaar met zestien procent is afge nomen, terwijl er 34 procent meer wordt gevlogen. Maar om binnen de milieu normen op Schiphol meer te kunnen vliegen, zullen de geluidsniveaus in de toekomst verder moeten dalen. De luchtvaartmaatschappij overweegt op termijn ook de tien driemotorige MDll's te vervangen. De KLM kijkt on der meer naar de nieuwste generatie middelgrote Boeings en Airbussen die op de tekentafel liggen. De Boeing 787 en concurrent Airbus A350 moeten in respectievelijk 2008 en 2010 gaan vlie gen. Deze toestellen zijn naar verwach ting aanzienlijk zuiniger en stiller dan bestaande vliegtuigtypes. parijs/anp-afp - Jean-Louis Raymond, de hoogste baas van Eurotunnel, heeft ontslag geno men. Dat liet een woordvoerder van het bedrijf gisteren weten. Hij zou een verschil van me ning hebben met Jacques Gou- non, president-commissaris bij de exploitant van de tunnel on der het Kanaal. Het plotselinge vertrek van Ray mond, die nog geen veertien maanden in dienst was van Eu rotunnel, komt een week voor de vergadering van aandeel houders. Daar zal het bestuur naar verwachting flink onder vuur komen te liggen wegens de schuld van negen miljard euro die op de onderneming drukt. De onderneming heeft steeds volgehouden dat ze slachtoffer is van de prijzenoor log in de luchtvaart. den haag/Cpd - Consumenten houden nog steeds de hand ste vig op de knip. In de maand april zag de detailhandel de omzet met 3,5 procent dalen in vergelijking met dezelfde maand een jaar eerder. De omzet in de detailhandel daalt nu al meer dan twee jaar. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Deels heeft de om zetdaling ook te maken met la gere prijzen. In april waren consumenten gemiddeld 1,2 procent goedkoper uit dan een jaar eerder. Supermarkten en speciaalzaken voor voeding en drank zagen de omzet in april het hardst dalen met zo'n vier procent. De boodschappen in deze winkels waren 1,6 procent goedkoper dan in april 2004. Het grootste omzetverlies bui ten de supermarkten en speci aalzaken voor voeding en drank noteerden winkels in huishou delijke artikelen. Die zagen de omzet dalen met 5 procent. brussel/anp-rtr-afp-dpa - De Europe- se Unie en China hebben een akkoord bereikt om de groeiende stroom goed kope textielproducten uit de Volksre publiek binnen de perken te houden. Het akkoord loopt tot eind 2008, zo heeft de Europese Commissie gisteren laten weten. „De overeenkomst is eerlijk voor Chi na. De textielfabrikanten in Europa en de ontwikkelingslanden krijgen de door hen zo gewenste adempauze", zo liet Europees Commissaris van handel, Peter Mandelson, weten. Het akkoord is het resultaat van een dag van onder handelingen tussen de Brit en de Chi nese minister van Handel, Bo Xilai, in Shanghai. De import van goedkope textielpro ducten waaronder T-shirts, pullovers, herenpantalons en sokken is in de eer ste maanden fors aangezwollen omdat een dertig jaar oude handelsovereen komst begin dit jaar afliep. Daarin hadden landen afspraken gemaakt over de hoeveelheden van de import of export. De overeenkomst werd gesloten pal voor een ultimatum dat de EU had in gesteld. De Unie dreigde eenzijdig de textiel- import uit China te beperken als dat land niet vrijwillig de export naar de EU aan banden had gelegd. Ook de Verenigde Staten zijn gecon fronteerd met een fors hogere textiel- import uit China. De Chinese uitvoer naar de VS is in de eerste drie maan den van dit jaar geëxplodeerd met 258 procent in vergelijking met het eerste kwartaal vorig jaar. Washington en Peking hebben hun ge schil nog niet kunnen bijleggen. Inte gendeel. Beide kemphanen hebben hun posities verhard. door James McGonigal den haag - Dit weekeinde gaan de 'hardste politie-acties ooit' van start in het conflict dat de bonden hebben om de CAO met minister Remkes (Binnenlandse zaken). Vele duizenden agenten steken er hun vrije tijd in. De politiebonden NPB, ACP en VMHP beginnen morgenavond om elf uur bij het ministerie van binnenlandse zaken in Den Haag een estafette-actie, die neerkomt op dertien dagen lang, 24 uur per dag een 'blau we belegering' van het werkge versdepartement. 