Rodriquez de hoop van Bolivia BUITENLAND PERSONEEL+ Chinese overlopers met een verhaal Australië jaagt op 'Dr Death' JE SMS-FËLICITATIE IN DE KRANT! Belgrado zegt niet te weten waar Mladic is ffi 'h 'Opa-bende' verzekerd van goed pensioen Maandag 13 juni bij uw dagblad! Maritiem Massale houtkap Bosnië bedreiging voor Balkan en cu pïurtei v ialen stoproep nse kerk De Spaanse katho- rk heeft gelovigen opge- om volgende week za- in Madrid te demonstre ren het homohuwelijk, ize openlijke daad van re egen de regering Zapate- verhouding kerk-staat tpns op scherp komen te I De regering heeft nog I reageerd op het bis- inelijke offensief, maar het r estuur van de regerende iten heeft laten weten de gen weg naar legalise- n het homohuwelijk tot de toe te volgen. Srebrenica: vermisten De volkeren- [bij Srebrenica in juli •ft zeer waarschijnlijk ;htoffer geëist. Dit blijkt leest recente lijst van en uit Srebrenica die de ng Srebrenica-Potocari jgesteld. De lijst is ge net hulp van familie van ffers, organisaties en in- en die de waarheid over :enissen proberen te alen. De lijst wordt bin- geopenbaard. Op 11 tien jaar geleden dat :a viel. Minister Bot zal Nederland de plechtig- Potocari bijwonen. beschiet ins vliegveld tzA - Het vliegveld van de Spaanse stad Zaragoza "ren even beschoten met ïaten. De Baskische ing ETA heeft de irdelijkheid opgeëist, [waarschuwde vooraf rant in Baskenland, is bij de beschieting i geraakt. De ETA wil al •rtig jaar de Spaanse re genland met geweld af- iwen boeten 1 sekstoerist Zeven vrouwen zijn in I-Marokkaanse Agadir •ld tot gevangenis- imdat ze poseerden ofoto's. Ze moeten tot |de cel in. De foto's wa- lakt door een Belgische ist, die de vrouwen een in België voorspiegel- 1g blijkt een journalist nog op vrije voeten de de Vlaamse omroep Belg plaatste de afbeel- ip pornosites op inter- nse scholier explosief lijna zestig leerlingen school in het Japanse n gewond geraakt, een leerling een explo- in klas gooide. De ver in 18-jarige scholier, is ;rd. De politie ver- it het explosief uit een met vuurwerk be- jongen liep ernstige igen op aan zijn buik in. Andere scholieren ir misselijkheid, oor- ijn door de klap. De heeft volgens de poli- dels bekend. gevonden [ecuteerden In het westen van Irak ■hamen van zestien ■gevonden die waar- |t zijn geëxecuteerd. gaat om een deel van ■e soldaten die eerder ?k werden ontvoerd bij _met Syrië. Elf slachtof- h in een grindgroeve en itoffers lagen langs een door het hoofd gescho len waren gehuld in eding, geblinddoekt en den waren achter hun liden. elstekort opt op roN - Het tekort op de alans van de Verenig- is in april uitgekomen jard dollar. Het tekort Je groter dan de 53,6 ollar die de VS in hun buitenlandse oesten toeleggen. De den voor hun import dbedrag van 163,34 ollar. De export had de van 106,4 miljard c een record. acht tegen im onbekend Hoewel de Iraakse an plan is om de ex- addam Hussein bin- oor het gerecht te weten zijn advocaten s niet waar hij van be- wordt. Gisteren liet digingsteam weten kopieën te hebben li van de naar schat- miljoen documenten ilang zijn in het pro- de advocaten niet ledegedeeld hoe de tegen Saddam luidt. la paz/gpd-rtr - De president van het hooggerechtshof, Edu- ardo Rodriguez is benoemd tot het nieuwe staatshoofd van Bo livia. Het parlement ging ak koord met zijn aanstelling, na dat 't het ontslag van president Carlos Mesa had aanvaard. De nieuwe president schreef on middellijk nieuwe verkiezingen uit. De voorzitter van het parle ment, Hormando Vaca Diez, die volgens de grondwet Mesa tijdelijk had moeten opvolgen, trad vrijwillig terug. Tegen zijn aanstelling bestond grote weerstand onder de In diaanse meederheid in het land, die de afgelopen weken dagelijks geprotesteerd heeft tegen het in hun ogen 'on rechtvaardige beleid' van de regering en de oneerlijke ver deling van de rijkdommen van Bolivia. Vertrekkend president Mesa zei te hopen dat er met de be noeming van Rodriguez nu snel een eind komt aan de cri sis in het land. De Boliviaanse oppositieleider en drijvende kracht