Trein rijdt niet tijdens spoorstaking BINNENLAND 1 D66 wil snel lastenverlichting universiteit 'Geen wankele goederenwagon bij passagierstrein' Medicijnen na aandacht in media Criminaliteit: zo vader zo zoon zo dochter Kabinet handhaaft WAO-voorstel ProRail negeert ultimatum FNV Ien Dales beste minister van binnenlandse zaken Majesteit in Zeeland jieltje legt het egen mp3 een - De mp3-speler is de euwste trend en slaat nog elozer toe dan de mobiele n. Volgens het markton- kbureau Gfk werden vo- in Nederlands 625.000 jelers verkocht, een ver- ïdiging in vergelijking 03. nciën stort Ijoen op 555 aag - Het ministerie van iën heeft gisteren 2,8 mil- uro gestort op gironum- >5 van de Samenwerken- irganisaties. Het gaat belasting- en premieop- ten van verlofdagen die ■mers hebben geschon- ir hulp aan de slachtof- de zeebeving in Azië irig jaar, en om de BTW- igsten van een aantal le acties. er collegegeld jtrijd met wet - Universiteiten mogen naar hoger collegegeld aan studenten die ouder n dertig jaar. De Com- "lelijke Behandeling lit deze week bepaald in k die was aangespannen Jen 36-jarige studente ge ïnde aan de Vrije Univer- 1 in Amsterdam. Voi lé commissie heeft de VU lede redenen om aan de |te 1800 euro collegegeld te vuil r drinkwater iicht - De Waterleiding ppij Limburg (WML) Fgelopen maanden de van Maaswater voor iter wegens vervuilingen ïaling moeten staken. De ng wordt veroorzaakt 1 haven in Stein. Daar oktober en november ar een ondergrondse irtleiding van chemie- i Sabic in Geleen gelekt, or bodem en grondwa- verontreinigd. eurverdachten en langer vast iel®. Of der regels t scholen Het ministerie van .lijs gaat scholen en cul- I Opstellingen de komende under regels opleggen, fee jaar zal de regeldruk ninderd met 29 pro- 2010 is het aantal regels open met naar schat- irocent. Het kabinet irmee ingestemd. darde vrouw door brand o S am - Door een brand in Jtiekwoning in Rotter- onderdagavond een vrouw om het leven m8n. Dat liet de politie gis- iten. De brandweer had snel onder controle, iv werd dood in een ïgetroffen. (advertentie) je gemeente nwoude geeft je ruimte voor Ij nieuwe baan! I.kijk snel naar de vertentie verderop j in deze krant) zaterdag 11 jum 2005 den haag/gpd - Reizigersvereniging Ro ver wil dat twee-assige goederenwagons voorlopig niet meer rijden op en bij spoortrajecten waar ook passagierstrei- nen rijden. De goederenwagons met twee assen zijn volgens Rover gevoeliger voor ontsporingen dan wagons met vier assen. In de nacht van donderdag op vrijdag ontspoorde voor de tweede keer binnen vijf dagen een goederentrein op het Centraal Station van Amsterdam. Deze keer liep eën lege kolentrein uit het spoor. De laatste drie van de in totaal 36 wagons ontspoorden, waarvan er een kantelde. Er vielen geen gewonden. Het incident vond plaats op een ander spoor, maar slechts enkele honderden meters van de plaats waar maandag een volle grindtrein was ontspoord. Dat on geval leidde dagenlang tot treinstrem- mingen. Bij het tweede ongeval bleven vertragingen beperkt tot het treinverkeer tussen Amsterdam en Haarlem. Volgens ProRail is ook de oorzaak van de tweede ontsporing nog onduidelijk. ,,Het is afwachten of het toeval is of dat er verband bestaat. Wij wachten de uit slag van een onderzoek door de Inspec tie van Verkeer en Waterstaat af." ProRail, dat verantwoordelijk is voor de veiligheid op het spoor, zegt zich de on gerustheid van Rover te kunnen voor stellen. „De inspectie zal moeten bekij ken of het voorstel van Rover een goede maatregel is. Bij het nemen van veilig heidsmaatregelen moet je toch altijd af wegen of die haalbaar en betaalbaar zijn." Volgens de woordvoerder is het nog steeds verantwoord om personen treinen op het spoornet bij Amsterdam in te zetten. „Voorlopig gaan we daar wel van uit. Er geldt een strak onder- houdsregime. Het spoor wordt iedere twee weken visueel geïnspecteerd." Passagiers hoeven volgens Rover niet te vrezen dat hun treinen 'zomaar' ontspo ren. „Personenwagons hebben