's Nachts zul len 150 agenten de wacht hou den, overdag zorgen minstens 250 demonstranten ervoor dat de ambtenaren spitsroeden moeten lopen om hun werk plek te bereiken. „We organiseren geen blokka des of iets dergelijks," zegt voorzitter Hans van Duijn van de NPB, „maar het wordt wel een grimmige demonstratie. We verwachten pieken van vele duizenden agenten op 16 en 23 juni." De gezamenlijke bonden zijn dit weekeinde druk in de weer om de logistiek van de operatie rond te krijgen. Elke protestactie van politiemensen moet aan heel wat juridische voorwaarden voldoen om niet op voorhand verboden te wor den. Vandaar dat de demon stratie van afgelopen week in Goes - waarbij de minister let terlijk een tikkeltje in de ver drukking kwam - net als die van deze week in den Haag gevoerd werd door dienders die vrije da gen opnemen. Het gaat om aanpassing van de arbeidsvoorwaarden van de po litie aan de eisen van het na jaarsakkoord van november 2004. Dat betekent: nieuwe re gelingen voor vut- en prepensi oen, introductie van een le vensloopregeling en beperking van het ziekengeld in het twee de jaar. Dit zijn volgens de minister al lemaal zaken die al zo vast lig gen, dat daar zo snel mogelijk praktische regelingen voor kun nen worden getroffen. Dat ligt anders voor de 'gewone' CAO- onderhandelingen. Remkes wil daar pas in het najaar over pra ten. De bonden vrezen dat de nieu- Minister Remkes moest deze week spitsroeden lopen in Goes. Morgenavond zijn zijn ambtenaren in Den Haag de klos. Foto: GPD/Willem Mieras we ziektekostenregeling een aanslag is op de portemonnee van de traditioneel gezonde (en dus goedkope) groep politie mensen. De pensioenpremies zijn al flink gestegen. Inperking van het ziekengeld in het twee de jaars is ook inkomensverlies. Het meest pijn doet echter de praktische afschaffing van de VUT. Op dit moment mogen politiemensen in de uitvoeren de dienst (de mensen op straat) met 60 jaar met pensioen tegen tachtig procent van het laatst verdiende loon. Alle overigen met 61 jaar, tegen 70 procent. In de voorstellen van Remkes kan alleen uitvoerend perso neel er straks eerder uit, nog steeds op 60 jaar, maar met een uitkering van 70 procent. Alle andere politiemensen werken door tot hun 65ste. Het ministerie wil voor de ziek tekosten een collectieve rege ling afsluitenn, waardoor tien procent korting op de premie kan worden verkregen. Daar naast geeft Remkes de garantie dat bij ziekte na een dienston geval het volledige inkomen ge durende twee jaar wordt door betaald. Per saldo, heeft het mi nisterie uitgerekend, hoeft het loonstrookje van een gemiddel de agent er niet meer dan twee procent op achteruit te gaan. Sommige groepen spelen quit te, sommigen gaan er wellicht een procent op vooruit. De bonden geloven hier helemaal niets van van. Zij hebben afge lopen weken berekeningen la ten rondgaan waaruit zou blij ken dat agenten er tussen 8 en 23 procent netto op achteruit gaan. Voorlopig is er sprake van een patstelling, met wederzijds har de standpunten. Het is onwaar schijnlijk dat de komende we ken een doorbraak mogelijk is. Alle betrokkenen houden reke ning met een najaar vol harde acties van de politie. Scheringa Beheer: 'Goed voorgelicht' amsterdam/anp - Een groep beleggers werkt aan een collec tieve schadeclaim tegen de DSB Groep van Dirk Scheringa. De beleggers zijn ontevreden over de resultaten van hun investe ringen in een leaseproduct. Dat zei een woordvoerder van de belangenvereniging Payback gisteren. Payback werkt samen met het schadebestrijdingsbureau Beursklacht om de claims voor de rechter te krijgen. Inmiddels hebben circa honderd consu menten zich bij de procedure aangesloten. De woordvoerder van Payback verwacht dat dat aantal verder zal toenemen. De ontevreden beleggers age ren vooral tegen het financieel product Hollands Welvaren Se lect van DSB. De klanten beleg gen met geld dat bij DSB is ge leend. De aandelen renderen echter onvoldoende om de le ning af te lossen, waardoor een restschuld overblijft. Zij voelen zich misleid en slecht voorge licht. Een zegsman van DSB wijst er op dat de beleggers direct eige naar werden van de aandelen. Er is dus geen sprake van koop op afbetaling, zoals in veel ge vallen van aandelenlease. „Het komt wel vaker voor dat men sen geld lenen om een mandje aandelen te kopen", aldus de DSB-woordvoerder. Payback meent dat het desondanks een vorm van aandelenlease betreft. Volgens Payback stelt DSB 'zich niet zo heel gewillig op' bij po gingen om het conflict uit de wereld te helpen. „Ze bieden aan om het contract te verlen gen of zetten het om in een doorlopend krediet. Andere vormen van een schikking wor den niet geaccepteerd." DSB zegt in gesprek te gaan met alle klanten die klachten hebben. Volgens déWroordvoer- der