achter de betogingen van de laatste weken, Evo Mo rales, bood de nieuwe presi dent een bestand aan. Morales liet gisteren weten dat hij Ro driguez de ruimte wil geven om een regering te vormen. Arme Boliviaanse boeren, die dagelijks in groten getale de straat zijn opgegaan, eisen dat de lucratieve olie- en gasindu- strie wordt genationaliseerd en dat zij kunnen delen in de opbrengsten. Die gingen tot nu toe vooral naar de blanke, uit Europa geïmmigreerde rij ken. Zij eisen op hun beurt dat hun welvarende provincie waar olie en gas gewonnen wordt, meer autonomie krijgt. De protesten verlamden ste den als La Paz en zorgden voor ernstige tekorten aan voedsel en brandstof. Demonstranten zeggen hun blokkades voorlo pig te zullen opheffen, maar benadrukken niet bereid te zijn hun eis voor nationalisatie van de gas- en olieindustrie te laten varen. Rodriguez, die tijdelijk, tot aan nieuwe verkiezingen het presi dentschap op zich neemt, is een advocaat, afgestudeerd aan Harvard, een befaamde universiteit in de Verenigde Staten. Zijn aanstelling had nogal wat voeten in de aarde, omdat het parlement in eerste Arme Boliviaanse boeren eisten ook gisteren dat de lucratieve olie- en gasindustrie wordt genationaliseerd en dat zij kunnen delen in de opbrengsten. Met de benoeming van president Rodriquez zijn de protesten voorlopig geluwd. Foto: Reuters instantie toch hun omstreden voorziter Vaca Diez naar voren wilde schuiven als nieuwe pre sident. Dit leidde op straat tot nieuwe onlusten, waarbij een mijnwerker werd doodgescho ten door veiligheidstroepen. De betogers gooiden met sta ven dynamiet en staken auto banden in brand. Vaca Diez, die te zeer wordt geassocieerd met de rijken uit de mijnbouw, liet vervolgens weten in het landsbelang het president schap niet op zich te willen nemen. Carlos Mesa, een voormalig tv-presentator, kwam in 2003 aan de macht nadat ook zijn voorganger er niet in geslaagd was de groei ende onvrede onder de arme Indianen in het land het hoofd te bieden. Het is nu aan Rodri guez om deze zware taak op zich te nemen. hagen - Een Duitse rechtbank heeft gisteren drie bankovervallers in de leeftijd van 64 tot 74 jaar veroor deeld tot langdurige gevangenisstraffen. Van 1988 tot aan hun arrestatie eind vorig jaar beroofden ze maar liefst veertien banken. De 'opa-bende', zoals ze genoemd werden, maakte daarbij circa 1 miljoen euro buit. Het jongste lid van de bende, een 64-jarige man, is veroordeeld tot twaalf jaar cel. Zijn twee kompanen, 73 en 74 jaar oud, moeten ieder tien jaar brommen. Overigens hebben de drie mannen al een grote gevangeniservaring. Zo heeft de de 73-jarige man al veertig jaar van zijn leven achter de tralies ge zeten. De mannen zeggen dat ze de overvallen hebben gepleegd als aanvulling op hun pensioen. Foto: Reuters sydney/anp - Australië is op zoek naar de Indiase arts Jayant Patel. De man wordt gezocht wegens moord. De autoriteiten verdenken hem ervan de hand te hebben gehad in zeker 87 verdachte sterfgevallen, meldde de Australische zender ABC. De man, die de al de bijnaam Dr Death kreeg, ontvluchtte Australië in maart, nadat een onderzoek tegen hem op gang was gebracht. Patel werkte sinds 2003 in het Bundaberg- ziekenhuis in de staat Queens land. In de Amerikaanse staten New York en Oregon mocht hij zijn beroep niet meer uitoefe nen na een aantal medische fouten. Bij zijn sollicitatie in Queensland had de man dat verzwegen. In maart startte een onderzoek naar een serie sterf gevallen in het Bundaberg. Al snel werd de arts in verband gebracht met maar liefst 87 overlijdensgevallen. Verpleeg kundig personeel getuigde vori ge maand dat Patel alom be kend stond als een slechte arts. (advertentie) Ze zouden zelfs patiënten voor hem hebben verborgen, zodat hij ze geen kwaad kon doen. Bij een patiënt was na de operatie een injectiespuit in de maag achtergebleven, een vrouw raakte gewond aan haar baar moeder en een 28-jarige man ontwaakte impotent uit een operatie. (advertenties) sarajevo/anp - Legale en illega le houtkap bedreigt de kostbare bossen