een an dere constructie waardoor ze minder gevoelig zijn voor ontsporingen. Ze heb ben betere veringen en vier assen, waar door ze altijd goed op de rails staan." De Inspectie Verkeer en Waterstaat on derzoekt ook de oorzaak van de eerste ontspoorde trein. Beide onderzoeken gaan naar verwachting drie maanden in beslag nemen. Afhankelijk van de uit komsten wordt bekeken of iets gedaan wordt met de eis van Rover. Het railtransportbedrijf Railion, die ver antwoordelijk is voor beide ontspoorde treinen, is 'buitengewoon ontstemd' over het voorstel van Rover. „Dit is ui termate speculatief. Laten we het onder zoek afwachten en elkaar niet bang ma ken." Volgens Railion zijn beide treinen voor vertrek standaard gecontroleerd op veiligheid. iam - De raadkamer van tbank in Rotterdam hechtenis van twee n van Irakese afkomst verlengd met dertig da- n van hen, een 32-jarige Amersfoort, heeft de yitndse nationaliteit. Ze verdacht deel uit te ma- een terroristische orga- Volgens het OM is de nder betrokken geweest „plagen op Amerikaanse .nertuigen in Irak. jse ig r Chinees vermist Ider - De vreemdelin- 1 itie is een onderzoek ge- ar de plotselinge ver van een minderjarige - asielzoeker. De 13-jari- ;n is woensdag 8 juni t laatst gezien. Hij sinds mei in een op- s in Den Helder. Het is ins!6 veriT"ss"18 van H^bi- e Chinese asielzoekers leider in twee jaar tijd. den haag/gpd - De treinen rij den vrijdag 17 juni definitief niet. Spoornetbeheerder ProRail is niet ingegaan op de looneis van de werknemers vóór het ultima tum van de bonden gistermid dag twaalf uur verstreek. Vol gens onderhandelaar Nijenhuis van FNV Bondgenoten is een sta king onafwendbaar. Reizigersor ganisatie Rover vindt dat de spoorwegen alles moeten doen om een staking te voorkomen. De FNV eiste dat ProRail vóór gistermiddag weer aan de on derhandelingstafel zou plaats nemen om te praten over het loonconflict. Alleen als de bon den en werkgever ProRail voor aanstaande vrijdag een CAO- akkoord bereiken, kan de sta king worden afgeblazen, aldus Nijenhuis. De drieduizend werknemers eisen een loons verhoging van 4,75 procent. Werkgever ProRail wil niet ver der gaan dan 2,75 procent. Het loonconflict tussen de werknemers en ProRail lijkt on oplosbaar. Bonden zetten hoog in, omdat zij het inkomensver schil tussen werknemers van ProRail en de NS willen verklei nen. NS-personeel verdient structureel 6.6 procent meer dan werknemers van ProRail. De spoornetbeheerder wil zich echter richten op de loonont wikkeling in overheidssectoren, omdat ProRail een publieke on derneming is. Vergelijking met NS-personeel gaat mank, aldus ProRail-woordvoerder Drent, want de spoorwegen zijn gepri vatiseerd en moeten concurre ren met de markt. Werkgever ProRail bestrijdt overigens dat het niet is inge gaan op de eis van de bonden om de onderhandelingen te hervatten. ProRail heeft don derdagmiddag aangeboden een onafhankelijke commissie naar een oplossing in het looncon flict te laten zoeken. Dat aan bod heeft de FNV naast zich neergelegd, omdat de vak bondsleden de loononderhan delingen niet willen overlaten aan een commissie. Reizigersorganisatie Rover zal de NS aansporen juridische stappen te ondernemen tegen de FNV om een landelijke trein staking te voorkomen. „Wij zijn klant van de NS en niet van ProRail", legt Roverwoordvoer der Spithorst uit. „Dus wij kun nen niets beginnen." goes - Koningin Beatrix keek gisteren, tijdens haar bezoek aan de provincie Zeeland, naar een hoedenshow op de Grote Markt in Goes. Naast aan Goes bracht Beatrix ook een bezoek aan Veere en maakte zij een boottochtje over het Veerse Meer. De konin gin bezocht de provincie in het kader van haar 25-jarige regeringsjubileum. Eerder wa ren de provincies Groningen, Gelderland, Limburg en Utrecht aan de beurt. Foto: ANP/Marcel Antonisse alphen aan den rijn/anp - Wij len Ien Dales (PvdA) is door le zers van het onafhankelijk weekblad Binnenlands Bestuur uitgeroepen tot beste minister van binnenlandse zaken in de afgelopen 