is het bedrijf zorgvuldig te werk gegaan bij de verkoop van Hollands Welvaren Select. „De mensen zijn goed voorgelicht en we hebben van al onze klan ten een risicoprofiel gemaakt. Ook staan alle benodigde hand tekeningen onder de contrac ten." Volgens DSB is er terug houdend reclame gemaakt voor de beleggingsmethode en heeft de onderneming niet telefo nisch klanten geworven. Belangenclubs van ontevreden beleggers hebben eerder al te gen diverse financiële bedrijven een collectieve procedure aan gespannen. Onder andere Dexia, Fortis en Levob werden hiermee geconfronteerd. Heen gekke Hen die niks voeding te ken hebben' lille Prick larktleider Albert Heijn t in veel regio's de [tegenstand van familie- |s Jumbo vanuit Noord- >een in Noord-Holland, jhet Noorden of Jan Lin- it Zuiden. Waar klein- p in zijn. inde maanden trekt Ierland weer naar k en voor veel vakantie- Is dan ook een bezoek Jipermarkt een leuk 1 grote hallen aan de 2 de stad of zomaar n een dunbevolkte re ien tot de verbeelding: jassen en fietsen tot jtputtelijk assortiment j, olijfolie of pasta. Wie 'llen dat we dat in Jd ook hadden, tch werkt het bij ons [t algemeen directeur 'x van Superunie, de ikooporganisatie van komen terug met hun appa raat? Veel te ingewikkeld, laat dat maar over aan anderen." Voorlopig kunnen de ketens zonder, want al jaren wordt één van de Superunie-leden uitge roepen tot Beste Supermarkt van Nederland. Vorig jaar zo mer was het Deen, met kerst was het Jumbo en sinds giste ren is de titel vergeven aan Jan Linders. Fredrix glundert, want Superunie verzorgt zo'n 95 pro cent van het assortiment in de verschillende formules, een winkelomzet van zo'n 7 miljard euro. Samen hebben de ketens een marktaandeel van 26,4 pro cent en zitten ze marktleider Al- bert Heijn met 27,3 op de hie len. „We kopen in, maar dat is niet zo spannend als soms wordt voorgesteld. Tuurlijk wordt er momenteel harder onderhan deld en het is leuk als je de laagste prijs betaalt aan Heine- ken, maar het spel blijft hetzelf de. Verder moet je gewoon scherp de hele wereld af struinen naar de beste en goed koopste spullen." Fredrix pronkt liever met de almaar uit dijende lijn eigen merken die Superunie voor de ketens ont wikkelt. „Dat is fundamenteel nieuw. Vroeger kocht de supermarkt in en verkocht hij het door aan de klant. Nu zijn wij zelf ook mer- kenmakers geworden. In 1996 werden we voor gek versleten toen we met een eigen cola kwamen, First Choice. Nie mand kon toch op tegen grote jongens als Coca Cola en Pepsi. Vandaag hebben we 20 procent omzetaandeel. Dat kan omdat we ons in reclame, verpakking en kwaliteit als A-merk gedra gen. Of ons eigen luiermerk Bumblies, dat is bij onze super markten inmiddels groter dan Pampers. Dat is pas echt geld verdienen, want voor de klant zijn Bumblies 2 euro goedko per, maar wij verdienen er na tuurlijk relatief een veelvoud aan. Iedereen blij." Fredrix vertelt over de nieuwe diepvriespizza's onder het ei gen merk Maestro. „Die wor den gemaakt in de grootste piz- zafabriek van Europa in Berlijn. Daar hebben ze zich geconcen treerd op het goed en goedkoop maken van pizza's voor een handvol grote partijen. En wij zorgen dat de klant ze koopt. Vroeger hadden we alleen inko pers in dienst, nu hebben we ook mensen die verstand heb ben van ingrediënten en recla memensen aan het werk. Op de pizzadoos staat een heel ver haal van een kok uit Napels. Sa men «met hem hebben we hier in Beesd langs de A2 (op het hoofdkantoor van Superunie, red.) de pizza ontwikkeld en hij wordt gebakken in Duitsland", lacht Fredrix. Directeur Frans Fredrix van Superunie: „Tuurlijk wordt er momenteel harder onderhandeld." Foto: GPD/Ronald de Bruin zestien regionale supermarkt ketens. Als vakantieganger zijn we meestal goed gehumeurd en hebben we geen haast. Dan is het leuk om op je gemak langs de schappen te struinen. Hier moet het vaak snel snel. Boven dien: waarom textiel of televi sies verkopen als Nederland is bezaaid met Zeeman en Media- Markt." De visie van Fredrix lijkt goed te passen bij de zestien overwe gend familieketens voor wie Su perunie de inkoop doet en ei gen merken ontwerpt: no- nonsense. „Jumbo doet het heel consequent: geen gekke spullen die niks met voeding te maken hebben. Maar ook de anderen zijn terughoudend. Het is te ingewikkeld, wat denk je dat het kost als een paar tele visies het niet doen en klanten

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7