van Bosnië. Volgens deskundigen kan het verdwij nen van de Bosnische wouden zelfs tot een klimaatverande ring in de Balkan leiden. Hout vormt een belangrijke bron van inkomsten voor het arme Bal- kanland, dat nog steeds kampt met de gevolgen van de oorlog begin jaren negentig. Eik, beuk en vuren staan op de eerste plaats van exportproducten. Door ongecontroleerde exploi tatie, maar vooral door de zeer snelle illegale ontbossing drei gen erosie en vervuiling, waar schuwen internationale milieu organisaties. Experts stellen dat een eventuele herbebossing tachtig tot 150 jaar duurt. Bos nië heeft nu nog een van de grootste reserves aan bossen van Europa. Van het land is 40 procent bedekt met bomen. Tot voor kort waren de bossen een veilig toevluchtsoord voor vo gels, beren en talrijke andere wilde dieren. De milieuorganisaties zeggen dat ze niet veel van de Bosni sche autoriteiten te verwachten hebben. Een deel van het smeergeld, dat bij de illegale houtkap vloeit, zou in de kas sen van politieke partijen ver dwijnen. Ook de opsplitsing van Bosnië in een deel voor moslims en Kroaten en een deel voor Serviërs maakt het er niet beter op. De houtvesterij valt niet onder het gemeen schappelijk bestuur, maar wordt meestal geregeld op plaatselijk niveau. Plunderaars maken handig ge bruik van deze warboel. Een kans op een boete van 250 tot 1500 euro nemen zij op de koop toe. Gevangenisstraffen zijn zeldzaam. Ouders, vrienden, scholieren en leerkrachten feliciteren de geslaagden met het behalen van hun diploma, SMS het woord KRANT (gevolgd door een spatie) en je eigen felicitatiebericht naar 4999. Kosten per SMS- inzending 0,55. De eerste 300 inzendingen worden geplaatst in de geslaagden- bijlage van deze krant op woensdag 22 juni. Verras de geslaagden met deze originele manier van f feliciteren! Consul Chen runde spionagenetwerk, maar kreeg gewetenswroeging peking - leder jaar vragen zo'n duizend Chinezen asiel aan in Australië. Maar de drie aanvra gers die afgelopen week in het nieuws kwamen zijn bijzonder. Het zijn overlopers: een diplo maat en twee politiemensen met een verhaal: China spioneert naar het een lust heeft en schendt mensenrechten, ook buiten de eigen landsgrenzen. Toen Chen Yonglin afgelopen zaterdag de openbaarheid in de Australische stad Sydney zocht, moest de 37-jarige Chinese di plomaat nog veel argwaan en twijfels overwinnen. Zijn asiel aanvraag werd zelfs binnen 24 uur afgewezen door de minister van buitenlandse zaken per soonlijk. Inmiddels wordt Chen in kringen van de inlichtingen diensten gezien als een waarde volle bron van informatie over Chinese spionageactiviteiten in Australië. Die conclusie wordt na minder dan een week getrokken omdat na Chen nog twee Chinezen in Australië zijn 'overgelopen', zo als dat in jargon heet. Het ver haal van de drie is redelijk eensluidend. China heeft een netwerk in Australië van dui zend spionnen. Die verschaffen informatie over industrie en veiligheid; houden Chinese staatsburgers in de gaten die verbonden zijn met de in China verboden religieuze organisatie Falun Gong; intimideren asiel- zoekende Chinezen en ontvoe ren, als het zo uitkomt Chine zen, die in Australië het eigen nest besmeuren of ander ge drag vertonen dat voor Peking onacceptabel is. Chen heeft toegegeven dat hij als consul een deel van het spi onagenetwerk runde. De infor matie die hij verzamelde, gaf hij aanvankelijk door aan de thuis basis. Maar gewetenswroeging deed zijn werk en Chen begon informatie vast te houden. Toen zijn termijn van vier jaar er op zat, vroeg hij asiel aan in Australië. De informatie van Chen ging naar het 'Bureau 610' van de Chinese geheime dienst in de stad Tianjin. Daar werkte ana list Hao Fengjun, de tweede overloper die zich in Australië gemeld heeft en inmiddels asiel heeft gekregen. Hao bevestigde het verhaal van Chen en deed uit de doeken hoe het Chinese leger en staatsveiligheidsdienst mensen uitzendt onder het mom van zaken en studie. Voornaam doelwit: Falun Gong. Alsof dat nog niet genoeg was, dook donderdag de