25 jaar. Van de 1900 lezers die aan de enquête deelnamen, koos 41 procent voor Dales, maakte het blad gisteren bekend. Zij was minister in het derde kabinet- Lubbers. Voor een kwart van hen gaf haar integriteit de door slag. De bewindsvrouw, die be gin 1994 onverwacht overleed, zette het onderwerp integriteit in 1992 op de bestuurlijke agen da. „Een beetje integer bestaat niet", zei ze destijds. Tweede op de ranglijst is Hans Wiegel, minister van binnenlandse za ken tussen 1977 en 1981. De oud-WD-minister kreeg, vooral om zijn charisma, 21 procent van de stemmen. Op de gedeel de derde plaats staan de PvdA- ministers Klaas de Vries en Ed van Thijn, die beiden 6 procent van de stemmen kregen. De huidige minister van bin nenlandse zaken, Johan Rem- kes (WD), eindigde op de een na laatste plaats. De laatste plaats was voor Max Rood, die het departement beheerde in het derde kabinet-Van Agt (1982). amstelveen/anp - Reclame, voorlichting en journalistieke aandacht voor medicijnen be ïnvloeden het voorschrijfgedrag van huisartsen. Het is voor een op de tien Nederlanders aanlei ding om naar de huisarts te gaan. Van hen krijgt 28 procent het middel ook daadwerkelijk voorgeschreven. Dat blijkt uit een onderzoek van TNS NIPO en communicatie bureau Bennis Porter Novelli onder 507 Nederlanders en 159 huisartsen. Vooral 55-plussers gaan vaker (17 procent) naar de huisarts als ze iets in de media horen over een medicijn. Van de huisarten is 30 procent posi tief en 28 procent ronduit nega tief over het feit dat patiënten met nieuws of reclame uit de media naar hen komen, 42 pro cent is neutraal. Driekwart van de ondervraagde huisartsen vindt dat farmaceu ten zich niet mogen profileren in de media. Zij vinden media berichten vaak te suggestief en zijn van mening dat ze veel tijd kwijt zijn aan het nuanceren van de informatie. Overigens blijkt dat veel men sen toch vooral op hun huisarts afgaan bij medische informatie. Mensen noemen spontaan het vaakst de arts als meest be trouwbare informatiebron (74 procent). Op de tweede plaats staan de apotheker (56 procent) slechts 6 procent vindt recla me betrouwbaar. Desgevraagd blijken mensen vooral informatie over kanker, hart- en vaatziekten, diabetes, astma en huidziekten op te pik ken. Bij huisartsen is vooral re clame van schimmelnagels blij ven hangen. Ook pijnstillers en erectiestoomisssen worden ge noemd. den haag/gpd - Zonen van vaders met een criminele carrière hebben twee keer zo vaak een strafblad als zonen van mannen die niets op hun kerfstok hebben. Een op de drie zonen en een op de tien dochters van criminelen gaan zelf ook in de fout. Dat blijkt uit een onderzoek van de criminolo gen Marieke van de Rakt en Paul Nieuwbe- erta. De twee namen de criminele levensloop onder de loep van in totaal 5000 mensen die in 1977, dus bijna dertig jaar geleden, voor de rechter verschenen. De eerste re sultaten van het langjarig onderzoek zijn nu bekend. Ze worden donderdag gepre senteerd tijdens het jaarlijkse congres van de Nederlandse Vereniging voor Krimino- logie (NVK). Het eerste deel van het onderzoek draait om 900 mannen die in 1977 zijn veroor deeld. Tweederde van die 900 had kinde ren, van wie de gemiddelde leeftijd op dit moment 31 jaar is. Van hen hebben er op vallend veel een strafblad: één op de drie zonen en één op de tien dochters. In totaal pleegden de kinderen 1463 delicten. Kinderen van veelplegers maken de meeste kans om zelf ook de mist in te gaan. Zestig procent van de zonen van mannen die meer dan vijftien misdaden hadden be gaan, heeft zelf inmiddels ook een veroor deling op zijn naam staan. Een kwart van hen heeft een strafblad met meer dan vijf misdrijven. Van de dochters van veelplegers heeft één op de vijf een strafblad. Opvallend vaak zijn in een gezin van een criminele vader meerdere kinderen bij de misdaad betrokken. Dat geldt vooral in ge zinnen met broers. Wordt de jongste ergens voor veroordeeld, dan heeft hij in 70 procent van de gevallen een oudere broer met