derde Chi nees op in Australië die asiel aanvroeg en in eigen land ge werkt heeft bij de politie. Hij was op een toeristenvisum naar Australië gekomen en vroeg asiel aan omdat hij, net als Chen en Hao, niet meer tegen de mensenrechtenschendingen in China te kunnen. Het doodmartelen van een dissi dent was de druppel, zo zei hij. Van Chinese zijde worden de verhalen van de drie afgedaan als 'leugens en verzinsels'. Geen woord in de kranten, op televi sie of op de radio. In de Chine se media heerst een ijzige stilte. De Chinese ambassadeur in de Australische hoofdstad Canber ra probeerde begin deze week Chen neer te zetten als iemand die of heel goed toneel kon spe len of werd aangestuurd door een niet nader genoemd land. Maar met drie overlopers is dat lastig vol te houden. Constante is dat de drie Chine zen allemaal hun sympathie hebben getoond voor de Falun Gong-beweging. De Chinese autoriteiten hebben die kaart echter (nog) niet gespeeld. Tot die tijd onderzoeken de Austra lische media het spionagenet- Christenen opgepakt De Chinese autoriteiten hebben onlangs in het noordoosten van China bij na zeshonderd christenen gearresteerd. De meesten werden na een of twee da gen verhoor vrijgetaten, maar circa honcufli leiders van illegale huiskerken zit ten nog steeds vast. De Chi nese autoriteiten houden streng toezicht op religieu ze activiteiten. De commu nistische partij erkent slechts twee kerken, een katholieke en een protes tante, die gezamenlijk circa 20 miljoen leden tellen. Tientallen miljoenen ande re christenen komen buiten de controle van de autori teiten bijeen in zogenoem de ondergrondse of huis kerken. werk. China blijft voorlopig in het nieuws als een land dat minder vriendschappelijk is en minder op zichzelf is gericht dan het voorgeeft. belgrado/anp-rtr - De Servi- sche autoriteiten weten niet waar de gezochte Bosnisch Ser vische generaal Ratko Mladic zich ophoudt. Mediaberichten in Servië dat dit wel het geval zou zijn, noemde een medewerker van de Servische premier Kostuni ca, Vladeta Jankovic, gisteren „volstrekt ongegrond" en scha delijk voor het aanzien van de Servische regering. Jankovic bezwoer dat de rege ring dergelijke informatie niet had en evenmin recent heeft ontvangen. De Servische krant Danas be richtte gisteren op gezag van 'uiterst betrouwbare bronnen' dat Belgrado weet waar Mladic zich in Servië schuilhoudt. De verblijfplaats van de gewezen bevelhebber van de Bosnisch- Servische strijdkrachten zou zelfs al aan de orde zijn geko men tijdens het laatste bezoek van aanklaagster Carla del Pon- te van het Joegoslavië-Tribu- naal aan Belgrado. Volgens de krant Danas houdt Mladic zich schuil in een grote Servische stad. Het dagblad wil de plaatsnaam niet noemen vanwege het gevaar van oplo pende spanningen. De arresta tie van Mladic zou elk moment plaats kunnen hebben, schrijft de krant. „Het lijkt erop dat er niet langer verdeeldheid heerst binnen het kabinet over de arrestatie en uitlevering van Mladic. Het enige openstaande pro bleem is hoe de arrestatie uit te voeren zonder dat daarbij slachtoffers vallen en hoe Mla dic levend in handen te krij gen." In tegenstelling tot wat lokale media de afgelopen dagen heb ben gemeld, worden er geen onderhandelingen gevoerd met een van de meest gezochte mensen ter wereld, aldus Danas. Minister Ljajic, belast met de samenwerking met het Joegoslavië-Tribunaal, onder schrijft dat. Hij sprak ook met klem tegen dat de autoriteiten weten waar Mladic zit. „De in formatie dat hij zich in een stad in midden-Servië ophoudt, is absoluut onwaar." Het doorgaans goed ingelichte Radio B92 berichtte op basis van bronnen binnen de Servi sche veiligheidsdienst dat er met Mladic over zijn overgave wordt onderhandeld. Hij zou onder meer geëist hebben dat zijn lijfwachten doorbetaald worden en een pensioen krij gen. Het Joegoslavië-Tribunaal be schuldigt Mladic onder meer van volkerenmoord bij Srebre nica en in Sarajevo tijdens de afscheidingsoorlog in Bosnië- Herzegovina.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5