een strafblad. Als in een gezin een jongste dochter in de fout gaat, is de kans dat zij een of meerdere cri minele oudere zussen heeft 45 procent. Hoe het komt dat kinderen van criminele vaders zelf ook vaak het verkeerde pad op gaan, is nog onduidelijk, zegt onderzoeker Nieuwbeerta. „Het kan zijn dat het erfelijk is of dat slecht voorbeeld doet volgen. Maar misschien is ook het gegeven dat de vader veel afwezig is, omdat hij in de ge vangenis zit, van invloed." (advertentie) Voorlichtingsavond maandag 20 juni Op deze avond krijgt u informatie over alle bijzondere onderwijsvormen aan de Universiteit Leiden: avondonderwijs, deeltijdonderwijs, verkorte opleidingen, cursussen en lezingen. Programma en aanmelden: www.studereninleiden.nl Universiteit Leiden 071 527 11 11 (advertentie) den haag/anp - Het kabinet zal zijn wetsvoorstel voor een nieu we WAO vooralsnog niet aan passen, hoewel daarvoor in de Tweede Kamer geen enkele steun bestaat. „We gaan eerst in debat met de Kamer", zei minister De Geus (Sociale Zaken) gisteren na af loop van de ministerraad. Vol gens premier Balkenende ge beurt dat 'met open vizer'. De Kamer bespreekt het WAO-plan volgende week. Volgens De Geus moet het de bat 'op argumenten gevoerd worden'. Hij wil niet 'vooraf po sities innemen'. Als de Kamer met wijzigingsvoorstellen komt, zal De Geus 'advies geven of die wel of niet verstandig lijken'. Het tijdsaspect zal bij die be oordeling een belangrijke rol spelen, aldus De Geus. Het ka binet hecht volgens hem veel waarde aan een invoering van het nieuwe WAO-regime per 1 januari volgend jaar. Ook Bal kenende onderstreepte dat 'tempo van belang blijft'. De Geus wees erop dat de kri tiek uit de Kamer niet het hele WAO-plan betreft, maar alleen de uitvoering van de regeling voor gedeeltelijk arbeidsonge schikten. De Geus wil die door zowel de publieke uitkeringsfa- briek UWV als door private ver zekeraars laten verrichten. De coalitiefracties wijzen die aan pak als te complex van de hand, maar zijn onderling ook ver deeld. CDA en D66 willen een uitvoering door alleen de verze keraars, de WD gaat liever in zee met het UWV. Bij een private uitvoering is sprake van aanloopkosten van 6 miljard euro, omdat de verze keraars in tegenstelling tot het UWV geen reserves achter de hand hebben waaruit ze de uit keringen kunnen betalen. De WD vindt dat veel te hoog. den haag/anp - D66 pleit ervoor om de lasten van de burgers nog dit jaar te verlichten en zo het vertrouwen in de economie te herstellen. Dit blijkt uit een notitie, waarmee de top van de par tij heeft ingestemd. De kleinste coalitiepartner somt daarin een pak ket van maatregelen op die goed zijn voor lasten verlichting van in totaal 1,5 tot 2 miljard euro. Een deel daarvan kan al dit jaar worden inge voerd, de rest volgend jaar. D66 wil zijn plannen betalen door het financie ringstekort met zo'n 0,3 te laten oplopen. Vol gens de notitie ontwikkelt het tekort zich 'bevre digend' en is er 'ruimte voor enige ontspanning'. Premier Balkenende en minister Zalm (Financi en) voelen niets voor lastenverlichting op dit mo ment ten koste van een hoger tekort. Balkenende zei gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferen tie nog dat ervaring in het buitenland leert dat 'dit geen garantie geeft dat de economie dan wel goed draait'. Volgens D66 is het probleem niet dat de burgers de hand op de knip houden, maar dat er vaak ge woon te weinig in de knip zit. Daarom wil de par tij dat het lesgeld voor schoolgaande kinderen reeds voor het komende studiejaar wordt afge schaft. Ook moeten de kosten van de burgers voor kinderopvang snel omlaag. ZOEK DE VERSCHILLEN Voorlichtingsavond maandag 20 juni Op deze avond krijgt u informatie over alle bijzondere onderwijsvormen aan de Universiteit Leiden: avondonderwijs, deeltijdonderwijs, verkorte opleidingen, cursussen en lezingen. Universiteit Leiden Programma en aanmelden: www.studereninleiden.nl 071 527 11 11

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3